IS E HOFSTEDE llllllllllllllllll Dag en Nacht ten a 11 e n t ij d e staat bij ons voor een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijdenl! J.B.VAHDEHOEUER&ZK. llllllllllllllllll n S 20 O|o De Bolswardsche Courant en Westergoo 11 s H Uit den Omtrek. Stadsnieuws. SLECHT NIKKEL W. VAN DER WERFF Woensdag 5 November 1930 26^ Jaargang No. 86 VERVELING. ‘j'1 Grootzand 18, SNEEK. Telef. 332 ets. ets. pen i. BUIKGORDELS PRIMA NIKKEL Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Kappershuis. Ten slotte merke men ook op den in houd van de te voeren gesprekken. Ook hier kan veel gedaan worden om de ge zelligheid te verhoogen. Bijvoorbeeld om zich vooraf toe te leggen op het verza melen van de noodige onderwerpen die kunnen worden besproken. Hoe menig- Een ongeluk Maandagmiddag had de banketbak- kersknecht, werkzaam bij de mengma chine in de bakkerij van den heer Tj. de Jong, het ongeluk met zijn hand bekneld te raken tusschen deze machinerie. Een der vingers werd afgeknepen en de duim ernstig beschadigd. Dr. ten Cate heeft onmiddellijk een noodverband aangelegd en toen de pa tiënt ter verdere behandeling naar Sneek vervoerd. Bij informatie hedenmorgen blijkt de toestand naar omstandigheden vrij gun stig. De vinger is geheel verloren, maar de duim kon nog gehecht worden. Openbare Leeszaal en Blblotheek „Bolsward en Omstreken”. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg over de maand October 585. Het aantal bezoekers was 336, n.l. 39 dames en 297 heeren. WOMMELS, 31 Oct. Eenige jaren ge leden werd alhier door eenige enthou siaste drankbestrijders opgericht een af- Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Die groentekar nu, overspannen met een zeildoek voor al te heete zonnestra len of mogelijk ook voor den regen, die groentekar reed door een onzer hoofd straten. Ook autobussen rijden door onze straat en somstijds ook wel door straten die eigenlijk te smal zijn voor dergelijk verkeer. i Het schijnt dat nu op het moment daf de autobus de groentekar passeerde in de in dit geval breede straat, de bus niet genoeg naar links was uitgeweken, zoo- dat een der uitstekende deelen der bus in aanraking komt met het raamwerk van de groentekar, het raamwerk kwam te recht op de kar, jammer genoeg juist op de haringflesch, die sneuvelde en zijn in houd op de straatsteenen deponeerde in gezelschap van eenige koolrapen; een combinatie die niet erg smakelijk is. Dr. Dralle’s Birkenhaarwater verkrijg baar in fl. van f5 tot 35 ct. Ook ledige Birkenfl. kunnen gevuld worden. Zeer voordeelig. SJ. DE WIT KIMSWERD. De heer D. Poortstra alhier is naast zijn hoenderfokkerij nog een nieuwe onderneming begonnen, door de aankoop van een paar wasbeeren, af komstig uit een Geldersche fokkerij. Poortstra hoopt door aanfok dit hier nog geheel ongewone bedrijf rendabel te maken. De twee pelsdieren die volwas sen niet langer worden dan pl.m. 60 c.M., gevoelen zich in hun nieuwe om geving blijkbaar al geheel thuis. Na tuurlijk trekt de nieuwe onderneming veel bezoek. f Bij de examens ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefendheid vrij willige landstorm zijn geslaagd de heeren: W. A. de Boer, D. v. d. Eems, L. Goinga, R. Oroeneveld, A. Schokker, A. T. Tolsma, H. de Vries, N. J. Ypma en J. H. v. d. Zee ..00 De vorige week schreven wij een arti kel over „gezelligheid” en noemde deze een eerste voorwaarde om het huis te maken tot een „tehuis”, waar elk zich op zijn plaats gevoelde, en waardoor dit huis de beste plek ter wereld wordt. Een der grootste vijanden nu van deze gezelligheid zou ik de „verveling” kun nen noemen. Hoe menigmaal kan men niet hooren zeggen, vooral onder de jongeren, dat zij zich thuis zoo spoedig vervelen. Wel licht nergens meer dan daar. Overal schijnt het hun goed te zijn, op straat, in gezelschap van vreemden, in elk geval van niet-huisgenooten, tegen brugleunin gen, of op fle hoeken der straten, bij de leugenbank of op de Beurs, dat is de plek waar de nieuwtjes van den dag gewoon lijk behandeld worden, maar niet binnen eigen woning en aan eigen haard. Om dat men zich aldaar zoo spoedig ver veelt, en in elk geval alles behalve op zijn gemak is. Voorheen, toen men nog ongetrouwd was en slechts te hooi en te gras bij el- PINGJUM, 2 Nov. De heer E. IJ. al- hier, die het autorijden moest leeren geraakte heden met de auto in de berm- sloot doorefat de mede-bestuurder het stuur verkeerd trok. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Een kraan- wagen bracht de drenkeling weer op het droge. deeling van den Jeugdbond voor Ont houding. Deze vereeniging scheen echter weinig levensvatbaarheid te bezitten, daar ze na een kort bestaan ter ziele ging. Nu echter tegenwoordig de rijd volop in het teeken der drankbestrijding staat, meende het actieve bestuur van de N, V. tot afsch. v. alc. dranken, afd. Wommels dat zeker de tijd gekomen was hiervan de jongeren niet afzijdig te houden. Op initiatief van voornoemd bestuur werd dan ook hedenavond in de naai; school een vergadering gehouden, om te komen tot oprichting van een jeugdaf deling. Hiervoor waren eenige J.V. O.ers van de afd. Sneek overgekomen, welke doel en werkzaamheden van den bond uiteen zetten, terwijl verder de avond gevuld werd met voordrachten en zang. Het resultaat was, dat een afdeeling van de J. V, O. alhier werd opgericht met aanvankelijk 16 leden, uit welke te zijner tijd een bestuur zal gekozen wor den. Hoewel het aantal aanwezigen grooter had kunnen zijn, kon het toch een goede avond genoemd worden. t Naar wij vernemen hoopt de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem”, direc teur de heer Tj. Faber, den 2en Kerst dag, ’s avonds in de 3roerekerk een uit voering te geven, waar onder anderen ook zal uitgevoerd worden het Weih- nachts-Oratorium van Barth (Duitsch.). Waar dit Oratorium (met orkest) het vorig jaar in Franeker onder leiding van denzelfden directeur veel succes oogstte, twijfelen we er niet aan, of velen zullen dien avond naar dit schoone oratorium komen luisteren. KIMSWERD. Een diep met zand en betonijzer geladen schuit van den heer Kuipers uit Bolsward, die hier Zaterdag was gemeerd om later de reis naar Har lingen te vervolgen, is tijdens een storm achtige bui Zondagmiddag volgeloopejj en gezonken. WOMMELS. In den laatsten tijd is er in de middelen van vervoer groote ver andering gekomen. Kon men (feitelijk nog kort geleden) slechts weinig en dan nog in een uiterst primitief vervoermid del ons dorp verlaten om hetzij voor za ken of anderszins, later is er volop ge legenheid geschapen door de autobussen. Wat de schipperij betreft, deze wil ze ker ook niet achterblijven. Ofschoon de meeste schepen in onze wateren nog ge duwd of getrokken moeten worden bij tegenwind, hiermede wordt het ook al beter. Schipper Wiersma alhier maakt tegen woordig al gebruik van een opduwmotor terwijl door het technisch bureau voor scheepsbouw Zwolsma te Leeuwarden dezer dagen aan schipper O. Joustra van Oosterend werd afgeleverd een opduw motor met 10 tot 12 P.K. Diesselmotor. Naar men verzekerde zijn deze bij het gemak tevens goedkoop, daar ze slechts cent per uur en per P.K. verbruiken. Vooruitgang dus. NIJLAND. Op de vorige week te Gor- redijk gehouden draverijen, behaalde „Rentinus” van den heer P. Kramer te Nijlanderzijl in klasse A den eersten prijs groot f 250. f Maandagmiddag en ’s avonds wer den in „Ons Gebouw” uitgaande van de afd. Bolsward van de N, C. G. O. V., filmvoorstellingen gegeven. Het bezoek, hoewel niet overdruk, was bevredigend, ’s Middags werd als hoofdnummer gegeven: „Het verhaal van Daisy” en ’s avonds „Hanneles Hemel vaart”. De geprojecteerde beelden waren zeer duidelijk en wat een groot voordeel was rustig van weergave. Het publiek volgde dan ook met groote aandacht de verschil lende afdeelingen. Het spreekt van zelf, dat ook het pro- pagandadoel niet werd vergeten door en kele kleinere films. We twijfelen niet, of de vereeniging zal over deze uitvoeringen tevreden kun nen zijn. men alleen is, alleen met zijne gedachten en overleggingen en misschien ook wel met zijn verdriet, en het vermeende en denkbeeldige kruis, waardoor men meent het al zeer zwaar in het leven te heb ben. Terwijl toch in den grond heel die ontstemming en misère slechts voort komt uit „de verveling”. Vandaar dat tegen eiken prijs getracht moet worden die groote vijand van het huiselijk geluk uit te bannen en alle huis- genooten zich hebben te beijveren daar toe krachtig mede te werken. In de eerste plaats door het thuis zoo gezellig mogelijk te maken, gelijk reeds werd aangeduid, maar dan ook door in de afleiding die daar kan worden ge zocht, of de gesprekken die daar kunnen worden gevoerd, of de handwerkjes die daar kunnen ter hand worden genomen,' of door de lectuur die daar wordt ver strekt of door de muziek die daar wordt gemaakt of door de spelletjes die daar worden gespeeld, elk te geven wat hem toekomt. Ongetwijfeld is hierbij veel wijsheid en takt noodig, doch bij ver standig overleg en nauwlettend acht ge ven op elkanders karaktertrekken en de voorliefde welke men nergens voor heeft kan hier vooral door de ouders veel ten goede worden geleid, waardoor al de huisgenooten bewaard zullen worden voor die ellendige verveling, die altijd zoo vaak uit het humeur brengt en het niet zelden thuis zoo erg ongezellig maakt. Hiervoor zal het noodig zijn, dat men zijn eigen liefhebberijen en genoegens en gemakken vaak moet opgeven ter wille van de anderen. Ook, dat men niet te nauwkeurig moet toezien of het allicht ook een weinig te vuil wordt. Ook dat men dus moet ophouden met dat eeuwige pruttelen als misschien een kleedje scheef komt te liggen, of de gor- kaar kwam, duurden de dagen en uren dijnen wel eens een weinig verfomfaaid zoo lang voor er weer een nieuwe ont moeting plaats had, en als dan eindelijk dit oogenblik van samenzijn weer was aangebroken, schenen die wijzers van het uurwerk vleugelen te hebben gekregen, maar toen die huwelijksband bijeen bond en onder één dak alle lief en leed werd gedragen, toen bleek het langzaam maar zeker geheel anders te worden. Toen konden velen elkanders nabijheid wel missen en scheen deze vaak meer een last dan een lust te zijn, zoodat men zijn gezelligheid en het levensgenot maar lie ver elders zoeken ging. Het was thuis zoo vervelend en zoo saai, en zoo eentonig, en zoo sterk voor heen naar elkanders gemeenschap ver langd werd, zoo goed scheen men elkan der nu wel te kunnen missen. WOMMELS, 31 Oct. Hedenmiddag zouden de drie gebroeders Jansen van Witmarsum met een vrachtauto geladen met bieten van Welsrijp naar Wommels rijden. Bij het gehuchtje Fatum gekomen, werd uitgeweken voor een luxe auto, wat tengevolge had, dat een der voor ste wielen der auto in de weeke berm kwam. Daar ter plaatse kort geleden de bui zen der waterleiding gelegd waren, zak ten de wielen tot de assen in de modder waardoor de auto begon over te hellen en in minimum van tijd hals over kop in de bermsloot terecht kwam. De inzittenden konden zich ternauwer nood door een nauwe opening uit de ca bine redden, waarbij ze nogal verwon dingen aan hoofd en handen opliepen, wat bij omwonenden werd verbonden en waar ze tevens van droge kleeren wer den voorzien. Met een kraanwagen uit Franeker werd de auto later op het droge gehaald. ZURICH, 2 Nov. Ook hier geraakte een auto van den heer P. W. uit -Har lingen in de dorpsvaart. Terwijl W. de auto aanzette, schoot deze plotseling vooruit, zoodat hij maar juist een goed heenkomen kon zoeken. Ook hier moest de kraanwagen dienst doen. Verschijnt Dinsdags- frijdagsavonds. Een heel onschuldig ongelukje. Een groentekar, beladen met een groo te verscheidenheid groenten, aardappelen rapen, zelfs flesschen haring voor het klaarmaken van haringsla voert de groenteman mee. KOUDUM, 29 Oct Hedenavond ver gaderde de ijsclub „De Jeugd” in het hotel „Het wapen van Friesland”. Van de ruim 100 leden waren slechts 15 aanwezig. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord o.m. het overlijden van den bode, wijlen den heer R. I. Feenstra, wel ke deze functie reeds een 17-tal jaren aaneen voor de vereeniging had vervuld. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. S. Hoekema. Tot bode werd benoemd de wed. R. I. Feenstra, tegen dezelfde belooning (f5.). Als eerste rijderij werd besloten één te houden van jongens tot en met 11 jaar worden, of niet alles precies op zijn plaats blijft staan en liggen. Zelfs niet, wanneer op een ongelukkig oogenblik te midden van het spel, de kleine man of het drukke wicht een on geluk begaat, ten koste van een of an dere fraaiigheid, of waardoor het tapijt of de vloermat wel eens even komt te druipen van water en dat waar juist alles zoo netjes en schoon was opgeruimd. Ook dient hierbij niet vergeten, welk een inspanning en arbeid het misschien aan de vrouw des huizes gekost heeft, om op tijd klaar te komen met haar werk en de huiskamer tot een gezellig vertrek in te richten, waar elk zich thuis gevoe len kan. Inzonderheid hebben de ouders toe te zien dat het de kinderen niet aan ge schikte lektuur ontbreekt, overeenkom stig hun leeftijd, en aanleg, en karakter. Gelukkig ontbreekt het bijna geen en kele plaats om gratis of voor weinig geld te lezen te krijgen wat boeit en trekt en vooral de lange avonduren te doen om vliegen en elke goede, openbare leeszaal kan hier onschatbare diensten bewijzen, waardoor de verveling verbannen wordt. Wie herinnert zich hier wellicht uit eigen kinderjaren niet, met welke hoog gekleurde wangen en fonkelende oogen men verdiept zat in zijn mooie lectuur die den tijd vergeten deed en de herhaal de vermaning noodzakelijk maakte dat het nu toch ook tijd werd, om bedwaarts te gaan, waarop met een zucht het boek gesloten werd, juist omdat het zoo mooi was, en nu zooveel uren aan kant moest worden gelegd. Hetzelfde geldt van de huiselijke spe len die zoo geschikt zijn om het in eigen woning recht aangenaam te maken. Hef domino-spel, of de ganzenbrief, of de reis door Friesland, leerzaam tevens. Of het kienspel, of voor meer volwassenen het dambord of het mooie nooit uitge leerde en uitgedachte schaakspel. Wie heeft daar zijn uren, onder het genot van een pijpje tabak, of een geu rige sigaar niet honderde malen in onge kende vlucht zien voorbij gaan, zoodat misschien het spel werd aan kant gezet omdat het nachtwerk dreigde te worden en om het dan een volgende avond weer voort te zetten. Hetzelfde zou ook kunnen worden ge zegd van ’t beoefenen van allerlei hand werk, hetwelk nog dit voor heeft bij me nig spel, dat er bij gesproken kan wor den. Maar in elk geval zijn al deze mid delen geschikt om de verveling buiten de woning te bannen en het nergens zoo aangenaam te maken als thuis. WORKUM, 3 Nov. 1930. Tot be- ‘drijfschef aan de N.V. Kaas- en Room boterfabriek „voorheen Tjebbes en Co.” alhier, is aangesteld de heer H. Kou- wenhoven, 2e kaasmaker aan de coöpe ratieve zuivelfabriek „Harich” te Balk. WORKUM, 3 Nov. 1930. Tot Direc teur van het Post- en telegraafkantoor alhier werd benoemd de heer S. T, Boelsma, referendaris bij het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie te Den Haag. waarin opgenomen Ook in de kinderjaren komt dezelfde verveling nogal binnen de ouderlijke woning voor. Vooral wanneer thuis geen speelkameraadjes gevonden worden en bijvoorbeeld de eenling op zich zelf is aangelegd, of ook de karakters der kin deren zoo uitéénloopend zijn, dat men liever bij vreemden over den vloer is, als thuis. Wie herinnert zich misschien uit eigen jeugdjaren niet van die momenten, waar in niet geweten werd wat moest worden uitgehaald en waarom misschien de toe vlucht genomen werd tot allerlei katte- kwaad. Louter uit vervelingl Of dat men bij moeder aandrong of zij niet een boodschap bedenken kon, en of er niet iets van den kruidenier ko men moest, suiker, of zout, of lucifers, bf iets van den bakker, die ook zulke lekkere koekjes of pepernoten had, vooral om den tijd van Sinterklaas. Of dat men al weer louter uit verveling, de toevlucht maar nam tot moeders knoo- penbakje of werkmand om deze op te redderen, en daar eenige orde in te brengen. Vooral wanneer door de veelvuldige huiselijke bezigheden daar nogal eens iets te herstellen viel. En wat was men dan misschien gelukkig wanneer moeder zoo wijs en zoo verstandig was om iets te bedenken en afleiding te geven aan het kindertal, waardoor de ledige uren omvlogen en de tijd van naar bed gaan was aangebroken, voor men het wist. Bij de oudere huisgenooten, vooral in de overgangstijd, de zoogenaamde pu berteitsjaren kan men datzelfde ver schijnsel van ongedurigheid en verveling opmerken, vooral wanneer onbestendige begeerten en verlangens geen voldoe ning vinden en overal elders verwacht wordt, wat de huiskamer niet geeft. Niet zelden komt daardoor ook een onaange name geest in het vertrek, worden de personen prikkelbaar, vooral wanneer daarbij de temperatuur in de lucht hier toe medewerkt, en ten slotte al weer uit loutere verveling de rust en afzondering gezocht op eigen kunnen, of in bed, waar maal valt het niet voor, dat de gesprek ken, bijv, ook op de visites, niet willen vlotten, en men dan veelal de toevlucht neemt tot allerlei kletspraat, of het be- oordeelen van anderen die niet aanwe zig zijn. O, die kransjes, en die visites, en die kringetjes, en die onder-onsjes, wat doen zij vaak een onnoemelijk kwaad, waar van men later spijt heeft, maar dat nooit meer goed kan worden gemaakt. Omdat zoovele woorden bij dergelijke gelegenheden gesproken gelijk zijn aan veeren die allerwege hce.i waaiden en nooit meer terug gevonden worden. Daarom heeft men zijn woorden ten allen tijde, maar vooral in dergelijke krin gen, en bij bizonderè gelegenheden zoo te overwegen en te bewaren, vooral als het gaat over menschen die afwezig zijn. Vandaar daf het vooruit overdenken van onderwerpen die ter tafel kunnen wor den gebracht van zooveel beteekenis wezen kan en ook daardoor de verveling op de vlucht kan worden gejaagd. Is het niet juist een typeerend spreekwoord, wanneer het gesprek in een gezelschap niet vlotten wil, dat er „een dominee voorbij gaat?” Zoo zijn er dus tal van middelen en wegen aan te geven om het thuis voor al de leden en ook voor de vreemdelin gen aangenaam te maken. Bovenal is het noodig, dat men liefde heeft voor elkander. Dat elkanders tegen woordigheid als een groote gave op prijs wordt gesteld en als het hoogst wat voor dit leven te verkrijgen is. Want als de liefde woont in de harten en in de huizen, dan wordt de liefde- warmte ook gevoeld en dan wordt ook onder elk dak, onverschillig hoe laag en eenvoudig ook, de waarheid van het bekende lied ervaren: Waar liefde woont gebiedt de Heer den zegen, Daar woont Hij zelf, daar wordt Zijn heil verkregen, En ’t leven tot in eeuwigheid. DE JONG s NIEUWSBLAD l e I 1 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/s ct. Buitenland 2J^ ct. SOLIED ADRES VOOR BRILLEN BREUKBANDEN -EN- KOOPT U STEEDS TE DUUR KOOPT U OOK STEEDS TE DUUR, MITS U T KOOPT, BIJ HET SCHEELT U Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 lesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 (uitende provincie f 2.-; inning 15 ct. foor het Buitenland f7.- per jaar. jeesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1