St. Nicolaas Cadeau 6"' i'hi ’f w. Onze DE NIEUWE BAZAR r' Aangekondigde Vergaderingen Veem ingezien te hebben, hadden opgeborgen luidde als volgt: best DE UITGEVER. 1 Kc Dl Op Vi Hl Dl Bolsward Lamé De [Ong’s Hoogachtend De strijd tegen de bank- roevers. Het nieuwe middel: traangas. Steeds krachtiger maatre gelen moeten de Amerikaan- sche bankiers wel gaan ne- VOOR EEN p op NAAR Voor bijzonderheden leze men de betreffende adv. in dit no. Een duur werk. In de Kamer heeft de heer Bierema zijn vrees geuit over de dure Zuiderzeewer ken. Binnen weinige jaren, zei hij, zal de staatsschuld met een geweldig bedrag toene men door de drooglegging der Zuiderzee. De kosten zijn geweldig tegengevallen, maar nog grooter tegenval ler zullen de baten zijn. Hij kwam tot conclusie, dat uit deze drooglegging voor den staat een geldelijk nadeel zal voortspruiten van ten minste een milliard, wat zal neer komen op een annuïteit van minstens 46,/^ millioen, ter wijl men met een bedrag van 8 9 milioen had gedacht te zullen uitkomen. allereerst aan het vee, dat op stal stond, gedacht werd. Het bleek evenwel dat de gewone weg naar den stal reeds was afgesloten door ’t vuur. Hierop werd de buitendeur ingetrapt, maar ook dit was reeds te laat. Reeds was de heele veestal een vuurzee en aan redding van het vee viel niet meer te denken. 52 runderen, een varken en 2 kalveren werden een prooi der loeiende vlammen. Het is een treurige aanblik zooals de verkoolde lijken van het vee daar liggen. Het lijden der dieren moet wel verschrikkelijk zijn geweest. De paarden waren geluk kig nog in het land wat aan een toevallige omstandigheid te danken was. Den boer had de tijd ontbroken ze te stal len, hetgeen Woensdag zijn plan was geweest. Voor den dood in de vlam men zijn voorts gespaard ge bleven een twenterstier en ’n stierkalf, welke in een In de nabijheid staand hok gestald waren. Zeer spoedig na het uit breken van den brand was de motorbrandspult van het op ongeveer een kwartier af- stands gelegen St. Nlcolaas- ga ter plaatse aanwezig, doch van een redden der boerderij was geen sprake meer. De brandspuit uit Idsken- huizen moest er zich toe be palen dichtbij gelegen per- ceelen, welke door den von kenregen gevaar konden loo- pen, te beveiligen. De burgemeester van Do- niawerstal,* de heer C. D. d’Aumale baron van Harden broek, is den geheelen nacht bij den brand aanwezig ge- /ir’. schouwd wordt als de beste mitrailleurschutter van Al Capone, is te Norwalk, in Connecticut gearresteerd, na een gevecht met een politie agent, waarbij deze laatste doodelijk werd gewond. Vijf Amerikaansche steden hadden in totaal een bedrag van 110.000 dollar uitgeloofd voor Burke’s arrestatie. noopten. Verder ziet men Andrée met een beer, dien hij ge schoten heeft, een foto, die zeer scherp moet zijn. Verder zijn er foto’s die 't kamp afbeelden en blijk ge ven van den prachtigen geest onder de leden der expedi tie. 5 November 1930. Mijn In antwoord op Uw schrij dat wij reeds se hebben aan win bewuste brief samen te stellen De tijd ontbreekt ons daarvoor ten eenen male en wy willen U daar voor beloon en. Het eerste stukje dat wy vonden, n.l. de aanhef, Vri Aan heden 310 M. 308 Ve 94 Sti 22 Ve 108 Ni 1288Gi 60 W 20b Vf 463 Lt 962 Vf 48 Mi 26 P« Tots Veth ter ieti Stier dend, i Pink ger. Vett Nucl houder Varl Wol Geb afloop Geb afloop Vol{ 8 uur Autobus geslipt Donderdag is een autobus van de Rotterdamsche Tram weg Mij, vermoedelijk ten gevolge van de gladheid, ge slipt en tegen drie voor den wagen uitrijdende fietsers op gerede^ De fietsers kwamen te val len; de 14-jarige J. Steketee van de Breede Hilledijk, die zijn 13-jarig broertje op de bagagedrager had, liep eeni- ge onbeduidende schram men op, maar zijn broer kreeg een schedelbasis frac tuur en inwendige kneuzin gen, tengevolge waarvan hij spoedig is overleden. De 19-jarige Van der Vel de, een van de andere fiet sers, liep eenige lichte ont vellingen op. h! weest. Ook de rijks- en ge meentepolitie waren spoedig op de plaats van het onheil. Donderdagmorgen is de brandkast met waarden voor den dag gehaald. Alles bleek nog in ongeschonden staat te zijn. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het vermoeden wordt uitgespro ken, dat hooibroei de oorzaak der ramp is. Anderzijds wordt aan kortsluiting gedacht. iswaar beschonken was, doch ongedeerd was. Voor het overige weigert zij eenlg ver der licht op de zaak te wer. pen. Ook het onderzoek naar den moord op Busklty, dat sinds Juli onafgebroken had voortgeduurd, heeft nog steeds geen resultaat opgele verd, De commissaris van politie aangesteld door den burgemeester, die, als gevolg van Buckley’s cam pagne was afgezet houdt vol, dat Buckley zelf een on scrupuleus bendelid was. De politie beweerde zelfs op een gegeven oogenblik, schriftelijke bewijzen van Buckley’s schuld in handen te hebben. Later kon zij die be wijzen echter niet toonen, daar het) betreffende docu ment niet was onderteekend. Overstroomingen op Honoloeloe. Een Reuterbericht maakt melding van overstroomingen in het Noorden van Honoloe loe tengevolge van de regens. Twintig personen worden vermist; acht lijken zijn ge vonden, Waarschijnlijk brandstich ting. In een voorstad van Kol berg (Pommeren) is in een schuur brand ontstaan, die door den hevigen wind'der mate werd aangewakkerd, 20 schuren in lichte laaie dat Tnnnen zeer korten tijd stonden. De brandweer stond machteloos tegenover deze vuurzee en moest zich be perken tot het beschermen der omgeving. Het vee kon voor het grootste gedeelte gered worden. Zestien per sonen zijn door den brand ernstig benadeeld. Men vermoedt, dat hier brandstichting in het spel is. Rijks- en Provinciale subsi dies verloren gaan. Thans heeft de beer Kla ver, die 11 dagen geleden als opvolger van inr. Lees berg tot wethouder werd ge kozen, bericht, dat hij even eens als wethouder bedankt, omdat door de genomen be slissing de meerderheid in den raad hopeloos is uiteen gevallen. In Alkmaar is dus een wethouderloos tijdperk in getreden. Dat was me de vorige week watl Van een goed vriend van „De Jong’s Nieuwsblad" ontvingen wy de vorige week een brief, welke wjj na vluchtig ingezien te hebben, hadden opgeborgen by andere brieven en drukwerken, om later nog eeni rustig door te lezen. Door een onverklaarbare oorzaak is deze brief echter verzeild geraakt tusschen enkele drukwerkjes van weinig waarde, geiyktydig aan stukken gescheurd en naar de prullemand verhuisd. Deze prullemand was intuaschen geledigd in de oud-papierbergplaats, en toen pas ontdekten wy dat ook deze brief daar- tusschen was geraakt en tóch moesten wy de brief terug hebben, althans de inhoud weten. Toen met elkander zoeken en nog eens zoeken, Maar al dit zoeken was een hopeloos werk, zonder einde, totdat we eindeiyk het eerste stukje, n.l. de aanhef van den brief terugvonden en daarna nog vele kleine stukjes en brokjes. Maar daarmede hadden wy nog niet de brief in z’n geheel voor ons liggen, zoodat alle stukjes en brokjes aan elkaar pasten. Wy roepen daarvoor de hulp van onze lezers en lezeressen in. Wie van U wil ons helpen uit deze stukjes de De risico van het baantje. Dat het ambt van radio- omroeper in de Vereenigde Staten groote gevaren ople vert, ondervond Gerard Buckley, die deze functie te Detroit uitoefende, Na een campagne tegen wetteloosheid en corruptie in het algemeen en den burge meester van Detroit in het bijzonder, in welke campagne Buckley een hoofdrol had ge speeld, werd hij in «de’ hall van het Lasalle-Hotel te Detroit door een onbekende doodgeschoten. Op 10 November j.l. kwam een man, William Jones ge- heeten, een politiebureau te Detroit binnen met de woor den: „Sluit me maar op, ik heb Jerry Buckley doodge schoten." De politie verklaarde later, dat de man dronken was en dat men hem daarom zonder nader onderzoek in een cel had opgesloten, waarin zich nog twee andere gevangenen bevonden. Twee uur later werd Jo nes dood in de cel gevonden. Zijn schedel was ingeslagen, zijn kaken waren gebroken en zijn gezicht was vol strie men. Een gemeente zonder wet houders. De vorige week zag wet houder Ringers, wegens aan neming van een motie, waar in te kennen werd gegeven, dat het niet wenschelijk ge oordeeld werd, dat hij, als betrokken bij een aannemers firma de portefeuille van Publieke Werken bezette, zich genoodzaakt als wet houder te bedanken. Zaterdag berichttte de wethouder van Financiën, de heer Thomson, die reeds 16 jaar die functie heeft waar genomen, dat hij eveneens als wethouder bedankt, om dat de Raad het uurloon in Een luchtvloot voor smok kelaars. Een federale jury te Detroit heeft tien mannen in staat van beschuldiging gesteld in verband met het smokkelen van drank en van immigran ten over de Canadeesche grens. Enkele andere gevonden stukjes van de brief luidden als volgt Ree Nieuwsblad adverteerders jaren. Om echter het samenstellen van de bewuste brief voor U nu niet al te gemakkelijk te maken, zullen wy de overige stukjes (woorden) van de brief in verschillende advertenties plaatsen met een aparte letter. Deze woorden zullen wy verdeelen over de advertenties in dit nummer en in het nummer van de volgende Vrydag. Wij hopen dat véle lezers de juiste brief kunnen samenstellen. Alleen abonné’s op „De Jong’s Nieuwsblad" kunnen mededingen. OPLOSSINGEN in gesloten enveloppe in te zenden vóór of op 3 December a.s. aan ons bureau. Buiten op de enveloppe te schryven, ST. NICO- LAAS-PRIJSVRAAG 1930. Voor deze prijsvraag loven wij uit 15 prijzen n.l. 2 prijzen, zijnde Bons a f 5. en 6 prijzen zijnde Bons a f 2.50 elk, waarvoor men bij een der adver teerders in ons blad, tegen overgave van den bon een of meer artikelen uit diens winkel kan koopen; verder 7 mooie Jongens- en Meisjesboeken. De uitslag zal worden bekend gemaakt in ons nummer van 5 December. Bol i. Vin Niemt Bols Loon Nij l/z (Vooi Wc Ds. F Exi van I Ids opga; Ga onbe! Ma v. d. Ds. 1 Co Kloe! W Wz en D Sc Nam Lc T. K W Bruii W dubt Ki J. A. Pi E. v W Gen: Zi 7 ut Z heer D van T van P Tan H Tan F c Wc zon S Las En; 1 He I W. 1 Frl co! vai I Da Ds De overval te Stampersgast geheel gefingeerd. Het onderzoek, dat de ma rechaussees te Oudenbosch hebben Ingesteld, naar aan leiding van een aanranding, die onder Stampersgast door een tweetal kerels zou zijn gepleegd op een veekoopman uit Dlnteloord, heeft uitge wezen, dat van deze heele geschiedenis geen woord waar is. De opperwachtmeester te Oudenbosch deelde mede, dat door diverseaanwijzingen onomstootelijk kwam vast te staan, dat het verhaal over 'n aangifte is gefingeerd. Het onderzoek, dat wordt voortgezet, moet nog klaar heid brengen over verschil lende details van de aangifte en daarom konden over deze zaak nog geen nadere inlich tingen worden verstrekt. Van andere zijde wordt ge meld, dat de veekoopman za ken deed voor een ander, met wien hij een compagnon schap had aangegaan. Het geld, dat hij bij zich had was van dezen compagnon. Tot heden is het niet te ruggevonden, maar het ver moeden ligt voor de hand, dat hij het zich heeft toege ëigend en om de verdenking te ontgaan, een aanranding heeft gefingeerd. brutaliteiten der bandieten. Zelfs machinegeweren, die aan den uitgang of bij de kas werden opgesteld, hebben niet kunnen verhinderen, dat op klaarlichten dag gewapen de roevers de banken bin nendrongen en de kasgelden opeischten, Vooral in het middenwes ten is de toestand hopeloos. De grootste betrokken ver zekeringsmaatschappij heeft sedert Januari van dit jaar in niet minder dan 140 gevallen schade moeten vergoeden aan bij haar verzekerde banken, ofschoon deze buitengewone voorzorgsmaatregelen heb ben genomen en o.a. het ge- heele personeel van revolvers is voorzien, terwijl een bank instelling haar deuren steeds gesloten houdt en niemand wordt binnengelaten die zich niet behoorlijk kan legitirnee- ren, Desondanks heeft een verzekeringsmaatschappij in 10 maanden tijd bijna een millioen gulden moeten uit- keeren wegens beroovingen, of tweemaal meer dan verle den jaar. Bedoelde verzekering heeft thans besloten druk uit te oefenen op de banken, opdat deze zich voorzien van een traangasinstallatie. De maat schappij is zelfs bereid een reductie van 25 op de pre mie toe te kennen aan de banken, die bereid zijn de roovers met traangas te ont vangen. Maar het valt te verwach ten dat de bankroovers nu ook weer een stapje verder gaan en ervoor zullen zor gen van gasmaskers voorzien te zijn, als zij op hun roof tochten uitgaan. Foto’s van de expeditie Andree. Professor Hertszberg, de deskundige die de films heeft onderzocht, die men in het kamp der expeditie-Andrée heeft gevonden, heeft bij de reproductie daarvan nog grooter succes behaald, dan men verwachtte, Hij is er n.l. in geslaagd 'n 20-tal fo to’s bruikbaar te maken; 12 daarvan zullen in het officieel verslag der expeditie-Andrée worden afgebeeld. De foto’s vertoonen den ballon na de daling op het ijs, waaruit zou blijken, dat het verlies van gas en de ijs- vorming den ballon tot dalen Groote brand te Uithoorn. Donderdag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het complex fabrieksgebouwen van de N.V. Uithoornsche Baconfabrieken. De brand werd ontdekt toen de vlam men reeds naar buiten sloe gen, en is ontstaan in de rookerij bij de worstfabriek. Enkele rookerij en alsmede een gedeelte van de uitbrei ding zijn geheel af gebrand. Ook de korten tijd geleden nieuw ingerichte installatie der worstfabriek ondervond nadeelige gevolgen van den vuurgloed. Groote hoeveel heden worst en ham gingen verloren. De totale schade kan nog niet worden vastge steld, doch wordt door ver zekering gedekt. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De brandweer van Uithoorn, die over slechts één motorspuit beschikt, stond betrekkelijk machte loos tegenover het vuur en bepaalde zich tot het nat houden d$r aangrenzende fabrieksgebouwen. Tegen zes uur was men den brand, die te ongeveer half drie uit brak, meester. Een gedeelte van het be drijf, dat 35 arbeiders om vat, staat stil. BOLSWARD. Chr. Winter- lezing op Woensdag 26 Nov. in „Ons Gebouw” ’s av. 8 uur. BOALSERT. Toanielfoar- dracht op Woansdei 23 Nov. by Gaarmau, Jouns 8 Ore. ARUM. Chr. Winterlezing la de Geref. Kerk. BURGWERD. Ledenverga dering Ijsclub bij C. J. Rienstra op Dinsdag 25 Nov. ’s av. 7.30 uur. EASTEREIN. Create Pro pag gearkomste op Tiisdei 25 Nov. yn ’e Griff. Tsjerke, Jouns 7 Ore. EASTEREIN. Utfierlng by J. Althuiszes op Tiisdei 25 Nov. jouns 7 Ore. KIMSWERD. Tooneelavond bij v. d. Leij op Dins dag 25 Nov. ’s av. 7 uur. WOMMELS. Ledenverga dering Ijsclub bij Joh. Struiksma op Donder dag 27 Nov., ’s av. 7.30 uur. De actie voor het behoud van de veerdienst Enkhuizen- Stavoren. In het Stadhuis te Wor- kum zal 10 December een vergadering worden gehou den van de gemeentebestu ren uit den Zuid-Westhoek van Friesland en uit West- Friesland, waar het plan van actie tot behoud van den veerdienst Enkhuizen-Sta- voren’ na tot standkoming van den afsluitdijk zal wor den vastgesteld. Daar het personeel van dezen veerdienst ook belang heeft bij de instandhouding Van dezen dienst, zal ook het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, waarin het geheele per- neel van den veerdienst is georganiseerd, aan deze be spreking deelnemen. De dienstplicht in Italië. De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan 2 wetsontwerpen, voorgesteld door den minister van oorlog, waarvan één militaire oefe ning verplicht stelt voor alle burgers met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij achttien jaar worden, het andere een wijziging inhoudt van het stelsel van inlijving. Een V. V.-bericht uit Rome meldt nader, dat het hier een militaire vooropleiding be treft, die in handen wordt ge legd van de fascistische jeugdwerkcentrales. Het tweede wetsvoorstel, dat werd goedgekeurd, houdt in verkorting van den mili tairen diensttijd van 18 mnd. met twaalf, zes of drie maan den. Deze maatregel zal van t>®paasing zijn op alle per? Zij werkten voor een Ca- de Vechtleiding, nadeesch syndicaat, dat van vuur bestreden v; een luchtvloot van dertig vliegtuigen gebruik maakte, waarvan de Amerfikaansjche douane er echter twaalf in beslag heeft genomen. De vliegtuigen konden tus- scherr 15 en 40 kisten drank tegelijk vervoeren. Deze kisten werden uit Canadeesche vlieghavens naar Detroit en verscheidene andere Amerikaansche ste den overgebracht. Veelal werd er echter de voorkeur aan gegeven geen drank, maar buitenlanders te vervoeren, die zonder ver gunning de Vereenigde Sta ten wilden binnenkomen. Dit was een winstgevender bedrijf dan het smokkelen van drank. reis naar Amerika. Het echtpaar Z Elburg heeft het plan opgevat zyn dochter, die reeds meer dan 19 jaar in Rochester (N. Amerika) woont, te bezoeken. De heer Zoet die 74 jaar oud is en zyn vrouw die 6b jaar oud is arriveerden te Amsterdam, waar hun zoon afscheid van hen nam. ven arbeids- of familie omstandigheden. Ernstige brand te Doniaga. Woensdagavond ongeveer half acht is ’n ernstige brand uitgebroken in de boerderij van heer Schotanus te Do niaga. In een oogwend stond de geheele schuur in lichte laaie. Spoedig kwam er hulp op dagen van enkele jonge man nen die per auto voorbij re den op weg naar Langweer en van bewoners uit de om geving gewaarschuwd door het alarmeerend klokgelui. Het spreekt van zelf, dat Nog een zware brand in Amsterdam. In den nacht van Woens dag op Donderdag onmid dellijk na den brand in de Nes moesten de brandweer mannen opnieuw hun kazer nes verlaten, thans voor een brand op een wel zeer afge legen plek, n.l. aan den Om wal. Daar hadden werklieden van de nachtploeg van Ber- tel’s Oliefabrieken vlammen zien slaan uit een groote plaatijzeren loods, geheel gevuld met hooi en stroo. Zij waarschuwden de brandweer per melder en per telefoon en weldra rolden de v/h FOKKEOOSTERBAAN roode wagens over de lange Weesperzijde voorbij Schol- lebrug naar den Omwal. Het waren de hoofdwacht N. Achtergracht en de Ruy- terkade en de hulpwacht Van Ostadestraat, die een 4-tal motorspuiten zonden, die zich opstelden langs de Weesperzijde bij de brug, die toegang geeft tot het schiereiland, dat de Omwal eigenlijk is. Een vooruitgeschoven landtong in den Amstel, waar fabrieken en ook en kele woonhuizen staan aan donkere, modderige wegen. De motorspuiten kunnen er de wegen niet berijden, doch de baby-spuit en kleine materialenwagen van de hoofdwacht N. Achtergracht wisten in dit zwarte stads deeltje door te dringen. Hoofdbrandmeester M. Brunet de Rchoebrune leid de de blusschingswerkzaam- heden. Al spoedig bleek, de brandweer voor een zware nachtelijke taak te staan. De loods van gegolfd plaatijzer stond van binnen in vollen gloed, nu en dan sloegen felle steekvlammen naar bui ten en voortdurend stegen uit de brandende massa’s hooi en stroo geweldige rookwolken, stinkend en stuivend op. Zwaar dreven de wolken over den Amstel in Zuide lijke richting. En rondom de brandende loods bleef de rookmassa dicht en prikke lend hangen, zwart alle vor men omsluierend. De paraf- fine-fakkels der brandwacht boorden vurige gaten in de rookgordijnen. Met vier zware stralen, 2 op open water via de baby- spuit en twee gekoppeld op werd het vuur bestreden van alle kan ten. De loods stond vrij, met den achterwand op eenigen afstand van Gebr. Winter’s kantoorboekenfabriek. De brandwachts trokken de ijzeren platen der loods- wanden omver en kletterend sloegen die platen tegen den grond en over elkaar. Hooi en stroz> vormen vol hardende en venijnige vuur haard», n. En hier lag een massa van 60 A 70.000 kilo bijeen in een loods van ze ker 25 bij 10 M. Met lange haken haalden de brand weerlieden de vlammende massa’s uiteen, massa’s wa ter daalde er op neer. De „Jan van der Heyden”, die ook was uitgerukt, nam ech ter aan het blusschingswerk, dat tot de ochtenduren voort duurde, geen deel. werkverschaffing op 43 ct sown, die verkeeren in be- De politie erkent thans, men ter beveiliging hunner 1 I ff' i ■Jï1’;.!''- 1 hfe .■ü- Si. BicolaasPriisira»i t. i - Vf 879 KI - Oi 89 B< 290 Pi Ji ii' Ai van Na li f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 14