MededeeHng g a. n Ke eer ee ee en SI WS Gesprongen Handen Ons Kinderboekje. eei Q-ia Ob At van et All Zit bij BO Gemengd Nieuws. Kelder te Utrecht Ratten Bevrijd. j Anibt Je adi DE UITGEVER. Wegg (Adv.). met alhier waren KER /j 1 H. V Joh. Loss f He DRAISltlA-vAN-VALKEhBURG'S ••iLEVERTRAMI De ontruiming van het Rijnland. Overeenkomstig de beslissing die ee'.i paar maanden geleden door den Volken bond werd genomen, is Vrijdagmiddag het uit 250 Franschen bestaande restant van de „spoorwegtroepen” vertrokken. De Belgen waren reeds enkele weken geleden in alle stilte heengegaan en lie ten Vrijdag door een commando van vier man de vlag inhalen. Het inhalen der vlaggen had plaats terwijl de Belgische en Fransche volks liederen ten gehoore werden gebracht. De aftocht naar het station had zon der eenig incident plaats .Op het perron nam de regeeringscommissie afscheid van de troepen, die ongeveer 4 uur nam. naar hun standplaats Bitsch in Lotharin gen vertrokken. en het schip slagzij maakte. De zich op het dek bevindende vijftig passagiers kwamen in het water terecht, doch de meesten konden worden gered. Volgens mededeeling van den haven meester zijn twee personen om 't leven gekomen en acht gewond, van wie twee zwaar. en van Een „mysterie” opgehelderd. Eenigen tijd geleden maakten we mel ding van „het geheim aan den Tegeler See” bij Berlijn: aan den oever van het meer werd het lijk van een 5-jarig knaap je gevonden. De recherche deed sindsdien alle mo gelijke moeite om de toedracht der zaak te ontdekken, maar steeds te vergeefs. De eenige aanwijzing was de vondst, dat in een der onderkleeren de letters H. G. gestaan moesten hebben. In alle ziekenhuizen en kinder tehuizen enz. in heel Duitschland werd nu nage vraagd of er wellicht in den laatsten tijd een kind waarop deze twee letters van toepassing waren, was ontslagen of door de ouders gehaald. Dezer dagen nu kwam bericht van een gesticht voor kreupele kinderen in Zwic kau, dat op 24 Sept, de 5-jarige Herbert Gimpel door zijn moeder was wegge haald. Volgens haar bewering zou het kind naar verwanten in Braila (Roeme nië) worden gezonden. Rechercheurs hebben daarop geconsta teerd, dat het aan den oever van den Te geler See gevonden lijkje dat van het zoontje van de 32-jarige Irmgard Gim pel was. Bij het verhoor heeft deze nu verklaard dat zij in haar wanhoop het besluit had genomen met haar kind in den dood te gaan. Met eigen hand heeft zij haar zoontje, dat volgens de doktoren nooit geheel gezond had kunnen worden, in ’t meer verdronken en daarop het lijkje in de biezen aan den oever begraven. Tenslotte had haar den moed ontbro ken om het leven vrijwillig te verlaten en was zij teruggekeerd naar haar woon plaats Reichenbach, waar zij Woensdag gearresteerd is. - Sneek Dinsdag 16 Dec. 1930. f f f f f f 35 10 60 25 22 40 10 f f f f f f f Er bi voor 17 jat van Briev pri s burei w flink boek We Joh. Herl Ken Bfj Oud Het Raadsvergadering Hindetoopen. HINDELOOPEN, 11 Dec. 1930. Heden kwam de voltallige raad bijeen, zulks in verband met het bezoek van den Heer Commissaris der Koningin aan deze ge meente. Medegedeeld wordt o.m. Ie. Dat het maken van de opslagplaats bij de Kattebrug is gegund aan J. F. Bor neman voor f 142.als zijnde de laag ste inschrijver. 2e. Dat de werkzaamheden te verrich ten door den te benoemen gemeente- BSE gaar zoch KI. 1 We is c DA met van Polst Te naar SM A De Het 17 F TE I Saloi luids stroc Op jaar num Gc Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Ernstig auto-ongeluk te Zwolle. Vrijdagmorgen is een auto, afkomstig uit Sittard in de Stadsgracht ter hoog te van de Kerkstraat gereden. De auto moet met vrij groote snelheid de Kerkstraat uitgereden zijn. Hier moet men om over de Diezepoortsbrug den Meppelerweg te bereiken, een hoek ma ken van 90 graden. Als waarschuwing staat hier een verkeerspaal met roode lantaarn. Waarschijnlijk is deze door den bestuurder van de auto niet opgemerkt als gevolg van den mist, en is de auto in volle vaart van den hoogen steilen wal in de stadsgracht gereden. De auto is daarbij over den kop gesla gen; toen men den wagen vond, stond deze met de voorwielen naar den wai gekeerd. De auto was diep in den mod der gedrongen. De Stadsgracht is hier ter plaatse vrij diep. Door den slag in het water werden eenige schippers, die in de nabijheid van pe plek van het ongeval met hun schepen in de stadsgracht liggen, gewekt. Zij 50 passagiers in 't water. In de haven van Susak is de kustboot „Topola” door de hooge golven en den krachtigen wind tegen de havenkade ge slingerd, waardoor de lading verschoof Nieuwe vliegtuigmotoren in Engeland, Na maandenlange geheime proefne mingen heeft de Rolls Royce twee twaalf cylinder rüwoliemotoren geproduceerd. Het ligt in de bedoeling deze voor vliegtuigen te gebruiken en naar gemeld wordt worden er proeven gedaan om ze op een chassis te monteeren. De nieuwe motoren werken op het compressie-ont- stekingsprincipe, brandgevaar is volko men uitgesloten, terwijl het brandstof verbruik zeer laag is. De relletjes te Sankt-Pauli. In verband met de relletjes in Sankt- Pauli voor enkele dagen, waarbij een jongeman is doodgeschoten en verschil lende personen gewond werden, zijn ze ven communisten, die strooibiljetten had den uitgedeeld, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Hallo, jongens en meisjes, waar zitten jullie deze week allemaal? Wachten we nu maar weer op tweede keer dat de raadsels worden opgegeven. Dat is niet de bedoeling geweest hoor, alleen voor die de krant niet meer kunnen terugvin den, gaf ik de raadsels nogmaals op. Ik hoop dat jullie nu nog direct aan het werk gaat, opdat ik volgende week de laatste keer van het jaar een groot aantal brieven te beantwoorden heb, Eenige brieven die de vorige keer wa ren zoek geraakt, beantwoord ik nu met een. Ik wacht dus nu met belangstelling al jullie brieven. Twee maanden ïn de bergen. Twee vliegers gered. De drie aviateurs Burke, Kading Marien, ondernamen in het begin October een vliegtocht van Vancouver in Canada naar het Canadeesche Rotsge bergte. Zij keerden echter niet terug en on danks nauwkeurige nasporingen was men er tot dusver niet in geslaagd de 3 mannen op te sporen. De nasporingen eischten nieuwe slachtoffers want 3 der aviateurs, die er aan deelnamen, zijn se dert eind October eveneens verdwenen. Thans, na meer dan twee maanden zoeken, heeft men eindelijk Burke, Ka ding en Marten in de eenzaamheid van Noord-Canada teruggevonden. De beide eerstgenoemden waren aan het eind van hun krachten. Hun levensmiddelen waren geheel en al uitgeput, zoodat zij reeds iedere hoop op redding hadden opgegeven, vlak bij hen lag het lijk van Marien. Met alle kracht zoekt men nog naar de drie andere verdwenen vliegers. Auto-ongeluk te Usquert Zaterdagmorgen is te Usquert een auto, bestuurd door den heer H. Nieboer te ’t Zandt (Gr.) te water gereden. De heer Nieboer vervoerde de echtpa ren Knot en Zuur naar Usquert. Toen het echtpaar Knot, dat aldaar moest zijn aan het kanaal was uitgestapt, en de auto zou draaien, reed deze achterwaarts te water en sloeg over den kop. De echtgenoote van den heer Zuur werd spoedig opgehaald en kwam met den schrik vrij. De heer Zuur werd later opgehaald. Zijn toestand was Zondag morgen nog bedewkelijk. De bestuurder van de auto, de heer Nieboer, was, toen hij uit het water werd gehaald, reeds overleden. f380 t f 70 f 20 f 130 37 31 95 17 BEHOEDT UW BABY VOOR ENGEL SCHE ZIEKTE. Dikwijls oorzaak van blijvende misvorming. Verkromming en verdikking der lede maten zijn blijvende gebreken die ont staan door Engelsche Ziekte, verdere symptomen zijn: laat loopen, bleekheid, zwakte en lusteloosheid. De oorzaak is een gemis aan Vlta- mine-D in het lichaam, waardoor de be langrijke bouwstoffen: kalk en phosphor niet voldoende kunnen worden opgeno men. Er is nu een uitstekend middel: de Phi- lips-Van Houten’s „Dohyfral”-tabletten, een middel, dat ontstond door samen werking van twee onzer belangrijkste na tionale industrieën: Philips’ Gloeilampen fabrieken te Eindhoven en Van Houten’s Cacaofabrieken te Weesp. Terwijl de Philips laboratoria er als eerste in slaagden het Vitamine-D in zui veren vorm te isoleeren, werd door Van Houten een practische en smakelijke me thode gevonderi om de vitamine te ver werken. Elk „Dohyfral”-tablet bevat 0.04 m.G. zuiver Vitamine-D. Als voorbehoedmiddel tegen Engelsche ziekte is 0.02 m.G. Vita mine-D of een half „Dohyfral”-tabletje per dag voldoende. Ze worden even ge makkelijk genomen als gewone chocola de. Philips-Van Houten’s „Dohyfral”- tabletten waarin het Vitamine-D in cho colade is opgelost, werd op zijn genees krachtige werking tegen Engelsche Ziek te onderzocht in de Kinder-klinieken van het Academisch Ziekenhuis te Leiden en te Utrecht, zoowel als in de Kinderafdee- ling van het ziekenhuis te Heerlen en werd door de daar werkzame Professo ren en Doktoren deugdelijk bevonden. Prijs f2.75 per buisje. R 5. Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten. Raadsels voor groep A, 8 tot 10 jaar. 1. Zoek uit onderstaande letters den naam van een land en iets dat er veel gekweekt wordt ACEEHHINT 2. Wie kan een boer met 2 harten? 3. Wie mag ons alles onder den neus wrijven en het mes op de keel zetten, zonder dat we er ons tegen verzetten? Nieuwe raadsels voor groep B, 10 tot 12 jaar. 1. Welke overeenkomst is er tusschen een geweer en een helm? 2. Welke steden hebben alleen ’s nachts bewoners? 3. Mijn geheel is een eiland, mijn eerste deel bijna, m’n tweede deel en derde deel bewoont een klooster, mijn laatste deel is een lichaamsdeel. Aan allen mijn hartelijke groeten, OOM KEES. De volgende week zal door de Feestdagen „De Jong's Nieuws blad” slechts éénmaal verschijnen, n.l. op Woensdag 24 December. Dit zal dus tegelijk Woensdag- en Zaterdagnummer zijn. Advertenties en berichten voor dat nummer moeten uiterlijk Dinsdag avond (23 Dec.) in ons bezit zijn. Gaarne dus zeer vroegtijdige in zending. De uitslag der wedstrijd was aldus: In afdeeling Ernst behaalde O. Bouma te Tzum met de voordracht „Om niet” 69 punten, Mej. G. Hoekstra, Hitzum, met ,,’t Dea- de fügeltsje”, 78 punten. Tj. van der Meulen, Huizum, met „fragment uit Kain”, 65 punten. Mej. R. Kuipers van Ijlst, met „De Ske- per” 86 punten. B. Bloksma, Sexbierum, met „In de smidse”, 59 punten. Mej. A. Dijkstra, St. Nicolaasga, met „Het uitzet”, 77»/2 punt. P. Klopstra, Ooster-Nijkerk, met „De Tsjerkgang”, 71 >/2 punt. D. Visser, Witmarsum, met „De drie Sterren”, 80 punten. H. Lodewijk, Oosterbierum, „Skets”, 77 punten. In de afdeeling Luim: B. Span, Cubaard, met „De turfkeap- man”, 74'/2 punt. T. Bergsma, Wirdum, met „Efter ’t slot”, 80 punten. S. R. Hoekstra, Hitzum, met „Dito”, 71 punten. J. van den Brug, Gaastmeer, met „Wijs Klaartjen op ’t ijs”, 80>/£ punt. K. Huizinga, Heeg, met „Twa kibje twa skild”, 66 punten. Tj. de Boer, Tjerkwerd, met „In kan- didaet yn de 2de Keamer”, 79 punten. In afdeeling ernst verwierf dus de 1ste prijs mej. R. Kuipers te Ijlst. 2de prijs D. Visser, Witmarsum. 3de prijs mej. O. Hoekstra, Hitzum. In luim 1ste prijs J. van den Brug te Gaastmeer. 2de prijs T. Bergsma, Wir dum. 3de prijs Tj. de Boer, Tjerkwerd. Publieksprijs ernst, mej. A. Dijkstra fe St. Nicolaasga; luim Tj. de Boer Tjerk werd. Als jury-leden fungeerden de heeren J. lestra, S. Kuiper en T. de Vries, allen alhier. De kerk was goed bezet. werkman, niet vallen onder de bepalin gen der Arbeidswet. De instructie blijft derhalve ongewij zigd. 3e. Dat de belastlngverordeningen op de heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, personeele be lasting en gemeentefondsbelasting bij K. B. van 15 November 1930, no. 28 zijn goedgekeurd. De voorzitter en wethouders van Elselo doen verslag van het besprokene in de vergadering gehouden te Workum op 10 December 1930, in verband met de actie die gevoerd zal worden voor het behoud van den veerdienst Stavoren-Enkhuizen. Aangezien alle aangesloten gemeenten een vertegewoordiger zullen aanwijzen, die zitting zal hebben in een uitvoerend comité, dat dan op haar beurt weer een dagelijksch bestuur zal benoemen, wordt besloten reeds nu iemand aan te wijzen. Blijkens de uitslag der stemming zijn op wethouder van Elselo 3 stemmen en op den Gemeentesecretaris O. Stallinga 4 stemmen uitgebracht, zoodat de secre taris is aangewezen. Deze laat zich des gevraagd, deze benoeming welgevallen. In verband met een in de vorige ver gadering ingekomen adres om verlaging adviseert de landcommissie niet alleen de Stadsachte, doch ook het Kleinkerkereid- land met voor verlaging der pacht in aanmerking te doen komen. Zij stelt voor de pacht met 20% te verlagen. Hiermede gingen B. W. accoord. De raad besluit met algemeene stem men conform dit advies. Een voorstel van B. en W. tot verhuur van het Tuinbouwland wordt tot de vol gende vergadering aangehouden. De begrooting dienst 1930, wordt con form het advies van B. en W. met alge meene stemmen gewijzigd. De voorzitter schorst hierna voor ge- ruimen tijd de openbare vergadering, in verband met den komst van den Heer Commissaris der Koningin. Bij het punt rondvraag dat ten slotte na de opening der openbare vergadering aan de orde komt, stelt de heer Smit eenige vragen inzake de bestrating van het Achtvoet en wijst daarbij op het euvel, dat op sommige plaatsen het wa ter blijft staan. De voorzitter antwoordt de heer Smit, dat de gem. opzichter hier den aannemer op heeft gewezen. Indien de schouwing plaats vindt, wat nu nog niet mogelijk is, omdat de rioleering nog niet kon veranderd worden, zal er op worden gelet dat het geheele Achtvoet goed afloopt. De heer Bakker vraagt in lichtingen inzake het sjoelen om wijn. Dit toch was geen afspraak, aldus de heer Bakker, want op een adres van de Vereen, tot bestr. van het gebr. van Alc. houdende dranken is het vorig jaar toe gezegd, dat het sjoelen om wijn niet weer zal plaats vinden. Toch is dit weer geschied en het is ook omgeroepen. De voorzitter antwoordt de heer Bak ker dat de vergunning uitdrukkelijk ver meldde dat er niet gespeeld mocht wor den om levend wild en alcoholhoudende dranken. Dat dit voorzoover Walda be treft niet omgeroepen is, berust op een misverstand. Walda heeft hier reeds met den voorzitter over gesproken. Nadat de heer Glashouwer met den voorzitter van gedachten heeft gewisseld over de wenschelijkheid, dat de loco-burgemees- ter vergunningen geeft, indien de Burge meester uitstedig is, zoomede over het recht van den loco-Burgemeester om eenmaal door den Burgemeester afge geven vergunningen te wijzigen, indien hem dit wenschelijk voorkomt, sluit de voorzitter de openbare vergadering. hebben ohmiddellijk getracht hulp verleenen door te probeeren onder water de portieren open te maken. Dit lukte evenwel niet. Spoedig was de politie ter plaatse. Met een bootje werd de auto bereikt en de politie heeft, om de inzittenden te kun nen helpen den kap van den wagen stuk geslagen. In de auto vond men de 27- jarlge Nanne Jelmersma, zijn 3-jarig zoontje en zijn schoonvader T. Koenen, allen uit Sittard. De drie slachtoffers, die dik onder de modder zaten, werden onmiddellijk op den wal gebracht, waar de intusschen gewaarschuwde dr. Marcus slechts bij alle drie den dood kon constateeren. Veemarkt f280 tot f375 f260 f f Aan de Veemarkt heden aangeVoerd 139 M. en K. Koeien 21 Vette koeien Stieren 14 Vette kalveren 188 N uchteren kalverenf 100 Graskalveren 350 Schapen 282 Lammeren 822 Varkens 168 Biggen 3 Paarden 7 Bokken en Geiten f Pinken Totaal 2063 stuks. Vette koeien prijshoudend Pinken (Qraskalveren) kalm Nuchteren kalveren, prijshoudend. Nuchteren kalveren flink prijshou dend. Varkens en Zouters prijshoudend Biggen behoorlijk. Koeien p. 1/2 K.G. 4448 ct. Kalveren 5562 ct. Vette Varkens 22—23 ct. Zouters 20—22 ct. Ontploffing op zee. Aan boord van het pleiziervaartuig „Eureka” heeft een ontploffing het ge heele schip vernield. Er waren ruim 150 passagiers aan boord. De „Eureka” was in volle zee, toen een der ketels explodeerde. Tot nog toe kon den 144 passagiers worden gered, ter wijl 3 dooden werden geborgen. Talrijke personen worden nog vermist. Bij het reddingswerk speelden zich vreeselijke tooneelen af. Een kleine stoomboot die te hulp was gekomen, was spoedig overladen met menschen. Slechts het energieke ingrijpen van de kust wacht voorkwam, dat het ongeluk ern stiger afmetingen aannam en het aantal slachtoffers nog grooter werd. De „Eureka” die weinig minuten na de ontploffing zonk, was een dier plezier vaartuigen, wier bodem gedeeltelijk be staat uit glasplaten, om de passagiers in de gelegenheid te stellen, de prachtige koraalriffen en ander onderzeesche won deren van de Golf van Mexico door het doorzichtige water heen waar te nemen. De opstand in Spanje. In een na afloop van den kabinetsraad aan de pers verstrekt communiqué word) o.a. gezegd, dat de normale toestand in de vroege middaguren te Jaca en in de dorpen, waar de opstandige beweging eenige uitbreiding had verkregen, was hersteld. Voor de aankomst te Jaca van de uit Pamplona komende colonne slaagde een luitenant-kolonel der karabiniers er in den militairen gouverneur en de andere gevangenen der rebellen te bevrijden. Zij hervatten hun functies en stelden zich in verbinding met de regeering. Jaca heeft zijn normaal uiterlijk her kregen. Tal van rebellen, zoowel te Huesca als te Jaca, hebben zich aan de autoriteiten onderworpen. Volgens de eerste inlichtingen zijn de volgende per sonen het slachtoffer der rebellie gewor den: Generaal Las Heras, militair gouver neur van Huesca, die aan den arm werd gewond, twee leden der civile garde, die werden gedood, en een officier die werd gewond. Bovendien doodden de opstandelingen te Jaca een sergeant en twee karabiniers. Ten slotte werden bij de botsing gedu rende den ochtend twee man gedood en 25 gewond. De regeeringstroepen maakten ’s och tends 200 en ’s middags 300 gevangenen Bijna alle opstandelingen zijn dus in han den der autoriteiten. De berichten uit de andere provincies melden dat het overal rustig is. De ver bindingen met Jaca zijn hersteld. Havas meldt, dat de kapitein-generaal van Saragossa een decreet heeft gepu bliceerd, waarbij het garnizoen op voet van oorlog wordt gebracht. De kapitein-generaal heeft eveneens de heropening van de tengevolge der sta king gesloten winkels gelast. Alle arbei ders der rijksdiensten, die het werk neer leggen, zullen zich voor het gerecht te verantwoorden hebben. De telegraafagentschappen melden voorts dat de krijgsraad te Madrid de kapiteins Galan en Garcia Hernandes ter dood veroordeelde. Het vonnis werd reeds voltrokken. Kapt. Galan had de geheele verant woordelijkheid voor de opstandige be weging op zich genomen en verklaard dat hij de drijfveer der beweging was. Twee andere officieren zijn tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Te Madrid zijn eenige vooraanstaande le den der republikeinsche partij gear resteerd, o.a. Alcala Zamora en Miguel Maura. k-LEEUWARDEN- L Woe n n n v n •n n n I Per| Een kelder aan een der bekende Utrecht- sche grachten werd letterlijk overloopen door de ratten. De eigenaar was ten einde raad en beproefde alle mogelijke midde len. Naar aanleiding van een advertentie kocht hij toen een doosje Rodent, het onfeilbare en snelwerkende rattenvergif. In een paar nachten was zijn kelder geheel gezuiverd. Hij schrijft: .Rodent werkt als een toovermiddel en ik weet niets beters”. Dit is slechts één van de vele getuigschriften voor Rodent Of U last van één of van honderd ratten hebt, koop in ieder geval nog vandaag een doosje Rodent van 50 ct of ƒ1.- en spoedig bent U van de plaag verlost Bij alle drogisten verkrijgbaar. Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. E36 KOPERKUNST SCHILDERKUNST PLATEELKÜNST HOUTSNIJKUNST E«z ‘HARDEN ARBEID* ,<A.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2