niEUUUAARS-UIEUSCHEN KOOPT NU o KORTING LAMPEN voor GAS EN ELECTRA KERSTARTIKELEN NIKKELWAREN J. B. VAB DEB OEVER t ZONEfl iiiiiiiiiiiiiiiiii Dag en Nacht ten allen t ij d e staat by ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden!! HOFSTEDE örootzand 18, SNEEK, Telef. 332 IIIIIIIIIIIUUUI De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. SCHILDERIJEN ENZ. Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Nieuwjaars-wenschen worden opgenomen, tegen de prijs van No. 98 Woensdag 17 December 1930 26~ Jaargang BOUWEN. BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 40 ct. voor 4 regels Alleen is het daarbij de vraag hoe het staat met het fundament, en wét daar op wordt gebouwd. Want daar is een rots grond en daar kan óók een zandgrond zijn, en daar kunnen kostelijke steenen, waardevol en duurzaam worden opge trokken, en daar kan ook hout, hooi en stoppelen worden aangedragen, maar om in het vuur der beproeving en de hitte van den strijd en de branding van het le ven geen waarde en beteekenis te heb ben. Anders niet dan om te doen ver teren en den ondergang van het huis te verhaasten. Ach, daar is zulk een onder scheid! En daar zijn zulke blijde verras singen, maar ook zulke bittere teleur stellingen geweest. Daar zijn er wie heeft ze niet gekend? die krachtig heb ben gewerkt, zoowel voor zich zelf als voor anderen, om hun huis sterk en de, gelijk te maken en niets werd onbeproefd gelaten om dit voor verre toekomst te doen blijven. Daar werd een goed funda ment gelegd op een beproefden bodem, en toen de regenstroomen kwamen en de winden gingen waaien en te midden van de bewogenheid der dingen alles uit zijne voegen scheen te zullen worden gelicht en veel verdween, toen stond dat huis fier en frank en vrij, omdat het op een rots was gegrond. Hoe komt het dat in onze fel bewogen tijden zoovelen on dergaan? Is het niet in vele gevallen om dat de grondslagen van het huis niet deu gen, en geen rekening gehouden werd met de tijden die komen konden, als het opgetrokken gebouw zelfs tot in de grondvesten wordt geschud? Omdat de tering niet naar de nering werd gezet, en roekeloos en loszinnig werd voortge leefd, zonder daarbij geregeld acht te geven op alles wat dienen kon om zich te wapenen voor mogelijke gebeurtenis sen en waardoor men een stoot kon ver duren? En koe komt het dat anderen, van wie het niet verwacht werd, bij de puinhoopen van hun verwoest levensge luk moedeloos en krachteloos neer ge zeten zijn zonder hope en verwachting? Vanwaar die vele levenswrakken, niet ’t minst in dezen oppervlakkigen, lichtzin- nigen, zorgeloozen tijd, terwijl er toch zooveel is dat tot bezinning zoekt te brengen, en met ijver en vlijt en voor zichtig beleid wil doen waken en waar schuwen voor mogelijken ondergang? Maar ziet ze slechts langs ’s heeren stra ten voortsukkelen, en in vele gevallen ligt de oplossing voor de hand. Zij wa ren géén bouwers, maar sloopers. Zij hebben niet medegewerkt aan een ste vige fundeering, noch nauwkeurig toege- zien op hetgeen waarmede werd ge bouwd, en toen kwam de teleurstelling en de ontnuchtering en de val. Daar was wel veel vertooning. Daar werd wel aan de buitenkant gepleisterd. Daar scheen oppervlakkig wel een weel- derig bestaan en een overvloedige vrucht op de levensakker, maar toen de onhei len kwamen en aan het levenshuis werd gerukt, en de winden begonnen te waai en, toen was er geen weerstand, en toen kwam de groote val, «en toen viel alles in puin. O wee, wat zijn er een puinhoopen, waar eens een trots gebouw verrees, en wat zijn de teleurstellingen groot, waar een maal hoopvolle verwachtingen be stonden. K En de hoofdzaak zat hier, omdat het fundament ontbrak en het materiaal waarmede gebouwd werd niet deugde! Zoo kwam de revolutiebouw, veel lijkend voor het oog, maar zonder stevigheid en volhardingsvermogen, en toen was het weldra uit. Geslaagd. Bij het onlangs te Arnhem gehouden examen voor Esperanto, slaagde voor diploma B onze vroegere stadgenoote, mej. P. J. Vlietstra, thans onderwijzeres te Haulerwijk. DE HOOGSTE KORTING WELKE WIJ OOIT GAVEN Ergerlijke baldadigheid. De autobus van de wed. Zwaagstra te Tjerkwerd is tusschen Dedgum en Par- rega aan een groot gevaar ontsnapt. Baldadige handen hebben de lang niet ongevaarlijke grap uitgehaald een groote zware buis die voor de waterleiding ge bruikt moet worden, midden over den weg te leggen. Door de heerschende mist was het uitzicht eenigszins belemmerd, pas op het laatste moment bemerkte de chauf feur het gevaar en wist door snel te remmen een ongeluk te voorkomen. ’t Is te hopen dat het de politie gelukt de daders op te sporen, opdat hun de lust tot dergelijke baldadigheden wordt ont nomen. WOMMELS, II Dec. Hedenavond werd alhier een reciteerwedstrijd gehou den door de Chr. Muziekvereen. „Eupho- nia’’ ïn de Geref. kerk, onder leiding vaii Ds. C. J. de Kruijter. 16 deelnemers stonden op het pro gramma, dat tevens werd afgewisseld door muziek van een kwartet. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Verschijnt Dinsdags- [rydagsavonds. WITMARSUM, 12-12—’30 De doops gezinde Broederschap alhier, ontving heden het treurig bericht van het over lijden van haar oud-leeraar Ds. Herman Westra te Alkmaar. Ds. H. Westra kwam hier In 1904 als proponent, en na een vierjarig verblijf vertrok hij van hier naar de Knijpe. Deze plaats verwisselde hij weder met de gemeente Workum en sedert 1911 is hij predikant geweest te Alkmaar. Ds. W. was hier zeer gezien en was de op richter van onze vrijzinnige Zondag school. Nog maar kort geleden, bij het 25-jarig jubileum van deze school was hij in ons midden als feestleider en ve len zullen dan ook met leedwezen dit droevig bericht lezen. t Op het Zondag j.I. te Leeuwarden gehouden solistenconcours, uitgaande van den Frieschen Bond van Harmonie ën Fanfarecorpsen, behaalde onze stad genoot, de heer J. Negenman, een twee den prijs in de eerste afdeeling met 43 punten. Her te bespelen instrument was een B clarinet. waarin opgenomen De inbraken in en om Bolsward. Velen onzer lezers zullen zich herin neren, dat indertijd bij den heer Ooster- hof in Workum eenige tientallen gouden tientjes gestolen zijn. Van de daders Is nooit eenig spoor gevonden. Dezer dagen is het de politie mogen gelukken tusschen dit feit en de aanhou ding van de twee verdachten H. A. en Th. V. eenig verband te leggen, vrij ze ker zijn deze twee ook aan deze inbraak schuldig. Een ander feit is echter nog van ver dere strekking. Reeds gedurende meerdere weken voor de aanhouding van genoemde personen was door de politie een waarnemings post betrokken, van waaruit men gere geld de verschillende nachtelijke uitstap jes der verdachten controleerde. In een van die nachten is door de po litie uit het aschvat, behoorende aan een der verdachten, een halfverbrande porte feuille opgediept. Aan verschillende personen die in be trekking stonden tot de vele inbraken is deze portefeuille getoond, zonder dat deze ais eigendom herkend werd. Pas Zaterdag j.I. is wederom door een Wor- kumer deze portefeuille als eigendom herkend. Deze is ook afkomstig van een dief stal aldaar en moet een bedrag van ruim f500 ingehouden hebben. In het nummer van „De Jong’s Nieuwsblad”, dat Oudejaarsavond, Woensdag 31 December verschijnt, kunnen f In het belang onzer lezers deelen wij mede, dat de aanslagen in de Grond belasting en de Personeele belasting van het belastingjaar 1930, die geda teerd zijn op een vroegere datum dan 1 Augustus j.I. vóór 1 Januari a.s. geheel moeten zijn aangezuiverd. Verder herinneren wij de tabaksver gunninghouders aan hun verplichting om het vergunningsrecht over 1931 op tijd te voldoen. Zij, die vóór 20 Januari 1931 niet aan hun verplichting hebben voldaan worden hieraan herinnerd door In Bolsward kan men deze Nieuw jaars-wenschen opgeven aan ons bureau of aan den heer VORMEER, die U daarvoor dezer dagen hoopt te bezoeken. Buiten Bolsward kan men deze opgeven, rechtstreeks per post aan ons Bureau of aan onze Agenten en Courautbezorgers. Tijdige opgave is zeer ge- wenscht. De werktijden in winkels, gedurende het tijdvak 18 Lm. 31 December. De volgende regeling voor den arbeid in winkels geldt gedurende het tijdvak van 18 tot en met 31 December, in ver band met Kerstmis en Oudejaar. Door een persoon boven 18 jaar mag in het tijdvak van 18 tot en met 31 De cember gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen arbeid worden verricht. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar blijven echter gebonden aan een werktijd van 9y2 uur per dag en 53 uren per week; bovendien moeten de werkuren van deze jeugdige personen tuschen 8 uur ’s morgens en 8 uur 's avonds liggen. Winkelpersoneel boven 18 jaar mag in winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht op 25 Dec. ge durende ten hoogste 11 uren, op 31 Dec. ten hoogste 13 uren en bovendien in de Hier komt vooral tot de jongeren een ernstige vermaning. Die nog gevormd moeten worden en het leven nog niet kennen en vaak zoo roekeloos en zorge loos hunne jeugd doorbrengen, zonder zich te bekommeren om de toekomst die wacht. Laten zij het maar goed bedenken dat het leven geen spelen is, al hoort er in plaats te zijn voor het spel. Het leven is een taak; ’t leven is een roeping; het leven is ernst, hooge, diepe, heilige ernst met eindelooze bestemming en dus van oneindige waarde, omdat het een bou wen wezen moet van het toekomstig le venshuis. Wie dit heeft verstaan, die leeft ook niet tevergeefs. En wie dit heeft verstaan die komt ook verder. Het kan zijn dat hij komt achter een diep geheim. Dit diepe geheim dat, wanneer het aardsche huis dezes tabernakels verbroken wordt, nog een ander huis over blijft, niet met han den gemaakt, maar eeuwig in de heme len. Het Vaderhuis, waar naar aller hart in den diepen grond verlangt en dat voor allen openstaat. week, waarin 31 Dec. valt, gedurende ten hoogste 62 uren arbeid verrichten. In bloemenwinkels op 22, 23, 24 en 30 December ten hoogste 14 uren per dag op 31 Dec. ten hoogste 12 uren, en bo vendien in de week, waarin 30 Dec. valt, ten hoogste 62 uren. In vischwinkels ten hoogste 11 uren op 30 December, op 31 Dec. ten hoogste 14 uren en bovendien in de week waarin 31 Dec. valt, gedurende ten hoogste 62 uren. In slagerswinkels en in winkels van vleeschwaren op 31 Dec. ten hoogste 11 uren. Tijdelijke afwijkingen van de arbeids lijst, in verband met vorenstaande uit- zonderingsregeling, moeten worden aan gegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling of een af schrift, dat door den patroon of den be voegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt opgehangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift vhn het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeids inspectie te worden gezonden. ARUM, 14 Dec. Door de afd. „Arum" van den Jeugdbond voor Onthouding was hier hedenmiddag een gezellige mid dag georganiseerd in het Dorpshuis. Het was een mooie middag. Ook de oogenblikken van hooge bezieling voor een schooner, dieper levensbeginsel, dan men al te vaak ziet, ontbraken niet. Van de J. V. O.ers uit omliggende plaatsen bleek wel, dat ze durven waar maken: „Regen, wind kan ons niet dee- ren, wij zijn jong en dat is fijn.” ARUM, 12 Dec. Hedenmorgen kwam, tengevolge van de gladheid der straat, de wed. B. alhier te vallen. Met een beenfractuur werd ze opge nomen, terwijl overbrenging naar het ziekenhuis noodlg werd geoordeeld. een aanmaning ad f 0.25, waarna bij wanbetaling vervolging bij dwang bevel plaats heeft, hetgeen hooge kos ten meebrengt. Bij de betaling moet de vergunningskaart worden meegebracht, teneinde daarop de betaling aan te tee- kenen. Bij staking van het bedrijf moet schriftelijk intrekking gevraagd worden aan den Ontvanger der accijnzen, die de bedrijfsvergunning af gegeven heeft, vóór 1 Januari 1931; bij verzuim is men verplicht opnieuw te betalen. Sluis’ Plulmveefilm „West deren voor uw geld” Wij vestigen de aandacht op de de monstratie met filmvertooning, die door de bekende firma P. Sluis’ Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken N.V. te Weesper- karspel zal worden gehouden op Vrij dag 19 December des avonds 7 uur precies in de zaal van Hotel „de Wijn berg” te Bolsward. Waar de belangstelling voor de Pluimveeteelt steeds grooter wordt, zal de vertooning van een dergelijke leer zame film zeker door tal van pluimvee houders op prijs worden gesteld. Uitvoering „De Lofstem” op 26 December a.s. In de Zaterdag J.I. geplaatste advertentie is abusieve lijk vermeld als Directeur de heer J. Faber. Dit moet zijn TJ. FABER. Wij allen zijn bouwers. Althans zoo hoort het te zijn. Bouwers aan ons le venshuis. Toen wij na langer of korter voorbereiding zelfstandig werden om de persoonlijken levenstaak te aanvaarden, begon het bouwwerk. Hoe was daar wellicht naar uitgezien. Met welk een hartstochtelijk verlangen wordt het oogenblik verbeid waarin wij iets in de wereld hoopten te worden, en als man of vrouw „te boek” kwamen te staan. Ja óók als vrouw, sinds door de veran derde maatschappelijke toestanden en inzichten vooral gedurende de laatste tientallen jaren de vrouw eveneens zich geroepen zag op den voorgrond van ’t leven zich een plaats te veroveren en door inspanning van hare geestelijke vermogens en krachten te openbaren dat zij intellektueel niet de minderwaar dige van den man behoefde te zijn, al was zij dan ook een andere- Met bi- zondere gaven en bizondere eigenschap pen, en bizonderen aanleg, toegerust, als bestemd voor een bizonder doel en een bizondere levenstaak. Waarin bij zorgvuldige behandeling juist het eigen Vrouwelijke, in hare schoonheid en tee- derheid zoo heerlijk tot uiting komen kan in een wereld waar de mannen het nu eenmaal niet zouden af kunnen en waarom hen naar de scheppingsordi- nantiën van den wijzen Bouwmeester eene vrouw ter hulpe geschonken werd. Met onstuimig verlangen werd uitgezien naar de beëindigingsperiode, omdat met het aanbreken van dien nieuwen tijd, men iets werd en beteekenis kreeg. Een persoonlijkheid; een „ik”; een ver antwoordelijk wezen, welks woorden en daden van nu aan meer dan ooit gewo gen werden en niet zelden als op een goud schaaltje gelegd. Ook, omdat dit oogenblik van persoonlijk optreden, ge lijk stond met het komen van achter cou lissen voor het voetlicht en het treden uit de nevelige donkerheid van ’s levens achtergrond, in het volle licht bij opge slagen doek en onder het oog van het groote publiek, ’t welk van alle kanten bekeek en beoordeelde en zijp conclusies maakte. Ook, omdat bij dat afleggen van Alles wat eens kinds was geweest, tevens nog óndere idealen en menschen en ver langens in vervulling gingen, en daar mede hef leven voller werd. Om zoo te beter aan zijne bestemming en volmaking en roeping te kunnen be antwoorden. Toen werden wij bouwers; althans zoo behoorde het te zijn; aan ons levenshuis. Herinneren wij het ons nog wel, die eerste tijden van ons optreden in het pu blieke leven? Wat deden wij het met veel toewijding, met vurig enthousiasme, met nauwgezette plichtsbetrachting, met al het vuur van de jonkheid, misschien óók wel met iets van jeugdige overmoed of twijfelachtige durf, of gevaarlijke waag halzerij, misschien ook wel met iets van een heilige schroom, met een heimelijke vrees, met een innerlijke zorg dat wij zouden teleurstellen en lang niet beant woorden aan de hooggespannen ver wachting, die van ons gekoesterd werd. Dit alles hangt af van de plaats waar wij opgroeiden, van de omstandigheden waaronder wij leefden, van de zorg die aan onze opleiding en vorming besteed werd, van de teederheid en liefde waar-? mede zij werden omringd, of ook van de hardheid en ruwheid en wreedheid van het leven waarmede wij'al of niet in aanraking kwamen. Want de levensweg van een mensch kan zoo verschillend loopen en de omstandigheden waaronder hef leven gevormd wordt, kunnen zoo verschillend zijn en deze allen kunnen zulk een onuitwisbaar stempel op heel den verderen toekomst drukken. Wie zal zeggen van hoeveel bijkomstige dingen, zooals wij dat gewoon zijn te noemen, heel het verdere leven afhangt, en hoe wij met duizend draden verbonden zijn aan het leven van ónderen en aan Alles in één woord, hetwelk ons stoffelijk erf geestelijk omringt. Hoe langer wij daar bij stil staan en hoe meer wij ons daarin verdiepen, hoe wonderlijker en raadsel achtiger ons daarbij niet zelden het leven wordt en daarbij uit komt, dat wij het niet zijn die het doen, en leiding geven, maar een onzichtbare hand ons ten goe de of ook ten kwade leiden kan, en on zichtbare machten diep in werken op ge heel ons bestaan en Alles gééf naar een bepaalde bestemming, naar een voorge nomen plan, naar een „gemaakt bestek”, waarbij wij persoonlijk als redelijke, ze delijke schepselen verantwoordelijk zijn, en toch oók weer diep afhankelijk van machten en krachten, die buiten en boven ons staan. Weliswaar een onoplosbaar mysterie voor elke denkenden geest, toch ook weer het rustpunt waarbij ons moe- gepeinsd hoofd of onrustig kloppend hart tot zich zelf komt en den vrede vindt. Zooals de immer vlietende stroom zijn zuster vindt binnen de gestelde grenzen die hem bepalen, of wanneer hij einde lijk zich uitstort in den wijden oceaan, zonder daarvogr te verdwijnen, of op te geven in het eeuwige niet. En ondertus- schen zijn wij bouwers, althans zoo be hoort het te zijn, bouwers van ons le venshuis. E JONG s NIEUWSBLAD eesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 alten de provincie f 2.-; inning 15 ct. oor het Buitenland f 7.- per jaar. lesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. SOL1ED ADRES VOOR - EN Official Ford Dealer BOLSWARD <- TELEFOON 86 20°

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1