6 Zondagen r j ‘■^«2° TT Uit den Omtrek 3 i Nieuwstijdingen. Jïlantels en Japonnen M'<l b' 1 11 predikbeurten op Zondag 14 Dec. 1930. KRUIS-PASTILLES I w Ingezonden Mededeelingen 4 „J G« Zo derd voortgang hebben. Oh I Pa Gt do Bc zo Bc Je Nam. Die 3> 'A Jz7 de maand December komen nog WOMMELS, 9 Dec. Door het bestuur van de vereen. „Paulus” is besloten dit jaar geen Kerstfeest met de Zon- dagschoolkinderen te vieren, wegens de in erge mate heer- schende ziekte: mazelen. Niettemin zullen de kinde ren een cadeautje en versna peringen thuis ontvangen. AU 1 Wi ge' bo „VUJtM”. Uw •«heerroMje. Zweedsch staal, 10 st. 65 ct. SJ. DEWIT - Kappershuis. 1 fl. Spaansche Wijn, 1 pot Boerenjongens No. 1, f 1.45 Wees Slim, gebruik „Glim”. BRANDSMA’s WINKELS. 1 hei eei G< J 1 en A Ds. E Ds. J Nai me: E en E Av1 Wi 5 en de Na Ba: f Uit Blauwhuis wordt ge meld: In de omgeving van ons dorp werd heden door dr. S. Andela, van Bolsward, een licht geval van kinderver lamming geconstateerd. Brandsma’s reklame: De volgende’ week Zater dag van half zes tot 8 uur denken wij, bij gunstig weer, een reklame te houden waarvan iedereen gratis kan profiteeren. BRANDSMA’S WINKELS. Dichte mist boven Dultsch- land. Over geheel N.-Duitschland lag Woensdag ’n dichte mist waardoor overal het verkeer zeer belemmerd werd. Het vliegverkeer in het Noorden van het rijk lag geheel stil; in den treinenloop kwamen belangrijke vertragingen voor Brand in een Asphaltfabriek. Woensdagavond laat, is brand uitgebroken op ’t ter rein van de Asphaltfabriek van de firma Zendijk te Olst. Het vuur liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, te meer daar de Olster brandweer door gebrek aan capaciteiten van de motorspuit niet bij jnachte bleek de vlammen te bereiken. De Deventer brand weer werd te hulp geroepen en toen de motorspuit ter plaatse was verschenen, wer den de hoog-oplaaiende vlam men, die uit een der distel- leerketels sloegen, met kracht aangevat, zoodat om onge veer kwart voor twee het ge vaar was geweken. Door de gunstige windrichting bleven de op het terrein opgeslagen voorraden teer en afval ge spaard. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan doordat een lek in de pakking van den ketel gisteravond niet voldoende was gedicht en de door het lek vervluchtigende gassen in anraking kwamen met de gloeiende teermassa. KONINGIN ELISABETH VAN BELGIË heeft een bezoek gebracht aan het Maasdal, waar zooals men weet verscheidene slachtoffers vielen, vermoedelijk tengevolge van een hevige mist welke met giftgassen bezwaard was. De Koningin in gesprek met eenige be woners der geteisterde streek. Kort recht. Het N. T. A. meldt uit Lyon dat in een kazerne aldaar een soldaat, die van oordeel was dat hij slecht werd behandeld zijn sergeant doodgeschoten heeft. De vrouw van den sergeant eo een andere soldaat, die den moordenaar wilden te genhouden, werden zwaar gewond. De moordenaar sloeg op de vlucht. De ex-keizer ruimt op. De „Neue Freie Presse” ontving van haren correspon dent te New York een tele gram over den verkoop al daar van kunstvoorwerpen, uit verschillende voormalige verblijven van den gewezen Duitschen Keiz,er afkomstig. Naar de „American Art Association AndersonGale- ry” mededeelt, zal de auctie in Januari a.s plaats hebben. De collectie, die onder de hamer komt, omvat schilde rijen van Vermeer, Frans Hals, Nicolaas Maes, Ter- borck, Hobbema, Brueghel,1 Van Balen, Wouwerman, Van Dijck, Ruysdael, Murillo, Ge rard Dou; voorts schetsen van Rubens en ook werken van Italiaansche kunstenaars Het bedrijf kan ongehin- Bellini, Fintoretto, Tiepolo. Men heeft zoo deelt de SCHRAARD. Volgens een in dit blad geplaatste aan kondiging, zal alhier op Woensdag 17 Dec. een pro- pagandavergadering worden gehouden van de B. V. L. waar verschillende sprekers het woord zullen voeren over het ontstaan en het bestaans recht van de B. V. L. MAKKUM. In plaats van den heer Q. Schaaf, die als zoodanig niet weer in aan merking wenschte te komen, Is tot kerkvoogd der Ned, Herv. kerk alhier benoemd, de heer P. de Groot, die de benoeming heeft aangeno men. Treinbotsing in België. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf heeft op het station Berchem-Antwerpen een botsing plaats gehad tus- schen twee ledige rangeeren- de personentreinen. Aan een der treinen was echter een wagon met ge vangenen gekoppeld, die naar Turnhout moesten worden overgebracbt. Een der ge vangenen werd bij de botsing zwaar gewond. Vier wagons werden groo- tendeels vernield. Het trein verkeer ondervond belangrij ke vertraging. Onschuldig veroordeeld. Voor het Landgericht te Detmold wordt de zaak be handeld van den 70-jarigen slachter Konrad Kruse, die in het jaar 1883 tot levenslange tuchthuisstraf werd veroor deeld. De advocaat Mendel heeft de herziening van het proces verkregen op grond van het feit, dat de veroor deelde onschuldig was en dat de voornaamste getuige op zijn sterfbed heeft verklaard, indertijd ten nadeele van Kru se een meineed te hebben af gelegd. In Juli ’83 werd Kruse tot levenslang veroordeeld, om dat hij zijn moeder met ar senicum vergiftigd zou heb ben. Bij de sectie bleek dat de vrouw indertijd gestorven was tengevolge van vergifti ging door arsenicum. Kruse erkende, dat hij ar senicum gekocht had om rat ten te verdelgen. Hij bestreed echter, dat hij zijn moeder had vergiftigd, waartoe trou wens niet de minste aanlei ding bestond. Twee getuigen echter ver klaarden dat Kruse herhaal delijk in hun tegenwoordig heid bedreigingen had geuit Benoemd. Benoemd met ingang van 1 Januari a.s. tot Adjunct Commies op het Postkantoor alhier, de heer R. S. Haitsma, voorheen in gelijke betrek king te Makkum. I'' Benoemd. Met ingang van 1 Jan. ’31 is tot rijksklerk ten kantore der Dlr. Bel. enz. alhier be noemd de heer P. Planting, thans tijd, rijksklerk ter in spectie dier middelen te Dokkum. De risico der rechtspraak. Onlangs werd door de rechtbank te Breslau een ar beider, Paul Schieweck, we gens twee moorden veroor- geleverd kan worden, deeld. De man heeft thans be kend ook nog een derden moord op «ijjn geweten te hebben Waarvoor in October van het vorige jaar een bak ker, Hermann Pohl, tien jaar tuchthuisstraf kreeg. Het „Reichsgericht” had ’t verzoek om revisie afgewe zen en Pohl, die steeds zijn onschuld had betuigd, is in Augustus van dit jaar in het tuchthuis opgesloten. Nadat de juistheid van de verklaringen van Schieweck was nagegaan, is Pohl dezer dagen in vrijheid gesteld. Reeds eenigen tijd was het vermoeden ontstaan, dat Schieweck, die de twee moor den had bekend, ook den der den moord had begaan, hoe wel hij dit steeds ontkende. Eerst thans heeft hij andere gevangenen verteld, dat hij ook de derde vrouw had ver moord. Deze bekentenis is in te genwoordigheid van den offi cier van justitie en twee me dici herhaald. De veroordeeling van Pohl was geschied op grond van aanwijzingen, waarbij 't ging om verklaringen van perso nen, zoo voegt de „Frankf. Z.” hieraan toe, wier verze keringen met de grootste voorzichtigheid moeten wor den behandeld. ken, dat hij, op aandringen van den anderen getuige, in. dertijd Kruse valsch had be- groote waarde, zoodat ver- schuldigd en dat hij niet kon sterven alvorens dit onrecht te hebben goed gemaakt. f Dat de voor 2 jaar op gerichte Chr. Lees- en Stu diebibliotheek in een behoef te voorziet, blijkt wel uit het feit, dat in de maand Nov. 668 boeken werden uitge leend. Wij hebben daarvoor nog eenige mooie Wil U goedkoop dan: 1 fl. Zoete wijn, 1 pot Boerenjongens No. 2, f 1.05 BRANDSMA’S WINKELS. In het lanid van Mussolini. Op last van de autoriteiten is het bekende koffiehuis „II Trovadore” te Venetië voor den tijd van tien dagen ge sloten, daar de eigenaar de prijzen niet wenschte te ver lagen. Hij moest aan alle deu ren en vensters een biljet aanbrengen, waarop vermeld staat: „Gesloten omdat de prijzen niet verlaagd wer den.” -- I en Wij noodigen U uit voor de SLUIS’ avond (pluim- veefilm) welke gehouden zal worden op Vrijdag 19 Dec. in de „Wijnberg”. BRANDSMA’S WINKELS. Sluis’ Ochtendvoerverkooper y2 fl. Advocaat, 1 fl. Spaansche Wijn, f 1.50 1 fl. Spaansche Wijn, y2 fl. Persico, Curasao of Anisette f 1.55 Onze prijs is laag genoeg, daar wij het beste geven wat n«i daunajan werd veel ge bruik gemaakt. Het muzikale gedeelte werd op verdienstelijke wijze ver zorgd door een accordeon- Jaszband-duo alh’er. De afd. Wommels kan met genoegen op dezen avond terugzien, daar de zaal stampvol was. l!', I' V I I getuigen!» van toenmaal» had herroepen. Enkele uren voor zijn dood had hij een notaris laten roepen en dezen Kan autoxfflfavnl. ’t Is wel na de St. Nico- laasavond maar toch schijnt ook nu nog wel eens de maan door de boomen. Romantisch aangelegde jonge menschsn komen bij zoo’n heldere manenacht in een z-ei- bijzondere stem ming. Bij de een ontboezemt zich deze poëtische stemming in een eenzame ode aan de maan, bij de ander openbaart zich een zucht naar iets bui tengewoons. Een autotochtje bijv, bij manelicht is een niet onaardige gedachte. In een dergelijke stemming is het autorijden niet geheel zonder gevaar en diene men zooveel mogelijk den rechten weg te houden. Tot welke verwikkelingen het niet opvolgen van dezen raad aanleiding kan geven, bleek j.l. Woensdagavond toen een verhuurauto met ’n als boven geschetst jong- mensch omstreeks 11 uur ’n kruidenierswinkel op het Marktplein kwam binnenge reden. Het sluitingsuur was reeds lang verstreken, zoodat de politie spoedig ter plaatse was, van deze overtreding nota te nemen. Het jongmensch gaf de schuld aan de auto, en deze geduldige stommeling kon niets te zijner verdediging aanvoeren. Na eenige moeite werd een expert in het auto berijden gevonden, die zou moeten constateeren, in hoeverre de beschuldiging van het jong mensch tegenover de auto waarheid was. Geduldig Het de Ford zich interviewen en reed met een kalm gangetje door enkele straten tot opeens... zijn ge moed door al die laster praatjes volschoot, ie van <je rechte weg afweek en par does boven op een hek of brugleuning terecht kwam. De auto die zeer gemakke lijk de winkel was binnen gereden, was tegen deze nieuwe krachtproef niet be stand en dus eenigszins be schadigd. Conclusie van den expert: stuurinrichting niet in orde. Het feit van het binnen dringen in den winkel na het sluitingsuur is dus wettig en overtuigend bewezen. Als gevolg hiervan proces verbaal tegen den verhuur der van de auto. Het was inmiddels al wat laat geworden, zoodat de verdere behandeling van de ze zaak werd uitgesteld tot den volgenden morgen. De autoverhuurder, flink uitgeslapen, eischte eveneens procesverbaal tegen den ex pert, die de auto had stukge- reden en zonder toestemming van den eigenaar deze Ford aan de krachtproef had on derworpen. Een moeilijk probleem. De schuldvraag moet worden opgelost tusschen den expert en den autoverhuurder, waar- tusschen in de winkelier met zijn vernielde winkeldeur. Wie zal dat betalen zoete lieve. wacht wordt, dat de tijding van den verkoop van dit stuk in Duitschland wel zeer veel opzien zal baren. Naar het „Voordeelige” aanbieding: heet zouden al eerder ver- schillende werken van Wat teau, uit de keizerlijke ver blijven afkomstig, in de han den van Amerikanen zijn overgegaan. ihr T '■il TOt4 „Neue Freie Frette” mede te New York den indruk, dat de ex-keizer door bemidde ling van een Zwitser deze kunstschatten van de hand een verklaring laten opma- tracht te doen. De „Vermeer” wordt ge roemd als een werk van malen had gezegd, dat hij haar met een bijl zou dooden of met arsenicum vergiftigen. Ofschoon de getuigen een vrij slechten naam hadden, vonden zij geloof: Kruse kreeg levenslang. In 1886 heeft een der ge tuigen, die intusschen ge storven is, toegegeven, dat hij Kruse uit wraak ten on rechte beschuldigd heeft. Her haaldelijk werden pogingen gedaan om gratie voor Kruse te verkrijgen, doch steeds te vergeefs. In 1918, na 25 jaar in het tuchthuis te hebben gezeten, kreeg de man gratie. Thans is het mr. Mendel gelukt te constateeren, dat de andere getuige, die intusschen naar Amerika was geëmi greerd op zijn sterfbed zijn LOLLUM. Candidaat S. Hoekstra, gekomen uit Den Haag, werd Zondagmorgen j,l.' bevejifigd als predikant van de Geref. Kerk alhier door dr. K. van Dijk van 's- Gravenhage-West, met een predikatie ova Johannes 1 vers 3537, waarbij gehan deld werd over het thema, dat prediker en preidiking zjich uitsluitend richten moeten op het Lam Gods. Na de handoplegging werd de ze genbede uit Ps. 134 gezon gen. 's Middags deed ds. Hoek stra zijn intrede, sprekende over Johannes 1 43a, naar aanleiding waarvan er op ge wezen werd, dat de roeping van den prediker om tot Je zus te leiden de altijd duren de inhoud der prediking moet zijn. De nieuwe predikant werd hartelijk verwelkomd door ouderling Zijlstra, namens den kerkeraad en de ge meente. Hij deed toezingen Ps. 121 vers 4. Namens de classis Frane- ker voerde ds. Van Wouwe van Arum het woord, terwijl verder toespraken werden gehouden door ds. Wielinga van Franeker en ds. De Boer van Achlum. WOMMELS, 10 Dec. He den werd ten huize van den heer Joh. Struiksma alhier ’n propaganda-avond gehouden door de afd. „Wommels” van den Bond van Staatspen- sionneering. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Bijker- sma, de avond door de aan wezigen een hartelijk welkom toe te roepen. Het verheugde spreker, dat de belangstelling voor Staats pensioen ook in ons dorp nog niet geluwd was. Hij schetste vervolgens, dat in het jaar 1913 de eer ste staatspensioentjes werden uitbetaald en wel f2.50 per week op 70-jarigen leeftijd. Eenige jaren later in 1918 werd dit gebracht op f3 en f5 voor gehuwden op 65- jarigen leeftijd, wat spreker nog te weinig acht, voor oudjes welke hun geheele le ven hebben gezwoegd voor een vaak schamel stukje brood. De heer Bijkersma wijst dan ook met nadruk op deze toestand, welke toch in de toekomst niet bestendigd mag blijven, waarom hij de aanwezigen en in het bijzon der de jongeren opwekte, om mede in de gelederen van den Bond van Staatspensionnee- ring te treden om te gaan strijden tegen „Aid en earm.” Na deze rede komt de too- neelclub „For yens Neiste” te Sneek voor het voetlicht met een propagandastuk in drie bedrijven, „Avond”, van F. A. Geensen, wat op uitsteken de wijze naar voren werd ge bracht. Na de pauze werd nog het blijspel „Slaven” van Y. C. Schuitmaker opgevoerd, wat danig de lachlust op wekte. Aan 3 der beste speel sters werd door het bestuur een cadeau vereerd. Nadat het officieele ge deelte der avond was afge- loopen en de voorzitter de spelers(sters) uit Sneek dank had gebracht voor hun schit terende prestaties op tooneel- gebied, wees hij er in zijn sluitingswoord nog eens op, om als één man toch te strij den om te komen tot een pre- mievrij staatspensioen. Van het traditioneele efter- die zoo goed als voor halve prijs worden opgeruimd. er van wil profiteeren, kome spoedig, want de voorraad is niet groot. I NED. HERV. KERK. Bolsward. Voorm. 9% uur Dr. C. J. Niemeijer. ’s Av. 5% uur Ds. J. Vink (Jeugd dienst). Bolsward. (Broerekerk). Voorm. 9.30 uur en Nam, 5.30 uur Ds. J. C. Loor. Nijland. Voorm. 9 uur Ds. Te Winkel van Sneek. Nam. 1.30 uur Ds. De Vries. Exmorra. Nam. 1.30 uur Ds. J. v. Kuiken (coll.) Piaam. Nam. 1.30 uur Ds, Van Rijs. Gaast. Voorm. 9 uur Ds. Spijkerboer. Ferwoude. Nam. 1.30 uur Ds. Spijkerboer. Makkum. Voorm. 9.30 uur Ds. Geerling van Burgwerd. Nam. 2 uur Ds. Kloek van Longerhouw. Cornwerd. Voorm. 9 uur Ds. v. Dorssen van Schraard Wons. Voorm. 9 uur en Nam. 1.30 uur Ds. G. van Heven. Schraard. Nam. 1.30 uur Ds. Van Dorssen. Schettens. Nam. 1.30 uur Ds. Kloek. Witmarsum. Voorm. 9.30 uur. Ds. Van J. Kuiken van Exmorra. ’s Avonds 7 uur Ds. E. van Ruytenberg van Pingjum. Witmarsum (Ev.) Nam. 1.30 uur Ds. Honders van Sneek. Arum. Voorm. 9.30 uur Ds. T. W. v. d. Leij Kimswerd. Voorm. 9.30 uur. Ds. Swart. Zurich. Voorm. 9.30 uur Ds. E. v. Ruytenberg. Zurich (Ev.) Nam. 1.30 uur de heer Tietema. Tjerkwerd. Voorm. 9 uur Ds. J. van Rijs. Parrega. Voorm. 9 uur Ds. Tammens. Hieslum. Nam. 1.30 uur Ds. Tammens. Burgwerd. Voorm. 9 uur de heer Hallema. Nam. 1.30 uur Ds. Geerling. Lollum. Voorm. 9 uur Ds. A. W. Feenstra. Waaksens. Nam. 1.30 uur Ds. A. W. Feenstra. Cubaard. Voorm. 9 uur en 'lam. 1.30 uur Ds. Wol- fensberger. Spannum. Niet ontvangen. Edens. Niet ontvangen. Wommels. Voorm. 9.30 uur Ds. Engelkes. Wommels (Ev.) I. 30 uur Ds. Kooistra van ’s-Gravenzande. Hidaard. Voofm. 9 uur Ds. Kooistra van ’s-Graven zande. Oosterend. Voorm. 9 uur Ds. H. Guittart. Nam. 1.30 uur de heer Hallema, bijbel- tegen zijn moeder, en meer- colporteur. 1— -1 ujjfens Nam. 1.30 uur Ds. Guittart van Oosterend. Oosterlittens. Voorm. 9.30 uur Ds. G. Brink. Lutkewierum. Vm. 9.30 uur Ds. Boer. DOOPSGEZ. GEM. Bolsward. Voorm. 9% uur Ds. D. Kossen. Onderwerp: „Het conflict”. Makkum. Voorm. 9.30 uur Mej. Da. J. M. Eelman. Witmars.-Pingjum. Geen dienst. Ytens. Voorm. 9.30 uur Ds. Van Riemsdijk. Baard. Geen dienst. Workum. Voorm. 9.30 uur Ds. I. Hulshoff. GEREF. KERK. Bolsward. Voorm. 9.30 uur en Nam. 5.15 uur Ds. J. op ’t Holt. F j- i i o I ■- t I i Vo< uur en lau 5 5 kla: Er\ der zeb c var BR I2.CTS. PER ONS I 1 1 H.. i l EKBSXa’ MSB F’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2