is uieöer ie raadgieoen llllllllllllllllll Dag en Nacht ten all en ty d e staat by ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en w e g r i j d e n I I nr. J. m oer buiig llllllllllllllllll M De Boiswardsche Courant en Westergoo DUMPING. r Dr. J. DE BLOEME CHIRURG Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF n- Woensdag 18 Februari 1931 27^ Jaargang en en A tje 'g f 247.09 s n m 3 0 r zv en 13 10 Bekwaamheidsproeven. Van 9 tot 13 Februari zijn in onze stad afgenomen de bekwaamheidsproe ven der leerlingregeling in het Schilders- 152. 253. 78. 265. 255. f4415.62 - 4662.72 Jaarvergadering ..Groene Kruis” te Bolsward, op Vrijdag 13 Februari in het Volksgebouw. ke :je >0 >0 )0 .1 Wihemskade 21, Leeuwarden ti en 71 jk: in ta er er !T- jt» na tje n. ke cje 237. 249. 178. 284. 173. 68. 129. Eén dag Khalif. Ons wordt van welwillende zijde ge wezen op een noodige aanvulling van het verslag „Eén dag Khalif”, voorko mende in het vorige nummer. De inzen der heeft inderdaad gelijk, want toen ’t verslag ter perse was, had uw verslag gever reeds ook het gevoel van niet vol ledig te zijn geweest, juist betreffende hetzelfde punt. Gaarne voldoe ik dan aan den wensch om ook de muziek een warm woord van dank te brengen, waarop zij terecht aan spraak heeft. Naar ik verneem hebben de heeren musici voor de repetities en uitvoering zelfs belangeloos hun talent en tijd gegeven. De muzikale begelei ding heeft inderdaad het zijne tot het slagen van de uitvoeringen bijgedragen. A d ver te n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsntimmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. ZENUWARTS, SNEER Verlengde Westersingel 4 houdt ZATERDAG 21 FEBRUARI geen spreekuur Aanwezig 27 leden. Dr. ten Cate opent de bijeenkomst. Er zijn aldus spreker, in het afgeloo- pen jaar belangrijke gebeurtenissen voorgevallen, waarover straks in het jaarverslag nadere bijzonderheden. Reeds nu kan geconstateerd worden, dat het nieuwe wijkgebouw in een be staande behoefte voorziet. Het Badhuis mag zich in een gestadig groeiende be langstelling verheugen. Duizenden baden zijn in de afgeloopen maanden geno men. De afgeloopen 2 jaar hebben enorme werkkracht van het bestuur gevergd, waarvoor de Voorzitter aan zijne mede bestuursleden hartelijk dank brengt. De secretaresse, mevr. Van der Zee de Vroede, leest de notulen, die onveran derd worden goedgekeurd, eveneens het verslag over het Badhuis. In totaal zijn ongeveer 5500 baden in de afgeloopen maanden genomen. Er is thans een klei ne wijziging ingevoerd in de openstel- lingsuren. De Zaterdag, die bijzonder druk is, zal eenige verschuiving met de Donder dag moeten ondergaan, omdat er die dag zeer weinig drukte is. Deze nieuwe re geling is vorige week reeds in ons blad medegedeeld. De penningmeester, de heer H. F. van der Werf doet hierna verslag van zijn uitgebreid financieel beheer. Uit de exploitatierekening van het badhuis e.a. stippen we aan, dat de to tale stichtingsonkosten, alles inbegre pen, hebben bedragen f46048.85. Het gebruiken van baden was over het tijd vak 1 Mei tot 31 December 142 kuip baden A 50 cent; 335 A 40 cent en 1427 er bijvoorbeeld niet aan dachten om i eigen industrie te begunstigen, of bin- 1 nenlandsche ondernemingen te steunen, gaven met pleizier hun bankpapier voor het aanleggen van spoorwegen, waar van zij zelf nooit een rails kwamen te zien, enkel omdat „men” zei, dat het J een goede geldbelegging was en de ren- te op tijd verscheen en misschien een half of een heel procent meer, dan an dere landen of ondernemingen gaven. Onnoemelijk veel Hollandsch geld is zoo over de grenzen gegaan, dank zij de ijverige agenten die hier krachtig voor werkten en ook de speculatiegeest van ons volk en niemand die ook maar bij benadering weet welke kapitale som men, zelfs door zoogenaamde kleine luyden op deze wijze in buitenlandsche ondernemingen gestoken zijn. Het aantal „Russen” en „Oostenrijkers” in Neder land, om van andere papieren maar niet te spreken, is ontelbaar. Toen kwam de revolutie als voorbode van de inéénstorting van het groote Rus sische rijk. Toen kwam die vreeselijke omwenteling, gepaard met de uitroeiing en verdelging van de geheele Tzarenfa- milie, en de uitroeping van de Sovjet republiek. Daar was wind gezaaid, daar werd storm geoogst, en gelijk door heel de wereld-historie, in het groot zoowel als in het klein, in het volkerenleven zoo wel als in het persoonlijke, en particu liere leven werd het openbaar, dat er een eeuwig rechtvaardigheidsbeginsel heerscht, dat wel tijdelijk kan worden onderdrukt, maar om op zijn tijd zich te laten gelden en gericht te houden. Die het leest merke daarop, en neme het ter harte. Daarop verviel men evenwel In een andere fout. Op dezelfde wijze waarop onrecht geleden was, werd onrecht ge daan en heel Europa werd men schulde naar door zich de vorstelijke bezittingen der Keizerlijke familie toe te eigenen en tot Staatsbezit te maken en voor de rest te verklaren dat de schulden, door de vorige regeering gemaakt, eenvoudig niet erkend werden. Al de Russische Staatspapieren werden eenvoudig gelijk scheurpapier, en met één slag, waren tal van welgestelde families geheel of ten deele geruïneerd. Wie kent ze niet, en wellicht dat ook onder onze lezers zich talloos velen van dezen bevinden. Maar daarmede was Rusland niet ge holpen. Schijnbaar wel in eerste instan tie, omdat immers nu de schulden offici eel waren opgeheven, maar het crediet was weg. In de geheele wereld, en daar mede het vertrouwen, en daarmede de handelsmogelijkheid. Dat is, de be staansmogelijkheid, waar ook Rusland niet buiten kan, omdat nu eenmaal alles is aangelegd op en afhankelijk van de gemeenschap. En toen is men aldaar heengegaan om de toevlucht te nemen tot een ander middel om zich uit den grooten geldnood die daar heerscht,‘te redden. Want geld nood is er, getuige de verscherpte mid delen om nieuwe bronnen van Inkom sten te scheppen en de Inning der be lastingen te versnellen door het vaststel len van nieuwe straffen voor wanbeta lers. Getuige ook de pogingen om thans in Amenka aan den man te brengen de rijkssieradieën en kunstschatten welke eens aan de Keizerlijke families behoor den. En nu wordt de toevlucht genomen tot een ander middel, maar dat naar de wet van oorzaak en gevolg de naderen de ondergang van de Sovjet-republiek zal verhaasten. Nu wordt getracht de Europeesche handelsmarkt te drukken door den in voer van Russische producten als graan, petroleum en hout en deze hier verre beneden de gangbare marktprijs aan te bieden. i Dit kan Rusland doen, vooreerst om dat het deze voorraden heeft en dan doordat het deze door zijn duizenden gevangenen, waaronder talloos vele on- schuldig veroordeelden hieraan laat wer ken, zonder uitkeering van loon, alleen tegen genot van een karig voedsel, en bij een zwaren arbeidsdag op welke ter- nauwemood tijd van rusten gevonden wordt en de zweep van den drijver de ongelukkigen voortjaagt. Aldus zijn de berichten en op deze i wijze wordt dat goedkoope graan en i hout naar Europa verzonden en kwa men ook in ons land de Russische i graan- en houtschepen, opdat opnieuw s het Hollandsche geld in Russische zak- t ken zal stroomen. En niet alleen heeft i dit plaats in ons land, maar ook in i Frankrijk en in Engeland en in andere landen en zoo tracht Stalin, de Russi sche bewindvoerder zijn ongelukkig land uit de geldpenairie te redden. Zie daar de dumping, en wat men daarmede bereiken wil. In het kort hebben wij weergegeven hoe de huidige econmische situatie van Rusland tegenover West-Europa is, zoo- als de bladen ons deze gingen melden. Wat er nu gedaan moet worden? Wanneer deze berichten juist zijn dan lijkt ons het eenig mogelijke, en noodi ge dat van Regeeringswege deze oneer lijke concurrentie zoo spoedig mogelijk wordt onmogelijk gemaakt en bij de wet verboden. Het zal wellicht ook de eeni ge weg zijn om dit geteisterde en uit een geslagen land en volk tot rede te brengen en leeren verstaan zijne ver plichtingen na te komen jegens degenen die het schuldig is. Want het blijft voor alle tijden en eeuwen waar dat gerech tigheid een volk verhoogt, maar even eens ook dat de zonde, onverschillig in welken vorm of onder welke naam be dreven, een schandvlek der natie is. s, Geen wonder, dat heel Rusland door de overige Europeesche rijken met schee- ve oogen wordt aangekeken, waarbij nog komt, dat het zich allen tot vijanden heeft gemaakt, door eenvoudig een streep te halen door de voor-oorlogsche schulden welke onder het Tzaren-be- wiyd door tal van leeningen gemaakt werden. Immers Rusland was onnoemelijk rijk en Rusland leende maar, voor het aan leggen van spoorwegen naar het mijn- gebied of zijn petroleumbronnen en nie mand die dit wantrouwde. Welke ge goede familie, in het bezit van roeren de goederen of papieren, wellicht van ouder op kind geërfd, beschikte niet over „Russent” Die waren zoo soliede als de Bank en zelfs onze voorzichtige Friesche families die niet gewoon zijn om over één nacht ijs te gaan; die zich zoo maar niet even lieten bewegen om hunne geldswaarde in vreemde ondernemingen te steken; die Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. A 20 cent en 2143 A 10 cent en 728 kin- derstortbaden A 5 cent De exploitatierekening wijst aan in komsten f 2349.80, uitgaven f 2638.87, te kort f289.07, wat weer gecompenseerd wordt door de voorraad cokes, De eerste aflossing op het gebouw ad f300 is in October gedaan. De afd. Tuberculose-bestrijding sluit met een ontvangst en uitgaafcijfer van f4429, die van het Groene Kruis Ontvangsten Uitgaven Sinds kort is in ons woordenboek een nieuw woord zijn intrede komen doen, om spoedig in te burgeren en van alge- meene bekendheid te worden. Wij bedoelen bovenstaand woord „dumping”, waarmede het pogen van Rusland bedoeld wordt om de Europee sche markt ten opzichte van tal van ar tikelen te drukken, ten einde daardoor uit zijn geldnood verlost te worden. Zooals bekend is, is de Russische bo dem rijk aan kostbare voortbrengselen. Slechts ontbreekt het in dit millioenen land aan de noodige organisatie van be- wtftte arbeidskrachten, en aan de noo dige werktuigen op allerlei gebied, om uit den onmeetlijk rijken bodem te halen wat er in zit. Aan kostbaar erts, en aan onuitputtelijke oliebronnen en aan onbe grijpelijke hoeveelheden hout uit de oer wouden en aan het goudgele graan van de onmeetlijke akkers, te veel om op te noemen. Rusland is een schatrijk land, door de natuur bovenmate begunstigd met tal van voortbrengselen welke door ande ren worden gemist, maar daarbij tevens doodarm, vanwege de achterlijkheid der bevolking, en het wanbeheer hetwelk de eeuwen door in dit onmeetlijk gebied werd gevonden, en nu sinds de laatste jaren door het schrikbewind van de Sovjet, die vruchteloos orde op zaken zoekt te stellen en niet minder bar- baarsch optreedt, dan dit weleer plaats had door de knoet van den Tzaar. Hoe groot het wanbeheer is, en hoe veel in dit ongelukkige land geleden wordt, zoowel door diegenen, die eens tot den gegoeden stand en de intellec- tueelen behoorden, als tot die van de boeren zal wel nooit recht gekend en geweten wodden, Imaar .zoowel! in de wijken der groote steden als Moskou e.a. als op het platteland en In de eindelooze steppen moet dat lijden voor groot en klein, jong en oud alle beschrijving ver re te boven gaan. Intusschen gaat de Russische regee ring trots alle voorspelllingen dat het met haar schrikbewind op een eind loopt dóór met haar bloedige terreur, waarbij eenvoudig allen en alles uit den weg ge ruimd wordt wat den durf heeft zich te gen de Gepoe te verzetten en of tegen den muur wordt geplaatst, om door den onbarmhartigen kogel te worden ge troffen wat misschien in menig opzicht voor velen nog verkieselijker is dan te leven, of in een vunzig kerkerhol te wor den opgesloten, of naar een eenzaam oord te worden verbannen en aldaar in harde slavernij langer of korter lijden zijn treurig bestaan te zien eindigen. Ziedaar in doorsnee het leven van de groote massa, zooals deze als kudde- vee wordt voortgejaagd en voortgedre ven door de ambtenaren zooals deze tot heden door geweld van wapenen de macht hebben en de millioenen in be dwang houden. Zeven en twintigste Jaarverslag van de Vereen. „Het Groene Kruis”. Wanneer wij ons zetten tot het schrij ven van het jaarverslag over 1930 en de voornaamste gebeurtenissen in het voorbije jaar als in een modern film beeld aan ons geestesoog passeeren, ontwaakt in ons de jubelstemming van de feestelinge. 1930 het jubeljaar, dat in de annalen onzer vereeniging zal moeten worden vastgelegd als een jaar van blije vol doening en dankbaar herdenken. 29 April 1930. De opgewekte tonen van Holiandiaf's Harmonie klinken vroolijk in de frissche lentelucht. Een fleurige stoet van Frie zinnen, de bloem van Bolswards bur gerij, voert door de rijkbevlagde straten onzer oude veste de Groene Kruisvlag, als hef symbool van naastenliefde naar de nieuwe centrale van Bolswards Groe ne Kruis. Wanneer daar het onbesmette dun doek wappert in den frisschen morgen wind, stroomen tal van autoriteiten en genoodigden naar Bolsward om op de zen feestdag hun wenschen aan te bie den aan de Vereeniging bij het vieren van het zilveren bestaansfeest en de opening van het nieuwe gebouw. waarvan de expantie niet kan worden benaderd. Wie het maatschappelijk les ven medeleeft voelt, dat er enorm veel zal afhangen van den goeden geest van samenwerking onder de menschen om ook in donkere dagen gemeenschappe lijk de lasten te dragen. Daar is noodig gen geest van samenwerking en offer- liefde: een Groene-Kruis-geest. Zorgen wij, dat de Groene-Kruis-mentaliteit ook in onze afdeeling steeds mag blijven be staan door in hechte samenwerking de belangen van onze zieken te behartigen de algemeene volkshygiëne te dienen. Dan gaan we ook in donkere dagen een lichtende toekomst tegemoet en kunnen wij het den dichter nazeggen: „Eén groote zaak beginnen, Gelooven en beminnen; Volharden, kloek van zinnen, Verwint het al.” Tekort De commissie voor het nazien der re keningen brengt bij monde van den heer Haima een bijzonder woord van hulde aan die heeren die gevraagd heb ben het tekort in de bouwkosten voor hun rekening te nemen. De manier waarop deze gelden zijn gevoteerd is boven alle lof. Ook brengt deze spreker woorden van bijzonderen dank aan de groote werk kracht van het bestuur waarmee de vergadering door een hartelijk applaus instemt. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de aftredende leden met bijna algemeene stemmen werden herbe noemd. Er werden dit Jaar 12 Inplaats van 10 aandeelen uitgeloot. De heer Branden burg trok hiervoor de volgende num mers, ten name van: J. T. Flapper. Werkl. vereen. Eendracht zij ons doel. J. Bruinsma. S. J. de Boer. Werkl.vereen. Eendracht zij ons doel. Straatmeijer, Amsterdam. M. van den Oever. D. Tierle, Soerabaja. S. J. de Boer. P. Schmidt, Hoorn. D. Hobbema, W. Vlietstra. De penningmeester geeft Zaterdag 21 Februari gelegenheid deze aandeelen in te wisselen. De rondvraag leverde geen puntenbe- spreklng, zoodat Dr. ten Cate met een dankwoord aan de leden en een opwek king tot steun aan de vereen, deze ge animeerde vergadering sloot. Nc. 14 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Om 3 uur is de groote Doelezaal ge heel gevuld met genoodigden. Autoritei ten van stad en stichtingen, de secreta- ris-generaal van de A. N. V. „Het Groe ne Kruis”, inspecteurs van het Staats toezicht op de Volksgezondheid en hon derden genoodigden zijn opgekomen. De Voorzitter der afdeeling, dokter M. ten Cate, spreekt een gevoelvol ope nings- en welkomstwoord, waarna Ds. Beijerman na een fijn gestyleerde rede ons nieuw wijkgebouw met badhuis of ficieel opent. Hierna wordt het woord gevoerd door dokter H. Beekhuis, die een schitterende herdenkingsrede houdt en onder het motto Luctor et Emergo het wel en wee der vereeniging gedurende 25 jaar de revue laat passeeren. Hierna volgt de officieele receptie. Verschillende sprekers wedijveren in het toezwaaien van heil- en zegewen- schen, terwijl prachtige cadeaux en schitterende bloemstukken worden aan geboden. De dag wordt besloten met een groo te vergadering in „De Doele” waar Dr. Doijer een keurige causerie' houdt aan de hand van de schitterende film: „De diphterie en hare bestrijding." 29 April 1930 is een feestdag gewor den voor „Het Groene Kruis” in de waarachtige beteekenis van het woord, A 25 cent; 302 stortbaden A 25 cent; 248 een dag van onvergetelijk enthousias me. De kern der feestvreugde ligt tenslotte in de schoonheid van het practisch be reikte resultaat. Wij bezitten thans een keurig geoutileerd wijkgebouw en kre gen bovendien in het vervlogen jaar de beschikking over vele nieuwe verple- gingsartikelen. Wij ontvingen een mo derne ziekenlichter, een solied uitge voerde wandelstoel en meerdere andere artikelen, waarvoor den milden gevers ook gaarne in dit jaarverslag een woord van oprechten dank wordt gebracht. Daar is een grootsch werk voltooid in 1930; daar is een heerlijk doel be reikt, doch daarvoor zijn ook inderdaad zware offers gebracht, van moreelen en financieelen aard en nu zijn wij over tuigd, dat zij, die op dit terrein het meest hebben gepresteerd, daarvoor den minsten dank en erkentelijkheid ver langen, doch wij zouden tekort schieten in onzen plicht, zoo wij voor deze groot- sche prestatie, gebracht in het belang der gemeenschap een woord van diep gevoelde hulde achterwege lieten. Leden. Het ledenaantal begeeft zich op het oogenblik in stijgende lijn. We zijn de 1400 gepasseerd. Bestuur. In ’t bestuur kwamen geene veranderingen. Vergaderingen. Behalve de bijeen komst in „De Doele” op den openings dag 29 April 1930, werden 1 ledenver gadering en 8 bestuursvergaderingen gehouden. Financ. toestand. Ofschoon zware fi- nancieele offers van de vereeniging in 'i afgeloopen jaar zijn gevraagd, zullen de cijfers van den penningmeester ovei 1930 en de begroeting voor 1931 U la ten zien, dat met vereende krachten het kleine tekort spoedig zal zijn ingehaald. Redenen tot bezorgdheid zijn er dus niet. Wijkverpleging. Met onvermoeide wilskracht en onder voortdurende plichtsbetrachting vervulden de zusters in het afgeloopen jaar weer haar dik wijls zware taak. Zij legden 5094 bezoeken af in 139 gezinnen. T.B.C.-bestrijding. Voor de afdeeling T.B.C.-bestrijding werden 470 bezoe ken afgelegd. Er werden 3 nieuwe patiënten inge schreven, 2 patiënten werden afgeschre ven wegens overlijden, zoodat er inge schreven zijn 32 patiënten in 27 gezin nen. 3 patiënten verbleven in sanatoria, 2 hiervan zijn thans teruggekomen en kun nen hun dagelijksche bezigheden weer verrichten. In de ligtenten kuren 2 pa tiënten, op het solarium van het nieuwe wijkgebouw 6. Aan 13 gezinnen wordt huurtoeslag verleend. Van 3 patiënten werd lijf- en bedde- goed ontsmet. Bij twee patiënten werden woningver beteringen aangebracht, terwijl 4 patiën ten naar een betere woning verhuisden. Uitleening verpleglngsartikelen. Er werden 963 artikelen uitgeleend aan 647 personen. Ziedaar, dames en heeren, de voor naamste gebeurtenissen in vogelvlucht gereleveerd. Wij staan thans midden in een zeer ernstigen tijd. Het economisch leven wordt met den dag meer ont wricht. De bestaansonzekerheid van dui zenden groeit, er treden spanningen op, i- i- 1. I* 10 i2 L '1 3 ■a, in, a). tg. m- r., te i). i Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 Leesgeld fr. p. P- per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1