HOFSTEDE I FONGERS De Bolswardsche Courant en Westergoo Dr. J. WITTOP KONING ARTS VOOR INWENDIGE ZIEKTEN LEEUWARDEN Woensdag 8 April 1931 Uit den Omtrek. BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Stadsnieuws. No. 28 27^ Jaargang en A aan dit gezelschap verbanden) beschikt OPSTANDINGSKRACHT. Ingezonden Mededeelingen W Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. I en het niet ien. al ben tcht iert 'ben ken, De nieuwe St Franciscuskerk. De voorbereidende plannen voor den bouw van deze nieuwe kerk zijn bijna gereed. De beslissing in hoogste instan tie moet nog afkomen waarna zeer spoedig met de werkzaamheden een aanvang zal worden genomen. We hopen zeer binnenkort onze be langstellende lezers een uitvoerige be spreking omtrent vorm en inrichting te kunnen geven. Circus Carré. Het groote circus Carré zal in de 2e helft van April Bolsward met een bezoek vereeren. Staanplaats zal waarschijnlijk worden het z.g.n. Lange Land. Het is reeds eenige jaren geleden dat we hier een werkelijk goed circus_gehad hebben. Deze altijd zeer gewilde attractie zal zeer zeker veel bezoek uit Bolsward en omgeving trekken. i. Ik een Woensdag 8 en Donderdag 9 April AFWEZIG 1. 2. 3. 4. 5 róór de OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonseradeel, op Zaterdag 11 April 1931, des voormiddags 10.15 uur ten Gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergadering van 27 iten slijk A. de jong. Siebertsma. W. Brandsma. W. Yedema. D. A. de Ree. 1. 2. 3. 4. 5. 6. firootzand 18, SNEEK, Telef. 332 f De le Paaschdag was het feest in de St. Franciscus Parochie. Om halftien droeg de Eerw. Pater R. Hoogma in de parochiekerk zijn Eerste H. mis op. De ouders en familie van den jeugdigen priester hadden in het smaak vol versierde priesterkoor plaats geno men. Als Diaken en subdiaken fungeer den de ZeerEerw. Pastoor en Kapelaan neiging naar coloratuur inaar... over drijving zou ook hier zeer veel schade kunnen en een teveel aan cabaret-ge- halte kunnen geven. Het gezelschap de Witte Raaf mo ge zich overtuigd houden van onze volle sympathie, misschien juist daarom dur ven we ons verstouten op enkele te kortkomingen te wijzen. Aan onze woor den van waardeering doet dit absoluut geen schade. De Witte Raaf. Een geheel ander gezelschap, maar ook een geheel ander publiek dan we de laatste jaren op Paasch-Maandag in d* Doele gewoon waren. De indruk die een vorige keer het ge zelschap de Witte Raaf had achtergela ten, was, gezien de thans vrij groote opkomst van het publiek, zeer zeker gun stig geweest. We hebben bij die vorige gelegenheid een zeer lofwaardige critiek toege zwaaid, teneinde het gezelschap te hel pen ook voor Bolsward meer bekend heid te erlangen.. Die woorden van lot waren ten volle verdiend. Wie voor de eerste keer het programma van dit ge zelschap overziet en geniet heeft zeker woorden van groote lof voor de vlotte wijze van werken, de schitterende de cors, de fijne belichting en de costu- menweelde. Piet Holman, de artistieke leider van dit groepje is een knap conferencier, on derhoudend en geestig. Hij weet tus schen de onvermijdelijke pauzes het pu bliek aangenaam bezig te houden, waar bij dikwijls spontaan de lachsalvo’s door de zaal klaterden. Een groot voor recht heeft de heer Holman, hij is gees tig en gevat, maar wordt nooit banaal en plat. Daardoor is en blijft hij de ge liefde „kletser” (zooals hij zich zelf noemt) bij het publiek. Ongetwijfeld hebben zeer velen genoten van het af wisselend programma. Wanneer men (zooals wij) voor de tweede keer de prestaties van dit gezel schap beluistert, staat men onwillekeu rig iets meer kritisch tegenover het ge bodens. Wanneer we dan ook veel, heel veel waardeering hebben voor het geleverde werk, dan kunnen we deze keer de bogen niet sluiten voor enkele tekortko mingen, die, wanneer ze in den beginne worden gesignaleerd, het gezelschap kunnen behoeden voor afwijking in een richting, die ook door hen zelf niet ge wild wordt. In de allereerste plaats dient de heer Holman zijn vlotte en leuke dialogic tusschen de pauze’s niet onnoodig lan ger te maken, men verliest dan wel eens het verband in de causerie. Ook geloo- ven we niet, dat Grand Hotel weer een plaats moet hebben op een volgend re pertoire. De niéuwe sopraan (nog slechts kort Onze gemeenteraadsverkiezingen. De afdeeling Bolsward der S.D.A.P. stelde de volgende candidaten voor de a.s gemeenteraadsverkiezingen: mr. dr. N. Hofstee. D. de Jong. H. Menger. Sj. Hollander. H. Radelaar. L. Roode jr. De R.K. Staatspartij komt uit met de volgende lijst: S. E. Lunter. P. D. v. d. Klei. J. Boekema. P. Bijvoets. Th. Mulder. 6. 7. 8. 9. 10. De lijsten der A. R. en C. H. partijen hebben we reeds eerder gepubliceerd. Van de Vrijheidsbond en V. D. zijn nog geen officieele lijsten bekend. Blijven de stemmenverhoudingen ge? lijk dan zullen nu reeds onderstaande namen niet meer in den raad terugko men, n.L: De heeren P. Th. van der Wai, T. v. d. Zee, A. C. H. Pannekoek Loois en J. J. Reinders. Daar komt bij dat de concurrentie zucht steeds grooter wordt en het al tijd moeilijker om de plaats welke tot hiertoe ingenomen werd te bewaren. Dat kost inspanning, en geld, en op offering, en een goeden naam, en die eer en het prestige van de familierelaties en den omgang met de betrekkingen van die en die, en misschien wel de liefde van een menschenhart, te veel om op te noemen. Vooral onder de jongeren zijn er ve len die het niet gemakkelijk hebben, om dat hun naam, of hun roem of hun eer ten nauwste verband houdt met een Maar het is juist daarom, dat wij mee nen allen te moeten wijzen op de nood zakelijkheid, dat wij zonder onderscheid behoefte krijgen aan opstandingskracht en vooral de jongeren bepalen bij „Pa schen”. Deze hebben wij allen noodig, niet t minst in dezen veel eischenden tijd en zijn geweldige toekomst met haar ve lerlei eischen. Niemand make zich hier lichtvaardig af; niemand achtte deze zaak gering. Hoe langer zoo meer wor den wij persoonlijk doordrongen van de noodzakelijkheid, dal vooral de jongeren onder ons met ernst het leven leeren in zien en ook met toewijding hunne le venstaak leeren aanvaarden. Men komt er nu eenmaal niet met een grapje en de levensnood is groot. Laat het den jongeren tot hun eigen voordeel maar eens goed gezegd en op het hart gedrukt zijn. Zij zullen er geen berouw van krijgen deze ernstige les nauwkeu rig ter harte te nemen en ons daar later dankbaar voor leeren zijn. Niet dat wij de jongeren geen blijde levensvreugde gunnen, integendeel, maar daarnaast hebben zij noodig met ernst en volle belangstelling de hooge en veelvuldige belangen van heel hun toe komstig leven te behartigen. Juist om dat het leven zoo vol is, en zoo belang rijk is, en zoo ontzaggelijk veel vraagt. Hoe ouder wij worden, hoe meer wij daarvan doordrongen worden en daarna met des te meer ernst de jongeren daar van meenen te moeten overtuigen. Want het leven is nu eenmaal geen grap en geen spel, maar hooge ernst met diepe beteekenis en eeuwigheidswaarde. Daar om hoort er opstandingskracht van uit te gaan en Is het noodig er aan te her inneren dat wij „Paschen” gevierd heb ben. Paschen, met zijn opstandingskracht en zijn opstandingsblijdschap, en zijn opstandingsvreugde, en zijn opstan- dingsperspectieven, welke nieuwe ge zichtspunten openen, en nieuwe verge zichten geven, en nieuwe verwachtingen ontsluieren en nieuwe hope geven. Want de Jongelingen zullen gewisselijk vallen, en die het van zich zelven ver wachten zullen bedrogen uitkomen, maar die de opstandingskracht van „Pa schen” leerden kennen, zij zullen de krachten vernieuwen, en zij zullen loo- pen, en niet moede worden, en zij zullen als de jonge adelaar de krachten ver nieuwen en opvaren met vleugelen, de Paaschzon tegen, het eeuwige licht te gen, de lichtende morgenstond tegen. Omdat het Paschen werd. I» I" i f Ds. H. v. d. Heide te Zoutkamp heeft bedankt voor het beroep naar de Geref Kerk alhier. plaats welke zij in het maatschappelijke leven innemen. Daar hebben zij nu een maal te winnen, maar ook te verliezen. Daar kunnen zij bewaren en behouden, maar ook kwijt raken. Daar kunnen zij tot in verre toekomst een naam verkrij gen, welke op hun geheele toekomst een stempel drukt, maar daar kunnen zij dezen ook voor altijd verliezen en vandaar dat het geen kleinigheid is wat in dezen te wachten staat. Daar zijn jonge menschen en ook wel ouderen geweest, die hunnen naam en prestige in groote lichtzinnigheid heb ben vergooid en weggeworpen, en zelf oorzaak werden, dat zij hun eigen graf gingen delven; daar zijn ook mannen en vrouwen geweest, die door groote nauwgezetheid en ernstige plichtsbe trachting hun eigen huis hebben ge bouwd en zelf gewerkt hebben aan hun ne eigen toekomst, met verrassende ge volgen en prachtige resultaten. Daar zijn van beider geslacht, die trouw en ge regeld met inspanning van alle krachten hebben gewerkt om aan de voltooiing van hun toekomstig huis te bouwen, om op tijd de vruchten daarvan te genie ten; daar zijn er ook die roekeloos en opzettelijk hun eigen graf hebben ge dolven met de te verwachten gevolgen. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 2e Paaschdag organiseerde het Chr. gemengd koor een zanguitvoering in „Ons gebouw”. Te ruim 8 uur opende de Voorzitter, de heer De Jong de bijeenkomst met psalmgezang en gebed. Het knusse zaaltje van „Ons Ge bouw” was maar zeer matig bezet. In z’n kort welkomstwoord bracht de Voorzitter het woord malaise in ver band met het vereenigingsleven. Het laatste jaar is voor het Chr. Gemengd Koor niet rooskleurig geweest. Veel le denverlies, zoodat ’n oogenblik het voorbestaan der Vereen, zeer wankel geweest is. Gelukkig is thans het ergste leed gele den en is er nu weer een voldoend aan tal leden. Het goede klankgehalte is evenwel niet dadelijk terug te vinden. Spreker vraagt daarom voor dezen avond heel veel clementie in de beoordeeling. ’t Spreekt haast vanzelf, dat na dit in leidend woord uw verslaggever een zeer gemakkelijke taak had. Het programma bevatte elf zangnum mers, die allen zeer verdienstelijk wer den gezongen. In enkele meer moeilijke nummers (we noemen b.v. „In Mei” van Oilman, was het merkbaar dat het koor z’n oude vorm nog niet terug had. De zangnummers werden afgewisseld door viool- en orgelsolo, te geven door de heeren S. van der Feen en Tj. Faber. Een woord van bijzondere lof voor de violist en de rustige, beheerschte orgel begeleiding. We hebben met onverdeeld genoegen geluisterd. Ook hier willen we niet elk nummer afzonderlijk bespreken, omdat we dan telkens in herhaling zouden tre den. We wenschen van harte dat het her boren Cthr. Gemengd Koor zijn oude roem zal terug winnen. Aankoop van een Fongers maakt rijker ARUM, 3 April. Gisteravond had de feestelijke jaarvergadering plaats van de gymnastiekvereeniging „Sparta”. De secretaresse, Mej. J. de Boer, memoreer de in het jaarverslag de belangrijkste zaken, dié „Sparta” meemaakte. We gens ziekte van den penningmeester kon geen financieel jaarverslag worden uitgebracht. In de plaats van den heer Oly, die als leider bedankt heeft, werd benoemd de heer Van der Heide van Harlingen. Als bestuurslid traden af mej. J. de Boer en de heer O. Takema. die met zoo goed als algemeene stem men werden herkozen. Na afloop van het zakelijk gedeelte, gaf de heer C. Hidma een paar voordrachten, terwijl de avond werd besloten met een gezellig dansje. der Parochie. De feestpredikatie werd J gehouden door de Z. E. Pater Burgers, over een krachtig vol geluid, met veel voorheen Pastoor dezer parochie. De Eerw. spreker schilderde in gevoelvolle woorden de verheven taak van den priester. Door het zangkoor werd gezon gen de 4-stemmige mis van Hub. Cuij- pers en na de dienst de priestercantate van W. H. Besouwen. Bij de receptie in het St. Vincentius Gebouw kwamen zeer velen de jeugdige neomist geluk wenschen. ’t Is Paschen geweest. En onze tijd heeft behoefte gehad en nog dagelijks behoefte aan opstandingskracht. Heel de maatschappij, alle kringen en standen en menschen. Omdat allen in onze futloozen, ge broken tijd gebogen gaan onder allerlei levensleed en kommer. De ouden, maar ook de jongen, de sportief aangelegde jonge generatie die zich thuis voelt op het voetbalveld, maar ook de oudere edi tie die achter de omheining staat en toe kijkt, de verkleumden, die niet meer meedoen, maar ook de kwieke jongen, die zich nog vermaken over de uitsla gen van het voetbalveld en onder deze de jongens in hunne sporthemden, met hunne bloote knieën, maar ook de jonge dames in hunne katoenen rokjes en luchtig kleed. Zij allen hebben behoefte aan dezelf de verzorging; en versterking en bewa ring, onverschillig of zij nog zijn in de jeugdjaren met een brok kauwgom ach ter de kiezen, of met de sigarettendoos in hun zak en hun badecar of reispro- gram in de tasch. Zij allen voelen een ledigheid, een onvolkomenheid, een gebrek, en haken naar bevrediging, naar voldoening, waardoor dat onbestemde verlangen daar binnen tot stilzwijgen komt en ver zadiging ontvangt. Wat is het toch dat In onzen jach tenden tijd zoo hunkerend doet uitzien naar iets anders, iets beters, iets meer? Ik zie op de rustdagen de scharen jon gen en ouden naar het speelveld gaan, waar de jongens en meisjes elkander verdringen om een goede plaats te ver overen, en met gloeiende oogen en bran dende harten te popelen van ongeduld tot in een woest gebrul uiting wordt gegeven aan de innerlijke ontroering over de mooie schop, of de prachtige stoot, of de handige aanval die werd af gewend of voorkomen? Is het niet om te jubelen van vreugde, of misschien ook om te trillen van toom, of te sidderen van verontwaardiging, of te schreien van hartzeer over dien misslag, of die begane fout, of dat te kort aan energie en dat onder oogen van zoovelen, die zeker iets anders verwacht en gehoopt hadden, en die nu teleurgesteld zijn ge worden omdat de eer van het spel niet werd gered, of de naam te loor ging, of de roem van de club werd opgeofferd. En hoe zal men nu zijn naam, of zijn eer, of zijn roem van de partij of tegen over het meisje handhaven onder wier oogen de. nederlaag werd geleden, en dat ten aanschouwe van zoovelen? Waarlijk, het is geen kleinigheid voor de oogen van zoovelen te worden uit gekleed en beschamend ten toon te wor den gesteld, in een tijd, waarin alles zoo afhangt van menschenroem of eer, of van het maken van opgang, en het red den van zijn prestige en het verkrijgen van een klinkende naam, en het houden van een plaats in de wereld waar zoo veel afhangt van wat men is, en pres teert en in de toekomst wezen zal. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 1. Notulen der vergadering van 27 December 1930 en 31 Januari 1931. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van voor schotten op de aan besturen van bijzon dere lagere scholen in de gemeente uit te keeren vergoedingen, bedoeld in arti kel 101 der Lager onderwijswet 1920 voor 1931. 5. Idem tot garantverklaring van een minimum hoeveelheid waterverbruik bij aansluiting van de dorpen Exmorra, Allingawier, Idsegahuizum en Ferwoude aan de waterleiding en tot het nemen van nog één aandeel in het kapitaal der N.V. Intercommunale Waterleiding, ge bied Leeuwarden. 6. Idem tot onderhandschen aan koop van 150.000 vlamovenstraatklin kers. 7. Idem tot wijziging der verorde ning tot aanwijzing van de stemlokalen. 8. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de openbare lagere school te Hartwerd en tot wijziging daarmede, van de veror dening tot regeling van het getal scholen en de vakken van onderwijs in de ge meente Wonseradeel en van de veror dening, regelende het toezicht op het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare scholen. 9. Nader advies van Burgemeester en Wethouders omtrent het verzoek van R. Weggemans e.a., huurders van ge- meentewoningen te Makkum om invoe ring van een regeling van da huurbeta ling in dier voege, dat, In plaats van bij vooruitbetaling, in twee halfjaar!ijksche termijnen de huur kan worden voldaan in maandelijksche termijnen bij vooruit betaling. 10. Nader advies van Burgemeester en Wethouders omtrent het adres van het Bestuur van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, houdende verzoek een uitspraak te doen inzake het tusschen dien Bond en den Raad van Beheer en de Directie der N.V. Intercommunale Waterleiding, ge bied Leeuwarden, gerezen geschil, om trent de regeling der arbeidsvoorwaar den van het personeel dier vennoot schap. 11Benoeming van enkele leden en plaatsvervangende leden van de stem bureaux te Makkum (VI)Kornwerder- zand en Breezand te verkiezing van le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. 12. Benoeming van leden der Da mescommissies van toezicht op het on derwijs in de nuttige handwerken aan de o.l. scholen. 13. Idem van een dorpsreiniger, ter voorloopige standplaats Pingjum. 14. Idem van een onderwijzeres aan de o. 1. school te Witmarsum. 15. Begrootingswij ziging. 16. Belastingreclames. VOETBAL. Voor de beide Paaschdagen waren verschillende wedstrijden vastgesteld. Zoo werden voor den F. V. B. des Zon dags twee wedstrijden gehouden; le. tusschen C. A. B. II en Sneek IV, wat een aardige wedstrijd was. Met de rust was de stand 11, terwijl na de thee Sneek nog 2 en C. A. B. 1 doelpunt wist te veroveren. Sneek wist deze voor sprong te behouden en alzoo te winnen. De 2e wedstrijd, C. A. B.M. V. C. Makkum had tot resultaat, dat onze stadgenooten met niet minder dan 50 de Makkumers klopten. De 2e Paaschdag om 12 uur bekamp- ten elkander de Sneek-adspiranten en de C. "A. B.-adspiranten. Dat het spande blijkt wel uit de uitslag 22. Om twee uur traden de groote broers in ’t veld. Dat voor deze wedstrijd be langstelling bestond bleek wel uit het in zeer groote getale aanwezige publiek. Het was dan ook een goede gedachte van het C. A. B.-bestuur, om eens met een club uit Groningen hunne krachten te meten, waarvoor Roayal I bereid werd gevonden, welke evenals C. A. B. speelt in de 3de klas K. N. V. B. Daar deze wedstrijd vriendschappe lijk was, geven we hiervan een algemeen overzicht. Het begin is voor de C. A. B.-ers, welke een vlug spel te zien geven en spoedig leiden. Geleidelijk komen de Groningers er dan in, waarna zij gelijk wisten te maken, om nog voor de rust een 2-1 voorsprong te veroveren. Na de thee Is het spel van C. A. B. slechter als voor de rust. Royal wordt daarentegen steeds beter en vlugger en weet dit dan ook door een doelpunt uit te drukken. Van der Heide, In het doel weert zich dezen middag echter schit terend, zoodat verdere doelpunten uit blijven. C. A. B. verkleint dan de ach terstand. Een penalty, aan C. A. B. toe gekend wordt met een zacht rollertje naast het doel geschoten. Wanneer bij een C. A. B.-aanval de R-keeper te ver uit zijn doel loopt, kopt Van der Hauw schitterend in, wat een mooi doelpunt was en de stand gelijk 33 was, waar mee de wedstrijd eindigde. De wedstrijd, welke in de beste ver standhouding werd gespeeld, had soms mooie spannende momenten, en we zien de Groningers, welke een goeden in druk hebben achtergelaten, hier gaarne eens terug. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a ct. Buitenland 2^ ct. SOLIED ADRES VOOR - EN Leesgeld fr. P- P- Per half )aar f ’-50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per loopef 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1