Voorloopig Bericht!! U.II. I HOFSTEDE FONGERS De Bolswardsche Courant en Westergoo VerwachtI Woensdag 25 Maart 1931 No. 24 GOLGOTHA. e I E :te id er id BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Uit den Omtrek. Stadsnieuws. en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD te Een avond van groot Kunstgenot. Alles onder persoonlijke leiding van Hollandsch beste con férencier, den Heer PIET HOLMAN. VOETBAL. C. A. B.Gorredijk 1 n it 12 2. 3. 4. 5. 6. 7 8. 9. 10. firootzand 18, SNEEK, Telef. 332 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. de voordrachten en de zang der kinde ren vielen zeer in den smaak. Aan het slot van den avond hadden nog enkele meer zakelijke besprekingen plaats. Juist daarom voelen allen zich daar thuis en brengt de heuvel Golgotha ve len tot één. Déér is hun aller plaats, want déér vinden allen, wat overal el ders tevergeefs werd gezocht, vrede en verzoening, en rust, en hope en uitzicht op de eeuwigheid en de verzekering van het kindschap Gods en dat niets meer scheiden kan van de liefde, die daar is in Christus Jezus onzen Heer. Dat alles vertelt ons Golgotha, en dat alles is de hetmel. Maar juist daarom is het juist op den kruisheuvel ons zoo wonderlijk te moe de. Het is een plaats zoo vreeselijk als nergens elders, omdat daar de zonde zoo wordt geoordeeld en aan het Kruis geslagen; maar het is ook een plaats zoo heerlijk als nergens anders gevon den wordt, omdat daar de vrijspraak volgt voor de schuldige, en een eeuwige verlossing wordt afgekondigd voor ei ken gebondene. Het is een plaats, waar de vrije gebonden wordt, maar ook de gebondene in vrijheid gaat, en tot allen zonder onderscheid de boodschap der verlossing komt en de verzekerdheid dat er geen verdoemenis meer is voor de genen die in Christus Jezus zijn. Golgotha. De stille week is komende, en wij gaan naar Golgotha. Met zijn ontzaggelijke prediking van zonde, en Schuld en vergelding en oordeel en doem. Maar ook met zijn blijde Evan gelieboodschap van eeuwige verzoening en Goddelijke vrijspraak en de nadering van den opstandingsmorgen en ’t eeu wige leven en het blijvende Pascha, met zijn nimmer eindigend Hallelujah. Het is om te weenen van smart, over zooveel zonde, maar ook om te jubelen over zooveel zaligheid. En allen, die Gol gotha leerden kennen in zijn nachtelijke donkerheid te midden der Godverlaten heid, maar ook bij het doorschemeren van den dageraad als profetie van den eeuwigen morgen, zij gaan om te aan bidden en stil te worden, maar ook om vandaar weder te keeren met groote blijdschap, omdat de dood verslonden werd tot overwinning en het leven en de onverderfelijkheid werd aairgebracht, voor allen die het geheim van Golgotha leerden kennen. En zóó straks tot hun Paschen komen. Het moge de komende feestvreugde voor al onze lezers en le zeressen zijn. Ingezonden Mededeelingen sus was even groot dan het vorig jaar. i n.l. 55. 5 leerlingen hebben de school tusschentijds verlaten. Op 31 December i 1930 was het aantal leerlingen 53 ver- deeld over de verschillende vakken, klassen en leeftijden. Het aantal leerlin gen uit de omliggende gemeenten af komstig was 10. Het gedrag der leerlingen. Op het gedrag der meeste leerlingen was niets aan te merken en in het alge meen vrij goed te noemen. Verzuimen. De meeste leerlingen hebben de school trouw bezocht. Ongeoorloofde verzui men kwamen weinig voor. De laatste weken verzuimden verschillende leerlin gen nog wegens ziekte. Bevorderingen. Over de vorderingen der leerlingen kunnen wij dit jaar in het algemeen te vreden zijn. In doorsnede hebben de leerlingen vrij goed werk geleverd in alle vakken waarin onderwijs is gege ven. De tentoonstell.ug geeft een over zicht van het gemaakte teekenwerk van dezen cursus. Op de vergadering van leeraren 11 Maart j.l. gehouden en waarop is be handeld het onderwijs aan onze school met de vorderingen en het gedrag der leerlingen was het oordeel algemeen om aan het bestuur voor te stellen het vol gende betreffende de vorderingen: 1ste klas: Van de 17 leerlingen 9 onvoorwaarde- lijk bevorderen naar de 2de klas, n.l. Ja cobus Franzen, Eerde Feenstra, Sietse Tolsma, Jan van der Wal, Bouke van der Berg, Tjalling van der Meij, Wietze van der Meij, Jan Stevens, en Thomas Kamsma. Voorwaardelijk bevorderen: Auke van der Weide, Yme Oostenveld, Sjoerd Miedema, Pieter Robijn, Gosse Dooper. Niet bevorderen 3. 2de klas: Van de 9 leerlingen 5 onvoorwaarde lijk bevorderen naar de 3de klas, ni. Pieter Wiersma, Jan Lichthart, Frederik Wouters, Matthijs Keilman, en Jan Wij- ma. Voorwaardelijk bevorderen Joh. van der Zee en Jan Rienstra. Niet bevorde ren 2. 3de klas: Van de 8 leerlingen 4 leerlingen on voorwaardelijk bevorderen naar de 4de klas, n.l.: Matheus van der Meer, Cor nells Kuipers, Marten Conradi en Tjitte Lycklama Nijeholt. Voorwaardelijk be vorderen Gerlof Dijkstra en Hieltje Ger- ritsma. Niet bevorderen 2. 4de klas: Van de 9 leerlingen kan aan 7 een di ploma worden uitgereikt, n.l.: Simm'e Dijkstra, Johannes Elzinga, Ale Visser, Johannes Wouters, Sjoerd Bangma, Wil lem Sprik en Sibbele Teemstra. Het onderwijs werd als volgt gege ven: De Directeur J. P. Postma, geeft les in vakteekenen en materialenkennis aan hout- en steenbewerkers. De heer J. van Dijk geeft les in dezelfde vakken aan metaalbewerkers en 1ste klas lijnteeke- nen. De heer T. van der Meer geeft les aan alle leerlingen in het handteekenen en aan de schilders les in vakteekenen en materialenkennis. De heer S. Smit geeft les in wis-, natuur- en werktuig kunde. De heer P. Kooi geeft les in Ned. Taal, ambachtsrekenen en boekhouden. Bijzonderheden. Onze schildersleerlingen hebben ook dit jaar de eer van onze school weer hoog gehouden. Op de nationale ten toonstelling „Het schildersambacht” te Den Haag in Sept 1930, kregen wij op het door onze school ingezonden werk een eervolle vermelding. Ook hebben verschillende leerlingen persoonlijke successen behaald bij jeugdprijsvragen K1MSWERD. Zaterdagavond werd on der voorzitterschap van den heer W. K. Postma alhier de jaarvergadering ge houden van de Dijksterbuursterpolder. De boekhouder, de heer E. Weetra, gaf rekening en verantwoording van zijn beheer. De boekhouding werd nagezien door de heeren G. Brunia en J. Goinga en in orde bevonden. Niettegenstaande de bliksemschade aan de watermolen, waardoor twee nieu we roeden moesten worden aangebracht, werd de omslag niet verhoogd, dank zij eenige kasreserve. De aftredende gecommitteerde, de heer Tj. W. Anema werd met algemeene stemmen herkozen. De omslag bleef we derom bepaald op f4 de H.A. De vergadering was flink bezocht. ARUM, 23 Maart. Hedenavond had in het Dorpshuis een ouderavond plaats voor ouders van kinderen der O. L. school alhier. Een groot aantal ouders waren opge komen en luisterden met onverdeelde aandacht naar hetgeen ten beste werd gegeven. Zoowel de leuke stukjes uit het kinderleven, voorgedragen door den heer J. Wilkeshuis, hoofd der school, als KIMSWERD. Onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma werd Zater dagavond de algemeene vergadering ge houden van het Waterschap „De Bede laarsvaart.” De opkomst was bepaald zeer matig. De secr.-ontvanger de heer E. Wes- tra, gaf rekening en verantwoording van zijn beheer, waarvan de rekeningen door de heeren K. E. Westra en T. W. Anema werden nagezien en in orde be vonden. De heer W. Anema, periodiek aftre dende, werd met algemeene stemmen herkozen. Aan de voogden van het St Anthony Gasthuis te Bolsward werd vergunning verleend tot het verplaatsen van de brug bij de boerderij van den heer C. C. Ane ma en van tijdelijke afsluiting van de langs genoemde boerderij lóopende op vaart. De heeren C. L. en C. J. Blanksma te Pingjum en Tj. Poortstra te Kimswerd, werden benoemd voor het nazien der volgende jaarrekening. Otnslag werd niet geheven. KIMSWERD. De heer K. Okkinga heeft met ingang van 1 April zijn vracht- rijderij op Bolsward en Harlingen over gedragen aan den heer Jac. Bonnema alhier. Daar is één plek ter wereld, schier bij elk bekend, waar dezer dagen millioenen in den geest toeven. Die plek is Golgotha. Déór gevoelen zich heen getrokken, mannen en vrou wen, grijsaards en kinderen, rijk en arm, aanzienlijk en gering, Griek en Barbaar, dienstbaar en vrije, geleerd en onge leerd .militair en burger, kortom allen zonder oriderscheid en feitelijk de heele wereld, zonder onderscheid. Golgotha is de plaats waar al de we gen samenloopen, waar elk zich voelt heen getrokken, waar ieder zich thuis voelt en stil wordt. Stil, temidden van de ontzaggelijke prediking die voor alle eeuwen en alle geslachten vanaf dien heuvel gepredikt wordt. Wat is het toch dat zoo de geslachten van alle tijden en eeuwen boeit, en als met onweerstaanbaar verlangen aan grijpt en heen trekt om plaats te nemen onder de ijzeren nagelpunt en neer te knielen aan den voet van het Kruis? Wat bindt de menschen van allerlei natie en geslacht, en taal, en volk bijeen om daar op dien onaanzienlijken heuvel één te zijn in aanbidding en in geloof, en in liefde, en in vereering van Eén en De zelfde, het vleesch geworden Woord? Dat is de onbegrijpelijke, weergalooze Godsliefde, welke zich déér in de daad der zelfovergave verloochent en open baart naar de behoefte van het schuldig en onrustig zondaarshart. WOMMELS, 20 Maart. In de heden gehouden vergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging dezer gemeente, werd de candidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing vastgesteld als volgt: 1. J. R Boschma te Hennaard IJ. Ringnalda te Oosterend. F. Sj. Galama te Welsrijp. F. Wijnstra te Spannum. D. Twerda te Kubaard. A. Hoekstra te Itens. A. Velthuis te Wommels. IJ. M Sjaarda te Oosterend. H. v. d. Meer te Hidaard. L. Lanting te Kubaard. W. de Jong te Waaxens. 12. K. Langhout te Welsrijp. Want dat is het wonderlijke, hetwelk op Golgotha tevens zoo stil maakt, dat onder men daar alles samen vindt wat scheidt en wat vereent, wat verwijdert en sa menbindt, wat met ontzetting en afgrij zen vervult, en tevens in aanbidding doet neer knielen en als met beide han den leert omvatten om het nooit weer los te laten, het menschelijk lage en het Goddelijk groote, het zwart der zonde en de donkerheid en de verlatenheid van de buitenste duisternis en de heerlijkheid en het lichtglansen van het hemelsche paradijs, en het open gaan van de paar- len poorten, zelfs voor de diepst gezon- kenen, en de verst afgedwaalden en de meest verloornen, die geen helper meer hebben. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Met dat enkele woord is de oplossing gegeven van het wonderlijk Golgotha- raadsel, dat de duizende geslachten ver- eenigt en tot één doet zijn. Daar op den kruisheuvel is voor zooveel eeuwen door ééne offerande voor allen de ver zoening aangebracht waar hemel en aarde naar snakten, en waardoor voor eeuwig de scheidsmuur weggenomen werd, dien het leven ondermijnde, die den vrede verbande, die het geluk ver woestte, die de blijdschap verre deed zijn, en het Vaderhuis met Zijne vele woningen, tot een verloren paradijs deed zijn, omdat de weg naar Huis niet meer gewezen werd. Tot op dien won derlijken „Goede” Vrijdag, geheel on gedacht en onverwacht, dien weg weer geopend werd op een wijze als door niemand was verwacht, als niet één had uitgevonden, enkel gebaand door over gave en zelfvernietiging en algeheele op offering om in dien weg het leven aan te brengen. Want dat Is het geheim van Golgotha gelijk dat het geheim van alle leven is, het geheim van het offer, dat is, van de overgave tot in den dood, ja tot den dood des kruises, dat is tot de algeheele vernietiging waarbij niets van ons zelf meer overblijft en wij geheel op het al taar gelegd worden, om ons zelf geheel en al te verliezen. Met lichaam, ziel en geest, in de volkomen zelf overgave, vrijwillig als een Lam. Dat stemmeloos ter slachtbank geleid wordt, en zijn mond niet open deed voor dien die het scheert. Geheel zooals voorzegd is, en compleet gelijk de voorspelling, maar tevens overeenkomstig den nood van ons leven en den eisch der gerechtigheid en der voldoening van het hoogste recht en der hoogste vrijspraak voor de vier schaar Gods. en nationale tentoonstelling in Tilburg. Bij het gehouden examen van jeug dige gezellen in het schildersbedrijf heb ben de leerlingen van onze school ook best werk geleverd en kon ook daar ge zien worden de resultaten van goed on derwijs. De bestuurders van de Pa troonsbonden en gezellenorganisaties waren zeer goed tevreden. f Door de oudercommissie van school II wordt a.s. Maandagavond in „De Doele” een uitvoering georganiseerd, waarbij zal worden opgevoerd een kin- dertooneelspel door kinderen van boven genoemde school. Ook de muziekvereen. „Andante” ver leent die avond hare medewerking. Voor verdere bijzonderheden zie ad vertentie in dit nummer. MAKKUM, 23 Maart. Heden had ten overstaan van notaris S.-van der Burg alhier de finale toewijzing plaats van de sate en landen ,,’t Houw” onder Com- werd, samen groot 105 pd.m. Geen en kele verhooging vond plaats, zoodat toe gewezen werden: Perc. 1 en 2 (boerenhuizing c.a. met 8.6 pd.m. land) bij samenvoeging voof f8969 aan de Doopsgez. Gemeente te Makkum perc. 3 (5.6 pd.m.) voor f2245.60 aan de heeren C. A. Dijkstra te Workum en F. de Zwart te Sneek; perc. 4 (3% pd.m.) voor f 1322.75 aan den heer O. G. van der Wal te Leeu warden; perc. 5 en 16 (6% pd.m.) samen voor f2524.50 aan den heer W. van der Vel de te Bolsward; perc. 6, 12 en 15 (ruim 11% pd.m.) samen voor f4894.65 aan de fam. van der Weij te Exmorra; perc. 7, 8 en 13 (11.8 pd.m.) samen voor f 5312.20 aan de heeren S. M. El- gersma en G. J. de Boer, beiden te Makkum; perc. 9, 11 en 14 (16 pd.m.) samen voor f6704.40 aan den heer R. K. Ba- jema te Koudum; perc. 10 en 19 (13% pd.m.) samen voor f5123.50 aan de heeren A. J. Roor- da en B. Wassenaar te Franeker; perc. 17 en 20 (15 pd.m.) samen voor f5520 aan de heeren C. Hobma en J. J. Akkerboom, beiden te Harlingen. perc. 18 (8 pd.m.) voor f3368 aan den heer J. Folkertsma te Cornwerd; perc. 21 (4.1 pd.m.) voor f 1365.30 aan de heeren J. Kramer te Wirdum en G. G. van der Wal voOmoemd. De tot. opbrengst bedroeg f47349.90. De AmbachtsteekenschooL Vrijdag- en Zaterdagmiddag werden in het lokaal der Teekenschool de werk stukken, door de leerlingen vervaardigd, tentoon gesteld. In het eene lokaal de meer technische werkstukken en in het andere meer het reclameteekenen en fan- tasiewerk. Te oordeelen naar het tentoongestelde werk mag deze school er zijn. Er was heel veel goed werk te zien. Zaterdagmiddag ongeveer half zes was er een officieele bijeenkomst waar bij uitreiking van de diploma’s. Burgemeester Praamsma, als voorzit ter der Commissie, opent de bijeenkomst met een gepast woord, er de nadruk op leggende, dat de tegenwoordige tijd heel wat andere eischen stelt aan den vakman dan vroeger. Op het oogenblik is voor onverschil lig welk ambacht een techpische kennis onmisbaar. Hoe langer zoo meer blijkt, dan ook de levensvatbaarheid van onze am- bachtsteekenschool. Dat het onderwijs aan de school goed is, bewijzen de vergelijkingen met an dere gelijksoortige instellingen. De geest leeraren en leerlingen is zeer goed, wat het onderwijs ten goede komt. Spreker brengt woorden van dank aan de vertrokken leeraren, de heer De Vries benoemd als hoofd te Blokzijl en de heer Van der Heide van Sneek Vooral het vertrek van laatstgenoem de was een moeilijk te vervullen plaats, welke ten slotte is opgelost door de be noeming van den heer Van Dijk van Wolvega. In de plaats van den heer De Vries is benoemd de heer P. Kooi. Uit het jaarverslag ontleenen we de volgende bijzonderheden: Aantal leerlingen. Het aantal leerlingen van dezen cur- Huis aan huis in Bolsward e.o. wordt dezer dagen een bon bezorgd en op die bon krijgt U bij aankoop van 1 Pakje Duif zeeppoeder 13% ct. 1 pakje gra tis en als U bij Brandsma afhaalt boven dien een stuk zeep gratis. Let wel op: bij BRANDSMA boven dien een gratis stuk zeep, mits afge haald. 3 1. Onder groote belangstelling werd bo venstaande wedstrijd Zondag j.l. ge speeld voor de 3de klas K. N. V. B. Over .de wedstrijd het volgende: Precies om twee uur werd begonnen onder leiding van scheidsrechter Miede ma. Goredijk wint de toss, zoodat de C. A. B.ers aftrappen, en na mooi sa menspel op het doel afgaan, waarbij De Vries binnen de minuut voor C. A. B. de leiding weet te nemen. Aangemoedigd door dit succes, maakt de voorhoede van C. A. B. het de verde diging der Gorredijksters een tijdlang lastig, waarvan een corner het gevolg is, die echter geen doelpunt oplevert. De Gbrredijksters komen er dan gelei delijk beter in, zoodat de gelijkmaker spoedig is te verwachten, wat hun ook gelukt. Mooie aanvallen worden door de C. A. B.ers opgezet, waarbij vooral de lin kervleugel mooi combineert, maar de rust brak aan met gelijk spel 1-1. Na de thee heeft C. A. B. het wind- voordeel en zit steeds voor het O.-doel en weet de leiding te heroveren. Dafi breken de Gorredijksters ook eenige malen door, maar „Does” en Huisman weten alle aanvallen af te slaan. Een corner van C. A. B. op het G.- doel wojjdt door Roode mooi voor de doelmond geplaatst en het is W. Hoek stra, die met een onhoudbaar schot de score voor C. A. B. verhoogt. Een vrije trap, aan C. A. B. toegekend levert verder niets op en als de scheids rechter inrukken Ijiat, heeft C. A. B; welverdiend gewonnen en twee kostba re puntjes veroverd. C. A. B. III—Black Boys III, Sneek 1-4 Deze wedstrijd welke door bovenge noemde clubs om 12 uur werd gespeeld eindigde in een overwinning voor de Sneekers. (2DE PAASCHDAG) 6 APRIL 8 UUR IN „DE DOELE” TE BOLSWARD „DE WITTE RAAF” (VROOLIJKE KUNST IN REVUE STIJL) MET BAL NA! Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 I1 hi Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1 Va ct. Buitenland 2H ct. i E 'J 7) I 11. e SOLIED ADRES VOOR - EN WW B BI O Leesgeid fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeid per looper 40 ct. p. kwartaal. i DÊJONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1