Mededeeling /l5: atKen T^uofold EEN VROOLIJK KERSTFEEST J. B. VAN DEN OEVER ZONEN SW&E Die loren olsward F I il H' 1 1 WELLNER Uit den Omtrek Nieuwstijdingen. v f L<ï BéKooft nimmer gepoetst ‘lli'ir A. J. OSINGA i' gemaakt. DE UITGEVER. •J.' W Ke VREDE. he va D: T; ut D: k. 1 Jubileum. De heer S. van Houten her denkt den Isten Jan. a.s. dat hij voor 25 jaar bij de Herv. Gem. in dienst trad als deur wachter. Treurige mentaliteit van bestuursleden. Een spaarvereeniging te Duppeln in Denemarken hield Woensdag haar algemeene vergadering om onder de le den de opgespaarde Kerst- gelden te verdeelen. Men kwam echter tot de ontdekking dat de voorzitter en de penningmeester er met de kas, inhoudende verschei dende Kronen vandoor wa ren gegaan. „Kerstvreugd” (zoo heet de vereeniging) heeft dit jaar waarschijnlijk dus geen Kerst vreugd. „Vlijm”. Uw scheermesje. Zweedsch staal, 10 st. 65 ct. SJ. DE WIT - Kappershuls. Altijd tusschen de mazen der wet door. Ralph Capone, de oudste broer van den beruchten ben deleider, Nitti en Guzik, le den van Al Capone’s „orga nisatie”, zijn wegens ontdui king der inkomstenbelasting veroordeeld tot resp. 3 jaar, 18 maanden en 3 jaar gevan genisstraf. Nitti kreeg verlof om vóór hij de gevangenis inging met zijn gezin Kerstmis te vieren. De vrijgezellen in Servië moeten betalen. In Servië is een nieuwe wet afgekondigd betreffende de heffing van belasting op on gehuwden en voorts een wet waarbij kinderrijke families van het betalen van belasting worden vrijgesteld. De eerstgenoemde belas ting zal geheven worden van ongehuwden en gescheiden mannen voor zoover de laats- Ke set Sv Pr pr< uu ge uu G< VolRviide weck vei schijnt ,,L»e IS^C**3* Jong’* •vteuwso’ad” tweemaal, nJ.; WOEI.SDAG 3i DECEM BER en ZATckuAu 3 JANUARI. Het nummer van 31 December zal tevens Nieuwjaarsnummer zijn. Advertenties en Nieuwjaarsgroeten in te zenden uiterlijk tot DINSDAGAVOND 5 UUR. 25 JAAR. GARANTIE Bezoek in de Zondagen? Sigaren „voordeelig” I BRANDSMA’s WINKELS. TJERKWERD, 23 Dec. De timmerman W. Wijnia alhier, werkzaam zijnde met een af braak van een huizinge nabij Wommels, had hedenmiddag het ongeluk onder een val lende muur te geraken. Hij bezeerde zich hierbij nogal ernstig, zoodat op ad vies van den dokter overbren ging naar het ziekenhuis te Sneek noodzakelijk werd ge acht. Volgens bericht lijkt de toestand nogal gunstig. V B jari, hee arcl A boe mat hee o rd P op 26 Ker een Dec E. he uu (E dil F nac de i de F sel gel hed de E op 1 Din wei mei 31 E uur Ave E Z.1 5.3i O Ds. lurr Vri E Ds. ld 1.3 van f uur Av. 9.3 Bri 1.3 Tz wenschen wij allen, die dit jaar hun keuze lieten vallen op het populaire tafelgerei. - Hoezeer de vraag naar dit succes-artikel toe neemt, bewijst het feit, dat wij dit jaar onze omzet in Wellner- Silvello meer dan verdubbelden. Aan wie mogen wij in 1931 de kostelijke modellen toonen Een dappere vrouw. Uit Rotterdam wordt ge meld: In den nacht van Zater dag op Zondag om ongeveer één uur, werd de 28-jarige mej. Marie van Hal, wonende De Wittenkade 51, uit haar slaap gewekt, door een van buiten komend hulpgeroep. Vermoedende dat iemand te water was gevallen, begaf zij zich dadelijk in pyama op straat, waar men haar ver moeden bevestigde. Zonder zich te bedenken, sprong de dappere vrouw, die lid is van de Amsterdamsche Reddings brigade, in het water en na één keer te hebben gedoken, slaagde zij er in den drenke ling te grijpen en op het dro ge te brengen. Onmiddellijk stelde zij pogingen in het werk om bij het slachtoffer, die, naar later bleek, onder den invloed van sterken drank verkeerde en wellicht hierdoor te water was ge- ken Mist in Londen. Londen was Maandag we derom in een dikken mist ge huld. De draadlooze dienst meldt dat op de voornaamste kruis punten in de stad flambou wen brandden en het verkeer ernstige vertraging onder vond. Ook elders in Engeland hing veel mist, in het bijzon der in het Oosten en Zuid oosten. Bij verkeersongelukkèn ten gevolge van den mist werden zeven menschen gedood en ongeveer twintig gewond. Het verkeer langs den weg ondervond ernstige belem mering. In eenige gedeelten van Londen werden de bus- en tramdienst gestaakt, ter wijl de spoorwegen een be perkten dienst met de voor steden onderhielden. Het zwakke geslacht. Den laatsten tijd werden te Debreczin opvallend veel in braken gepleegd. Na een langdurig onderzoek consta teerde de politie, dat men te doen had met een bende van 12 tot 14-jarige meisjes, wier aanvoerster 17 jaar oud was. De jongedames leefden op grooten voet. Een cycloon boven Algiers. Berichten uit Algiers ma ken melding van een hevige cycloon in Algerije. Eenige straten werden in stroomen veranderd, waar door het verkeer nagenoeg onmogelijk werd. Tegen den avond nam de storm in hevigheid toe en ontaardde ten slotte in een 'cycloon met een geweldige kracht. Des morgens waren alle te lefonische en telegrafische verbindingen met het binnen land verbroken. Uit Algiers kon geen enkel schip vertrekken. De havendirectie verklaar- Geen vingerafdrukken ge- wenscht Dezer dagen arriveerde In de strafgevangenis te Duin kerken een voormalig Fransch kapitein bij het Vreemdelin genlegioen, die tijdens de verschillende onlusten in Afrika tal van onderscheidin gen had verworven, doch thans was veroordeeld we gens doodslag, omdat hij met zijn auto iemand had dood gereden. De officier was veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf. Toen men bij identificee- ring van den nieuw-aangeko- mene een vingerafdruk van hem wenschte te nemen, na derde hij snel de kachel, waarop het lak stond en hield zijn handen zoo lang tegen de heete kachel, tot ze geheel verbrand waren. Naar hij verklaarde, gaf hij er de voorkeur aan zijn han den zoodanig te verminken, dat men er nooit meer een vingerafdruk van zou kunnen nemen, dan de schande te on dergaan, dat men van hem, als van een gewoon misda diger, een vingerafdruk zou maken. raakt, de levensgeesten op te wekken. Na drie kwartier in gespannen arbeid werden de ze pogingen met succes be kroond. Per auto werd de drenkeling naar het Binnen j Gasthuis vervoerd, Ook mej. Van Hal heeft zich daarheen begeven, ten einde een wonde in het been te laten verbinden, welke zij bij het reddingswerk had op- geloopen. ten niet voor het onderhoud van vrouw of kinderen moe ten zorgen en van kinderlo ze weduwnaars var, dertig tot zestig jaar. Het bedrag dezer belasting zal berekend warden volgens de hoogte van oe andere grond-, huur- en rente- of inkomstenbelasting enz. en wel naar gelang van den leef tijd zal zij van tien tot vijftig procent daarvan bedragen. Interessant is hierbij er aan te herinneren, dat reeds 65 jaren geleden Servië als eer ste Europeesche staat een be- lasting voor ongehuwden in voerde. trokken worden, dat de Sa- hara vroeger vruchtbaar is geweest. Nu is de zeer aanvechtbare meening van de geleerden, I dat de Sahara een woestijn i$ geworden, omdat de bevol king van dit gebied geen be. grip van bevloeiing had en daarom de natuurlijke bron- I nen liet verzanden. De expeditie, die nu naat de Sahara is getrokken, heeft I de opdracht een nauwkeurige I kaart van de verborgen I bronnen en meren te ver-1 vaardigen en dan hoopt men een bevloeiingssysteem te kunnen maken, waardoor I men in staat zal zijn 2y2 mil. Hoen vierkante mijlen tot vruchtbaar land te maken. Men neemt als voorbeeld Irak, waarvan het- vroegere woestijngebied door planma tige bevloeiing voor een deel vruchtbaar is gemaakt. Waar vroeger een beschei den cactus groeide, kan men nu, in een jaar tweemaal tarwe oogsten. .unuvvcKu, zj Dec. Gisteravond om 10 uur brak brand uit in de boereschuur van den heer A. v. d. Meer alhier. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat spoedig het geheele gebouw een vuurzee was. Het in de schuur gestalde vee, be staande in 4 koeien, een hokkeling en een paard werd mede een prooi der vlam men. Een dubbel woonhuis, bewoond door v. d. Meer zelf voor de eene helft, het andere door D. Zijlstra, dat op slechts 1 M. afstand van de schuur staat, bleef ge spaard. De brand werd door de bewoners niet eerder op gemerkt dan door het ang stig geloei der arme dieren, waarvoor toen geen redding meer mogelijk bleek. De autobrandspuit uit Witmar- sum was zeer spoedig ter plaatse en in werking ge steld voor het behoud van het woonhuis. Omtrent de oorzaak is niets met zeker heid te zeggen. WORKUM, 23 December 1930. Bij de gister door Bur gemeester en Wethouders der gemeente Workum ge houden publieke verpachting van de Zeesluis c.a., het Nijhuizumer Tolhuis en een stukje land aan de Brande- burevaart werd als volgt in geschreven: Zeesluis. H. S. Haijtema te Workum, voor f 2300 Gebr. Walta, id. id -2104 R. Kuiken, Tjumma rum, id -2000 Gegund aan den hoogsten inschrijver. Nijhuizumer Tolhuis. Wed. Cath. de Jong, te Wor kum, f 2251 met en f 1411 zonder tol. M. de Vries, Workum f 2275 met en f 1160 zonder tol. Age Bakker Workum f 2222 met en f 1200 zonder tol. Tj. de Vries onder Parrega f2150. Tj. de Jong Nijhuizum f2020 met en f980 zon der tol. L. van der Valk te Workum, f 1475 met en f 600 zon der tol. Gunning aangehouden. Stukje land aan de Brande- burevaart. S. de Swart te Wor kum f 183.50 Wed. J. van der Akker Workum - 150. Th. de Boer, Wor kum -145.— Jac. B. Dijkstra, Wor kum - 140.— Gegund aan den hoogsten sten inschrijver. GROOTE MARKT 20a Ontginning van de Sahara? Kort geleden is een weten schappelijke expeditie uit Frankrijk vertrokken om de mogelijkheid te bestudeeren om de Sahara weer vrucht baar te maken. Steeds hebben de Franschen het betreurd, dat dit geweldig koloniaal gebied, dat zoo in hun nabij heid ligt, volkomen onvrucht baar is. Nu hebben de onderzoekin gen van een wetenschappe lijke vereeniging tot het ver moeden aanleiding gegeven, dat onder het woestijnland ’n groote oppervlakte uitstekend water ligt, zoo te zeggen een groote onderaardsche zee, welke slechts aan de opper vlakte moet worden gebracht om de geheele woestijn te be vloeien en vruchtbaar te ma ken. x De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de wensch hier de vader van de gedach te is en dat het nimmer zal gelukken hem te verwezen lijken. Voortdurend hebben de geografen vastgesteld, dat zich in de woestijn honderden uitgedroogde en verzande rivierbeddingen bevinden en daaruit mag de conclusie ge- Nog een vergiftigingsgeval. In het ziekenhuis te Jitsjin (N.-Boheme) zijn Zondag eenige patiënten in een ka mer, die Vrijdag met cyaan- waterstof ontsmet en daarna dertig uren lang gelucht was, plotseling onwel geworden. Zeven hunner, allen ouden van dagen, stierven binnen enkele uren, dertien anderen konden worden gered. Een ernstige aanvaring in het Kattegat. Het ongeveer 4000 ton me tende Finsche passagierschip „Oberon” is zeven zeemijlen ten zuiden van het Deensche eiland Lasö in het Katte gat in aanvaring gekomen met den Finschen vrachtstoo- mer „Arkturus”. De „Oberon” zonk binnen enkele minuten, Een bergingsstoomschip van de Deensche maatschap pij Svitsers en twee andere stoomschepen zijn naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Nadere berichten melden: Het s.s. „Arcturus” ligt nog steeds op de plaats des on- heils. De bemanning van de „Oberon” bedroeg 60 koppen Bovendien bevonden zich 21 passagiers aan boord. Voor- zoover bekend zijn totdusver de des middags, dat de scha- slechts 4 passagiers en 32 le de alleen aan de haven op meer dan 30 millioen francs werd becijferd. Twaalf schuiten zijn ge zonken, een treiler werd ont redderd en ging verloren, twee pieren werden grooten- deels weggeslagen. De nieuwe gedeelten van de kolenloskade zijn totaal verwoest. Van overal komen verzoe- om hulp. Het aantal MAKKUM, 22 Dec. De ijs club „Makkum” hield heden avond vergadering in de tee- kenschool. De voorzitter de heer E. v. d. Molen, opende de verga dering met een kort wel komstwoord en eenige me- dedeelingen. Bij de nu volgende be stuursverkiezing werd de secretaris, de heer D. Kui pers, die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie herkozen, terwijl daarna tot Commissarissen werden be noemd, de heeren O. Genée en L. Helfrich. Eerstgenoemde nam de be noeming aan, doch de twee anderen waren niet aanwe zig en zullen met hunne be noeming in kennis worden gesteld. De penningmeester de heer H. Miedema deed nu het fi nancieel verslag, waaruit bleek, dat er op dat oogenblik f 121.97J£ in kas was. Door de heeren Sj. de Boer en J. Rinia Jzn, werden de boeken van den penningm. gecontroleerd, en bij monde van eerstgenoemde werd de zaak als in orde bevonden verklaard. Hierna zouden de eventu eel te houden wedstrijden worden vastgesteld. Twee voorstellen van het bestuur werden besproken, doch von den niet de voldoende steun der aanwezigen. Er werd ten slotte vastgesteld, dat de eerste wedstrijd zou worden gehouden door mannen en vrouwen en de prijzen f50, f30 en f15 zouden bedra gen, waarbij als troostprijzen nog zouden worden toege voegd f7.50 en f5. Indien mogelijk, zou er daarna een Estafetterijderij worden gehouden. De heer R. D. Reitsma merkte op, dat bij het wen- schelijk achtte, dat bij eerst- genoemden wedstrijd, min stens 12 paren zouden moe ten zijn ingeschreven. Een paar schaatsen, die als attractie werden beschikbaar gesteld, werden uitgereikt aan J. Rinia Jzn. Na dit gezellig slot werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. De opkomst der leden was bevredigend. 24 uur op zee rondgedreven. De Finsche schoener „Me- riloki”, die vanuit de Finsche haven Abo met een lading hout op weg was naar Dene marken is nabij Gottland door een storm overvallen en lek geslagen. Tot overmaat van ramp brak bovendien het achter schip. De uit negen personen bestaande bemanning was toen genoodzaakt zich aan dek vast te binden, teneinde niet door de hooge zeeën overboord te worden gesla gen. Daar het schip zich in zeer ondiep water bevond, durfden de passeerende sche pen geen hulp te bieden. Ze waarschuwden evenwel de kustwacht waarop de torpe dojager Menin te hulp kwam en er in slaagde de opvaren den op te pikken. Ze hadden de laatste 24 uur op een ge deelte der planken-lading rondgedreven en waren to taal uitgeput. ’t Kerstfeest wijst ons op de I vrede, Ware vrede bovenal. Vrede op deez’ woel’ge aarde I Vrede in dit tranendal. Naar de vrede gaan we streven, I (Heusch, het is geen ironie), I Ach, de werklijkheid is anders I „Vrede”?.het is slechts theorie. Hier een oproer, daar een staking, Moorden en oneerlijkheid. Internationale vrede, Schijnt wel een onmogelijk heid. COR. Nadruk verboden. p lli’1' den der bemanning gered. Er worden dus nog 17 passa giers en 28 leden der beman ning vermist. V. D. meldt nog, dat de „Arcturus” een groot gat in den wand kreeg; niettemin is het schip den geheelen nacht op de plaats des onheils blij ven liggen. Van de aan boord genomen geredden van de „Oberon” zijn velen ziek ten gevolge van den schrik en ’t koude water. De „Oberon” kreeg een groot lek aan stuurboord on der de waterlijn. Men slaag de er in alle reddingbooten te strijken en van het zinkende schip af te zetten voor het onderging. Ondanks de schade, die de „Arcturus” zelf had opgeloo- pen, werd het reddingswerk direct stevig aangepakt, doch door den mist had men groote moeite de schipbreukelingen aan boord te brengen. Met S. O. S.-signalen riep men de hulp in van alle sche pen, die zich in de nabijheid bevonden. De uitbarsting van den „Merapi” op Midden-Java. Het aantal dooden, als ge volg van de uitbarsting van den Merapi, is thans toege nomen tot 700, terwijl ge vreesd wordt dat nog zeei velen meer, die worden ver mist, eveneens zijn verbrand. Acht inlandsche dorpen zijn totaal verwoest, terwijl een uitgestrekte streek vrucht baar land bedekt is met gloei end heet zand, welke stroom nog steeds naar beneden vloeit, waardoor andere dor pen met verwoesting worden bedreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Mid- den-Java binnen, in vele ge vallen van hun zinnen be roofd door al het verschrik kelijke wat zij hebben aan schouwd. Het geheele dis trict Sroemboeng is een ware brandende hel geworden. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, ofschoon het onderaardsch gerommel is opgehouden. De resident, die het getroffen district bezocht, kwam in verscheidene huizen, waar de mannen en vrouwen, blijk baar uit angst voor komende ramp zelfmoord hadden ge pleegd. De eruptie is een van de grootste catastrophen, welke Midden-Java ooit getroffen hebben. De hoofdplaats van het on- derdistrict Sroemboeng, dat door de lahar werd bedreigd, is door de militairen ont ruimd. De ramp neemt bui tengewone proporties aan. De lahar is sinds hedenochtend weder vier K. M. vooruitge stroomd. 200 bahoes sawah, 1300 bahoes tegallan en 1500 stuks groot vee zijn voorloopig verloren. Men verwacht ech ter geen aanzienlijke vergroo- ting van- het doodengetal meer, aangezien vrijwel alle in de gevaarlijke zóne liggen de dessa’s zijn ontruimd. Afgrijselijke tooneelen speelden zich in enkele huizen af. Voor den desolaten lahar- stroom staande zag de resi dent plotseling een klein jon getje alleen gekleed in een armoedig jasje, schreeuwende komen aanrennen, volslagen krankzinnig, met verbrande beenen en voeten. Het ventje werd gered en op den rug van een sergeant naar een ziekenhuis gebracht. De resident bezocht een ver laten huisje, alwaar hij zeven kinderlijken aantrof, terwijl de moeder, krankzinnig ge worden, zich had opgehan gen. Slachtoffers van een sneeuwstorm. Op New-Foundland heeft een sneeuwstorm gewoed, die twaalf uur aanhield en 't geheele land in 'n sneeuw kleed stak. De storm heeft veel na deel berokkend aan de scheepvaart en ook stagnatie veroorzaakt in het verkeer. Bij de kust van New-Found land zijn vier zeelieden om het leven gekomen, terwijl nog verscheiden vischers worden vermist. sleepbooten en andere hulp middelen is ontoereikend, De catastrofe is zonder precedent, doch tot dusver wordt van geen enkel ernstig persoonlijk ongeval melding orpmaalzl «I u i w i 9 De buit wu niet groot Dezer dagen kwamen drie jongemannen het postkantoor te Stollarzowitz binnen en vroegen den dienstdoenden beambte een postzegel van 10 pf. Toen deze hun ter hand werd gesteld, haalden zij re volvers te voorschijn en ge lastten den beambte met zijn gezicht naar riep muur in een hoek te gaan staan. Zij bon den zijn handen op den rug, sneden de telefoonleiding door en eigenden zich onge veer 400 M. toe uit de kas. Op het oogenblik, dat zij zich wilden verwijderen kwam een bakkersjongen binnen. Onmiddellijk moest ook deze zich met het gezicht naar den muur gewend, naast den beambte plaatsen. Daarop verliet het drietal rustig het vertrek en ver dween in de duisternis. I' |i V I s I I UU1 V. 1 ha- VAtfcrn A4v. f\ytrwf I H' i uu co ii.’ J-I noc wei J'ï Ds. Spi Ds. UUI c c UUI 1 Do lun Forjch en itoer steekt hij boven de huizen uit, die oude toren aan zijn voet leven en werken gij en duizenden andere Bolswarders. Gij zijt trotsch op de stad, welke deze toren symboli seert. Trotsch op wat zij voortbrengt en verhandelt. Want alles, wat de hoogste graad van perfectie en techniek heeft bereikt, Is In Uw eigen stad te koopen. Ook de Parker Duofold, de meest volmaakte vulpenhouder ter wereld. De pen, die schrijft, zoodra zij het papier raakt, altijd volmaakt functionneert, de meest betrouwbare, onvermoeibare kameraad voor het leven. Ga de schitterende volledige collectie zien. Alle zes smaakvolle kleuren, alle modellen, alle soorten pennen, volmaakt naar Uw hand. Maar ga niet naar elders, ga naar Bolsward, ga zien bij Specialiteit in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2