llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tij de staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden I! llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Woensdag 28 Januari 1931 Nn. 8 27J2= Jaaigang VREOESKLANKEN. Hoest, Keelpijn Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 rót A 1. Burgemeester en Advertentiën per reirel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. dan op lin de >ten WITMARSUM, 26 Jan. De afd. V. C. J. B., gaf in de Ned. Herv. kerk alhier ter gelegenheid van den Jeugddag een godsdienstig spel, n.l.: „De schoenlap per Marttijn”. Dsi Ruytenberg van Pingjum sprak een woord van inleiding, waarna een aanvang werd gemaakt met het spel. De talrijke aanwezigen hebben met de meest stille aandacht het mooie spel gevolgd en de afd. kan dan ook zeer te vreden zijn over hun ernstig en mooi werk. Een ieder keerde wel voldaan huis waarts. Doch juist daarom meenen wij dat het zulk -een verblijdend verschijnsel is thans er op te mogen wijzen, welk een verlossend en daarom beteekenisvol woord gesproken is te Genève, waar naar den mensch gesproken de mannen bijeen zijn van wie in de eerste tijden de toekomst der wereld, en met name van Europa afhangt, te weten meer dan 20 Ministers van Buitenlandsche Zaken of hunne vertegenwoordigers. HENNAARDERADEEL, 24 Jan. Uit 't door het Hoofd van den Keuringsdienst van vee en vleesch voor deze gemeente ingezonden staten blijkt, dat gedurende het 4de kwartaal 1930 zijn aangegeven voor vee- en vleeschkeuring: 44 koeien, 1 kalf, 4 schapen, 195 var kens; voor keuring in nood gedoode dieren: 4 koeien, 2 kalveren, 8 schapen en 20 varkens; voor keuring van ge storven dieren: 5 koeien, 1 paard, 2 kal veren, 15 varkens, 27 nuchteren kalveren en 18 schapen. Gedurende dien tijd zijn afgekeurd: wegens arthitis: 1 nucht. kalf; wegens houtvuur: 1 graskalf; wegens cachexie: 1 varken en 1 schaap; wegens mond- en klauwzeer: 1 koe, 1 nuchter kalf, 3 var kens en 1 schaap; wegens ontbinding: 1 graskalf, 1 paard, 9 varkens en 12 scha pen; wegens pest: 1 varken; wegens verschijnselen van septicaemie, pyaemie sapraemie, toxinoemie: 3 koeien; we gens ziekte van de spijsverteringsorga nen: 1 varken; wegens ziekte van den uier: 1 koe; terwijl 23 nuchteren kalve ren dood werden geboren. Totaal aantal gevallen van echinococ- cose 10 en van tuberculose 6. Loketten postkantoor. Nergens wordt meer gemopperd dan in het Bolswardsche Postkantoor; d.w.z. in de wachtruimte voor het publiek. Met groote ergernis moeten de vele wachtenden het aanzien, dat steeds één der twee loketten gesloten blijft, terwijl het volstrekt geen uitzondering is, dat men een half uur en langer in de queu mag staan, alvorens geholpen te wor den. Heel dikwijls komt het voor, dat er tien of vijftien menschen geduldig staan te wachten en dit aantal zou dik wijls nog belangrijk grooter zijn, als ve len niet aanstonds bij het zien van de lijdelijke menigte rechtsomkeert maak ten, in de hoop later eens een gunstiger oogenblik te zullen treffen. Deze waarlijk onhoudbare toestand heeft aan het bestuur van „Handel en Nijverheid” reeds vele weken geleden aanleiding gegeven zich tot het Hoofd bestuur der Posterijen te wenden, met uitbouw van heel het cultuurleven naar alle kanten, door alle krachten, onder alle sfanden en rangen, om zóó het goede te zoeken voor het geheel en mede te werken tot heil van anderen. Zie, dat is het wat ons zóó verheugt, en daarom met zulk een groote vreugde wordt opgemerkt en ook in deze regelen verbreid. Opdat degenen die als door onweders voortgedreven, moedeloos en krachteloos aan den heirweg van het le ven zijn neergezeten, geen raad meer weet, en geen uitweg meer ziet, en geen hope meer heeft, het hoofd mag leeren oprichten en zich hier een hart onder den riem voelt gegeven. Want er is nog hope; daar is nog uitzicht; daar is nog verwachting; daar is nog een toekomst. Voor ons, voor ons huis, en voor ons land, en onze kinderen. Kortom voor allen! In verband hiermede willen we ook nog even vluchtig wijzen op de wellicht te nemen maatregelen van Rijks- of ge meentewege om als buitengewone crisis maatregel in te grijpen, zooals dat in de oorlogsjaren óók plaats had, al is het dan ditmaal in andere richting en voor andere personen. Ik bedoel op hetgeen kan worden gedaan voor degenen die misschien hunne plaats m het openbare leven zouden verliezen, indien niet spoe dig krachtig werd ingegrepen. Ze hel pen en voor ondergang te behoeden. Hier ligt eene taak voor de Overheid, óók in ons gewest, en voor allen die macht en invloed hebben, en gaarne zouden wij allen die hierbij eenigen in vloed hebben wel willen opwekken om hierbij niet van verre te blijven staan, maar met het oQg op het algemeen be lang te doen, wat de hand vindt om te doen, teneinde zegenend werkzaam te zijn. Zóó blijft een volk behouden en wordt een huis gebouwd, en zoo wordt eigen leven vruchtbaar en vol. Vredesklanken. Heerlijke klanken! Het begint te dagen! In Maart is de winter voorbij. De lente komt. Straks wordt de stem van de tortelduif weer gehoord! De slappe handen opgeheven, en de struikelende knieën vastgesteld, en met nieuwe kracht het leven weer aanvaard. Het gaat ter overwinning! WORKUM, 23 Jan. Gisteren kwam de raad onzer gemeente des namiddags 6.30 uur in openbare vergadering bij een. Behalve den heer Gaastra, die uitste- dig was waren alle leden op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar tegen woordig. De voorzitter opende de vergadering met een uitvoerige nieuwjaarsrede en sprak daarna het formuliergebed uit. De notulen werden daarna onveran derd vastgesteld en een achttal ingeko men stukken voor kennisgeving aange nomen. Op een verzoek van een viertal inge zetenen om ontheffing van den aanslag in het schoolgeldkohier 1930 wordt be- OOSTEREND, 22 Jan. Hedenavond had de aangekondigde muziek- en zang uitvoering plaats in de Herv. Kerk. De muziek onder leiding van den WelEd. Heer Warbroek; de zang onder leiding van den WelEd. Heer G. Froentjes. Nadat de heer Froentjes op de gebrui kelijke wijze het samenzijn had ge opend, en een kort welkomstwoord had gesproken werd overgegaan tot het af handelen van het programma, dat uit een 23-tal nummers bestond. Op correcte wijze werden de verschil lende nummers ten gehoore gebracht, hetwelk ook te verwachten was, daar beide vereenigingen nogal hoog staan aangeschreven in de muziekwereld. Jammer was hef voor hen, dat er zoo weinig publiek aanwezig was. De thuis blijvers hebben veel gemist. :ster hter rge- nief bestaan om nu reeds hun verzoek in te willigen, doch dat hun uitstel van be taling wordt verleend tot Maart/April 1931. Op een daartoe gedaan verzoek van A. Elzinga en J. Westendorp om een te gemoetkoming ingevolge art. 13 der L. O.Wet 1920 wordt besloten f 10 per kind toe te kennen. Aan een verzoek van J. Bulthuis om weder inhuring van de door hem be woonde woning wijk G no. 128 wordt gunstig beschikt. Op een verzoek van S. Vlas exploi tant van een radio-distributie-centrale, om verlagen van de retributie voor het hebben van overspanningen over de openbare straat en het vaarwater wordt afwijzend besloten. Op een verzoek van G. B. de Boer om vermindering van huur voor de door hem gepachte perceelen grasgewas van de bermen der wegen wordt besloten 20 reductie te verleenen, doch elk geval af zonderlijk te beschouwen. Op een verzoek van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Workum, tot wijziging van de dagen en uren waarop Het is hier niet de plaats, en ook niet den tijd ’n pluim op den hoed te zetten van een bepaald land, of een bijzonder persoon, of een bepaalde partij. Daar voor is de zaak waar het hier om gaat véél te hoog, en te heilig, en te ernstig ook. Bovendien, wat is een mensch en wat is alle menschenwerk, vergeleken bij den Almachtige en bij het wereld- regeer en wereldbestaan van Hem van Wien geloofd mag worden dat in Zijne hand de draden liggen van heel het le ven en van alle creatuur. Daarom is hier alle eigen roem uitgesloten, en denken wij er niet aan ook maar iemand te ver heerlijken, al blijft het oorzaak van dankbare erkenning dat ons kleine land door een zijner znen, in dezen een schien onder Hoogen zege, wereldbetee- door een zijner zonen, in dezen een woord heeft mogen spreken, dat mis schien onder Hoogen zegen wereldbetee- wereld, en dat woord is ingeslagen om niet weer verloren te gaan. Naar den mensch gesproken, mag Europa, mo gen de volkeren der aarde rustig zijn! De grooten dezer wereld, de machtigen der aarde willen geen oorlog. Zij willen geen stikgassen, en giftbommen, en dood en verdelging en vernietiging, en ondergang! Zij willen opbouw! Zij wil len herstel! Zij willen rustige samen leving! Zij willen ontwikkeling van de gaven en krachten welke er schuilen ih heel de maatschappij, en zij willen op den Burgerlijken Stand kosteloos wordt voltrokken wordt besloten te berichten, dat dit verzoek dient te worden gericht aan de Ambtenaren van den Burgerlij ken Stand aangezien door dezen inge volge art. 3 der wet van 23 April 1879, St.bl. 72 deze zaak regelt en de uren vaststelt. Voor de alhier aangewezen vier stem bureaux en hoofdstembureau werden de diverse leden en plaatsvervangende le den benoemd. Idem voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de verordening op het be heer van de lichtbedrijven gewijzigd. Idem de begrooting, dienst 1931 in ver band met opmerkingen van Ged. Sta ten. Voor het bouwen aan de noordooste- lijke zijde van den nieuwen weg naar Ferwoude wordt de rooilijn bepaald op 10 M. uit de as van den weg gemeten. Op een voorstel van B. en W. tot ver betering van een voetpad tusschen den ouden Heidenschapsterweg en de Bu ren (kosten ƒ85) wordt besloten hef voetpad te verbeteren. Het R.K. Kerkbe stuur zal 25 in de kosten bijdragen. Sportterrein. Een voorstel van B, en W. tot het in richten van een speelterrein aan den Stationsweg wordt met 5 tegen 4 stem men verworpen. Uit een oogpunt van werkverschaffing is de minderheid er voor, de meerder- heir vindt het een luxe voor Workum. Een voorstel van B. en W. tot het laten vervallen van de retributen voor brugjes en rijdammen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot aan koop van de gymnastiekvereen. „Stan- fries” van het perceel water „de holle meer”, wordt aangehouden om te on derzoeken of aldaar een voldoende hoe veelheid bagger kan worden geborgen en of het noodzakelijk Is een vrij kost bare dam te maken. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot wijziging van de begroo ting dienst 1930 van het electr.bedrijf, vaststelling van het suppletoir kohier van hondenbelasting en behandeling van reclames schoolgeld 1930. Bij de rondvraag wijst de heer Sikkes er op, dat de klokluider zich nogal eens vergist met het lulden van den klok. Hij acht het noodlg de burgerij tegen deze vergissingen te beschermen. Voorts wijst hij op de mogelijkheid van werkver schaffing door aanvoer van zand. De heer Van der Gaast vraagt nog, of er bij het aanbesteden van den boven- bouw der nieuwe sluisbrug ook termij nen zijn bepaald waarbinnen het werk moest worden opgeleverd. Hij meent, dat het werk langer heeft geduurd en daar het verkeer iangeren tijd gestremd is geweest dan oorspronkelijk in de be doeling lag. De voorzitter zegt dat er, zooals van zelf spreekt, wel termijnen zijn bepaald, doch deze zijn tengevolge van stakings overschreden, waar niets tegen te doen Is. Dat kan helpen. Uit Kalgoorië (West Australië) wordt gemeld, dat aldaar een goudklomp is gevonden, wegende 78 pond, en een sloten te berichten, dat er geen termen waarde hebbende van pl.m. f 66.000. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera- deel op Zaterdag 31 Januari 1931, ’s voorm. 10.15 uur ten gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergadering van 27 December 1930. 2. Ingekomen stukken, 3. Mededeelingen. 4. Benoeming van een hoofd der o. 1. school te Komwerderzand. 5. Benoeming van leden der Com missie tot wering van schoolverzuim. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing der o. l.schooi te Hartwerd. 7. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van de besturen der afdeelingen Arum en Witmarsum van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, houdende verzoek om maatregelen te beramen ter bestrijding der werkloosheid. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging der huur van den bij gemeentewoningen behoorenden tuingrond. 9. Rapport der Raadscommissie in zake omzetting van ’t Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Makkum in een hulpkantoor. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake verhaal van een ge deelte der door de gemeente verschul digde premiën ingevolge de Ziektewet. 11. Idem tot aanschaffing van brandbluschmateriaal ten behoeve van de brandkranen. 12. Idem tot het vaststellen eener re geling betreffende het verleenen van een bijdrage uit de gemeentekas ten behoe ve van de aansluiting aan ’t telefoonnet van die dorpen, welke zonder steun der gemeente van een telefoonaansluiting verstoken zouden blijven. 13. Begrootingswijziging. 14. Belastingreclames. Reeds een paar maal hebben wij er op gewezer hoe noodzakelijk het is, dat in dezen 'edrukten tijd met zooveel ge broken harten en gebroken levens, en vervloden levensgeluk en vervlogen le- vensicéalen, alle pogingen worden aan geweid die er zijn om het gebrokene te heelffi, en het ter neergebogene op te richen, en het verslagene te genezen. Vog' zoover dat in ons vermogen was hetoen wij dit persoonlijk medegetracht te jevor<ien, niet het minst ook door mdoel van de pers, en daarbij te wij zen op de lichtpunten die er óók in de an tijd toch nog zijn, ten einde daar door meteen op te wekken tot meer cou rage. Vandaar dat het ons een reden van groote blijdschap was, in het Za- terdagnummer nog publicatie te kunnen geven aan de proclamatie der vier groote mogendheden, die ons aanleiding geeft, hier te gaan spreken van „Vre desklanken”, omdat wij in dat woord eene stem mogen beluisteren waarop de wereld wacht. Het kan niet ontkend worden dat de laatste jaren een pessimistische geest heerscht in heel de literatuur en in de stemmen die allerwegen opklinken. Mede als gevolg van de laag-conjunc- tuur op allerlei levensterrein zijn wij zoo langzamerhand gekomen in eene de maarscnappij, en zij winen op S mo" grondsUgen^enUen aan de heid te vervoeren, ’t Leven is voor velen zóó gedrukt, en daarbij zijn de vooruit zichten misschien zóó weinig rooskleu rig dat de een den ander na praat met het zwartgallige woord van den onge luksprofeet, als hij Al maar de vraag doet hooren: „Wachter wat is er van den nacht?”, om géén antwoord te beluisteren dan het niet minder droef geestige: ,,De morgenstond is gekomen en nog is ’t nacht.” Om maar eens iets te noemen; reeds maanden lang wordt op allerlei wijze, in woord en geschrift de wereld aangekondigd dat wij weer aan den voor-avond staan van een ge weldigen wereldbrand, waarbij de oor log van 1914’18 nog maar kinderspel is geweest en mannen van naam en be- teekenis en invloed in den treure ons trachten aan te kondigen dat welhaast het einde dAAr zal zijn. Zelfs in gods dienstige kringen wordt de geest van den tijd benut om mede onder zijnen invloed welhaast het einde dezer bedee- ling dAAr te zien en de ondergang aan te kondigen van de zienlijke dingen. Het is alsof vroom en goddeloos, kerk en politiek, diplomaten en democraten, de dictatuur van den enkeling zoowel als de oude luister van het officieele gezag, kortom heel het wereldleven in zijn openbaring naar buiten er op uit is om allen en alles met lamheid te slaan en de stalen veerkracht van dat rijke en veelvuldige en gezegende leven te bre ken. Met name is de atmosfeer in de samenleving vergiftigd door het schep pen van een geest van wantrouwen een^rzijds, het strooieft van het zaad van verdeeldheid anderzijds en het doen twijfelen aan de goede bedoelingen van anderen. Terwijl men niet schroomt, alsof men daarbij gezeten is op den stoel van den Almachtige, om te vertel len dat welhaast „het einde” dAAr is! Zou binnenkort de heele wereld niet uit een springen door allerlei bommen en granaten, of zouden groote steden en heele streken welhaast niet gelijk zijn aan één groot kerkhof waar alles uitge storven is door de verwoestende machten en krachten der geheime stoffen, door de chemie doodelijk samengesteld, met geen ander doel dan om heel die wereld te doen ondergaan in dood en verderf? Is dat niet gepredikt van de daken, en wordt dat nog niet door gewetenlooze schurken, maar die daarbij gedreven worden om zijn fabrikaat, en beurs, en naam, en eer, en roem, en brandkast te beschermen, of een toekomst te geven, gezocht onder voorwendsel dat men met het ophangen van die sombere schilderij van naaste toekomst het welzijn van de samenleving bedekt? Hoewel door allen geweten kan worden, zoowel in het per soonlijke, als ook in het zakenleven, welk een slechte raadgeefster de vrees is en hoe deze alle kracht en energie vVegneemt en vernielt. verzoek het tweede loket ook voor het publiek open te stellen. Op 20 Januari j.l. heeft de Directeur- Generaal als volgt geantwoord: „Naar aanleiding van Uw schrijven deel ik U mede, dat een regeling is ge troffen waarbij ten Uwent gedurende enkele uren een tweede loket wordt opengesteld. Hierop zal zoo spoedig mogelijk orde worden gesteld.” De klacht heeft dus geholpen en wij mogen verwachten, dat weldra in de „spits-uren” de bediening vlotter zal gaan. Aan een werkelljken misstand, aan het noodeloos verknoeien van den kost baren tijd van menig zakenman of par ticulier, zal dan voor zooveel doenlijk een einde zijn gekomen. Afscheid Ds. Loor. Zondagavond nam Ds. J. C. Loor in een zeer druk bezochte kerkdienst af scheid van de Ned. Herv. Evangelisatie alhier, sprekende over 1 Petr. 3 18. De scheidende leeraar werd toege sproken door Ds. B. J. Geerling uit Burgwerd, door den Voorzitter der Evangelisatie, den heer P. Oord en door een der onderwijzers, den heer W. Wij nia. De gemeente zong den scheidenden predikant Ps. 121 vers 4 toe. Na den dienst werd in „Ons Gebouw” gelegenheid gegeven persoonlijk afscheid te nemen van Ds. en Mevr. Loor waar van door zeer velen gebruik werd ge maakt. Tournée Kees Pruis ca Hedenavond geeft dit gezelschap een uitvoering in „De Doele”. Een aanbeveling is hier bijna overbo dig. Door de Radio weet tegenwoordig iedereen wie Kees Pruis is. We verwachten dan ook een goed bezette Doelezaal. MAKKUM, Jan. Verleden Donder dagavond gaf de muziekvereeniging „Apollo” een openbare uitvoering voor hare donateurs, zulks met medewerking van den heer J. Wildbret van Amster dam, die hier reeds eerder optrad. Deze uitvoering, welke in „De Prins” gehouden werd, werd door velen bijge woond (de kleine en de groote boven zaal waren beide bezet). Met een kort welkomstwoord opende de voorzitter van „Apollo”, de heer W. de Zee, de bijeenkomst en maakte van het huwelijk door den ambtenaar van deze gelegenheid gebruik door den dir. van het korps, den heer D. Reitsma, een stoffelijk blijk van waardeering te over handigen, hetwelk bestond uit een diri geerstok, alsmede een wandbord van Makkumer aardewerk. Afwisselend volgden nu een 9-tal mu zieknummers en voordrachten van den heer Wildbret. Een en ander viel, te oordeelen naar het applaus, heel goed in den smaak. Het uitgebreid repertoire was te ruim half twaalf afgeloopen. Na het slotwoord van den voorzitter bestond nog gelegenheid tot dansen, van welke gelegenheid ëen dankbaar en druk gebruik werd gemaakt. waarin opgenomen en dat ize is 'en te orden 3 zoo d aan derin$ ior de ;atver- io r de atsing wor tel in aatst e van inden deze tissie meer «aart het roor- ook )men van o veel n, dat 1 hem at de ar de elang. wan- st met lijken t toch heid niet men, r de oot, een mde fan- i ze htini ooi ?elt or- n het zitter t tot traat- van Spr. te is. voor ouwd >mpe- adslid r dan ente, Bur- tand dt Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavondij Leesgeld fr. p. p.per half jaar f 1.50 Buiten deprovince f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buite>land f7.- per jaar. Leesgeld per loorer 40 ct. o. kwartaal. Mijnhardt’s Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt’s Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bii Apoth. en Drogisten. JMB—g—g—-- 1 1 -L.. aa—eBl'IW'WIIHI1 1.IJ11JI. .1-.IBgUHgMBB DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1