H J. J. G. S. F ALKENA. r I ill De Bolswardsche Courant en Westergoo Vrijzinnig-Democraten en Geestverwanten! I' i l: Woensdag 22 April 1931 DE SCHOONMAAK. Uit den Omtrek. HEVEA LUiWJW ijzersterk Stadsnieuws. 27|2 Jaargang No. 32 en •A lichtloopend ARUM, 20 April, in de heden gehou- Ad ver te ntiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tnsschen de tekst dubb. prys. de grooten dergenen die er geweest wa ren en die nog bestonden. f De nationale driekleur, wapperend uit de verschillende openbare gebouwen en een rondegang van ons Sted. Muziek corps zijn de traditioneele kenteekenen van een verjaardag van een der leden van het Kon. Huis. Deze rondegang van het muziekkorps werd meteen benut om de jubileerende Jan Ringnalda een serenade te brengen. Een en ander bracht heel wat jong volk op de been. f Door de Vereen, voor EvangeH- satie is alhier beroepen ds. J. van Kuiken te Exmorra. f248.81, f 2992.09, Ha aan den liek een, het wil de van lin- hikt zen ing rde en- de he- 08 le de de Ie- In* aar en, de net uit in* ch* ko ok* Aa* rer- bra ing ok- iran lek ar- ven >tig ene tie- der nen isa- en W den po- ge- aki er uit :oo :ns ijn nd de ;en le* ib* arl de del ■er* >in- Irid iwe na, :er- an« uer ten ien aar en; ien ila, ren il e* n* te. eft o- e- w. il lit ■M 11- een on- zij, ijze den or- ten, rige ■nee de gen Zij :ar- ukt. ene ken ge ko lde- Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f De belangstelling voor Bordini, Vrijdagavond j.l. in De Doele was niet zoo groot als de vorige keer. We hebben van de vorige uitvoering een meer uitvoerig verslag gegeven, zoodat we nu kunnen volstaan met de vermelding dat het publiek ook nu we der met groote belangstelling de ver schillende experimenten van den heer Bordini volgde. Was het contact met het publiek bij het begin van den avond niet onverdeeld gunstig, al spoedig werd dit beter en werden zeer sterke staaltjes van hyp nose vertoond. f De tegenwoordige tijd vraagt voor bijna elk onderdeel in den handel een ge specialiseerd bedrijf. De heer K. Miedema alhier heeft ge meend, dat ook de handel in oliën en vetten onder die rubriek te rangschik ken valt. De Zuid-Hollandsche oliehandel, als vertegenwoordiger van de Havoline Oil Co. heeft aan genoemde firma de alleen vertegenwoordiging voor Friesland van de Havolineproducten verleend. In het ruime, zeer goed gelegen pak huis aan de Kade bij de Sneekerpoort heeft deze firma een collectie oliën op geslagen, die zelfs de meest verwende automobilist zal kunnen bevredigen. Naast de bekende Havolineolie, een fijne kwaliteitsolie, die zelfs bij 20 gra den onder nul of 120 Loven, niet rea geert, is er de goedkoopere olie als de Upoline en Pallas. Ook voert deze firma carboiineum, teer, wagensmeer en een speciaal soort vaseline. Een keurige en handige verpakking zorgt er voor dat ook de kleinere hoe veelheden verkoopelijk zijn. De pliej verpakt in blfikken busten, welke voorzien zijn van patentsluiting, worden onder firmanaam geleverd. We wenschen den heer Miedema veel succes met deze nieuwe handel. Vooruitgang. Een straatorgel dreunde zijn be kende en niet-bekende melodieën door de Maandagmorgenstilte. Ook op an dere dagen in de week worden we nog al eens vergast op een der gelijke mu zikale prestatie. Het interieur om en bij het orgel is bijna altijd gelijk, de cen- tenophalende echtgenoote en kinderen en de orgeldraaiende eigenaar. Vanmorgen was het een beetje anders. Het financieele gedeelte was gelijk, maar de baas zelf was een practische vent. Inplaats van het groote rad met kruk voor handbeweging, stond hier op den wagen naast het orgel een motor met een benzinereservoir. Een druk op de knop en daar ging het spul. In ge lijkmatig tempo draaide de eene deun na de andere, onderwijl de spullebaas rustig z’n sigaretje kon rooken. Wat een reusachtig perspectief is hier voor oude afgedankte auto’s. Gek was het, men had elkaar jaar op jaar beloofd, dat het alles zijn tijd ge had heeft en nu haast ook wel eens een einde aan al die prullerij gemaakt kon worden, welke aan vroeger jaren herin nerde, aan die brieven, sommige met een rose bandje,, omdat „hm” nu ja het deed denken aan de tijd van verliefd zijn, en nog zooveel meer, maar dat is nu alles voorbij, en voor goed ook voorbij, zoo dat men er nu om glimlachen kan, en toen, maar toen heeft men elkaar {luist rend toegevoegd: Nog een jaartje. Want daar was toch ook nog zooveel dier baars aan verbonden en als dan later de kinderen eens groot waren geworden, enfin, men kon niet alles zeggen wat men dacht, maar wanneer de kinderen eenmaal groot geworden waren, en zelf een huishouden kregen, en persoonlijk aan het hoofd van het gezin kwamen te staan, als Pietje, of Klaske, of Anna, of Pier, of Jouke, zelf aan het hoofd van het gezin kwamen te staan en eigen schoorsteen begon te rooken en men zeil verantwoordelijk werd, dan kwam van zelf de vraag boven hoe het nu verder moest, en men eigen huishouden zou in richten, en eigen schoorsteen zou doen rooken, en toen, maar toen maakte men zijn illusies, en zijn toekomstplan nen, en zijn luchtkasteelen en zijn hooge idealen met al die pracht-dingen daarbij en toen had men vrede in zijn weg, en lust in zijn werk, en hoop voor zijn toe komst, en verwachtingen van den dag van morgen, en toen bouwde men aan zijn toekomstig huis. Welneen, het behoefde niet rijk te zijn en niet weelderig, en niet prachtig, al zou het natuurlijk moeten wezen, over eenkomstig de eischen van dezen tijd, naar de nieuw-modische opvattingen van ons geslacht. En ’t moest nieuwer- wetsch zijn, pluche of moquette, en eikenhout en naar de stijl van deze da gen, maar dan had men ook iets, dat aan de eischen voldeed, en waarin men elk ontvangen kan, overeenkomstig de hedendaagsche begeerten en naar de eischen en opvattingen van deze dagen. En toen is men maar weer begonnen met te poetsen en te schuren, en te wrij ven en al de kracht van zijn lichaam te leggen op de boenwhs of de luiwagen of de „sjipkop” om maar kort te gaan toen is opnieuw het huis als met beze men gekeerd, niettegenstaande al dat gecremeneer en die velerlei jeremiades van de huisgenooten en toen is dat huis als vernieuwd en verjongd, zoodat het wel nieuw geworden lijkt, en u tegen- blinkt in al den glans van de vernieuw de gloed. Want het is schoonmaak geweest en ten slotte vinden toch allen, dat het dan ook wat anders moet zijn. Met een nieu we fleur en een nieuwe kleur en een nieuwe glans. Ingezonden Mededeelingen j- ’t Komt gelukkig niet dikwijls voor dat het brandalarmsysteem in den nacht in werking is, maar wanneer dit gebeurt blijkt ook, hoe goed geoutilleerd onze den ingelandenvergadering van het Wa- Bolswardsche brandwees is. In den nacht van Zondag op Maan- I rekening dag, ongeveer half 3 klonk het alarm signaal bij de verschillende brandmees ters. Bij. onderzoek bleek dat een begin van brand was uitgebroken in het huis op de hoek Schildwijk-Achter de Sme den, bewoond door mej. Reekers, da meskapster. De bewoonsters, wakker geworden door een sterke brandlucht, bemerkten dat de trap naar het benedenhuis door een geweldige rookmassa was versperd. In allerijl werd toen de vlucht genomen naar den zolder en door het stukslaan van een ruit en schreeuwen de omwo nenden op het gevaar opmerkzaam ge maakt. Spoedig waren buren ter plaatse die met veel moeite een ladder tegen hel nog al hooge huis plaatsten en op deze manier de beide dames langs de ladder in veiligheid brachten. Zeer spoedig was de motorspuit gearriveerd die direct met 3 stralen het vuur aantastte. Het gevaar voor een uitslaande brand was dan ook gauw geweken. De brand is vermoedelijk ontstaan m de keuken bij een gascomfoor maar ze- wil staatspensioen, maar met behoud van het invaliditeitsfonds, wat onrede lijk is en bevoordeelt een bepaalde groep van het volk. Dan is er nog de militaire politiek. De V. D. streeft naar internationale ontwapening. Ons Nederl. leger heeft ons in 1914 eVpnmiln |doar zijn 'kracht (buiten den oorlog doen houden en in een nieuwen oorlog zal dit nog veel minder gaan. Onze verdedigingsmiddelen zijn onvol doende, ons geschut, onze vliegdiênst, onze munitie het is alles niets, bovendien zal de sterkte van ons legertje nooit met eenig succes een 50 K.M. lange verde digingslijn kunnen bezetten. Daarom is het antwoord van de V. D. op de vraag kunnen wij in Nederland nog een weermacht handhaven, beslist ontkennend. Met een opwekking tot de aanwezigen om bij de komende Statenverkiezing te stemmen op de V. D. besluit spreker zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt. Deze vraag luidt: acht de spreker een parlementaire regeering het beste? Spreker beantwoordt dit volmondig met ja. Een parlementaire regeering steunt op de meerderheid, verandert die meerder heid, dan valt daardoor de regeering en krijgt men wisselwerking. Een regeeringsstelsel niet steunend op de partijen, zal op den duur voeren naar revolutie. De voorzitter sluit hierna met harte lijke woorden van dank aan den spreker die onmiddellijk bereid was naar Bols- ward te komen en wie we hier zeker een tot weerziens toeroepen en ook dank brengende aan de belangstellenden. tersohap de „Arumef polder” werd de j over 1930-31 vastgesteld in ontvang op f5085.35 in uitgaaf op f4970.83. Voordeelig saldo f 114.52. De begrooting voor 1931-32 in ontvang op f5084.12, in uitgaaf op f5054.29, waar schijnlijk saldo f29.83. De heer T. F. Bruinsma werd herbe noemd als bestuurslid. Tot leden van de cofrimissie voor het nazien der rekening over het volgende jaar werden benoemd de heeren J. S. Buwalda, O. Jongma en L. J. Schaper, tot hunne plaatsvervan gers de heeren S. Pars Sr., W. Dijkstra en G. Hoitinga. Op voorstel van het bestuur werd be sloten tot het verwijderen van een z.g. barte. In de vergadering van de bijzondere ligger werd de rekening over 1930-31 vastgesteld in ontvang op f3822.82, in uitgaaf op f3574.01, voordeelig saldo de begrooting in ontvang op in uitgaaf op f2985, waar schijnlijk saldo f7.09. Tot leden en plaatsvervangende leden van de commissie voor het nazien der rekening over a.s. jaar werden benoemd dezelfde heeren als bij den bemalings- kring. In de geldleening van 1916 werd uitgeloot no. 9. Openbare vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond op Maandag avond in het Volksgebouw. De belangstelling in de politiek schijnt bij de verschillende partijen in Bolsward niet groot te zijn. De eenigste politieke rede, die we voor de Statenverkiezing meemaakten, was bovengenoemde ver gadering, die wel zeer slecht bezocht was, ongeveer een 25-tal belangstellen den. Voorzitter U. de Boer opent de verga dering en spreekt zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst, die gedeeltelijk ook op rekening van de heerschend§ griep gesteld mag worden. Hierdoor zijn ook twee bestuursleden niet aanwezig. Een tweede teleurstelling is, dat on verwachts bericht is binnen gekomen van de spreekster van hedenavond, me vrouw Bakker-Nort die door een drin gende vergadering verhinderd was te komen. Inplaats hiervan is het hoofdbestuurs lid mr. Kalma uit Assen bereid gevon den hier te komen spreken. De heer Kalma begint met te zeggen, rat hoewel de vrouwenkleeding hem niet siert en dus groot verschil in secte met de spreekster die hier zou optreden, er inzake het beginsel geen verschil is. De reis naar Friesland is voor spreker in zooverre aangenaam, omdat deze oude herinneringen wakker roept. Spre ker zal deze avond enkele beginselpun- ten van de Vrijz. Dem. partij behande len, temeer omdat ook bij de Prov. Sta- WITMARSUM, 18-4-’31. Het paar- dencircus Charles Mark arriveerde hier op j.l. Donderdagmiddag en gaf des avonds en de volgende dag een paar voorstellingen. l^!t bezoek was niet tal rijk, toch waren allen tevreden over de prestaties op dat gebied. Van hier ver trok men naar Cornwerderzand. Wat opvallend is? Veel meer dan men ooit geweten heeft en gedacht heeft en gedroomd heeft, maar dat men overal zoo’n rommel heeft en zoo ontzaggelijk veel bezit. Aan hóut en papier en porce- lein en weet ik veel. Kostbare stukken, waar indertijd veel aan uitgegeven werd en een mooie beeltenis genoemd mocht worden en, sprekend op een der voor ouders geleek en bepaald ook veel geld heeft gekost. ’t Was een mirakel hoe mooi het is, en welk een effect het maakte op muur of in schoorsteenmantelstuk, of voor de haard, en bovenal hoe verzot de familie daar eens op geweest is, vanwege de herinneringen welke daaraan verbonden waren of de traditie of het geluk uit vroe ger jaren bezeten had, of de talloos ve le blijde, ook wel droeve herinneringen welke daaraan verbonden waren. Daar was dit portret van den vader of de moeder, of de overleden zuster of nog bloeienden leeftijd, met dat mooie goudgele versiersel waaraan tal van feestelijke gelegenheden verbonden wa ren, of die ring, niet te vergeten aan de voorste vinger van den linkerhand. Ja, en dan nog die vele gedachtenissen uit de kinderjaren maar die altijd zoo dier baar en kostbaar waren en nog oorzaak konden zijn, dat van kleine Janneman tranen konden worden geschreid, om dat zij gebeurtenissen opwekten die aan vroeger jaren herinnerden. Die in herinnering brachten dat flu- weelen jurkje, of dat fijn geborduurde schortje, of dat keurige buisje, hetwelk zoo beelderig stond, of die fijne krulle tjes uit de kinderjaren of die mooie schoentjes die het zoo echt deden bij de Pinksterpronk om maar niet te spreken van dat vele andere, hetwelk indertijd groote weelde vertegenwoordigde en op groote prijs werd gesteld en ongetwijfeld tegen geen groote waarde werd inge ruild en altijd maar weer aan tal van herinneringen opwekken en levendig houden, waardoor de band bewaard bleef, jaren lang bewaard bleef, welke er bestond tusschen ouders en kinderen, ’t voor- en het nageslacht, de kleintjes en Wij leven in een tijd van de groote schoonmaak. Dat wil zeggen dat het ge- heele huis als met bezemen gekeerd wordt; dat er, vooral voor de mannen ternauwernood een plaatsje te vinden is, voor het hol van hunnen voet en dat in de keuken, op de trap, op de slaapka mer en in het woonvertrek de dienstbo de, of de werkvrouw of nieuw gerequi- reerde krachten ons met stoffer en blik met luiwagen en emmer tegen komt om te zorgen, dat alles wat beenen kan ma ken „haast je rep je” een heenkomen zoekt te krijgen waar men zich veilig voelt. Het is. in één woord een heibel van kom sa, en het laat zich begrijpen, dat menigeen vooral onder het sterkere ge slacht zoogenaamd uit het humeur is. Is me dat ook een rommel in huis? Niets meer op zijn plaats. Alles uit de voegen. Overal vuiligheid en nattigheid en wanorde en het lijkt waarlijk wel, dat elk zich heer en meester maakt om de grootst mogelijke disharmonie te scheppen en de dingen op hun kop te plaatsen, ’t Heeft er veel van dat het „boeldag” is, of men met elkander be sloten heeft, alles zoo gek mogelijk te doen en het heele huisgezin in de war te sturen. Zoo ordelijk en geregeld en keurig netjes het de overige dagen van het jaar is, zoo is thans de boel door el kaar en als overgegeven aan de grootst mogelijke ongezelligheid. En dat is nu maar geen praatje, waarbij aan vreemde lingen de opperheerschappij is overge dragen, zoodat zij thans alles schijnen te zeggen te hebben, maar dat is een feit; dat is klinkklare werkelijkheid; dat Is overeenkomstig de waarheid en ter wijl ik dit schrijf staat in mijn eigen wo ning, waar ik tot hiertoe heer en mees ter meende te zijn, alles onderst-boven, dat beteekent: „waar het niet behoort en geheel misplaatst alles schots en scheef en zonder eenige symmetrie en smaak en geheel overeenkomstig het inzicht van de werkvrouw, die er niets van weet en een leven en drukte in huis heeft, welke hooren en zien zou doen vergaan en waarbij tegen de muren en planken en kasten, en trappen geklapt en geslagen wordt, zoodat onwillekeurig de vraag boven komt, of men misschien inspectie wil houden of alles nog wel soliede is. Met het oog op mogelijke gebeurlijkhe den in huis, boven en beneden en achter en voor. i 1 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 ten de beginselkwestie zeer dikwijls naar voren komt. De staat heeft een opbouwende taak te vervullen, dat is de opvatting die de Vrijz. Dem. wil uitdragen, maar dat op bouwen is alleen mogelijk door een hechte en sterke organisatie. Enkele punten wil spreker meer speciaal onder de aandacht van zijn gehoor brengen. Ten eerste het belastingstelsel. In Bolsward met zijn rijke stichtingen wordt wat betreft de personeele belas ting dit niet zoo gevoeld als in Assen. Voor bepaalde groepen der bevolking wordt deze belasting schrikbaren hoog, daarom wil de Vrijz. Dem. nog eens her ziening van de personeele belasting. Het democratische stelsel brengt mee een wisseling tusschen democratische en behoudene politiek, daarom is noodig, dat we weer krijgen een parlementaire regeering, steunende op de meerderheid. Het V. D.beginsel is de gelijkmaking van maatschappelijke ontwikkelingsvoor- waarden. De stichter van het democratische be ginsel is geweest Thorbecke. Vóór dat Thorbecke zijn stempel op onze politiek drukte, was in ons land geen vrijheid van drukpers mogelijk. Wanneer thans de Vrijheidsbond ver klaart, dat dit niet doelt op de radio, dan is dit niet de geest van Thorbecke. Ook het vereenigingsrecht is een uit vloeisel van het democratische beginsel, eveneens de woningwet en de pachtwet, maar niet een wet zooals de Vrijheids bond die wil, die de pachtprijs wil vrij laten. Verschillende onderdeden der pacht wet worden door den spreker becriti- seerd, en ook wordt even stil gestaan bij de tarwewet, die 9 millioen zal kosten, maar waarvan de boeren maar 4 milllr oen zullen krijgen, terwijl het overige deel verdwijnt in de zakken van diverse commissies. 11 Een ander punt is de schoolstrijd. Het is altijd zoo geweest, dat alles van liberale huize groote liefde had voor de openbare school. Toen evenwel de ge lijkstelling gekomen is kwam er een wij ziging in de houding van den Vrijheids bond. Deze groep der beter gesitueerden gaat thans, wanneer het openbaar on derwijs niet naar hun zin is, eveneens bijzondere scholen oprichten. Een voorbeeld uit Assen maakt deze bewering duidelijk. De V. D. daarentegen beschouwt nog altijd de openbare school de school voor het volkskind voor een groot gedeelte ’t eenige onderwijs wat het kind meekrijgt voor zijn later leven. Bijna op elk terrein botsen de beginselen van de V. D. met die van den Vrijheidsbond, ook op het financieele terrein. De belastingen moe ten worden gedragen door die groepen die ook kunnen betalen. Men ziet in de afgeloopen jaren, dat door de vroegere,coalitie groepen en ook door den Vrijheidsbond de directe be lastingen steeds gaan in stijgende lijn. Dit is niet het principe van de V. D. Deze ageeren nog steeds bijv, voor af schaffing van de vleeschaccijns, teneinde daardoor het vleesch te doen worden ’n volksvoedsel. Spreker wil ook enkele woorden wij den aan de vraag: hoe staat gde V. D. tegenover het socialisme? Het beantwoorden is iets moeilijk, omdat men nooit precies weet tegen welke vorm van 't socialisme men strijdt, het oude socialisme van Domela, of het parlementaire van Troelstra. In het aanwijzen van onze maatschap pelijke fouten kunnen we als V. D. met het socialisme meegaan, maar het socia listische einddoel, afschaffing van het privaat eigendom, kan door de V. D. niet gedeeld worden. De V. D. wenschen een algemeen staatspensioen. Dit beperkt staatspensi oen is mogelijk wanneer de Regeering niet meer jaarlijks 20 millioen stort in kerheid kon de bewoonster daaromtrent het invaliditeitsfonds, ook de S. D. A. P. niet geven. IM in lin* van op l’t lil Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Uw lijst is a.s. Woensdag No. 12 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 2H ct. 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1