Bij gevatte Koude 4- in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen. Griep en Influenza Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen ROB DE AVONTURIER IH M DE VOLKSTELLING. Uit den Omtrek. Harl.-str. Nol - TeL 86 4, 6, 8 of 16 persoons disponibel, met of zonder Chauffeur. 1 rla- Ingezonden Mededeelingen f 1055. e ér aan de hand Binnen enkele dagen zal op de geheele bevolking van Nederland een beroep worden gedaan om mee te werken aan de elfde volkstelling, Hen Centraal Bureau voor de Statistiek doet ons daaromtrent on derstaande mededeelingen. Wan- heer men ze bewaart en de volgen de week naast de in te vullen kaar ten legt, dan zullen ze het werk ge makkelijker kunnen maken. Het ondeelbare moment, waarop het jaar 1931 zijn voorganger op volgt, is het tijdstip der elfde volks telling. Dit wil zeggen, dat deze telling beoogt, een overzicht te krij gen van de bevolking, zooals zij op dat middernachtelijk tijdstip is sa mengesteld. Het bevolkingscijfer, dat bij be nadering wel bekend is, zoo nauw keurig mogelijk vast te stellen, is noodzakelijk, omdat het den wette- lijken grondslag vormt voor de be rekening van de bijdragen van het Rijk in de kosten der gemeentelijke huishoudingen. Tot de lastigste vragen behoö-en die welke het beroep betreffen, om dat zich op dit gebied zooveel ver scheidenheid voordoet én het te doen is om een zoo gespecialiseerd mogelijk overzicht te krijgen van alle beroepen, welke in ons land worden uitgeoefend. Beoogd wordt bijvoorbeeld ten aanzien van hen, wier werkzaam- 11. Rob overwoog, dat Daan reeds een erge schok gekregen had en wilde hem niet nog meer bezorgd maken. Daarom besloot hij, hem niet te vertellen, dat het linkerwiel weg was en ze te recht gekomen waren op een eenzaam eiland. Hij hielp z.n kameraad uit het water en liep voorzichtig met hem over het strand. n 1 t t si n e IAvanWKENBURG'S-- t. ••iLEVERTRAATI f1568 - 1765 - 1875 - 1880 Deventer, rnt het xi- ter id. le ng m. •n- n- |n. wordt hun daarvoor een ontvang bewijs uitgereikt, dat zij gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1931 moeten toonen aan ei ken ambtenaar van het Openbaar Gezag, die daarom vraagt. Het is van belang dat zij er op letten dit bewijs gedurende die maanden goed te bewaren. Mijnhardt’s Poeders B. de Vries, Makkum Seckles, Makkum Dijkstra, Exmorra Begrooting van den architect WOMMELS, 18 Dec. De ouder avond der openbare school, he denavond gehouden in de Naai en breischool, onder presidium van den heer J. Boonstra, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Ofschoon in tal van gezinnen de mazelen heerschen, waren 44 personen opgekomen. Na opening werden de versla gen door secretaris en penning meester op correcte wijze uitge bracht, waarbij men nog een klein batig saldo kon boeken. Als be stuurslid werd gekozen (in de va cature Joh?. Robijn) de heer An dries Dijkstra. Hierna werd door het hoofd der openbare school de heer M. v. d. Kamp, p onderhou- heer M. v. d. Kamp, op onderhou dende wijze ’n tweetal onderwer- het kind” en „Het rapport”, welke door de aanwezigen met onver deelde aandacht werden aange hoord. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Mocht het één beter dan het ander zijn, alge- fneen was men van oordeel, dat de jeugd zich goed van haar taak had gekweten, en is een woord van dank aan het onderwijzend perso neel hier zeker op zijn plaats. Na de pauze werd door mej. O. de Haan op waardige wijze voor gedragen „Het speelkwartier”', wat evenals het voorgaande onder ademlooze stilte werd aange hoord. Hierna las de heer G. van Dijk een uitvoerig verslag van de driedaagsche reis naar Amster dam, welke de afgeloopen zomer door de oudste leerlingen was ge houden. Dit verslag, met humor getint, viel bij de aanwezigen uitermate in de smaak. Na nog eenige zakelijkheden besproken te hebben en het middernachtuur bijna aangebroken was, sloot de voorzitter de bijeenkomst, welke om zijn gezellig karakter en inti miteit velen nog lang zal bijblij ven. Schilder- en Behangwerk. i f 888. - 1120 -1182 Ingezonden Mededeelingen Ook Diergeneesmiddelen steeds voorradig in het Alleen depót CENTRAAL DROGISTERIJ TROMP SNEEK Oosterdijk 57 Tel. 437 - Postgiro 130596 Het groote Pastoor Heumann-Boek 352 bladzijden, 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. Heumann en Co., Amsterdam C56, Staalkade 4 Briefkaart voldoende. bijv, bergzolders en -kelders niet worden meegerekend, zelfs al is men door gebrek aan voldoende woonruimte gedwongen zoo’n bergzolder of -kelder als woon- of slaapruimte te gebruiken. Men vindt in dit geval twee afzonderlij ke vragen daarvoor aan het slot van deze rubriek. Gangen, portalen, vestibules zijn evenmin voor bewoning bestemde vertrekken; dwingt te krappe be huizing bijvoorbeeld eenj portaal als nachtverblijf in te richten, dan geldt hiervoor weer hetzelfde als voor de bergzolders. Evenzoo wan neer een hall als wachtkamer ge bruikt wordt. Daarentegen m'oetjen een bad kamer waarin geslapen wordt of die als linnenkamer wordt gebruikt of een serre die tot slaapvertrek dient, wel bij de woonvertrekken meegeteld. Het onderscheid is hier niet zoo groot als bij een bergzol der of -kelder. In het algemeen tellen badkamers mee als woonvertrek, tenzij ze slechts bestaan in een afgeschoten ruimte bijv, onder een trap mei douche of waschgelegenheid. Bedsteden, welke als kast of zoo worden gebruikt, tellen niet mee. Een voorbeeld: een gezinshoofd heeft voor zich en voor zijn gezin beschikking over 3 voor’woning bestemde vertrekken, waarvan er 1 dient als slaapvertrek; in 2ijn woning is 1 bedstede, als zoodanig in gebruik. Bovendien heeft hij be schikking over 2 eigenlijk niet voor bewoning bestemde ruimten, welke echter noodgedwongen toch be woond moeten worden en wel 1 daarvan als slaapvertrek. De op volgende vragen geven gelegenheid al deze cijfers in de genoemde volgorde in te vullen. Ziehier de betteekenis van het „tijdstip der telling”, het nul uur nul tusschen oud en nieuw. De kaarten bevatten drieërlei. Op de voorzijde, heel bovenaan, staan vragen, welke reeds door ’t 9. Hij klauterde op een der vleugels en was juist op het punt te duiken, om ouwe Daan te helpen, toen hij diens hoofd uit het water zag oprijzen. „Ik ben heelemaal in orde”, riep de flinke, oude baas uit. „Maak je niet bezorgd over mij. Maar we zitten er, geloof ik, leelijk voor.” 12. Daarna liet hij hem plaats nemen aan de voet van een palm. „Hoe krygen we de machine weer overeind, Rob?” vroeg Daan somber. „Dat is van later zorg” antwoordde Rob, die zich ge weld .aandeed, om vroolijk te zijn. „Laten we eerst ’es goed uitrusten en wanneer het eb wordt, kunnen we om het vliegtuig heenloopen eu zien wat er gebeuren moet”. WITMARSUM. De Chr. Oem. Zangvereeniging „Scheppingsgave” is voornemens op den 2den Kerst- i dag, ’s avonds 7 uur, in de Gerei. Kerk een uitvoering te geven. Dit koor behaalde op het con cours der Chr. Gem. Zangvereen. te Drachten in den afgeloopen zo- 1 mer een laten prijs, in de 2de af- deeling. Indien mogelijk zal de medewer king gevraagd worden van een de clamator of declamatrice die de noodzakelijke pauze’s tusschen de zangnummers met eenige voor drachten denkt te vullen. Wij vestigen ieders aandacht op de advertentie in ons hummer. gemeentebestuur zijn beantwoord; men moet ze nazien en, waar noo- dig, duidelijk zichtbaar verbeteren. Alleen de leeftijd moet er nog wor den bijgezet. Het ..onderdeel” der gemeente, waar men geboren is, heeft in hoofdzaak belang voor de Friesche gemeenten. Aan denzelfden kant is, onder de dubbele streep, een reeks vragen gesteld, waarop antwoord moet worden gegeven. Vragen beant woorden is lastig, maar vragen stellen niet minder. Óm een en an der te vergemakkelijken, z.jn aan de achterzijde der kaarten toelich tingen gegeven. De perste vragen betreffen het gezin. Uit de toelichting blijkt, dat gezin is op te vatten als „huishou ding”. Met „inwonend” dienstper soneel wordt bedoeld personeel dat nachtverblijf heeft in het huis van het gezinshoofd. Bestaat dit personeel uit een gehuwd paar, dan vormt dit paar (al of niet met kinderen) een afzonderlijk gezin. Hun kaarten be- hooren in een afzonderlijken omslag te liggen en door het hoofd van dit gezin te worden ingevuld. Voor in wonende familieleden wordt door het gezinshoofd opgegeven in wel ke betrekking ze tot hem staan (moeder, schoonzuster, enz.). Bij den burgerlijken staat moe ten gehuwden, ook als ze niet in dezelfde woning wonen, invullen „gehuwd”. Zijn ze krachtens rech terlijke uitspraak „gescheiden van tafel en bed”, dan vullen ze dit laatste in. Bij de vraag naar de kerkelijke gezindten is een reeks officieel be kende kerkgenootschappen en zelf standige kerkelijke gemeenten in de toelichting opgegeven. Daaraan moet nog worden toegevoegd het, na het afdrukken van de kaarten bekend geworden kerkgenootschap „Gereformeerde kerken in hersteld verband”. In geval van twijfel om trent den juisten naam van het kerkgenootschap, waartoe men be hoort, kan men opgeven, bij wien men ter kerke gaat of welke kerk men bezoekt; de gemeente-secreta- ris zal er dan den juisten naam bij kunnen zetten. Wie niet tot een kerkgenootschap gerekend wil wor den, geeft op: „geen kerkgenoot schap”. Beantwoording met „onverschil lig” kan tot misverstand aanleiding geven, invulling met een streepje tot twijfel. Het een noch het ander is geoorloofd. De beantwoording der vragen naar de bezetting der beschikbare woonruimten vereischt oplettend heid en juist inzicht. De eerste van deze vragen is al leen voor gezinshoofden bestemd; bij de aantallen, in het antwoord in te vullen, en aangevende de samen stelling van het gezin, hebben zij zich zelf mee te tellen. De volgen de vragen zijn zoowel voor ge zinshoofden als voor alleen wonen de personen. Onder de voor bewoning be stemde vertrekken moeten slaap vertrekken wel worden meegeteld, die dan ook nog eens afzonderlijk worden opgegeven, doch mogen Bedrijfstelling. Het Centraal Bureau voor de Statiehtiek deelt het volgende mede: Op 31 December 1930 wordt ingevolge de wet van 31 Juli 1930 Stbl. 348, in Nederland voor de eerste maal een bedrijfstelling ge houden. Daartoe zullen tegelijk met de volkstellingskaarten groe ne bedrijfstellingskaarten uitge reikt worden. Ieder bedrijfshoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de Adreskaart) den naam, het adres, en de soort invullen van de onderneming of ondernemin gen, aan welker hoofd hij staat en voor zoover het een bedrijf is dat onder de Ongevallenwet ’21 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie bedrijfshoofd is, is om schreven in de toelichting op de achterzijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het hoofd van een zaak met personeel staat is bedrijfshoofd, maar in het alge meen ook ieder, die, voo reigen re kening, zonder personeel of uit sluitend met hulp van familiele den, een beroep uitoefent. Is een bedrijf geheel of gedeel telijk verzekeringsplichtig volgens de Ongevallenwet. 1921, dan be hoeft het bedrijfshoofd voor dat bedrijf het onderste deel der groene kaart niet in te vullen,, omdat de op dat bedrijf betrek king hebbende gegevens verzameld worden door middel van de loon lijst voor de Ongevallenverzeke ring, waaraan ditmaal een uit slaand blad met vragen ten be hoeve van de bedrijfstelling is toegevoegd. Is een bedrijf evenwel geheel of ten deele niet verze- ringsplichtig, dan moet daaren tegen voor dat niet-verzekerings plichtig bedrijf of deel van het bedrijf ook het onderste deel van de groene kaart worden ingevuld met de daarop gevraagde gege vens betreffende dat bedrijf. Hiermede is zeer in het kort ge zegd op welke wijze in het alge meen de telling plaats vindt. Op grond van het groote be lang aan een juiste bedrijfssta- tistiek verbonden, wordt aan alle bedrijfshoofden verzocht, het mo gelijke te doen om de groene kaarten en de loonlijsten met hun uitslaand blad zoo juist en volle dig mogelijk in te vullen. Men be denke goed, dat dit de betrouw baarheid van deze zoo nuttige bedrijfsstatistiek bevordert en dat men bovendien de leiding der tel ling den last van het vragen en zichzelf den last van het moeten verstrekken van nadere inlichtin gen bespaart. Inlichtingen over de invulling van de groene kaarten worden verstrekt door de volkstel- lers; inlichtingen over de invulling van de loonlijsten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zoo kort mogelijken tijd en met zoo weinig mogelijk kosten een goede bedrijfsstatistiek wenscht, verstrekke de gevraagde gegevens het wordt hier met klem herhaald met de grootst mogelijke nauwkeurigheid. IDSEGAHUIZUM, 22 Dec. Uitslag vernieuwing Ned. Herv. Pastorie Idsegahuizum-Piaam. Timmerwerken. Draaisma, Piaam M. Jongema, Makkum Amels, Makkum Feenstra, Parrega Architect J. F. v. Sneek. Begrooting f 2050. De bevolkingsregisters vormen een niet genoeg te waardeeren bron voor de kennis van dit steeds veranderlijke cijfer, maar geen men- schenwerk is onfeilbaar en de be volkingsregisters zijn afhankelijk van de nauwgezetheid, waarmee de bevolking de voorgeschreven aan giften doet. Een contröle eens in de tien jaren is niet te veel. Maar bovendien heeft de nauw keurige vaststelling van het bevol kingscijfer nog ander practisch en ook wetenschappelijk belang, en wordt in alle landen de volkstelling benut om enkele ge gevens te verzamelen over de sa menstelling der bevolking, hare sa menwoning, de beroepen, welke hare leden uitoefenen en zoo meer. Voor het verkrijgen van gegevens voor belastingaanslagen dient de Volkstelling niet In de laatste dagen van Decem ber worden de Volkstellingkaarten huis aan huis afgegeven, in omsla gen, welke er één bevatten voor af zonderlijk levende personen ’n aan tal voor gezinnen. Aan de gezins hoofden in dit laatste geval de taak om ze in te vullen. Is een lid van het gezin afwezig, dan vult het gezinshoofd niettemin diens kaart in. Heeft hij gasten of tijde lijk inwonenden, dan worden hem, behalve de gele en witte kaarten (mannen en vrouwen), ook oranje en (of) rose kaarten voor tijdelijk aanwezigen uitgereikt. Is het ge heele gezin afwezig en treft de tel ler dus als hij de kaarten wil afge ven niemand aan, dan zorgt het Gemeentebestuur voor de verdere afwerking. Begin Januari worden de kaarten weer opgehaald. De invuller hee dus een paar dagen tijd om te doen wat van hem verlangd wordt Zoo dikwijls hij zich voor een vraag gesteld ziet, waarop het antwoord niet eens voor al vaststaat, moet hij nagaan hoe is de toestand op 31 December te middernacht; wie ma ken op dat moment deel uit van mijn gezin; wat zijn op dat moment de beroepen van mij en van mijn gezinsleden en zoo verder. 10. „Ik ben blij, dat je in veiligheid bent, zuchtte Rob verlicht. „Ik was bang, dat je onder het vliegtuig zat”. „Dat was ik ook, maar ik wist me vrij te maken”, hijgde oude Daan. „Wat was ér aan de hand vormen taak. Wie uitsluitend leeft van rente, uitkeeringen en dergelijke ver meldt: „zonder beroep”. Wie hoofdzakelijk leeft van huizenbe- zit (verhuren) geeft op: „huizen exploitant”. Bijzondere moeilijkheden geeft het tellen van schippers en woon wagenbewoners. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor deze per sonen zonder vaste woonplaats. Wanneer voor hen of door hen tel- kaarten zijn Ingevuld en Ingeleverd held ligt op het gebied van zaken, ondernemingen, bedrijven of in stellingen een splitsing te maken in 4 zoogenaamde beroepsposities: a. personen, die in hun beroep als „zelfstandigen” moeten wórden beschouwd; dit zijn zij die eige naar zijn van een zaak, een onder neming, een bedrijf of een instel ling of die voor eigen rekening zon der personeel hun beroep uitoefe nen; b. personen, die als bedrijfs- houders zijn te beschouwen, bijv. Directeuren van Naamlooze Ven nootschappen of van Coöperatieve instellingen, in het algemeen dus personen die aan het hoofd van za ken enz. staan, zonder dat zij daarvan eigenaar zijn; c. personen, die in meer onder geschikte positie in een zaak enz. werkzaam zijn en belast zijn met toezicht over het gewone perso neel (bijv, bedrijfsleider, opzichter, meesterknecht, depót- of filiaalhou der, winkelchef e. d.); d. personen, die als het gewo ne personeel zijn te beschouwen en dus geen der onder a, b en c be schreven posities innemen (arbei ders, waaronder ook voormannen, employé’s, beambten en dergelijke in een zaak enz. werkzaam). Om het mogelijk te maken de verschillende door de bevolking uitgeoefende beroepen in een aan tal groote bedrijfsklassen en deze wederom in kleinere bedrijfsgroe pen in te deelen, wordt voorts ge vraagd den aard van de zaak, de onderneming, het bedrijf of de in stelling op te geven waarin men werkzaam is. Vermelding van de afdeeling, waarin men werkzaam is is in vele gevallen onmisbaar om een juiste kennis van den aard van het opgegeven beroep te verkrij gen, bijv, in, een machinefabriek dé afdeeling bankwerkerij. Opgave van de bijzondere, in gebruik zijn de benaming van de werkzaamheid strekt al mede om het juist inzicht in den aard van het beroep te be vorderen. Naam en adres van de zaak, waar men werkzaam is, worden ge vraagd om gelegenheid te openen tot het vragen van nadere inlich tingen, ingeval de beantwoording onvoldoende is voor een juiste rangschikking. Beantwoording met algemeene bewoordingen als „arbeider” of „werkman” is het blijkt wel uit het bovenstaande gehéel onvol doende. Wederom een voorbeeld: een „sterker” in de N.V. Textielmaat- schappij „Twente” heeft op te ge ven dat hij is „sterker”, in dienst van een ander?” „Ja” en wel bij „de N.V. Textielmaatschappij Twente” te Hengelo”, „Textielfa briek”, afdeeling y^wevierij” Be stuurder? „Neen”, belast met toe zicht „neen.” Personen, die meer dan één be roep uitoefenen, vermelden alleen hun hoofdberoep, namelijk dat het welk de voornaamste dagtaak vormt. Gepensionneerden geven op: „zonder beroep” wanneer zij tenminste geen beroepswerkzaam heden meet Verrichten. Doen ze dit wel, dan geven ze deze werk zaamheden als beroep op, ook al ze geen volledige dag- ÏP? k'LEEUWARDEN- 1 ïn ie el ï- AUTO nooüig IU.U1M k ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI ^^^20-5Oct.p*r<*u U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. e 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 11