Illllllllllllllill Dag en Nacht ten allen t ij d e staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden I! Illllllllllllllill 1 I De Bolswardsche Courant en Westergoo I I 1. B VAN DEN OEVER l ZONEN jDE RONDE TAFEL. Woensdag 19 November 1930 No. 90 Uit den Omtrek. WELLNER SILVELLO EXPOSITIE W. VAN DER WERFT Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 26Jaargang en A HEDENAVOND ARUM, 17 Nov. Uit het halfjaarlijk- sche verslag van de „Verzekerings maatschappij van Paardenhouders in Wonseradeel” noteerden we, dat het aantal verloren paarden 8 bedroeg in het afgeloopen half jaar. Uitgekeerd werd f 1712.32. De opbrengst van de paarden, waarvoor vergoeding moest worden gegeven, was f611.67. Verze kerd kapitaal was f118150. Tot dek king van het tekort, groot f 1550 is de te heffen omslag bepaald op f 1.50 per f 100 verzekerd kapitaal. Verzekerd wa ren 359 paarden van 203 deelnemers. ARUM, 17 Nov. Bij de alhier ge speelde handicap-biljartpartij, georga niseerd door en gehouden bij M. Hiem- stra, verwierf R. Yetsinga de le prijs, W. Rienks de 2e prijs, P. IJ. Faber de 3e prijs en P. Yetsinga Jr. de 4e prijs. Adverrentiön per regel: Woensdagsnuramer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrêle. f De collecte voor de „Alleenstaande Blinden” te Wolfheze heeft f 110.28 op gebracht. Een woord van dank aan de gevers, alsmede de beide dames voor de mede werking is hier zeker op z’n plaats. WITMARSUM, 15-1 l-’3O. De Afd. van de Vrijz. Chr. Jongeren Bond al hier, organiseerde heden een tweetal filmvoorstellingen, ’s Middags halfvier werd de kinderfilm voor pl.m. 150 jon gens en meisjes vertoond. Ook van Pingjum waren velen aanwezig. ’s Avonds acht uur begon de voor stelling voor de ouderen. De Voorzitter van de afd. van den V. C. J. B. alhier, de heer H. Rouwé opende met eenige inleidende woorden de avond. De operateur, de heer R. Boe- ke vertelde daarna wat over de film in ’t algemeen, en verklaarde wat er ver toond zou worden. De propagandafilm liet het werk MAKKUM. De eerste Nutsavond be hoort weer tot het verleden. En we kun nen er direct aan toevoegen, dat hij uit stekend is geslaagd. Het Nutsbestuur had voor dezen avond het tooneel-en- semble Van der Hilst van Amsterdam bereid gevonden om hier te spelen, welk ensemble voor de pauze fragmen ten gaf uit het werk van Heijermans Ghetto. Dat wij van dit gezelschap iets goeds kregen te hooren, bewees het daverend applaus, ’t Zijn trouwens beroeps-ar- tisten, die we hoorden; hiervan mag meer verwacht worden dan van dilettan ten. Na de pauze een paar één-acters van lichter gehalte, waarom hartelijk gela chen is. Deze werden ook vlot gespeeld. ’t TVas een mooie, genotvolle avond; de voorzitter van het Nut, de heer L. S. van der Burg, die de oijeenkomst met ’n kort woord had geopend, sloot het offi- ciëele gedeelte met een „tot weerziens” aan genoemd tooneel-ensemble, het geen met een hartelijk applaus beloond werd. De opkomst was zeer bevredigend, terwijl een geanimeerd bal het slot van den avond vormde. ARUM, 15 Nov. De heer J. Broer- sma begon deze week met het geven van een cursus voor het verzorgen van kamerplanten. De heer Broersma stelde zich geheel belangeloos beschikbaar om vrienden van „Flora’s kinderen” met meerdere voorlichting te dienen. De cur sus wordt gegeven als onderdeel van de hier bekende z.g. „Ontwikkelingscur sussen”. ARUM, 17 Nov. Uit het halfjaarlijk- sche verslag van het veefonds „Arum e.o.” bleek, dat het aantal verloren run deren drie bedroeg, waarvoor vergoed werd de som van f 658. Het verzekerd kapitaal was f 114025. Tot dekking van het tekort werd de omslag bepaald op f0.70 per f 100 verzekerd kapitaal Er waren 353 runderen verzekerd. En wij dachten verder. Wij dachten aan de „Ronde tafel” die als voordeel reeds heeft, dat alle scherpe hoeken en kanten afwezig zijn; dat allen eenzelfde, goede plaats innemen, dat er geen sprake meer is van hooger op te gaan of aan het voeten-einde te zitten; dat allen als gelijk gerechtigden worden erkend en gewaardeerd en op prijs ge steld. En wij dachten verder. En wij zagen Verschijnt Dinsdags- Irijdagsavonds. GROOTE DIJLAKKER Sinds korten tijd is in onze taal en ook in die der andere volken ’n nieuw woord In zwang gekomen, hetwelk zoowel om I fijn diepe beteekenis de aandacht trekt en veelzeggend is. Het is het woord: De „tafelronde”, of „aan de ronde tafel”. Daarmede wordt bedoeld dat er ge meenschip gezocht wordt met degenen die voorheen op allerlei wijze van elkan der gescheiden waren, en aanknoopings- punten met hen, die tot nog toe elk hun eigen weg bewandelden en nimmer met elkander in aanraking kwamen. Zoo wordt, om maar iets te noemen, op dit oogenblik in Engeland een zoo genaamde Ronde-tafel-conferentie ge houden, welke geopend werd door den Koning van Engeland, George V, en waaraan werd deelgenomen, behalve door de Britsche Regeering, door de af gezanten van Britsch-Indië, waaronder 16 afgevaardigden van de Indische Vor stenlanden en 57 vertegenwoordigers van het overige deel van het machtige Indi sche Rijk. Het doel dezer bijeenkomst is om te gaan trachten te komen tot oplos sing van het vraagstuk of Britsch-Indië een zelfstandig rijk kan worden en ten opzichte van zijn constitutioneele instel lingen een dusdanige staat van mondig heid verkregen heeft, dat het zelfbestuur in handen kan nemen, natuurlijk met er kenning en in achtneming van de rechten en de belangen van het moederland. Vooral door de aanwezige Indische Vorsten is bij de opening van deze plech tigheid, alle pracht en praal ten toon ge spreid, die men vanuit het verre Oosten bijeen wist te brengen. Het ontbrak niet aan de veelkleurige pracht en praal van de Indische gewaden om daardoor het majestieuze der Vorsten ten toon te spreiden, evenmin als aan de flikkering en flonkering van de paarlen en edelge steenten die de rijkdommen van Britsch- \ndië' moesten vertolken en om dóór dit alles de wereld een indruk te geven van de macht en grootheid welke in het verre Oosten bezeten wordt en waardoor dus Engeland gerekend mag worden tot een der machtigste Staten der wereld. ’t Ligt evenwel niet in onze bedoeling om over die Engelsche conferentie en de Engelsche politiek te schrijven, al zou daar ongetwijfeld wel aanleiding wezen om op sommige punten die hierbij in be handeling komen, de aandacht te vesti gen. Het ligt ditmaal meer in onze bedoe ling om de aandacht te vragen voor het feit, dat bedoeld wordt door wat wij kortweg zouden willen samenvatten in dat enkele woord, hetwelk wij hier boven dit artikel plaatsten, n.l. „De tafel-ronde” Het is misschien bekend, dat vooral onder ons volk de splijtzwam dusdanig is doorgetrokken dat wij op allerlei wij ze verdeeld en verscheurd zijn. Ook in andere landen en volken openbaart zich dat zelfde verschijnsel, maar niet het minst in ons land, wat zeker voor zoo verre verklaarbaar is, dat wij mogen zijn een energiek volk en een principieel volk en een volk dat er dus eigen meeningen en gedachten heeft, en niet gewoon is om een ander voor zich te laten denken en spreken en handelen. Dat is eenerzijds een verblijdend verschijnsel. Het is een teeken dat men moed heeft en durf heeft, en een zekere trap van zelfstandigheid bereikt heeft en weten schappelijk niet geheel achteraan komt. Vooral in onzen democratische tijd is het een kenmerk, dat elk zijn eigen mee- ning zegt en er voor opkomt en zoo noo- dig ook daarvoor zijn offers brengt. Dat is eenerzijds een verblijdend teeken. De tijd van ’t domme stemvee en de kudde dieren is voorbij, dank zij het onderwijs en de ontwikkeling op velerlei gebied, en de daar weer uit vloeiende macht en in vloed die velen deelachtig werden, welke voorheen niets hadden in te brengen, en over wien, maar zonder wien gehandeld werd. Omdat zij eenvoudig hadden goed te keuren wat anderen voor hen dachten en over hen beschikten. Nog eens, die tijd is waarschijnlijk onherroepelijk voor bij en elk zal verstandig doen daarmede rekening te houden. Op allerlei levens gebied. De bakens dienen verzet omdat het getij verloopen is, en wie daar blind voor blijven wil en opzettelijk de oogen gaat sluiten, die zal ervaren, dat hij weldra met zijne ideeën en inzichten bui ten de samenleving en „op de keien” komt te staan om maar eens een gang bare uitdrukking te gebruiken. Met ge volg, dat men misschien in zijn isolement spierkracht wil trachten te zoeken, maar Merijntje Gijzens Jeugd. „Het Verraad” op Vrijdag 14 Nov. in „De Doele” te Bolsward. Bijna elke tooneelrecentie begint met een uiteenzetting over de beteekenis van het gespeelde stuk en een korte in houdsopgave. Bij „Het Verraad” genomen uit Me rijntje Gijzens Jeugd v an A. M. de Jong lijkt een beschrijving van den in houd bijna overbodig. Duizenden heb ben de boeken gelezen en dus bekend met de inhoud in dit tooneelstuk ver werkt. Volledigheidshalve en ook om moge- lijke^verkeerde meening over den inhoud te weerleggen laten we hier volgen dat gene wat A. M. de Jong als voorwoord in het tekstboekje schrijft. Merijntje Gijzen, het nadenkende jon getje met zijn vrome natuur en zijn hartje vol genegenheid en liefde, raakt bevriend met Goort Perdams, bijge naamd „De Kruik”, den beruchtsten strooper en vechter van het dorp en heel den omtrek. Dit schuwe, gesloten en gevaarlijk mensch wordt onweerstaan baar bekoord door het lichte, argelooze zieltje van den kleinen jongen en in zijn donker, liefdeloos leven wordt deze wonderlijke vriendschap als een zach- ten lichtschijn in duisteren nacht. Maar in het leven van „De Kruik” ontwikkelt zich een drama. De stroopersmeid Ja- nekee Brouwers versmaadt zijn liefde, na die eerst aanvaard te hebben en toont openlijk en tartend haar voorkeur voor den Hollandschen grensjager, den natuurlijken vijand van „De Kruik”. En als op karnavalsavond de uitbarsting komt en de tot razernij gebracht Goort zijn medeminnaar èn Janekee ver moordt, is er geen enkele aanwijzing zien van de jongeren, o.a. reizen door Pinnen- en buitenland, kampeeren, sport, spel en dansen. De Fransche film „Don Juan sur Marne” trachtte de nadruk te leggen op de felle contracten eenerzijds: het uit gaan, flirten en dansen in zwoele at mosfeer, anderzijds de gezonde water sport. Hoofdfilm was de Zuiderzeefilm van Joris Ivens. Reusachtige bouwput ten, waarin langzaam de sluizen opge trokken werden, het dichten van het sluisgat in de dijk Medemblik-Wierin- gen. Kortom de geheele film wekte eer bied voor het stoute plan, in menschen- hersenen gemaakt en door stoere wer- kershanden voltooid. De Afd. Witmarstim kan op een ge slaagden avond, die in de Ned. Herv. kerk werd gehouden, terugzien. MAKKUM, 15 Nov. We hebben voor eenige weken in dit blad al melding ge maakt van de plannen die er gemaakt zijn door de Afd. „Makkum” van het Nut van het algemeen, om te trachten al hier een zoogenaamd Jeugdwerk op gang te brengen. Men leze nog maar eens het nummer van 11 Oct. Oninge- wijden hoorden er daarna niet veel meer van, maar toch hebben zij die voor deze zaak iets gevoelden, rustig of misschien wel rusteloos doorgewerkt. Dit bleek hedenmiddag althans, toen de omroeper door de plaats ging met het volgende bericht: Burgers van Makkum, mag ’k u even voorlezen, Hoe Juffrouw Bos hier ’t *ugdwerk heeft onderwezen? Van Wol, Pitriet, Triplex en veel an- dre zaken, Leerde ze aardige voorwerpen maken. om te ervaren dat men daar eenvoudig over hoop gestoken wordt of genegeerd en gepasseerd om weldra in het vergeet boek te geraken. Dat zijn- dan vaak smartelijke ervarin gen en wij willen ook niet zeggen, dat menigeen niet iets anders en beters ver diend heeft; maar de veranderde toestan den en omstandigheden brachten mee, dat men werd uitgeschakeld en geen plaats meer in het rijke leven vinden kan. Evenwel is er ook een groote schaduw zijde aan deze veranderde toestanden verbonden. Met name is het deze, dat men bij deze zelfstandigheid zulk een verscheuring en verdeeldheid krijgt, zulk een onderbrenging in tal van apartemen- ten en loketjes, dat men daarbij niet al leen de kluts kwijt wordt, wat op zich zelf genomen nog niet zoo erg is, maar dat men daarbij ook tot zulk een hope- looze verwarring en zulk een treurige verbreking van krachten komt, dat men ten slotte alle beteekenis voor het pu blieke leven verliest. Om maar eens iets te noemen. Wat is er een schier hopelooze ver deeldheid op allerlei levensterrein. Op het gebied van de allerhoogste en aller gewichtigste aangelegenheden we zouden als zoodanig in de allereerste plaats willen noemen, de aangelegenhe den der ziel, die dus de eeuwigheid ra ken; alles wat verband hiudt met ons geestelijk en dus ons godsdienstig en kerkelijk en eeuwig leven. Dit noemen wij in de eerste plaats, omdat het ons allen, hoofd voor hoofd betreft, als re delijke, zedelijke schepselen, die ons be wust zijn dat wij verantwoording hebben in de eerste plaats tegenover God, die ons schiep en in dat leven een plaats gaf en dan in de tweede plaats jegens onze naasten met welke wij door tal van ban den verbonden zijn. Maar dan ook verder op allerlei ander levensterrein, te veel om op te noemen. Op het gebied van het politieke leven en het breede, maatschappelijke leven en het sociale leven en het Vereenigings- leven, te veel om op te noemen. Hier is ook al weer zulk een groote verscheidenheid, mede ten gevolge van die splijtzwam waarover wij het hadden, dat duizenden, die naast elkaar leven en ongetwijfeld ook zeer vele gemeen schappelijke belangen hebben, elkander niet, of ternauwernood kennen en als puur vreemde elkaar voorbij gaan zonder te beseffen, hoeveel men aan elkander hebben en van elkander genieten kon. Hoevelen inzonderheid in onze drukke en drukkende tijden gaan in de maal stroom van het leven, te midden van de zorgen en ook van de zonden van het leven niet voor altijd onder, die zeker nog een toekomst zouden gehad hebben, wanneer er meer gemeenschap was ge weest en men elkander beter had ge kend en elkanders belangen, ook elkan ders nooden en behoeften beter had ge kend! Daar zijn tal van menschen die op de wilde, woeste baren der zee reddeloos rond dobberen als wrakken, omdat nie mand zich om hen bekommerde en niet zorgde voor hun leven! Daar wordt in onze dagen ontzaggelijk veel gerede neerd en gediscuseerd en gefantaseerd, en daar wordt vaak met allerlei kunst- en vliegwerk, soms onder het geschetter van muziek en veel vertoon .getracht ingang te vinden, en zich een positie te verove ren in het leven, maar zonder dat er in nerlijke kracht van uit gaat. Daar is zoo veel vuurwerk dat welhaast uitdooft en niets achterlaat dat blijvende waarde heeft. Onlangs hoorden wij met gloed en klem propaganda maken voor een zang vereniging, die het vooral aan de diepe bassen ontbrak, en waar men daarom zoo gaarne meer mannen zag toetreden om diepte aan de samenstemming van ’t geheel te geven. Daar waren sopraan- stemmen genoeg en tenoren, maar de bassen die ontbraken te veel. En ik dacht bij het hooren daarvan: Is dat niet een algemeene klacht, die van toepassing is op tal van dingen? De bassen ontbreken te veel M. a. w. daar wordt geen diepte gevonden en geen bezonkenheid en geen degelijkheid en geen eenstemmigheid en geen harmonie en daarom geen vol en welluidend accoord. ze naast elkaar gezeten, allen aan een zelfde „ronde tafel”, de mannen en ook de vrouwen, elk in zijn eigen kring, die echter tot hiertoe vreemd van elkaar wa- ren en naast elkaar voortleefden. i We zagen ze, geleerden en eenvoudi- gen, mannen en ook vrouwen van naam en beteekenis en invloed, en ook van die stillen in den lande, die niet gewoon wa- ren om veel te spreken, maar wel om veel te doen. We zagen ze, die bij veel verschil van meening en opvatting en in zicht, en ideaal, toch ook zooveel punten van overeenkomst gemeen hadden en die vooral zoo gaarne het goede voor el kander en heel de gemeenschap wilden zoeken, en wij dachten: Als nu eens een machtige organisator optrad, die door de kracht van zijn woord, maar bovenal door de hoogheid en de heiligheid van zijn beginsel, eens een dusdanigen in vloed op de massa kan uitwerken, dat veel hetwelk verdeeld of gescheurd, of verbroken dooreen ligt en los van el kander geslagen is, wat zou de vrucht daarvan groot kunnen zijn. Voor het per soonlijke leven en voor het familieleven en voor heel het sociale en maatschap pelijke en politieke leven, en om vooral ook niet op de laatste plaats te noemen om dat het van het minder belang zou zijn, voor het ade.-hoogste leven. Wij bedoelen daarmede niet het op geven van eigen zelfstandigheid of het wegdoezelen van bepaalde grenzen, maar wel het opruimen van onnoodige geschillen van nuttelooze scheidsmuren, waardoor zooveel kracht gebroken wordt en 1 zooveel energie verlamd en zooveel perspectieven vervagen. Natuurlijk zullen bij het plaats nemen aan de „Ronde Tafel” offers moeten ge bracht en dat voor alles elk de minste moeten willen zijn, maar wat dit ver langen naar elkanders gemeenschap reeds is geboren, daar wordt al een stap in de goede richting gedaan, waarvan de gevolgen niet zullen uitblijven. Daarom: aan de „Ronde Tafel”. waarin opgenomen voor zijn schuld. Maar Merijntje, zijn eenige vriend in de wereld, is het, die dan zonder het te willen of te weten, het bewijs brengt van des Kruiks schuld en zijn vriend verraadt. Over het spel kunnen we niet anders dan zeer tevreden zijn, al hebben we Merijntje in „Flierefluiters opontRoud” veel sterker spel zien geven, ’t Was nu wat vlak, eenigszins afwezig. Walter Smith als de Kruik was subliem. En tot het laatste moment volgehouden be- heerscht spel met aan het slot een cli max die bewonderd moest worden. Men heer Pastoor door Hans Brüning was bijzonder mooi. Janekee, mevr, de Ia Mar-Klopper, een lastige, moeilijke rol voor een dame, was evenwel een zeer geslaagde creatie, een ondankbare rol maar die zeer zuiver gespeeld werd. De verdere rollen zijn min of meer kleine of bijrollen. De mooie type van Jans de pastoors meid, mogen we hier niet vergeten. Van die kleine rolletjes, die zoo dik wijls als noodzakelijke ballast be schouwd worden, kan heel veel voor het slagen van het geheele spel uitgaan. In dit verband willen we wijzen op Pief Urban als Sjoan en later als de Veld wachter een pluimpje voor dat mooie stille spel. We zouden ons zelf niet bevredigd achten wanneer we bij al die woorden van lof, ook niet even gingen wijzen op enkele fouten die met een weinig moeite verbeterd hadden kunnen worden. Ten eerste de Tooneel-aankleeding. De do sis fantasie bij de toeschouwer moest nu somswijlen wel wat al te groot zijn de manier waarop dit indertijd bij „Flie refluiter Oponthoud” was ondervangen bracht ons veel meer in de gewenschte stemming. Enkele tafereeltjes waren deze keer wat al te sober en onnatuur lijk. We noemen b.v. het tafereel waar menheer Pastoor en Merijntje moe en warm van het schaatsenrijden in de herberg eenige verkwikking zoeken en zoowaar Jans de pastoorsmeid in de tapkast zien staan. Dit kan (ook in een provinciestadje) niet door den beugel menheer A. M. de Jong. Het carnavalstafereel was wel het al lerminst geslaagd, geen muziek, geen versiering, geen publiek, geen carna vals jool. Nog minder kon de tweede helft van dit tafereel met z’n twee dooie men schen ons in gewenschte stemming brengen. Een absoluut onnoodige fran je, dunkt ons, die het tooneelwerk niet beter maakt. Met veel waardeering dus voor het schitterend spel, kunnen we evenwel geen vrede hebben met de nonchalante wijze waarop de z.g.n. bijkomende om standigheden verzorgd waren. De Doelezaal was zeed goed bezet met een dankbaar gestemd publiek. Aan mej. Cisca Kremer (Merijntje) werden in intiemen kring bloemen aan geboden, waarbij we gaarne onze nede rige hulde voegen. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. ieSgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 ijende provincie f 2.-; inning 15 ct. tor het Buitenland f 7.- per jaar. eesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Official Ford Dealer BOLS W A RD - TELEFOON 86 JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1