SCHARE* en MESSEN llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tijde staat bij ons Voor U een wagen of bus disponibel HOFSTEDE llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo S'* St. Nicolaas Cadeaux voor Dames! P. BUIKSTRA Woensdag 26 November 1930 No. 92 ONZE FEESTEN. Bestellen en wegrijdenl! Uit den Omtrek. Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF 26^ Jaargang Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I A Ingezonden Mededeelingen Schitterend is onze sorteering Eau de Cologne’s, Parfums Diadeems, Sierspelden enz. ARUM, 24 Nov. Hedenavond had al hier een filmavond plaats van de firma Van Houten, in samenwerking met de afd, „Arum” der Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholh. Dranken. WOMMELS, 23 Nov. Heden werd al hier de jaarlijksche stemming gehouden voor het Kiescollege van de gecombi neerde gemeente Wommels-Hidaard. Aftr. waren: R. M. Dijkstra (rechts), J. G. Dijkstra en U, Wiersma (links). Uitgebracht werden in het geheel 409 geldige stemmen en wel op de candida- ten van rechts: R. M. Dijkstra 206; W. Lanting 205 en S. A. Visser 205 stem men en op de candidaten van links: J. O. Dijkstra 203, U. Wiersma 203 en H. Hiemstra 204 stemmen, zoodat alle can didaten van rechts werden gekozen. A dve r t e u t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. ERKEND DE BESTE HET HOOGE WATER. De toestand in Brabant. De Maas heeft op de zware regens van de laatste dagen wel heel sterk gerea geerd en met bezorgdheid ziet men in de omgeving van Gennep en Grave de ko mende dagen tegemoet. Reeds weken lang was de rivier sterk gezwollen en dat bij een zoo groot oppervlak van het wa- WORKUM, 22 Nov. 1930. Tot amb tenaar belast met de contröle ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917, in deze gemeente is benoemd de heer F. de Boer alhier. RIJKSTRAAT S. A S. BOLSWARD In Roest/rij en gewoon Staal GROOTE SORTEERING het water te lijden gehad. WORKUM, 22 Nov. 1930. Te ’s- Gravenhage is geslaagd ovor de akte Wiskunde L. O. de heer P. Fekkes, on derwijzer aan de Herv. school alhier. Men zegt.... Het schijnt dat de nog al eens voor komende inbraken in Bolsward bij heel wat menschen een groote dosis fantasie hebben wakker geschud. D’r gaat tegenwoordig geen dag voor bij of je hoort van een of ander diefstal- geval, wat bij nader onderzoek in 2 van de 3 gevallen op fantasie berust, We willen daarmee niet zeggen, dat al de hier voorkomende inbraken alleen be staan in het fantastisch denkvermogen der „men”. Jammer genoeg zijn verschillende po gingen tot inbraak maar al te waar, zon der dat men er in slagen kan de schul dige te ontdekken. Geen wonder, dat zoo iets een nerveuze stemming teweeg brengt en er vaak onmógelijke verha len worden opgedischt. „Men zegt” z<?u een nieuwe rubriek in ons blad kunnen worden. Bij al die wel en niet gebeurde inbra ken hebben we Zaterdagavond gekregen een mislukt geval van berooving. Een zoon van Van der Mei liep Za terdagavond in de Pater Brugmanstraat, hij was van plan bij een familielid nog wat sigaretten te koopen. Plotseling werd hij van achteren door een man aange grepen, Gelukkig hield Van der Meij zijn handen vrij en niet bang voor zijn man netje wilde hij zijn aanrander even af troeven, deze heeft blijkbaar niet veel heil gezien in een bekspartijtje, ten minste hij maakte spoedig beenen. WITMARSUM, 23 Nov. Heden had de stemming plaats van vier leden van het Kiescollege der Ned. Herv. kerk. Alle aftredenden, de heeren Tj. Tjeer- dema, J. Aukes Kooistra, P. Halma en A. Bleeker, werden herkozen. Uit Ameland. Over een groote afstand zijn de dui nen uiterst steil afgeslagen. Geweldige stukken duinen stortten naar beneden en werden door de terugrollende golven meegesleurd. Een groot gedeelte helm en rijsbepooting, nog kortgeleden aange bracht, is volkomen door de golven mee gevoerd. Bij de badpaviljoens Scheltema en Steinvoorte, waar slechts een laag gedeelte beschermend duin aanwezig is, niet voor de kinderen, om juist daardoor de familieband sterk en stevig toe te ha len, waaraan wij vooral in onzen tijd zoo groote behoefte hebben. Ons eigën leven wordt daardoor rij ker en voller en juist daardoor mede wordt het jeugdleven voor de toekomst gevormd om blijvende waarde te ont vangen. Laten alle ouders en opvoeders dat maar goed bedenken om in de praktijk van het leven op geschikte wijze toe te passen, dan bestaat geen twijfel, of later zullen hiervan gezegende vruchten geno ten worden en tot in lengte van dagen in dankbare herinnering blijven. Grootzand 18, SNEEK, Tel. 332 Filmavond. De afd. Bolsward van de Mij. tot Nut van het Algemeen organiseerde Vrijdag j.l. een filmavond in „De Doele”, De zaal was vrij goed bezet. De heer Bruins opende als voorzitter der afdeeling de vergadering met een kort welkomstwoord. De film, die ons hedenavond, aldus spreker, zal worden getoond wil een dui delijk beeld geven van de groote werken: de droogmaking der Zuiderzee. We hadden het genoegen deze film ongeveer 14 dagen geleden ook hier in „De Doelej’ voor de bouwvakarbeiders- bond te zien draaien, van welke verga dering we toen een verslag hebben op genomen, zoodat we ons nu ontslagen achten zoo kort na elkaar weer eenzelfde verslag te geven. Voor wie deze film de eerste keer ziet is het zeer interessant, hoewel het bij lange na niet een klein tipje van de werkelijkheid benadert. De komische film die na de pauze ge geven werd viel ook zeer in den smaak. OOSTEREND. Niettegenstaande de Chr. School nog maar pas haar 60-jarig jubileum had gevierd en het weer min der gunstig was, zoo was de opkomst om de ouderavond bij te wonen, goed te noemen. Het samenzijn werd door den eere- voorzitter, Ds. Guittart, geopend met ’t laten zingen van Ps. 118 vers 1 en 5 en gebed. Z.Eerw, leidde de bijeenkomst op gui tige, ja op geestige wijze, zoodat het ge heel een genoeglijke avond was. Aan de hand van Luc. 2 vers 39 en vervolgens bepaalde Ds. Guittart zijn ge hoor bij een 3-tal groepen uit het leven van Jezus. 1ste dat Jozef en Maria, getrouw aan de wet, ten achtsten dage het kindeke Jezus lieten besnijden, verder bepaalde hij ons bij het groeiproces van den Hei land en ten slotte bij Jezus’ eersten tem pelgang, waarin hij Jezus’ gehoorzaam heid aan zijn ouders liet uitkomen. Hierna werd ten gehoore gebracht een viertal zangnummers door het koortje, bestaande uit jongens en meisjes uit de hoogste klas, in één woord schitterend. Een woord van dank werd dan ook zeer terecht aan dir, de heer Froentjes en koor gebracht. Mr, Froentjes deelde de vergadering mede, dat er een schrijfwedstrijd door een Rotterdamsche firma in schrijfbe hoeften was uitgescheven, waaraan ook door onze school aan meegegedaan was. Volgens een ingekomen bericht op dezen avond was Doetje Feenstra voor een prijs in aanmerking gekomen. Hierna volgde de pauze, waarin van de gelegenheid gebruik werd gemaakt om het kennen en kunnen der leerlingen te bezichtigen en zooals het altijd gaat, was het goed, beter, best, doch over het geheel deze indruk: wij hebben een on derwijzend personeel, dat er wezen mag. Na de pauze gaf het hoofd der school een referaat: „Daar is onrechtvaardige straf, liefderijk straffen.” De onderwijzer M. Gaastra bracht een referaat in ’t midden met als onderwerp: „Eigenwijsheid en eigenwaarde.” Van de gelegenheid tot gedachtenwis seling werd geen gebruik gemaakt, om dat men het roerend met de sprekers eens was. Ook voor de rondvraag was er niets, zoodat na het zingen van Gez. 181 vers 1 mr. Froentjes deze gezellige bijeen komst met dankgebed sloot. Het Dorpshuis was nagenoeg geheel vol. Met aandacht werd een en ander ge volgd, zoowel wat door de firma Van Houten geboden werd, als de woorden, gesproken door den heer Van Oostrum, die sprak over geheelonthouding en drankbestrijding. feestlijks zijn, anders dan gewone da gen, Uit eigen familieleven herinneren wij ons reeds' als kind een extra stuk koik te ontvangen dat dan reeds in het vr.’ege morgenuur op den arm werd vjstgebonden, waarbij dan een 4-regelig versje werd opgezegd, aan het adres van lem of haar die hier aan den strik was zastgebonden, maar „niet om kwaad doen; zonder zonden.” Een tweede hoogtepunt op dien ge- wichtigen dag werd de middagmaaltijd. Ook deze moet natuurlijk zich onder scheiden van den maaltijd van andere dagen, al zal het alleen maar hierin zijn, dat de jarige ditmaal zelf eens zeggen mag wat het lievelingsgerecht moet zijn, en waarbij, voor zoover het althans de kleinen betreft,’ de pudding ongetwijfeld niet ontbreekt. Ook het komen van de vriendjes of kennisjes op de verjaarpartij is natuurlijk een noodzakelijk nummer op 't feestprogramma en hoeveel hoofd pijn het de moeder misschien ook kosten mag, maar ter eere van den hoofdper soon van dezen dag moeten er een paar zware uurtjes aan gewaagd met al de soesah welke daarbij behoort, omdat het anders geen verjaardag wezen zou. Moeten de oliebollen volgens oude traditie er ook nog bij? In elk geval is gewoonlijk de geurige chocoladeketel ’t toppunt van den dag in het kinderleven tenzij de kleurig eranja met een rietje in onzen modernen tijd ook door de kinde ren al meer begeerd wordt dan dal ouderwetsche traktaat van vroeger ja- ren hetwelk dan verder het heele gezin rondom den disch vereenigde en waarbij niet gekeken werd op een kopje meer of minder. In elk geval dient zoo de ver jaardag van al de gezinsleden een ge beurtenis te zijn, die van den morgen tot den avond allen in het getouw doet zijn en een glans over deze datum werpt, welke nimmer zijn lichtend spoor ver liest. Dijkdoorbraak bij Bergen op Zoom. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld: Het Scheldewater werd tot een ab normale hoogte opgejaagd en stroomde weldra over de dijken. Op twee plaatsen brak de dijk door, met het gevolg, dat het daarachter gelegen polderland ge heel overstroomd werd. Voorts zijn er nog op vier plaatsen gaten in den dijk geslagen, waaronder een van circa 30 vierk. Meter. Men is druk bezig met het herstellingswerk daar het water nog steeds op een buitengewoon hoog peil staat. Vooral in den omtrek van de haven heeft het water veel nadeel berokkend. Ter hoogte van het Arsenaal is de ha venmuur over een lengte van ongeveer 15 M. weggeslagen. Het water drong door tot in de kazerne, waar het een hoogte van circa een halven meter be reikte. De havenbewoners hebben veel van f J t j ter te Maastricht een was van 1,58 in het laatste etmaal plaats had, wordt als een onrustbarend verschijnsel aangemerkt. Daarbij komt nog, dat het kwelwater de lagere gedeelten blank gezet heeft, zoodat hier geen afvoer van Maaswater meer kan plaats vinden. Het gevolg zal ook hier zijn een zeer snelle was van de Maas. De stand voor Grave is thans 9.70 plus N. A. P., bij 10.80 begint de Beersche overlaat te werken. Bij de vorige hoog- waterperiode is dit op het kantje af ach terwege gebleven, thans acht men den toestand uiterst critiek en vreest men, dat binnen enkele dagen het Maaswater zich over het Brabantsche land zal uit storten. De regens hebben overigens in het N. O, deel van Noord-Brabant een pre- cairen toestand geschapen. Verschillende heidecomplexen staan thans onder water een toestand welke zelden voorkwam. Op sommige plaatsen stroomt het water met kracht over de binnenwegen en vele weiden en rogge-akkers staan blank. De boeren nemen maatregelen om zich te gen wateroverlast te beveiligen, maar veel kelders en stallen zijn ondergeloo- pen. I Verschijnt Dinsdags- en I ■Vrijdagsavonds. Voor de kinderen behoort natuurlijk vooral ook het St. Nicolaasfeest niet vergeten te worden. Dit is nu eenmaal voor ons volk in alle standen en kringen en voor elke leeftijd een feestdag die wij niet gaarne uit den feestcirkel zouden willen missen, en die minstens al eenige dagen van te voren zich gaat aandienen. Al weer niet om de groote sommen gelds die hierbij moeten worden uitge geven, want het komt ons voor, dat juist daardoor de pret vaak verloren gaat, maar om het huiselijke en intieme karak ter, hetwelk dit feest vooral kenmerkt. V Ook hierbij is de liefde vindingrijk, en weeet tal van middelen en wegen te be denken om heel het huis van voren naar achteren en van boven naar beneden met 'blijden jubel te vervullen, waardoor groot en klein zich nog jong voelt en de een zich vermaakt omdat de ander zoo blij is. Het is al wederom niet te zeggen van hoe groote beteekenis het is voor heel het verdere leven wanneer op ver standige en oordeelkundige wijze dit blijde volksfeest door allen wordt mede- gevierd en menige volwassene herinnert zich tot in lengte van dagen dat avondje van Sinterklaas, toen de maan scheen door de boomen, en allen verrukt waren over de komst dier eerwaarde grijsaard met zijn zwarte hulp naast hem, maar die niettegenstaande zijn hoogen ouder dom nooit vervelend wordt en altijd een aangename verschijning blijft. Ook het Kerstfeest en de Oudejaars avond blijven dagen die onuitwischbare indrukken achterlaten, wanneer vooral de ouders zich beijveren om van deze da gen te maken wat zij naar oorsprong en beteekenis en waarde voor allen kunnen en moeten zijn! O, dat Kerstfeest met zijn zilveren klokketonen, en zijn vroolijke lichtjes en zijn blijde boodschap van liefde en geluk, en koesterende warmte aan den huiselijken haard en de heuge lijke tijding van het arme Christuskind in den donkeren Kerstnacht en te midden van armoede en ontbering, maar om ve len rijk te maken. Hoe menigeen die la ter op den doolweg van het leven het spoor kwijt raakte, en ach zoo ver van huis ging en misschien ook ver van het ouderhart, is door de herinnering aan dien blijden Kerstavond uit het ouderlijk huis er toe gekomen om weer te keeren op zijn schreden en andemaal de lichten van het Vaderhuis te zoeken, misschien met het „Ik heb gezondigd” op de lip pen, Genoeg; wij moeten ons bekorten, maar elk die dit leest, en hierbij uit eigen jeugdjaren kan aanvullen wat hem uit het verleden dierbaar is, zal daarbij nog gevoelen hoe die huiselijke feesten van groote en blijvende waarde zijn en wij deze tot eiken prijs niet kunnen en wil len missen. Voor ons zelf niet, maar vooral ook Onlangs schreven wij in ons blad en artikel over „Gezelligheid” en lieen daarin uitkomen hoe noodzakelijk dze is om het huis te maken tot een plats I waar jong en oud zich thuis gevoel en geen beter plekje op den ganschen ard- bodem vindt dan die enkele vietaAe meters grond, welke hij zijn eigndJm noemt, omdat hij daar woont. W' twij felen geen oogenblik of met de stikting van het geschrevene zullen onz' kzers allen accoord zijn gegaan. Wie houdt nu niet van gezellfheid en voelt zich in een gezellige omgrirg niet op zijn plaatsl Menigen zou ch meer en beter aan het gezinsleven wden waa neer thuis de kunst werd v<staan om het aldaar tot een plek te nken, waar de vroolijkheid en de opge^theid én dus de gezelligheid elk tegerad. In het bizonder moet getracht wo£n tegen ei ken prijs deze te verkrijgermet het oog op de kinderen wier toek^st nog moet gevormd worden, doch Jor een zeer groot deel afhangt vande opvoeding en van hetgeen thuis gcJofd en gezien wordt. Wie onzer heeft uk z* jeugdjaren niet tal van herinnerimen.olij’de en droeve die ten goede of-'Oken kwade hebben geleid en nooit ^uhén ouders en op voeders met t vee’ zorg toezien, dat hetgeen als h>™kk<i voor het later le ven wordt -egegwen op den levens weg van r'1 en z,5ver 8ehalte is. Wie kaftet verwonderen, dat in on- I zen losli'^en’ oc({ loszinnigen tijd me nig kind1 Iater iaren ziin gen°t zoekt in verdac'£ezelschaP of °P Plaatsen waar jiet p. hoort, omdat het thuis geen I plaa*,^’ waar het zich gelukkig ge- voey. Is het niet waar dat, vooral in de i „rce steden, het volkskind maar al te va> zjn afleiding of genot moet zoeken 0 striat, inplaats van in de ouderlijke vonii?, of zooals wij dezer dagen hoor- I len eggen van iemand die het weten kan, in de bioscoop, omdat de vader daa'Oor de noodige centen geeft, opdat hij an thuis rustiger bij zijn radio kan zitii? ngetwijfeld heeft dit kwaad in ons g/est gelukkig nog niet zulk een af ging gekregen, maar dat ook in onze (den en dorpen genoeg gezinnen wor- n gevonden, waar men het beter en istiger vindt dat het jonge volkje zich p straat of bij anderen vermaakt dan nuis, dat is zeker waar. Zonder dat de gevolgen daarvan overdacht worden. Vandaar dat wij in aansluiting met dit onderwerp de aandacht eens willen ves tigen op onze feesten, waarmede wij dan speciaal onze familiefeesten bedoelen. Deze dienen wij hoog te houden, om daardoor meteen de band te bewaren die de gezinsleden nauw en innig aan el kander heeft te verbinden. Voorop zij ge steld, dat wij allerminst bedoelen, om daarbij groote, opzienbarende dingen uit te halen, waarbij het noodzakelijk zou zijn om diep in de beurs te tasten. Integendeel, huiselijke feesten zijn juist dén het intiemste wanneer alle opschik en franje en geldverspilling vermeden wordt en zelfs in de tractatie uitkomt dat wel rekening wordt gehouden met de be geerte en de verlangens en de smaak van de huisgenooten, maar in overeen stemming met de portemonnaie. Wellicht dat eigen jeugdherinneringen hier ook nu nog voor de volwassenen dienst kun nen doen. Nooit werd in het ouderlijk huis een verjaardag vergeten of als iets dat geen waarde had stilzwijgend voorbij gegaan. Integendeel, het was feest als iemand verjaarde, vanaf de kleinste tot de grootste en niemand werd daarbij verge ten. Dagen vooruit werd daarover reeds gesproken of aan herinnerd, en vooral voor de kinderen was het van groote be teekenis, omdat het een gebeurtenis in hun leven was, dat allen zich bemoeiden met het heugelijk feit der verjaring. Hoe meer daar aan gedacht en over gespro ken werd, hoe gewichtiger deze gebeur tenis werd, en hoe dieper het bewustzijn in de kinderziel post ging vatten, dat ’t iets beteekende, dat er weer een jaar bij de klimmende reeks was bij gekomen. Natuurlijk moest het dien dag iets Bij Nijmegen. De derde hoogwaterperiode in dit na jaar begint zich geducht te doen gelden. De Waal voor Nijmegen, die nu al sinds weken een zeer hoogen stand heeft, is in de laatste dagen sterk wassende en be reikte een stand van 10.74 plus N.A.P., tengevolge waarvan de Waalkade weder begint onder te loopen, Bij Maastricht. Met geweldige massa is het water van de Boven-Maas komen aanzetten en heeft de rivier bij Maastricht tot een breeden en bij de brug zelfs woesten stroom ge maakt, met alle gevolgen, die dat hooge water meebrengt. Het Stadspark staat voor een gedeelte blank. De Maas- of overdorpen Heugem, Lemmiel, Borgharen, Itteren hebben van het water te lijden. Niet alleen de laag gelegen landerijen, maar ook de straten en de dorpen staan op sommige plaatsen onder water. De toegangsweg tot de stad (Scharnderweg) is op enkele gedeelten niet meer begaanbaar. De werken aan de nieuwe Maasbrug liggen weer stil. Ware de tegenslag met het instorten van den damwand niet ge weest, wat het werk ongeveer een maand heeft achteruitgezet, dan had men nu de peilers wel een meter hooger met stee nen bedekt, en zou het werk nog boven het water uitsteken. Het meest zijn de werklieden gedupeerd, die hun loon moe- tn derven en nu om steun komen aan kloppen bij de Maastrichtsche steunrege ling. Men verwacht, dat de was nog zal aan houden. waarin opgenomen zitii? Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Lesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.5> I ■Buiten de provincie f 2.-; inning 154. I ■Voor het Buitenland f 7.- per j#r. I Lesgeld per looper 40 ct. p. kwabaal. 1 E JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1