8 DE NIEUWE BAZAR Voor een BRIL SANATOGER Fl. F. 0. VIII DEI U «IMBBE lil ft il Uw Zenuwen kalmeeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Br' w ...en bij alle* Zenuw- klachten DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS 7^ W I HarI.-str.Nol - Tel. 86 Nieuwstijdingen. Uit den Omtrek. - door G. TH. ROTMAN- V1 SDI 4, 6, 8 of 16 persoons disponibel, met of zonder Chauffeur. Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen II Hjerstmoa'nne 1930. opi pri F eig e k-LEEUWARDEN- 1 59. Maar de sneeuwbal vloog rustig 58. Totdat opeens de reuzensneeuw- verarming en verschrompeling van het maatschappelijk leven dezer dorpen. Do vei gui FE bei ko» gei De hie cli< zij wé he Sa waerd Pier Üngelyk taksearre, Döchs wier ’t hyltyd deselde man. Mar hwet joech derby den de trochslach? Ik leau: elk wit der alles ten. SIBE- Vanaf 75 ct». Me ter hü ste FE naar Me iu sta kei pu en aai rin L i yamVALKEFIBURQ'S 'iLEVÈRTR WITMARSUM, 29 Oct. Volgens een advertentie in dit blad zal op Donderdagavond 7.30 uur in het hotel Hofstra voor de afdeeling Volskonderwijs optreden ds. West- meijse van Drachten, met het on derwerp: „S. O. S.” Dit onderwerp zal worden ge volgd door eenige voordrachten van leden en voorstanders van Volksonderwijs, zoodat dit een zeer leerzame en tevens een aangename avond zal kunnen worden, want slechts de naam Westmeijse zegt genoeg. Wij twijfelen dan ook niet, of er zal geen plaatsje onbezet blijven, „Ik heb Sanatogen in een groot aantal gevallen van stoornissen met ner veuze, neurasthenische oorzaak, toegepast en er zéér goede gevolgen van gezien." F- 1 I verduistering van f40.000, welke een ander behoorde. De rechtbank te Zutfen heeft reeds zijn faillisse ment uitgesproken. Nog zouden wij kunnen gewagen van diefstallen, beroovlngen, Inbraken en meerde re misdaden, welke allen bewijzen hoe wij leven in een ontwrichte maatschappij en een gebroken le ven, waartegen alleen een sterke overheid, met gezag bekleed, en dooreen vredelievend volk ge steund, strenge maatregelen ne men kan ter bescherming van le ven en eigendom. Moge het maar in alle lagen van ons volksleven meer en meer door dringen, dat het een land en een volk dan alleen goed kan gaan, als gerechtigheid wordt beoefend en elk zijn plicht betracht. Want ge rechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een .schandvlek der natie. WOMMELS, 30 Oct. Aan de Chr. U.L.O. school aan de Span- numerweg alhier is tot onderwijzer benoemd de heer H. S. Emmens te Dokkum. F. VAN DER SPOEL, Correspondent. Bolsward, Nov. 1930. De accijns op gedistilleerd. Het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd schijnt in de Vaste Commissie voor de Financiën zeer ongunstig te zijn ontvangen. Eigenlijk moet geen der leden van deze commissie, die uit ver tegenwoordigers van .verschillende partijen feestaat, zich voor het ont werp verklaard hebben. 1 1 WITMARSUM, 30 Oct. De ze ven verschillende klassen van onze Openbare en U. L. O, School, pl.m. 180 leerlingen, die na de vacantie hier en daar in verschillende ge bouwen gehuisvest waren, zijn j.l. Maandag weer inhun oude (nu ge heel nieuwe) school overgegaan. Aangezien de timmerman en de grondwerkers en andere werklieden nog dagelijks bezig zijn, is het zeer primitief leeren voor de leerlingen. Naar men verneemt gaat het met de centrale verwarming goed. Het dak ligt al op de nieuwe gymnas- tiekschool en de grondwerkers zijn druk bezig het speelterrein in orde te maken. Appelmarkt Bolsward WONS, 29 Oct. Hedenavond hield onze Herv. Meisjesver. ZUIDWESTHOEK. Onze land streek heeft in de laatste maanden de primeur van publieke belang stelling. Sneek ijvert In de eerste plaats voor een spoorweg Heerenveen- WITMARSUM, 26 Oct. De heer A. Reitsma (en niet zooals een vo rig bericht meldde A. Piekema) ambtenaar in algemeenen dienst ter Secretarie van Wonseradeel, wordt met ingang van 1 Nov. a.s. belast met de correspondentie van de Ar beidsbemiddeling van Wonsera deel, I WOMMELS, 29 Oct, Alhier werd gehouden de jaarvergadering van de Christelijke Muziekvereeniging „Euphonia”, welke door de leden goed werd bezocht In het openingswoord van den Voorzitter, iden heer P, Dijkstra, werd stil gestaan bij het feit dat de Vereeniging tien jaren had be staan en in dien tijd zeer in bloei was toegenomen. Uit de uitgebrachte verslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, dat het jaar 1929 sloot met een batig saldo van f99.44. Uitge loot werden twee rentelooze aan deel en, resp. van f 25 en f 10. Besloten werd met deze wijze van aflossing voort te gaan, doch bovendien te trachten de bestaan de rentedoende schuld zoo spoedig mogelijk af te lossen. Voor hef ver sterken van de geldmiddelen werd een plan opgemaakt om in ’t mid den van December een reciteer- wedstrljd te organiseeren en om streeks FebruariMaart van het volgend jaar een bazar, waartoe de noodige commissies werden aangewezen. „Martha” haar jaarlijksche bijeen komst voor de begunstigers. De WelEerw. heer Ds. Van Hoeven, bij wie de leiding berust te, opende de vergadering met ge bed en heette de aanwezigen har telijk welkom. Daarna werden de vervaardigde goederen bezichtigd, waaronder Tokken, nachtponnen, schorten en een bizonder mooie oude-dames muts, wat zeker wel een goed model was, daar ze al de aanwezigen bizonder flatteerde. Een der aanwezigen stelde zelfs voor om het volgende jaar een 20- tal van die mutsen te vervaardi gen. Daarna volgden verschillende samenspraken en voordrachten, die de lachtspieren in beweging brachten. Ondertusschen werd in ruimte mate door de dienende Martha’s getracteerd op koekjes en chocolade. Om ongeveer 10 uur sloot de leider deze gezellige bijeenkomst en sprak een woord van dank tot de vertrekkende penningmeeste- resse en heette haar opvolgster hartelijk welkom, hopende dat zij even zuinig zou zijn als haar voorgangster. 60. BoemDaar vloog de sneeuwbal tegen z’n hoofd en wel met zoo’n vaart, dat de arme man ineens tot aan z’n sneeuw zat. Nu kon hij MAKKUM. Aan de maatsbil- jartwedstrijd, welke Donderdag in „de Prins” gehouden is namen 24 spelers deel. De uitslag luidt: le prijs D. Blanksma en Y. Rinia, 2e prijs P. Rinia en H. de Bruin en 3e prijs Joh. Hibma en D. van der Kooij. ARUM, 30 Oct. Niet altijd wordt teruggevonden hetgeen men ver liest. Wanneer iets zoek is ge raakt, en het wordt door den vin der teruggebracht, dan doet dit natuurlijk ontzettend prettig aaó. En voor den eerlijken vinder moet het een genoegen zijn de zaak weer in orde te kunnen brengen. Dat deze gelegenheid in één en hetzelfde gezin zich in betrekke lijk korten tijd tweemaal voordoet, gebeurt nu juist niet al te vaak. In dit opzicht was de fam. Laanstra wel heel gelukkig. Een door een ingezetene van Arurn verloren bankbiljet van f 10 werd onlangs gevonden, nu een portefeuille met inhoud. Het laat zich begrijpen, dat, in beide gevallen, de rechtmatige eigenaars, met dankbaarheid den eerlijken vinder het verlorene za gen terugbrengen. MIJnhardt’s Zanuwtablettan Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WOMMELS. Dinsdagavond had bij den heer Johs. Struiksma, lo gementhouder alhier een kruisj as partij plaats. Daar dit de eerste partij in het winterseizoen was, mocht deze zich in een goede be langstelling verheugen. 32 Perso nen namen aan den wedstrijd deel, waarvan de uitslag is als volgt: le prijs: Klaas Belksma en Douwe de Jong. 2e prijs Herman Visser en Qer- men Spannenburg. Trostprijs: Jan G. Tjallema en Sjoerd Nauta. Troostpremie: Doeke Bosma en Douwe Mulder, Rien. Waar geen woonplaats achter vermeld staat, zijn allen alhier woonachtig. OFSKIE. Dy rymkes alle wiken wer oan léze Scil njunkenlytsen wol forfeelsum wêze En as de lêzer der syn nocht fen krijt, Den wirdt it tiid, det Sibe ek ris 6 wijt Ik tankje foar de oandacht dit Is myn léste En ’k winskje al myn lêzers mar it béste. SIBE. MAKKUM, October ,1930. Voor het z.g. vervolgonderwijs, dat den vorigen winter in de openbare school voor ’t eerst sedert jaren gegeven is, bestaat weer voldoen de belangstelling; de lessen zijn n.l. met 30 leerlingen aangevan gen (vorig jaar 23). De jouns is Pier mei ’t wiif oan ’t kui’rjen, Nou is er eptich yn ’t habyt, It blauwe pak en brune skoen oan En om ’e hals is ’t ien stik wyt. Der is gans drokte op ’e strjitte, It rint oan-ien-wei óf en ta; Faek komt der kunde hjarren lo- mjitte, Den klinkt it grif: „Joun, Pinne- mal’’ Mar as hja frjemde ljue tsjlnkomme Dy’t him mar foar in ink’le kear Sa dels nei it kantoar gean sjogge, Den is ’t: „Mynhear!” „Moal waer, mynhearl” De oare moarns sloech Pier hwet thus om, Hy boarte mei syn jongste soan. Hy doarme der hwet om op klompen. En sünder jas en testje oan. Opiens der draeft de lytse beuker! De strjitt’ op; Pier him efternei... Op ’t lést krijt Pier him döchs to pakken En nimt de dogeniet gau mei. Pier hat net tocht om jas en festje En om ’e klompen like min; Nou groetsje bêrn: „Dei baes!” „Dag, buurman!” AI nei ’t it doarps- ef stedsbêrn binn’. Sneek-Bolsward-Afsluitdijk en in de tweede plaats voor het hebben of houden van een zoo goed mo gelijke veerdienst Stavoren-Enk- huizen. Workum daarentegen ijvert voor alles voor het behoud van den be- staanden veerdienst. Bolsward ijvert voor een openbare kweek school vjoör onderwijzers. Sneek intusschen weer voor een gemeen schappelijke barak of paviljoen voor lijders aan besmettelijke ziek te, die afgezonderd moeten worden Stavoren en Lemmer ijveren op hun beurt voor den grooten vaar weg Groningen-Amsterdam over of door hun gemeente. De andere gemeenten hebben geen andere onderwerpen van al gemeen belang dan die, welke meer van plaatselijk belang zijn: een brug of weg, het plaatsen van een paar straatlantaarns, het uitbreiden van de gemeentereiniging, het aan leggen van de waterleiding etc. altemaal zaken van plaatselijk en huishoudelijk belang. Groote perspectieven hebben al leen de centrumgemeenten; de plattelandsgemeenten hebben al leen hun eigen kleine belangèn. De meeste hebben hun beslag gekre gen. Men heeft zich voorshands volledig ingeijicht. Wanneer men het maatschappelijk leven op den keper beschouwt, dan ontdekt men dat er weinig behoefte is aan uit breiding; dat in standhouding van het begaande voorshands alleen noodig is. De crisis werkt, vraagt versobering en bezuiniging, welke weer hun terugslag; hebben op schier alle bedrijven. Het zal een stille winter worden. Vermoedelijk ook in dien zin, dat er weinig feestelijkheden zullen plaats hebben. Onze jonge men- schen, die een moeilijke toekomst wacht, waarin zij voor zich of voor een gezin hebben te zorgen, moe ten zich vooral de lange winter avonden benutten. Heeft het open bare leven weinig behoefte aan nieuwe zaken, het persoonlijke le ven blijft staan in het teeken van levensopgang. Voor eenige jaren verwachtte men veel van de overheid. Men verwachtte het thans meer van zich zelf; van inspanning van eigen krachten, naar aanleg en begeerte niet in de eerste plaats ofn veel geld te verdienen, maar om een werkkring te bemachtigen, waarin DE BÜTENKANT. In elk wit der fen mei to praten in miening, oardiel ef krityk Fen oaren oer ien-selde mlnske Is altyd wakker Üngelyk, Sa gong Pier Pinnema üt fiskjen- It wier yn de fakünsjetiid, 1 It waer wier wol ünlijich, blulsfrich Mar Pier sief döchs bij ’t wetter- wild, Hy hie syn alderéldste klean oan; ’n Bilappe, skurve streekjes-broek, In feale jas oan, ’n fette pet op En om ’e hals in waerme doek. Do’t Pier de jouns nei hüs tareizge, Kaem him sa nou en den ien tsjin Hy hearde: „Heul” en „Goeijel” sizzen, Fêst om’t it net bihind’ger kin. Een opstand onder de wilde stam men op Formosa. Er is een uigebreide opstand uitgebroken onder de wilde stam men van midden-Formosa. Leden der stammen deden aan vallen op afgelegen politieposten ejn doodden de bezetting van een de zer posten. Er zijn troepen gemobiliseerd en vleigtuigen verkennen het opstan dige gebied. Over den opstand op het eiland Formosa wordt nader gemeld, dai de wilde en primitieve bergstam-: men met ongeveer 1500 man een plaatsje in het Noordwesten bele? geren. Alle verbindingen met het plaatsje zijn verbroken. Men vreest dat de opstandelingen de geheele Japansche bezetting hebben omge bracht, In een ander dorp hebben de bergstammen dertig Japansche ge zinnen om het leven gebracht. men gelukkig is. Het behoeft nau welijks betoog, dat velen bij dat streven zich niet op hun naaste omgeving, maar op het geheele land hebben te richten. De Friezen zitten,overal, in allerlei betrekkin gen en zijn nogal gewild. Het zijn de besten, die er met moed en zelf vertrouwen op uittrokken. Moed en zelfvertrouwen waait je niet aan. Daarvoor moet eerst ge werkt worden, naar binnen en naar buiten. ZUIDWESTHOEK. Het is in verschillende plaatsen rondom de Zuiderzee heel goed merkbaar, dat van de jonge mannen vele naar elders zijn vertrokken. De beurs heeft lang niet meer de bezetting van voorheen. De straten worden stiller en hebben ook niet meer die aantrek kelijkheid voor het schoone ge slacht. De Zuiderzeesteunwet helpt de jonge menschen voor een be trekking. De jonge meisjes moeten het gelag betalen. Want allicht dat op de jonge mannen, die naar el- ders zijn vertrokken evenzeer van toepassing is: gelegenheid kweekt genegenheid. Eenmaal aan de sfeer en het saamhoorigheidsgevoel van de vis- schers onttrokken, laten zich ande- i re invloeden gelden. Tegen deze gevolgen van de af sluiting kan geen wetgever uit- t komst bieden. Toch beteekenen zij I I fi i 11 J i r Ik T 57. Op het ijs stond, dicht aan den kant een gezellig tentje, waar de schaat- bal aankwam. Met ’n geweldige vaart verder, de eigenares van de tent met senrijders konden genieten van choco- stoof hü zoomaar het tentje binnen, zoo- haar chocoladeketel in triomf meevoe- en dat de bezoekers dwars door den ach- rend, terwijl haar klanten op de meest middel in de echt ge- terwand heen vlogen, met bank en al. fantastische manieren aan 't kopje dui- meteen het achteruitrijden leeren. En net 7; .‘j ver- J nica dat het ’n lust was en allemaal been ook. Jan Do-mi-sol trok in de con- der mijnheer Meijer in gebukte houding baanveger opgepikt En steeds stool INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze. Wederom zal de jaarlijksche col lecte ten bate van de nationale stichting: „Tehuis voor alleen staande blinden” te Wolfheze plaats hebben. In dit tehuis waarin onvermo- genden geheel kosteloos opgeno men zijn, is plaats voor blinden uit het geheele land en van elke gods dienst en overtuiging. Reeds vanaf de oprichting bleek uit het groot aantal aanvragen om opname hoezeer naar deze instel ling werd verlangd en steeds ko men aanvragen om opname in. Om de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaffen, is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nau welijks door de inkomsten worden gedekt. Blind!I Wilt gij u even ver diepen in de beteekenis van dit woord? Slechts één oogenblik na denken over de mogelijkheid dat gij zelf blind waart? Moeten wij dan nieb juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkers te ver zachten? De stichting te Wolfheze moet zoo goed als geheel van nationale liefdadigheid bestaan. Laat toch ieder helpen naar vermogen. Een tweetal jongedames hebben zich wederom beschikbaar gesteld om u te bezoeken en wordt de collecte, welke wordt gehouden, met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders met warmte aan bevolen,. lademelk, anijsmelk, boterjanhagel polkabrokken. ’t Was er een i zellige boelDo-mi-sol speelde harmo- Ze snelden nu écht heen, en vlug ter kelen waren. Daar stond, ’n eindje zongen ze mee van „Vlug ter been snel sternatie zijn mooie trekharmonica ris in z’n schaatsen wat vaster te binden de sneeuwbarvooruit. ik heen”. tweeën. was ’t gebeurd, of daar werd ook de 1 1 i i it H M. ERKEND DE BESTE ‘j I 1 flUIO noodig UI.U1M Prof. Dr-C-E-EWALD. Berlijn. h VROUW. STEUNT OE BUIKSPIEREN. GEEFT STEUN IN OEN RUG EN verschuift NIET. AANBEVOLCM DOOR H.H. DOCTOREN Sanatogen ia een zenuwvoedsel. dat op geheel natuurlijke wijze de zenuwen nieuwe kracht geeft. Eén voor één verdwijnen - na geregeld Sanatogen-gebruik - de kentee- kenen van slappe of verzwakte tenuwen, zooals prikkelbaarheid, slapeloosheid, gebrek aan eetlust en de meeste maagklachten. Begin nog vandaag Sanatogen*te gebruiken, dan zult gij U weldra gezonder en sterker voelen. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apoth. en Drog. vanaf f I.- p. bus. hl| •esCMIRMO TEGEN NAMAAN DOORHIT Octrooi i7i0i Vkrkrajqbaar bui VOOR IEDERE k F V I I I’1. I F/

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6