llllllllllllllllll Da^6,1 Nacht ten allen tyde staat by ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden!! llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo j|k f Woensdag 18 Maart 1931 LEIDING. Uit den Onttrek. Stadsnieuws. |h I W. VAN DER WERFF 27— Jaargang en A zich opweg af te wijzen. draaien’’. (Passing Show) Ad verten tién per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. irken >rgit leer dan eele f Door de Geref. gemeente alhier is beroepen in de vacature ds. J. op ’t Holt Ds. W. v. d. Heide te Zoutkamp, af komstig van Ferwerd. niet onderdoet en in de toekomst rijke vruchten kan afwerpen. KIMSWERD, 13 Maart. Tijdens den brand van gisteravond had de vrouw van A. A. alhier het ongeluk te struike len over den brandslang der waterlei ding, waardoor een der voeten werd gekneusd. KIMSWERD. Bij een te Arum gehou den maatsbiljartpartij wist onze plaats genoot de heer S. de Haas mede den eersten prijs te behalen. reeds l,dlf in dt orden sneb bei- s li •acht leem! ilaati raten tele- sjott en! kl in onto- ürich wli- wlasl eluk- allen, agin- i het lindi •dag- oord. tels- echts doch r be de eter w> on. De den aat- >00- IheM gte. isai ma- e dt i dü rcl- rdtf torn dek ende Ca- twee rden ellet :sche of ’n ilan- d« anten euw- i. Tal ndet- tot- stuk Vele -doot i vijl land- •onen ioge- ■iden uit- erden elnen ir en esten van aan ging- „Eu- vaall nd ten er- |W sop ou- rdt ten Hat iHen die ude, allen ver- eb- ,en- JW- pen I he- aan- ver at' Maart schudt zijn staart. Dit oude spreekwoord blijkt nog tel ken jare een kern van waarheid te heb ben. Hebben we de vorige week de zege ningen van een geweldige hoeveelheid sneeuw kunnen ondervinden. De laatste dagen der week werden iets meer zoj- mersch. Van Maandag op Dinsdagnacht heeft het weer knap gevroren en nu, Dinsdag morgen, jaagt een koude gure wind door de straten. Het is voor alles te hopen, dat we nu zoo langzamerhand wat milder weer zullen krijgen. De handel Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. en ook de verschillende vakmenschen zien met verlangen het mooiere voorjaarsweer tegemoet 1 ARUM, 16 Maart Bij de bij M. Hiem- stra gehouden maatsbjljartpartij ver wierven de 1ste prijs: S. de Haas te Kimswerd en P. Hidma te Arum. De 2de prijs viel ten deel aan de hee- ren Tj. de Boer en P. Tjeerdema, beiden alhier. Begin van brand. Bij den banketbakker v. d. M. ont? stond gisteren een begin van brand. Een surveilleerende agent maakte de bewoners opmerkzaam, waarna men met vereende krachten uitbreiding voor kwam. Voor dit schoorsteenbrandje behoefde onze brandweer dus niet op te treden. WITMARSUM. De oudercommissie al hier heeft bij de voltooiing van de ver bouwde school voor L. O. en U. L. O. een feestviering georganiseerd. Om 9 uur kwamen de kinderen In hun beste plunje bijeen en werd na de ge bruikelijke tractlatie in| den vorm van chocolade en verdere versnapering en het zingen van enkele versjes een begin gemaakt met de kinderspelen. "We kunnen om de plaatsruimte de namen dezer ruim 45 prijswinnaars niet opnemen. ’s Middags half twee werd het feest voortgezet met de leerlingen der U. L. O. school waarbij ook weder een groot aantal prijswinnaars. Hierna gymnastiekdemonstratie met U. L. O.-groepen in het nieuwe Gymnas tieklokaal en tot slot een 3-tal films, om half zes gingen de kinderen opgetogen naar huis. ’s Avonds half acht bijeenkomst voor de ouders. Het gebouw was geheel bezet. Ook de ouders uit Pingjum, Zurich, Kimswerd, Arum en Schraard, inteekenaren en leden van volksonderwijs. De voorzitter der oudercommissie de heer J. Kooistra, opende met een harte lijk welkom en een woord van hulde en dank aan het college van B. en W. Je Raad en den Architect voor hun degelijk werk, waarna de EdelAchtb. Heer Bur gemeester Mr. L. Okma, het gymnastiek lokaal inwijdde met éen geestige speech Overtuigd voorstander van de Lich. oef. stond het voor spreker vast, dat het ge bouw voor de jeugd onschatbare waarde zou hebben en hij feliciteerde dan ook de ouders met deze mooie inrichting en tevens met de vernieuwde en geheel naar de eischen des tijds ingerichte L. O. en U. L. O. school. Een uitgebreid programma van gym nastiekoefeningen en voordrachten werd hierna afgewerkt. Pas om half 2 sloot de voorzitter met een kort dankwoord aan allen voor de opkomst en medewerking. Over het ge heel genomen een schitterend geslaagd feest. Een woord van hulde aan de ouder commissie en het personeel voor de uit stekende regeling van dit feest. Tot slot dienen we nog te vermelden, dat feitelijk deze inwijding geen fees telijk karakter had, zooals bij nieuw bouw wel plaats heeft, alleen onze EdelAchtb. Heer Burgemeester verzocht een inwijdingswoord te spreken. De verbouwing der school, die uit 7 lokalen bestaat en den aanbouw van een geheel nieuw gymastieklokaal, werd uit gevoerd naar de plannen van den ge- meente-architect de heer A. Timminga. De uitvoering stond onder toezicht van den heer Ch. Wijnants, opzichter- teekenaar (thans wonende te Bolsward) De aannemer van den bouw was de heer H. de Vries te Wijnaldum, hei- en gewapend beton- en stukadoorwerken werd uitgevoerd door de Fa. J. Haitsma te Harlingen. De centrale verwarming door de Fa. W. Swart te Leeuwarden. De waterleiding en sanitaire installatie door den heer H. Fopma, gedipl. Mr. Smid alhier. De turnvloer door de N.V. „Fama” te Den Haag en het schilder werk door de gezamenlijke schilders al hier en het moet gezegd worden dat alle uitvoerders eer van hun werk hebben en onze plaats is een mooi gebouw rijker geworden, hetwelk voor die uit de steden KIMSWERD. Aangaande het uitbre ken der brand van Donderdagavond vernemen we nog, dat zeer zeker niet aan kortsluiting moet worden gedacht, daar na de brand door deskundigen de leiding volkomen intact werd bevonden. Verder is gebleken, dat het aanwezig zijn van slangen op de waterleiding bij brandgevaar voor het dorp van groot belang is. Het aanschaffen hiervan, vooral op aandringen van „KlmswercFs Nut” moet ten zeerste worden gewaardeerd. ARUM, 16 Maart. De zangver. „Het Gemengd Koor” alhier hielp gistermor gen mee wijding te geven aan de gods dienstoefening door het zingen van een drietal liederen, n.1. „Zonnezang”, „Des Scheppers avondlof” en „Rust U ten strijd”. Er werd door het koor zeer verdien stelijk gezongen. FRANEKER. Door adm. S. Breeuw- sma te Bergum is finaal verkocht voor mevr, de wed. J. W. Wijnla te Frane- ker, een sate en landen „Veldzicht” aan weerszijden van den grintweg bij het dorp Lollum, geheel groot 34 hectare, 69 are, 80 centiare, of ruim 94 X 36% are, geveild in 13 perceelen, tezamen bij cum. waarvan kooper de heer H. H. ten Cate te Leiden voor f54527.90. De dubbele woonhuizinge met erf en tuingrond aldaar, geheel groot 14 are 21 centiare, kooper dezelfde voor f 1214. Alles buiten overname. MAKKUM. Het hotel „de Prins” al hier, sinds jaren gedreven door den heer T. de Jong, is uit de hand verkocht aan den heer S. Bouma te Kollum. ARUM, 16 Maart). Ons dorp heieft den Laatsten tijd nogal te kampen met kinderziekten. Omstreeks Augustus van het vorige jaar is het begonnen mef de mazelen, daarna hebben velen geboft” met de bof en thanï doen zich verschiUfende gevallen van waterpokken voor. Gelukkig zijn de gevallen meer lastig dan gevaarlijk. wel roem en eer verschaffen, maar toch zonder innerlijk gehalte te zijn, en voor de toekomst totaal niets geven. Hoe me nig jong leven is op dusdanige wijze nutteloos voorbij gegaan, en reddeloos verloren. De beste tijd en de beste kracht en de beste gaven werden ver spild en het eenigste wat er overbleef was een uitgebrande haard met gedoof de sintels zonder waarde en gloed. staan Electrische geneeswijze. Blijkens een advertentie in dit num mer, ligt het in het voornemen van „den wonderdokter van Gallspach” om te dezer stede een demonstratie te geven met de door hem gebruikte hoofrequen- tie-apparaten. Vooral in den laatsten tijd is de electrotechniek een voorname plaats gaan innemen in de therapie en we denken daarbij in de eerste plaats aan de behandeling met ultra-violette stralen, in de wandeling hoogte-zon- bestraling genoemd. Het spreekt dan ook vanzelf, dat ve ler aandacht op deze nieuwe genees wijze gevestigd is en zoo zal het „den wonderdokter van Gallspach” dan ook ongetwijfeld niet aan belangstelling ont breken. In verschillende steden, waar ge noemde dokter demonstreerde, schon ken de bladen groote aandacht aan zijn hoogtefreqentie-apparaten. Volgens een officieele mededeeling van den burgemeester van Gallspach hebben gedurende de laatste 12 maan den 16.228 patiënten het instituut van den Duitschen wonderdokter bezocht. HennaarderadeeL WOMMELS, 14 Maart. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, waarin alle leden aan wezig waren, kwam in een verzoek van S. Heslinga en F. Boschma te Hennaard om nadere regeling van de geleden schade aan grasgewas der bermen, ten gevolge wegverbetering aldaar, welk verzoek in handen van een Commissie uit den Raad om advies werd gesteld. Besloten werd, geen adhaesie te be tuigen aan het adres van de gemeente Arnemuiden inzake niet-invoering van verplichte lichamelijke oefening, maar, zoo noodig, de aandacht van de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeen ten op deze aangelegenheid te vestigen. In handen van B. en W. werd ge steld om advies een verzoek van de Ver- eeniging tot bevordering van het Land bouwonderwijs voor Hennaarderadeel en omstreken gevestigd te Wommels om van de stichting van een lagere land bouwschool met onderwijzerswoning, voor een eventueel te sluiten geldleening groot f 20.000, garantie te willen ver- leenen voor rente en aflossing en voorts een jaarlijksch subsidie te willen toe staan van ten hoogste f 700. Medegedeeld werd dat in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Hoekema als lid van den Raad thans is benoemd de heer S. Hijlkema te Oosterend. De door dezen ingezonden geloofs brief werd onderzocht en in orde be vonden, waarna werd besloten de heer S. Hijlkema toe te laten als lid van den Raad. Aan den rijksveldwachter E. Bruin- sma te Oosterend werd wegens aan de gemeente bewezen diensten over het jaar 1930 een gratificatie verleend van f 35.—. Naar aanleiding van een adres van de vereeniging Dorpsbelang te Hidaard werd besloten over te gaan tot verbete ring van de bocht aan den kant van Oosterend in den opweg naar Hidaard- Slachtedijk en hiervoor uit te trekken een bedrag van f 175.en verder het verzoek om over te gaan tot het aan brengen van een wisselplaats in dien een aardig effect ze oplevert als ze „O, mannie, ik wilde je verrassen. Ik schilder al de spaken in verschil lende kleuren. Moet je eens zien wat De vorige maal schreven wij over „Beroepskeuze” en over de noodzakelijk heid om vooral aan jonge menschen stuur en richting te geven bij de keuze van hunne toekomstige loopbaan. Zoo kwamen wij als van zelf op ons onderwerp van heden. He* is noodig dat vooral jonge men schen leiding gegeven wordt, geduren de den tijd hunner voorbereiding voor hun verdere leven. Het kan niet ontkend worden, dat juist dit de fout in velet leven geweest is dat het in hunne jeugd jaren hen ontbrak aan de noodige voor bereiding en oefening om daardoor voor de komende levensstrijd te worden toe gerust. Daar was wellicht niet een die op hen toezag en voor hen zorgde. Zij moesten zich zelf maar zien te redden. Hoog stens dat over eenige geringe hulpmid delen konden worden beschikt; mis schien zeer gelukkig en onvoldoende la ger onderwijs door onwaardige krachten ook al weer als gevolg van de omstan digheden maar met de nadeelige gevol gen, dat menigeen daarvan de dupe werd en zich dit gedurende het geheele leven wreekte. Vooral gold dit voorheen veel ten platte lande waar niet de eerste krach ten te krijgen waren om de jongeren op te voeden en voor hunne komende le vensstrijd klaar te maken. Wie dacht daar voorheen aan? Als men maar vol doende te eten kreeg en hoogstens het zóó ver in de wereld bracht dat men zijn eigen brood met eere verdienen kon. Het gros zag niet verder en vroeg niet meer. Ook werd maar heel weinig rekening gehouden met de vooruitzichten, nog minder met de vorderingen die in een of ander opzicht gemaakt konden wor den. Veelal ook omdat een en ander met geld gepaard ging en de wal het schip keerde. Ongetwijfeld zijn er velen die bij het lezen dezer regelen eigen levens geschiedenis of die hunner familieleden als in vogelvlucht zien voorbij gaan en daarbij aan eigen, verleden terug denken. Wat had het anders kunnen en zullen gaan wanneer het daarbij maar niet ont broken had aan de noodige middelen en de geschikte gaven en krachten. Waf zou menigeen het in het leven veel ver der gebracht hebben als op het juiste oogenblik daartoe de middelen waren verstrekt en hoe menig leven zou in an dere richting zijn geleid, wanneer het maar niet ontbroken had aan een waar schuwende stem, of een leidende hand, of een vriendelijke hulp, of een onder steunende kracht of een voldoende raadgeving. Elk denke zijn eigen levens weg maar eens na en ongetwijfeld ont breekt het daarbij niet aan voldoende vingerwijzingen. Wij gedenken er aan hoe menigeen als ter elfder ure er voor bewaaard werd om een weg op te gaan die misschien aanvankelijk wel begeerlijK leek, maar waarin geen toekomst lag. Daar waren bijkomstige omstandigheden welke deze begeerlijk deden toeschijnen maar waar van toch geen heil verwacht kon wor den. Het leek wel mooi, en gemakkelijk, en voordeelig, en goedkoop, en prak tisch, maar op den keper beschouwd viel het tegen en niet-loonend, en voor al in de toekomst zonder succes. Daar entegen waren er wegen die moeilijk en zwaar te bewandelen vielen, waarop het niet ontbrak aan allerlei moeilijk heden die overwonnen moesten worden, maar in welken weg voor de toekomst rijke vruchten konden worden geoogst. Menige jonge man of vrouw zou het nooit zoover in het leven gebracht heb ben, wanneer zich in een alles beslissend oogenblik een sterke wil de overhand behield over de slappe begeerte en met inspanning van alle krachten getracht werd de moeilijkheden te overwinnen die zoo gemakkelijk tot traagheid kun nen verleiden. Vooral in onze dagen, waarin op zoo velerlei gebied zooveel gevraagd wordt, is het boven alle dingen noodig zich zelf te overwinnen en te letten op de einde lijke uitkomst, het doel van het leven. Tal van jonge menschen vooral wor den in onze dagen door allerlei bijkom stige omstandigheden afgeleid van de hoofdzaak waar het om gaan moet. Vooral de sport en het spel, zijn hiei zoo verleidelijk. Het gaat zoo gemakke lijk om de lentetijd van het leven te wij den aan allerlei dingen die geen inner lijke waarde hebben en misschien wel allerlei wildzang en vreugde, misschien Herbenoemd worden tot leden van de Schattingscommissie voor de Rijksin- komstenbelasting de heeren F. Galerna te Welsrijp, R. Kuipers te Wommels en Y. Ringnalda te Oosterend., terwijl in de vacature-Hoekema werd benoemd de heer F. Jaarsma te Lutkewierum. Tot leden van het Hoofdstembureau werden benoemd de heeren S. A. and- stra, Y. Ringnalda, D. Y. Miedema en W. Vellinga en tot plaatsvervangende leden de heeren L. Feitsma, H. Blank- sma en D. Y. Reitsma. Verder werd in de plaats v»n den heer Hoekema tot voorzitter van hét stem» bureau te Kubaard aangewezen de heer D. Twerda aldaar, tot lid de heer S. Hijlkema en tot plaatsvervangend lid de heer J. Postma. Voor de benoeming van ’n lid in den Raad van Beheer der N.V. Intercom munale Waterleiding, gebied Leeuwar den werd de volgende voordracht op gemaakt: 1. de heer R. Kuipers, burge meester; 2. de heer Y. Ringnalda, wet houder. Uitgeloot werden de volgende aan deelen groot f 500. No. 41. 43 en 61 leening f37000.— van 1912, aflosb. 1 Sept, a.s.; No. 6 en 16, leening f26000 van 1914, aflosb. 1 Juli a.s.; no. 25 leening f 13500 van 1916, af- aflosb. 1 Sept a.s.; no. 7 leening f7500 van 1918, af losbaar 15 Mei 1931; no. 25 en 32, leening f20000 van 1919, aflosb. 10 Juni a.s.; no. 9, serie B, leening f51500 van 1924, aflosb, 1 Mei a.s.; en verder de volgende aandeelen groot f 1000. no. 2, serie A leening f51500 van 1924, aflosb. 1 Mei a.s.; no. 5, leening f41000 van 1927 af losb. 1 Nov. a.s. Vervolgens werd vastgesteld het pri mitief kohier Hondenbelasting 1931 op f 379 en een suppl. voor 1930 op f 13. Aan de Besturen van de Bijzondere scholen werden voorschotten verleend op de vergoeding ex art. 101 L. O. wet voor de gewone lagere scholen berekend naar f 18 per leerling en voor de U.L.O. school te Wommels naar f 22 per leer ling en voor vakonderwijs naar f 66.67 per wekelijksch lesuur tot ten hoogste f200.—. Aan J. Bergsma, timmerman te Hens werd na eenige discussie een schadever goeding toegekend van f 349.50 wegens stagnatie in den bouw van de nood- slachtplaats te Wommels, tengevolge oponthoud in het verleenen van vergun ning krachtens de Hinderwet, veroor zaakt door het indienen van bezwaren door omwonenden. Vastgesteld werden tenslotte enkele af- en overschrijvingen armvoogdij-be- grootingen en een wijziging gemeente- begrooting. Bij de rondvraag vestigt de heer Twerda nog de aandacht van B. en W. er op dat de opslagplaats van aanleg van schepen te Kubaard wel wat te kort is en verzoekt verbetering. Aan het eind van de vergadering brengt de Voorzitter aan het Vertrek kend lid de heer Hoekema dank voor al hetgeen hij in het belang van de ge meente heeft verricht en voor de steeds ondervonden vriendschappelijke samen werking en spreekt den wensch uit dat het hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan, waarop de I heer Hoekema wederkeerig dank zegt. Niemand meene, dat dit den gemak- kelijksten weg is, waarop geen doornen worden gevonden of de voet nimmer ge wond wordt door een steen des aan stoots. Integendeel het is een weg van zelfverloochening en menigmaal van kruisdragen. Het Is de „Via dolorosa”. Maar die in groote zelfovergave en totale verliezing van zich zelve, in alge- heele overgave, dien weg op durft te gaan, die zal ook ervaren dat het een „via gloriosa” is en dat het einde ge kroond wordt. Omdat het gaat, zooals het altijd ging door kruis tot kroon, en door lijden tot heerlijkheid. Daartegenover staan ook jonge, vruchtbare levens die in den lentetijd ontwikkeld hebben tot alles wat schoon is en rein is, en wel luidt. Krach tige prachtfiguren, die er niet van zelf kwamen, en welken het ook wel eens moeilijk en zwaar viel, maar die langs den weg van inspanning het levensdoel hebben bereikt, op tijd klaar waren en tóen nog jaren lang voor zich zelf en voor anderen de vruchten konden pluk ken die tot in lengte van dagen genoten konden worden. Dat zijn de voortrekkers van ons ge slacht geweest op menig levensterrein. Dat werden die mannen en die vrouwen die later iiaam maakten; die op allerlei levensterrein zich lieten gelden; die klaar waren met den mond of men de pen; met de hand, of de voet; met het hoofd of het hart, en die te allen tijde van zich lieten spreken door woord of daad. Zij zijn het geweest, die de wereld vooruit hebben gebracht. Die daarbij niet in de eerste plaats aan zich zelf dachten; die niet enkel een ieven van gemak of voor deel zochten. Maar die door noeste vlijt en een leven van inspanning van alle krachten begrepen hadden, dat dit het geheim is van het ware levensgeluk, de ontplooiing te zoeken van alle krachten en daarin zich zelf en anderen te die nen. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ÏR- JOgt! Dit no. bestaat uit 2 blafden. Porto Binnenland ll/a ct. Buitenland 2 Hi ct. 10g na. iet- een ian. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Official Ford. Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 I 0 I Ir f. DE JONGS NIEUWSBLAD |i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1