hevea GEmnaa HOFSTEDE I De Bolswardsche Courant en Westergoo TEVREDENHEID. Stadsnieuws. Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 BRILLEN breukbanden Uit den Omtrek en A Ingezonden Mededeelingen \UcMtoepend n 10 cent de K M. - ijzersterk Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. e n r u f De traditioneel© verhuisdag 12 Mei is vandaag (hoewel niet zoo druk meer dan vroeger) nog zeer goed merkbaar. Verschillende ingezetenen gaan van woning verwisselen, wat altijd heel wat drukte en werk meebrengt. Gaat de moderne verhuizing tegen woordig meestal per auto of verhuiswa gen, ook het oude verhuismiddel wordt nog wel eens aangeklampt. We zagen eenige inboedels op een paar handkarren en ook een verhuizing per praam. De tijd dat zooals vroeger, op de na middag de overdekte Waag een schuil plaats werd voor een enkele daklooze is gelukkig geheel voorbij. Over het al gemeen heeft ook de minst gesitueerde tegenwoordig iets meer voor zijn wo ning over of anders worden door de ge meenschap wel maatregelen getroffen. Een gelukkig verschijnsel naar onze bescheiden meening. f Het bekende café de 3 kronen is weer van een nieuwe eigenaar voorzien. De heer Van Rossum heeft de zaak wederom wat opgeknapt, zoodat ook nu weer bij de St. Janspoort een gezellige pleisterplaats voor het café-bezoekende publiek is en blijft geopend. f6.194.61 f5.214.96 ARUM, 11 Mei. Evenals vorige jaren heeft de Floraliavereeniging alhier dit jaar wederom een drietal stekjes uitge reikt. De deelneemsters en deelnemers moe ten thans hun krachten beproeven op een Pelargonium meer bekend onder den naam Geranium), een Fuchsia en ’n Begonia. 1 r ui n 5 !t d gekende kleurenweelde te bewonderen valt. Midden tusschen een uitgestrekte hoe veelheid tulpen staande, heb ik de om geving ’n oogenblik weggecijferd en me geheel gegeven aan dit wonder der na tuur. Hier een helder rood vlak, geflankeerd door smetteloos wit; daar een hardgele tint ingesloten tusschen een fijne cerisé kleur; wat verder wijnrood, afloopend naar het paars in lichte en donkere tin ten. Weer even verder ontdek ik twee kleurige. Hoe prachtig geteekend die Wij leeren het Uil NIEUWE WAGEN Afscheid. In de Gereformeerde kerk werd Zon dagmiddag de afscheidspredikatie ge houden door den vertrekkenden leeraar Ds. Op 't Holt. Zijn Eerwaarde sprak naar aanleiding van 1 Petrus 5 vers 10 en 11: „De God nu aller genade, die ons geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Chris tus Jezus, nadat wij een weinig tijds zul len geleden hebben, dezelve volmake, bevestige, versterke en fundeere u'ieden. Hem zij de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid. Amen.” Na het uitspreken dezer rede, waarin ZijnEerw. liet uitkomen, dat dit oogen blik van scheiden, na zoo lang met de gemeente lief en leed te hebben gedeeld, hem zeer zwaar viel, werd bij monde van ouderling de Vries den scheidenden leeraar namens de gemeente toegespro ken en daarna de zegenbede van Ps. 121 toegezongen. Door Ds. Pel van Witmarsum, werd (RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het Postkantoor Bolsward over de maand April ’31. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd en terugbetaaid Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Grootzand 18, SNEER, Telef. 332 WOMMELS, 11 Mei. Toen heden in het stille middaguur eenige kinderen aa de Hofkamp speelden, geraakte het 3- jarig meisje van de timmerman Gosliga al spelende in de vrij diepe z.g. „oude haven”. Op het hulpgeroep van de kleine wa ren de buren spoedig ter plaatse en kon het meisje gelukkig van een wissen dood worden gered, zoodat dit ongeval nogal vrij goed afliep. f We hebben hedenmorgen een kijk je genomen in de nieuw-ingerichte scheersalon van den heer Tj. de Boer. Het interieur heeft een algeheele ver andering ondergaan wat zeer zeker een belangrijke verbetering te noemen is. De salon maakt thans een aangename indruk en beantwoordt zooveel moge lijk aan de eischen van onzen modernen tijd. WITMARSUM, 11 Mei. De vele nieuwsgierigen naar onze bloemenvel den waren legio, waartoe het prachtige zomerweer niet weinig meewerkte, al hoewel de beide laatste dagen van de vorige week niet mee hadden gewerkt tot een geheel, We zullen nog Hemelvaartsdag en a.s. Zondag moeten afwachten, om alles in volle pracht te aanschouwen. rood met geel, dat oranje met wit, dat donker paars met zacht rose. Een kleurenweelde die niet is te be schrijven. Jammer dat aan al die pracht zoö spoedig een einde komt. Reeds Maandag zoo vertelde men ons begint men de bloemen af te snijden, al leen natuurlijk van die perceelen welke uitgebloeid zijn. We schatten dit op on geveer de helft van het totaal bebouwde gedeelte. Voor Woensdag en vooral Donderdag zullen nog zeer mooie velden pas weet nieuw in de bloei staan. Een korte beschrijving van de plaats waar de bollenvelden te vinden zijn wil len we hier laten volgen. Komende van Bolsward vinden we aan de Harlingerweg even voor Harke- zijl ’n klein gedeelte reeds uitgebloeid en nog uitkomende. Bij de tramhalte Harkezijl rijdt men per fiets gaande de modderweg op naar Koudahuizen. (bij droog weer is met ’n beetje voorzichtigheid deze weg ook nog wel voor auto geschikt. In het midden van deze weg onge veer vindt U aan de rechter hand een groot veld paarsroode tulpen, die Zon dag j.l. nog in knop, nu a.s. Donderdag wel in vollen bloei zullen staan. Verder op gaande naar Koudahuizen (waar ook de weg veel beter is) komen we aan een veld, niet zeer veel verschillendé kleuren, waarvan dunkt ons ook Don derdag reeds heel wat afgesneden zul len zijn. Wanneer we dan doorgaande weer terug komen op den weg Bolsward— Harlingen vinden we direct hierna aan onze linkerhand een houten poort, waar op staat „Konijnenburg en de mark Noordwijk binnen”. Een zeer goede weg voert U naar het grootste gedeelte der bloembollen cul tuur. Ook voor auto’s is deze weg zeer ge schikt, tenminste bij niet te druk ver keer. We zijn toen nog even gegaan naar de Pingjumerweg, waar ook enkele per ceeltjes beplant zijn en ontdekten in de terugreis aan de anderen kant der Har lingerweg even voor het dorp nog een heel aardig kleurrijk gedeelte. Naar men ons meedeelde zijn in de omgeving van Arum ook zeer mooie velden. Een uitstapje naar deze bouwstreek is dus voor de komende dagen alleszins aan te bevelen. MAKKUM, 10 Mei. De kaatsvereen. „Makkum” hield heden voor hare leden een wedstrijd, zulks ter uitvoering van het in de voorjaarsvergadering genomen besluit. Er namen 30 spelers aan deel, welke door het lot tot 10 parturen geformeerd waren. In den eersten omloop verloor «o.m. het drietal K. Hibma c.s. tegen de pre- miewinnaars, die in den kamp om den eersten prijs sneuvelden op 4-5 en 6 ge lijk. De prijzen werden gewonnen door: 1ste prijs: Y. Blom, Chr. Harkema en R. Haitsma. 2de prijs: R. Brandsma, J. Rinia en H. S. Miedema. 3de prijs: M. van der Molen, R. Berg- sma en H. Kuipers. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. De bloembollenvelden bij Witmarsum. We hebben gistermiddag eens een kijkje genomen bij de bloembollenvel den en moeten onmiddelijk de bewering van sommigen (dat er niets te zien is), tegen spreken. Natuurlijk niet iedereen is bloemen liefhebber en we kunnen ons indenken dat er meerderen zijn die een grasveld of iets anders mooier vinden, dan een veld bloeiende tulpen. Dit neemt niet weg dat er voor den liefhebben een on nijverheid, door inspanning van li- chaams- en geesteskracht te verkrijgen als nauwelijks denken laat, en de we reld met hare volheid te genieten geeft. Wat geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord en geen tong heeft ge proefd, en geen verbeelding heeft uit gedacht, wordt in onzen tijd bewonderd en het eigendom zelfs van den eenvou- digen, die daarom nog niet kapitaal krachtig behoeven te zijn en slechts over weinig middelen beschikken. Wij den ken hier bijvoorbeeld aan de Radio. Wie is, vooral in de steden, daarbij in onzen tijd niet aangesloten, zoodat de geluiden uit de geheele wereld tot zijn woonka mer doordringen, en alles hoort en straks ziet, wat door de kunst en we tenschap wordt aangeboden? Om nu maar niet, te gewagen van hetgeen op ’t gebied van de literatuur gegeven wordt, of in woord en beeld bekoort. In waar heid, hier valt te genieten op allerlei levensterrein, zooals dat nog nooit ge kend werd, en geen wonder dat het menschen, die het niet aan geld en goed ontbreekt en voor wie de geheele wereld open ligt, ook niet ontbreekt aan het na jagen van allerlei geneugten./ Toch zijn deze allen niet in staat het hart te bevredigen en voldoening te ge ven. Daar zijn er die werken van den morgen tot den avond, ja tot diep in den nacht. Daar zijn er, die wonen in prach tige huizen, te midden van velerlei ge makken en weelde. Daar zijn er die tui nen aangelegd hebben, waarbij geen gelden werden gespaard en zelfs de meest uitheemsche planten en gewassen de aandacht trekken. Toch gevoelen zij zich te midden van die pracht en over vloed niet op hunne plaats. Zij reizen van het eene hotel naar het andere; van het bosch naar de hei, en van het strand naar de zee, en van de eenzaamheid naar het stadsrumoer en nergens zijn zij thuis. Ook het reizen maakt hen bla sé. De eenigste plek waar zij zich nog thuis zouden gevoelen is in de stilte van het zwijgende graf, en daarmede heb ben zij evenmin vrede, omdat de dood voor hen nog de koning der verschrik king is. Waar moeten deze ongelukki- gen het zoeken, te meer waar de arbeid hen allen ook vreemd is? Hoe het zij, maar het leven is voor deze allen gewel dig zwaar, en van dien kant bekeken was het voor een man als Diogenes nog niet zoo dom, de gemeenschap te ont vluchten, en in de eenzaamheid te zoe ken, wat de gemeenschap hem onthield. Ten slotte ligt het waarachtige le vensgeluk van elk mensch niet in de vol heid; ook niet in de overvloed; ook niet in het vreemde, of het rare, of in het dure; ook-niet bij een ander, maar thuis, in eigen omgeving, waar men hoort, en zich kan uitleven, en zich één met allen voelt, en kan zeggen wat er leeft in het hart, en waar men wordt verstaan, en begrepen en gekend. Wie zulk een huis als zijn tehuis bezitten mag, onverschil lig dan waar het staat, in het bosch of op de vlakte, op de klei of in de hei, te midden van het weelderigste Natuur schoon, of in een barre zandwoestijn, maar die is gelukkig, en de koning te rijk! Daar zijn wel Vorstelijke paleizen waarin niet dat geluk en die tevreden heid gevonden wordt van onder een rieten dak, en gelukkig de mensch, die dit bij ervaring weet. Hij geeft zich rus tig en kalm neer onder de omstandighe den waaronder hij leeft, en hij is daar dag en nacht, als hij slaapt, en als hij waakt, „tevreden”. Het is vooral deze eenvoud in klee- ding en leefwijze geweest die hen deed afzonderen van anderen; wij herinneren hier slechts aan de bedelmonniken uit de middeleeuwen, met hunne grauwe pijen, of aan de kwakers in Engeland, en zoo heeft elke tijd zijn eigenaardig heden gehad en zijne mannen en vrou wen die op de een of andere wijze gin gen uitmunten of onderscheiden van de massa, die in het gewone leven opgin gen, de wereld gebruikende in hare veel vormigheid en genieten van haar rij ken overvloed. Voorwaar, hier ligt een rijkdom van stoffelijk genieten, door kunst en wetenschap, door handel en MAKKUM, 9 Met Door de „Commis sie ter beoefening van Jeugdwerk”, waarvan we in vroegere verslagen reeds melding hebben gemaakt, was een Ten toonstelling op touw gezet van een mas sa der vervaardigde goederen. Deze tentoonstelling werd dan he denavond gehouden in het gymnastiek lokaal der Roomsch Katholieke School. Van een der commissieleden hadden we al reeds gehoord, dat het niet alleen wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk was, dat er in den geldnood moest wor den voorzien. Ook mede met het oog daarop, werd dan deze tentoonstelling gehouden. Wel nu de groote belangstelling en ’t enorme bezoek dat er is geweest, doet ons ver moeden dat de onderneming als ge slaagd ma^ worden beschouwd. Er was gelegenheid voor sjoelen, tombola, getallen en namen raden, waarbij de deelnemers tegen een vast gesteld inleggeld kans kregen een der tentoongestelde voorwerpen te winnen, en ter opluistering speelde er gedurig ’n grammophoon. Er was dus voor voldoende attractie gezorgd en van al die gelegenheden werd druk gebruik gemaakt. Het mag gezegd worden, de commissie had er slag van, om evenals sommige Ameri- kaansche ondernemers, geld te maken. ’s Middags eerst van 35 uur en la ter nog van 79 uur was de tentoon stelling geopend. De goederen die niet allemaal bij de kansspelen zijn uitgereikt, werden later voor zoo ver mogelijk nog te koop aan geboden. nog het woord gevoerd namens de clas sis. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Ook verschillende ambts broeders en geestverwanten uit omlig gende plaatsen waren aanwezig. Na afloop van den dienst was er ge legenheid persoonlijk van den scheiden den leeraar en fam. afscheid te nemén, waarvan een zeer druk gebruik werd ge maakt Inkorven Vrijdagmiddag 12.30 uur café de Groene Weide van den heer Van der Werf. Van den wijsgeer Diogénes wordt ver haald dat hij woonde in de woestijn, en al zijn hebben en houden bergde in een ton, waarbinnen hij ook sliep. Eens moet hij daar bezoek gehad hebben van Keizer Alexander de Groote, met zijn gevolg, die zeer nieuwsgierig was om den grooten man meer van nabij te leer ren kennen en te bewonderen. Alexan der was verbaasd over de woorden van den wijsgeer, en niet minder over zijne eenvoudige leefwijze, en stelde Diogé nes de vraag, of hij niet iets voor hem doen kon. Ongetwijfeld zouden talloos velen over zulk een vraag verrukt zij.i geweest en zich gemarteld hebben wat nu te zullen vragen. Het eenigste wat Diogénes begeerde was dit: „Sire, dat U een weinig uit den zon wil gaan.” De Keizer stond juist voor den wijs geer, die bezig was een zonnebad te ne men, en zich te koesteren in haar gou den stralen, en nu had hij slechts één verlangen dat namelijk de donkere schaduw van den machtigen Keizer niet beletten ging wat in het eenzame woes- lijn-leven zijne verkwikking en afleiding was. De geschiedenis vermeldt niet, wat ’t antwoord van de Sire op dit verzoek is geweest. Voor de hand ligt dat hij zich daar over verbaasd heeft, en met groote ver wondering over zulk een needrig ver zoek op zij is gegaan. Was dAt me ook even een vraag, en dan nog wel tot een Keizer? Als Diogénes nu eens iets groots of iets kostbaars begeerd had, maar en kel om een weinig ruimte te geven voor het dóór-stralen van de zon, die men toch eiken dag kon zien en die wel schoon en mooi en voortreffelijk is, maar 't toch niet kan halen bij de voor treffelijkheid van den grooten mensch? Hoe het zij, Diogénes bleef bij zijn verzoek, Alexander moest wijken, en daarmede was ’t onderhoud afgeloopen. Daar zijn voor en na meer van deze vreemde candidaten geweest, die in hunnen tijd de wereld verbaasd deden staan niet alleen vanwege hunne wijze woorden, maar ook door hunne vreemde daden. Elia in zijn tijd voor wien het Hof sidderde, liep blootshoofds en bar revoets in een kemelsharen mantel. Jo hannes de Dooper was gelijk gekleed en leefde van sprinkhanen en wilde honig. Enkele jaren geleden werd stad en dorp bewogen door een ongeveer gelijk type, die eveneens blootshoofd en barrevoets, met een enkel gewaad door de straten liep met ongeknipte haren en lange baard om Anders niet den volke te verkonden dan het enkele woord „Keert tot de natuur terug”, en wie de verschillende beeltenissen van den In diër Gandhi bewondert, door duizenden als een heilige vereerd en gevolgd, en als een tweede Krisnamurthi schier aan gebeden, die krijgt onwillekeurig even eens den indruk te doen te hebben met een vreemde figuur, die uitgezonderd dan zijn Europeeschen bril, een buiten gewone persoonlijkheid blijkt te willen zijn. Zoo zijn er door alle tijden en eeuwen vreemde personen geweest, die in een ot ander opzicht zochten uit te munten bo ven anderen, en in elk geval de aan dacht van de groote menigte te trekken, niet het minst door de groote sober heid en eenvoud waaronder zij leefden, en hunne afscheiding en afzondering van de menigte. WOMMELS, 11 Mei. De Anti-Revo- lufjona'ird Kiesveroen. in 'de gemeente Hennaarderadeel heeft de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen opgemaakt, welke luidt als volgt: S. A. Zandstra, Wommels. L. R. Feitsma, Wommels. H. Boersma, Hijdaard. Sj. Joustra, Oosterend. F. Hoogendorp, Cubaard. J. R. Miedema, Wommels. Postduivennieuws. 1 Zondag 3 Mei hield de Postduivenver. haar eerste wedvlucht, begunstigd door mooi zomerweer vanaf Wije, afstand 90 K.M. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld en de eerste duif bereikte haar hok om 9 uur 35 min. 5 sec. De uitslag is als volgt: D. Ruiter, aank. duif 9.35.5 uur. D. Ruiter, aank. duif 9.35.44 uur, Gebr. Bangma, aank. duif 9.35.44. Dezelfde, aank. duif 9.36.16. Dezelfde, aank, duif 9.39.38. P. van der Zee, aank. duif 9.42.24. Y. de Vries, aank. duif 9.42.53. D. Hoeben, aank. duif 9.42.59. Y. de Vries, aank, duif 9.43.20. Gebr. Bangma, aartk. duif 9.46.13. J.l. Zondag 10 Mei werd gevlogen vanaf Boxmeer, afstand 160 K.M. Hoe laat de duiven in vrijheid werden gesteld is nog niet bekend. De eerste duif bereikte haar hok om 10.49.20 uur. De uitslag is als volgt: Th. de Jong, aank. duif 1049.20. D. Ruiter, aank. duif 10.50.15. Y. de Vries, aank. duif 10.51.12. Gebr. Bangma, aank. duif 10.55.35. Gebr. Bangma, aank. duif 11.2.40. Th. de Jong, aank. duif 11.2.51. A. de Vries, aank. duif 11.3,3. Th. de Jong, aank. duif 11,3.4. Y. de Vries, aank. duif 11.3.17. P. van der Zee, aank. duif 11.3.26. Totaal werden van de 40 duiven 21 binnen den tijd geconstateerd, waar slechts voor de eerste 10 duiven punten werden gegeven, is het overbodig de volgende prijzen te vermelden. Zondag a.s. wedvlucht vanaf Vilvoor de (België) afstand 260 K.M. De loslating der duiven wordt vanaf a.s. Zondag eiken Zondagmorgen door de V.A.R.A. omgeroepen. Tevens is dit de eerste wedvlucht, uit geschreven door de afd. K Friesland van den Alg. Ned. Postduivenbond. Hiervoor zijn beschikbaar verschillen de prijzen en eereprijzen, alleen zij die eereprijzen gaven komen ook in aanmer king om eereprijzen te winnen. Tevens is er gelegenheid te poulen. 27|g Jaargang Woensdag 13 Mei 1931 No. 38 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 i f 979.65 i i i f i r i 1. 2. 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. tl i, ui.u.öwern Huur een wagen en stuur zeil SOL1ED ADRES VOOR - EN BUIKGORDELS Leesgeld fr. P- P- Per halfjaar f 1.50 guiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. E JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1