Illlllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tijde staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijd en I! HOFSTEDE firootzand 18, SNEEK, Telef332 Dr. J. WITTOP HOIIIIIG is van 1 l/m Q mei aluiezig. Sprekeros. K. WlERSlïlfl uan Schiermonnikoog De Bolswardsche Courant en Westergoo B. B. B. 7 uur Demonstratie vanaf het Hengstepad. 5 S.D.A.P. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. W. VAN DER WERFF OPRUIMING. 1 'P. f BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS en i A i 1550 k Advertentiën per regel: Woensdagsnummerj 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ENTRÉE 25 CENT I GEHUWD PAAR 40 CENT. Werkloozen vrij (op vertoon werkloozenkaart) IWfF Arbeiders kent Uw plicht en Demonstreert mee. 1. 2. 3. Een handige agent. Wegens overtreding van het parkeer verbod wilde een agent een automobi list te New York verbaliseeren. Toen de agent de auto naderde, be merkte hij, dat de automobilist niemand anders was dan de misdadiger en bende leider James Nannery, die in 1928 uit de Sing Sing-gevangenis wist te ont snappen. Toen Nannery zag, dat de agent hem herkend had trok hij zijn revolver, doch de agent was hem voor en loste twee schoten, terwijl hij bovendien een traan gaspatroon afschoot. De agent slaagde er in den man te arresteeren. 1931 4 13 1 10 12 6 1 3 I I Benoeming. Tot Burgemeester van Wijmbrltsera- deel is gisteren benoemd de heer H. M. Martens, thans secretaris van die ge meente. 12 1 11 ARUM, Op zijn rondreis had het cir cus Charles Mark in deze plaats zijn standplaats op het sportterrein gekozen. De belangstelling viel niet mee, zoo- dat na één voorstelling weer is opge broken. Ook het weer werkte niet gunstig. ARUM, 27 April. De oporengst van het Emmabloempje bedroeg in Arum f28.85, in Achlum f 18.05. Inbraak te Bolsward. Na een lange rustperiode, nu de vori ge reeks van inbraken bijna weer ver geten waren, de oude gemoedelijke rust weer in ons stadje was weergekeerd, ’n fnkele noodgedwongen hondenliefheb ber er misschien eens aan gedacht heeft de soms ook wel eens lastige huisge noot (e) maar weer af te schaffen, wor den we plotseling weer opgeschrikt door een inbraak. Zondagnacht hebben dieven een be zoek gebracht aan het station der N. T. M. alhier. Uit het raam in het kantoor, 't dichtst bij de wachtkamer is een stuk glas ge sneden of gebroken. Door deze opening heeft men de pen van het raam kunnen nemen, het raam open geschoven en zoo binnen geklommen. Het aanwezige geld in een der kasten hebben ze onaangeroerd gelaten maar direct hun krachten beproefd op de brandkast. Deze is midden in het kan toor gerold en met boor en beitel be werkt. ’t Is nog een oud model brandkast, maar solide. Toen de eerste wand was doorgeboord, stuitte men op een tweede afsluiting. De moed is de heeren toen in de schoenen gezakt. Zonder de zaak weer netjes in orde te maken, zijn ze verdwenen. Maandagmorgen ontdekte de chef, de heer Frijling, de inbraak, en gaf hiervan onmiddellijk kennis aan de politie, on der leiding van inspecteur van der Vliet is een uitgebreid onderzoek begonnen. Naar we hedenmorgen vernemen, kan de politie nog geen mededeelingen aan gaande dit onderzoek verstrekken. Helpt ons den goeden strijd te strij den. Helpt ons broeders en zusters red den 1 Helpt door het koop van de „Emmabloem”. Gij hebt een goede daad verricht. Het bestuur van „Het Groene Kruis”, afd. Bolsward. Overstroomingen. De overstroomingen in het district van Wïlna nemen toe. .Uitgestrekte lande rijen zijn nog overstroomd en ook in de stad Wilna is het water gestegen. 110 huizen staan onder water, personen zijn dakloos. Overstroomingen in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn tengevolge van den ijsgang van de Mos- kwa in de stadz groote verwoestingen aangericht. Aan de monding van de Moskwa hebben pioniers van het Roode Leger ijsmassa’s laten springen. Een textielfabriek heeft groote schade geleden; verscheidene bedrijven moes ten worden stopgezet. Of menschenlevens te betreuren zijn, is nog niet bekend. Aanslag op Jack Diamond. Uit Albany, de hoofdstad van den staat New York, wordt gemeld, dat de zer dagen schoten zijn gelost op Jack Diamond, die juist tegen borgstelling op vrije voeten was gesteld; hij wordt be schuldigd van een aanslag. Diamond werd in het ziekenhuis op genomen met wonden door schoten ha gel veroorzaakt. Hij heeft voorts een armfractuur en twee gebroken ribben. Alle beschikbare politie van den staat is onmiddellijk naar de plaats van den aanslag gedirigeerd, die gelegen is op nog geen 10 K.M. afstand van zijn ver blijfplaats in de CatskiEbergen. Volgens de politie dineerde Diamond rustig in een hotel toen hij eensklaps naar de deur liep. Plotseling klonken schoten en vond men hem in de hall lig gen. De aanvallers waren gevlucht Duitschland verhoogt het invoerrecht op boter. Naar vernomen wordt, verlangt de rijksminister van Landbouw, Schiele, verhooging van het invoerrecht op boter van Mk. 50 tot Mk. 80. De „Tempo” meldt in dit verband, dat Denemarken reeds thans officieels stappen tegen zulk een verhooging heeft gedaan. In de Duitsche agrarische pers wordt het voorstel tot verhooging van het in voerrecht op boter o.a. aldus gemoti veerd, dat de Duitsche regeering zich verleden jaar tegenover Finland heeft als het ware moreel heeft verplicht tot verhooging van het invoerrecht over te gaan, opdat genoemd land ten volle kan profiteeren van het recht van Mk. 50. hetwelk het voor zijn contingent van 50.000 ton toegekend heeft gekregen. De prijsontwikkeling voor boter is zeer ongunstig. De huidige prijzen zijn c.a. Mk. 12 beneden die van verleden jaar. De invoeren uit het buitenland zijn volgens de officieele invoerstatistiek in het eerste kwartaal van 1931 vergeleken bij dezelfde periode van 1930 aanzien lijk gedaald, hetgeen naast de grootere productie van Duitschland zelf, in de eerste plaats aan de afneming der vraag moet worden toegeschreven. De op brengst van den kleinhandel was ook met inachtneming der goedkoopere prij zen, aanzienlijk minder dan verleden jaar. De veranderde verdeeling der zetels voor de Provinciale Staten. Plattelandersbond 1 zetel toegewezen, R. -K. Staatspartij 3 zetels inplaats van 4. Vrijdag is door het Centraal Stem bureau te Leeuwarden de officieele uit slag vastgesteld van de Provinciale Sta tenverkiezingen van j.l. Woensdag. Het aantal geldige stemmen bedroeg 180.687. Vrijheidsbond S. D. A. P. Chr. Dem. Unie Herv. Geref. Staatspartij Rev. Soc. Partij Communistische Partij Chr. Hist Unie Staatk. Geref. Partij Anti-Rev. Partij Plattelandersbond Vrijz. Dem. Bond R.-K. Staatspartij 1927 5 zetels Spec. Arts voor inwendige ziekten LEEUWARDEN KIMSWERD. Door een plotselinge duizeligheid bevangen viel Zondagmor gen de vrouw van schipper G. F. van de loopplank te water. Óp het alarmge- roep van een paar knapen die in de na bijheid waren, kwam spoedig hulp op dagen en was de drenkelinge weldra weer op het droge. Daar de vrouw ech ter klaagde over pijn moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. Het is de tijd van opruiming. In het klein en in het groot. Van waardelooze en ook wel van waardevolle stoffen. Bij particulieren, en ook bij zakenmenschen. In gesloten „huizen” en om vooral niet te vergeten in winkels. Men lette maar eens op wat al zoo in het groot en in het klein van de hand wordt gedaan. Geheel gratis, of bijna gratis, of beneden de volle, of halve prijs, omdat het overcompleet en bal last werd. Dat wordt al openbaar bij de velerlei prullaria waar de kleine vagebonden en de straattypen op azen, als het nacht- gedierte menigmaal, hetwelk uitgaat op buit. Daar zouden onze straatreimgers en putjesmannen van kunnen getuigen en allen die langs 's heeren straten gaan, om daar de orde en zindelijkheid te be waren en alles wat men gaarne mist bij een te vergaderen en aan de vuurgloeu of het verderf prijs te geven. Wie is het nooit opgevallen hoe de jeugd graait in vuilnisbak of op de aschbelt om al wal daar gedeponeerd werd, mee te nemen en daarna achteloos weg te werpen. Glas scherven en gebroken porcelein en blik- waren, en stroohulsen en tal van andere waardelooze voorwerpen, want wat is nu eenmaal niet van de gading van de lieve jeugd? Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. deze een uniforme regeling ontwierp, waarbij gezorgd werd voor gedekte em mers en tonnen, en elk kreeg wat hem toekwam, waardoor-de algemeene net heid en volksgezondheid bevorderd zou worden. Het einde van de beraadslagingen werd, dat het voorstel met het oog op de kosten moest worden afgewimpeld en alle dingen bleven zoo zij waren, met de toezegging, dat de dorpsveldwach ters een oogje in het zeil hadden te hou den, dat alles, wat voor de vernietiging bestemd was, ook werkelijk kwam waar het behoorde, inzonderheid voor zoover het de baldadigheid of straatschenderij van de jeugd betrof. Opruiming. Op hetzelfde oogen- blik, dat ik dit schrijf, gaat aan mijn raam de bekende groote, gele aschwa- gen voorbij, bespannen met het beken de exemplaar uit de Ardennen, en gaat de man met den ratel de buurtbewoners aankondigen, dat men al het overtollige kwijt kan worden, want het is de gele genheid voor opruimen, en dat beteekent vooral in de dagen van de schoonmaak wat. Een heel ander karakter krijgt even wel ditzelfde woord wanneer hierbij ge dacht wordt aan wat in onze „Zaken huizen” plaats vindt. Wie wordt, inzon derheid in deze dagen niet geboeid door de velerlei reclame in het groot en in het klein, welke aangewend wordt om het publiek in groote, soms gloeiende Dezer dagen was het ergens verga dering van een plattelandsgemeente en de vroede vaderen zaten rustig rondom de groene tafel om ernstig te delebree- ren over de gemeentelijke aangelegen heden. O.a. ging het over de zindelijk heid langs de straten en de taak van de dorpsreinigers waarop nogal het een en ander viel aan te merken, inzonderheid nu het wegenvraagstug allerwege aan de orde is en elk zich hiermede bemoeit, als zijnde een modeartikel. Zoo waagde een van de uitverkoren raadsleden te vragen of het niet op den weg van den Raad lag om te zorgen voor de algemeene zindelijkheid en net heid. Nauwelijks was evenwel deze op merking gemaakt of een stroom van be denkingen kwam daarbij los, waarvan ten slotte het eene voorstel, weldra ge amendeerd het andere volgde, en het dagelijksch bestuur een opdracht ont- Vrijheidsbond S. D. A. P. Comm. Partij Chr. Hist Anti-Rev. Vrijz. Dem. Plattelandersbond R.-K. Staatspartij i! Candidaten gemeenteraad. Bij referendum is thans bepaald dat de candidaten voor de Vrijz. Democrati- schen Bond in deze volgorde worden plaatst: W. Brandenburg. D. Steensma. A. Rodenhuis. J. Flierman. L. Mol. C. van de Witte. Vechtlustigen. Het B. T. A. meldt uit Parijs, dat het in de Rue Vieille du Temple aldaar tot een hevige vechtpartij tusschen Camelots du Roi en Poolsche Joden is gekomen. Twee personen, onder wie een politie agent, werden gewond. Tien vechtlustigen werden gearres teerd. In het plaatsje Chaville bij Versailles werd Zondagnacht een bom tegen een hotel geworpen. Er vielen geen slacht offers, doch de materieele schade is zeer groot. Aanvankelijk dacht men aan anar- chistischen aanslag, doch een onderzoek letters te verkondigen, dat hier of daar „groote”, „algeheele”, „totale” oprui ming is? Tegen „ongehoorde” „spot prijzen”? Wegens opheffing of liquida tie, of om ruimte te maken voor den nieuwen voorraad” of de nouveauté’s van het komende seizoen; of omdat de muren kraken, en de zolders buigen en de balken dreigen door te breken, en het leven gevaarlijk dreigt te worden. Kort om, dat de zaken zoo „floreeren” of misschien ook niet, en men daardoor geld in het laadje zocht te krijgen, en tevens veel overtolligs of overjarigs de deur uit zoekt te krijgen. Wie er meer van weten wil, stappe maar eens op tram of bus, en beluistere de vele „leerzame gesprekken welke daar gehouden worden, om vervolgens zich te mengen onder de spoedende me nigte, en voor de tallooze uitstallingen in het groot en in het klein te letten op de „fabelachtige” prijzen. Werkelijk, hier staat men menigmaal verbaasd over hetgeen wordt aangebo den, en doet denken, óf aan hetgeen voorheen te véél, öf thans te weinig be taald wordt! Wat, kunnen hier soms een „koopjes” gehaald worden! Men'be luistere vooral de gesprekken der weer- keerende huismoeders en de gelukkige koopsters, die zulk een „reuzenslag’ sloegen, waarover al de huisgenooten en geburen verbaasd zullen staan, indien de jaloezie deze laatste althans niet on mogelijk maakt! Geweldig, wat is er in zulk een stad niet te krijgen op allerlei gebied voor groot en klein al naar den inhoud van elks beurs en wat moet men voorzichtig zijn, of men komt van zulk een stadsrit „platzak” thuis, indien niet erger. Want de verleiding is zóó groot, om meer te koopen dan noodig, en in elk geval oorspronkelijk de bedoeling ge weest is, vooral wanneer die vriende lijke juffrouw met gladde tong en vlei ende lippen, en helder oog de dingen doorziet, en het menschenhart toont te kennen, dat nooit verzadigd wordt van het zien en het begeeren. Daarom is zulk een dame voor een zakenman ook niet licht te duur, en hangt er voor het wel slagen van eene zaak zooveel af van geschiktheid van „geschoold” personeel, en daarom is de verkoopkracht van dé een vaak zooveel beter, en grooter dan die van den ander. Opruiming. Hierbij is het vooral dv kunst om op den juisten tijd, en het ge- schikste moment, en aan de daarvoor in aanmerking komende personen kwijt te worden, wat men te missen heeft „Ook komt het hierbij aan op de noodige en juiste reclame, waarbij wel eens een spiering dient uitgeworpen om een ka beljauw te vangen. De zuinigheid kan hier de wijsheid gemakkelijk bedriegen. Juist is het de kracht der groote zaken die wereldrelaties kregen, dat zij door veel gld uit te geven beroemdheid en naam ontvingen, terwijl het omgekeerd juist het gebrek in de handelsonderne- mingen is, dat het ontbreekt aan het noodige kapitaal om daarmede krachtig te werken. Ten slotte is het zoo dat voor elk mensch het oogenblik komt, dat hij va.i al het zijne afstand moet kunnen doen, omdat het uur van de groote opruiming - geslagen is in hetwelk alles wat van ving te gaan berekenen wat het de ge - !beneden> en dus uit de aarde aardsch is, meente zou komen te kosten wanneer z-n waarde gn beteekenis verliest. Dan komt de groote maaier, welke wij de dood noemen en deze veegt met zijn geweldigen bezem weg, alles wat van deze wereld is en waarde en naam en beteekenis heeft. En onverbiddelijk wordt door hem weggeveegd en als „rommel” op een hoop geworpen, alles Wat eens naam had, en blonk, en schit terde, en glom. „Opruimen” is dan het parool, want de tijd van afrekening is déér, én dan zal het zaak zijn dat voor elk openbaar wordt dat men iets heeft en houdt, ’t welk waarde bezit, en zelfs te gen de vuurgloed van het jongste ge richt is bestand. Het is het onverganke lijk goed van het komend Koninkrijk, het zijn de bezittingen van de onverder felijke, en onverwelkelijke, en onbevlek- kelijke erfenis van het goed ’t welk werd weggelegd voor allen die God, vreezen, en niet bang zijn voor de „opruiming” die vroeg of laat komen moet. I N G E Z O N I) E N Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De tuberculose, de groote vijand van ons volk, maakt nog duizenden slacht offers. Deze droeve waarheid moet ons steeds paraat doen blijven in den onver- zoenlijken strijd met dezen tiran met wien geen vrede mogelijk is. Hier geldt voor de besten onder de menschen de strijd. De strijd tot de vol ledige overwinning zal zijn bevochten op dezen belager van ons volksbestaan. VRIJDAG 1 MEI ’s AVONDS 8 UUR -IN „DE DOELE” 13.534. 45.754. 2.287. I. 300. 1.531 4.808 33.707 1.249 40.800 2.721 21.190 II. 815 Volgens deze cijfers zijn de zetels als volgt toegewezen: 27^ Jaargang Woensdag 29 April 1931 No. 34 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 50 50 zetels Deze verdeeling verschilt in zooverre met die welke in ons vorige nummer is gepubliceerd, dat den Plattelanders een zetel is toegewezen, terwijl niet vier, doch slechts drie Katholieken zijn ver kozen. Volgens officieuze telling had de plat telandersbond 2585 stemmen op zien vereenigd, doch bij het vaststellen van den officieelne uitslag bleek, dat zijn stemmenaantal 2721 bedroeg, of 11 stemmen boven driekwart van den kies- deeler. De heer F. Bokma te Heerenveen is dus verkozen. De R.-K. Staatspartij had haar vier den zetel met het kleinste overschot ver kregen. Deze zetel valt af, waardoor de heer Tj. Hettinga te Leeuwarden niet weer in de Staten terugkeert. De verhouding, die 26 rechts en 24 en 25 links. ming betreft tegen den eigenaar. 4. 5. 6. I I t 10 5 2 4 1 SOLIED ADRES VOOR - EN i ff i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. IHFEESnnO DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1