llllllllllllllllll Dag en Nacht ten al 1 en tij d e staat bjj ons voor U een wagen of bus disponibel llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Concertzaal „DE DOELE”, Bolsward Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. W. VAN DER WERFF Woensdag 15 April 1931 No. 30 TROUW. VRIJDAG 17 APRIL a.s., 's avonds 8 uur. Nog één groots voorstelling Bestellen en wegrijdenl! Na afloop populair VRIJ BAL! 27j£ Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A de aan A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ïnde acht op rdig chip eerd tus- aden mijn cht, mei een eb- WOMMELS. In het laats! Her vorige week overkwam de arbeider Joh. H., werkzaam bij den veehouder Th. S. Heeg te Kubaard, een ernstig ongeluk Terwijl hij bezig was het vee te voe den, werd hij door een der dartele hok- kelingen met een hoorn in het oog ge- stooten. Hevig bloedend werd de man opgenomen en zoo spoedig mogelijk de geneesheer gehaald, welke de wonde terstond verbond. Later is de man voor verdere behan deling naar het ziekenhuis getranspor teerd. Voor behoud van het oog is men zeer bevreesd. laats het t na kon met loten acht, e de naar nsti- ver- toch* ver in. eling weer ver- idag het was dlq poo- •aren ierde Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Maart 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f 4846.99 en terugbetaald - 4003.22 ARUM, 13 April. Onze plaatsgenoote mej. L. Brulnsma, behaalde bij een te Bolsward gehouden voordrachtenwed strijd in costuum, de 2de prijs, bestaan de uit f 10 plus zilveren medaille. Het aantal behaalde punten bedroeg 49. •gen en de rulp- ma- ngs- vloot terkt vier s. nder aan nnen ml]- irlijk in 'n wa ge- •ben, 'ieke n de les ge» Hnl. ion- ang ten, mee het den, riek ieb- Tooneelspel Zang Dans Wieler-, Zwem- en Roeiwed- stryden onder Hypnose en Suggestie. Overal uitverkochte zalen 1 Den geheelen avond lachen! Nu hebt U nog gelegenheid Bordini in zijn ontzaggelijk kunnen te zien. Verzuimt dit nietl Entrée le rang fl.—2e Rang f0.70 plus belasting. Vanaf heden kaarten verkrijgbaar aan de zaal. MF** Bespreekt tijdig uw plaatsen Muzikale illustraties door den bekenden pianist de heer v. Mild P op is aven ;vol- een pas met ht. och- i de igen, nist- itge- De bollenvelden. Het „Hbl.” schrijft: Al is nog niet te zeggen wanneer de eerste bollendag komen zal, er is nu toch al zooveel kleur op de velden ten Zuiden en ten Noorden van Haarlem, dat er in het bollenland eindelijk sprake kan zijn van een doorbraak van de lente. De crocussen worden al verdrongen door breede velden narcissen, die met haar fel-gele kleur in het landschap overheerschen. Niet alleen bij Hillegom, Lisse, Sas- senheim, bij Vogelenzang en Noordwij- kerhout worden de bloeiende narcissen velden al talrijker; ook bij Santpoort en noordelijker trekken de gele velden de aandacht. Hier en daar komen ook de hyacin- then al voor den dag. Op beschutte plaatsen zijn er tal van paarse bloemen open, en hier en daar breken ook an dere kleuren door. Er zijn nu nog maar weinig dagen voor den hyacinthenbloei noodig. WITMARSUM, 10 April. Onze plaats- genooten de heer H. Hoekstra en echtg. thans Concierge gemeentehuis alhier, zijn heden als zoodanig benoemd in het gebouw Intercommunale Waterleiding te Leeuwarden. 11 April. De Raad in WITMARSUM, 13 April. Herhaalde malen was er al op aangedrongen om een lichtpunt te verkrijgen bij de brie venbus alhier, en gelukkig is deze po ging geslaagd. In de kort geleden gehouden jaarver gadering van de Electr. Centrale werd besloten het lichtpunt, dat zich in het kantoorlokaal bevindt, des avonds en ’s nachts te laten doorbranden. Dit is een reuzeverbeterlng, vooral op Donderdagavond als daar een rij vee wagens staan, kon ’t er erg donker zijn en daar vele dorpsgenooten ’s avonds posten, is dit voor een ieder een ware uitkomst. Voetbal. C. A. B. II trok naar L. S. C. IV te Sneek en wisten een 2-0 overwinning te behalen. C. A. B. III speelde ’s middags te 12 uur alhier op het sportterrein aan den Sneekerweg tegen Sneek V en behaalde eveneens de zege met 2-0. Om twee uur had de beslissingswed strijd tusschen C. A. B. I en Black Boys van Sneek plaats, bijgewoond door eten groot aantal toeschouwers. Precies 2 uur neemt de wedstrijd een aanvang. De eerste aanval van C. A. B. volgt, welke echter door de Bl.B.-ver- dediging wordt afgeslagen. Geleidelijk passen de Black-Boys spelers zich bij hun nieuwe omgeving aan en spelen een mooi open vlug spel, waarvan al spoe dig de eerste corner het gevolg is, welke door Doesburg weggekopt wordt. Er volgen dan nog 2 corners, welke echter niets opleveren. Een aanval van C. A. B. volgt nu, waaruit eveneens een corner ontstaat, die voor C. A. B. het gewenschte succes evenmin brengt. Uit een scrimage voor het C. A. B.- doel weten de Black-Boys dan de lei ding te nemen, waarvan ze niet lang plezier hebben, daar uit een vrije trap aan C. A. B. toegekend, Roode onder gejuich van het publiek, onhoudbaar inschiet. Dit was een mooi doelpunt. Er wordt thans door beide partijen vinnig gestreden om de leiding. Als dan de Bl.-B. een vrije trap krijgen te ne men, wordt de bal op het doel gescho ten, waarbij Van der Heide schitterend weet te redden. Dan ontstaat een corner len en wegen niet zelden ingeslagen worden om geridderd te worden en hoevelen daarbij soms jaren teleurge steld zijn. Zelfs moet het hierbij ook niet ontbreken aan het inslaan van al lerlei slinksche wegen, enkel maar om een naam te krijgen of van de menschen geprezen en geëerd te worden. Natuurlijk ligt het allerminst in onze bedoeling dit aan te moedigen. Evenmin zouden wij degenen die het verdienen de eere willen onthouden,, welkei ihen toekomt, alleen, we zouden allen wel willen toeroepen hun hart niet te zetten op menschenroem en menscheneer, om dat het ten slotte alles te samen zoo ledig en koud laat. Wat baat als het er aan toe komt, een metalen kruis, of een ijzeren krans of een eerekruis? Dat alles te samen genomen laat een mensch ledig en koud en arm. Vandaar dat wij hoogere verwachtin gen hebben en liever de aandacht ves tigen op iets anders. Op een hoogeren adel. Op een betere inborst, op het bezit van kostbaarder waarden. Hierop, dat men karakter heeft; dat men eigenschappen bezit, waar de maatschappij iets mee kan, en waardoor men zelf in de wereld vooruit kan ko men. Daaraan bestaat in onze dagen be hoefte en daarin ligt toekomst voor de gemeenschap. Laat het onze jongeren gezegd zijn. Zij die dienen, en ook zij die gediend worden. Ten slotte ligt hier een roeping voor allen zonder onderscheid. Die hier in het kleinste getrouw is, is ook getrouw in ’t grootste, doch ook omgekeerd, die het in het grootste niet zoo nauw neemt, zal zich ook om het kleine niet bekom meren. Niemand gaat hier vrij uit, en kan zich onttrekken aan een levensles, welke voor allen zonder onderscheid geldt. En wie getrouw is in het kleine zal erva ren te zijner tijd over veel te worden ge zet. voor C. A. B., welke achter wordt ge schoten, waarna wordt gerust. Na de thee, nu C. A. B. het windvoor- deel heeft, is een overwinning nog niet uitgesloten. Ze zitten dan ook al spoe dig voor het Bl.-B.-doel. Apeldoorn schiet dan naast. De aanvallen van BL- Roys zijn echter gevaarlijker, zoodat Van der Heide verschillende goed ge richte schoten krijgt te verwerken. C. A. B. wordt dan, mede gesteund door den wind, sterker en zitten steeds voor het doel, maar steeds is er een Bl.-B.been dat redding brengt. Een corner voor C. A. B. wordt door Roode achter geschoten. De laatste tien minuten leggen de Bl.B. zich dan hoofd- zakelijk op verdedigen toe. J. Huisman zal het dan eens probeeren, maar Bl.B. verdedigt stug, de laatste minuten ver strijken, maar wijziging in de stand komt er niet, zoodat de eer werd ge deeld en de Bl.B. aan de promotie-wed- strijden mag deelnemen. Bij C. A. B. ontbrak H. Huisman, wat niet ten goede kwam aan het elftal. Vermelding verdient verder, dat De Vries deze middag een mooie backpartij speelde, terwijl Van der Heide in het doel, zich eveneens goed van zijn taak heeft gekweten. De scheidsrechter leidde de wedstrijd tot aller genoegen. f Zaterdagmiddag waren in het gym nastieklokaal vereenigd het Bestuur van o_rv ‘het Nut, Bestuur der huisvlijtcursus, lei den. Toen het aankwam op ijver en vol- ders en leidsters, Burgemeester en Secre- harding, en trouw en eerlijkheid en over gave! Toen bleek zoo menigmaal, dat alle hout geen timmerhout werd, en niet zelden déir de grootste teleurstellingen het deel werden, waar men de grootste verwachtingen had gekoesterd. Gelukkig zijn er ook wel anderen, die voor deze wereld geen naam maakten, en ook geen aanzien hadden, maar waarop gebouwd kon worden, en die van achteren bleken mannen en vrouwen te zijn, waardoor de maatschappij vooruit geholpen werd. Eere aan deze allen! Zij dragen mis schien geen ridderkruis. Hun borst wordt door geen medaille getooid. Hun naam staat niet in de courant, en zij worden niet bewierookt; nochthans zijn zij dra gers van hun geslacht, en verdienen te worden gehuldigd. Dezer dagen is er de aandacht op gevestigd, hoe in sommige kringen een zoogenaamde „lintjesregen” soms plaats heeft en de paarden die de haver ver dienen deze altijd lang niet krijgen Hiervan zou veel te zeggen zijn, en ongetwijfeld kan hier in alle kringen en partijen veel veranderd en verbeterd worden. Ons zijn personen bekend, die een koninklijke onderscheiding kregen, doch deze nimmer hebben gedragen en alleen uit piëteit indertijd deze gunst hebben aanvaard, om haar echter stil te verbergen en nimmer op de borst te dragen, enkel omdat men er zich zelf niet voor gerechtigd achtte, of niet be wust was in welk opzicht die gunst te hebben verdiend. Daarentegen is het ook genoegzaam bekend welke midde- Verscbijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. taris, Voogden van diverse stichtingen. De voorzitter van het departement Bolisward van de Mij. tot Nut van het Algemeen, onder wiens auspiciën deze huisvlijtcursus wordt georganiseerd, opent deze bijeenkomst. Spreker memo reert dat hoewel de handenarbeid of huisvlijt nog niet als verplicht leervak op de scholen is ingevoerd, er van ver schillende kanten meer belangstelling voor deze arbeid begint te komen. Vooral door het „Nut” wordt zeer veel in deze materie gedaan en blijft de afd. Bolsward ook voor nieuwe plannen steeds actief. Bijzondere dankwoorden werden gebracht aan leiders en leidsters zonder wie een dergelijke cursus niet mogelijk is, eveneens aan Weeshuis voogden, die zich zeer veel offers ge troosten. Spreker eindigt met deh wensch, dat alle autoriteiten en aanwezigen sympa thie zullen blijven gevoelen voor de Nutshuisvlijtcursus. Na afloop dezer samenkomst was het bezichtiging van de verschillende werk stukjes. Gelukkig niet in zoo’n overstel pend aantal als het vorige jaar waren nu de verschillende afdeelingen zeer overzichtelijk tentoon gesteld. Er viel heel aardig werk te zien, zoo wel in handwerkjes als kussens, poppen, kleedjes enz. als in vlechtwerk in den vorm van mandjes, bakjes, enz. Ook het houtzaag- en snijwerk zag er heel aardig uit. Er was doorloopend een zeer gezelli ge belangstelling. WITMARSUM, 11 April. In een he den druk bezochte vergadering van le den van de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek werd het periodiek aftredend be stuurslid, de heer L. S. Hilarides met bijna algemeene stemmen herkozen. Van af de oprichting tot nu toe, 35 jaar, is hij voorzitter van de Zuivelfabriek ge weest. In de vacature Tiemersma die bedankt had, werd gekozen W. Sinnema te Arum. In de Commissie van toezicht werd gekozen de heer J. Hoogland te Kims- werd. ’t Voorstel van het bestuur om het reglement op de Gezondheidsdienst in dien zin te wijzigen, dat voortaan door de Coöperatie geen vergoeding meer wordt gegeven voor den afzet van aan open tb.c. lijdend vee, dat door de le den is ingekocht en bij onderzoek bleek te reageeren. Van deze bepaling wordt uitgezon derd het vee van nieuw toegetreden le den, ingekocht voor een door ’t bestuur te bepalen datum. Dit wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Zeker een stap in de goede richting. Voorstel van het bestuur om het sala ris van den Directeur met f 500 te ver lagen. De voorzitter deelde mede, dat .dit voorstel in overleg met den Directeur was gedaan. Deze kon zich hiermede wel vereen i- gen, gezien de tijdsomstandigheden, waarin het boerenbedrijf verkeert. De vergadering stelde deze mededee- ling zeer op prijs, en er werd zonder hoofdelijkd stemming daartoe besloten. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 843.77 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 1. ARUM, 11 April. De kaatsvereenigtng „Willem Westra” hield hedenavond haar jaarvergadering. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het financieel verslag vermeldde een nadeelig saldo van f 19. Inkomsten f901.56, uitgaven f920.56. Als bestuurslid werd de heer J. van Wieren, die aan de beurt van aftreden was, doch zich niet herkiesbaar stelde, vervangen door den heer J. van der Schel. Als afgevaardigde naar de jaarverga dering van den N. K. B. werd benoemd de1 heer S. Huizinga. Hem werd vrij mandaat verleend. f Zondagavond organiseerde de Krite „Boalsert” in.de Doele een Kriich yn foardragen. Een tiental voordragers(sters) hadden zich aangegeven, waarvan twee in ernst en 8 in luim. De Doelezaal was maar zeer matig bezet, heel wat anders dan we dit bij de uitvoeringen door het Kritetooneel gewoon zijn. Voorzitter Statema opent met woor den van welkom aan de aanwezigen, aan de Jury, aan de deelnemers en hoopt, dat deze avond er toe moge bij dragen de liefde voor de aloude „Fryske tael” aan te moedigen. Spreker verzoekt alsdan met elkaar te zingen het lied: „Wy, wy litte üs tael net farre.” Frisia non cantat, zegt men wel eens en heel vaak heeft dit woord een groote waarheid. De meeste Friezen laten veel meer „door niemand hun leven vergal len” dan hun eigen mooie Friesche volks liederen. Over de verschillende voordrachten kunnen we kort zijn. Een bespreking past ons niet, dit is de taak van de jury, bestaande uit de heeren Van der Burg, Makkum; Schok ker, Oosterend en Noordenbos, Bols ward. Naar het applaus te oordeelen amu seerde het publiek zich goed. Natuurlijk werd na afloop van het „eftem'ei doun- sjen” een druk gebruik gemaakt. De uitslag van de kriich is als volgt: 1ste prijs: Mej. D. Terpstra van Leeu warden, met „De old contry.” 2de prijs: Mej. L. Bruinsma van Arum met „Myn Fryske sang.” 3de prijs: de heer Jac. de Vos van 01- deboorn, met „In del' nel de mar to fiskjen.” WITMARSUM, van WJonsteradeet benoemde, heden hare vergadering: a. tot dorpsreiniger te Pingjum, heer Klaas de Groot te Witmarsum. b. tot Hoofd der O. L. School te Makkum de heer S. S. Hofstra te Vled- derveen c. tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Witmarsum, mej. J. Bergsma onderwijzeres te Kornwerderzand. d. tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Kornwerderzand, mej. B. B. M. Welbergen te Leeuwarden; c. tot Hoofd der o. 1. School te Com- werd, de heer Klompmaker te Ooster- beek. 'Daar is in heel de samenleving geen grooter behoefte dan aan onderlinge trouw. Van mannen tegenover vrouwen, van heer tegenover knecht, van patroon tegenover zijn ondergeschikte; zelfs van knaap of meisje tegenover vriendin. Hierop kan nooit met genoeg ernsi en nadruk gewezen worden, en dient reeds vanaf de kinderjaren te worden gelet. Al in de jeugd moet het funda ment gelegd van het latere leven. Daar zijn gelukkig tal van voorbeelden van trouw in levens, die reeds vroegtijdig zich leerden te geven aan orde en tuchf, aan gehoorzaamheid en oprechtheid, aan ijver x en plicht, waarvan de gevolgen werden, dat hierop gerekend kon wor den, en karakters gevormd werden, waarop later huizen konden worden ge bouwd, en waardoor de grondslagen gelegd werden voor het huisgezin of van den Staat en van de maatschappij. Hierbij komt het in de eerste plaats niet aan op stand of op afkomst, of op het innemen van een hoogen rang in het leven. Daar zijn gelukkig door alle tij den mannen en vrouwen in alle kringen geweest, die hebben uitgemunt in een voud, maar tevens in plichtsbetrachting en die daardoor oorzaak werden dat la ter door hun toedoen niet alleen hun eigen toekomst gebouwd werd, maar te vens de grondslagen werden gelegd voor deze opbouw van heel de samen leving. Begonnen in het klein, en gewend om zich met alle kracht te geven aan den arbeid die van hen gevraagd werd, wa ren zij getrouw in het kleine en kon op hen worden staat gemaakt. Wie herin nert zich uit eigen leven wellicht geen voorvallen van langdurige plichtsbetrach ting, waarbij het in de eerste plaats niet ging om veel geld verdienen, maar wél om zijne plaats goed te vervullen, en niet ledig te laten. Niet enkel om hoog loon, of om geprezen te worden, of om naam te maken, maar om met eere te kunnen heengaan als de tijd van aflos sen was aangebroken. Het wil ons voorkomen, dat vooral in onzen tijd van lichtzinnige oppervlak kigheid en flirt dit noeit met te veel ernst in de eerste plaats aan de jongeren gezegd kan worden. Onze courantenkolommen zijn vol aanbiedingen van allerlei jonge men schen die zich voor alle mogelijke din gen beschikbaar snellen, en als de ad vertenties geloofd mogen worden, zijn zij schermmeesters op alle wapenen en voor alle dingen klaar, doch in de prak tijk van het leven komt helaas maar al te vaak uit, dat het allen geen koks zijn die lange messen dragen. Velen hebben hier iets gezien, en dürvan iets; geleerd en daarvan iets gelezen of gehoord of ergens een blik leeren in slaan, en toen meenden zij klaar te zijn en een vak te kennen, oi een zaak onder de knie te hebben, of zich elders voor iets te kunnen uitgeven. Mannen), em Jook wel vrouwen van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Maar o, toen zij aan den arbeid moes ten! Toen iets gepresteerd moest wor- Bordini's Hypnose llariëié iind- eer- :ran- iing. later alle leepl Maar aren, giers i :be- laats nder den. I toe- i” is j ster kste reld. deze ijes- „Le- ■uto- zijn aan- we rden het llles gere rden .ria" ,Im- was via nd", foor euw neer rtoi Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Leesgeld fr. P- P- Per half )aar f ’-50 Bultende provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen g» 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1