DE BROME GVmnflSÏIEK UITUOERIHG HOFSTEDE örootzaud 18, SNEEK, Telef. 332 De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 Woensdag 21 Januari 1931 2721Ê Jaargang No. 6 IN „DE DOELE” Stadsnieuws. BEZOEKT MORGEN WOENSDAG 21 JANUARI BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS LICHTSTRALEN. Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Boisward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A n n gestegen fietsen Duitsche a) het Keilen van onze levens- i ENTRÉE 75 CENT plus Bel. AANVANG PRECIES 8 'JUR Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. De Java-Soemba-Film. Maandagmiddag en -avond ging in de A dve r te n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. v .1 VOETBAL. De spanning ten top door het gelijk spel 3 3 van C. A. B. 1 tegen Black Boys te Sneek. Om 2 uur trapt C. A. B. met de wind mee af en is ook direct in den aanval, nieuwe Ger. Kerk aan de Gasthuissingel de Java-Soemba-Film. Deze film geeft een beeld van onze mooie overzeesche bezittingen en speci aal het eiland Java. De bedoeling van deze film is meer, de toeschouwers in te leiden en een beeld te geven van het Zendingswerk in onze koloniën. Zeer mooie tafereelen gaan ons oog voorbij en wordt een duidelijk beeld ge geven in de zegenrijke arbeid die door de Zending in onze Koloniën wordt ver richt. In verband daarmede wijzen wij eens op de betretkelijk weinig onkosten die het werkelfke leven eischt, mits men zich weet te bekrimpen en vergenoegd kan zijn net het weinige. Daartegenover bestaan er ook in on zen tijd nog betere kansen voor allen, die het goede willen; die hun best willen doen; die hunne krachten en gaven van het lichaam en van den geest ten dienste willen stellen van het algemeen en die zich als die werkvrouw welke wij hoor den en zagen arbeiden, met alle ijver en inspanning zich werpend op haar le venstaak, vast vertrouwend dat het haar in die weg van overgave niet aan het noodige ontbreken zou. Dat is een lichtstraal in onzen tijd, ge lijk van alle tijden, waarop ter bemoedi ging voor allen die het goede zoeken en willen, wel eens gewezen worden. Deze lichtstralen zijn er en zullen er blijven, gelukkig maar die ze zien mag, en die er van nabij kennis mee maken mag en bovenal, die daarbij in hun eigen hart plaats mogen hebben om deze licht stralen op te vangen en te bewaren, en ook weer tot heil van anderen laten uit stralen om daarmede anderer levenspad te belichten. Is het niet alsof daarbij de gesloten poorten „op een kier” komen te staan en een lied op de lippen wordt gelegd? Een lied van vertrouwen en van over gave en daardoor van blijde verrassing en van een nieuwe toekomst? Daarom wijzen wij op de lichtstralen die er zijn, mag het maar wezen om daardoor de oogen te openen voor de meerdere „sterren” die ook in de nach telijke donkerheid nog schijnen. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. G. Bijlsma slaagde dezer dagen voor ’t Mercurius-diploma Duitsche handels- correspondentie. „De Witte Raat”. Vrijdagavond gaf het gezelschap „De Witte Raaf” een uitvoering in „De Doele”. We kunnen niet anders zeggen, dat de eerste kennismaking met dit gezelschap een zeer aangename is geweest. Piet Holman en zijn medewerksters en werkers geven de echte Hollandsche kleinkunst, de kunst van een lach en een traan, beschaafd in alle opzichten, met een gezonde, pittige humor. Ieder nummer afzonderlijk te bespre ken, zal ik niet doen, meer willen we vastleggen een algemeenen indruk. Hoe welverzorgd was onverschillig welk nummer, hoe fijn en passend de aankleeding, de costumeering en het tooneel, zelfs voor de belichting had dit gezelschap een eigen installatie. Voor al die bijkomende dingen, zoo uitstekend verzorgd, een woord van wel gemeende hulde. Het nummer straatmuziek b.v. geheel in een ander genre, werd niettemin met kostelijke humor gespeeld, over het ge heel genomen een avond van gezellig kunstgenot. De artistieke leider, de heer Piet Hol man ontpopte zich bovendien als een leuke conferecier. Aan het slot van den avónd bedankte genoemde heer het publiek met eenige gevoelvolle woorden. We willen hieraan gaarne toevoegen: tot weerziens I TJERKWERD, 15 Jan. Bij de wed. D. Zwaagstra alhier speelde heden avond de tooneelvereen. „Nut en Ge noegen”: „As mem it witte wol”. Dit tooneelstuk van O. Nieuwenhuis, werd op zeer verdienstelijke wijze ge speeld. De rollen die vertolkt werden door eigen krachten, vielen bij het pu bliek zeer in de smaak. Na afloop werd er een geanimeerd bal gehouden, waarna allen omstreeks 2 uur huiswaarts keerden. wr na AFLOOP BALI “W deksel, of in onderdak of in totale voor ziening van alle levensnood. Zijn wij daarover vaak wil voldaan en dank baar? En daar tegenover bescheiden ge noeg in eischen? Het jubileum van Ds. Kossen. Het kerkje aan het 'Schildwijk was Zondagmiddag gevuld met een groote schare belangstellenden, teneinde het 40-jarig ambtsjubileum mede te viere.L Onder het zingen van vers 290 werd de jubilaris door den Kerkeraad binnen geleid. Tot tekst voor zijn gedachtenisrede had de jubilaris gekozen Hoofdstuk 3 vers 11 uit den brief van Paulus aan de Corinthen. Deze tekst was ook de levensspreuk van Menno Simons. Allereerst werpt Spreker een terugblik op de afgelegde levensbaan. Niet altijd ging dat pad over rozen. Ook tegenslag en lijden bleef hem niet gespaard. Evenals in vorige standplaatsen be staat ook hier in Boisward een innige band tusschen pastorie en gemeente. Dat dit moge leiden tot verdieping van ons geestelijk leven. Namens den kerkeraad sprak de voor zitter de heer S. J. T. Plantinga. Spreker memoreert dat de gemeente in dezen herder een diep-ernstig mensch ontvangen heeft. Hij heeft een groote plaats ingenomen in de harten der ge meenteleden. Met de bede dat God hem nog lang moge sparen voor de gemeen te en zijn huisgenooten, eindigt spreker. Ook namens de Doopsgezinden van Witmarsum-Pingjum werd de jubilaris gefeliciteerd. De gemeente Akkrum, ’n oude stand plaats van Ds. Kossen, had eveneens eenige afgevaardigden gezonden, zoo ook uit Den Haag en Den Helder. Verschillende sprekers boden geluk- wenschen aan. De gemeente zong hier na Gezang 138. Hierna dankte Ds. Kossen allen voor de groote bewijzen van sympathie. Van de gelegenheid den jubilaris te complimenteeren, werd druk gebruik ge maakt. Maandagavond was er feest in intiemen kring. maar door onberekend spel blijven doel punten uit. B. B. bepaalt zich tot enkele zeer ge vaarlijke aanvallen, die door de goed spelende achterhoede steeds onschade lijk worden gemaakt. De harde wind doet veel afbreuk aan het spel, hetgeen C. A. B. het meest be ïnvloedt, want doelpunten worden er niet gemaakt. Ongeveer 10 minuten voor de rust weet A. Hoekstra zijn club de lei ding te geven, door nog juist den bal over te halen en den keeper te verras sen. Dit was het teeken voor C. A. B. om nog beter aan te pakken en gedurig zweefde nu ook de bal voor het B. B.- doel. Voor de rust werd niet meer ge doelpunt. Na de thee pakt ook B. B. flink aan. Eerst scoort C. A. B. ten voordeele van de tegenpartij 1 1 en in een oogenbli^ tijds was de stand 3 1 voor B. B. De Bolswarder suporters vreesden reeds een nederlaag. Jan Huisman gaat in de voorhoede spelen en De Vries speelt back. Thans is C. A. B. niet meer te hou den. Met Jan in den aanval is C. A. B. geregeld sterker en al spoedig werd ’t 3 3. De strijd om de leiding wordt met enthousiasme gevoerd. C. A. B, is gere geld op de B. B. helft en voor het doel, punten worden evenwel niet meer ge maakt. Als de scheidsrechter einde fluit zijn de puntjes gedeeld. Door deze uitslag staan de kansen thans zoo, dat H. Z. C. van Harlingen, Black Boys van Sneek en C. A. B. van Boisward dezelfde kans hebben voor de 2de plaats. Het is nu Zondag weer gebleken, dat de C. A. B.ers op een goed speelveld zich gerust met de tegenstanders kun nen meten. Dat C. A. B. de thuiswedstrijden tel kens verliest, mag voor een gedeelte ook wel op rekening van ons nieuw voetbal- moeras gesteld worden. Is dat nu een toestand die bestendigd moet blijven? Men mag dan sympathl- seeren of niet met voetbal op Zondag. Wanneer het vreemdelingenverkeer in Boisward gediend kan worden, met het daarstelien van een goed voetbalterrein, is het, dunkt ons, de taak van de over heid hiervoor zorg te dragen. Wil onze plaatselijke club met succes de komende wedstrijden spelen, dan is een geregelde training onmisbaar, maar wie kan nu oefenen in het moeras? Op deze manier is de voetbalsport heel spoedig in zijn geheel te niet en daar mee weer een van de mogelijkheden voor vreemdelingenverkeer. ARUM, 17 Jan. Hedenavond had de 3de Christelijke Winterlezing plaats in de Geref. Kerk alhier. De heer Dr. A. Kuiper was uit Rot terdam overgekomen om een spreek beurt te vervullen. Spreker had tot onderwerp gekozen: „Het hoogste goed”. Het bezoek werd vrij zeker sterk ge handicapt door het zeer slechte weer. Enkele tientallen jaren geleden ver scheen uit het Engelsch een boekje, het welk tot titel droeg: „Lichtstralen door de wolken, of de poorten op een kier.” Het is, voor wie het verstaat, een ju weeltje. Het bedoelt in droeve, donkere tijden voor benauwde harten en neerge bogen zielen een bron van vertroosting te zijn en ongetwijfeld zijn in den loop der jaren vele terneergebogenen, of als door onweders voortgedrevenen door dit kostbaar werktje verkwikt en gelaafd geworden, zooals een moede woestijnreiziger soms lafenis vindt bij een put, in een onherbergzaam oord ge graven door een hand, die bij ervaring weet wat het zegt, geen lafenis te kun nen krijgen. Meermalen namen wij per soonlijk tot genoemd boekje de toe vlucht om aan de hand daarvan de he- melsche vertroostingen te genieten, welke vooral in donkere tijden als zorg of droefheid kwelden, het leven soms zoo moeilijk konden maken, en die door de geopenbaarde waarheid in deze donkere wereld gezonden werd om de kinderen van ons geslacht een riem on der het hart te steken en het licht te ma ken op hun levenspad. Evenwel ligt het niet in onze bedoe ling over bedoeld boekje In dit verband te schrijven. Daar kunnen van die kost bare juweeltjes gevonden worden, die echter niet op de wereldmarkt thuis be- hooren, en te duur en te waardevol zijn, dan dat zij door allerlei vingers beduimeld zullen worden. Daarvoor zijn ze te duur, en daar door zouden zij van hunne schoonheid verliezen. Alleen gebruiken wij den titel van .bedoeld werkje om er op te wijzen, dat er ook in deze kommervolle dagen, die zoo veler hart met zorg en vreeze vervullen gevonden worden, die een open oog mogen ontvangen voor de lichtstra len, welke ook nu nog in de duisternis van veler leven het oog trachten te ope nen voor het licht dat nog schijnt. Natuurlijk bedoelen wij daarmede al lerminst het oog te sluiten voor de don kerheid, of te ontkennen dat de tijden die wij thans doormaken, niet voor tal loos velen buitengewoon zorgvol zijn. Wij lazen hoe niet alleen in alle landen van Europa, maar ook in Amerika het aantal werkloozen tot in de millioenen zijn en de aconomen en de staatslieden allerwege zich bezig hou den met dit vraagstuk, hoe zij dat groo te economische probleem voor heel de wereld tot een oplossing zullen brengen. Dat is werkelijk een vraagstuk, waar van de oplossing een onmogelijkheid lijkt en alles die hieraan met alle ernst hunne krachten wijden, doen ongetwij feld een zeer verdienstelijk werk waar voor het komend geslacht hen zal z<- genen. Niettemin mag daarnevens ook n)g op iets anders worden gewezen. Wij be doelen, dat te midden van de veelvul dige zorgen toch ook nog de gelegen heid bestaat om voor betrekkelijk weinig geld in de noodzakelijkste levensbehoef ten te voorzien. Wij bedoelen dit, dat er van zooveel overvloed van -alles is, en althass in onze naaste omgeving op allerlei wijze verkregen kan worden en ook werkelijk verkregen Wordt, wat elk van noode heeft. Is het dan niet omdat het be- noodigde geld daartoe verdiend wordt dhn omdat dit door allerlei middelen o! instellingen van liefdadighe-d of phi- lantropie wordt geschonken. Daarop mag in onze tijd toch ook tvel eens ge wezen worden. Op hetgeen de voorge slachten zich meermalen getroost of ont zegd hebben, om de kiideren van onzen tijd te doen toekomen In voedsel of in Auto in brand. Zaterdagmiddag was in de garage aan het Schildwijk de heer S. bezig ben zine in de auto bij te vullen. Toen hij even daarna de motor wilde aanslaan, vloog deze in brand. Onmiddelliik werd de wagen naar buiten gereden en kon de brand met een slang op de waterleiding worden ge- bluscht. De auto was nogal wat beschadigd. f Naar wij vernemen zal Ds. J. Op ’t Holt op 1 Mei a.s. emeritaat aanvra gen. Het ligt in de bedoeling, dat ds. Op ’t Holt zich daarna te Staphorst zal vestigen. Gymnastiek-uitvoering. De uitvoering der Gymnastiek-veree- nigingen Lycurgus-Wilhelmina, op mor gen, Woensdag, staat weer in het tee ken der belangstelling. Naar we vernemen staan weer geheel nieuwe nummers op het programma, zoodat het bezoeken van deze uitvoe ring ten zeerste kan worden aangera den. - f Ds. J, C. Loor, predikant bij de Vereen, voor Evangelisatie) alhier, zal Zondag a.s. zijn afscheidspredikatie houden in de avondgodsdienstoefening. Zondag 1 Febr, hoopt Zijn Eerw. zijn intrede te doen in zijn nieuwe gemeente te Lettelbert (Gr.). Hebt u er wel eens bij stil gestaan met hoe weinig een mensch toe kan, zonder dat hij lichamelijk of geestelijk daarbij schade lijdt? Aan eten, en aan drinken, en aan kleeding, kortom aan het noodzakelijke levensonderhoud? En hoe al datgene wat nu bepaald noodig is, voor weinig verkregen kan worden? Wanneer slechts op de juiste en ver standigste wijze getracht wordt dit in bezit te verkrijgen, en daarbij niet ge staan wordt naar hooge dingen, maar men zich leert voegen tot de nederige. Meermalen is het ons opgevallen, hoe eenvoudig en hoe matig en hoe zuinig vele welgestelde lieden voor zich zelf leven en hoe weinig zij voor zich zelf behoeven. Aan spijzen en aan drank en aan lekkernijen en aan zooveel hetwelk tot de luxe van het leven behoort. Wij kennen er velen die ontzaggelijk mild zijn in het weggeven van geld en goed voor liefdadige doeleinden, of voor de voorziening in den nood van anderen, of in hulpverleening aan ellendigen, en die voor zich zelf zoo sober zijn, niet het minst in hunne kleeding en in de vertoo- ning van hunne persoonlijkheid in het openbare leven dat velen van hunne be- weldadigden zich zoo niet op straat zou den willen vertoonen, en oneindig hoo- ger eischen aan hun leven stellen. Dezer dagen lazen wij in een veel ge lezen advertentieblad, dat zijn lezers vooral in de breede volksklasse telt, een annonce, waarbij een „net meisje” en de zetter had er terdege voor gezorgd dat deze woorden „sprekend” uitkwa men en met flinke vette letters gedrukt stonden een eveneens „net meisje” als vriendin vroeg, waarbij evenwel als conditie werd opgegeven dat het moest kunnen „dansen” en fietsen”. Juist deze twee woorden spreken boekdeelen. Over haar die deze adver tentie inzond, alsook over den tijd dien wij thans beleven. Dansen en fietsen, deze twee eischen worden gesteld aan een jong leven, ten einde zich daarmede nader te kunnen verbinden en pret ma ken. Want daar gaat het in dezen tijd maar om, en dat is het wat van het le ven verlangd wordt. Wat is nu een meisje dat niet dansen en fietsen kan en wat voor een vervelend sa^i bestaan moet het voor een jong leven van zeg maar twintig zomers zijn, dat het daar bij niet kan meedoen. Maar elk, die verder ziet, en dieper doordenkt vraagt zich bij het lezen van een dergelijke zeven-stuiversche adver tentie af, wat voor een kind dat wezen moet, hetwelk zoo iets begeert en wat voor ouders het heeft en wat voor een geest Let brengt in de omgeving waarin het wordt aangetroffen, en geroepen wordt om te werken en wat het einde van zulk een jong leven moet zijn. Toch worden met deze twee woorden de le vensbeschouwing en het levensideaal van velen weergegeven, en daarmede kort samengevat, wat velen als het al lerhoogste en allervoornaamste begee- rer. Dansen en fietsen; spel en genot; vroolijkheid en vermaak, dAt is het ide- lal en naar hoogere dingen gaat het hart niet uit. Wij voorspellen zulk een leven een donkere toekomst met een wissen on dergang. Hennaarderadeel WOMMELS, 17 Jan. In de heden ge houden vergadering van den Raad de zer gemeente, waarin alle leden aanwe zig waren, werd besloten met ingang van 1 Janfiari j.l. de gasprijs voor ker ken, scholen en lokalen (alleen voor Wommels, waar gaslevering plaats heeft) van f0.75 terug te brengen op f0.60 per M’. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van den tegenwoordigen pach ter van de basculebrug te Wommels, werd instede van een publieke verpach ting, waartoe in de vorige vergadering was besloten, alsnog besloten de brug onderhands te verpachten voor den tijd van twee jaar ingaande 12 Mei 1931 voor de thans geldende pacht van f 125 per jaar aan D. Hemstra, vorenbedoeld. Daarna werd behandeld het punt, waarom hoofdzakelijk deze vergadering werd belegd, n.l. een voorstel van de meerderheid van B. en W. om tegen een besluit van heeren Ged. Staten tot niet goedkeuring van de gemeentebegrooting dienst 1931 in beroep te gaan bij de Kroon. Damwedstrljd Frlesch spel. Kampioenschap voor Boisward. Aan de gehouden Damwedstrijd al hier namen 31 spelers deel. De aangebo den lauwertak werd na moeilijke par tijen gewonnen door den heer J. Bruin- sma van Witmarsum. Totaal-uitslag is als volgt: Hoofdklasse. 1ste prijs: J. Bruinsma. 2de prijs: J. Wierdsma, Boisward. 1ste klas. 1ste prijs: J. Twijnstra, Waaxens. 2de prijs: N. de Boer, Tjerkwerd. 2de klas A. lste prijs: E. Nawijn, Boisward. 2de prijs: J. Oord, Boisward. 2de klas B. lste prijs: L. Hoogeveen, Witmarsum. 2de prijs: A. Buwalda, Witmarsum. Prijzen waren luxe voorwerpen. De lauwertak was aangeboden door een liefhebber. 1 1 I 8 l Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. o. kwartaal. it is 1 i SOLIED ADRES VOOR - EN VOOR-VERKOOP KAARTEN BIJ DE WED. A. AUKEMA PLAATSBESPREKING VOLGENS PLATTEGROND WOENSDAG 21 JANUARI VAN 12-1 UUR DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1