SCHAREN en MESSEN HOFSTEDE 111111111111111111 Dag en Nacht ten allen tij de staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijdenl! IIIIIIIMIIlll De Bolswardsche Courant en Westergoo SOMBERHEID. Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. I 26^ Jaargang Woensdag 3 December 1930 No. 94 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 4 4-2. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ven op hetgeen als wijze, ernstige lessen in de school van het leven kon worden opgedaan, en bovenal oog en hart kregen voor de geestelijke waarden wier bezit niet het minst in de donkerheid lichten en doen denken aan de flonkerende dia mant die het meest in de duisternis schit tert Hebt u er nooit van gehoord, hoe één ster, blinkend aan ’t firnament in storm nacht en ontij, het bijna bezwijkend hart i van den zeeman nieuwe kracht kan in storten en de hoop doen herleven op de veilige haven, het land van de rust? En zijn er zoo ook in den donkersten lijdens nacht, of op de somberste dagen geen oogenblikken waarin juist op den ge- schiksten tijd de sterren beginnen te lich ten, alsof zij wenkten, en lonkten, en fluisterden van den nieuwen, komenden dag vol lachende zonneschijn? Somberheid. Wie kent niet de oogenblikken van somberheid, vooral in deze donkere tij den op velerlei gebied en bij velerlei zorg? En in die somberheid en het zien op dezen ligt geen vertroosting en be moediging en hope. Maar die dieper leeft en verder denkt en hooger blikt leert achter dien nevel het licht des levens zoeken, waar hij vrij kan ademhalen en de blinkende verten schouwt, waar het eeuwig licht zal zijn. Is het niet advent? Een jubileum. Het zal Donderdag a.s. 25 jaar gele den zijn dat onze stadgenoot de heer J. Wouters z’n dienstbetrekking aanvaard de bij „De Philantroop”, alhier. De heer Wouters heeft de groote op komst van dit bedrijf dat thans ook is de „Friesch-Hollandsche” meegemaakt. Al die jaren heeft hij zich een plichts getrouw ambtenaar getoond. Zeer zeker zal ’t den jubilaris op deze feestdag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. WITMARSUM, 29 Nov. Met een 10- tal punten op de agenda had hedenavond in het logement van H. Bruinsma de jaarvergadering plaats van de IJsveree- niging „Witmarsum”. Iets 'nieuws om Uw aandacht te trek ken is er natuurlijk In overvloed, maar... gaat niet. Dan was deze courant te klein. Daarom verzoeken wij U een kijkje in onze Sint Nicolaaskamer te komen ne men, Daar is voor „elck wat wils”. Wij zijn heil ruimst gesorteerd en hebben steeds de nieuwste snufjes. Boek- en Vulpenhandel ARUM, 1 Dec. In het kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn in de va catures, ontstaan door periodieke aftre ding, herkozen de heeren R. Faber, St de Jong en Sj. Wijnalda, terwijl in de buitengewone vacatures werden gekozen de heeren A. Dijkstra, R. Bruinsma en J. Broerama. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Daar zijn menschen wier leven ge stadig onder zulk een druk verkeert. Door geboorte en opvoeding, door om geving en karakter zijn zij gevormd tot die sombere naturen, bij welke zelden oprechte spontane hartelijke, warm aan doende vroolijkheid wordt aangetroffen. Zij wonen op de Noordkant van het le ven. Hun venster kijkt uit op de een tonige vlakten zonder afwisseling en le- vensjolijt. En de grondtoon van heel hun denken beweegt zich voortdurend in den eentonigen cirkelgang van het: „Ijdel heid der ijdelheden, ’t is alles ijdel heid.” Niets is in staat om hen eens uit den ouden sleur te brengen. Nimmer klinkt een gulle, vroolijke lach over de lippen. Nooit straalt het gelaat van zonneschijn, ’t Is altijd immer droef. Zwijgend, met gesloten mond gaan zij veelal hun weg. Niemand wordt een blik gegund achter de gesloten luiken van hun zleleleven. Al leen verraadt af en toe een diepe zucht hoe zwaar zij het hebben. Beklagens- waardige menschen. Niemand veroor- deele hen. Niemand bespotte hen. Nie mand verzware hun weg, door hooghar tig hen lastig te vallen of in scherpe woorden hun armoedig bestaan te gee- selen of te maken tot een aanfluiting of door in een koel verwijt de dbrzaak van zulk een arm leven toe te schrijven aan eigen willekeur, of dwaasheid, of kort zichtigheid, indien niet erger, omdat ach ter die gesloten deuren door die gesloten karakters vaak veel meer geleden wordt dan oppervlakkige geesten ooit kunnen vermoeden. Omdat deze de levensdiepten nooit leerden kennen waardoor velen ge leid en gevormd werden tot wat zij he den zijn. Ten slotte is het zóó, dat veler leven beheerscht wordt door eigen willen. Niet dat wij zelf de dingen in de macht heb? ben, wie eenige rijpe levenservaring op deed en daarbij eigen zwakheid en on volkomenheid leerde kennen, die weet wel beter, maar dat wij leeren acht ge- In Roestvrij en gewoon Staal GROOTE SORTEERING Grootzand 18, SNEEK, Tel. 332 MAKKUM, 30 Nov. Hedenmiddag had alhier voor de competitie de ontmoeting plaats tusschen M. K. V. van Leeuwar den en M. V. C. van Makkum. De Leeuwarders brengen even over 2 den bal aan het rollen, passeeren direct de middenlinie en besluiten den aanval met een goed schot van den midvoor. We zien vervolgens M. V. C. hetzelfde spelletje doen en de stand Is 1-1. Een te ver opdringen van M. V. C.’s middenlinie bezorgt dan M. K. V. weer een doelpunt. De Makkumers forceeren dan een corner. Uit dezen hoekschop weet Gaastra op eminente wijze te sco ren, zoodat binnen 10 minuten aan weerszijden 2 goals gescoord zijn. Beide partijen ondernemen dan nog goede aanvallen, welke echter door bui tenspel of onzuiver schieten geen doel punten meer opleveren, zoodat met 2-2 de rust ingaat. In de tweede helft is M. V. C. ’t meest aanvallend. Met enthousiast spel weet M. V. C. dan uit een goeden aanval de leiding te nemen, terwijl vervolgens M. V. C.’s rechtsbuiten Hibma no. 4 scoort. Een doelpunt van M. V. C. wordt ge annuleerd, daar de scheidsrechter reeds voor offside had gefloten. M. K. V. mist vervolgens een penalty. Het spelpeil schijnt bij M. V. C. waf te dalen, waardoor M. K. V. af en toe weer gevaarlijk komt opzetten. Een hard schot van den linkervleugel wordt be loond, doordat één der M. V. C.-backs den bal van richting deed veranderen, waardoor de keeper geen kans meer zag te redden. Met M. V. C, in den aanval fluit de heer Ortjens, die weer goed vol deed, dan einde. M. V. C. staat nog ongeslagen boven aan het ranglijstje; 7 punten uit 4 wed strijden. Daar zijn ook anderen. Daar zijn ook van die gelukkige menschen, die de som berheid waarover wij schrijven, niet dan bij benadering kennen, omdat zij zich hooit in dien toestand bevonden. Hun le ven is gelijk een lachend landschap, vol overvloed en zonneschijn en sprankelend licht en klaterende wateren uit eer springende fontein. Overal zien zij het licht. Om de don kerste wolk merkt hun oog de gouden glans van de licht- en warmtebron, die daar achter schijnt, en hoopvol wachten zij op de doorbreking van de dagvorstin waarvoor al de nevelen vluchten. Gelukkige menschen zijn het. Die lief de en warmte en vroolijkheid versprei den en voor zich zelven en voor an deren ten zegen zijn. Elk verlangt naar hunne tegenwoordigheid. Waar zij zijn, voelen anderen zich gelukkig. Waar zij heengaan ontstaat een leegte. Zij gelij ken de magneet, tot welke anderen zich voelen aangetrokken, juist omdat er zulk een weldadige kracht, zulk een stralen- den gloed uitgaat. Die ook anderen aan steekt en in vlam zet en gelukkig maakt. Wellicht kunnen zij zich zelf niet ver klaren hoe het komt dat zij zijn, gelijk zij zijn. Heel anders dan andere men- schen, terwijl zij toch leven in een zelf de wereld, onder dezelfde omstandighe- Wie kent ze niet die oogenblikken, misschien wel die uren en dagen van groote somberheid. Vooral in deze donkere tijden, nu de dagen zoo kort zijn en de nachten zoo lang, nu het heldere, vriendelijke zon licht soms in geen tijden gezien wordt en «en grauwe, grijze nevel alles omklemd houdt, zoodat zelfs het vrije ademhalen schijnt te worden belemmerd. Wat kan in zulke oogenblikken alles drukkend doen neerbuigen, alsof een centenaarslast op de schouderen werd gelegd. Het is dan alles even donker en triest en koud en kil. Geen licht en geen uitzicht en geen troost, en geen hope, en geen verwachting meer. Alle dingen schijnen daarbij nog tegen te zijn. De omstandigheden pakken zich als donkere wolken samen boven het dak waaruit niet veel goeds te wachten is. Een onweer schijnt op til, en angstig klopt het hart een kleine 1000, gebruik heeft gemaakt, aangename en gezellige bijeenkomst Het veld was slecht, wat op het spel peil van beide clubs van invloed was. Om 2 uur werd onder leiding van leeraar. In het bijzonder voor de ijver en ambitie waarmee de heer Van der Heide gedurende 12 jaren de belangen van de school en de jeugd van Bols ward behartigd heeft. De Ambachtsteekenschool heeft in den heer Van der Heide een accuraat on derwijzer gehad. Als zijn opvolger is benoemd de heer J. van Dijk van Nijelamer, die de afdee- lin(g metaalbewerking zal onderwijzen. AmbachtsteekenschooL Wegens benoeming aan een anderè school is aan den heer D. van der Heide eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ambachtsteekenschool. Vrijdag gaf de heer Van der Helde zijn laatste les. Het dagelijksch bestuur der school was hierbij tegenwoordig. De voorzitter, de WelEd. Heer Praamsma, sprak woorden van dank tot den vertrekkenden Van de pl.m. 150 leden waren 26 aan wezig. De voorzitter; de heer R. Bosma, open de de vergadering met een welkomst woord, waarna het woord werd gegeven aan den secretaris, den heer Jac. Kooi- stra, om zijn jaarverslag voor te lezen, hetwelk onveranderd werd goedgekeurd. De heer T. Anema, kashouder, bracht hierna verslag uit van den financieelen toestand der vereeniging, waaruit bleek dat de inkomsten f 137.15 en de uitgaven f88.73 hadden bedragen, zoodat er een voordeelig saldo was van f 48.42. Op verzoek van den voorzitter zagen de heeren H. Fopma en Sj. Rijpma de ka$ en boeken na, waarna een gunstig rapport werd uitgebracht. De voorzitter dankte hierna den secr. en penningm. voor het gehouden beheer en de commissie voor het nazien der boeken. De voorzitter, die periodiek aftrad, werd met bijna algemeene stemmen her kozen en nam weder voor drie jaar zijn herbenoeming aan. De keurmeesters A. Koopmans en Jac. de Groot traden eveneens af. In de plaats van eerstgenoemde werd benoemd de heer P. Hibma, terwijl Jac. de Groot her kozen werd. Beiden namen hun benoe ming aan. In de vorige vergadering was besloten, dat het bestuur zou trachten een ijsbaan te verkrijgen, doch niettegenstaande den inspannenden arbeid daarvoor, mocht ’t tot nog toe niet gelukken eenig succes te boeken, doch men zal trachten op andere wijze hierin te voorzien. Besloten werd de eerste wedstrijd te houden onder de leden in drie klassen en de volgende wedstrijden werden aan’het bestuur overgelaten. Het kistje sigaren, aangeboden door den heer Bruinsma, en een paar echte Friesche schaatsen, aangeboden door het bestuur, werden resp. gewonnen door R. Yntema en Sj. Rijpma. Nadat nog enkele leden van de rond vraag gebruik hadden gemaakt, sloot de voorzitter met een woord van dank deze den, of misschien nog wel veel erger dan die van anderen. Hebben zij dat levens- optimisme meegenomen, van hunne moe der, die hen baarde? Is dat de vrucht van de vroolijke jeugd de onbezorgde kinderjaren, de vlijt of de werkkracht, of de zorgende liefde van een vader, die door zijn noeste vlijt van den morgen tot den avond zorgde voor «zijn gezin, en geen hoogere voldoening "had dan wanneer hij allen vroolijk en blij om den huiselijken disch zag geschaard? Is dat de prijs die verkregen werd voor het trouw beantwoorden aan de levensroeping, aan het volbrengen van de opgelegde taak; aan het beantwoorden aan wat van redelijke, zedelijke men schen gevraagd en verlangd wordt, kortom, is dat de tol van een welbesteed en vruchtbaar leven? Wie zal dat alles precies ontleden. On getwijfeld werken ook hier tal van fac toren samen om het leven te vormen tot wat het werd en een stempel te drukken op de geheele persoonlijkheid. Maar hoe dit ook zij, het kan niet ontkend worden, dat die opgewekte naturen met die glans pp het gelaat en die muziek in hunne stem en hun lach op de lippen en dat rythme in hunnen gang en die veerkracht in al hun doen en laten, oneindig meer aantrekken» dan die andere, voor wie al les mét een rouwvloers is omhuld en die nooit eens wezenlijk weten te genieten van wat op den levensweg komt. Komt dat dan omdat werkelijk die le vensweg zoo donker is of zoo stijl en er geen enkele lichtstraal door het wolken- vloers heenbreekt? Maar nu doet zich hier een eigenaardig geval voor. Daar zijn menschen die omringd zijn van onbetaalbare rijkdommen, die door duizenden moeten worden gemist. Zij zijn gezond, zij hebben geen gebrek aan eenig goed; zij hebben huis en haard; een an der acht hen gelukkig; zij kunnen krijgen wat het hart begeert, toch is er geen blijdschap in dat hart en geen levenslust en geen levenskracht en geen levenside- alisme, en geen levensverwachting. Om dat zij niet zien hoe rijk zij zijn; omdat zij niet beseffen wat boven anderen be zeten wordt; omdat zij gewoon werden aan al wat omringt, en dat alles hebben, zonder het in waarheid te bezitten. Het oog is veel meer op wat ontbreekt, het hart strekt zich al maar uit naar het on- gegrepene; de gedachten culmineeren zich steeds om het gemis. En niets en niemand is in staat hen uit dien doolhof van gedachten weg te rukken, óf het oog te ontsluiten voor een andere wereld, die vlak bij ligt; waarvoor naar ’t schijnt slechts een enkele schrede behoeft te worden gedaan, om er in over te stappen als maar niet de lust en de kracht ont brak. En daar zijn ook menschen voor wie er alle oorzaak schijnt te zn, om met gebo gen hoofd en betraand oog hunnen weg vervolgen, maar die in plaats daarvan met opgeheven gelaat goedsmoeds de voorgestelde loonbaan loopen. Ik heb ze ontmoet wie een lofzang op de lippen paste en over wier lippen nooit iets anders kwam dan „ach” en „wee” op wier zieleharp alleen maar de snaar van de diepe bas werd bespeeld en ik heb ontmoet, die zelfs in de grootste smarten met geruste harten stil waren, of zelfs zich nog verheugen konden ge lijk het gespeende kind bij zijn moeder, omdat het goed was bij alles wat kwam en ging. En ik ken ze nog die in bangen twijfel en zorg over allerlei dingen van het tij delijke en van het toekomende leven, i geen raad en geen uitkomst weten en ui i maar de sombere vraag over de lippen voelen komen: „Wie zal ons het goede I doen zien?” of „Wachter, wat is er van I den nacht?” en ik ken ze die zonder eenige zorg vol vertrouwen hun leven en lot leerden stellen in de hand van een zorgend Vader, die weet wat al Zijne kinderen behoeven, en ook dat zij in i Zijne handen volkomen veilig zijn, zoo- i dat zij zich met al hun hebben en houden hun vrees en zorg, hun twijfel en onge loof zich vertrouwend overgeven aan Zijne leiding. Gelukkige menschen, die bij het be trachten van hun plicht, vroolijk voort gaan op ’s Heeren wegen, zonder ooit te twijfelen of Hij zal het maken. Ook in de donkerheid en de eenzaamheid en de stil heid, tot zelfs in de verlatenheid als alles en allen ontzinken en nergens meer hou vast te vinden is. Jaarvergadering. De ijsclub ,,Bolsward” was j.l. Zater dag in hotel „De Wijnberg” In jaarver gadering bijeen. In zijn openingswoord wijst de voor zitter, de heer D, P. van der Klei, op ’t cronjbch verschijnsel dat niemand der ruim 150 leden ook maar eenig belang stelt in het wel en wee der vereeniging. De notulen worden gelezen en onder dankzegging aan den secretaris den heer Andriesma, goedgekeurd. Bij afwezigheid (wegens ziekte) van den penningmeester, den heer Popma, werd het financieel verslag voorgelezen door den secretaris. Er is dit jaar een batig saldo van f 111.89, zoodat de ver eeniging met een gerust hart de komende winter kan tegemoet zien. Ook de penningmeester werd bij mon de van de heeren Molenaar en Blauw, die de rekening hadden nagezien, dank gebracht voor zijn beheer, waarbij alge meen de hoop werd uitgesproken voor spoedig herstel. De heer Haima, die periodiek aan de beurt van aftreding was, wilde zich niet weer beschikbaar stellen. ZijnEd. vond, het beter dat zijn plaats nu eens doo| jongeren wordt ingenomen. De uitslag van de stemming is, dat met algemeene stemmen de heer E. Statema Ezn. tot bestuurslid wordt gekozen. Een reglement voor de verpachting der consumptietenten op de ijsbaan werd voorgelezen en goedgekeurd. De rondvraag bracht niet veel nieuws. Het bestuur werd vrij mandaat verleend in verband met eventueel te houden hardrijderijen. In zijn slotwoord bedankte de voor zitter nogmaals den heer Haima voor alles wat deze in het belang der ijsclub Bolsward heeft gedaan, waarop de heer Haima antwoordde, dat hij stjeeds de prettigste herinneringen aan deze samen werking zal bewaren. St Nicolaasfeest Coöp. „Ons Belang”. Evenals voorgaande jaren heeft de Coöp. „Ons Belang” het voornemen ook dit jaar in den avond van Vrijdag 5 De cember a.s., in „Ons Gebouw” een St. b^icolaasfi^st te organiseren voor de kinderen harer leden. Bij gunstig weer zal vooraf een op tocht worden gehouden, waarvoor onder staande route is vastgesteld: Opstellen van den stoet te ongeveer 4.45 op het Hengstepad voor „Ons Ge bouw”, vandaar langs Jongemastraat, Polstraat, Marktstraat en Dijkstraat naat de zaak, waar St. Nicolaas en zijn knecht in den stoet worden opgenomen om ver volgens te marcheeren langs Harlinger- straat, 1ste en 2de Hollandiastraat, Ver- werstraat, Hariingerstraat, J Bargefertne, Schildwijk, Achter de Smeden, Appel markt, Rijkstraat, Groote Dijlakker tot de brug bij banketbakker Van Dijk, Snork- straat, Broerestraat en Dijk naar „Ons Gebouw”, waar de stoet wordt ontbon den. Medewerking verleent het muziekkorps „Hollandia”. Het publiek wordt verzocht niet met den stoet mede te loopen. scheidsrechter Van der Sloot begonnen, om dat in~een advertentie te verwerken waarbij Lemmer aftrapt, welke al spoe dig een corner krijgt te nemen, die ech ter niets oplevert. Dan plaatst Rooda de bal voor het L.- doel, maar deze kans wordt niet benut. De druk op het L.-doel houdt echter aan, waardoor een corner ontstaat, welke door W. Hoekstra mooi voor den doel- G. v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2, Sneek. mond wordt geschoten, maar de voor hoedespelers weten hiervan niet te pro- fiteeren. Van der Hauw tracht dan de bal in het net te loopen, maar heeft ook geen suc ces. Eindelijk neemt C. A. B. de leiding door De Vries, 1-0, welke echter van zeer korten duur is, daar Lemmer even daarna gelijk weet te maken. Dan slaat Van der Heide, uit een cor ner van Lemmer de bal uit den rechter bovenhoek, wat eenige opluchting be zorgt. W. en A. Hoekstra willen het dan sa men probeefen. A. Hoekstra schiet op 't doel en de Lemmer keeper grijpt er „naast”, zoodat C. A. B. wederom leidt, en met 2-1 voor C. A. B. de rust Intrad. Na de rust hetzelfde spel, met C. A. B. iets sterker, wat Rooda in een doelpunt weet uit te drukken. Lemmer verkleint dan de achterstand, daar de bal tegen de zijpaal in het net belandt Rooda lost dan een schot tegen de bo venlat, dat beter lot verdiend had. Wanneer het publiek reeds het veld begint te verlaten, daar het spoedig ein digen is, vergroot W. Hoekstra uit een scrimage voor het Lemmer-doel de score en het is 4-2 voor C. A.B. en een zwaar bevochten zege. waarin opgenomen VOETBAL. C. A. B. ILemmer I Eindelijk werden dan de Bolswarder voetballiefhebbers in de gelegenheid ge steld een wedstrijd voor de 3de klasse K. N. V. B. op het nieuwe sporterrein aan den Sneekerweg tusschen C. A. B. I en Lemmer I te aanschouwen, waarvan een zeer talrijk publiek naar men mededeelde E JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2H ct. Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1