U gaat toch ook!! Illlllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tij de staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijd en I! Illlllllllllllllll Dr.J. WITTOP KONING Arts voor inwendige ziekten LEEUWARDEN De Bolswardsche Courant en Westergoo BEROEPSKEUZE, I MAANDAG 9 MAART hervat 4 Maart de praktijk W. VAN DER WERFF W NA AFLOOP BAL! II Woensdag 4 Maart 1931 27|J Jaargang naar: Stadsnieuws. Nc. 18 Uit den Omtrek. en A i r zoowel vanwege de gansch eenige waar de en beteekenis van zijn leven, alsook vanwege de grootheid van zijn hoog staand karakter, waarbij hij in eigen oog KIMSWERD. De stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. gem. alhier heb ben besloten, het recht tot verkiezing van kerkeraadsleden en beroepen van predikanten aan zich te houden en dit recht niet uit te oefenen door middel van een kiescollege. KIMSWERD. Ds. J. A. Swart alhier heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Renesse Noordwelle (Z.). TJERKWERD, 27 Febr. Hedenavond hield de Chr. Hist. Kiesvereeniging een vergadering bij den heer Sj. Zwaagstra. Als spreker trad voor deze vereeni- ging op de heer H. N. H. K. de Jong van Ferwoude, met als onderwerp: „Saken en Sinten”. De voorzitter opende deze vergade ring met het laten zingen van Psalm 25 6 en ging voor in gebed. Hierna sprak hij een kort openings woord, waarin hij de aanwezigen wel kom heette en gaf daarna het woord aan den heer De Jong. Spreker zette duidelijk uiteen de fi- nancieele toestand dezer gemeente. Hij noemt het onze plicht dat wij ook met de aanstaande verkiezing onze stem uit brengen op mannen van Chr. beginselen. Vier der aanwezigen stelden eenige vragen, die de spreker duidelijk en ten genoegen beantwoordde. De heeren K. Bajema en J. de Beer hadden als afgevaardigden naar Leeu warden geweest. De heer J. de Beer bracht hiervan verslag uit, waarvoor hij bij monde van den voorzitter werd be dankt. Nog werd de groslijst der gemeente nagezien en sloot de voorzitter de ver gadering, die door 34 leden was bezocht met dankgebed. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. a I. Hendr. van der Meulen. f J.l. Zondag is te Den Haag overleden ’n zeer bekend oud-Bolswarder de heer Hendr. van der Meulen, oud-ambtenaar aan het Post- en Telegraafkantoor al hier. Velen onzer zullen zich nog den be- minnelijken en jovialen ambtenaar her inneren, altijd even opgeruimd en hulp vaardig. Een zeer groot aantal jaren was de heer Van der Meulen aan het postkan toor alhier werkzaam en toen dan ook Directeur Doorman vertrok, kwam spon taan een beweging uit de burgerij de heer Van der Meulen in die 'functie te benoemen. Dit was toen evenwel niet mogelijk, maar is de heer v. d. M. later geplaatst aan de Inspectie te Utrecht Eenjge jaren later is hij overgeplaatst als Directeur van het P., T. en T.kan- toor te Enkhuizen, alwaar hij verbleef tot aan zijn pensionneering. f Donderdag en Vrijdagavond werd in het R.K. Werkliedengebouw de lij- densfilm gegeven. sterken. Voor de rest gold, dat eenmaal de deur uit, voor altijd de deur uit, want als de vogeltjes groot geworden waren hoorden zij het nest te verlaten en lag de wereld voor hen open en bloot. Als het kon op niet te verren afstand omdat de patriarchale gedachte bij de meesten nog leefde, als het moest, voor al als het ging om veel geld te verdie nen, dan desnoods naar het andere we reld halfrond met het vooruitzicht van elkander hier beneden nooit weer te zien. TJERKWERD, Febr. Evenals andere jaren hield de muziekvereen. „Eensge zindheid” alhier dit jaar wederom haar gewone uitvoeringen. Deze uitvoeringen hadden plaats op Dinsdag 24 Febr. voor gehuwden en op Donderdag 26 Febr. voor ongehuwden. Op belde uitvöeringen werd hetzelfde programma afgewerkt. De eerste uitvoering van gehuwden werd door den voorzitter der vereeniging geopend met een hartelijk woord van welkom aan de leden, begunstigers en belangstellenden, alsmede aan de drie eere-leden. In zijn openingswoord liet de voor zitter uitkomen, dat ook de malaise in de vereeniging is geslopen en ook op de zaal was het te merken, deze was niet zoo bezet als voorgaande jaren. Het is jammer, want de thuisblijvers hebben veel gemist, daar de uitvoering schitterend is geslaagd. Ook de samenspraken werden op zeer beschaafde en toepasselijke wijze naar voren gebracht. Voor deze samenspraken waren dan ook beste krachten aanwezig. Hulde aan allen die hieraan hebben meegewerkt. Ook de muziêk was prachtig. Alle eer komt deze vereeniging toe met haren Directeur, den heer S. Hoitinga van Witmarsum. Het woord werd nog gevoerd door het eerelid den heer H. de Jong. Er werd ook nog gecollecteerd, welke collecte door den heer E. Reidsma werd aanbe volen. Hierna was het sluitingsuur aangebro ken en sprak de voorzitter een woord van dank aan allen die hadden meege werkt tot het welslagen van dezen feest avond. Terwijl het publiek de zaal verliet speelde de vereeniging nog een vroo- lijke marsch. t De N.V. Intercommunale Waterlei ding, gebied Leeuwarden heeft ten be hoeve van de propaganda voor het be drijf een film laten vervaardigen. Binnenkort zal ook in onze plaats deze film vertoond worden. De film, die bijna 2000 M. lang is, geeft in populai- ren vorm een beeld van het bedrijf, als: pompstations, watertorens, het leggen van buisleidingen, zinkers, enz. Ook geeft zij een voorstelling van de hygië nische beteekenis van goed drinkwater. De film is bijna geheel in Friesland Een ongelukje. Maandagmorgen ongeveer 11 uur had tegenover de Nieuwmarkt een ongelukje plaats dat nogal goed afliep. De expeditiewagen van de firma B. S. van der Meer reed (geheel compleet) bij de wal van de Groote Dijlakker neer in het water. Een op den kant staanden kruiwagen werd onderwijl meegenomen. Alles ging zoo vlug in zijn werk, dat de oorzaak bijna niet zoo vlug kon wor den opgespoord. Het paard dat spoedig uit zijn benarde positie verlost werd, heeft geheel tot aan de scheepshelling in het 'koude water moeten baggeren, en hier op den lagen wal kwam het beest weer op het droge. De wagen is *s middags door een kraanwagen van den heer Van der Werf weer op het droge getrokken. Het spreekt vanzelf, dat dit ongelukje zeer veel bekijks had. Zoo is het geweest, vele generaties lang, zoo is het niet gebleven. Ook in dit opzicht is de gedaante der wereld als met handen omgekeerd en de maat schappij van heden geheel het tegen beeld van dat voor enkele tientallen van jaren. Dank zij vooral de techniek der laatste jaren en de veranderde en ver beterde reisgelegenheden en de uitvin dingen van de laatste jaren en de toe nemende eischen van het leven op aller lei levensterrein. Hier kan gezegd wor den, dat de gedaante der wereld als met handen is omgekeerd. Om zich daarvan te overtuigen sla men eens gade wat eiken morgen uit alle streken en dor pen tot uit de kleinste gehuchten langs allerlei landwegen en met allerlei mid delen zich stadwaarts spoedt om daarbij dan tot in het oneindige de vraag te hooren herhalen: „Wat zal er van dit kindeke worden? Wat zal er van dien jongen of dat meisje, gewapend met schooltasch of cajé’s, met vioolkist of boekenbundel, dat dag op dag, jaar op jaar, de stads reis onderneemt, om daar in tal van in richtingen van onderwijs bekwaam ge maakt en opgeleid, en toegerust worden voor de komende levenstaak. Althans voor datgene, hetwelk men zich van de toekomst heeft voorgesteld I Hier wordt men onwillekeurig meer malen stil bij het zien van zooveel jonge menschen vol levenslust en levensmoed en levensverwachting en al wederom _j vraag naar boven, vooral in onzen tijd vol doodende en schadelijke concurrence op allerlei gebied: „Wat zal er van dat kindeke worden?” En terwijl wij die joelende jolige me- MAKKUM, 26 Febr. In „de Prins’1 hield de vereen. Plaatselijk Belang he denavond hare jaarvergadering, welke niet druk was bezocht (slechts 15 leden w.o. het bestuur). De bijeenkomst werd op de gebruike lijke wijze door den voorzitter, den heer A. L. de VrieS, geopend, waarna de secretaris, de heer J. Post, de notulen der vorige vergadering voorlas. Daarna werden enkele mededeelingen gedaan; de uitdidpöng van de Groote Zijlroede het niet het gewenschte resul taat gehad, daar het gemeentebestuur er een andere meening op nahield dar Plaatselijk Belang. Zooals bekend is het postkantoor om gezet in een hulpkantoor; de actie van PI. Belang en van B. en W. voor hei behoud van het postkantoor heeft geen succes gehad. De tramhistorie en de wa terleiding geschiedenis werden voorts aangeroerd. Het jaarverslag over 1929 en 1930 ven en den smartelijken kiuisdood van den mensoh geworden Zoon Gods. De WelEerw. Pater de Wit bespreekt in zijn openingswoord de volgorde dei verschillende tafereelen. De grondgedachte, in deze film neer gelegd, is de meditatie van een moor denaar die door het overwegen van Je zus lijden tot inkeer gekomen is. De eerste acte laat ons dan ook zien de terechtzitting en veroordeeling van dezen moordenaar, zijn opsluiting in een eenzame cel, waar een priester hem be zoekt en hij door een visioen tot inkeer komt. De 2de en 3de acte geeft een zeer mooi beeld van het openbare leven van den Messias. De hoopvolle verwachtin gen van het Joodsche volk, de genezing der zieken, het opwekken van het doch tertje van Jaïrus en ten slotte de pracht en praal in de paleizen van Pilatus en Caiphas. De 4de acte brengt ons de langzame verwording van Judas zijn tweestrijd en hebzucht en ten slotte Jezus komst voor “3épöorten van Jeruzalem. De 5de acte geeft in schitterende beel den weer de intocht van den Messias in Jeruzalem, het groote enthousiasme van het Joodsche volk, daarna het verraad van judas en ten laatste het Avondmaal, wat een der grootsche momenten uit de ze film is. De 6de acte brengt wederom een zit ting van het Sanhedrin, Jezus voor Cai phas, Herodes en Pilatus en ten slotte de veroordeeling tot den kruisdood. In de 7de acte worden we nog even verplaatst in het huis van Pilatus en de verkiezing van Barrabas boven Je zus. Op aangrijpende wijze wordt hier de lijdensweg des Heeren geschilderd. Hier weigert elke pen de beschrijving en past alleen een innig medelijden. De 8ste en slotacte brengt ons weer terug in de cel van den moordenaar, die door dit visioen zijn gemoedsrust en ge loof aan God heeft teruggevonden. De muziek en zang werd zeer passend verzorgd door de heeren I. Ettema en J. Visser. Pater de Wit bedankte allen die heb ben meegewerkt deze film te doen sla gen. altijd e minste en de kleinste wasdom n|gfe me| <jje vroolijke glimlach op het gelaat, en dje veerkracht]gen tred jn jen gang en heel dat sportieve optreden na staren en bewonderen, denken wij nog eens ernstig na over die gewichtige vraag om te trachten een antwoord te vinden op een vraag, hetwelk voor deze of gene misschien van beteekenis wezen kan, en waarop wij een volgende week hopen terug te komen. KIMSWERD. Zaterdagavond werd door het bestuur der Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „Door eendracht Sterk” te Harlingen, alhier een vergade ring gehouden, met het doel het nut en streven, alsmede de financieele voordee- len van coöperatie meer te verbreiden en zoo mogelijk het alhier reeds bestaande ledental, alsmede afnemers, te vergroo- ten. Op heldere en duidelijke wijze werd het doel en streven der Coöperatie aan getoond, benevens dat der rechten en plichten der leden. Na enkele vragen nader te hebben toegelicht, sloot de voorzitter met den wensch, dat de toehoorders met het ge sprokene zooveel mogelijk hun voordeel zullen doen, en mede zullen werken tot bloei der coöperatie. zich daarentegen over de grootheid en den roem en het geluk van anderen te verheugen. Geen wonder dat de naam van dezen man als van een wonder de eeuwen door bewaard geworden is, al blijft ook even waar dat wie de minste is in ’t ko ninkrijk Gods, meerder is dan hij. Maar zoo blijft ook hij aanleiding geven voor dezelfde vraag ontelbare malen van een bekommerd ouderhart herhaald: „Wat zal er van dit kindeke worden?" fi 0 Niet het minst geldt deze vraag in onze veel bewogen tijd en van het op komend geslacht dezer dagen. Eenerzijds omdat het leven zoo vol van allerlei gevaren en bezwaren is, niet het minst voor de jonkheid en anderzijds omdat de toekomstkansen zoo ontzag gelijk veel verschillen bij voorheen. Daar is een tijd geweest, waarin althans voor velen deze vraag niet scheen te bestaan I Wat dat kind wor den zou? Wel wat zijn vader of moeder was. Een nieuwe editie van deze. Wel licht jonger en vlugger en flinker, maar voor de rest aan deze gelijk. Dat was de gewoonte en zoo was de verwachting en daarmede stelde men zich over het algemeen ook te vreden. Hooger idealen had men niet, groote verwachtingen werden gekoesterd, en men was al heel blij en dankbaar wanneer de zoon of de dochter de voetstappen van vader of moeder kwamen te drtfkken, om zpo spoedig de tijd en gelegenheid dat toe stond in eigen levensonderhoud te kun nen voorzien. ’t Ging niet zonder moeite. Het kostte wel eens tranen. Het ging gepaard met verbreking van teere familiebanden soms, maar het moest, om het belang van het gezin en de toekomst van de jeugd, en de vermindering van de huise lijke zorgen. Wie herinnert zich bij het lezen dezer regelen allicht niet uit eigen leven de slapelooze nachten en de bange uren toen afscheid genomen moest worden van zooveel dat lief was en men geheel alleen de vreemde wereld in moest, mis schien mef zijn kleerenbundeltje netjes bijeen gepakt en met de ernstige verma- ningen van het ouderlijk huis om toch vooral goed op te passen en zijn best te doen, en niet te vergeten, dat, wan neer eenmaal het ouderlijk huis verlaten was, het niet meer betreden mocht wor den, tenzij ziekte daartoe noodzaakte of om de familieband af en toe eens te ver werd onder dankzegging ongewijzigd vastgesteld. De rekening van den penningmeester wees voor 1929 aan in ontvangsten f 786.21 y2, in uitgaven f714.49 en voor 1930 respect. f349.61|ft en f281.31 ft, zoodat per slot het voordeelig saldo be droeg 'f 140.02ft. De heeren H. B. Amels, C. Amels en Tj. de Vries bevonden de rekening ac- coord. In de vacature R. M. de Boer, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid benoemd de heer J. P. Tichelaar, die de benoeming accepteerde. De boekhouding van de teekenschool was door de commissie nagezien en in orde bevonden. Verslag en rekening zal in de eerstvolgende vergadering worden voorgelezen. Bij de rondvraag werd de noodzake lijkheid van het plaatsen van een hand wijzer bij de Wed. Hoeksema bespro ken; dit zal bij de gemeente aange vraagd worden. Geklaagd werd over de telefoonaansluiting, doch hierin zal bin nenkort wel verbetering komen als er rechtstreekscheverbinding met Bols- ward tot stand komt. Dan werden nog inlichtingen gevraagd betreffende de opslagplaats achter den Steenen dam. Dit terrein zal mettertijd een opslag plaats voor bazalt worden voor de ge meente. Na een woord van dank te hebben ge bracht aan de aanwezigen voor hun op komst en een waardeerend woord aan het afgetreden bestuurslid, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. ZAAL „DOELE”. Populaire prijzen f1en 0.60 bel. „Wat zal er van dit kindeke worden?" Ziedaar een vraag welke eens gedaan werd in verband met de geboorte van een kind waaromtrent de grootste ver wachtingen werden gekoesterd. Omdat het een zoon des ouderdoms was en omdat alles aan dat kind zoo vreemd was en omdat de tijd waarin en de omstandigheden waaronder het leefde, allerlei vermoedens opwekte en de meest uiteenloopende en tegenstrij- digste dingen omtrent dat kind in om loop kwamen, toen het opgroeide en grooter werd en ten slotte op volwassen leeftijd optrad onder het volk. En de één zei dat hij goed was en de ander van niet; en de een koesterde groote ver wachtingen en de ander lachte om hem; en' de een noemde hem een heilige, en een andere een bezetene; en de een aan wien geen tweede gelijk was en de an der een verworpeling die niet waardig was om te leven, en het einde werd, dat hij als een martelaar voor zijn beginsel stierf, door slechts weinigen gewaar deerd, door nog minderen gemist, doot slechts enkelen betreurd, en ten slotte in alle stilheid begraven. Niettemin werd juist over deze per soon een lijkrede gehouden door den mond der waarheid, nog voor hij was heengegaan. Van hem werd gezegd, dat onder degenen die van vrouwen ge boren waren, geen grooter was dan hij, '^e* Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Deze film behandelt het openbaar le-i opgenomen, de tekst is Nederlandsch en Friesch. Door een en ander is zij een echt Frie- sche film geworden. We zien met belangstelling de ver toon ing van deze film tegemoet. WITMARSUM, 27 Febr. Bij beschik king van den Commissaris van de Ko ningin is aan de navolgende ingeschre venen van de lichting 1932 uit de ge meente Wonseradeel voorgoed vrijstel ling van den dienstplicht verleend, we gens broederdienst. Klaas Abma; an Algera, Klaas Bak ker, Hielke Bleeker, Jetze de Boer, Haije Bosch, Jisse Brandenburg, Gatze Bran der, Bouke Brouwer, Nanne Buwaldd, Doekle Deinum, Cornell’s Draaijer, Jo hannes Dijkstra, Dirk Feenstra, Joachim Meinardus Galerna, Bernardus Mattheus Beerlings, Roelof Geertsma, Sjerp de Haan, Klaas Helfrich, Thomas Hiemstra, Jacobus Hoogeboom, Johannes Kloek, Klaas Knol, Jan Lijcklama A Nijeholt, Wiepke van der Molen, Eeltje Mulder, Jan Piet Nauta, Jochum Nijdam, Riemer Reinsma, Sjoerd Reinsma, Jelle Reitsma, Sjoerd Reitsma, Fetze Rusticus, Hhans Schakel, Andries Siemonsma, Gerrit Tichelaar, Jacob Tol, Wiebe Jetze Tol- sma, Jarig Werkhoven, Piet Westra en Jan Fokke Ybema. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 1 I I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1/2 ct. Buitenland ct. Hordini’s Hypnose llariëlé Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opéenomen Leesgeld fr. p- p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1