Illlllllllllllllll Dag en Nacht ten all en tij d e staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden!! Illlllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. Woensdag 7 Januari 1931 27— Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD COURAGE. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 2 n-1 en Een voortgezet, men Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. gevonden dat de wasch naar de inrich ting ging. Wie stond in dezen tijd nog aan de tobbe of strijkplank. „Weg met de zeepkop!” levensweg wjeer verlicht wordt en de levenslust afgenomen. En wat wij allen toewenschen, het is courage om hun pad met ongeheven hoofd te kopen. TJERKWERD, 1 Jan. Hedenavond had hier de installatie plaats van den heer C. van der Werf, benoemd hoofd der Chr. School alhier. De Maas wast. Uit Maastricht meldt men: De Maas wast sedert Zondag onrust barend. De peilschaal wees Zondagmor gen 2.83 m. na 85 c.m. was. In de laatste 8 uur is de rivier nog 30 c.m. gestegen. De stand is thans 3.13 m. Uit België wordt langzame was ge meld. De uiterwaarden zijn ondergeloo- pen. De werken aan de nieuwe brug loo pen weer gevaar te worden stopgezet. Ontploffing in Londen. In een der drukste straten van Londen heeft Maandag een geweldige ontplof fing een groote paniek teweeg gebracht. Een autobus, die een botsing wilde vermijden reed in volle vaart tegen een kabelhuisje der electriciteit aan, waarop een ontploffing volgde. De vlammen sloegen hoog op en een dichte rook vulde de straat, terwijl hon derden meters in het rond stukken ijzer in de lucht vlogen. Een voorbijganger werd zwaar ge wond. De chauffeur van den bus en ver scheidene andere personen werden licht gekwetst. Zich dood gedronken. Een 24-jarig man te Finsterwolder- polder wedde met een tiental personen, dat hij binnen een uur een liter cognac zou opdrinken. Hij had binnen vijf minuten de flesch Daarna wilde hij zich per fiets naar huis begeven en reed met snelle vaart in de richting van zijn woning, gevolgd door de andere jongens. Hij is echter niet zoo ver gekomen, daar hij zijn woning niet kon bereiken, omdat hij tengevolge van de cognac ge heel verslapt was. Hij is daarop naar huis gebracht, waar hij eenigen tijd la ter is overleden. De jongeman was ongehuwd. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. HENNAARDERADEEL, 5 Jan. De be volking dezer gemeente bestond op 1 januari 1930 uit 2407 m. en 2450 vr., to taal 4857. Zij vermeerderde door ge boorte met 52 jongens en 40 meisjes, to taal 92. Door vestiging in de gemeente met 167 m. en 183 vr., totaal 350. Geheele vermeerdering alzoo 219 m. en 223 vr., totaal 442. De bevolking verminderde door over lijden met 23 m. en 21 vr., totaal 44; door vertrek uit de gemeente met 283 m. en 266 vr., totaal 549. Geheele verminde ring alzoo 306 m. en 287 vr., totaal 593, zoodat de geheele bevolking is vermin derd met 87 m. en 64 vr., totaal 151 en dus op 1 Januari 1931 bestond uit 2320 m. en 2386 vr., totaal 4706. Er werden 36 huwelijken voltrokken. Het aantal levenloos aangegeven kinde ren bedroeg 5, waarvan 3 van het m. en 2 van het vr. geslacht. WITMARSUM, 5 Jan. De eerste jaar vergadering van de Tooneelvereeniging Een ongeluk met ernstige gevolgen. Maandag kwam een vrachtauto van de Bat. Petr. Mij-, gevuld met volle vaten benzine uit de Adriaan Pauwlaan te Heemstede en wilde den Heereweg over steken. Toen van de richting Bennebroek een personenauto aankwam, gooide de chauffeur van de vrachtauto zóó snel zijn stuur om, dat de wagen omviel. Op het rijwielpad reden op dat oogen- z blik twee broeders van het gesticht Vo gelenzang’’ te Bennebroek. Een dezer beide wielrijders werd blijkbaar door een vallend vat benzine geraakt; althans hij sloeg van zijn fiets, terwijl in zijn nabijheid een vat benzine lag. Toen men den wielrijder te hulp kwam, bleek hij te zijn overleden. Het is de broeder G. Eerse. verborgen verdriet hebben en met zoo weinig moeten zien rond te komen. Cou rage voor de ouden, maar ook voor de jongen, die nog aan den ingang van het leven staan, met zooveel idealen en die zoo spoedig meenen, dat zij oorzaak hebben den moed op te geven, omdat de verwachtingen werden teleurgesteld. Courage, voor den werkgever, die vooral in deze tijden zooveel te tobben heeft om de zaken op gang te houden en zijn, volk geregeld te kunnen uitbe talen, waar de inkomsten teleurstelden en courage voor den werknemer, als hij zelf wel ziet, dat de omstandigheden op het oogenblik niet gunstig zijn om vroolijk- heid in den arbeid te brengen. Courage in één woord voor allen zonder onderscheid die midden in de levensstrijd staan en niet minder voor die vejlen, die door krankheid en lijden in de afzondering werden gebracht en daar in de stilte van de eenzaamheid zooveel moeten ontbe ren wat anderen met gezonde lichamen nog mogen hebben en met heldere geest nog kunnen verrichten. Courage, om daardoor de spieren te stalen en de ledematen te strekken en daardoor de krachten te vernieuwen, die nieuwe kansen kunnen scheppen en nieu we gelegenheden openen, waardoor de Bloedig naspel van een voetbalmatch. Na afloop van den voetbalwedstrijd tusschen Peru en Uruguay, hebben te Lima bloedige gevechten plaats gehad. De wedstrijd werd door Urugua, ge wonnen en daar de spelers waarschijn lijk niet geheel fair gespeeld hadden,, wierpen Peruaansche soldaten zich op het elftal van Uruguay. De aanvallers werden door de politie tegen gehouden waarop de toeschouwers de politie met steenen bekogelden. De politie zag zich hierop genood zaakt van de (vuurwapens> gebruik te maken, waardoor twee personen wer den gedood en 14 gewond. Eerst toen de bereden gendarmerie ter plaatse ver scheen kon de rust worden hersteld. In andere kringen, bijvoorbeeld die van den arbeid is het vaak niet beter. Bah,( dat haijile ,ruwé, .viöze, saaie werk van allen dag. Al aanvangende in den morgen en dikwerf pas eindigend bij den avondstond en dan met zoo weinig afwisseling, in groote |eent|onig|heid al maar tot in het eindelooze zich herhalend en dan vaak voor weinig loon. Te weinig om er eens echt van te kunnen uitgaan en fleurig van te kunnen genieten en fraai van te kunnen kleeden naar de nieuwste mode, zooals die en die en die! Feitelijk is het geen leven, vooral niet dat dienende leven, en allerminst in een gezin met kinderen. Deze moesten er in elk geval niet wezen. Tenminste niet meer dan hoogstens twee. Niets dan bal last en schreeuwleelijken, geschikt om eens anders pleizier en vrijheid te bene men. „Of mevrouw ook een stofzuiger ge bruikte?” vroeg onlangs een aankomend meisje dat op een advertentie om hulp in de huishouding geschreven had. Een stof zuiger behoorde tegenwoordig toch in elke fatsoenlijke huishouding en wie kan daar tegenwoordig nog buiten, met al die meubelstukken van pluche en mo quette en tryp. Natuurlijk werd als van zelf sprekend In een ovenhuis gevallen. Maandag is de 49-jarige P. G. van Galen, werkzaam aan de zwavelzuur- fabriek van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmeststoffenfabriek te Vlaardingen van de loopbaan in het ovenhuis gevallen van een hoogte van ongeveer zeven meter. Van Galen die gehuwd was en vader van acht lynderen was op slag dood. En nieuwe ramp in Indië. Als gevolg van de uitbarsting van den vulkaan Merapi, wordt Midden-Java thans geteisterd door oMerstroomingen van de rivieren, waardoor dorpen en ook de waterleidingwerken van Djocja- karta werden verwoest. In Djokja zit men thans zonder water Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Een vreemd geval. Te Zelhem bij Doetinchem is Maan dag een klompenmaker Bulterman be wusteloos op den weg gevonden. Het bleek, dat de man door messteken aan hoofd en rug levensgevaarlijk verwond was. De klompenmaker is in het zieken huis te Doetinchem opgenomen. Het direct onder leiding van den bur gemeester ingesteld onderzoek heeft tot heden nog niet tot eenig resultaat ge leid. in het hotel Hofstra. Hoewel het financieele gedeelte vaak het zwaktepunt is in een vereeniging, was er toch geen reden om hierover voorloopig ongerust te zijn. Er werden in de eerste jaren twee zeer goed geslaagde tooneeluitvoeringen ge geven en een niet minder goed geslaagd matiné. De voorzitter, die periodiek moest af treden, werd bij, acclamatie herkozen, zoodat het bestuur er nog als volgt uit ziet: R. Bosma, voorz.; Joh. Reitsma, secr. en T. Boersma, Penh. Voorts werd besloten een eigen gar derobe aan te schaffen, waarvoor reeds eenige zeer bruikbare stukken aan de vereeniging werden afgestaan. Verder houdt de vereeniging zich aanbevolen voor overcomplete oude kleedingstukken of iets dergelijks. Geen geld meer in kas. De financieele toestand van de voor malige vestingstad Ehrenbreitstein, wel ker inwoners tot 1918 van het garni zoen leefden, doch na de demilitarisatie steeds meer verarmden, is thans troos teloos. Er is een staatscommissaris benoemd. Bij de uitbetaling der salarissen op oudejaarsdag bleek voor de gemeente ambtenaren en werklieden niet meer dan 50 mark per persoon beschikbaar te zijn. En dan die arbeid voor eigen brood. Gelukkig daar zijn nog mannen en vrouwen van „sta-vast” en „pak-aan” en een De sprinkhanenplaag. Fransch postvliegtuig heeft In Marokko een noodlanding moeten ma ken, daar het in een dichten zwerm sprinkhanen was gekomen. De snelheid van den propeller werd door de sprink hanen zoodanig verminderd, dat de pi loot zich gedwongen zag in een glij vlucht sne Ite dalen. Het duurde verscheidene uren voor dat de motor van de sprinkhanen gerei nigd was en de vlucht kon worden waarin opgenomen Door den voorzitter werd hem een har telijk welkomstwoord toegesproken, waarna deze de leiding van het verdere gedeelte van den avond in handen gal van den Eerevoorzitter der Vereen, den WelEerw. Heer Ds. J. van Rijs. Na gezamenlijk gezongen te heben Ps. 89 vers 1 en 7, ging Zijn Eerw. voor in gebed. Hij sprak in een duidelijke uiteenzetting in korte woorden dezen wensch uit, dat Van der Werf hier mocht werkzaam zijn tot heil en stichting onzer jeugd en hier zou mogen vinden ’n aangenamen werk kring, voor hem en zijn gezin. Enkele muziekummers, gezamenlijk gezang, verschillende Sprekers en den mooi© voordracht vulden verder deze zeer geanimeerde bijeenkomst. Hierna kreeg de heer Van der Werf het woord en dankte allen voor de be toonde belangstelling en sprak den wensch uit, dat hij hier zou mogen vin den hetgeen noodig is voor een aange name samenleving. Hierna sprak Ds. Van Rijs nog een kort slotwoord en na gezongen te heb ben Psalm 25 2, sloot Zijn Eerw, de bijeenkomst met dankgebed. f Benoemd tot lijdelijk onderwijze res aan school II, mej. M. W. Anema te Oosterend. MAKKUM, Jannewaris. Nijjiersdei waerd hjir op ’e boppeseal fen ’e Swan opfierd troch it toanielselskip „Vrien- de stille woonkamer zoo vaak zooveel' denkring” fen Wytmarsum it toanielstik „Frans Winia”, fen S. de Jong. En om nou mei de spylders en spyl- sters to bigjinnen, derfen kin net oars sein wirde, det hja allegearre bést wirk levere hawwe. Wy seoene den ek yn üs bioardieling Ünbinlik wêze om ünder- skied to meitsjen. Wy hiene eigentlik fen „Vriendenkring” ek net oars for- wachte, om’t hja hjir al earder in goede namme forovere hawwe. Fen herte hoopje wy den ek, det it Wytmarsumer selskip de tradysje oanhêlde scil hja binne hjir nou twaris efterinoar west en det wy hjarren takomme winter hjir wer ris op ’e planken sjen meije. Ek jiffer Wierda, dy for it grimearen soarge hat, komt in wirdsje fen lof ta. Oer it stik seis kin wy koart wêze, it is yn üs eagen in hiel moai stik, mar it scil eltsenien yn ’t lést net rjucht bi- fredige hawwe. De kar fen it neistikje „Hij is onschul dig”, det ek flot en bést opfierd waerd, hie better kennen. De seal fen ’e Swan wier sa goed as ütforkoft. „houdt vol”. Die niet bang zijn van i paar viijle handen en biet terug schrikken als de arbeid zweet komt te kosten en die hun lichaams- of geestes kracht er aan wagen, zonder daarbij te letten of de klok misschien ook later wijst dan de overeenkomst en de ver wachting was. Daar zijn nog van die trouwe zielen die hun heele persoonlijkheid liggen in hun werk; die opgaan in hun werk; die dien arbeid beschouwen als hun eigen werk en die daarom voor zich zelf en voor anderen een vruchtbaar en geze gend leven hebben, maar daar zijn helaas zoo velen, die voor de minste inspanning terugschrikken. Zij zien overal leeuwen op den weg. Zij deinzen voor elke tegen slag terug. Bij elke donkere wolk vree- zen zij voor onweer of regen en stellen daarom den arbeid die wachtende is, al maar uit tot later. En als eindelijk zaï worden aangepakt, gaat het al zuchten de en morrende en met tegenzin. Zoodra de kans wordt schoon gezien laat men den arbeid aan de ander over en gaat zelf er vandoor. Het valt alles zoo zwaar en kost zoo’n inspanning, en loont zoo weinig de moeite en stelt zoo teleur, en andere doen het toch ook niet en komen ook wel de wereld door, het gaat zoo het gaat, en het komt zoo het komt. Heeft iemand niet eens gezegd, dat het werken voor de dommen is? ’t Zou niet moeilijk vallen meerdere oorzaken te noemen waardoor de ar-f beidslust zoo menigmaal ontbreekt, maar ook over veler leven een donkere nevel hangt. Niet sinds gisteren of eergisteren, maar misschien van der jeugd af aan, en dat niet enkel zonder eigen toedoen, maar als gevolg eener verkeerde of verwaar loosde opvoeding door de ouders. In zulke levens behoeft slechts weinig te gebeuren of de fut en de moed en de ondernemingsgeest is er uit en zij liggen moedeloos en krachteloos tegen de vlakte of heffen met anderen een klaag zang aan over zooveel narigheid en wee- „Vriendenkring” alhier, werd gehouden dom en ellende met al de gevolgen van dien. Aan dit alles is inzonderheid onze tijd rijk en de beschouwing van al deze mi sère is geschikt om alle vreugde en hoop en moed te benemen was het niet dat achter de wolken de zon schijnt, en het nog nooit zoo ontstellend donker op iemands levensweg is geweest, of ook al tijd kon het weer licht worden en beston den er nieuwe kansen en mogelijkheden. Wanneer het oog voor deze slechts ge opend was en de lust niet ontbrak om krachtig en flink aan te pakken en zich met alle macht te werpen op die kansen ten einde van het leven te maken wat er van gemaakt kan worden. En daarom, wat wij noodig hebben, wat wij allen noodig hebben, dat is cou rage. Ook voor 1931. Ook voor ons per soonlijk leven. Ook voor onze eigene anbeid is ons speciaal geval. Courage voor de mannen en ook voor de vrou wen. Ja voor dezen niet het minst waar zij op den achtergrond van het leven, in Ongeluk. Onze stadgenoot Ykema, wonende Wortelhaven, overkwam dezer dagen ’n ongeluk dat nogal ernstige gevolgen had. Voor het luiden der klokken van de Martinitoren worden verschillende ploe gen mannen gebruikt. Op een der laatste Zondagen toen| ook genoemde Ykema met de klokketouwen bezig was, is er een der zware touwen hem om den voet gestrengeld en werd de man in een on deelbaar oogenblik naar boven opge trokken en viel toen van belangrijke hoogte op de steenen vloer terug. De man werd önmiddellijk naar huis vervoerd. Bij informatie hedenmorgen kon nog geen afdoende berichten om trent den toestand mededeelen. Wij allen, heel de wereld, heeft meer dan ooit behoefte aan courage. Dat is aan moed en aan durf, en aan veerkracht, en aan een wil, een vasten, sterken wil, om hetgeen men zich heeft voorgesteld, ook werkelijk te bereiken. Deze courage komt ten allen tijde van pas, maar vooral in deze dagen, bij den aanvang van een nieuwen tijdkring en te midden van zoo veel stemmen die geschikt zijn om alle levenslust en levnskracht en levens- energ’.c re dooden. Waar wij in onzen tijd ook over te klagen hebben, maar niet over te weinig sombere voorspellingen en droefgeesti ge vooruitzichten, en zwarte schaduwen en benauwende vooruitzichten. Velen zeggen dat het een en al misère is en niets meer verwacht kan worden. Het zijn altemaal jeremiades. Over de men- schen en over de toestanden en over dé tijden en over de omstandigheden en over den arbeid en over de malaise én over de werkeloosheid en waarover al niet! Men kan geen courant ter hand nemen of in donkere kleuren wordt het heden afgemaaid, en de toekomst voorspeld en die daarbij zijn penseel in de sombersté verwen doopt en de akelijkste tafreelen weet te schilderen heeft kans van bijval te vinden en algemeen te worden geloofd Opvallend is ’t toen reeds bij de jeugd deze trek naar het droefgeestige wordt gevoeld, en al in de jonge jaren, niet het minst onder de studeerenden, maar ook wel in de arbeiderskringen waar men ’t werken voorheen van huis-uit wel ge woon was,;, wordt opgeien tegen de wachtende taak. Beluister maar eens de taal van de jongeren. Wat hebben zij het zwéér en wat wordt er veel van hen gevergd en hoe moeilijk is hun leven! Haast geen tijd voor de sport of het spel. Ploeteren van den morgen tot den avond en dan vaak over dorre dingen die in het geheel niet sympathiek zijn. Ter nauwernood een lolletje of een grapje, of een verzetje daar tusschen in. Slechts en kele weken of maanden vacantie per jaar om daardoor weer op verhaal te komen. Schier geen gelegenheid voor voldoen de uitgaan, en kennis maken met anderen wat zoo noodig is op eigen vorming en niet het minst ook voor de toekomst en het krijgen van een flinke levenspositie. Gelukkig dat de jongeren elkander nog per advertentie, onder een nummer of schuilnaam nog kunnen bereiken want anders was het leven vreeselijk saai en gewoon onhoudbaar. Voorheen, toen de dancings d’r nóg niet waren en die vroo- lijke jazbanden en die betooverende mu ziek in die half verlichte zalen met hunne zachte verlichting .en sprekende kleuren en lijnen en tinten, toen wist men nog niet beter en meenden de jongeren dat het leven een taak was, en men geroepen was tot arbeiden, maar in onze verlichte tijd is men tot andere inzichten gekomen. Het leven moet genieten zijn, en hef dient gezocht in vermaak en vroolijkheid en muziek en zang en dans en omgang met anderen. Daarom is het in zoo me nig jong leven zoo saai en zöo duf en zoo vervelend, omdat dit alles te veel ge mist werd en zoo weinig afleiding be staat, die over heel het leven een lichten de glans verspreiden kan. Zoo klaagt de jonkheid en gaat zuchtende met schooltasch en boeken naar de lessen, omdat het leven zoo zwaar en zoo moei lijk is. SPANNUM. Dp den avond van Nieuw jaarsdag gaf het fanfarecorps „Oranje” alhier zijn jaarlijksche uitvoering. Deze avond mocht zich in veler be langstelling verheugen. Reeds voor het uur van aanvang was de Ned. Herv. kerk waar de uitvoering gegeven werd, geheel gevuld, zoodat noodgedwongen een aan tal bezoekers op de orgelgalerij moest worden toegelaten. Het bleek, dat het muziekkorps in het afgeloopen jaar flink heeft gestudeerd, cognac echter al leeg gedronken. De nummers, op het programma ver- meld, werden alle vlot uitgevoerd. Als declamator verleende de heer Boersma van Leeuwarden zijn medewerking. Evenals het vorige jaar vielen zijn voordrachten zeer in den smaak. Het verloop van den avond, die onder leiding stond van Ds. Lazonder, was vrij rus tig, hoewel er bij dergelijke gelegenhe den bijna altijd enkelen zijn, die door hun onordelijk gedrag het genoegen voor anderen bederven. Om twaalf uur sloot de leider de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze. ons Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1