imAARS-BCHEK llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen t ij d e staat by ons voor een wagen of bus disponibel llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Nieuwjaars-wenschen worden opgenomen, tegen de prijs van W. VAN DER WERFF LICHTPUNTEN. Bestellen en wegrijdenl! en 4 e •LEEUWARDEN- T, we denkelijk iets 2 4. f 1000 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. dingen zoo met wijsheid geschapen had en var Wien wij gelukkig vroeg leerden, dat zonder Zijnen wil geen haar van ons hoofd en zelfs geen muschje op aarde viel Derhalve minder in- dan afge schreven Overgeplaatst Onze stadgenoot de heer H, 8 6 2 1 14 29-18 9 19-12 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. De vermoedelijke daders van de verschil lende diefstallen in Bolsward en omgeving. Zaterdag j.l. zijn twee verdachten, T. V. en H. A. naar Leeuwarden overge bracht. Dit bericht in verschillenden vorm, zul len onze lezers zeer zeker reeds in ande re bladen gelezen hebben. In zekeren zin komen we dus een beetje met mosterd na den maaltijd. Het ligt dan ook meer op onzen weg nadere bijzonderheden omtrent deze aan houding te publiceeren. Natuurlijk hebben we ons daarvoor ge wend tot de hiervoor bevoegde persoon, f- f 1000 •van-VMJCEHBURG'S- ♦•iLEVERTRAAjl Steenwijk C.A.B. Het is de kunst van het leven om te midden van de donkerheid lichtpunten te zien. Oppervlakkig beschouwd zou men er toe kunnen komen om te denken dat deze kuns' niet zoo groot is. Immers juist in de donkerheid komt het licht het spcedigst tot openbaring. Waar om zien wij overdag de sterren niet? Omdat vdj ons baden in het zonnelicht, en daaróij de sterrenglans verbleekt. De sterren zijn dan ook niet voor den dag, maar met de maan gesteld tot heerschap pij van den nacht en dóór doen zij schit terende diensten. Gelijk alles op de plaats waar het gesteld is beantwoorden kan aai het doel waartoe het in het aanzien verd geroepen. Zoo is het dus ook met het licht, op de plaats waarvoor het geschapen werd en vandaar dat de sterren hooren bij den nacht, gelijk de goudglans van de dag vorstin past bij den dag, wanneer zij als een bruid uit hare slaapkamer opkomt om dan als een held het pad te loopen. Als het dan ook ten tijde des avonds licht is, dan is dit een exeptie. Dan is dit iets buitengewoons met een bijzon dere beteekenis en een verhevene be doeling en een heelnwijafing naar? een zeldzame gave, die in den gewonen weg van het leven niet verwacht kan worden. Omdat het veel meer voor de hand ligt, en de natuur dej dingen is, dat het ten tijde des avonds donker zal zijn. Als de vensteren des hemels gesloten worden en de donkere scladuwen van den nacht hun grauwe sluiers over al het geschape ne werpen. WITMARSUM, 7 Dec. In de laatste jaren waren we al gewoon dat op St. Nicolaasdag een echte Sint en zijn Zwar te Piet een reis naar onze plaats maak ten, maar dit jaar is er niet een geweest en toch is de dag voor onze kleintjes in de Bewaarschool zeer prettig geweest. De kleintjes van de O. L. School gin gen ditmaal voorbij, maar dat kwam om dat eerstdaags een ander feest door hen gevierd zal worden, n.l. de Inwijding van de nieuw verbouwde school met een gymnastiekzaal daaraan verbonden, wel ke eerstdaags officieel zal worden ge opend. Van 2 tot 5 uur was het druk In de be waarschool, waar vele kleine harten wer den verblijd met het een en ander, maar niet minder genoten de ouderen, die ook tegenwoordig waren. De dames en de commissie hadden het druk en worden dan ook van deze plaats hartelijk dank gezegd voor hun vele werkzaamheden. Het mooie weer lichte maan en 'niet koud werkte ’s avonds vooral mee voor de vele gelegenheden van sjoelen, balwerpen enz. en deze zullen allen wel een goeden avond hebben gehad. Naar wij vernemen is alles in de beste orde afgeloopen. KIMSWERD. De uitslag der alhier ge houden pa'ndoerpartij is als volgt: 1ste prijs: Tj. K. Westra en J. Ybema. 2de prijs: J. K. Westra en J. R. Visser. De prijzen bestonden uit luxe vnor- werpen. WITMARSUM, 6 Dec. De afdeeling Witmarsum c.a. van de V. P. N. hield hedenavond een buitengewone vergade ring in het café van den heer J. Kuperus welke niet druk was bezocht. De voorzitter, de heer Giliam van Ping- jum, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna hij den secretaris verzocht de verslagen en inge komen stukken naar voren te brengen, die, na voorgelezen te zijn, allen werden goedgekeurd. Toen kwam aan de orde de benoeming van twee afgevaardigden naar de Alge- meene vergadering der V. P. N. en N. N. C. Voor de verg, der V. P. N. werd be noemd de heer C. Bergsma te Pingjum en voor die der N. N. C. de heer W. de Jong te Witmarsum, Bij de rondvraag werden nog enkele afdeelingszaken in het midden gebracht waarna de vergadering, met een woord van dank voor de gezellige geest die den geheelen avond heerschte, werd geslo ten. nog nooit ervaren? Dat wanneer de nood op het hoogste was, de redding nabij bleek te zijn en dat er des avonds het geween vernachte, maar dat des morgens er gejuich was, of nOg wel eerder zelfs. Dat in de donkerste oogenblikkën, soms geheel onverwacht, en van een zij de, waaruit ’t geheel niet verwacht werd een lichtstraal doorbrak, eerst wel klein en zwak misschien, maar om weldra een lichtbundel te worden, waardoor het ge- heele levenspad schijnsel kreeg en heel het leven anders gekleurd werd. En toen wij maar eenmaal het voorrecht hadden, dat wij leerden zien en opmerken. Toen bleek het, dat nog een ster, en nog een ster, en nog een ster scheen en dat wij midden in onze droefheid en donkerheid en rouw en hartzeer, en vertwijfeling en tegenwerking van menschen te veel om op te noemen, omringd waren van lon kende, lachende lichten die als goede en gelen ons bewaarden op onze wegen en gesteld waren om ter rechter tijd op het juiste oogenblik ons een hart onder den riem te steken en een loflied op de lip pen te leggen. Zelfs in de donkerste nachten en te midden van de grootste smarten waarbij vleesch en bloed dreig den te bezwijken. Gelukkig de mensch, die dat ervaren mag. En die oog krijgt voor de lichtpun ten, ook in den nacht. Hij zal de krachten voelen vernieuwen. Hij zal opvliegen met der arenden jeugd, en hij zal loopen en niet moede worden en wandelen en niet mat worden, want dan wordt het woord omgezet in een feit dat het zelfs ten tijde des avonds licht zal zijn. Jonker, rijksklerk der Dir. Bel. enz. alhier is m'fit ingang van 1 Jan. 1931 verplaatst naar de inspectie Reg. en Dom. te Sneek. Kantongerecht. In de strafzaak tegen A. P. te Lollum die varkens, besmet met mond- en klauwzeer, heeft vervoerd, waarvoor de eisch bedroeg f250, is heden schriftelijk vonnis gewezen. Dit is thans f85 of 1 maand hechtenis. Het St Nicolaasfeest van de Coöperatie „Ons Belang.” Het was Vrijdagmiddag tegen 5 uuf gezellig druk op straat. Veel moeders met hun kleide ^kleuters, nieuwsgierig naar de tocht van de groote kindervriend door de stad. Voor de kleinsten wel een beetje 'koud, was het overigens uitge zócht weer. Precies op tijd marcheerde het muziek korps „Hollandia” gevolgd door een groote groep kinderen van leden der Coöperatie, vanaf het Hengstepad naar den winkel aan de Blauwpoort. Hier werd St. Nicolaas en zijn knecht in den stoet opgenomen en door verschil lende straten weer terug geleid naar „Ons Gebouw” aan het Hengstepad. Te ruim 6 uur hebben we hier eens een kijkje genomen. Te midden van een groote schare kin deren (ongeveer 150) troonde de goede Sint bij de op keurige wijze uitgestalde cadeautjes. De heer Boschma opende de feest avond met een gepast woord, bracht dank aan allen die tot het welslagen heb ben medegewerkt, inzonderheid het mu ziekcorps „Hollandia” dat ook nu weer (vereenigd op het podium) de gezellige stemming wist te verhoogen. Enkele Sinterklaasliedjes werden door de kinderen uit volle borst meegezon gen. Het was een echt kinderfeest, waaarop bestuur en leiders met genoegen kunnen terug zien. 40 ct. voor 4 regels elke regel meer 10 ct. In Bolsward kan men deze Nieuiv- jaars-wenschen opgeven aan ons bureau of aan den heer VORMEER, die U daarvoor dezer dagen hoopt te bezoeken. Buiten Bolsward kan men deze opgeven, rechtstreeks per post aan ons Bureau of aan onze Agecten en Courantbezorgers. 8J^“ Tijdige opgave is zeer ge- wenscht. - WITMARSUM, 5 Dec. De Sociëteit „Ons Genoegen” alhier hield heden hare jaarvergadering in het hotel Hofstra. Na- afhandeling der huishoudelijke za ken werd een wedstrijd onder de leden gehouden in biljarten (handicap), pan doeren en kruisjassen. Na een woord van welkom, brachten de secretaris en penningmeester hunne verslagen uit, die beiden aller goedkeu ring konden wegdragen. Daar het sluitingsuur niet zoo laat was, werd onmiddellijk hierna met de wedstrijden begonnen. De prijzen, die uit hazen en eendvo gels bestonden, werden gewonnen als volgt: Biljarten. 1ste prijs: A. Dijkstra en P. Steensma. 2de prijs: C. Werkhoven en Sietze Kooistra. Kruisjassen. 1ste prijs: P. Steensma en S. Schui- Hng. 2de prijs: A. Piekema en S. Tolsma. Pandoeren. 1ste prijs: C. Werkhoven en D. Zeln- stra. 2de prijs: Tj. Anema en S. Tolsma. Ook deze avond heerschte er een aan gename gezelligheid en alles liep in de beste orde van stapel. In het nummer va* „De Jong’s Nieuwsblad”, dat Oudejaarsavond, Woensdag 31 December verschijnt, kunnen Evenwel blijft het waar, dat het een kunst is om te midden van de donkerheid de lichtpunten te zien. Daar zijn helaas velen wier oog daarvoor gesloten is. Zij zien al maar de duistenis en de somber heid en de nacht niet de sterren, waar mede wij in de kinderjaren zoo blij kon den zijn. Alles is voor hen in nevelen ge huld. Nergens zien zij een lichtspoor. Overal dreigt de verschrikking. Allerwe- ge loert de ondergang. Niets dan de dood Vooral in onzen pessimistischen tijd met zijn velerlei klaagtonen en veelvul dige sombere perspectieven is het getal groot van degenen die geen licht zien. Het aantal zelfmoorden, vooral in de gekerstende landen neemt in onze dagen onheilspellend toe. Het getal is onrust barend groot van de mannen en ook van de vrouwen, van de ouderen, maar zelfs ook van de jongen die geen uitkomst meer zien, en zich zooals in een warnet gevangen meenen, dat er geen ontkomen meer mogelijk is. Alles lijkt hen somber en verlaten en verloren. Zij zien geen uitkomst en geen uitweg en geen sterren meer. Niet één enkele. ’t Leven greep hen. Door eigen schuld en toedoen of ook door omstandigheden geheel buiten hunnen wil, zijn zij in zul ke moeilijkheden geraakt, dat zij niet meer weten hoe het moet en daarom ten slotte bewust of ook onbewust er toe komen om een besluit te nemen dat het allerlaatste, ook het allerergste is, omdat zij daarbij zich zelven kwaad doen. Mis schien dat deze woorden gelezen worden door menschen die zich op ditzelfde oogenblik in zulk een toestand van ver twijfeling bevinden. Het is voor hen alles even droevig en doodsch, het is nacht en de vraag komt niet eens meer boven: Wie zal ons het goede doen zien? omdat het hen niet mogelijk lijkt, dat dit nog eens weer gezien zal worden. Daar is die langdurige krankheid. Eiken mor gen al weer hetzelfde; geen enkel vleugje hoop op betérschap; langzaam maar ze ker achteruitgang en vroeg of laat het einde daar. Daar zijn die tijdelijke zorgen welke de broodvraag met zich brengen. Met geen mogelijkheid zijn naar onze beschouwing de touwtjes bijelkaar te krijgen. Een tekort, en anders niets te wachten. Op de vingers kan worden uitgerekend dat het jaar met een belangrijk nadeelig saldo zal eindigen. Ónmogelijk in staat om te komen waar men wezen moet om elk het zijne te geven en eerlijk door de wereld te komen. Overal de verschrikkin gen van den ondergang met al de gevol gen van dien. En dan daarbij ook nog vaak de aanklachten der menschen of van eigen geweten! Daar zijn nog erger toestanden. Daar zijn gevallen van wanhopige menschen, die in een roekeloos of losge laten oogenblik zich zelf en anderen brachten in een narigheid dn ellende, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Het oude, maar nooit verouderde woord werd aan hun bewaarheid: „Een uur van onbedachtzaamheid, kan maken dat men jaren schreit.” En toen was Leiden in last. Of ook wel, de menschen deden ons veel kwaad. Uit haat of nijd of wangunst, of misschien ook wel om onbegrepen redenen, tm pu re vijandschap, omdat zij zelf geen vrede hadden met God niet, en met de men schen niet en met zich zelven niet, om dat zij diep ongelukkig waren en door een satanische geest bezield schenen om te slachten en te verderven en te vernie len. Toen kon het wezen dat zij vrij spel kregen. Toen deden de gevallen zich voor dat zij de handen ruim kregen om hunne prooi te bemachtigen en toen scheen die prooi totaal overgegeven aan hunne vijandige machten en hunne boo ze plannen en alles, alles, voor deze ver loren. Ach, elk vuile maar in wat voor een nietig menschenkind oorzaak worden kan dat voor hem het licht des levens ver donkerd wordt en misschien de dag reeds daalt, nog voor de avond gevallen is. En niemand achtte dit gering of ga hier lichtvaardig overheen, alsof het een klei nigheid ware. Want het is geen kleinig heid. Het is iets geweldigs, en misschien wel iets verpletterends en wee degene die hiervan persoonlijk het slachtoffer wordt of in handen der menschen valt. En wee den mensch door wien men valt. Toch zijn ook in den donkersten 'nacht van het leven de sterren der hope aan den zwartsten hemel en wie heeft dat Niettemin ontlreekt het ook in den nacht niet aan ichtpunten en zie daar de buitengewoie wijsheid en liefde waarmede van len aanvang der dingen alles geschapen verd opdat het op onzen weg niet te donler zou zijn. Weet u nog wel. dat kinderspelletje in het schemer uurtje? Wij dwingen al maar aan moe der om het lichtte ontsteken omdat kin deren nu eenmrnl een hekel hebben aan de duisternis ei als bij intuitie voelen, dat zij daarin net thuis hooren maar dan was het de tijd log niet omdat thuis alles op den regel gng. De lantaarnopsteker moest eerst konen, of de melkboer werd eerst afgewach, of de postbode die im mers geregeld op gezette tijden kwam, of de melkwagn van de fabriek, en dan eerst werd de lamp cfctstoken voor het avondwerk. Maar dan giigen wij als kinderen dien tijd korten do<r al maar uit te zien, niet enkel naar dier man die verwacht werd, maar ook naai boven, om te trachten de eerste ster te ontdekken, e n dan dezen te tellen. Wan dan duurde het niet lang of een van alhn riep: Nog een ster, nog een stere en veldra wezen wij elkander die verschillede lichten aan, die als door onzichtbare land aangestoken, plotseling opdoken uit de donkere diepten en ons daar ginds, reel ver weg, vroolijk sche nen toe te linken, alsof zij ons een groet wilden bregen, en iets toe fluisterden hetwelk nie voor andere ooren bestemd was, maar jeheel apart voor ons. Dan veraten wij de verveling van de donkerheicen dan vonden wij het heer lijk, dat z10 >n de duisternis, de hemel lichten bronnen te schijnen en de nacht verlicht verd door duizenden, millioenen werelden die wij niet kenden, die wij noch ir getal, noch bij name wisten, maar warvan elk een bijzondere betee kenis ef waarde had en bestemming had en in nze kinderijke naïviteit o ge lukkig eenvoud en kinderlijk geloof, konde wij ons dankbaar verheugen in het aïestuur van een Machtige, die alle onze Inspecteur van politie. Geheel welwillend werden ons inlich tingen verstrekt van de verschillende fei ten op deze zaak betrekking hebbende en kunnen we momenteel volmondig instem men met de meening van den heer In specteur dat een meerdere publicatie thans nog voorbarig zou zijn. Wel is onze indruk bevestigd, dat onze Bolswardsche politie zich moeite noch opoffering heeft ontzien, door een zeer zorgvuldige bewaking bewijsmateriaal bijeen te brengen. Niet de politie van Sneek, maar onze agenten hebben de aanhouding van deze beide verdachten bewerkt. Al de fantastische verhalen over re chercheurs die bosjes heide verkoopende of met een vreemde visch ventende, zóó de dieven in een of ander café hebben ontmaskerd, zijn vertelsels door de „men” opgedischt. Het is te hopen, dat de politie thans de werkelijke daders te pakken heeft. We kunnen dan in onze goede stad weer terugkeeren tot de ouderwetsche gemoedelijke rust. In hoeverre deze verdachten mede schuldig zijn aan de inbraken in onze omgeving, zal het nader onderzoek nog moeten uitwijzen. Binnenkort zullen meer kunnen 'publiceeren. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het Postkantoor Bolsward over de maand November 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f5969.28 en terugbetaald f2778.15 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f3191.13 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 9. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal en afgeschreven 6 2 0 4 1 1 VOETBAL. H. Z. C.—C. A. B. De rood-witte C. A. B.ers speelden Zondag j.l. haar 5den uitwedstrijd te Harlingen Als om 2 uur wordt begonnen valt C, A. B. het eerst aan en is geruimen tijd iets sterker, maar weet dit niet in doel punten uit te drukken. H. Z. C. komt er geleidelijk beter in en onderneemt eenige zeer goede aanvallen, hoofdzakelijk geleid door Boogaard. Na ongeveer een half uur spelen neemt H. Z. C. door haar midvoor de leiding (dit was een pracht doelpunt) maar lang pleizier hebben ze er niet van, want als C. A. B. een strafschop te'.i deel valt, maakt Van der Hauw gelijk. Dezelfde speler geeft 1 minuut voor rust zijn club de leiding. Nog even wordt afgetrapt en dan is het rusten. De tweede helft begint met eenige goede aanvallen van C. A. B., maar voor- loopig wordt niet gescoord. H. Z. C. zit ook niet stil en gaat nu goed combineerend er van door. Doch Does en Van der Heide bezweren het ge vaar. Dan is weer de beurt aan C. A. B. en zag hun werk beloond om de score te verhoogen, 3-1. H. Z. C. geeft niet gewonnen en laat zich nu van hun beste zijde zien. De rood-witte achterhoede krijgt het zwaar te verantwoorden en H. Z. C. zag dit werk uitgedrukt in een doelpunt, 3-2. Nog geeft H. Z. C. niet gewonnen en de druk op het C. A. B.-doel neemt toe, maar gelukkig is Van der Heide in groot- schen vorm en voorkomt alle gevaar, goed ondersteund door Does en De Vries. Eindelijk weten de C. A. B.ers zich weer los te rukken en is nu tot het einde in den aanval. Uit één dezer aanvallen wordt nogmaals gedoelpunt en is het pleit beslist. C. A. B. wint met 4-2. Als geheel speelde H. Z. C. een beter spel dan C. A. B. Als de besten bij C. A. B. waren Links en Rechtshalf, Does en Van der Heide. Verdere uitslagen derde klas A: Steen- wijk-Gorredijk 1 1. Lemmer-Drachten 1 1. Stand der twee leidende clubs: 26gg Jaargang Woensdag 10 December 1930 No. 96 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Clubs Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Goali Gesp. Gew. Gel. Verl.Ptn. V. T. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1