f 1 iet I hofstede b De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 11 Maart 1931 BEROEPSKEUZE. Stadsnieuws. (irootzand 18, SNEEK, Telef. 332 BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Uit den Omtrek. 27?!2 Jaargang Woensdag 11 Maart 1931 20 en 1 2-0. ft de rr< ver- n in \f naam per dag worden gegeven. Zondag zelfs 4 voorstellingen. Ongetwijfeld zfallen velen van deze gemakkelijke gelegenheid het verfilmde boek van Remarque te kunnen zien, ge bruik maken. ARUM, 7 Maart. Gisteravond had de afd. „Arum’ van de N.V. tot afsch. van Alcoholh. Dr. in het Dorpshuis ’n feest avond voor leden en introducé’s. Een rijk programma, waaraan tal van medewerkers, leden van genoemde ver- eeniging en enkele J. V. O.ers hun beste krachten gaven, werd ingezet met het in werking stellen van de door den heer D, Molenaar vervaardigde lichtbakken. Voor dit mooie werk had de heer Mo lenaar een welverdiende hulde in ont vangst te nemen. Voor de pauze had een onderlinge re- citeerwedstrijd plaats. In de afd. Ernst kreeg na loting, door dat de stemmen van het publiek dat de beslissing voor het toekennen der prij zen in handen had, staakten, de 1ste prijs C. Hidma, de 2de prijs Mej. L. Bruinsma. In de afdeeling luim kreeg de heer M. Hidma de 1ste prijs, de 2de prijs R. Bruinsma en de 3de prijs Mej. L. Algra. De prijzen bestonden uit huisvlijtwerk vervaardigd en aangeboden door mej. L. Bruinsma. Ter afwisseling werden een paar num mers zang met orgelbegeleiding gege ven. Na de pauze werd nog een tooneel- stukje opgevoerd en een paar komische voordrachten. De avond werd besloten met een bal. ARUM, 9 Maart. Onze plaatsgenoot C. Hidma verwierf op de Zaterdagavond te Akkrum gehouden reciteerwedstrijd in de afd. Ernst de publieksprijs. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagen umm er 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Iter er). Bordini. De Doelezaal was (de tegenwoordige aar ooi der riil op. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Februari 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in denloop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f 4.558.02 en terugbetaald -3.344.16 met over De thans beëindigde cursus werd ge geven door de heeren E. Fokkema, J. Broersma on J. Wilkeshuis. lm Westen nicht neues. De veelbesproken film van die zal vanaf Vrijdag 13 Maart tot en met Donderdag 19 Maart worden vertoond in de Bioscoop bij de Waag te Sneek. Geregeld zullen twee voorstellingen Voetbal. MAKKUM, 8 Maart. De heden alhier gespeelden voetbalwedstrijd tusschen M. V. C. I en Freno II van Franeker ein digde in een 7-0 overwinning van de plaatselijke club. Voor de rust wist M. V. C. tweemaal te doelpunten; in de tweede speelhelft met den wind tegen werd de score tot 7 opgevoerd. De Freno-aanvallen kwamen door gaans niet verder dan de back-linie, zoodat keeper Heinlein een gemakkelijke doch koude taak had. M. V. C. I heeft thans de helft van de te spelen wedstrijden achter den rug en heeft slechts één verliespunt MAKKUM, 5 Maart. In het kanaal door de Makkumerwaardis een met ba salt geladen rivieraak aan den grond geraakt, waarschijnlijk tengevolge van dichtslibbing van het kanaal. Men heeft direct pogingen aangewend om met behulp van zolderschuiten de aak te lichten. Bij den ingang van het kanaal aan de v/estzijde Is eveneens een groote hoe veelheid grond aangeslibd. tijdsomstandigheden in aanmerking ne mende) zeer goed bezet. De heer Bordini begon met een zeer lange causerie waarin hij trachte- aan te toonen wat hypnose eigenlijk is en niet is. Ofschoon we zijn betoog niet woorde lijk konden volgen meenden we te beluis teren, dat volgens den heer Bordini aan Hypnose ook door de wetenschap en vooral de justitie meer aandacht moet worden geschonken. Enfin die bewering is natuurlijk ge heel voor rekening van genoemde heer. We hebben in de laatste maanden hier in Bolsward reeds meermalen be zoek gehad van hypnotiseurs, magne- tisten, telephatisten, massa-suggestie- aars, de een met meer de ander met minder succes. Deze avond van den heer Bordini stond bijna geheel in de hypnose-stijl en wat door den heer Bordini gepresteerd werd grenst aan het ongelooflijke. Wanneer we u gaan vertellent, dat Bordini u de grootst mogelijke onzin kan laten uitvoeren, u kan laten lachen, schreien, fluiten, zingen, enz. wanneer hij dat wil, dan zult u misschien mede lijdend de schouders ophalen dat Uw verslaggever zich ook heeft laten bedot ten en toch, dat alles is mogelijk ge weest en nog veel meer. Zoo iets moet men zien om een der gelijk kunnen te waardeeren. Niet ieder een is vatbaar voor des heeren Bordini’s sterken wil. Alleen zij, of hij die de eigen wil uitschakelt is voor genoemde heer een dankbaar experiment. Het komische der verschillende situ aties wekte in groote mate de lachlust op- Naar we vernemen komt de heer Bor dini in de maand April nogmaals in Bolsward in „De Doele”. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. II. Niet zonder zorg eindigden wij ons vorig artikel met te wijzen op de ont zaggelijk groote stroom van studeerende jongelieden, die van dag tot dag uit alle streken naar allerlei inrichtingen van on derwijs in de steden zich spoeden om daar toebereid te worden voor de hun wachtende loopbaan, zoodat de vraag zich telkens voordoet: „Wat zal er van dit alles worden?” Natuurlijk willen wij hier niet voorbij zien, dat andere tijden ook andere toe standen in het leven hebben geroepen. Dit omdat de geweldige ontwikkeling van de techniek oorzaak is, dat er on eindig veel meer gelegenheden dan voorheen geschapen zijn om jonge men schep een toekomst te bezorgen waarbij werk en brood te vinden is, doch dit al les neemt geen oogenblik weg dat in zonderheid voor elk ouderhart, hetwelk het wèl met zijne kinderen meent, de vraag over de lippen blijft zweven, wel ke richting het met dien jongen of dat meisje op moet. Daar komt nog iets bij. Daar komt dit bij, dat het ook al weer als gevolg van velerlei omstandigheden voor velen een schande schijnt fe zijn geworden, een werkpak te dragen of een paar vui le handen te maken. Omdat „werken” nu eenmaal voor de dommen is, en het veel geleerder en voornamer lijkt met een paar witte handen die nooit in het koude water komen of een stijve, hooge boord zijn weg door het leven te gaan. Vooral is het bekend, hoe onze da mes en vrouwen sukkelen met het ver krijgen van de noodige hulp in de huis houding en niet alleen is dit een ver schijnsel hetwelk zich voordoet in ons land en in de groote steden, maar ook in het buitenland en ten plattelande. De jonge meisjes gaan nu eenmaal lie ver naar een fabriek, of een atelier, waar zij meer vrijheid genieten, langer eigen avonden hebben, misschien ook meer verdienen dan bij particulieren en het is nog niet zoo lang geleden dat wij ergens lazen hoe in het buitenland met ernst overwogen wordt, over te gaan tot oprichting van hoogescholen waar jonge meisjes kunnen worden toegerust voor heel hun verder leven en alle tak ken van arbeid, natuurlijk dan met uit schakeling van alle ruwe arbeid of zwaar werk, waarvoor de verschillende machines In dienst gesteld kunnen wor den. Dank zij alweer het ongelooflijk aan tal uitvindingen om het leven te verge makkelijken en te veraangenamen. Ook voor deze nieuwe vindingen en uitvin dingen hebben wij in onzen tijd een open oog te hebben en zoowel onze aanstaan de huismoeders als de heeren van ons geslacht, zullen verstandig doen ook in dit opzicht met hunnen tijd mee te le ven en een open oog te houden voor de wisselingen en veranderingen die ei zich zelfs in het gewone leven voor doen. Omdat wij er nu eenmaal niet ko men met te blijven zweeren bij het oude en in star conservatisme ons te houden bij hetgeen van de ouden werden over geleverd. Die dit per sé wil doen, kan er zich maar op voorbereiden, vroeg of laat onder den voet te worden geloopen, en als van nul en geener waarde aan kant te zullen worden gezet. De tijd is dus voorbij, dat hetgeen wds slechts blijvende waarde heeft en bijv, de zoon of de dochter moet wezen of worden wat vader of moeder, of groot vader of grootmoeder altijd is geweest. Dit verderflijk stelsel heeft al heel wat kwaad gebrouwen. Daar zijn, om maar eens iets te noemen, mannen geweest die predikant, of dokter of schoolmees ter of iets dergelijks geworden zijn, wat nooit had moeten gebeuren, omdat zij daar minder op hunne plaats waren en hun geheele leven brekebeenen bleven, tot last van zich zelven en anderen. Niet zelden groote „sta-in-de-weggen” door de macht van het kapitaal of den invloed hunner persoonlijkheden of fa- Ï1' Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.213.86 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. miliën gebracht op paatsen waar zij nooit hadden moeten zijn en meer kwaad dan goed doen, of in elk geval niet die krachten en gaven ontwikkelen die zij hadden kunnen openbaren, wan» neer zij gekomen waren op de plaatsen waar zij behoorden. Ik heb een predi kant gekend die zijn jongens liever voor bakker of slager of een ander ambacht liet loeren dan hen met geweld dwingen gymnasia en hoogeschool te bezoeken, en als wij ons niet vergissen heeft hij van dat verstandig besluit meer genoegen beleefd dan menig geleerde en hoogge leerde zeergeleerde heeren, die zijn zo nen en misschien ook wel zijn dochteren liet boe/nelen, maar lom weinig meer van hen te beleven dan een massa hart zeer en verdriet. Daarentegen zijn ons ook tal van gevallen bekend van een voudige jongens en meisjes, voortgeko men uit de volksklasse zooals men dat noemt, maar toegerust met buitengewo ne aanleg en bekwaamheid, waarbij slechts de noodige leiding en stuur was, benevens de noodige geldmiddelen om de plaats te kunnen bereiken waar zij voor zich zelven en voor anderen ten zegen en tot een sieraad voor de maat schappij of voor de kerk en de school of de Staat konden zijn, al naar dat er ga ven en krachten geschonken werden. waarin opgenomen Baldadigheid te Harlingen. Zondagavond omstreeks 9 uur werd op de Rozengracht te Harlingen de orde ernstig verstoord. Drie schippers, de gebroeders T., sprongen aan boord van het aan die gracht gemeerd liggend schip van de J., die met zijn gezin zat te koffiedrinken Aan het bevel om er uit te komen, werd niet voldaan, waarna het drietal alles wat aan boord was, vernielde. De glazen kappen werden stuk ge trapt en in de kajuit geworpen. De brandende petroleumlamp viel van de zoldering, een begin van brand werd onmiddellijk gebluscht. De komst der politie deed de belha mels vluchten naar het station, waar zij werden gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau. Ze wenschten met den laatsten trein naar Leeuwarden te vertrekken en wa ren hier bij hun ouders op bezoek ge weest. Een der drie gebroeders was verloofd geweest met de dochter van den schip per. Deze had de verkeering uitge maakt. WITMARSUM, 8 Maart. Met een 10- tal punten op de agenda werd heden middag in hotel Hofstra de jaarverga dering gehouden van de Kaatsvereeni- ging „Witmarsum”, die beter bezocht was dan andere jaren, misschien mede doordat er belangrijke punten waren te behandelen. De voorzitter, de heer A. Dijk stra, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna de secretaris, de heer Rauwerda, verzocht werd, de notulen en jaarverslag voor te lezqn, waarop een krachtig applaus volgde. Hierna kreeg de penningmeester ge legenheid om rekening en verantwoor ding te doen. Uit deze cijfers blijkt, dat er een batig saldo in kas was. Deze bescheiden werden op verzoek van den voorzitter nagezien door de h.h. Jurre Yntema en Dirk Nieuwland, welke alles in de beste orde hadden aangetrof fen. Beide functionarissen werden dan ook hartelijk dank gezegd voor hunne werk zaamheden. Punt 4 was een teer punt, want de voorzitter trad periodiek af en was niet herkiesbaar. Het voorstel van den heer Piekema om den voorzitter bij acclamatie te be noemen, vond wel Instemming, maar had helaas geen resultaat, maar Is dit punt tot de volgende vergadering uitge steld en hopen hem dan te zullen be houden. Tot afgevaardigde naar de Algemee- ne Bondsvergadering werd benoemd de heer R. de Jong. Bij punt 6 werd een Ingekomen stuk van de P. Cr voorgelezen, dat de strek king had om het 45-jarig bestaan der vereeniging te vieren, evenals nog drie andere organisaties, met hun 35, 25 en 10-jarig bestaan. Dit punt lokte nogal wat bespreking uit, maar men zou gaarne het financi- eele daarvan weten. De voorzitter van de P. C. deelde mede, dat dit nog niet kon worden vast gesteld, daar er nog op begroetingen gewacht werd. Toch kwam men bij zitten en opstaan over het beginsel heen, om met de drie andere vereenigingen een jubileumfeest te vieren in de maand Augustus a.s. Voor de groote jubileumwedstrijd be sloot de vergadering tot vrije samenstel ling met nog vier parturen oudere kaat sers. Een 11-tal aandeelen werden uitge loofd en wel de nos.: 63, 17, 83, 65, 38, 42, 9, 56, 18, 77 en 91. Bij de rondvraag kwamen de tongen los. De een had dit, de ander weer iets anders te vragen, zoodat de voorzitter het druk had om alle vragen te beant woorden. Met een woord van hartelijken dank voor de goede opkomst en de aangena me, gezellige geest die er heerschte, en in de hoop dat het jubileumfeest dit jaar op waardige wijze mocht worden ge vierd, werd deze vergadering gesloten. VOETBAL. C. A. B. n-De Kooy III, Joure 's Middags 12 uur bekampten boven genoemde clubs elkaar voor de 2de klas F. V. B. Beide ploegen wogen vrijwel tegen elkaar op, zoodat met rust de stand nog blank was. Na de rust wisten de C. A. B.ers, te gen den wind in, 2 goede doelpunten te veroveren en een welverdiende overwin ning. Scheidsrechter was K. de Jong, alhier. C. A. B. ISteenwijk I. 0-0. Dat voor dezen wedstrijd belangstel ling bestond was te verwachten. Mede door afkeuring van het terrein te1 Sneek arriveerde hier een autobus met voetbalenthousiasten, om ook ge tuige te zijn van bovenstaanden wed strijd, wat voor C. A. B. een meeval lertje was. Onder eminente leiding van scheids rechter Coehoorn van Leeuwarden, wordt even over tweeën begonnen en door de C. A. B.ers afgetrapt. De Steen wij kers bemachtigen het leder en een schot volgt tegen de bovenlat. Dan ont staat een scrimage voor het St.-doel, wat echter voor C. A. B. niets oplevert. C. A. B. krijgt dan een vrije trap te nemen, waardoor een corner ontstaat, die ook het gewenschte succes niet brengt. Een drietal corners voor de Steenwij- kers leveren eveneens niets op. Dan breekt Roode mooi door en schiet in de handen van de St.-keeper, welke het le der retourneert. De strijd gaat vrijwel gelijk op, maar de verdedigers blijven verder de baas, zoodat met blanken stand wordt gedraald. Na de rust heeft C. A. B. het wind- voordeel, zoodat een overwinning thans niet uitgesloten wordt geacht. Ze zijn dan ook een tijdlang voor het St.-doel, waardoor een drietal corners het gevolg zijn, welke echter het winnende puntje niet brengen. Een gevaarlijke situatie ontstaat dan voor het C. A. B.-doel, hetwelk door v. d. Heide is verlaten. De backs, die dezen middag bijzon der op dreef zijn, brengen echter red ding. De wedstrijd is verder een getrouwe copie van de eerste helft, daar de ver dediging aan beide kanten de baas blijft en met de bekende bril 00 de scheids rechter inrukken laat. Steenwijk zoowel als C. A. B. kunnen beide met deze uitslag tevreden zijn. De wedstrijd werd in de beste standhouding gespeeld. Daarom zouden wij hier alle ouders en opvoeders in de eerste plaats deze raad wilen geven om voor alle dingen met het oog op de toekomst hunner kin deren gebruik te maken van de inlich tingen en raadgevingen, welke hen te geven zijn door onderwijzers en allen die dagelijks gewoon zijn met de jonk heid om te gaan. Omdat zij vaak bizon- derheden of eigenschappen of karakter trekken in het jonge gemoed opwekken ten goede of ten kwade, die aan het scherpst ziende vader- of moederoog ontsnappen en toch van oneindig groote beteekenis zijn. Daar zijn kinderen die reeds in hun ne prille jeugd verraden eigenschappen te bezitten welke de grondslagen zuilen worden voor het verdere leven. Zij heb ben iets in hun aard, hun wezen, hun uiterlijk, hun innerlijk leven, hetwelk hun toerust en bestemt voor den verde ren weg en niet zelden als vanzelf klaar maakt voor de taak die hen later wacht. Alleen dient hierbij niet uit het oog verloren, dat dit niet beteekent, dat het bij het bereiken van het levensdoel en kel voor den wind gaat, en steeds ver kregen wordt, wat men verlangt. De weg naar omhoog gaat dikwerf door de diepte en kost in elk geval inspanning en moeite. Vooral jonge menschen moe ten het weten, dat het juk in de jeugd vaak gedragen dient te worden, en zon der schade en soms ook schande nie mand „wijs” wordt. Dit kost inspanning en zelfverlooche ning en dikwerf ook zelfverliezing. Waf zijn er een mannen en ook wel vrouwen geweest, die het in dit leven ver ge bracht hebben, zooals men dat gewoon is te noemen, maar langs een weg, die niet overeen kwam met vleesch en bloed. Het was menigmaal een weg van zuch ten en van tranen, en van hartzeer, waarop de doornen de voeten menig maal gingen wonden, en niet zonder kleerscheuren ’t einddoel bereikt wordt. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat nie mand voor zijn pleizeir heeft te leven, en nooit te vroeg het leven als een ern stige taak kan worden opgevat. Met verantwoordelijkheid, zoowel voor zich zelf als voor anderen niet zelden tof in verre geslachten. Wie dit voor oogen houdt, vervult zijn roeping met ernst; die is getrouw in het hem aanbevolen werk en die zal ook te zijner tijd de vruchten plukken van den verrichten arbeid. Het gaat hier niet om hooge dingen, veeleer zouden wij gaarne allen den raad willen geven: Voegt u tot het ne derige, omdat daarin vaak de meeste rust en het grootste geluk ligt, en weest tevre'den met een bescheiden plaatsjè op dit benedenrond. Men krijgt daar door wellicht geen klinkende naam, maar niettemin een gerust en stil leven, waarin niet zelden meer overvloed te vinden is, dan in een huis vol overvloed en met wijdsche titels. Veel zou er over dit onderwerp nog te zeggen zijn; laat echter dit weinige en eenvoudige genoeg mogen zijn om dezen of genen den weg door het leven te wijzen, waarop voor eigen hart en huis en toekomst vrede en geluk te vin den is. Gelijk zoovelen dit alles in dien weg gevonden hebben. ARUM, 7 Maart. Gisteravond had de eindles van de tweejaarlijksche tuin- bouwcursus alhier plaats. Tegenwoordig waren de Rijkstuin- bouwconsulent de heer C. v. d. Slikke en de Commissie van Toezicht. Een di ploma verwierven: D. Eigersma te Schraard, F. Boer- mans te Bolsward, D. Bangma, J. Bang- ma, W. Stoffels, L. Feenstra en E. Gos- linga te Witmarsum, M. van Zandber gen, A. Schaper, en S. Aardema alhier, D. Bruinsma te Lollum. Afgewezen: vier. De diploma’s werden door den rijks- tuinbouwconsulent met een toepasselijk woord uitgereikt. Verder werd er nog door den heer L. J. Hilarides namens de Commissie van Toezicht en namens de leerlingen door den heer A. Schaper gesproken. Taxi-ehauffeur (beleefd)„Mag ik U vragen wat uw plannen zijn, me neer (London Opinien) V XE 4 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a ct. Buitenland 2^ et. SOL1ED ADRES VOOR EN Leesgeld fr. p. P. Per half iaar f ’-50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor bet Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DÊ JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1