Illlllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tijde staat by ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijdenl! Illlllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. Woensdag 14 Januari 1931 No. 4 en A We leven in een tijd, waarin het pes simisme ons van alle zijden tegemoet grijnst. Klachten, zuchten, zwarigheden, Het hoofd omhoog, het hart naar boven. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Uitslag verkooping. Bij de j.l. Zaterdag ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma gehouden finale toewijzing van het Burgerhuis aan de Kleine Dijlakker alhier werd kooper de heer G. H, Zelle alhier voor de som van f2353. Enkele kippen en een haan, pas nog vol leven en beweeglijkheid, had deze Telephaat direct onder zijn invloed, zoodat ze roerloos op een tafeltje ble ven liggen. Dit laatste nummer gaf een zeer sterk staaltje van zijn kunnen. durend bespied wordt, thans door Po- lonius, die zich achter een gobelin ver scholen houdt, vermoordt deze met z’n degen. Het besluit den Prins te ontvoeren was nu spoedig genomen. De Prins, die op z’n qui vive is, weet echter deri inhoud van ’n geheimen brief, waarin 'gewag werd gemaakt dat hij ’n zachte dood moest sterven, gewaar té worden. Door tusschenkomst van zijn boezemvriend, die een kaperschip uit zond, weet Prins Hamlet te ontsnappen, waarna hij weer naar zijn vaderland terugkeert. Zijn vroegere beminde, Ophe lia, heeft zich intusschen verdronken. Bij de begrafenis-plechtigheid, welke door Koning Claudius bijgewoond wordt en waarbij eveneens Prins Hamlet aan wezig is, wordt ook de Koning ver moord, waarmee tevens de dood van Hamlet’s vader is gewroken. t Woensdagavond wordt op de bo venzaal van café Timme een openbare vergadering gehouden van den Bond van Staatspensioneering. Alhoewel de actie van dezen bond in de laatste jaren niet met dat succes be kroond is geworden wat de voorstan ders zich hiervan gedacht hebben, is ’t werken van deze vereeniging, zeer ze ker de belangstelling waard, die het best getoond kan worden door een flinke opkomst ter vergadering op Woensdag avond. Gymnastiek. Onze Gymnastiekvereen. „Lycurgus- Wilhelmina” organiseert op 21 Januari haar jaarlijksche uitvoering in „De Doe- le” alhier. De Gymn.-avonden met hun variee- rend programma zijn nog steeds in trek bij het uitgaand publiek, zoodat we er niet aan twijfelen of velen zullen zich opmaken deze uitvoering bij te wonen. f Maandagavond, even over zes, daar had je ’t weer, alle lichten uit, nog even een opflikkering.toen bleef ’t duister. De petroleumlampen werden weer op gezocht (ze waren nu wel even zorg vuldiger opgeborgen), kaarsen opge haald en de noodverlichting was weer klaar. In de vrij dikke mist was het op straat een triest gezicht, op grooten afstand brandde hier en daar nog een gaspit. De enkele winkelzaken die nog niet het licht gemoderniseerd hebben, pronk ten nu met een gasverlichting die in de ^Igemeene duisternis bijzonder opviel. Zoo goed en kwaad het ging werden de werkzaamheden in winkels en kan toren gaande gehouden. De storing duurde deze keer dan ook verbazend lang, men zegt, dat er eèn ernstige sto ring ontstaan was bij Schenkeschans. Ongeveer kwart over 10 was alles weer in orde. Het is te hopen, dat dergelijke ern stige storingen zich in de toekomst niet dikwijls meer voordoen. Het is erg las tig voor de lichtgebruikers en daaren boven schadelijk voor de krachtgebrui- kers. dagelijkschen arbeid vele rustige uren daarin mag rusten. Door den heer A. Wijbenga werd aan de echtgenoote van den voorzitter een mand met bloemen aangeboden, hetwelk grooten bijval vond. De secretaris die reeds 22 jaar met den voorzitter had gewerkt, gaf in ge voelvolle woorden uiting aan de aange name samenwerking in al die jaren en hoopte, dat hij nog vele jaren met hem mag samenwerken. De voorzitter dankte hierna de ver schillende sprekers voor de vriendelijk heid hem en zijn echtgenoote bewezen, en hoopte nog veel voor de vereenic ging te doen. Daarop verkreeg de heer M. Huizin ga van Harlingen (declamator) het woord en wist de vergadering nog een paar uur gezellig bijeen te houden. MAKKUM. J.l. Donderdagavond hield de heer A. Alt van Bolsward voor het Nut eene lezing over de opera „Mamlet” van Ambroise Thomas. In zijn inleiding deelde de spr. mee, dat deze opera hier te lande en in Duitschland niet op het repertoire voor komt, doch dat ze elders een vast re- pertoire-stuk is geworden. Spr. behandelde op de hem eigen, vlotte wijze de geschiedenis van Dene marken en deelde mee, dat het hier een legende betrof uit de geschiedenis van Denemarken omstreeks het jaar 900. Deze legende, die door verschillende groote schrijvers is behandeld (o.a. Shakespeare en Goethe) en tevens meer dere kunstenaars heeft geïnspireerd, luidt ongeveer aldus: Hamlet, Prins van Denemarken, een weifelende figuur, die in de meening verkéertj daj het (Ijeven afhankelijk is van twee machtige factoren: Fatum en Schijn, wordt door zijn familie be schouwd als niet geheel toerekenbaar. Twee maanden voor ’t begin der han deling is zijn vader gestorven, waarna zijn oom tot Koning uitverkoren werd. (Er bestond toen een vrije keuze uit de Koninklijke familie). De njeuwe Koning hertrouwde ver volgens ’s Prinsen moeder, van welke gebeurtenis een 7-daagsch bruiloftsfeest werd gehouden. Hamlet behoort echter niet tot de feestvierenden, wrokt tegen zijn oom en moeder en koestert thans ’n ziekelijke vereering voor zijn over leden vader, Koning Hamlet. Terwijl het feest in vollen gang is, wordt door soldaten, die de wacht heb ben op de wallen van het slot, een geest verschijning waargenomen, welke geest verschijning voor den geest van Koning Hamlet aangezien wordt. Prins Hamlet wordt hiermee bekend gemaakt; hem wordt door den geest zijns vaders de plicht opgelegd, zich op zijn moorde naars te wreken. Het is n.l. gebleken, dat Koning Ham let door vergift uit den weg geruimd is door zijn broeder (thans Koning Clau dius), diens kamerheer Polonius en met medeweten van de Koningin. Prins Hamlet bemint de dochter van Polonius, Ophelia geheeten, die hij juist tevoren trouw gezworen heeft. Hij ge raakt hierdoor in een moeilijk parket; hoe kan hij zijn eed van trouw nako men tegenover Ophelia, de dochter van zijn vaders moordenaars? Hij besluit dan ook ten koste van zijn levensgeluk met Ophelia te breken. In een gesprek tusschen de Koningin en den Prins verschijnt weer de geest- gestalte zijn vaders. De Prins, die voort- Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor" oplaagcontröle. WITMARSUM, 10 Jan. De 59ste jaar vergadering van het ziekenfonds „Helpt Elkander” werd hedenavond in het café van J. Kuperus alhier gehouden. Nadat de voorzitter, de heer J. Ade- ma het welkom had toegeroepen, ver kreeg de secretaris het woord, die, zoo- als we van hem gewoon zijn, een keurig en net verslag uitbracht, waaruit bleek, dat het ledental 89 bedroeg en dat 37 begunstigers te boek staan. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat de ontvangsten f837.20 bedroegen de uitgaven f861.45, zoodat er een nadeelig saldo was van f 24.25. De bescheiden werden gecontroleerd door de heeren A. Kooistra en A. Bu- walda en door eerstgenoemde werd een gunstig rapport utftgebracht. De voorzitter dankte de beide be stuursleden voor hun accuraat beheer en de commissie voor de controle. De secretaris die periodiek aftrad, werd herkozen en deze nam de benoe ming weder aan, zoodat hiermede zijn 23ste jaar als secretaris ingaat. De heer Y. K. de Jong trad na een twee en twintigjarige dienst af en wenschte niet weder gekozen te worden. In zijn plaats werd benoemd de heer K. J. de Jong, een kleinzoon van een der oprichters der vereeniging. In de plaats van Th. Wiersma werd benoemd A. Hoogeveen. Het lid van de commissie van toe zicht de heer Sj. Rijpma had bedankt en werd in diens plaats gekozen de heer P. C. van Popta. De uitkeering bij ziekte blijft gelijk en een kleine wijziging werd gebracht in de contributie. Een voorstel van het lid P. Hartog, om een vaste ploeg dragers bij rouw dienst werd niet ondersteund en kwam alzoo niet in stemming. De uitgaven van penningmeester en secretaris werden met f 5 verhoogd, voor hun administratie. Voordat de voorzitter zóu sluiten nam de heer A. Kooistra het woord en bracht in herinnering, dat het 13 Januari a.s. 25 jaar geleden zou zijn, dat de voor zitter, de heer J. Adema, den voorzit tershamer had opgenomen. In die 25 ja ren was hij maar eenmaal wegens ziek te absent gebleven. Hij had de vereeniging steeds in goe de banen geleid en vooruitgebracht. Spr. hoopte dan ook namens alle le den, dat hij deze hamer nog vele jaren mag hanteeren. Hierna overhandigde de heer Kooistra den voorzitter een prachtige stoel, als aandenken aan zijn vele arbeid voor dé vereeniging gedaan en dat hij na zijn ARUM, 13 Jan. Hedennacht ruim 1 uur brak brand uit in de boerenhuizirtge bewoond door den heer K. Helfrich. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat enkel het vee kon worden gered. Huis en schuur brandden tot den grond toe af. Ook omliggende huizen beliepen brandschade. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 6452.27 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 20. Rijkspostspaarbank. Opgave van het postkantoor Bolsward over de maand December 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f9026.01 en terugbetaald f2573.74 „De witte raaf’. Het gezelschap „de Witte Raaf” komt Vrijdag a.s. in „De Doele” met een zeer varieerend programma. Volgens de recensies in verschillende groote bladen oogst' dit gezelschap in zeer veel plaatsen een groot succes. VOETBAL. C. A. B. IDrachten I: 4-7. Wat we verwacht hadden is geschied. C. A. B. heeft het niet kunnen bolwer ken tegen de Drachsters, welke een mooi sluitend spel hebben te zien ge geven. Voor de rust drongen de backs van C. A. B. te ver op, en hadden de Drachtsters steeds vrij spel, waarvan ze dan ook voldoende profijt hebben getrokken. Na de rust, toen C. A. B. het wind- voordeel had, hielden ze de bal te veel binnen en speelden slechts sporadisch op de vleugelspelers, zoodat dit wel op een debacle moest uitloopen. Over de wedstrijd het volgende: Onder leiding van scheidsrechter De Jong van Leeuwarden, welke deze wed strijd uitstekend leidde, werd even over tweeën begonnen op een slecht speel veld. De eerste aanval van Drachten volgt, maar Van der Heide stopt het goed ge richte schot. Wanneer de Drachtsters dan een open veld voor zich hebben, geven deze Van der Heide geen schijn van kans en binnen de 10 minuten leidt Drachten met 1-0. lusteloosheid omringen ons van alle kan ten. Het is een slechte tijd, zegt men, goed we zullen de laatsten zijn die bewa ren, dat het in orde is. Het kon heel wat beter en er is een geweldige crisis, die heel de wereld en het geheele maatschappelijke leven om vangen heeft en er zijn heel veel men- schen die alles bezien met het zwartste oog en in hun zwartgalligheid ons nog veel ergere dingen vóórspellen. In die omstandigheden is het zeker goed ook eens wat optimistischer te den ken, eens wat vroolijker te zijn en de lichtpunten die er ook in deze depressie tijd zijn, te belichten met een 1000 watt lamp, opdat dit lichtpuntje uitgroeie tot een geweldige stralenbundel, die de duisterheid der tijden verlicht en hoop en kracht geeft aan hen die moedeloos in die duisternis ronddwalen. Dan kunnen we in die lichtbundel zien de hoopvolle teekenen die we anders in de druk van het heden niet zoo gemak kelijk bespeuren. Nu is de goedkoopste manier om de menschen op te kikkeren, deze: te be weren, dat het nog wel eens beter zal gaan en er dan vol overtuiging op te laten volgen, dat het niet altijd zoo slecht zal blijven. Dat is een troost, goedkoop en een voudig. Je kunt er niets tegen zeggen, maar.je hebt er ook niets aan. Evengoed zou men kunnen zeggen, ’t kan regenen, maar het kan ook droog blijven. Ja, en als het dan droog blijft, dan is het toch maar lekker droog. Maar daarmee is onze tegenwoordige maatschappij niet gebaat, daarmee zijn ook onze menschen niet tevreden. Men wil op het oogenblik een ander geluid. Vertel dat er teekenen zijn, dat wê een betere toekomst tegemoet gaan. Noem feiten en factoren, die duidelijk op een verbetering wijzen, kan men dat niet zwijg dan liever, en houdt uw malaise-gepraat aan de kletstafel of on een theekransje. Voor hem, die wil op merken, zijn er factoren. Reeds eerder schreven we: Achter de wolken schijnt ook nu nog de zon. Ze ker, ilwe geven Doe, iwe) levjen op dit oogenblik in een tijd, dat alles gedrukt wordt en nog pas heeft een onzer groo te industrieelen verklaard, dat de toe stand (heel onparlementair uitgedrukt) „zeer beroerd” is en de vooruitzichten niet veel beter zijn, omdat men om maar bij een voorbeeld te blijven niet weet wat men van Amerika verwachten kan. En let nu op. Geen week na dit in- dustrieele orakel komt een bericht, uit de overkant van het groote water ons vertellen, dat men daar binnen zeer kor ten tijd een opleving van het Ameri- kaansche zakenleven verwacht die een algeheele opleving met zich brengen zal. Nu zijn wij nuchtere Hollanders en vooral wij bewoners van het hooge Noorden, zoo licht geneigd dadelijk een beurstruc te denken. We zijn wat bang geworden van die Amerikaansche beursspeculanten die ten koste van on noemlijke bedragen Fortuna’s rad te hun nen gunste trachten om te draaien. Maar dit bericht staat nu niet alleen. Verschillende Amerikaansche bladen als de „New York Times” en meer andere bevatten interessante artikelen waarin wordt uiteengezet hoe Amerika en in ’t bijzonder het Amerikaansche handels- en beursleven door enkele economische schokken en de daarop gevolgde crisis, voorts door de ontzaglijke schommelin gen en verschuivingen in de productie en distributie van massa goederen van verbruiks-, zoowel als van kapitaal goederen, een saneering van het be drijfsleven heeft ondergaan, die de weg naar betere tijden gebaand heeft. De geschiedenis herhaalt zich immer. De in de laatste eeuw voorkomende groote crisissen zijn nog altijd geweest het voorspel van een betere tijd, van ’n nieuwe periode van bloei en welvaart. Het is een gunstig teeken dat alle eco nomen, die naam hebben en geacht kunnen worden goede kijk te hebben op het maatschappijwezejn van onze tijd, de toekomst optimistisch inzien. Wel merkwaardig is deze crisis niet voortkomende uit een gebrek, doch uit een soort van technische overproductie waarbij de afzet, de consumptie van plotseling bij massa op de markt ge worpen goederen zich jnog niet heeft kunnen aanpassen. f Heden is naar Leeuwarden over gebracht Willem Kr., verdacht van het misdrijf bedoeld bij art. 284bis van het Wetboek van Strafrecht. We willen bij de vermelding van bo vengenoemd feit nogmaals de ernstige waarschuwing voegen: Ouders, let op Uwe kinderen. 27?!2 Jaargang waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Dan wordt een goed opgezette aan val van C. A. B. om hals gebracht door buitenspel. Er ontstaat dan een vrije trap voor C. A. B. maar het schot van W. Hoekstra wordt door den Dracht- ster keeper gestopt. De paal brengt dan bij een aanval van Drachfien redding. De strijd gaat dan even gelijk op. Van der Hauw maakt dan gelijk 1-1. Geleidelijk wordt Drachten dan weer sterker en wist nog voor de rust een 4- 1 voorsprong te veroveren. Na de thee heeft C. A. B. het wind- voordeel, maar het eerste succes is weer voor Drachten, 5-1. Dan verkleint Van der Hauw voor C. A. B. den achterstand 5- 2, doch lang pleizier heeft C. A. B. hier echter niet van, want het is even daarna 6-2, gevolgd door een mooi schot van W. Hoekstra en is de achter stand tot 6-3 gereduceerd. Wanneer er dan nog een 5 minuten zijn te spelen, is C. A. B. een geslagen elftal. Drachten doelpunt dan nog een maal, zoodat met 7-4 welverdiend werd gewonnen. Een groot aantal belangstellenden waren getuige van dezen wedstrijd, wel ke werd gehouden op het nieuwe, dras sige Sportterrein aan den Sneekerweg. De andere twee elftallen van C. A. B. deden het beter. C. A. B. II speelde n.l. gelijk tegen Sneek IV, 2-2, terwijl C. A. B. III de Zwartjes sloeg met 2-1. De voortdurende verbetering van de techniek, waarbij het mogelijk is gewor den de voortbrenging van velerlei arti kelen reusachtig op te drijven, terwijl deze voortbrenging met veel minder arbeidskrachten geschiedt, heeft zulk ’n geweldige verstoring in de verhoudin gen gebracht, die bestonden tusschen productie en consumptie en tusschen productie en benoodigde arbeidskrach ten dat onze maatschappij niet de tijd heeft kunnen vinden, zich op deze ver anderde toestanden in te stellen. Nooit is de verbetering in de techniek zoo snel gegaan, als in onzen tijd. De eene uitvinding volgt op de andere, on verschillig in welk bedrijf, waardoor 't mogelijk wordt de productie aanzienlijk te vergrooten. Hiertegenover staat, dat de bevol kingsaanwas minder snel gaat. De we reldoorlog en de na-oorlogsche mentali teit hebben de toeneming van het aan tal) (menscheel aanmerkelijk gestuit en ook dit wordt beschouwd als een der oorzaken ddr overproductie. De groote wanverhouding die ook thans nog heerscht, tusschen de steeds toenemende voortbrenging en de niet in die mate toegenomen afzetmogelijkheid heeft de crisis geschapen die zich op de meest zichtbare wijze toont in een groote werkloosheid, een werkloosheid die geheel overbodig zou worden, als de economen het middel wisten te vin den om de overtollige goederen, die in derdaad niet overtollig zijn, omdat heel veel menschen er nog gebrek aan heb ben, aan den man te brengen, of als de regeeringen hun nationale belangen en tegenstellingen konden vergeten om voL- gens de beginselen eener wereld-eco- nomie orde en regel te brengen in de ernstig verstoorde verhouding tusschen productie en verbruik. Bij de maat schappelijke anarchie die er alom heerschtfcal Jditf Voortoop^g «(en ivrome wensch blijven, ook al omdat ten slotte nog altijd de nationale economie de toe standen beheerscht. Daarom zal de maatschappij evenals bij vroegere crisissen weer zelf langs automatischen weg door de kracht der zelfwerkende factoren het evenwicht moeten terug winnen. Moge deze weg niet al te lang zijn, daarom nog eens het hoofd omhoog, onze oogen gericht naar de toekomst waar door de mist bank van het heden een zwak schijnsel te ontdekken valt van de zon die wie weet hoe spoedig weer ons bedrijfs leven zal verlichten. f Vrijdagavond trad in het Volksge- bouw voor een goed bezette zaal op de Telephaat Kara el Hammed. In zijn openingswoord wees deze Te lephaat er op, dat telephatie niets met godsdienst noch spiritisnie te maken heeft. Wetenschappelijk heeft men nog niet kunnen vaststellen wat eigenlijk tele phatie is, Verschillende staaltjes van het kun nen van dezen Telephaat werden ons alsnu getoond. Verschillende opdrachten werden zeer vlot uitgevperd. Was er soms een kleine hapering dan lag dit grootendeels aan den begeleider, die niet sterk genoeg doordacht. Geen enkele opdracht bleef onver vuld. Wel kosten sommige opdrachten de Telephaat eenige moeite. Tot dekking der gemaakte kosten werden in de pauze eenige platen ver loot. Na de pauze kregen we enkele staal tjes van massa-suggestie en persoon lijke suggestie. Een nummer dat we het komische gedeelte van dezen avond kunnen noemen. Aardig was, het. Het publiek amuseer de zich. De dieren suggestie was frap pant. a V Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-;1nning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Official Ford Dealer BOLS WARD TELEFOON 86 DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1