i PU ROL NOEM Ons Kinderboekje. K Kippendieven Gesnapt en Gedood. Een kippenhouder te Tiel had veel last van ratten in en onder de kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder uitwerking. Ten slotte kocht hij een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier gebruikte. „Het resultaat is werkelijk verrassend" schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent besmeerde brood was uitgelegd, was het reeds verdwenen”. Toen hij ons dat 4 weken later berichtte, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nim mer, het trekt ratten en muizen onweer staanbaar aan. Koop heden een doosje van 50 ct. of ƒ1.- bij Uw drogist. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag,"E 32 Sluwe sefvtale 1 H w r£\ ■fuiul Gemengd Nieuws. Veemarkt - Sneek J,’| Ji I en V' alhier waren 6 f Wordt vervolgd. f 1 Hja hiene it forsjoen op de heap fitk fen Wielenga, dy’t de flskmotor fen ’e firma L. de oare deis helje scoe. Hja na men de beleefdheldsfoarmen ek net bjus- ter yn acht, hwent W. krige een pear fik se opstoppers. Dochs binne hja op ’t lést op ’e flecht gien. len en oar is fensels by de pelysje oan- jown. Bleu and Tan. (ram jong). H. Terpstra, Bolsward 1ste en Eerepr. Wit Weener. J. P. Wiersma, Oosterend le en Eere- prijs. (voedster oud). P. en W. Stegenga, Almenum 3e prijs, (ram jong). F. Wiersma en W. Tjalsma, Achlum 2de prijs (rammen oud) 1ste en Eere? prijs. 245 31 f f f f f f 30 8 60 28 22 40 11 Grijs Weener. (ram oud). R. Braaksma, Morra 1ste en Eereprijs. Groote Chinchilla’s. Voedster jong 3de prijs; voedster oud 1ste prijs; ram jong 1ste en Eereprijs; nest jongen 1ste prijs; alle gewonnen door S. S. Andela te Fritsum o.d. Tzum. Kleine Chinchilla’s. (voedster jong). S. J. Hilverda, Tzum 1ste en Eereprijs 5060 ct. 21—24 et. 23- 25 ct Vervolg van het verhaaltje Leer om leert II.' Daar heb ik nog nooit van ge en 2de prijs; voedster oud 4de prijs en Z. E. V. DRAlSMA-vANVALKEhBURG'S-- c 4. MLEVERTRAAN- BIJ UWE INKOOPEN DIT BLAD. Chineesche missie geplunderd. Volgens ontvangen berichten is de La- zaristische missie bij Hantsjoengfoe, in het Zuidwesten van de provinsie Sjensi, door bandieten geplunderd. De missio narissen, waaronder bisschop Balconi, drie paters en zes nonnen allen Italianen, werden naar de heuvels ontvoerd. Omtrent hun lot is niets bekend. Incident bij een begrafenis. Alle bouwvak en metaalarbeiders woonden Maandagmiddag de begrafenis bij van de drie arbeiders die den dood vonden bij de instorting van een in aan- bouw zijnd huis. Toen de politie hen wilde beletten naar het centrum der stad te trekken, ontstond een botsing waarbij van weers kanten schoten werden gelost. Het aantal slachtoffers is nog niet met juistheid bekend, maar naar men gelooft zijn er drie dooden en vijf ernstig gewon den benevens een vijftigtal lichter ge wonden. ]7-LEEUWARDEN- L (Haan jong). W. Graansma, Rijperkérk, 2de prijs. (Haan oud). W. Graansma, Rijperkerk, le prijs. Barnevelders. (Trio’s jong). A. Sj. Dijkstra, Wommels, 3de prijs; K. C. Hoekstra, Lutkewierum, 2de prijs (Hanen jong). Johs. Hobma, Lutkewierum, Z. E. V. AFD. EENDEN. Khaki Campbells. (Trio oud). T. en R. v. d. Velde, Wommels le en Eereprijs. Papilons (gevlekt). (ram jong). H. Walda, Spannum 2de prijs. (zware voedster jong). P. Braaksma, Morra 1ste en Eereprijs, (ram jong) 2 1ste en 2 Eereprijzen. Belgion Hares. (ram jong). A. J. Bosma, Huizum 1ste en Eereprijs. (ram oud). R. Braaksma, Morra, iste en Eereprijs. (nest jongen). P. en W. Stegenga, Almenum 1ste pr. Brandneus. (ram jong). R. Braaksma, Morra 1ste en Eereprijs. Wisselprijs hoenders (schilderij, voor stellende „De Staalmeesters”, uitgeloofd door Fa. Johs. Tromp, Sneek), W. Graansma, Rijperkerk. Wisselprijs konijnen (1 koperen bloem pot, uitgel. door V. P. N. Wommels), J. Levering, Oosterend. Wisselbeker mooiste fokpaar één ras één kleur (een. verzilverde eerebeker, uitgel. door D. Volkers, Sneek) J. Leve ring, Oosterend. Als keurmeesters fungeerden de h.h. K. Pietersen van Weidum en D. Volkers van Sneek. Beide dagen had één en ander veel be kijks. Dinsdag 18 Nov. 1930. f - f 75 f 16 f 135 f 31 f 31 f100 t n f - t - f - OOSTEREND, 15 Nov. ’30. Heden avond geraakte nabij de „Gouden En gel” onder het behoor van ons dorp een auto te water. Volgens ooggetuigen heeft dit on geval zich als volgt voorgedaan. De melkrijder J. Hengst uit Hijdaard, reed met zijn melkwagen op den weg Oosterend-Hidaarderzijl, toen hem met vrij snelle vaart een auto passeerde. Even later hoorde Hengst een slag en omkijkende zag hij dat de auto van den weg verdwenen was. Haastig spoedde hij zich erheen en nu bleek dat de bestuur der, de heer B. Wiersma van Jouswerd o.d. Wolsum, niet bij machte was ge weest de auto uit den berm weer op den weg te krijgen met als gevolg dat hij met auto en al te water was geraakt. Gelukkig had hij zich niet bezeerd en kwam alzoo met den schrik en een nat pak vrij. De kraanwagen van den heer Van der Werf uit Bolsward heeft Zondagmor gen de verongelukte auto op het droge gebracht, waarna het vehikel naar de garage is gesleept. Willem stond verbaasd én een oogen- blik dacht hij, dat Lientje hem voor den mal hield. Zou zij werkelijk niet weten wat een bloedzuiger was? Dat bestond toch niet! Dank je wel, Wim, zei Lientje plotseling en met een vaartje liep zij naar huis. Willem was zoo verwonderd, dat hij haar niet eens nariep. Het was ook al te mal, hij had zich er op voorbereid eens hartelijk te kunnen lachen en nu vatte Lientje de zaak zoo doodernstig op. Eigenlijk was het nog leuker zoo. Nu zou haar vader thuis misschien zeggen, wat voor dier het was en o, wat zou zij dan morgen kwaad zijn als hij haar uit lachte!.Willem was geen gemeene jongen, hij had alleen maar een grapje willen uithalen en dacht er geen oogen- blik aan, dat het wel eens mis kon gaan. Lijntjes vader kfjeqg niets van den bloedzuiger te zien. Zoodra zij thuis kwam holde zij naar het aquarium en floep, daar wierp zij het gevaarlijke dier bij de goudvisschen. Even keek zij be langstellend toe, maar de bloedzuigjer zonk dadelijk naar den bodem en bleef daar rustig zitten. Ziezoo, dacht Lientje, nu is alles in orde! Veel tijd had zij niet, want morgen was zij jarig en er zouden een paar meisjes op visite komen. Ook Willem Snijman kwam, natuurlijk, die was al zoo lang vriend en zijn vader en Lientjes vader waren ook vrienden. En Willem was een echte leukert, die den boel braaf aan het lachen kon maken en hij was ook een goede jongen. Dat had zij van daag nog weer gezien met de waterslang die hij toch heelemaal aan den Veenweg was gaan vangen. Als hij dat niet gedaan had, zouden de goudvisschen misschien dadelijk gestorven zijnEn intus- schen begon Lientje met moeder in de keuken te bakken en sinaasappelen te schillen voor de pudding voor morgen. Den volgenden ochtend was zij nog eerder op dan haar ouders. Zij moest nog vlug even wat huiswerk maken, want dat was gisteren wel een beetje in de slof gebleven. Zacht sloop zij naar beneden en juist wilde zij haar taalboek pakken, dat in de serre lag, toen haar oog op den goudvischkom viel. Wat was dat? Vol ontzetting stond zij een oogenblik in het water te staren. Daar dreef een der goudvisschen hulpeloos rond en uit zijn rug kwam een puntje van de waterslang. De rest zat in het lichaam van den visch, die natuurlijk al lang dood was. Wit Wyandottes (kriel). Trio’s oud. Kamstra, Weidum, 1ste hoord, zei het meisje. Nu, wees maar gerust. Vanmiddag krijg je er eentje. Dien middag wachtte Willem zijn buurmeisje op. In de hand hield hij een lucifersdoosje met een groen blaadje er in en daarop kroop een dik zwart diertje net een slak, maar veel donkerder van kleur en niet zoo glad. Met ondeugende oogen loerde hij naar Lientje, die in de verte aankwam. Wat zou zij schrikken als zij het beestje zag en wat zou hij lachen Lientje kwam: Heb je het waterslangetje? vroeg zij nieuwsgierig. Natuurlijk, pochte Willem, ik heb er een gevangen in het slootje bij den Veenweg. Kijk maar. Bij deze woorden deed hij het lucifers doosje open en duwde het in Lientjes hand. Vol spanning zag hij haar aan en hij was er zeker van dat zij een echte meisjesgil zou geven. Wat zou hii lachen. Maar Lientje bleef doodkalm, zij schrok in het geheel niet. Vol belangstel ling tuurde zij in het doosje, waarin een groote, dikke bloedzuiger lag, die telkens in elkaar kromp en zich dan weer uit rekte. Wat een gek beest, zei Lientje. Ik heb er nog nooit eentje gezien. (nest jongen). S. J. Holverda, Tzum 2de en 3de prijs. Pooltjes. (voedster jong). J. Levering, Oosterend 2de en 1ste pr. (ram jong). P. en W. Stegenga, Almenum 1ste en Eereprijs; J. Levering, Oosterend 2de pr. (Ram oud). P. en W. Stegenga, Almenum, 1ste pr.; (voedster oud) 1ste en Eereprijs en 2de prijs. Het aantal werkloozen In Amerika. Het departement van handel raamt het aantal werkloozen in September op 3.400.000. Het omvat degenen, die werk loos zijn en degenen die tijdelijk zonder werk zijn, maar niet degenen, die slechts een deel van de week werken. Een Reutertelegram uit New York meldt dat het werkloozencijfer In Octo ber met 1 >/2 gestegen is. En spreek je cursisten, dan zeggen ze allen, Die les van Juf Bos is uitstekend be vallen. Deez middag houdt men daar ten- toonsteling van, Die moet je gaan zien, als je eenigs- zins kan. Van drie tot vijf, of van zeven tot negen, Die tijd komt toch stellig voor ieder gelegen. En wil je nu weten, waarheen je moet gaan? ’t Is bij meester Claessen aan de Korte Laan. Je bent allen welkom, betaalt geen entree Voor thee en ’n koekje breng je een kleinigheid mee. Kon het anders dan dat aan zoo’n vriendelijke uitnoodiging druk gehoor werd gegeven? Op beide bezoektijden liep het gedurig af en aan, en het scheen wel of er aan de kij klust geen einde zou komen. Nu er was ook heel wat te zien. Bij den eerste aanblik kreeg men den indruk, dat men een Toko was bin nengetreden. Op lange toontafels lagen honderden voorwerpen netjes geëta leerd, zooals nij-, zaag-, vlecht-, weef-, schilder- en raffiawerk. Al deze voor werpen konden ook voor een bepaald doel dienst doen, onnuttig prullewerk trof men daar niet aan. Dit is op zich zelf niets bijzonders, want in elke ten toonstelling wordt gewoonlijk ’t beste en mooiste aan het publiek voorgelegd. Maar het bijzondere is hier wel, dat dit alles het werk was van cursisten, die slechts twee weken, vijf uren per dag, onderricht hebben gehad van Mej. Bos. In twee weken tijds zijn de leerlingen dus tot leeraren opgekweekt. Ala Ame- rikaansch. De lust en ijver die de cursis ten hebben betoond, doen in hen het vertrouwen stellen, dat de groote groe pen kinderen die zich als leerlingen heb ben aangemeld, wel aan hun leiding zijn toevertrouwd. Als allen uit hoogere en lagere standen nu willen medewerken, dan is er voor de jeugd iets schoons op touw gezet. We hoorden zoo onder de gesprek ken Weg, dat Mevr. Tichelaar-Kramer alhier, een harer kamers gedurende veer tien dagen beschikbaar had gesteld als leerplaats voor de cursisten, en dat er was opgericht, een vereeniging voor Jeugdwerk, waarin als voorloopig be stuur zijn gekozen: Meester Claessen, voorz,; Mej. Da. Eelman, Secr.; de heer R. M. de Boer, Penn.; Meester H. de Bruin; Mej. Anna Wagenaar. f"" en springende lippen WOMMELS, 13 Nov. Aan de kruis- jaspartij, gehouden te Ytens bij den heer Tj. Faber, namen 36 spelers deel en had de volgende uitslag: 1ste prijs: F. Frölich, Wommels en H. Zijlstra, Ytens. 2de prijs: U. v. d. Lelj en Jan Verloop, Ytens, Troostprijs: D. Olivier, Oosterlittens en S. v. d. Veer, Rien. Troostpremie: Douwe Huisman en W. O. Faber te Rien. De prijzen bestonden uit klinkende munt. I; T b Rhode Islands Reds. (Trio’s jong). D. Jellema, Rien le en Eereprijs. (Haan jong?) Sj. Ypma, Huizum 1ste en Eereprijs; Sj. Heins, Lollum 2e en 1ste prijs. Welsummers. (Hen oud). H. Walda, Spannum, 1ste prijs. Zwarte Rijnlanders. (Toornen jong). R. Fokkema, Witmarsum, le en Eere prijs. A. W. Eereprijs. Friesche hoenders geel witpel. (Toom jong). A. Zuidema, Bolsward 1ste en Eere prijs. AFD. GANZEN. Japansche knobbelganzen. (Witte gent). H. G. Dijkstra, Hitzum 1ste en Eere prijs. f250 tot f385 f265 f380 f f Beste neefjes en nichtjes. 'k Moet maar weer even een gedeelte van mijn kennisjes wakker schudden. Allemachies wat zijn jullie dit jjaar traag. Nog heel wat brieven van onze vaste klanten moeten nog binnen komen. Voor hen, die misschien de raadsels hebben zoek gemaakt geef ik vandaag hogmaals de laatste nieuwe raadsels op. Nieuwe raadsels voor groep A, 8 tot 10 jaar: 1. Wie kan een woord maken van: hand ier el pap. 2. Je ziet me gedurende sommige maanden van het jaar in de bloemen winkels. Een 3 4 5 6 draagt men aan den vin ger. In de vacantie gaan veel menschen op 3 2 4 1. 8 7 6 2 5 is minder dan tien. 3. Wat lees je uit: frokneijb? Nieuwe raadsels voor groep B, 10 tot 12 jaar. 1. Welke vogelnaam schrijf je met 8 letters wanneer 5 3 7 8 een vogel is, 2 3 5 niet jong, Groote pluimvee- en Konijnententoon stelling te Wommels, 14 en 15 Nov. Reeds een tiental jaren is het voor Wommels een traditie geworden, dat de onderafd. der V. P. N. alhier in het na jaar een pluimvee- en konijnententoon stelling organiseert. Dank zij de goede zorgen van het ac tieve bestuur, kon ook thans weer ge noemde tentoonstelling worden gehou den en wel op de bovenzaal van hotel Frölich. In speciale kooien kon men hoenders van diverse pluimage en konijnen in ver schillende rassen bewonderen, wat ze ker voor kenner en liefhebber de moeite waard kon heeten. Niet minder dan 151 nummers waren ingeschreven. De volgende bekroningen werden toe gekend: AFD. HOENDERS. Witte Leghorns. P. Anema, Wommels 2e pr.; F. G. Rispens, Spannum le pr. 2 st. eereprijs; F. Frölich, Wommels, 2e prijs. (Hanen jong). E. P. Oostenburg, Giekerk, 2 1ste prij zen en 2 eereprijzen; H. bij de Weg, Wommels, 3de prijs; H. Rispens, Hen. naard 3de prijs. Partijs leghorns. (Hanen oud). P. Hofstra, Spannum, le prijs. (Trio jong). W. Graansma, Rijperkerk, le prijs, eereprijs (3 stuks). (Hen jong). W. Graansma, Rijperkerk, le prijs. (Hen oud). W. Graansma, Rijperkerk, le prijs. (Hanen jong). W. Graansma, Rijperkerk 2e prijs; M. J. Hijlkema, Akkrum, Z. E. V. Zwarte leghorns. (Hen, haan en trio-jong). W. Graansrrla, Rijperkerk 3 1ste prij zen en eereprijs. Koekoek Leghorns. (Hanen oud). J. Hobma, Lutkewierum, le prijs. Exche^rier leghorns. (Toornen 1jong). Dirk Sj. de Boer, Wommels 2e prijs; J. P, van Dijk, Cubaard le en eereprijs. Wit Wyandottes. (Hanen jong). Tj. Greijdanus, Tzum Eerv. Verm.; P. Anema, Wommels 2de prijs. Patrijs Wyandottes. (Hen oud). W. Graansma, Rijperkerk 1ste en eere prijs. WOMMELS, 13 Nov. ’t Wier in yn- moaije joun, de 12e fen dizze moanne. ’t Maentsje geat sa nou en den syn strielen oer de flakke fjllden om üs doarp hinne. Sims ek wier it hwer tsjuster. 'n Heal Ürke büten üs doarp wier de fisker Hindrik Wielenga drok dwaende mei syn tichtsetting. Hy waerd oanroppen troch twa frjemde kearels, dy’t mines en dines just net sa krekt namen, alteast nimme woene. (Bonte gans). H. G. Dijkstra, Hitzum, le prijs. AFD. KONIJNEN. Vlaamsche reuzen wit (voedster jong). Tj. Tinga, Ried; A. W. Visser, Win- sum; K. J. Leistra, Winsum, allen Z. E. V.; O. Bijlsma, Tzum le en Eereprijs; M. v. d. Zee, Wommels eerste prijs? H. Droogsma, Tzum Z.E.V.; G. Vollema, Wommels E. V.; F. Hofman, Bozum Z. E. V.; J. Kampen, Wommels, 3de prijs; F. Houtsma, Tzum Z. E. V.; H. Terpstra, Bolsward Z. E. V.; J. Brouwer, Burgwerd Z. E. V.; Tj. Hemstra, Burgwerd E. V.; J. P van Dijk, Cubaard Z E. V. (2 st.); B. en M. Anema, Wommels Z. E. V.; M. Dijkstra, Hijdaard Z. E. V. (2 stuks). (Voedsters oud). G. A. Bajema, Wommels 1ste prijs; v. d. Wijk en Jellema, Winsum 2de prijs; F. G. Rispens, Hennaard E. V.; R. Bak ker, Edens Z. E. V.; J. Reinsma, Span num 3de prijs. W. M. Meinsma, Tzum E. V.; J. Kampen, Wommels 2de prijs. (Rammen jong). F. Hofman, Bozum, Z. E. V.; Tj. Hem stra, Burgwerd 1ste prijs; B. J. Abma, Winsum 2de prijs; A. W. Landman, Oos terlittens 3de prijs. (Rammen oud). A. W. Landman, Oosterlittens 3de pr.; J. P. van Dijk, Cubaard le en Eereprijs; A. W. Landman, Oosterlittens E. V.; G. P. van Dijk, Cubaard 2de prijs; G. P. van Dijk, Cubaard 1ste en Eereprijs; G. Gerbranda, Spannum 1ste en Eereprijs; Dirk Sj. de Boer, 3de prijs. Zilvetkonijnen. (donkergrijs). J. Levering, Oosterend 4 1ste en 2 Eereprijzen; (lichtgrijs) voedster oud 1ste en Eereprijs. ramjong 1ste prijs; lichtbruin (voedster jong) 1ste en Eere prijs; lichtgeel (ram oud) 1ste prijs; lichtblauw (voedster oud) 1ste prijs; (ram oud) 1ste en Eereprijs (2 st.), allen gewonnen door J. Leverink, Oosterend (lichtblauw) voedster jongen. v. d. Wijk en Jellema, Winsum 1ste en Eereprijs. Aan de Veemarkt heden aangevoerd M. en K. Koeien Vette koeien Stieren Vette kalveren 131 Nuchterenkalverenf 512 Graskalveren 201 Schapen 322 Lammeren 818 Varkens 112 Biggen 2 Paarden 4 Bokken en Geiten f Pinken Totaal 2384 stuks. Vette koeien goed, niet hooger. Graskalveren goed. Vette kalveren kalm. Nuchteren kalveren behoorlijk. Varkens en zouters niet hooger. Biggen kalm. Wolvee vrijwel prijshoudend. Gebruiksvee vrijwel prijshoudend. Koeien p. x/2 K.G. 4650 ct. Kalveren Vette Varkens Zouters Volgende week is de markt om 8 uur geopend. een 1 6 4 een armoedig huisje is. en 1 2 3 4 bij het bouwen niet gemist kan worden. 2. Plaatst men een b voor een dorp in de Betuwe dan wordt het een stad in de Rijnprovincie, omgekeerd wordt een stad in de Rijnprovincie een dorp in de Betuwe als men daar een r voor zet. 3. Ik ben uit het Chineesche rijk, bij honderden gelijk naar hier gebracht. ’k Heb pooten, ook een kop, ’k verander in een pop, waarop men wacht. Dan geef ik velen brood, daarvoor maakt men mij dood, den menschen geef ik tooi, zeer kostbaar en heel mooi. Oplossingen moeten voor Zaterdag a.s. in ons bezit zijn. Het blijkt me, dat raadsel 2 voor de grooteren wat moeilijk is. Ik zal jullie daarom even helpen. Het dorp in de Betuwe is ngen. De stad in de Rijnprovincie issen. Mijn hartelijke groeten, OOM KEES. Boerderij afgebrand. Maandagmorgen brandde te Echten (Fr.) de boerderij, bewoond door den veehouder Berger, tot den grond toe af. In de vlammen kwamen vijftien hoorrn beesten om, terwijl alle huisraad en landbouwwerktuigen mede verloren gin gen. De oorzaak van den brand is het om vallen van een stallantaarn. Een kind weet zijn eigen best niet. Maar vele grooten weten hun eigen belang niet. Dat blijkt duidelijk, omdat nog zoo velen wegblijven om hef be vroren rundvleesch eens te probeeren; vooral een rollade of een stukje voor koud te eten zal U buitengewoon vol doen. Bevroren vleesch is toch voordeeliger! Lappen 55 ct., gehakt 50 ct., rollade en stukjes 60 ct. per pond. Dagelijks versch. Franco thuis. Alleen bij: J. G. WIERDSMA Vleeschhouwer. IV n n n n n v n v 1 tkxwM JO-«O co 90 ct. Tube 80 cc Bu Aaotk. ca Drogcuca y’Jij I I)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2