llllllllllllllllll Dag en Nacht ten all en tij d e staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijdenl! EI HOFSTtDt örootzand 18, SNEEK, Telef332 llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo I W. VAN DER WERFF Woensdag 11 Februari 1931 No. 12 27?”! Jaargang I s T BRILLEN BREUKBANDEN Uit den Omtrek. Stadsnieuws. en »ne. Dgeil rtman er te Bak- iinde- WITMARSUM, 8 Febr. Bij de gehou den inventarisatie van aardappels op 15 Jan. j.l. in de gemeente Wonseradeel bleek aanwezig bleek aanwezig te zijn 154.720/2 H.L. of 44 van de op brengst 350.9901/2 H.L. Op 15 Jan. 1930 was de aanwezige hoeveelheid 292.095 j/2 H.L. of ruim 71 van de opbrengst groot 406.440^ H.L. Hieruit blijkt, dat toen bijna tweemaal zooveel aanwezig waren dan nu. De voorraad over het geheele land be droeg dit jaar op 15 Jan. 27 tegen 44 op 15 Jan. 1930. ARUM, 9 Febr. Oelijk elders was ’t ook hier hedenmorgen erg glad. Mag dit voor de jeugd een pretje beteekenen, voor eenigszins bejaarde menschen is ’t lastig ja menigmaal gevaarlijk. Dit ondervond ook wed. v. d. Lelj, die zoo ernstig kwam te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. 73 jr. tinga rwerl :e de wed, urlch Zeer- van ia 43 e Al- )out- ’ieter WITMARSUM, 7 Febr. Bij beschik king van den Minister van Defensie is aan Jochem Bernardus Galerna en Ha’je Michiel Galema, ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1932 uit de ge meente Wonseradeel, met Ingang van 16 Febr. a.$. voor 1| jaar vrijstelling verleend van den dienstplicht, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. •m pje Wie- - Pier pstra. euwe n. Horst ra. :n •E G D '31. tmer rt te ruin, kunt, aets- 'rljn- An- 1. :k te lime- EBL n zv Pier e Maria Pietje Ad verten tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcentröle. de breede scharen plattelanders, die ’s avonds uit hunne dorpen de reis naar de stad nog ondernemen, ten einde zich te vermaken met of te vergapen aan het geen op het doek wordt gebracht. Na tuurlijk kost dat alles geld. Niet alleen aan entree’s, maar óók aan reis- en ver blijfkosten, en datzelfde geld zou ook anders en beter dienst kunnen doen, maar daar denkt men niet aan, of acht dat de moeite niet waard, oïfidat men niet rekent of de macht van het kleine niet kent, of het de moeite niet waardig keurt, daarmede rekening te houden. Dat is niet het minst de vloek van onze dagen waardoor talloos vele per sonen en gezinnen ten gronde gaan, dat men de waarde van het geld niet kent en verzuimt op de kleintjes te passen. Hier komt tot allen zonder onderscheid de vermaning acht te geven op wat men heeft, zoowel als op hetgeen men uit geeft, om zoowel het een als het ander met .wijs beleid te doen. „Zuinigheid en weelde” plaatsten wij hier boven en tot op zekere hoogte slui ten die twee elkander uit. Niet dat wij alle weelde uit den booze zouden ach ten en ook niet willen vergeten, hoeveel vooral aan weelde-artikelen niet ver diend wordt aan arbeidsloonen, die be slist noodzakelijk zijn om de maatschap pelijke machine in werking te houden, maar bij de in acht neming hiervan is het toch maar niet anders, of wat niet kan of mag, omdat het uit eens anders beurs zou gaan, dat moet overblijven. Wij twijfelen geen oogenblik of bij behartiging dezer woorden zou ontzag gelijk veel bespaard kunnen worden en de gevolgen hiervan zouden verrassend zijn. Niet alleen uit het oogpunt van fi nancieel voordeel, maar ook met het oog op de karaktervorming der kinde ren en de degelijkheid van het opko mend geslacht. Verbouw SL Martinus-pastorie. De laagste inschrijver voor den ver bouw der St. Martinuspastorie is onze stadgenoot de heer W. Franzen voor de som van f 11.489. Dichtstbijzijnde inschrijver was de heer H. Jorritsma met f 11.498. Er waren in het geheel 24 inschrij vers. Geslaagd. Voor hef toelatingsexamen van de Middelbaar Technische school te Leeu warden, slaagde onze stadgenoot, de heer L. de Haan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken.” Over de afgeloopen maand zijn 683 boeken uitgereikt en werd de leeszaal door 372 personen, t.w. 37 dames en 335 heeren bezocht. 331. i Jen- >ngeh. a, on- i Aafke Jetse 5ietze la te Vutte Wie. toe, dat het in den middag een vieze glibberige massa werd. De vorst die spoedig kwam is ook weer even vlug verdwenen. Voor enkele belanghebbende zaken is zoo iets een teleurstelling. Nog een of twee dagen vorst, zoo vertelde ons de heer Ruiter, schaatsenfabrikant alhier, en we hadden weer geruimen tijd volop werk. Enkele ongelukjes, zooals die altijd met ijs gebeuren, zijn ook nu weer te vermelden. Reeds Zaterdagmiddag zakte een waaghals, C. E., op de hoek oude Gracht Bloei door het ijs. Zoo ook Zondagmor gen ongeveer 12 uur de Vr. en T. A. Alle drie hebben eens kunnen peilen hoe diep het water op die hoek en ook hoe koud het water in den winter is. Gelukkig hadden deze ongevalletjes geen ernstige gevolgen. Jruin- j oster- I a en Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f We verwijzen onze lezers naar de advertentie voorkomende in dit nunjmer, betreffende veranderde openstellings- uren van het Groene Kruis-Badhuis al hier. Het is van belang deze advertentie uit te knippen. t Als no. 2 op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Stavoren komt voor onze plaatsge- noote, mej. M. W. Anema. WITMARSUM, 6 Febr. De afd. Wit- marsum van de Fr. Mij. van Landbouw hield heden in hotel Hofstra haar gewo ne jaarvergadering welke goed bezocht was. De agenda bevatte een 9-tal punten. Na de opening door den voorzitter, werd het jaarverslag en het financieel verslag voorgelezen, welke beiden wer den goedgekeurd. Hierna volgde bespreking beschrij vingsbrief voor de Algem. vergadering. Als afgevaardigde naar deze vergade ring werd gekozen de heer L. Joh. Hi- larides, voorzitter der afd. Besloten werd om in de vacature van voorzitter, der Fr. Mij. blanco te stem men, aangezien men het burgemeester schap eener groote gemeente met het voorzitterschap der Mij. niet voor één persoon wenschelijk achtte. In de vacaturev. d. Herberg viel de keuze op den heer De Boer. Er werd met algmeene stemmen een motie aangenomen om er bij de bevoeg de autoriteiten op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk den uitslag van de aardappelinveritarisatie bekend te ma ken. De landbouwfilm, welke op de laatst gehouden vergadering wegens storing in het electrisch bedrijf niet kon worden vertoond, werd thans afgedraaid en was zeer mooi en leerzaam. Bij de rondvraag kwam ter sprake waarom de stikstofprijs in de kalksal- peter zooveel duurder was dan in de zwavelzure ammoniak. De korte winter. Het was Zaterdag vinnig koud. Met kennersblik werd door jong en oud de lucht beschouwd, de thermometers be klopt* alles met de hoopvolle gedachte, dat het een beetje zou doorvriezen. De voorteekenen voor een Zondag- sche ijsvreugde waren gunstig. in den nacht van Zaterdag op Zondag vroor het van 68 graden en Zondag morgen stond er nog een heldere vries lucht met wat later op den dag de stralende vroege voorjaarszon. Reeds vroeg maakten de schaatslief hebbers zich op een baantje te maken. Slootjes en ondergeloopen stukken land werden opgezocht, waarop zich reeds in den vroegen morgen verschillende jongeren bewogen. Onze ijsbaan werd Zondagmiddag om 2 uur opengesteld alleen voor kinde ren, wat ook goed gezien was. Nu bleef de baan voor de talrijke kleine en mid- delmaat-schaatsenrijders tot het laatst toe beschikbaar. Er werd druk geschaatst. Veel vaders en moeders hebben denkelijk hun Zon- dagmiddagdutje moeten opofferen om de kleinste kleuters de eerste beginselen der ij^sport bij te brengen. Een gezellige drukte geeft nog altijd deze mooie sport. In den loop van den middag begon de lucht iets te betrekken, de wind nam in kracht toe en alles wees er op, dat dit wintertje van heel korten duur zou wezen. De moe gereden kleintjes gingen hoopvol naar bed in het heerlijke voor uitzicht morgen weer te kunnen rijden. Het winteraspect was Maandagmor gen geheel veranderd. Een fijne motre gen was ’s nachts op straat vast gevro ren, zoodat alles een spiegelgladde mas sa was. Gevaarlijk voor auto’s, wielrij ders en ook voetgangers. Verschillende slipongelukken worden dan ook gemeld. De dooi nam door den dag evenwel zoo Krite Boalsert. Sneintojoun hélde de Krite Boalsert hjar hüshéldelike gearkomste op ’e boppeseal fen ’e Wynberg. De opkomst fen ’e gasten wier bette» as fen ’e leden. Neidet de foarsitter de gearkomste iepene hat, lést de skriuwer syn oanteikeningen en ek it jierforslach foar, dy’t finder tanksizzing goedkard wirden. De skathélder syn biwéld waerd nei- sjoen troch de hearen A. de Boer en C. de Jong en blykte det der f563.77 yn- bard en f 536.83 ütjown wier, sadet er in oerskotsje wier fen f26.94. De skathéld^f waerd tank sein foar syn wirk en de kommlsje foar hjar nlj- sjen fen de rekkening. De hear Statema waerd op 'e nij bi- neamd as bistjürslid en yn it plak fen Schokker en Feenstra waerden bineamd de hearen K. Feenstra en A. de Boer. Alle trije naemen hja de bineaming oan. It foarstel fen it bistjür om in toaniel- kriich to hélden yn ’e winter fen '31-’32 ta gelegenheit fen it 30-jierrich bistean fen ’e Krite, waerd nei taljochting fen de hear v. d. Spoel goedfoun en sell it bi stjür det sa müchlik sjen klear to krlj- en. Der is noch oannomd om sa müchlik it toanielstik „Ljocht" yetris op to fieren foar in legere ynlage en den teffens to spyljen foar de kriich fen it Frysk Toa- nielboun. Dizze joun waerd Ofwiksele troch sangnümers fen it duo J. Visser en J. Steensma, mei pianobigelieding fen de hear J. Faber. En ik kin daeliks wol sizze, det ’t mar skoan foldie. Sawol yn ’e nümers dy’t elts apart, as dy’t hja togearre songen, kaém hjar moaie stim en ek de foar- dracht goed ta syn rjucht. De wirden fen ’e foarsitter, det in prefect yn syn eigen lén net eard wirdt, net altyd wier binne, blykte ek hjir op ’e nij. Hy winske de trije hearen by hjar stribjen om ek op oare plakken der ris in joun to jaen, fierder folie sukses. Dizze earste kinnismakking hat wol foldien. Ek de sangnümers fen de hear Kalsbeek en Statema mei hjar frouljue foelen der tige yn. Sa ek de foardrachten. Hwet hawwe wy lake om Geale syn wiif, dy’t üs tor telde, hwerom hja net stimde. Der twisken troch waerd der ris meielkoar songen en nei Öfrin efkes fen ’e flier. len mei oar in tige selliche joun. Nou dit wier ek de bidoeling, is 't net? TJERKWERD. Zooals ook voorgaan de jaren werden dit jaar wederom een tweetal zanguitvoeringen gehouden in ons dorp, door de Chr. Zangvereen. „A.d.v.e.n.d.o." De eerste uitvoering had plaats op Dinsdag 3 Febr. j.l. en was voor onge- huwden en stond onder leiding van den WelEd Heer C. v. d. Werf, Hoofd der Chr. School alhier. De tweede uitvoering werd gehouden op Donderdag 5 Febr. j.l. welke uitvoe ring alleen toegankelijk was voor ge huwden en geleid werd door den Wel- Eerw. Heer Ds. J. van Rijs. Op beide uitvoeringen werd hetzelfde programma naar voren gebracht. De uitvoering met de gehuwden, werd door zijn Eerw. geopend met het laten zingen van Ps. 95 1 en gebed, waarna door den feestleider uit Gods Woord ’n gedeelte werd voorgelezen. Naar aanleiding hiervan sprak Zijn Eerw. een kort openingswoord uit. Hierna begon de Zangvereeniging met het afwerken van het programma, waar van het zangnummer „Sneeuwklokjes” op een schoone, gevoelige wijze naar voren werd gebracht en welk lied bij 't eind der uitvoering op verzoek nog eens ten gehoore werd gebracht. Ter afwisseling werden door eigen krachten uit de zangver. verschillende voordrachten en samenspraken ten bes te gegeven, w.o. de Zeeuwsche legende: get: „Hoogmoed en hare gevolgen”, waaruit een strekking vloeide, die allen I tot nadenken zal stemmen. gul Niettemin blijkt ook voor het huidige geslacht de klemmende vraag: wat ge- daan dient te worden om door de moei- lijkheden van den tegenwoordigen tijd heen te komen en in de eerste plaats i klinkt dan ook voor ons land en volk de 1 eisch: „bezuiniging”. Het kan niet ontkend worden dat niet- tegenstaande de veelvuldige klachten over de slechte tijden er oorzaak is om daarop met nadruk te blijven wijzen. Juist omdat er zooveel aanleiding be staat om dit uit het oog te verliezen. In de eerste plaats als gevolg hiervan dat er zooveel gelegenheid bestaat zijn geld uit te geven. Want dit is het groote ver schil tusschen de oorlogsjaren en deze na-oorlogsche tijd dat toen de winkels ledig waren en deze thans boordevol zijn gevuld. Wij herinneren bijvoorbeeld aan het slagersbedrijf. In die dagen was er geen vleesch of vet te krijgen en waren de slagerswinkels allen ruim en lagen de witte kleedjes over de hakblokken. Thans zijn de slagerijen allerwege ge vuld met de uitgezochtste vleeschwaren om van de vele comestibles maar niet te spreken, waar elk te kust en te keur kan gaan, voor prijzen, die in geen jaren gekend werden. In het bijzonder geldt dit van wat van het varken komt, terwijl het zonderlingste is, dat velen afkeerig zijn te eten wat voorheen als het lekker ste gold. Ons zijn gezinnen bekend waar men er stichtelijk voor bedankt varkens- vleesch te ^ten, omdat het zoo vet is. Niet alleen zitten wij ten opzichte van onze vleeschwaren in de vol-op, maar met de andere noodzakeljjkste levens middelen is het wat anders. Men lette maar eens op de sterk con- curreerende prijzen, waarmede de eene winkelier of groot-handelaar de ander er onder zoekt te krijgen en de klanten lokt. En dan nog de groote mode-magazij- nen met hunne geweldige uitverkoopen voor „spotprijzen” en schreeuwende re clames, waarbij de een den ander altijd weer door iets nieuws den loef zoekt af te steken. Zoo ooit dan is vooral op dit gebied de verleiding groot om meer uit te ge ven dan beslist noodig is, en wij kun nen ons best voorstellen dat er vooral onder de huismoeders gevonden wor den die het in dezen tijd maar verstan dig vinden niet naar de stad te gaan, omdat zij anders vreezen dat de verzoe king voor hen te groot wordt en zonder het te willen geld wordt uitgegeven aan dingen die nu misschien niet bepaald on nut zouden zijn, maar waar men het voorloopig ook nog wel buiten kan doen. Geheel anders wordt het nog wanneer gelet wordt op de velerlei uitgaven, wel ke door talloos velen gedaan worden aan luxe- of weelde artikelen. Dit betreft niet alleen de vrouwen, maar ook, en misschien wel in de eer ste plaats de mannen. Wij denken hier wat niet dagelijks al leen de lucht wordt ingejaagd aan al lerlei rookartikelen, niet het minst aan sigaretten. Het is verbluffend op te mer ken, hoeveel onze jonge menschen niet noodig zijn enkel aan tabak en sigaren en dergelijke. Menigmaal zien wij hen ’s morgens acht uur reeds met een siga ret tusschen de tanden naar het werk gaan en ons zijn bekend die lang niet met een doosje per dag kunnen rondko men. Stel u voor, „maar één doosje si garetten per dag!” Over de prijzen zullen wij maar niet spreken, want deze varieeren ook nogal, maar de beste heeft men het liefst, en minder dan drie cent per stuk wenschen vele heeren niet te rooken. En wat de sigaren betreft? Maar een sigaar voor 8 cent is ordinair, en wij weten dat in arbeiderskringen die van 10 cent de voorkeur hebben. In dit verband treft ons niet minder de vele gele^nheden die gretig worden aangegrepen om te kunnen uitgaan. Bi- zonder naar bioscoop of tooneel, om maar niet te spreken van de dansgele genheden voor de jongeren. We denken hier aan de groote be langstelling die allerwege gevonden wordt voor de opvoering van de in Duitschland verboden film: „Van 't Wes telijk front geen nieuws”. Niemand had de ondernemers een grooter dienst kunnen bewijzen dan de Duitsche regee- ring, door hen deze reclame te verlee- nen, want juist het verbodene trekt aan en overal zijn de zalen en gelegenheden „uitverkocht”. Onze oostelijke naburen reizen met bussen naar Arnhem en zelfs naar Den Haag en Rotterdam om dan met de nachttreinen terug te keeren, ten einde daar te kunnen zien wat in eigen land verboden is, en ook in ons gewest staan de stedelingen verbaasd, bij het zien van Dezer dagen lazen wij in een onzer dagbladen een zeer belangrijk artikel, geschreven door een vrouw, over boven- staand onderwerp, waarin behartigings- waardige opmerkingen werden gemaakt. Allereerst wees zij op het feit, hoevele huismoeders in deze dagen van druk en malaise met drie-kwart of misschien wel de helft van haar gewone inkomen toe moeten, zoodat bezuiniging aan de orde van den dag is en op allerlei wijze moet worden overwogen hoe de uitgaven kun nen worden iugekrompen en tot een mi nimum beperkt. Door af te schaffen wat nu niet be slist noodig was, of door zelf te doen wat voorheen door anderen werd ge daan, of na te laten wat tot hiertoe ge woonte was, kortom door op allerlei wijze het budget van uitgaven aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, ten einde overal waar mogelijk de te ring naar de nering te zetten en over eenstemming te verkrijgen tusschen ont vangsten en uitgaven. Verder werd opgemerkt, hoe deze maatregel door alle verstandige huis moeders in alle landen genomen wor den. Zoowel de Amerikaansche dame, die tot hiertoe gewoon was per auto te rijden en nu „de bus” neemt, alsook de A'rikaansche huismoeder geeft in haar wurant de raad om alles te vermijden vat niet beslist noodig is om ’angs de zen weg door de moeilijke tijden, welke ook daar ginds hun druk doen gevoelen, heen te worstelen en op deze wijze zon der al te veel schokkende gebeurtenis sen „er door” te komen. Ongetwijfeld zouden wij heel ge makkelijk het aantal getuigenissen in dien zelfden geest uit alle deelen der wereld kunnen vermenigvuldigen, om dat het nu eenmaal niet het minst de huismoeder is, die in de eerste plaats de gevolgen ondervindt, wanneer loonder ving oorzaak wordt, wanneer over het huis donkere schaduwen trekken. Het is misschien wel eens goed daarop in het bijzonder de aandacht te vestigen, om dat in vele gevallen de vrouw het eerste slachtoffer is van de moeilijke tijdsom standigheden, en zij daarbij het eerste lijdt. Ons zijn gevallen bekend, waarbij de huismoeder zelf uit den mond het noo- dige zich ontzeggen ging teneinde haar man of de kinderen brood te kunnen ge ven, of die zelf het koopen van een noo- dige japon of mantel nalieten ten einde de knaap of het meisje in een fatsoen lijk kleed naar school te kunnen laten gaai of het geld voor de lessen der kin deren te kunnen uitsparen. Menige huis moeder heeft in deze dagen meer hoofd breken dan vele mannen weten en den ken en een buitengewone stuurmans- kuist is noodig om het gezinsscheepje doer de branding heen in veilige haven te krijgen. Daar zijn vrouwen die hier bij een groot talent aan den dag leggen en met bewonderenswaardige zelfver loochening, desnoods bij dag en nacht zich Inspannen om hun huis te bouwen ei voor het uitwendige althans de eer vm ’t gezinsleven hoog te houden, zon ér dat de buitenwacht gewaar wordt, vat in stilte ontbeerd en geleden wordt. Voor deze heldinnen een eeresaluut! Een gezin dat aldus bestuurd wordt ral er komen, al gaat het dan misschien »ok niet zonder kleerscheuren, en moei- ijkheden en als de gelegenheid het toe stond, zouden wij uit de praktijk van ’t leven tallooze voorbeelden kunnen aan halen van mannen, maar ook niet minder van- vrouwen, die juist door hun moedig en flink en ebrdaat optreden oorzaak geweest zijn dat in moeilijke omstandig heden het huis werd gefundeerd, waar van het nageslacht de zegeningen tot in lengte van dagen genoten heeft. Wel licht zullen er onder onze lezers en le zeressen zijn die persoonlijk daarvan konden getuigen, en het zou ons niet verwonderen wanneer bij het lezen de zer regelen, deze of gene aan het na denken kwam om met dankbaarheid te erkennen dat juis’t aan zulk een verstan dig beheer van deze of die het te dan ken is geweest dat men zich thans in zulk een goede positie bevindt. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ,i rV I >D SOLIED ADRES VOOR - EN buikgordels ZUINIGHEID EN WEELDE. 5 Sip- sjoerd Leesgeld fr. P- P- per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1