lllllllllllilllll! Dag en Nacht ten allen tijde staat by ons voor U een wagen of bus disponibel llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Nc. 16 VEREENZAMING. Stadsnieuws. Bestellen en wegrijd en I! Gemengd Nieuws. W. VAN DER WERFF Uit den Omtrek. 27^ Jaargang Woensdag 25 Februari 1931 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A lijkt hier alen, ’k Ben eenzaam. men vard. ver wester emen ester e be ssen7 3 op Loois aken van et II ister door lalen .ssen zich iaar- ie U der- in 't pas ■bei- Hoevelen zijn weg die ik teer heb bemind, t Als no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres te Stavoren is geplaatst mej. M. W. Anema, tijd, onderwijzeres aan school II alhier. De heer W. Wijnia, onderwijzer aan de school voor Chr. Volksonderwijs al hier is in gelijke betrekking benoemd te Hoorn (Terschelling). nog een poosje gezellig bijeen, om het 30-jarig bestaan van het Ziekenfonds te herdenken. De avond werd aangevuld met het ge ven van enkele voordrachten, waaron der aardige stukjes waarna de voorzit ter de aanwezigen bedankt voor hunne medewerking tot het welslagen van de zen avond, waarna hij de vergadering sloot. aantal valsche markstukken bevonden. Bij doorzoeking van de werkplaats der valsche munters viel de politie een groote hoeveelheid materiaal in handen. A d ve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. :i a.s. n wij per- ■iten t in veel De mijnramp in Duitschland. Naar bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp thans 32, terwijl er negen ernstig gewonden zijn. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt nog steeds voortgezet. manieren, en die levensbeschouwingen, en die losse beweging, kortom in heel dat oppervlakkig vertoon van dezen mo dernen tijd met zijn nieuwigheden en zijn losse zeden en zijn wulpsche ge woonten en zijn dubbelzinnige woorden en manieren, en vaak zoo weinig dege lijkheid. Dezer dagen ging een onzer dagbla den melden hoe oppervlakkig in onzen tijd bijvoorbeeld de taal van de jonge menschen was en uit hoe weinig woor den hef woordenboek van onze bak- vischjes bestaat. Het is alles „reuze’’ en in enkele krachttermen zoekt men zijn verbazing uit te drukken, doch om daar achter zijn groote armoede te verber gen. Men heeft nu eenmaal niet meer en niet anders, dan enkele van die groo te, dikke woorden, die wat moeten lijken en waarachter eigen armoede en de le digheid van hart en hoofd dient te wor den verborgen. Geen wonder, dat daarbij en daar achter de ouderdom vereenzaamt, en zich hoe langer zoo meer een vreemde ling begint te gevoelen. Omdat men zelf nooit zoo geweest is, en noch in woord, noch in daad zoo deed. n de .eeu- van racht moe- MAKKUM. Naar men ons mededeelt, is van gemeentewege tot sluiswachter alhier, benoemd schipper Swietink, van Kampen, tegen 'n pachtsom van f 444.44. Een krasse baas. Vrijdag 27 Febr. a.s. hoopt de heer P. Kerkstra te Oldeboom 100 jaar te wor den. De heer Kerkstra is nog zeer kras en eet flink, doch bij zijn gehoor en gezicht doet de ouderdom zich gelden. Vol vuur weet de krasse grijsaard echter nog verschillende gebeurtenissen uit zijn vroegere dagen naar voren te brengen en dat de 100-jarige ook op la- teren leeftijd bijzonder kras was, moge blijken uit het feit, dat hij op 77-jarigen leeftijd nog fietsen leerde, welke sport hij 7 jaar lang beoefende. Weer een bankdirecteur gearresteerd. Zaterdag is een bankdirecteur, eige naar van de Banque Cambraise, die haar zetel in Kamerijk en een filiaal te Parijs heeft en in 1926 met een kapitaal van anderhalf millioen francs werd op gericht, wegens bedrog gearresteerd, zoo meldt de „Echo de Paris”. Het bedrog.kwam aan het licht toen een cliënt der bank, die verleden Maan dag een bedrag van 50.000 francs in de posito had gegeven, dit eenige dagen la ter, toen hij het kwam opeischen, niet kon terugkrijgen. aagd iders 1 kun- eens i Een populaire koning. Zooals men weet kan koning Carol zich verheugen in een steeds toenemen de populariteit. Deze is sinds Dinsdag weer gestegen, toen bekend werd, dat de koning zich, zonder eenig gevolg en als een „gewoon mensch” begeven had onder de marktbezoekers en daar aller lei vragen gedaan had aan koopers en verkoopers over de prijzen enz. De koning kocht allerlei voorwerpen, sprak talrijke marktbezoekers aan, doch werd ten slotte herkend en toegejuicht. de nu rle- rijn, ien, in den uit- i de :eds dat Dit 'an hte de en. een be- burg. I Loois Auto-ongeluk in Indië. Woensdagnacht had op den Priokweg te Batavia een ernstig auto-ongeluk plaats. Een Chevrolet-auto, bestuurd door de onderwijzeres Wynhamer en waarin gezeten waren de employé’s van de Ge neral Motors, Sargent en Blom, botste tegen een boom op. Volgens een verklaring van mej. Wyn hamer geschiedde het ongeluk doordat een tegenliggende auto felle lichten liet schijnen. De heer Sargent werd tengevolge van de botsing uit de auto geslingerd en op slag gedood, terwijl de heer Blom vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Mej. Wynhamer bekwam inwendige kneuzingen. Laatstgenoemde twee wer den naar het hospitaal overgebracht. TJERKWERD, 20 Febr. Hedenavond werd op de bovenzaal van Sj. Zwaag- stra de jaarlijksche vergadering gehou den van het Ziekenfonds Tjerkwerd van leden met hunne dames. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwe zigen en drukt zijn spijt er over uit, dat er niet meer aan de oproep gehoor ge geven hebben. De secretaris las de notulen voor, van de vorige vergadering, welke onveran derd werden goedgekeurd. Het jaarverslag werd door den secr.- boekhouder in de Friesche taal voorge lezen en deze wordt door den voorzitter bedankt voor zijn accuraat werk. Rekening en verantwoording over 1930 wordt nagezien en bij monde van den heer E. Reidsma verklaard in orde te zijn. Het aftredende bestuurslid de heer H. Feenstra, wenscht niet weer in aanmer king te komen. In diens plaats werd ge kozen de heer Kuperus, die de benoe ming aanneemt. Het aftredend trekkend lid, de heer J. Heins, wordt met meerderheid van stem men herkozen. Hiermede waren de gewone werk zaamheden afgehandeld, en bleef men BURGWERD. Mej. H. de Boer, on derwijzeres aan de Chr. School alhier, is als zoodanig benoemd te Warns. Smokkelaars teruggejaagd. Een troep van zestig gewapende staatspolitie-agenten hield Zaterdag te Komatipoort en Hectorspruit een aantal smokkelaars tegen en joeg ze over de grens in Portugeesch Oost-Afrika te rug. Gemeld wordt, dat de smokkelaars opium ter waarde van eenige duizenden ponden sterl. in hun bezit hadden. Tot nog toe zijn geen arrestaties ver richt. mag eten, even goed als de heeren die witte boorden dragen. Laten wij hieraan alleen mogen toe voegen dat wij allerminst bedoelden on derscheid te maken tuschen arbeiders uit den vierden stand en heeren met hoo- ge boorden. Geen oogenblik is door ons daaraan gedacht; alleen meenen wij dat het voor elk, zonder onderscheid, in deze dagen van malaise zaak is om op de kleintjes te passen en dat hier door allen zonder onderscheid al weer veel kan worden bezuinigd. Indien slechts de macht van het kleine wordt gekend en gewaardeerd. Men beginne het maar eens te leeren en toe te passen, niet het minst ook met het oog op de kinderen die dit nooit te vroeg kunnen leeren. Vergiftigingsgeval. Naar het N. T. A. uit Konstantinopel meldt, zijn de kapitein en équipage van een in de haven van Smyrna liggend schip, de „Rusemiye” ziek geworden na het nuttigen van een aan boord toebe reiden maaltijd. De kapitein stierf spoedig. De eige naar van het schip benevens zeven man schappen zijn in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis gebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. WOMMELS, 20 Febr. Heden had ten overstaan van notaris Elema te Sneek in Café Struiksma de finale verkooping plaats van de vruchtbare Sate en Lan den op Tritsum, in huur bij Gebr. D. en P. Noordmans en eigen aan den heei Jac. Noordmans te Wommels, ter grootte van 35.65.51 H.A. (97 pd.m.), geveild in 14 perceelen. Van perc. 12, zijnde 4.8 pd.m. weiland werd kooper de heer A. J. Tjallema voor „Spaarbank Hennaarderadeel” voor de som van f2361. De overige perceelen vervielen bij combinatie aan den heer A. Wijmenga te Garijp voor f60.207.60. Totale op brengst f 62.568.60. Ofschoon de malaise toestanden, zich in onze omgeving ook reeds doen gevoelen, was er nochthans veel animo, daar de gecombineerde per ceelen nog 34 maal werden verhoogd. Brand op Ned. oorlogsschip. Blijkens bij het dep. van Defensie ont vangen bericht, is er Zaterdagavond omstreeks 6 uur a. b. van Hr. Ms. „Banckert”, liggende voor Curacao, een begin van brand ontstaan in het achter ste compartiment, vermoedelijk door zelfontbranding van daar bewaarde fos for. Door krachtig optreden van de be manning en assistentie van de drijven de spuit der Curacaosche Petroleum Mij. is het gelukt den brand spoedig te blus- schen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de materieele schade is waar schijnlijk gering. ARUM, Febr. Hedenavond had de jaarvergadering plaats van de afdeeling „Arum" van de vereeniging „Volkson derwijs”. Een flinke groei van het ledental kon worden geconstateerd. De jaarrekening sloot met een klein nadeelig saldo. Verslag van de Alg. Vergadering werd uitgebracht door den heer J. Broersma. Van de bestuursleden traden af de heeren H. de Jong en Tj. KammingS, van wien de laatste zich niet herkies baar stelde, terwijl de heer De Jong werd herkozen. In de plaats van den heer Kamminga werd gekozen de heer J. Broersma. Als leden van de speciale propagan- da-commissie werden gekozen mevr. Gros, Tj. Huizinga en M. Hidma. Tot bode werd benoemd de heer K. van der Ploeg. Verder had vaststelling plaats van het huish. reglement. Een korte vrijheid. Gevangenbewaarders schoten even voor het aanbreken van den dag twee gevangenen dood en verwondden een derde doodelijk, toen dezen bezig waren af te dalen langs den meer dan zes me ter hoogen muur van de staatsgevange nis van Illinois. De gevangenbewaarders waren in ’t geheim van het complot van de ont snapping op de hoogte gesteld en leg den dientengevolge den gevangenen ’n hinderlaag. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Tegen Mussolini. Nauwelijks zijn veertien dagen ver- loopen na de rede van generaal Butler tegen Mussolini, of een nieuwe rede wordt uitgesproken, thans door John Lord O'Brian, adjunct-a- Hornet-gene ral der Vereen. Staten, die Mussolini op nieuw aanleiding zou kunnen geven ge noegdoening te eischen. O’Brian zeide dat Amerika geen re- geering bezit zooals die van Italië, waar de dictatuur van één man een algemee- ne verlaging der loonen kan decretee- ren. Vroeg of laat (komt daar voor elk menschenkind ’t oogenblik van vereen zaming, waarin het zich zoo alléén en verlaten en vergeten voelt. Door nie mand meer begeerd, door niemand meer geacht; door niemand meer geteld; door niemand meer begrepen. Dat zijn vooral de dagen des ouder- doms. Dat is inzonderheid de tijd, waar in de werkzaamheden zijn afgeloopen en een ander de plaats die eenmaal in genomen werd, bekleedt en misschien zonder ons, over ons gesproken en ge handeld en beslist wordt, omdat wij geen stem in het kapittel hebben. Om dat een ander onze plaats inneemt Om dat zonder ons gehandeld wordt. Om dat wij werden uitgeschakeld uit het le ven. En wij werden uitgeschakeld, om dat wij niet meer kónden en niet meer deugden, en niet meer geschikt geacht werden. Toen kwam men, wellicht met de bes te bedoelingen, met een vriendelijk woordje, met een goedigen glimlach, met een warmen handdruk, met een flu- weelen tong, en met de beste bedoelin gen, maar niettemin met het woord daarbij, dat het nu maar uit moest zijn, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten gedurende een lange reeks van jaren aan stad en land, of aaq familie en volk, of aan de massa en den enkeling bewezen. Toen was het wellicht alsof er iets in ons brak. Daar schoot een brok voor de keel. Daar werd een stuk leven afge sneden. Daar kwam een zwarte streep op de levenslijn, en toen was het, alsof het van dat oogenblik af voorgoed „uit” zou zijn. .ar 't I •elen. zordt I Onthoofd. Toen de sneltrein van Parijs naar Saarbrucken op het station Epernay stopte, bemerkte een spoorwegbeambte op het dak van een der wagons het lijk van een jongeman, wiens hoofd van het lichaam gescheiden was. Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met een zekeren Demoulin, wonende in het Saargebied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waarschijn lijk bij het passeeren van een lage tun nel op zoo vreeselijke wijze om het le ven was gekomen. Verschillende omstandigheden konden daartoe meewerken en oorzaak van de ze vereenzaming worden. Bijvoorbeeld, toenemende lichaamszwakte, voortdu rende ongesteldheid; afstomping van de geestelijke vermogens; inzinking dus van de krachten ten gevolge waarvan men totaai ongeschikt werd voor den dienst. Het kan ook zijn, dat achter dit alles iets anders gezocht en gevonden moet worden. Omdat er altijd gevonden wor den, die wachten op het komen van een ledige plaats en bij wie het woord in vervulling gaat, dat de dood van den een het brood van den ander is. Dat is nu eenmaal ’s levens gang en 7s werelds loop. Voor de een, den an der. Daar is een tijd van komen, maar ook van gaan en op de schouders van het wegstervend geslacht, staat de jonk heid, die vol levensmoed en levenskracht en levenslust de toekomst in blikt. Geen wonder, dat deze over het heen gaan der ouden niet treurt; zij hebben hunnen tijd gehad. Daar komt nog iets bij. Elke tijd, elk geslacht heeft zijn eigen eischen; ook zijn eigen inzichten; ook zijn eigen be geerte en verlangens. De nieuwe tijd met zijn nieuwef Uitvindingen, en zijn nieuwe gedachten en zijn nieuwe voor nemens, heeft ook zijn nieuwe krachten noodig, jonge, energieke krachten, die van aanpakken weten, en zich niet te vreden stellen met het verledene, dat al tijd geweest is. De wereld moet voor uit, en het opkomend geslacht moet vooruit, en de oude en verouderde be grippen, die veel doen denken aan ge conserveerde groenten, kunnen in hun nen tijd en op hunne plaats wel goed geweest zijn, maar de vraag van den dag is om het nieuwste en het groene, en 't frissche, en datgene wat de smaak van heden streelt, en het oog en oor en hart van den hedendaagschen tijd be koort. Wie wordt niet onwillekeurig ge troffen en toont daarbij een glimlach, wanneer hij ziet de kleederdracht van de vorige eeuw, of misschien van voor 50 jaar. Hoe was het mogelijk, dat de men schen dat „mooi” konden vinden. Zoo’n hoofddeksel; of die haarwrong; of dat stijve, strakke kleed met die afmeting of snit. Toch vond men dat alles in die da gen mooi en deftig en rijk, en kostbaar en werden daar allicht schatten aan be steed. Plaats daartegen over de mode van den dag, kort, en licht, en doorzich tig en goedkoop en bij velen ongema nierd, en in elk opzicht het tegenbeeld van de deftigheid en waardigheid en de degelijkheid van voorheen en geen won der dat de ouderdom zich te midden van al dat oppervlakkige gedoe van deze dagen niet thuis voelt en naar iets an ders verlangt. Men kan zich niet meer vinden in die nieuwigheden van den hedendaagschen tijd. Niet meer in die kleederdracht, maar ook niet meer in die zeden en die Naar den vrede? Britsche militaire vliegers zijn juist gereed gekomen met de geheim ge houden proefvluchten met een geheel nieuw type één-persoons gevechts vliegtuig: een soort vliegende batterij. De snelheid van het toestel is onge veer 200 mijlen per uur (pl.m. 320 K.M.) Het is voorzien van niet minder dan zes machinegeweren, die gezamenlijk door den piloot kunnen worden behan deld: de kogels komen in een bepaald brandpunt te zamen. Tevens kan deze machine vier twintig pondsbommen meenemen. Het plafond van dit vliegtuig is 27.100 voet (een kleine 9000 m.). Niettemin ligt daar ’ets tragisch in dat gevoel van vervreemding en vereenza ming en van dat alleen zijn. Als de weg zoo eenzaam wordt en zoo stijl, en zoo stil. Als de bekende dichtregelen van Ten Kate van toepassing worden: P.S. Nog een enkel woord aan den heer I. H. te O. die zich moeilijk met ons artikel vereenigen kon toen wij schre ven over Zuinigheid en Weelde. Hij kan zich over het algemeen nogal vereenigen met ons schrijven, maar dit artikel heeft hem ontsteld. Omdat wij waarschuwden voor het rooken van 10 cents sigaren en afkeurden dat men geen „spek” meer wil eten, en omdat een ar beider ook wel een sigaar van 10 cent mag rooken of rundvleesch en rollade Een nieuwe valsche munterstruc. De politie te Ottenhausen bij Saar brucken heeft blijkens een telegram van het W. B. een werkplaats ontdekt van Italiaansche valsche munters. De politie is op hun spoor gekomen, doordat een gendarme bij het douane kantoor een verdacht individu aanhield, die bij onderzoek een autoband om ’t uit Eschweiler wordt gemeld, lichaam bleek te dragen, waarin zich ’n een on een :al 't Dat kan zoo hard zijn en zoo pijnlijk en voor de natuur zoo zwaar, en daar- om is het wel goed, én voor de jongeren én voor de ouderen om daarop eens te - wijzen. Voor de jongeren, om zooveel in hun vermogen is, die dagen van de vereen- zaming der ouden te helpen verlichten, ten einde hen door die moeilijkheden heen te helpen, maar ook voor de ouderen om de middelen aan te wijzen, ten einde die vereenzaming te verlich- 1 ten. Tot dit laatste is vooral noodig, dat zij zoo lang en zooveel mogelijk jong blijven. Daar zijn ouden die er nu een maal veel lust in hebben om alles, wat nieuw is, af te kammen en zich al maar te verdiepen en te vermaken in het ver ledene dat voorbij is, en waarin de jongeren nu eenmaal in het geheel geen oog en hart hebben. Daarmede moeten zij ophouden. Zij moeten trachten zoo veel mogelijk jong te blijven en zich tv vermaken in het heden. Zij moeten wil len blijven meegaan met hunnen tijd. Zij moeten deelnemen aan de berichten van den dag. Zij moeten niet onverschillig zijn voor de uitvindingen van de 20ste eeuw. Zij moeten allerminst willen klei- neeren wat het huidige geslacht pres teert en ophemelen wat vroeger was, alsof dit het nieuwste overtreft. Zij moe ten belang stellen in hetgeen de kuns; en de wetenschap dezer dagen tot stand weet te brengen, om maar kort te gaan, in hunne grijsheid en ouderdom moeten zij frisch en groen blijven. Om daardoor des te beter de jeugd te kunnen leeren verstaan, en niet onnoodig te worden uitgeschakeld uit het leven. Dan zal hun woord en hun oordeel nog van kracht zijn. Dan zal nog ge luisterd worden naar hunne op- of aan merkingen. Dan blijven zij van beteeke- nis in het land der levenden zoolang zij er zijn en heeft hun woord gezag. Dit is het geheim geweest van die mannen en vrouwen, die reeds op leeftijd gekomen, toch nog iets beteekenden en naar wiet woorden nog geluisterd werd. En die men nog missen ging toen eindelijk voot hen het uur van heengaan sloeg. Omdat zij zoo groot, en zoo flink, en zoo leven dig waren, en zoo met hunnen tijd mee gingen. Vereenzaming; het kan zoo hard en zoo bitter worden, vooral wanneer zoo veel heenging en weg viel, wat eenmaal zoo lief was. Maar het kan menigmaal ook voorkomen, althans zeer verzacht en verzoet worden wanneer oud en jong hiertoe samen werken. En daartoe wil dit artikel gaarne allen opwekken. waarin opgenomen I, ie» wort Benoemd. Official Ford Dealer BOLSWARD •- TELEFOON 86 t 't een istna aag i t Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1