s ROB DE AVONTURIER I HM MAGGP R'JSTmetTOMATEN SOEP êagoowl/ 1 N op I w. HarL-str. Nol - Tel. 86 Koosterbalsem Uit den Omtrek. n 1 MIJNHARDT’s 4, 6, 8 of 16 persoons disponibel, met of zonder Chauffeur. H 1 Maar zijn vrouw wtet raai Ingezonden Mededeelingen A in Vele Heintjes, één geheel. Wordt vervolgd I Vanuit Afrika hoorden wij, dat daar op dit oogenblik een ondra gelijke hitte heerscht en tevens dat daar sommige streken bedreigd worden met een leeuwenplaag. Reeds moeten een 34-tal inlan ders door deze roofdieren zijn ver slonden. Tengevolge van ’n auto-botsing is Koning Christiaan van Dene marken zeer gevaarlijk geweest en werd hij In het gelaat verwond door de gebroken ruiten. Als iets buitengewoons vermel den wij ten slotte nog dat in IJmui- den een stoomtrawler binnenkwam met een lading, die bestond uit YTENS, 10 Dec. Bij de gehou den maatsbiljartpartij in café Fa. ber alhier namen 24 spelers deel. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: J. Bergsma en J. Sta- tema. 2de prijs: D. Schilstra en F. Zijl- stra. 3de prijs: S. Boersma en Theo Jonkman. derij onder de leden te houden. Regeling van verdere wedstrijden wojdt aan het bestuur overgela ten. Een paar schaatsen werd weder verloot en gewonnen door den heer Joh. Akkerman. at vt bi ACHLUM, 9 Dec. De afd. Ach- lum van de V. P. N. hield hare na jaarsvergadering ter benoeming van afgevaardigden naar de verga deringen van V. P. N. en N. N. C. Voor de eerste werd benoemd de heer Sj. Severing en voor de laats te de heer W, Baarda. Als candidaten voor de vervul ling van plaatsen als Commissaris der N. N. C. werden gekozen de heeren Ds. Brink voor Friesland en de heer M. Boomsma voor Dren te. v r t B. de At geering te beschikken hebben over 300.000 man plus 20 kanonneer- booten ?n 30 vliegtuigen om het bandietisme In het Chlneeache Rijk te bettugele.-i, maisr feedshter. ah deze teggeirt voldoende, dat men ook de vijand niet licht te achten heeft en d- toestand in het verre Oosten verre van .’roskleurig is te noemen. Of om een ander voorbeeld te nemen, van anderen aard en dich ter bij, maar voor de betrokkene van niet minder beteekenis. ve mi Hoofdpijn-Tabletten 60 et. KiespIJn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabietten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. b b z d F n v o RUWE HUID I? 2. Op zekere dag wilde hij met Daan een oude Opzichter van de plantage een tochtje maken. De reservoirs werden met benzine gevuld en de twee maakten zich gereed om te vertrekken. „Veel ge noegen” zei Lorma, Robs zuster. „Ik hoop, dat je geen noodlanding hoeft te maken en door die verschrikkelijke Dajakkers gevangen genomen wordt”. .Maak je niet ongerust, daar zal ik wel voor oppassen’.', lachte Rob vroolijk, „ik zal heusch wel uit hun buurt blijven. Ik ben van plan een tochtje boven de zee te maken”. sma 1 kozen, terwijl tot leden der finan- cieele commissie 1930-1931 1 stemming werden aangewezen dê heeren G. Kuipers te Heidenschap en O. Postma te Hartwerd. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering der N. B. O., te houden te Utrecht op 17 Decem ber werd gekozen de heer W. G. Heeg te Wommels en tot diens plaatsvervanger de heer Tj. Kra mer te Wolsum. Bij de behandeling van de be schrijvingsbrief werd besloten den afgevaardigde vrij mandaat te ver- leenen. Terzake het jaarverslag van de N. B. O., kon tot genoegen op nieuw worden geconstateerd, dat de Hoofdvereeniging in financieel opzicht er gunstig voorstaat. Voor gesteld wordt tot extra afschrijving der oprichtingskosten, het effecten bezit bedraagt thans f328.783.75, terwijl de vrije reserves gestegen zijn tot ruim f 180.000. Bovendien is bereikt gewonden de admini stratiekosten nog met bijna f4000 te verlagen. Een eh ander samenge nomen zeker een sterk en stevig fundament, hetwelk met het oog op de thans heerschende economi sche malaise, op het ongeschokt voortbestaan van de vereeuwiging van het grootste belang moet wor den geacht en waarvoor een woord van hulde aan het hoofdbestuur hier stellig op zijn plaats is. Hierna sluiting der vergadering, die matig was bezocht. WITMARSUM, Dec. Door Bur gemeester en Wethouders der ge meente Wonseradeel zijn als tel lers belast met de 11de Algemeene Volkstelling navolgende personen aangewezen: Pieter Halma en Arie Roemer te Witmarsum; Reinder Anema en Jacob van Slageren te Arum; Rie- kele Hoogeveen te Kimswerd; Mar ten Bruinsma te Pingjum; Wiebe bij de Weg te Zurich; Rienk Weer stra te Wons; Freerk van der Veen, Meindert van der Weerd en Mar ten Jongema te Makkum; Jitse van Kalsbeek te Gaast; Johannes Tig- chelaar te Parrega; Lodewijk Bos ma, Greonterp; Jan Heins te Tjerk- werd; Pieter Boschma te Exmorra; Tjitte Schuurmans te Schettens; Nanno Zetsinus de Vries te Burg- werd; Simon Brüne te Lollum. 3. Daarna wuifde hij de achterblijvenden toe, zette zich in de stuurstoel en bracht de machine op gang. Toen Daan z’n plaats achter Rob in genomen had, startte het vliegtuig van het harde zand en steeg sierlijk omhoog. „Hoera! Daar gaan ze I” riep Lorma opgewonden”, terwijl ze met haar hand wuifde en een gemeenschappe lijk gejuich weerklonk. Ingeionden Mededeelingen Dot er Hoosterbalsem op „Geen goud 1 zoo goed" KIMSWERD. Bij Van der Leij alhier werd een Maatsbiljartwed- strijd gehouden. De prijzen, be staande uit luxe voorwerpen wer den gewonnen als volgt: 1ste prijs: W. E. Westra en P. K. Westra. 2de prijs: S. de Haas en D. F. de Vries. Intusschen is in Engeland de mist opgeklaard en gevolgd door sneeuwbuien, een gebeurtenis waar ook wij, gezien de koude luchten, bloot voor staan. Het is de tijd voor Kerstmis en Nieuwjaar en reeds werden de eer ste hardrijderijen in ons gewest aangekondigd. Een gebeurtenis die eenige variatie in het leven zal aan- brengdn wannqler de wintervorst eerstdaags onze streken kwam be zoeken en ook met het oog op de werkloosheid misschien hier en daar eenige verruiming bracht. In Amerika wordt er over ge dacht om gedurende één jaar bij wijze van proef de vijfdaagsche werkweek in te voeren, maar of dit paardemiddel het doel niet zal Gaarne verwijzen wij naar de advertentie van de Huishoud school te Sneek aangaande cursus sen welke bij voldoende deelname met Januari een ^aanvang kunnen nemen. Naar wij vernemen komt er met Januari weer een nieuwe leer kracht meer voor de huishoudelij ke vakken en wordt er nog een lo kaal voor de lessen in orde ge bracht. Het onderwijs aan de school groeit geleidelijk, buiten de 5 leerkrachten voor enkele lesuren zijn er dan reeds 5 leeraressen ge regeld werkzaam. Er wbrden nu verschillende cur sussen geadverteerd, welke echter niet alle gegeven kunnen worden. Het zal van de aangifte afhangen, welke cursussen de meeste kans van slagen hebben. Bij eventueele belangstelling is spoedige aangifte dus zeer gewenscht en ook op gave welke cursus men in de 2de plaats zou wenschen. Daar te Amsterdam is een jong- mensch door de politie gegrepen, die te Arnhem in dienst was van een reisbureau en aldaar zich schuldig had gemaakt aan verduis tering van f 4000. De dwaze jongen was naar de hoofdstad gevlucht en had zich al daar spoedig in verbinding gesteld met een jonge vrouw, die er wel raad op wist hem met behulp van nog anderen van zijn schat te be- rooven, zoodat hij in één dag reeds f 1000 kwijt was. Ongetwijfeld was hij heel spoe dig yan alles beroofd geweest om daarna uitgeplunderd aan zich zelf te zijn-overgelaten, ware de hand van het gezag hem niet op het spoor gekomen en daarop de jon gen gevat, nog in het bezit van de rest van het gestolene. Natuurlijk is de jeugdige avonturier op trans port gesteld en zal verder wel tijd krijgen om na te denken over zijne misdaad. Zoo zouden wij kunnen doorgaan. Ook de inbreker van dat bijkan toor van de posterijen te Amster dam, waarbij een postzak met ruim 30 aangeteekende stukken bemach tigd werd, en naar wien tot nog toe tevergeefs gezocht wordt, zal niet zulke rustige dagen en nachten hebben waar hij weten kan elk oogenblik in gevaar te zijn om te worden ingerekend en van zijn vrij heid te worden beroofd. En wat te denken van dien moor denaar die deze week voor de rechtbank te Leeuwarden stond, vanwege de moord op dien land bouwer te Hardegarijp tegen welke hij ’n veete had, en die hij in een oogenblik over hoop stak door hem met een scherp mes in het hart ie treffen en die voor deze misdaad ’n gevangenisstraf van 10 jaar tegen zich hoorde eischen? Toch geeft ’t een gevoel van veiligheid dat er ’n macht over ons gesteld is welke waakt over het welzijn van allen. Helaas, daar zijn al zoovele ah- déte machten waar tegenover wij menigmaal zoo machteloos staan. Niet het minst kwam dat dezer dagen treffend uit in die zware mist die in België, Duitschland en En geland heel den omtrek in donker- voorbij streven? heid ging hullen, zood"1 allerwege het verkeer, zoowel ie land als te water en in de lucht gestremd werd maar wat bovenal het ergste was, in de zoogenaamde Maasvallei groöte ongerustheid ontstond door het groote aantal slachtoffers het welk daarbij viel. Meer dan 70 doo- den kwamen te Luik en in den om trek voor, men vreest tengevolge van de vergiftige gassen, welke in de atmosfeer hingen en wegens de volkomene windstilte niet wilden optrekken. In hoeverre men hier werkelijk met gassen of andere schadelijke bestanddeelen in de lucht te doen koperkunst SCHILDERKUNST PLATEELKUNST houtsnijkunsterz 1200 manden makreel en... 37 haaien, gevangen in de Noordzee! Het heele vrachtje vertegenwoor digde een waarde van f 11.400. DE OUDE LEUNSTOEL ZIJN EENIQ IDEAAL. 1. Rob was een ondernemende jongen, die met z’n ouders en zusters en vele bedienden op een afgelegen plantage op een van de kleine eilanden in O.-lndië woonde. Hij had één groote liefheb berij, waaraan hij alle vrije tijd wijdde, n.I. vliegen: Twee vliegeniers hadden hem volkomen in de geheimen van het moeilijke vak ingewijd en vele keeren was Rob reeds met z’n vliegtuig dat z’n ouders hem geschonken hadden opgestegen. heeft, daarover zijn de geleerden ’t nog niet eens. Ook wordt gezegd, dat de ge troffenen enkel asthmalijders wa ren, of de zoodanigen die het te kwaad hadden met hunne adem- halingswerktuigen als gevolg van hun verblijf in de loopgraven, ge durende de oorlogsjaren. In elk geval heeft evenwel de mist der laatste dagen zeer nadee- lig gewerkt op zwakke gestellen en in ieder geval is gebleken wat eens de gevolgen zullen zijn, wanneer ’t ooit waarheid worden mocht, dat de eerstvolgende wereldoorlog hoofdzakelijk in de lucht zal wor den gevoerd, met gebruikmaking van allerlei gassen eri andere ver derfelijke middelen, Ook onze regeering houdt zich volgens de verklaring van den mi nister van Defensie op bescheiden voet daarmede bezig, natuurlijk met het doel om het gevaar dat van over de grenzen mocht dreigen af te wenden en geregeld wordt ge werkt aan het maken van gasmas kers om zoo noodig daarvan ook de burgerij te voorzien. Het ware maar te wenschen dat al de regee- ringen van de beschaafde landen eenparig besloten om nooit de toe vlucht te nemen, tot het gebruik dier helsche werktuigen en midde len die niets dan de ondergang van heel de maatschappij bedoelen. Of men voor deze dwaashéid ooit oog krijgen zal? Toon J toch niet onverschillig, Doch aeschouw het als uw plicht, Enk’lé zegels te gaan koopen, ’t Is mor „Het misdeelde Wicht!” Nadrtt verboden. COV. SNEEK, 9 Dec. De zevende jaar- lijksche gewone algemeene leden vergadering der Afdeeling Fries land van de Nationale Boeren On derlinge, bedrijfsvereniging in den zin der Land en Tuinbouwonge- vallenwet 1922, is hier heden ge houden. De vergadering stond onder lei ding van den Vice-Voorzitter Tj. KramJer uit Wolsum, die in zijn openingswoord tot zijn spijt moest mededeelen dat de voorzitter T Popma door ongesteldheid verhin derd was tegenwoordig te zijn en den wensch uitspreekt voor een spoedig herstel. Na vaststelling der notulen van het verhandelde van de verga dering van 24 December 1929, wordt de rekening en verantwoor ding over het afgeloopen boekjaar 1 Mei 1929 tot en met 30 April 1930 en sluitende met een batig saldo van f408.78, op advies van de fi- nancieele commissie goedgekeurd. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den administrateur, den heer Tj. van Gosliga te Mantgum, blijkt, dat de afdeeling Friesland bij het einde van het boekjaar 709 leden had met een verwerkt jaarloon van f 1.049.524. Het ledental van de ge- heele Nationale Boeren Onderlinge beloopt 7150 met een jaarloon van f 13.491.651.03. Het aantal bij de afdeeling aan gegeven ongevallen bedroeg 99. waaronder 12 gevallen van be drijf sziekten. Ook deze werden ais ongeval behandeld en werd dien overeenkomstig uitkeering ver- strekt. Van deze 90 gevallen varen 84 binnen de zes weken afgehopen terwijl de overige 15 né den 4sten dag, voor rekening der hooflver- eentging in het genot van een jjde- lijke rente werden gesteld. Voor rekening van de gehele Nationale Boeren Onderlinge kva- men over het boekjaar 1531 ot^e- vallen, waaronder 6 gevallen jet doodelijken afloop. De omslag voor de bij de afde ling Friesland aangesloten leun bedroeg f 1.40 per f 100 loon, War- van f 0.80 voor de fdeeling en f 0.0 voor de hoofdvereeniging. De verkiezingen hadden tot sulfaat, dat tot bestuurslid plaatsvervangend bestuurslid beide periodieke aftredenden t Kramer te Wolsum en K. D. Boer-schen-advertenties! Hoewel te Goëngamieden, werden her-zwaar ben, stond ik ’s r d>J Salts een bekentenis te doen. Vn Tj, ger lachte ik om 4. Onder het stien volgde Rob eerst de kustlijn, toen wenddhij het stuur en vloog zee waarts. Terwijl hij x deed, viel het linkerwiel, dat niet al te stevig tvestigd was en zich onder de beweging ongemet steeds meer losgewerkt had, kletterend naar meden. Nu weer zoo frtech als een hoentje, Hij was een half-zieke, energie- looze man zonder werklust en zon der ambitie. Gelukkig greep zijn vrouw in. Zij deed hem het middel aan de hand, waardoor reeds dui zenden de kracht der jeugd terug- kregen en het leven weer licht en zonnig werd. Maar laat hem zijn geschiedenis zelf vertellen: „Ik voel me ACHLUM, 9 Dec. Bij Donia vergaderde de ijsclub „Achlum”. Van de ruim 40 leden waren 25 present. Het aftredend bestuurslid de heer P. Wiersma werd herkozen. In kas bleek nog f50 aanwezig te zijn. Besloten werd zoo mogelijk de zen winter eerst een estafette-rij- verplicht Kruschen I - roe. die handige Kru- -•-! ik vrij morgens op onder eetlust en had den heelen bij ag geen ander verlangen, dan in rijn ouden leunstoel te mogen zit- .jn en slapen. Maar op een goeden dag zag mn vrouw Kruschen Salts en haal- dtmij over, het ook te gebruiken. He resultaat was een openbaring I vot me! Ik gebruik Kruschen Salts nu eregeld en ben er een ander men-h door geworden, lichamelijk zoovi als geestelijk en voel me den >elen dag zoo frisch als een hoerft^ I Sint drie/ maanden gebruik ik het nu ei moet bekennen, dat ik zonderKi'schen Salts het drukke zakenleven niet zou kunnen vol houden Ik hfc het alleen te dan. ken aan iie k>ine dagelijksche do sis.” L. W. Als U nog nGjt deze volmaakte samenstelling var?es minerale zou. ten geprobeerd hek. die Uw lever, ingewanden en nie>n jn gezonden staat houdt, mist U €n der groot ste verrassingen van v ieven. Kru schen Silts verschilt an ane an. dere zouten. Het geft half-zieke, afgetobde vrouwen n mannen dat heerlijke gevoel van balende jeugd en gezoidheid. Iedere morgen een kwart theelepel in waa water be hoedt U voor hardlijvigeid, hoofd- I pijn, maagzuur en rheuatiek. Milliodnen menschen Cgr de ge- heele wereld nemen ht lederen morgen en blijven daardb. jn bla- I kende gezondheid. Het is kleine dagelijksche dosis die ’t hs doet. Kruscien Salts is verkrijg.ar bij alle apothekers en drögisn 3 f 0.90 er f 1.60 per flacon. (Ad) WE-DADIGHElDSZEGELlT" van 10 Dec. tot 10 Jan. Vanaf Voensdag 10 December, Krijgt IJ de gelegenheid, Om uv. sympathie te tooneti, Voor ’1 doel „Weldadigheid”, 1 Zeker, ’t zegel is iets duurder, \1 Toch verschilt het niet zoovéél. Denk niet: „Och, ik schrijf zoo j weinig”, WITMARSUM, 10 Dec. Heden avond had in het logement van H. Bruinsma de finale verkooping plaats van de Burgerhuizinge, stal, hok en een kampje Weiland, door Notaris S. van der Burg te Mak kum. Kooper werd de heer H. v. d. Vliet alhier, voor de som van f3100.27. O« ai Bi Bij Apoth. en Drogisten. AKIO Doomg UI.U.D.M Schrale Lippen Gesprongen Handen is iet gewone gezegde, als men zich heft gesneden, gestooten, gebrand,' gclernd of geschramd. Die verzacht, i ztvert en er blijven géén litteekens. ri 1 j’ -'f I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6