In en om de Boerderij 1 KIHGlYlft S BAUK lïiahkuiïi J.H.UAÜ oer UEEfl, nannenhol B 2 Fr Wu maken het U thuis gezellig I I I TL'1 ''1*1: I 267 BOLSWARD KT MAKKUM Voor de Dames. O Geïllustreerd Zondagsblad. c hitir HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en blijft V. P. N. G. BURGHGRAEF Brandassurantie-Mij. Woudsend Levensverz. Mij. Holland l'4 LwLt Gemengd Nieuws. I 1 K A 1 1 g Onschuldig. „De getuige verklaart, dat Een goede raad, die ook in onzen tijd nog wel opgevolgd kan worden. Er was eens een koning, die een klein zoon had, van wieo hij buitengewoon veel hield; hij spaarde daarom ook geen Fruitvlekken kunnen meestal op dezelfde manier wor den behandeld. Vlekken van medicijnen uitgezon derd die, waarin zich alcohol bevindt kan men met alcohol verwijderen. Dit mag men echter niet doen met zeer fijne weefsels, aangezien de alcohol dan de stof aantast. Voor zeer fijne stoffen, b.v. dunne zij de,, zal cloroform wellicht het beste zijn. Men bewrijft dan hiermede de vlekken met behulp van een zacht en schoon wit lapje. Chloroform laat geen kringen na, wat na het gebruik van benzine, terpen tijn of nafta bijna altijd voorkomt Roereieren. Op elke drie eieren neemt men 3 lepels melk en een eetlepel boter en verder wat peper en zout en gehakte kruiden (peter selie, kervel, enz.) De eieren worden met peper en zout geklutst, waarna men er de kruiden door doet en de melk bij voegt. De boter wordt in een stctofpan gesmolten, waarna men er het eiermeng- sel in doet en dat roert, tot het begint te stollen en een breiachtige massa ont staat. Het vuur moet laag zijn. Men geeft het bij brood of sla. Ook gebruikt men roereieren wel als garneering van sommige schotels. Men bidt beter met een hart zonder woorden dan met woorden zonder hart. Gezondheid en tevredenheid, Gevoel, talent, onsterfelijkheid. Het geheim der ware vergenoegdheid ligt niet in het voldoen en vervullen on zer begeerten, maar in het matigen en overwinnen van dezelve. Het hart der dwazen is hun mond, maar de mond der wijzen is hun hart. ONZE MOPPENTROMMEL. De wonderkoe. Uit een kinderopstel van een tienjarig stadsjongetje over de koe: „De koe geeft in de winter melk, bo ter, kaas en eieren. Verse Vrijdag Leesgeld Buiten de Voor he Leesgeld De Schutterskoning” Lang zal hij leven de koning van het gild’ Hij leve hoog en verheven gedragen op het schild. Het is bekend, hoe oudtijds het schie ten naar den papegaai (een houten vogel op een staak) een zeer geliefd volksver maak was en tevens een goede oefening in ’t hanteeren van pijl en boog. De over winnaar was een jaar lang „schutters- koning”. De schutters vormden een gilde en droegen een „kovel”, een lakensche hoofdbekleeding, een soort cape, meestal in de kleuren der stad. Aan dit volks feest nam ook Jacoba van Beieren na haar afstand dikwijls deel. Maar dat ook een Bisschop meedeed, zal niet algemeen bekend zijn. Trouwens hij deed dat niet als kerkvorst, maar als wereldlijke regeerder. Wij lezen in de stadsrekeningen van Utrecht, dat de Bis schop David van Bourgondië eenige ma len werd uitgenoodigd aan de oefenin gen deel te nemen, zooals zijn voorgan ger heer Filips dikwijls had gedaan. Zoo lezen wij in 1474: „Betaald aan Gerrit Ottens voor wa genhuur en voor de vertering der schui ten (de leden van ’t gilde), toen zij on zen Genadigen Heer (Bisschop David) in Wijk-bij-Duurstede zijn kovel (wit en rood,- de stadskleuren) hadden gebracht en hem verzochten mede naar de pape gaai te schieten: 17 gld. 17 st. 4 pen ningen. Panvisch. Op pond overgebleven visch neemt men 3 ons gekookte (d.i. 1 ons rauwe) rijst, 1 K.G. aardappelen (koude), 1 ons boter, 2 kopjes slappe bouillon of over gebleven vischwater, theelepeltje Maggi’s aroma en 1 groote ui. De van graten en vellen ontdane visch hakt men fijn, vermengt ze met de rijst, de fijn ge maakte aardappelen, de gesnipperde ui, die met het grootste deel van de boter lichtbruin gefruit is, zooveel bouillon of vischwater als noodig blijkt, wat zout, peper, nootmuskaat en de aroma. Men doet dit mengsel in een vuurvast scho teltje, strooit er wat paneermeel over, legt hier en daar klontjes boter er op en laat er in den oven een korstje opkomen. 2 2 2 2 2 Daarom. „Moeder, ik wou dat u mijn kiespijn had.” „Maar, jongen, dat is ook niet lief van je!” „Ja maar, u kan uw tanden uit den mond leggen.” m d: 8 9 SPROKKELINGEN VOOR GEEST EN HART. Vijf zaken zijn er in ons leven, Die geld noch goedheid ons kunnen geven; NUTTIGE WENKEN. De gevaren van slecht onderhouden keukenzink. Een bekend geneesheer vertelde eens: „Als ik geroepen word voor een ge val van diphteritis, dan is mijn eerste werk, even te kijken, in welken toestand zich het keukenzink bevindt.” De geva ren voor de gezondheid, welke voort spruiten, uit het slecht onderhouden van het zink in de keuken, zijn talrijk. De waterpijp in den gootsteen en zoo noodig de gootsteen zelf behooren dage lijks met warm water en ammonia of soda schoongemaakt te worden. Verder behoort men den gootsteen minstens één maal per week te behandelen met een goed desinfecteermiddel, bijv, carbol of lysol. Deze ouderwetsche middelen zijn overal verkrijgbaar en zeer goedkoop en in vele opzichten beter dan de meeste andere duurdere artikelen. Men neemt eenvoudig een paar lepels carbol of lysol op een liter water en wascht hiermede den gootsteen terdege uit. Hoe herkent men versche eieren. Als men in twijfel verkeert omtrent de kwaliteit van gekochte eieren, kan men op eenvoudige wijze zelf nagaan, in hoe verre zij minderwaardig zijn Men neemt een teil met schoon koud water en legt de eieren één voor één daarin. Een goed versch ei zal onmiddellijk op den bodem zinken en blijven liggen; is het daaren tegen een paar dagen oud, dan zal het aan één zijde ’n weinig gaan opstaan. Een oud en muf ei herkent men onmid dellijk, doordat het zal blijven drijven. BOAZ-S PAAR BA N K Door een mededeeling van zijn vroe>. gere verloofde aan de politie is het de lict aan het licht gekomen. Bij een ac countantsonderzoek was in de boeken van den heer B., waarin Z. had geknoeid, een verschil geconstateerd van f 2400, dat Z. bleek verduisterd te hebben. Op belofte van terugbetaling waaraan ge deeltelijk werd voldaan bleef Z. nog eenigen tijd in dienst van de firma A., van welke gelegenheid hij gebruik maakte, om, zooals later is gebleken, zich f 1500 toe te eigenen ten nadeele van crediteu ren. Een nader onderzoek heeft uitgewezen had Z. zich eveneens in ’n andere dienst betrekking aan diefstal heeft schuldig ge maakt. Ook zijn verloofde had hij opgelicht door een deel van de samen aangeschafte meubelen zonder haar medeweten te ver- koopen; uit woede deed zij aangifte van het geval, dat tot dusverre was stilge houden. Rechter: gij en uw vrouw woorden hadden!” Beklaagde: „Ja, ik had er wel, maar ik kreeg geen kans ze te gebruiken.” moeite of kosten om hem gelukkig te ma- ter bewerkt worden en dan, nadat zij ken. De jonge prins werd overladen met weer geheel droog zijn, met sterk chloor- geschenken van allerlei aard, maar toch water bewreven worden. was hij niet gelukkig; hij zag er den gan- schen dag misnoegd uit en scheen voort durend naar iets te verlangen, dat hij nog niet bezat. Dit deed den koning zeer veel verdriet. Op zekeren dag kwam er een toove- naar in de stad, hij zag het ontevreden gelaat van den prins, en zeide tot den koning: „Ik kan uw zoon gelukkig ma ken en zijn treurigheid in vreugde ver anderen, maar het kost veel, want ik verraad mijn geheim niet voor niets.” De koning sloeg dadelijk toe: de prijs werd vastgesteld en vooruitbetaald, waarop de toovenaar den prins in een afgelegen kamer bracht. Hier gekomen schreef hij met een witte tooverstaf iets op een wit papier, toen stak hij een licht aan en beval den prins het papier boven het licht te houden, totdat het zou ver brand zijn. Daarna moest hij lezen, wat er in de asch geschreven stond. Nauwe lijks gehoorzaamde de jongeling, of de toovenaar verliet het vertrek. De prins nam het papier, en deed wat hem bevolen was, en daar las hij in prachtige, blauwe letters de volgende woorden: „Laat nooit één dag voorbij gaan, zonder aan iemand goed te hebben gedaan.” Deze woorden maakten grooten indruk op den prins;’ hij bewaarde weliswaar zijn geheim, maar begon den raad dade lijk op te volgen. En weldra was hij de gelukkigste knaap in het gansche land. Het geheim werd echter later ontdekt en sinds dien tijd volgen velen dien raad op en zij zijn, evenals hij, óók gelukkig ge worden. f |.'rr Onderl. Brandwaarb.-Maatschappij „W O U D S E N D” Correspondent: D. B. EERDMANS, J. WALMA, Grootzand. f 12000 pel- Jaar verdienen met theeproeven. In Londen woonteen vrouw, die f 12.000 per jaar verdient met thee-proe- ven. Zij heet Miss Margaret Irving en staat in dienst van een groote import- firma. or is thee en thee. Niet alleen zwarte en groene, Russische en Engelsche, sterke en slappe, maar ook verschillende nuan ces van één thee soort. De groothandel in thee moet den smaak van merken en van gemengde soorten precies kunnen controleeren. Hiervoor is een fijnproever noodig, of liever een fijnproefster, want de vrouw bezit nu eenmaal een fijn ge voelige tong voor thee. Speciaal in de Angelsaksische landen is het thee-uur een gewichtig oogenblik, maar ook in Hol land stelt de vrouw veel belang in een geurig kop thee. Tot nu toe werd het beroep van thee proeven alleen door mannen beoefend. Miss Irving is de eenige thee-proefster in Engeland, maar zij is tevens de meest gewaardeerde en de best betaalde kracht op dit gebied. Dag in dag uit staat zij in het bureau van de groote theefirma, midden in het gedruisch van de city en voor haar staat een groep mannen, die op haar oordeel wacht. Een batterij van trekpotten en thee kopjes staat voor Miss Irving. In eiken trekpot komt een hoeveelheid thee van hetzelfde gewicht en daarop wordt ko kend water gegoten. Zes minuten laat zij de thee trekken, een automatisch klokje in den trekpot geeft het verstrijken der zes minuten aan. Miss Irving combineert hetgeen haar verhemelte zegt met de kleur van de thee (een goede thee-soort geeft ’n koperkleuri gaftreksel- en met den toestand van de theeblaren. Hierna noemt zij een prijs, die voor de geproef de soorten kan worden verlangd. Ge woonlijk proeft Miss Irving dertig mon sters en zonder eenige notitie te hebben gemaakt, kan zij van alle dertig achter elkaar den prijs noemen. Haar tong her innert zich precies de smaak-nuances der soorten. Zij heeft zich nog nooit vergist, haar tong is onfeilbaar. Gedurende het geheele jaar worden vier keer per week theeproeven genomen. Miss Irving proeft niet slechts de thee, maar koopt ze ook in. De theemonsters komen van 200 thee-plantages en hebben nog verschillende graden van sterkte. Miss Irving heeft het in 10 jaar van een voudig kantoormeisje tot dezen belang rijken post gebracht. Ernstige ramp op een spoorweg emplacement te Agram in Kroatië. Gedurende de speciale markt waren veel Beijersche boeren en boerinnen naar de stad geweest. Terwijl een groot aantal bezoekers en marktkooplieden met hun koffers en man den op het station stonden, werden ze ven wagons van den gereedstaanden trein achteruit gerangeerd. Terwijl zich nog ongeveer 40 menschen op de rails bevonden, kwam de rangeer- trein weer in volle vaart het station bin nengereden, en reed op de groep men schen in. Drie personen werden gedood en velen zwaar gewond. Men hoorde een ontzettend gegil. De machinist kon de machine niet di rect tot stilstand brengen en men zag hoe de machine drie vrouwen meesleur de; mannen en vrouwen werden bloedend op zij geslingerd en een onbeschrijfelijke paniek ontstond in het station. Behalve den gewonden, moest de Eer ste Hulp, die spoedig ter plaatse was, nog dertig andere personen bijstarid verlee- nen, die alleen door het zien van het af grijselijk schouwspel, onwel waren ge worden. Spoedig verscheen ook de directeur der spoorwegdirectie te Agram, het hoofd der politie te Agram en den banus van het Banaat Agram, om een onderzoek in te stellen. De rangeerchef van het hoofd station en zijn plaatsvervanger werden gearresteerd. Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat het stationspersoneel aan de ramp schuld heeft. Noch de stationschef, noch de onderchef bevonden zich, toen het on geluk gebeurde, op het station, hoewel het in hun diensttijd was. Zij wist het. De onderwijzeres vroeg de kinderen of ze wel wisten, dat er in het mensche- lijk lichaam steeds een verbranding plaats heeft. Een klein meisje stomFop en zei: „Ja, juffrouw, als het koud is, kan je de rook zien.” In dit leven heeft de mensch evenveel behoefte aan kalmte als aan actie. Zijn handen willen werken en zijn geest wil gerust zijn. Aansporing en bewustzijn dat hij nut tig werk verricht, vindt hij in het ge loof. Kleinvee in den komenden winter. Het fokken van gevogelte en het hou den van een boomgaard zijn twee din gen, die elkaar goed aanvullen, in groote zoowel als in kleine bedrijven. Men kan geen betere plaats bedenken voor de kippen om uit te loopen; de vruchtboo- men geven juist wat zij aan schaduw noodig hebben. En wanneer men een kippenren moet beplanten met schaduw- boomen, kan men het beste vruchtboo- men nemen, dfe door hun vruchten den bodem reeds productief maken. Schijnbaar zijn de belangen der kip pen met die der vruchtboomen in strijd, omdat de dieren een met eenig gras be groeid terrein noodig hebben, terwijl de moderne boomkweekers juist ’n schoon- geveegden grond onder de boomen wil len zien. Dit laatste is voor de vrucht boomen ook wel beter dan een met gras begroeide vlakte, doch het is niet noodig over de geheele oppervlakte gras te planten. Bij appel-, pere- en kerseboomen moet de onderlinge afstand der plantrijen 12 a 14 M. bedragen. In dezelfde rij staan de boomen resp. 8 10 en 5 7 Meter uit elkaar. Bij jonge boomen blijft ron dom een onbegroeiden kring van 2 Me ter doorsnede staan, bij 6- 8-jarige boomen worden tusschen de plantrijen strooken ter breedte van ongeveer 8 Me ter met gras beplant. De rest van den grond wordt schoongemaakt en geke geld omgespit, wat de boomen veel goed doet; men zal de bladeren duidelijk ge zonder’ en overvloediger zien worden. Het gras in den boomgaard wordt bo vendien met een zware eg bewerkt. De boomkweekers vreezen over het al gemeen te zeer, dat de kippen de wortels der vruchtboomen zullen blootkrabben. Dit is echter volstrekt niet schadelijk voor den boom, want deze is toch hoofd zakelijk afhankelijk van de diepere, verti caal staande wortel, niet van een enkele horizontaal staande wortel aan de opper vlakte, Alleen wanneer de bodemge steldheid zoodanig is, dat de wortels niet in de diepte kunnen doordringen en dus alle aan de oppervlakte blijven, kan het krabben schadelijk zijn en is de boom gaard ongeschikt als weideplaats voor kippen. Ditzelfde is het geval, wanneer de boomen op kunstmatig opgeworpen heuveltjes staan. Dan zou men eiken boom met kippengaas moeten omringen en dit kost gewoonlijk te veel. In andere gevallen kunnen wij echter ’t houden van kippen in den boomgaard ten zeerste aanbevelen, niet alleen in het belang der kippen, doch ook terwille van de boomen. De kippen bewijzen ons goe de diensten als verdelgers van verschil lende insecten, o.a .rupsen; daarom late men ook af en toe weiden in aanplantin gen van kleinere vruchtboomen, zooals aalbessen of kruisbessen; voor de kippen is een weide met struiken echter op den duur ongeschikt. Het kippenhok. Het herfstwerk moet beëindigd zijn voor het begin van de strenge koude. Dit herfstwerk bestaat uit het maken van ’n behaaglijke winterverblijfplaats voor de kippen, die vrij is van ongedierte. Hoe meer de kippen zich op hun gemak voe len, hoe meer nut men er van zal hebben. Het is n.l. niet de natuurlijke loop der dingen, dat een kip in den winter eieren legt, want in dien tijd kan zij geen kui ken groot brengen. Het dier moet dus van het ongunstige weer zoo min moge lijk merken. Dit hangt niet zoozeer af van de warmte, als wel van de luchttoe voer in het hok. Door te veel warmte worden de kippen te veel verwend; wan ner zij dan eens buiten komen, bevriest hun kam en is het uit met leggen. De temperatuur is matig, doch het hok moet absoluut vrij van tocht zijn. De wanden worden dus zorgvuldig luchtdicht ge maakt; vooral dubbele wanden en een dubbel dak maken het winterhok zeer behaaglijk voor de dieren. Vogeltrekstatton op Texel. Op een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de commissie tot yOor- bereiding van de stichting „Het vogel- trekstation Texel” werd besloten tot de oprichting over te gaan, in het vertrou wen, dat aan dit station verdere finan- cieele steun za! worden toegezegd. Het voorloopig dagelijksch bestuur voor het ontwerpen der statuten consti tueerde zich als volgt: prof. dr. L. F. de Beaufort, voorzitter; dr. G. J. van Oordt, secretaris; J. Drijver, penning- meeste; leden: W. B. Oort, burgemeester van Texel en J. G. van Marie. Wie deze stichting, die zonder twijfel de wetenschappelijke vogelstudie en de bestudeering van het vogeltrekprobleem ten goede zal komen, wenscht te steu nen, wordt verzocht zich op te geven bij den penningmeester Reguliersgracht 9, Amsterdam. Verduisteringen door een kantoor bediende. Op last van den officier van Justitie te Groningen is in het Huis van Bewaring opgesloten A. Z., verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van een bedrag van f 3900, gepleegd in dienstbetrekking van de firma B. al daar, bij welke firma hij indertijd als kantoorbediende werkzaam was. 1 ‘r RECEPTEN. Amandeinootjes. Daarvoor neemt men op 1% ons sui ker eenzelfde gewicht aan amandelen, verder 7 platte eetlepels tarwemeel en 2 eiwitten. De ongepelde amandelen wor den gewasschen, gedroogd en fijngehakt. Vervolgens vermengt men ze met het stijfgeklopte eiwit, het gezeefde meel en de suiker, waarna men van dit deeg rolletjes vormt, ter dikte van een centi meter. Deze legt men op een met boter besmeerd bakblik en bakt ze daarna in een matig warmen oven lichtbruin en gaar in een goed kwartier. Van het blik afnemen en bekoelen laten. 'T. Vlekken verwijderen. Het is niet altijd even gemakkelijk om de vlekken van stoffen en kleeren te ver wijderen. Wij geven hier echter eenige regels voor vlekken, welke doorgaans zeer lastig weg te krijgen zijn. Een inkt vlek b.v. kan men doen wegtrekken, door de stof eerst te wasschen met azijn en daarna de vlek nogmaals met een op lossing van een theelepel zuringzuur op 5 theelepels water betten. Koffievlekken en ook vlekken van nat gras, moeten eerst terdege met koud wa- I Uitkomst. Kareltje: „Maatje, mag meester mij straffen voor iets dat ik niet gedaan heb?” Moeder: „Neen zeker niet, mijn jon gen.” Kareltje: „Dan behoef ik mijn huis werk ook niet te maken.” 'ill 1 I 1 I L; .jj AQENT Minzaam aanbevelend. i I '■'I 4 IM NAAMl AORESi 8 4 4 4 4 4 4 4 Ondergeteekende verzoekt een abonnement op het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen de prijs van--- Als de avonden lang rijn, als het gure weer U thuis houdt, dan moet er In de huiskamer gezelligheid zijn. Wat is er knusser dan onder het schijnsel der lamp foto’s en plaatjes te kijken en een boeiend verhaal te lezen. Een geïllustreerd weekblad is toch eigenlijk onmis baar, mits het niet te duur is. Abonneert U daarom op het Het kost U slechts 571^ ct. per 3 maanden, 86 et. franco per post. Iedere week 16 bladzijden, groot formaat, overvloe dig geïllustreerd. Het geeft méér dan U voor den abonnementsprijs kunt verlangen. Zij die zich nü met ingang van 1 Jan. a.s. abon- neeren ontvangen alle Decembernummers gratis, waarin het boeiende vervolgverhaal „De Indring ster”. Stel dus niet uit en zend omgaand onder staand bestelbiljet aan de Uitgevers dezer Courant. jz IC 9 IC Spaart bij de Schild wijk 19 Oeopend Zaterdagsavonds van 7-8 nnr en dage lijks op de gewone kantoornren der Coöp. Boaz-Bank. ld Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Kleinzand - Bolsward SPECIALE BRANDSTOFFENHANDEL Prima kwaliteiten. Concurreerende prijzen. Heeren- en Dameskleeding naar Maat Heeren Modes Chique coupe. Nieuwste modellen. Vraagt mijne uitgebreide collectie ter inzage F l'i I f i!' 1 v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4