FONGERS Tandarts H. NUK AFWEZIG llllllllllllllllll Dag en Nacht ten al 1 en tij d e staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel L M. SUSTRIN G Sneek Opticiën. llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo S van 3 tot en met 7 APRIL Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. N^> 26 Woensdag 1 April 1931 27^5 Jaargang IN DE STILTE. P Bs f Bestellen en w e g r i j d e n I Alle dagen ZITTING 1 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 1. I i2'3B9B89BE Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. )ver" aan ten- nog allen nding Afrika ie s.s. g met ity of schip ivend, moest edokl titboot tawa" Lloyd i bot- idsche meet, gd en moeit en-El- irdoot eerste i ver- eroor- it ten Eerste veel aan vast en dit alles houdt ten nauwste verband met heel ’t leven. Met f Naar we vernemen is de heer Struikmans uit Burgwerd, die voor een dag of 10 geleden met fiets en al in de Dij lakker gereden is, en toen nogal met veel moeite op de wal gebracht is, Za terdagnacht aan de gevolgen overleden. bot- epen bot- a het ,Grey schip d-lijn burg- i een latio- nmaal tische- tonm omen, ig van erdam drin- roover itjuli- aan- spre- al be- weer r later edeka- loofd- erbin- jn da- rug. Is een 1 .Men )r den 1 door rensch jmers, an dit el bij. Mtee- een 1 goe- en de n van 'aarde nster- tevens vikke- wel- VERGADERING van den Raad op Woensdag 1 April a.s. des avonds 7 uur ten Stadhuize waarin de navolgende punten zullen worden behandeld. Verzoek van H.H. Weeshuisvoog- Mooie Abrikozen 14^ cent per pond. Ons succes artikel I BRANDSMA’s WINKELS. BOLSWARD var iah' MIJ da •m- di illjl am- en bin- sche n de ind" I an- looi verc erheid aanleg n. echter en dit oering ;evolg, en ten nissie- ot een (recht- el. geheel i Am- van 9—5 uur, op verzoek langer. Ook aan huis te ontbieden. Saldo f 459.85 De kascommissie bestaande uit de heeren Andriesma en Brandenburg rap porteerden schriftelijk tot accoord-be- vinding. De Voorzitter brengt namens de ver gadering aan den penningmeester woor den van hartelijken dank en stelt voor cie heer Oosterbaan te benoemen tot eerelid. Een fiartelijk applaus bewees de instemming der vergadering. Het Bestuur had bovendien een leg penning laten vervaardigen, die den scheidenden penningmeester als een klein bewijs van waardeering werd overhandigd. De Voorzitter sprak hier bij den wensch uit dat het de heer Oos terbaan in zijn nieuwe woonplaats in alle opzichten goed moge gaan. De heer Oosterbaan dankt voor de sympathieke woorden; hij heeft steeds met grooten lust de belangen der zwem school behartigd overtuigd als hij was van de prettige amicale geest onder be stuur en leden. De begrooting voor 1931 is als volgt: Inkomsten in totaal f 1235. Uitgaven idem -1135. WITMARSUM, 29 Mrt. In het loge ment van Bruinsma had de jaarvergade ring plaats van de afd. Witmarsum, van het Groene Kruis, waaronder ressortee- ren de dorpen Pingjum, Zurich, Schraard Schettens en Longerhouw, onder voor zitterschap van den heer I. Bierma. Uit het verslag der wijkverpleegster, zuster Engelsma, bleek, dat door haar in het afgeloopen jaar in 99 gezinnen 2659 bezoeken waren afgelegd, bovendien aan t.b.c.-patiënten in totaal 62 bezoe ken. Uit het hoofddepöf werden 283 ver- plegingsartikelen geleend, waarvan 211 werden teruggebracht. Ook uit de bij- depöts werden goederen geleend. Viermaal werden goederen ontsmet Medegedeeld werd, dat te Witmarsum is gehouden een moeder- en bakercur- sus, waar 25 dames aan deelnamen. Uit het finandieele verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedr. f2860.56 uitgaven f2710.84, een saldo alzoo van f 149.72. De aftredende bestuursleden de heeren Joh. Ypeij te Witmarsum en S. van Ab- bema te Schettens werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemee ne vergadering te Leeuwarden werden aangewezen de heeren I. A. Bierma en Dr. A. Kroon. avond I 1 ARUM, 30 Maart Hedenavond hield de heer E. Fokkema, land- en tuinbouw- onderwijzer alhier, een interessante le zing over zwamziekten. Lag het eerst in de bedoeling deze le zing vergezeld te doen gaan van eea serie lichtbeelden, door het niet beschik baar hebben van het hiervoor benoo- digde materiaal, moest hiervan worden afgezien. In plaats hiervan was even wel gezorgd voor een collectie ander aanschouwingsmaterlaal. f De koe van den heer Jan Adema, naar welks gewicht men kon raden, woog 996 pond. Het dichtst bij waren: Wed. S. Stien- stra, met 997, Noordbruis Sr. met 997 en Jan.de Waay met 995 pond. samenleving, maar ook niet minder met hef geestelijke teven hetwelk men in zich voelt werken en om bevrediging en verzadiging roept. Want het is ten slotte zoo, dat een mensch bij brood alleen niet leven kan. Zelfs niet eens bij een gemeubileerde boterham, omdat hij innerlijk zich be wust is behoeften te hebben, welke door al de goederen en schatten dezer wereld niet bevredigd zouden kunnen worden. Omdat het woord van kracht blijft voor alle eeuwen en voor alle per sonen: „Wat baat het den mensch, al gewon hij de geheele wereld, en lijdt schade aan zijne ziel!” Zij zijn er geweest en zij zijn er nog, die zich omringd zagen van pracht en weelde, van rijkdom en goed, van huizen en landerijen, en vee, en geld, en van knechten en maagden en van alles in één woord wat het hart voor deze wereld maar begeeren kan, en die toch te mid den van dien overvloed zich niet geluk kig, maar diep rampzalig gevoelden. Dat komt omdat het kleine menschen- hart begeerten en verlangens en be hoeften heeft, die door heel den over vloed van een ganschen wereld niet kun nen worden weggenomen. Wat men hoort of ziet op aard, Is ons kostlijk hart niet waard. Wij zullen wél doen dit eerlijk te er kennen en moedig onder de oogen te zien. Wie dit niet wil of niet durft, komt vroeg of laat bedrogen uit en zal zich alleen gelaten zien in het oogenblik, waarop alles wat van beneden is ont zinkt, en meer dan ooit de behoefte ge voeld wordt aan een blijvend houvast, aan een eeuwig contact met de onbe weeglijke dingen van een toekomstig koninkrijk. Dat is, van de wereld der toekomst waar een geestelijk, denkend mensch zich (onweerstaanbaar jen on- verbreeklijk aan verbonden gevoelt. Natuurlijk blijven hier vragen over, waarop door niemand aan allen een afdoend antwoord en allen bevredigend antwoord zal kunnen worden gegeven. Het zal hier beneden altijd blijven een slechts ten deele kunnen en ten deele profiteeren, en de meest ingewijde zal blijven belijden dat de helft niet is aan gezegd, en hetgeen het oog niet heeft gezien en het oor niet heeft gehoord en hetgeen in het hart des menschen niet is opgeklommen, bekend geworden is aan degenen die hunne verwachting en hope op de toekomst leerden bouwen, maar juist mede daarom is het voor al len zoo noodig op tijd stil te worden en tot nadenken te komen. Voor den oude van dagen, die al zoo ver op den weg gevorderd is, maar ook voor den jonge van jaren, die niet weet hoe lang de weg nog loopen zal, maar wél weet, dat het leven kort en vluchtig is. Voor den geleerde, die hier rijke stof tot nadenken vindt, maar ook voor den eenvoudige wien soms als den kinder- kens de verborgen diepten van het ko mende koninkrijk worden geopenbaard. Omdat het hier in deze geestelijke we reld, waarover wij spreken en denken soms zoo wonderlijk gaat; héél anders dan men denkt en meent, en berekent en verwacht. Gelijk dat immers in het geheele leven van een mensch duizenden malen plaats vindt, of hij het wil erken nen of niet, en of hij het wil belijden of niet en of hij het wil zien, of niet. Maar juist daarom is het voor allen zoo noodig op tijd in stilte te komen. Om daardoor te leeren na te denken, en zich zelf te worden, en tot zich zelf in te keeren met de meest ernstigste en diepste en belangrijkste levensvragen. Vragen als deze: „Wie ben ik” en „Vanwaar kom ik” en „Waarheen ga ik.” Vragen waarop wij zelven, of de na tuur, of de menschen, of de wereld vaak geen antwoord kunnen geven, en waar op wij toch voelen antwoord te moeten hebben, omdat zij het hoogste, het in nerlijke, het persoonlijke, het waarach tige leven raken. En omdat zij leeren een blik te slaan in het verborgen ziele- leven en daar ons zelf te leeren ken nen. Niet zooals de menschen vaak over ons denken of van ons maken, of zoo als wij vaak zelf van ons opgeven, maar zooals wij in waarheid voelen te zijn, niet zelden in al onze armoede en ver gulde ellende en met onzen ontzaglijken geestelijken honger en dorst. Zou niet daarom menige levensnood in krankheid, of tegenspoed, of moeite en zorg ons worden gebracht, ten einde daar toe te komen? Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Witte, Tj. de jong, J. van Anholt, L. D. van der Werf. De Bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredende leden, mej. Ma gendans en de heer Boermans met op 1 na algemeene stemmen werden herbe noemd. In de vacature Oosterbaan werd op aanbeveling van het bestuur met bijna algemeene stemmen benoemd de heef D. Algra en in de vacature M. van der Werf de heer S. Lunter. Allen namen de benoeming aan. Bij de rondvraag maakt de Voorzit ter de leden er attent op, dat de nieuwe bassins nu bijna klaar zijn. Belangstel lende leden mogen gerust eens een kijk je nemen. De heer Wouters vraagt of het be stuur ook plannen heeft bij de opening der vergroote zwemschool. De Voorzitter antwoordt dat het zeer zeker in de bedoeling van het bestuur ligt, hieraan een iets feestelijk karakter te geven. Nog vraagt de heer Wouters of er ook gezorgd kan worden dat de losse baden zoo weinig mogelijk door stadge- nooten genomen worden. Deze toch kunnen veel beter lid worden. Het bestuur zal hiermee rekening houden. De heer Meijer zag voor de vorige jaar opgerichte poloclub gaarne eenig^ tijd beschikbaar voor oefening. De heer Hengst vraagt nog naar de openstellingsuren op den morgen. Het bestuur zal ook hieraan zijn aan dacht schenken, evenals aan een opmer king van den badmeester, de heer Pos- tema, omtrent de middaguren voor schoolkinderen. De "Voorzitter brengt nogmaals dank aan allen voor de prettige en amicale geest en sluit hiermee de vergadering. heeft twerp dam- n. zestig opge- den om goedkeuring van een bij publie ke veiling gedane aankoop van 2 per- ceelen weiland c.a. aan den Sneekerweg met voorstel van Burgemeester en Wet houders. 2. Voorstel van Bnurgemeester en Wethouders tot onderhandsche aankoop van een tweewielige motorspuit. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche uitvoe ring van werken, in verband met de verbouwing der gasfabriek. 4. Adres van F. Gerritsma e. a. toi inhuring van perceeltjes gemeentegrond met voorstel van Burgemeester en Wet houders. 5. Adres van H. Ligthart om onder handsche inhuring van perceeltjes grond aan het Stadsstreng met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5a. Verzoek van Voogden van het Alg. Stadsarmenhuis om goedkeuring van verschillende af- en overschrijvin gen der begrooting 1930, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 6. Adres van O. Fritsma te Winsum tot onderhandsche inhuring van een per ceel vischwater, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. 7. Verzoek van Mej. J. Sieswerda om ontslag als onderwijzeres aan de O. L.- School no. 2, met voorstel van Burge meester en Wethouders. 8. Benoemingen. a. Gasthuisvoogd, vac. J. H. Klngma. Voorgedragen worden de H.H. L. Kingma J.Hzn. en H. Eisma. Aangevuld door B. en W. met de H.H. M. ten Cate en D. Banning. b. Weeshuisvoogd. Voorgedragen worden de H.H. G. H. van der Werf en S. E. Lunter. Aangevuld door Burgemeester en Wet houders met de H.H. A. Hettema en S. Andela. Geen mensch of hij heeft behoefte op tijd in de stilte te komen. Dit geldt voor allen zonder onderscheid. Vooral in on zen gejaagden tijd nu er schier geen gelegenheid meer bestaat om tot zich zelven te komen en het leven in steeds wilder jacht ons voorbij vliegt en mee neemt in zijn woeste vaart. In de steden, waar alles rent en draaft, en vliegt, en in altijd wilder vaart een ander voorbij ziet te komen om de eerste te zijn, maar ook reeds ten platten lande waar het met de rust van voorheen voorbij is en het spreekwoord niet meer kan worden toe gepast: „Kom ik er vandaag niet, dan kom ik er morgen.” Zoo is het wellicht geweest en meer malen trof het ons ten platten lande den kalmen, rustigen gang der dorpelingen, die met de handen op den rug of onder hunne buis voetje voor voetje hunnen weg gingen onder aangenaam gekout of rustig gesprek, maar die tijd is, althans voor de massa, voorbij. Het is niet meer zooals Poot indertijd zong: Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen, Die zijn zalig lot, hoe kleen, Voor geen koningskroon zou geven. Het leven rolt niet meer; het draaft, en het snelt, en het holt, en voor ons gevoel is het, alsof dit laatste in steeds sneller tempo gaat, hoe meer de jaren klimmen, en hoe drukker wij het krij gen. Want het is niet zoo, dat bij het klimmen van de jaren de rust komt, althans niet voor degenen die in het volle leven staan, maar veeleer zoo, dat de arbeid en de arbeidskansen en gele genheden zich vermenigvuldigen naar mate men meer komt te staan in de volheid en drukte van het zwoegende leven dat zooveel krachten vraagt, en zooveel wehkers noodig heeft. Het is echter vooral om deze reden, dat elk mensch op tijd behoefte heeft om eens tot zich zelf te komen en stil te worden. Vooral in onze dagen. Onlangs (gaf een jortz^r bladen een overzicht over het aantal geesteskran- ken en zenuwpatiënten, zooals deze in tal van rusthuizen en bepaalde inrich tingen voor geesteskranken een plaats der ruste vinden, maar men staat ge woon versteld bij het lezen der statis tieken hiervan. Hun getal loopt in de honderden, nog afgezien van de velen die in eigen huis en omgeving verpleegd worden en van wie het nog niet eens bekend is, dat zij patiënten zijn. Omdat men die naam lie ver niet heeft en ook met het oog op de toekomst. Niettemin is het aantal der- genen die overspannen zijn geweldig, en mag vooral in onze drukke dagen daarop wel eens de aandacht gevestigd worden. Daar komen nog bij de veelvuldige levenszorgen die het leven voor velen nog zwaarder en angstiger maken. Geldzorgen, kinderzorgen, economi sche zorgen, zorgen voor het dagelijk- sche brood, of om dezelfde plaats te blijven innemen, in het maatschappelijke leven, die men van ouder op kind altijd heeft gehad, en uit den aard der zaak gaarne behoudt. Wie zal zeggen hoevelen alleen door deze gedachten bij dag en nacht ge kweld worden, en het aantal is niet ge ring van degenen die vooral in onze da gen hunnen levensweg zien verdonkerd alleen bij de gedachte aan eigen toe komst of die hunner kinderen. Waarlijk, het verwondert ons niet, dat in deze donkere tijden van zware concurrentie of harde malaise, of drukkende laag conjunctuur velen gebogen gaan onder de geldzorgen, die zoo nauw verband houden met de plaats, welke men in het particuliere- of maatschappelijke leven inneemt. Daar zit vaak zoo ontzaggelijk t De zwemschool „Bolsward” hield Maandagavond ledenvergadering in Café Boermans. Slechts 8 leden, waaronder één dame, waren aanwezig. Voorzitter Dr. Beekhuis opende de vergadering met een woord van wel kom. Dat de opkomst der leden niet erg talrijk is, zal wel op rekening van de temperatuur gesteld moeten worden; deze toch doet meer verlangen naar de warme kachel dan belangstelling voor het koude water. De notulen der vorige vergadering worden door den toen fungeerenden, waarnemenden secretaris, de heer Boer mans gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna leest de secretaresse mej. Magendans, het jaarverslag. Voor zoover de nog al vlugge voorle zing ons gelegenheid gaf te noteeren, stippen we uit dit verslag aan: De eerste maand na de openstelling der zwem school was het bezoek matig; de maan den Juni-Juli was dit veel beter; gedu rende de Nebat-week is er zeer weinig gebruik gemaakt en het slechte weer in Augustus is ook niet bevorderlijk ge weest voor een druk bezoek. Einde Augustus en begin September was het bezoek daarentegen weer zeer goed. Er zijn dit jaar wederom 40 diplo ma’s uitgereikt kunnen worden. Voor de wedstrijd 1000 M. zwemmen hadden zich 32 deelnemers opgegeven, waarvan 28 de tocht volbrachten; de jongste deelnemer was 11 jaar. Op 70 September is de inrichting ge sloten. Betreffende de vergrooting der zwem school vermeldt ’t verslag dat, dank zij de gewaardeerde hulp en steun van en kele dames en heeren er bij de burgerij van Bolsward 141 aandeelen geplaatst zijn. Het Weeshuis stelde f 3500 be schikbaar. De werkzaamheden die flink vorderen, hebben een bevredigend ver loop. Aan het vertrekkend bestuurslid de heer S. J. Oosterbaan, wijdt het verslag zeer waardeerende woorden, eveneens aan den badmeester. Met een opwekking aan de ouders hunne kinderen het zwemmen te laten leeren wordt het jaarverslag besloten. De rekening van den penningmeester wijst onderstaande cijfers aan:, Ontvangsten in totaal f 1422.21 Uitgaven idem f 962.36 Vermoedelijk saldo - 100. Uitgeloot werden 10 aandeelen in de oude geldleening en wel de nos. 89, 85, 51, 21, 74, 72, 92, 49, 2, 90 ten name van G. Timmer, D. Jorna, B. van Driel, T. Popma, G. H. Plantinga, C. v. d. Onze zwemschool. We hebben hedenmorgen e'ens een kijkje genomen bij de werkzaamheden aan onze vergroote zwemschool. Werkliedèn waren nog druk bezig het groote bassin uit te diepen, welke werkzaamheden deze week beëindigd kunnen zijn. Het lijkt ons toe, dat de inrichting minstens voor de helft grooter wordt. Het nieuwe bassin krijgt de diepte van de Sneekervaart. Een zeer groot aantal kleedkamertjes zal worden bijgebouwd, zoodat zelfs bij groote drukte voldoende kleedgelegen- heid zal wezen. Wanneer de werkzaamheden nog iets meer gevorderd zijn, stellen we ons voor nogmaals een overzicht te geven. De Friesche Krite. De lange reeks uitvoeringen door on ze Krite in den loop der jaren op Kerst dag en 2de Paaschdag gehouden, wordt dit jaar onderbroken. Dat nu juist bij het 30-jarig jubileum van deze traditie door bijzondere om standigheden moest worden afgeweken, valt te betreuren. We kunnen ons indenken, dat dit voor het bestuur en leden der Krite een teleurstelling is. De tweede buitengewone „gearkom- ste” heeft nu plaats op Zondag 12 April a.s. Inplaats van een tooneelavond te ge ven door het Krite-tooneel, is voor dezen dag een wedstrijd in voordragen uitge schreven. Geen gewone reciteerwedstrijd, omdat costumeering en zang, welke op gewo ne wedstrijden niet worden toegestaan, nu wel in aanmerking komen. Over de aangifte is het bestuur zeer tevreden. De namen der deelnemers waarborgen een mooie avond. Het Bestuur verwacht ook op dezen dag haar trouwe bezoekers van andere jaren. Natuurlijk is er „efternei dounsjen”, met muziek van een prima orkest. B I j lil En nu is het de „Stille Week”. En nu vertoeven wij deze dagen met het stoffelijke leven van dein mensch, breede scharen aan den voet van het en dus de plaats die men inneemt in de Kruis. En nu worden wij stil bij het schouwen van den Man van Smarten, den Heer der Heerlijkheid. Moge het maar zijn om in aanbidding te leeren knielen en danken en te stamelen: ,/t Is al voor mij geschied.” Ingezonden Mededeelingen Wh- I g Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/j ct. Buitenland 2^ ct. ten- ootn- S.S. Leesgeld fr. p. P- per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7 - per jaar. Leesgeld per looper 40 ct n. kwartaal. !i' DEJONG3 NIEUWSBLAD waarin opéenomen I tl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1