Illlllllllllllllll Dag en Nacht ten al 1 en tij de staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Illlllllllllllllll PRODUCTIE EN DISTRIBUTIE. De Bolswardsche Courant en Westergoo r Woensdag 4 Februari 1931 27gg Jaargang No. 10 Bestellen en wegrijden!! Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. en en aa. een genoeglijke Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer W. Nijdam, tijd. Rijksklerk ten kantore der Dir. Bel. enz. alhier, is geslaagd voor het te Den Haag gehouden examen voor candidaat- teekenaar. Adverten tië n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pr^s. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. KIMSWERD. Vanwege het Nutsdep, ,,Arum-Achlum-Kimswerd” in combina tie met „Kimswerds Nut”, werd Vrijdag j.l. op de bovenzaal van I. van der Leij alhier een feestavond gehouden. Nadat de voorzitter van „Kimswerds Nut”, Ds. Swart, de aanwezigen harte ilijk welkom had geheeten, traden de heer en mevr. Schmidt di Vista van Am sterdam op met eenige luimige en ern stige tooneelstukjes. Het publiek had avond. WITMARSUM, 31 Jan. „Kiest eieren voor uw geld”. Deze woorden lokten een honderdtal pluimveehouders van hier en uit de om geving, alsmede een paar dames, naar de zaai van hotel Hofstra, om tegen woordig te zijn bij de demonstratie van de Sluis’ Pluimvee-film. Een van de firmanten hield eerst een inleiding om het doel en streven uiteen te zetten, niet alleen in het belang van de groote zaak, maar ook het vakbelang van de pluimveehouders op den voor grond te stellen. De film was van het begin tot ’t einc reusachtig mooi en de momenten, die er in voorkwamen, bijv, door het slechte voederen, waar men weinig resultaten van had en zich meer uit te leggen op het vak zelf, gaven blijk van volle in stemming en voor velen is het een leer zame avond geweest. De demonstratie is dan ook wel goed geslaagd. MAKKUM, 29 Jan. De afd. „Makkum” van de Vereen, voor Ziekenhuisverple- ging „Wonseradeel” hield hedenavond een ledenvergadering op de bovenzaal van „de Prins”. De voorzitter, de heer Claessen, open de de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, doch sprak direct daarbij zijn leedwezen uit, over de zeer schrale opkomst er op wijzende, dat de behandeling der zaken van deze vereeniging toch wel meer belangstel ling verdiende. De secr., de heer D. Kuipers, las daar na de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. De heer M. Reitsma een der gedele geerden naar de laatst gehouden Algem. Vergadering te Witmarsum, las een in gekomen stuk voor, waaruit bleek, dat de Verhouding tussjthen het Hoofdbe stuur en de afdeelingsbesturen (alsme de ook de leden) niet altijd koek en el was. Later bleek uit, een voorgelezen stuk van den heer H. Amels idem, idem. Nu volgde bestuursverkiezing. Aftr. de heer Claessen, die met meerderheid van stemmen werd herkozen. In de vacature van den heer J. Schou- werwou, die vertrokken was, moest nu worden voorzien, en daarvoor werd ge kozen de heer H. Amels. De beide geko zenen namen hunne benoeming aan. Genoemde heeren werden daarna ook nog benoemd tot afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering. Hierna werd het jaarverslag der ver eeniging voorgelezen en bleek, dat er over de heele gemeente, door 106 per sonen van de diensten der vereeniging hebben gebruik gemaakt een bewijs dus dat de Vereeniging niet voor niets Is opgericht en dat dit «ten zorgvuldige boekhouding meebrengt, blijkt ook uit den omzet van het kapitaal. De inkomsten, met inbegrip van het saldo bedroegen f9881.42 en de uitga- Een 40-jarig jubileum. 40 jaar lang lid te zijn van eenzelfde vereeniging is een niet dikwijls voorko mend feit. De heer P. A. Bruinsma, oud-notaris alhier, is vandaag 3 Febr. 40 jaar lid van het zangkoor der St. Franciscus- kerk. Een dergelijke staat van dienst mag in onze moderne tijd niet onopgemerkt voorbijgaan. 40 jaar lang als trouw en ijverig' lid werkzaam te zijn, in alle bescheidenheid de hem gegeven talenten, stellende in den dienst des Heeren. Daarvoor past een woord van hulde. Het feest werd hedenmorgen Kerkelijk gevierd, waarbij het Zangkoor zeer ver dienstelijk de missa Grüber zong. ARUM, 31 Jan. Hedenavond hield Sake Bouma een prettige causerie toe gelicht (in dubbelen zin van het woord) door lichtbeelden, voor de afd. „Arum” van den J. V. O. Genoemde vereeniging had van dezen avond een soort feestavond gemaakt, waar ook niet-J. V. O.’ers waren genoo- digd. Onder ademlooze stilte luisterden de jongelui naar spreker’s mooie voor dracht over onthouding, misleidende re clame, het werk van jongeren en oude ren in de drankbestrijding, het leven in den J. V. O., over jeugdherbergen „Us blaue Hiem” en de „Klencke” incluis. Ook de voorgedragen, meer humoris tische schets viel erg in den smaak. Ten slotte liet „Het muzikale trio” het Dorpshuis even daveren van het lachen. Het was een prachtavond. KIMSWERD. Ds. J. A. Swart, Ned. Herv. predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar St. Jac. Par. en Wier, BREUKBANDEN, prima leer met sterke veer Enkele fl.50, Dubbele f3. Reparatie in verhouding Buikgordels, Elastiek kousen, Rechthouders, speciaal werk H.J. CALF WITMARSUM, 31 Jan. De afd. Kerk en Vrede had alhier in de Ned. Herv. kerk een propaganda-avond belegd, waarin als spreker optrad de heer J. de Jong, Hoofd eener Chr. School te Nije- mirdum. Nadat de voorzitter, de heer Straat- sma, de vergadering met een kort woord van welkom had geopend, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de beste op komst, kreeg de spreker het woord om zijn onderwerp „Mars of Christus?” fe behandelen, hetwelk hij in de Friesche taal deed. Wie moeten We dienen „Christus of den Oorlogsgod?” Hij vertelde, ons hoe het groote Christusbeeld, ,,de Christus van den Andes” op de grens van Chili en Argentinië tot stand kwam. Hoe de Christenen daar in 1899 begrepen had- uit voortvloeiende gevolgen, en het stre ven van de regeeringen om deze te ver zachten of weg te nemen. Dit is het neerdrukkende nieuws, zegt Mussolini, hetwefk ons nu al' gedurende vijftien maanden bezig houdt, en waaraan het te wijten is dat de veerkracht bij velen ge weken is. En dan komt hij op het punt, hetwelk wij hier boven plaatsen, dat na melijk het groote euvel van onzen tijd gelegen is in de wijze waarop de pro ductie, dat is dus datgene wat wordt voortgebracht wordt „gedistribueerd”, dat is „onder de menschen” komt. Na tuurlijk kennen wij allen nog wel het woord „distributie”, ’t Herinnert ons aan de oorlogsjaren en aan de verdeeling naar evenredigheid van hetgeen aanwe zig was en voortgebracht werd door natuur of kunst, maar.maar wie weet heeft er ooit aan gedacht dat het voor het algemeen belang noodzakelijk is, dat er een wereldorganisatie in het le- vejn geifoepen wordt door welke ver band gelegd wordt tusschen producee- ren en distribueeren, met andere woor den, dat er meer overeenstemming kome tusschen de opbrengst en de fabricage door het machinewezen en den wereld- nood. Werkelij|k daar staan wij plotseling voor een probleem, en de heldere Itali aan met zijn scherp oog en doordringen de blik en heldere kijk op menschen en toestanden, blijkt ook hier weer de vin ger te hebben gelegd bij een der voor naamste wondeplekken in ons maat schappelijk leven, waarop allen wel zul len doen, méér dan tot nog toe de aan dacht te vestigen. Niet dat wij zouden willen beweren, dat hier de eene fout zit in ons maat schappelijk leven, trouwens dat doet Mussolini ook niet, maar wel dat het voor de normale ontwikkeling en den groei en de welvaart van heel een land en volk is, dat meer dan ooit verband gelegd en contact gezocht wordt tus schen „voortbrengen” en „behoefte” tusschen arbeid en wereldnood. Eens deels om daardoor beter de bestaande nood te leeren kennen, anderdeels om daardoor op de meest afdoende en vlug ste wijze daarin te leeren voorzien. Het kan niet ontkend worden, dat in het geheele leven en op allerlei terrein daarmede véél te weinig wordt gere kend. Men werkt vaak maar raak. Men bouwt maar, en men plant maar en men breidt maar uit en men zoekt vaak maar zaak aan zaak en akker aan akker te trekken, desnoods ten koste van kleine zaken en minder kapitaal-krachtige per sonen of ondernemingen en men grijpt maar naar groote en hooge dingen en men waagt het niet geweldige onderne mingen, zonder daarbij rekening te hou den met komende mogelijkheden en de wisselende kansen van alles wat ten slotte opkomt uit de bewogenheid der vergankelijke tijden. En dan komt daar nog iets bij. Daar komt bij de heerschende zorgen en de veelvuldige nooden van een zeer groot deel van ons geslacht, dat door allerlei omstandigheden vaak in nood eh druk verkeert, deels door eigen schuld en toedoen, deels door omstandigheden die geheel buiten hun zelf liggen. Daar ko men dan nog bij zooveel invloeden als bijvoorbeeld door natuurrampen en on heilen, en misgewas, te veel om op te noemen, die remmend kunnen werken, en waardoor de mogelijkheid bestaat dat in het eene deel der wereld over vloed is en het brood misschien als met voeten vertreden wordt, terwijl elders hongersnood heerscht en de duizend tallen weg crepeeren van honger of om komen in hunne ellende. Hoe langer wij hier over nadenken, hoe duidelijker het ons wordt, dat met dit onderwerp werkelijk een punt is aan gesneden, dat alle overweging waard is en bij een doelmatige studie en toepas sing hier iets te leeren valt, wat menig een, zoowel voor zijn persoonlijk- als zijn huiselijk- en zijn zakelijk leven ten goede kan komen. Mits met een helder oog en een vaardige hand wordt inge grepen en het daarbij niet ontbreken aan de noodige werklust en veerkracht. Bovenal is hierbij ook noodig groote eenstemmigheid en ernstig overleg tus schen allen die door woord en daad in vloed kunnen uitoefenen op het wereld verkeer en mede hierin zien wij ook dit jaar, den weg gebaand om te komen uit de velerlei moeilijkheden waarvan wij ons omringd zien. In waarheid „het begint te daghen”, mede doordat meer dan ooit te voren verband gezocht en gelegd wordt tusschen productie en dis tributie, ten einde daardoor ruimte in de aanwezige vooraden te verkrijgen en ’t algemeen te doen deelen in de zegenin gen van den arbeid. Jaarvergadering Onderling Ziekenfonds te Bolsward. (Door overvloed van copie is dit ver slag niet in het Vrijdagsnummer opge nomen). De jaarvergadering van bovenge noemd ziekenfonds was door een 50-tal personen bezocht. De voorzitter, de heer H. Mulder, opent de bijeenkomst. De opkomst der leden had nog veel grooter kunnen zijn, gerekend naar de bijna 700 leden die de vereeniging thans heeft. Bijzondere ziektegevallen, als malaria diphteritis, roodvonk en mazelen zijn niet in groote getale voorgekomen. Niet temin waren er wel een groot aantal zie ken. Het bestuurslid W. Hofman moest door verplaatsing van zijn werkkring zijn functie neerleggen. Uit het jaarverslag van den penning meester blijkt, dat de ontvangsten be droegen f8131.93, de uitgaven f5586.81 Saldo f2545.12. Periodiek aan de beurt van aftreding waren de heeren E. Feenstra en M. Ys- sels, die met algemeene stemmen wer den herkozen. De heer Feenstra, die wegens drukke werkzaamheden had willen bedanken, blijft nog een jaar omdat door vertrek van den heer Hofman ook reeds een nieuw bestuurslid komt. In de vacature-Hofma wordt vervol gens gekozen de heer L. Bijlsma. In de contröle-commissie vacature- Bijlsma, wordt gekozen de heer Van der Pol. Een voorstel van het bestuur tot aan sluiting bij de landelijke federatie tot behartiging van het Ziekenfondswezen wordt aangenomen. Het bestuur stelt voor eenige clemen tie te betoonen ten opzichte van de le- den-werkloozen. Een kleine tegemoetkoming in afwij king van het reglement is wel wensche- lijk. Later kan dan getracht worden weer bij te betalen. Een voorstel om de contributie voor jeugdige personen te verlagen, wordt opgeschort met het oog op de te ver wachten Ziekenfondswet Er is nog ingekomen een verzoek van het lid Kingma om de wekelijksche zit tingen te houden in het Volksgebouw inplaats van in „Ons Gebouw”. Het bestuur zal hier in naar goedvin den handelen. Dokter Beekhuis spreekt nog eenige waardeerende woorden over de admini stratie van het Ziekenfonds. Met ver schillende Ziekenfondsen heeft spreker kennis gemaakt en ook meerdere keeren waren daar fouten of vergissingen, iets wat bij dit fonds geen enkele keer voor komt. De Voorzitter spreekt ten slotte nog eenige woorden van dank aan allen die hebben bijgedragen tot de bloei dezer vereeniging. Eén dag Khalif. Deze Kinderoperette in drie bedrijven, vrij bewerkt naar een sprookje uit Dui zend en één nacht, met muziek van Otto Lüdwig (Wernicke), is een der mooie werken van de hand onzer Bolswardsche librettist de heer P. A. Bruinsma. De wondermooie koren in dit werk, die niet alle door kinderen op hun juiste waarde vertolkt kunnen worden heeft den leider hier in Bolsward er toe ge bracht meer grooteren aan deze opvoe ring te laten deelnemen. Naast een 40- tal kinderen zullen nu ruim 20 groote ren medewerken. Reeds enkele maanden zijn de voor bereidingen in vollen gang en wacht ons thans op 10 en 11 Februari a.s. de de uitvoering. Naar wat we hoorden zal ook deze operette weer geheél passen in het ka der der voorgaande operettes van den heer P. A. Bruinsma. Schitterend gecostumeerd, aardige tooneel-aankleeding, pittige muziek, ver zorgd door een geschoold strijkorkest zal ook deze operette den bezoeker in alle opzichten bevredigen. Bijna vanzelfsprekend berust de lei ding bij den heer Gerritsma. Naar we vernemen is de Kaartverkoop tot een bepaald aantal beperkt, zoodat vroegtijdige aankoop van kaarten zeer is aan te bevelen. Een korte inhoud van deze operette laten we hieronder volgen: Ilzaïde, de weduwe van koopman Achmed, die op reis verongelukt is, wordt achtervolgd door schuldeischers, waarvan één Habib dreigt haar dochters als slavinnen te verkoopen. Hassan, de oudste zoon, heeft al zijn hoop gesteld op Ibrahim, den grootvi zier. De Khalif, die gewoon is zich per soonlijk onder het volk te begeven, be sluit op aandrang van Ibrahim dit geval zelf te onderzoeken. Als bedelaar vermomd komt hij aan de woning van Ilzaïde en hoort van Hassan de ongelukkige toestand waar in dit gezin verkeert. Wanneer Hassan dan verzucht, o, *Was ik maar één dag Khalif, brengt dit de vermomde man op het denkbeeld dezen wensch van den jongen te vervullen. Hij mengt een slaapdrank in een glas water en laat zoo de slapende jongen naar het paleis vervoeren. Den volgenden morgen ontwaakt Has san gekleed als Khalif in het paleis. De geheele hofhouding speelt mee en brengt zoo bij Hassan de gedachte dat hij wer kelijk Khalif is. Dit geeft telkens aan leiding tot vermakelijke tooneeltjes. Ook aan het einde van dezen dag wordt Hassan een slaapdrank gegeven en naar huis teruggebracht. Den volgenden dag wakker worden de meent Hassan bedrogen te zijn. Z’n vrienden bespotten hem. Ten slotte komt de Khalif zelve die hem belooft, dat hij op rijkskosten mag studeeren voor bouwmeester. Gelijk bekend is, zijn tal van groote geesten in alle landen met ernst bezig om de oplossing te zoeken van de hui dige wereldcrisis. Dit kan niet anders dan worden toegejuichd. Het is ook al weer een van die lichtpunten uit onzen tijd, waarvan wij te voren schreven, dat in onze dagen tot nu toe onbekende krachten en persoonlijkheden openbaar worden om het algemeen te dienen. Het gaat er mee als bijvoorbeeld bij een uit slaande brand of een ander onheil dat niet voorzien was en plotseling tal van levens in gevaar brengt. Dan ziet men soms geheel onverwacht bepaalde per sonen op den voorgrond treden die tot nog toe een gehee londergeschikte plaats innamen, of ternauwernood bekend wa ren, om vanaf dat oogenblik een naam en beteekenis te krijgen die men nooit verwacht had. Juist in dan nood worden de helden geboren, en de geschiedenis is daar om te bewijzen, hoe elke tijd en iedere omstandigheid zijn eigene man nen en vrouwen gehad heeft, die ge vormd werden onder en door de toe standen en ’t milieu waarin zij leefden of waaruit zij voortkwamen. Zoo zijn ook in onze dagen tal van personen gevormd en onder deze denken wij in dit verband in het bijzonder aan den Italiaanschen dictator Benito Mus solini. Een man die ongetwijfeld met meer recht dan vele anderen een „per soonlijkheid” genoemd mag worden en die bij al de schaduwzijden die deze mag hebben, dit voor heeft, dat elk kan weten wie hij is en wat hij wil. Mussolini is een man van gezag. Zijn woord is een daad. Wat hij wil moet ge schieden en terwijl hij met ijzeren vuist regeert om tot wet te doen zijn, wat hij als voorwaarde voor het landsbelang en volksgeluk beschouwt, ontziet hij zich daarbij zelf ook niet en zal ongetwijfeld later door den geschiedschrijver geboek staafd worden als een man die op de toekomstige ontwikkeling van het we reldgebeuren van ongekende beteekenis is geweest. Wij bedoelen met deze woorden geen verheerlijking van het dictatorschap en zouden bijvoorbeeld voor eigen land en volk niet gaarne een dergelijke discipline en alleenheerschap pij verlangen, maar Nederland is Italië niet en ons volk niet te vergelijken met den warmbloedigen Italiaan. Hoe het zij, Benito Mussolini neemt niet toevallig, noch tevergeefs een plaats in onder de regeerende personen in het midden der 20ste eeuw en het lijdt geen twijfel, of heel zijn persoonlijkheid zal van vérstrekken den invloed zijn op de verdere ontwikkeling van het volkeren leven en het wereldleven, niet het minst voor West-Europa. Opnieuw zijn wij in dit gevoelen ver sterkt na het lezen van een zeer lezens- waardig artikel van dezen bewindsman, zooals wij dat dezer dagen vonden in het dagblad „De Telegraaf” en dat de moeite waard is in studie te nemen. Hij begint met te wijzen op de somberheid waarmede het jaar 1931 is aangevangen wellicht de somberste van de wereld crisis waarin wij ons bevinden, om er echter aanstonds hoopvol aan toe te voegen hoe niettemin hetzelfde jaar 1931 een jaar van groot herstel zal blij ken te zijn, waarin de donkere wolken aan den;economischen hemel geleidelijk zullen optrekken. Hij wijst er dan vervolgens op, dat het jaar 1929 een jaar van onmatige wel vaart is geweest; hoe 1930 een jaar van onmatige depressie was, en nu in 1931 het begin van het einde der crisis we zen zal. Dan wijst hij ook op de stemming die allerwege drukkend hangt, en alle stan den, hoog en laag in alle landen trof. De belangrijkste internationale kwesties zijn daardoor op den achtergrond ge drongen en „tweede rangs” geworden, en „de” kwestie voor heel de wereld is voor het heden „de malaise”. Deze is „het punt” waar het om gaat en alle geesten bezighoudt De bladen staan vol van faillissementen en beurs panieken en werkloosheid met de daar- den, dat het beter was Christus te die nen dan Mars, en een oorlog, die op het punt stond van uit te breken, werd voorkomen. In het jaar 1914 bij het uitbreken van den wereldoorlog hebben de Christenen der oorlogvoerende landen de vredes boodschap van Christus niet willen ver staan, doch zijn ten oorlog getrokken en hebben elkander gedood In naam van God, in Wien zij allen zeiden te geloo- ven. Spreker las voor hoe men juichend ten strijde trok, kwistig met bloemen ver sierd en daarna een fragment uit „Van het Westelijk front geen nieuws”, waar in verhaald wordt hoe dezelfde soldaten later hun tegenstanders afmaakten als beesten en over de stervenden heen lie pen in het bestormen van één vijande lijke loopgraaf. Spreker wekte allen op niet Mars de Oorlogsgod, maar Christus de VredeJ- vorst boven alles te stellen en zich aan te sluiten bij Kerk en Vrede. De Voorzitter was aller tolk toen hij den spreker dankte voor zijn mooie rede, die bij allen instemming vond, waarna hij de vergadering sloot. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 rer ei tr- en Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. JU. :er Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1