De Bolswardsche Courant en Westergoo WAARDEERING. Uit den Omtrek Uit de Provincie. Official Ford Dealer Bolsward Telef 86 Stadsnieuws. n Woensdag 20 Mei 1931 No. 40 en A Schilden 10 cent de K M. WITMARSUM, 18 Mei. Op Hemel- Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. ondervinden, dat zelfs de geringste mensch niet kan worden gemist in de maatschappij. Macht en gezag over de medemensch wordt ook veelal als doel van het leven overschat, waar de macht om de macht wordt begeerd. Het verhaal van Multatuli van de Ja- pansche steenhouwer bewijst, dat ook dit op teleurstelling uitloopt. Neen, ook macht en gezag mogen niet anders dan een gevolg zijn van de groote gaven van verstand en hart. Men moet zich vrijwillig aan een beter inzicht overgeven. Dit beter inzicht moet weer niet leiden dat men zich verheugt dat anderen afhankelijk hiervan zijn, maar wel dat men het geluk van anderen kan bewonderen. Het gebrek aan waardeering voor een ander kan het arbeidsveld onvruchtbaar maken en het mag waar wezen, dat men zich behoort te stellen boven het oordeel der menschen, het is ook waar, dat mis kenning van goede bedoelingen ont moedigend werkt en oorzaak is van veel verdriet en ellende. Wie zelf ondervond, hoe pijnlijk het is, wanneer goede bedoelingen zijn mis kend, mag zich wel wachten, de geest drift van anderen te verkoelen, door iets verdacht te maken of hiervan af te ge ven. Het is altijd moeilijk, een oordeel uit te spreken over de drijfveeren van een ander, en men moet wel zekerheid heb ben om die in verdenking te brengen. Er wordt in onzen tijd veelgeklaagd over gebrek aan waardeering. In de felle strijd van partijen is het haast de ge woonte om he+ doen van de tegenpartij te zien in een holle, of gebogen spiegel, die het beeld niet op de rechte wijze weergeeft. Het gebeurt maar weinig, dat men Tiet goede in de tegenpartij wil zien. Op het gebied van de kunst ontwaart men bij velen een zucht om af te breken. Er gerlijker wordt dit, wanneer men niet in staat is na te gaan, waarin de verdien sten bestonden van menschen die voor heen werden bewonderd. ARUM, 15 Mei. Gisteravond had de Algemeene Ledenvergadering van de Begrafenisvereeniging „De laatste Eer” plaats in het Dorpshuis alhier. Voor het nazien der rekeningen wer den aangewezen de heeren G. Epema en MAKKUM. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is benoemd mej. R. Deelstra van Franeker. WOMMELS, 15 Mei. Hedenavond ontstond brand in de woning van den heer J. Bonnema aan de Bolswarderweg alhier. Op onverklaarbare wijze is het theelichtje, hetwelk op tafel stond in brand geraakt. Ofschoon de vlammen reeds hoog oplaaiden, mocht het den be woner nog bijtijds gelukken het vuur te dooVen, zoodat het tot eenige schade beperkt bleef, wat door verzekering ge dekt wordt. f913. f703. de laagste ir !t Ie Ie k *- 't n n s t f5912. f5848. f5837. f5790. et in «I r- r- et is et e- te ilt r- m it, et RECTIFICATIE. In ons verslag over het jubileum van het Sted. Muziekkorps is een kleine fout geslopen. We hebben een der gezonden bloemstukken genoemd van de Mij. Hol- landia, dit moet zijn Muziekkorps Hol- landia. De secretaris van het corps verzoekt ons alsnog mee te deelen, dat bij de na men der oprichters zijn vergeten de h.h. J. P. Westerbaan en P. A. Hamburg en dat het eerste bestuur bestond uit de h.h. M. van der Meulen, voorzitter. J. P. Fennema, secretaris. J. P. Westerbaan, penningmeester. Wij loeren het U11 NIEUWE WAGENS ,1 Het circus Carré. Maandagmorgen ongeveer 8 uur ar riveerden de eerste wagens van boven genoemd circus. Men had Zondagavond nog de laatste voorstelling gegeven te Franeker. Het terrein (voormalig Langeland) LOLLUM, 14 Mei. Op het muzieK- concours op Hemelvaartsdag te Augus- tinusga behaalde onze muziekver. „Asaf” een le prijs met 284 punten in de afd. Uitmuntendheid. Vries, en zal uitgevoerd worden onder architectuur van den heer H. van der Meer, Assistent Opzichter van Wonse- radeel. WONSERADEEL, 16 Mei. schillende Geheelonthouders-vereenigin- gen uit Bolsward bezochten hedenna middag enkele plaatsen in deze gemeen te, o.a. Arum en Witmarsum. Als spreker trad hierbij op ds. Vink van Bolsward. Deze begaafde spreker vond telkens een aandachtig gehoor, wanneer de hem vergezellende drankbestrijders het hun ne hadden gedaan, om de aandacht van de ingezetenen te trekken. A. Wiersma B. A. de Vries Het werk is gegund aan De ver- inschrijvers, M. Jongema en B. A. de WITMARSUM. De Kaatsers T. Zijl- stra, Gerrit Zaagmans en Rienk Reitsma zullen de K. V. „Witmarsum” op de a.s. Bondspartij Pinkstermaandag vertegen woordigen. Aanranding. Het wordt er met de veiligheid op on ze landwegen ook in deze omgeving niet beter op. Naar ons hedenmorgen verteld werd zijn gister, Maandagavond ongeveer 6 uur op den Harlingerweg dicht bij Wit marsum 2 meisjes resp, 11 en 15 jaai door een nog onbekend persoon aange rand. De oudste der twee meisjes heeft kans gezien te vluchten, Nadere bijzonderheden ontbreken nog. CUBAARD, 18 Mei. Op het Zangers feest v. d. Bond van Chr. Zangvereeni- gingen in Friesland, gehouden te Drachten behaalde onze zangvereen. „Looft den Heer”, directeur de heer J. Postma, een 2e prijs met 234 punten in afd. A. Postduivennieuws. J.l. Zondag had de wedvlucht vanaf Vilvoorde (België plaats. Zondagmor gen waren de weersomstandigheden uiterst slecht te noemen. De Radio meldde dan ook den geheelen morgen, niet los. Overal in België en N.-Frank- nlill;' I .ill|H; Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 7. Gebr. Bangma, aank. duif 5.29.46 uur. 8. Dezelfde, aank. duif 5.41.58 uur. 9. IJ. de Vries, aank. duif 6.7.4 uur. 10. Gebr. Bangma, aank. duif 6.11.7 uur. 11. Dezelfde, aank. duif 6.17.57 uur. 12. C. Lammertsma, aank. duif 6.44 2 uur 13. Gebr. Bangma, aank. duif 7.6.56 uur. Jammer dat de klok van den heer Fl. de Jong was stilgevallen anders had die zich nog een plaatsje in de midden van de prijzen gehad. Klokken welke stil vallen blijven buiten beschouwing. Vrijdagmiddag 12.30 uur inkorven voor Quiévrain (België) afstand 340 K.M. Zondagmorgen wederom loslating per Radio. N.V. Interc. Waterleiding. In de op Vrijdag j.l. te Leeuwarden gehouden vergadering van aandeelhou ders der N.V. Interc. Waterleiding Ge bied Leeuwarden werden de balans per 31 Dec. 1930 en de winst- en verliesre kening over 1930 vastgesteld. Besloten werd aan de aandeelhouders 7 pCt. di vidend uit te keeren en de rest van 't winstsaldo ten bedrage van f 11.035.82 te storten in het reservefonds. Ter verhooging van de bedrijfszeker heid in het gebied, gelegen aan de buis- leiding van Franeker naar Bolsward, met de aftakking naar Kimswerd, Zu rich en Makkum, welke buisleiding bin nenkort zal worden doorgetrokken naar Workum, werd besloten tot den aanleg van buisleidingen van Wommels over Hichtum naar Bolsward en van Baard naar Winsum. De Inbraak in het Tramstation. Na lang zoeken is het onze politie in samenwerking met de politie te Sneek en Harlingen mogen gelukken den da der van deze poging tot inbraak op te sporen. De verdachte M. K. smidsknecht te Harlingen, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd en is daarna in hel huis van bewaring opgesloten. Verdachte M. K. reisde geregeld Za terdags en Zondags van Harlingen naar Sneek en terug en het is bepaald op een van die reizen geweest dat het plan bj hem gerijpt is eens in het tramstation in te breken. Wetende dat het geld in een brand kast in het kantoor bewaard wordt, heeft hij bij z’n patroon verschillende voorwerpen als breekijzer en vijlen weg genomen. In Sneek werd door hem een boor ge kocht. Gewapend met deze inbrekerswerk- tuigen is hij op die bewuste avond weer in Bolsward aangekomen en heeft zich 't grootste gedeelte van den nacht opge houden buiten de Sneekerweg, waar en kele personen uit Nijland iemand met een rieten reismand hebben zien omloo- pen. Verschillende andere kleine aan wijzingen bracht de politie op het spoor. was spoedig afgebakend en met de voorbereidende werkzaamheden begon nen. ’s Middags'ongeveer 4 uur was men reeds zoover gevorderd dat het groote zeildoek bijna gespannen stond. Natuurlijk trokken deze werkzaamhe den veel bekijks en .waren een bijzon dere attractie voor de permanent werk- loozen. Nog altijd is een goed circus een zeer gewild ontspanningsobject voor een zeer groote massa en vooral wanneer het reeds eenige jaren geleden is, dat een goed circus z’n tenten in onze plaats opsloeg. Om 8 uur zijn we weer eens gaan kij ken. Alles was nu klaar en de kaarten- verkoop in vollen gang. Het duurde ge- ruimen tijd voor de bezoekers alle een plaatsje hadden gevonden. Voor de eer ste uitvoering was de tent aardig bezet. De muziek, hoog gezeten boven den ingang der arfisten, streek, blies en tok kelde er lustig op los en maakte daar door het wachten wat minder lang. Eindelijk te ruim half negen werd het i eerste nummer aangekondigd. Elk num mer van het programma afzonderlijk bespreken zullen we niet doen, onze al- i gemeene indruk is deze: correct en fijn i wordt hier gewerkt, elke handeling ’s absoluut af en getuigt van ernstig wil- i len iets goeds te geven. Bijzonder aar dig was het nummer 8, de kleine man op de groote elastieken bal. Een nummer, dat een dankbaar applaus oogstte. We kunnen met gerustheid ieder aan raden een bezoek te brengen aan het circus Carré, nu Dinsdag- en Woens dagavond. M. K. die reeds eerder met de strafrech ter in aanraking geweest is, kon nu al spoedig met behulp van de politie te Harlingen aangehouden worden. Op aanwijzing van den dader werden de verschillende inbrekerswerktuigen uit ’n sloot aan den Sneekerweg door de po litie opgevischt. WITMARSUM, 17/5 ’31. Benoemd tot Monsternemer bij de Contröle-Ver- eeniging Afd. Zuivelfabriek Witmarsum, de heer Andela te Hennaard. Het woord zelf zegt ons wat wij hier onder verstaan moeten. Waardeeren is op z’n rechte waarde schatten, en het ;s zeker waar, dat vele dingen in het leven, en ook het leven zelf, vaak niet gewaar deerd worden. In de eerste plaats al met kleine dingen. Wij bedenken veelal te weinig, dat ons gewone doen, onze woorden, ons zwijgen, zelfs uitwerking heeft op anderen. Alles is op zijn beurt oorzaak, een oorzaak, die gewichtige gevolgen kan hebben. Als men zich dit goed indenkt, zou men er toe komen, om zich tweemaal te bedenken, alvorens een woord te spreken. En ieder heeft wel eens bij zich zelf opgemerkt, hoe of een woord, losweg gesproken of slechts een beweging van iemand hem is bijgeble ven, en van invloed was op het later doen en laten. Een onbeteekenend geval kan invloed hebben op de latere levens opvatting. Het leven is een aaneenscha keling van kleine voorvallen en deze worden gewoonlijk niet gewaardeerd. Maar die wil meehelpen de wereld voor uit te brengen, dient de beteekenis van de kleinste plichten te weten. Die be hoort, om het met andere woorden te zeggen, een nauwgezet mensch te we zen. In de groote maatschappij neemt elk zijn plaats in en heeft daar zijn werk ie doen wat gedaan moet worden en waar door het mogelijk is, dat ook andere ar beid kan worden verricht. Er is veel werk, dat niet door een ieder gedaan wil worden, maar ’t welk toch noodig is. Men behoort dezulken te waardeeren, die dit werk verrichten, en hierin een bestaan vinden. Zulke men schen zijn ook nuttig in de maatschappij en niemand heeft het recht op deze met minachting neer te zien. Het doel van het leven wordt niet al- ,tijd op de rechte waarde geschat. Daar zijn er, die in roem en naam maken het hoogste ideaal zien. Dezulken beden ken wel dit: dat het naam maken bij de massa veelal is een holle klank, en men ervaart dan menigmaal dat het „Ho- sanna”-geroep spoedig kan verkeeren in een „Kruist hem”. Maar zelden zal men zien, dat bij een beroemd man deze roem berust bij het volk op een bekend zijn met werk en daden. Dit kan maar bij enkelingen het geval zijn, van nabij is men niet bekend met de wezenlijke verdiensten, en of dan de bewondering wel op de goede gronden berust, is een groote vraag. Neen, naam te maken kan niet het hoogste zijn, wel kan men zich verdien stelijk maken voor de gemeenschap, maar dan als hoogste loon het bewust zijn het belang van het algemeen te heb ben gediend. Nu is het wel waar, dat miskenning zwaar is te dragen, vooral wanneer de arbeid goed is bedoeld, en geen vruch ten hiervan worden gezien maar het is even waar, hetgeen ik onlangs las: „Het is vrij wat beter om miskend te leven op aarde, en door verdiensten het hoogste waard te zijn, dan onverdiend hoog ge zet te worden groot voor anderen en klein voor zich zelf. Niet de lof van menschen, maar de voldoening van eigen geslaagd werk,-hoort men op 't oog te hebben. Ook daarin behoort het godlijke van den mensch uit te komen en bevrediging schenkt in het verwezenlij ken van het ideaal. Een ander doel van het leven is rijk dom, maar ook hier ontbreekt de waar deering, als dit doel wordt, inplaats van middel. Zooals de bewondering de mensch cr toe kan geschikt maken de gedachte op te nemen, zoo kan ook de rijkdom dien stig zijn het goede te bevorderen. Door rijkdom kan men invloed heb ben en deze invloed in staat stellen om het veld van den arbeid te vergrooten. Rijkdom kan, onafhankelijk van veel dat belemmert, een zegen wezen voor de medemensch. Evenwel kan men ook zonder rijkdom een zegen om zich heen verspreiden, en ongelukkig de mensch wiens levensdoel het enkel is, zijn rijkdom op te stapelen. Dan werkt die rijkdom zooals de le gende verhaalt van koning MMar, die van de góden de gave kreeg om alles wat hij aanroerde, in goud te verande ren, maar op ’t laatst van honger en dorst moest omkomen. Ook waar de rijkdom wordt be schouwd als middel om zich onafhan kelijk van de medemensch te maken, zal men zijn doel missen, telkens zal men rijk viel een zware regen. Totdat om 2 uur de Avro-omroeper meldde: duiven Vilvoorde los 12.30 uur. Om even over vieren op post en jawel tien minuten voor vijf werd de eerste duif geconsta teerd. Ondanks het slechte weer had de vlucht nog een tamelijk goed verloop, alhoewel er nog al eenige zijn achter gebleven. De uitslag is als volgt: 1. Gebrs. Bangma aank. duif'4.51.15 uur. 2. D. Ruiter, aank. duif 4.51.44 uur. Sj. Wijnalda, die ook werden^gekozen 3. Gebr. Bangma aank. duif 4.58.50 uur. 4. Dezelfde, aank. duif 5.0.46 uur. 5. D. Ruiter, aank. duif 5.20.49 uur. Seriewedstrijden. Door de voetbalvereen. Combinatle- Achilles-Bolsward worden Pinkster- Maandag weder de tra'ditloneele Serie wedstrijden georganiseerd. Bij loting is de eerste ronde als volgt vastgesteld: 10 tot 11 uur L. S. C., Sneek, Frisia, Leeuwarden. 11 tot 12 uur Watergraafsmeer, Am sterdam, C. A, B., Bolsward. 12 tot 1 uur Friesland, Leeuwarden; Sneek van Sneek. Het terrein zal door vlaggen een meer feestelijk aanzien krijgen. ’s Middags zullen de wedstrijden door muziek worden opgeluisterd. Waar te verwachten is, dat de deelne mende elftallen zeer zeker vinnig om de eereteekenen zullen strijden, zal er on getwijfeld een goede partij voetbal te zien zijn. Ter gelegenheid van deze wedstrijden zal er een verloting worden gehouden, met als hoofdprijs een 1ste klas rijwiel. vaartsdag hebben een 23 personen, le den en vrienden van de V. P. N., afd. Witmarsum c.a., onder leiding van den voorzitter, den heer S. Giliam, ’n excur- siereis gemaakt naar de groote Schim mel’s Centrale Broederij” te Barneveld. De reis ging over Witmarsum, Wom mels naar Akkrum, waar de mooie Copersburg werd bezichtigd. Om pl.m. 7 uur arriveerde men te Steenwijk. Hier werd eerst thee gedron ken. Op de verdere tocht passeerde men de groote vlaggen-optocht van de A. V. R. O. die veel belangstelling had, en om 9.30 uur arriveerde men te Elburg, waar de stadspoort van 1592 en de haven werken werden bezichtigd. Toen ging het op Barneveld aan, waar men om 11.50 uur aankwam. Eerst werd de inwendige mensch ver sterkt, waarna het standbeeld van Jan van Schaffelaar werd bezichtigd, welke dateerde uit 1482 met het opschrift: Hij stierf den Heldendood. Vervolgens ging men naar het doel van de reis, de groote broederij van Schimmels. Dit was het neusje van den zalm, want een inrichting van 45 bij 12 M. met een plaatsruimte voor 130.000 die ren en dan naar alle moderne eischen des tijds ingericht, was voor onze kip- penhouders en liefhebbers iets bijzon ders en moois. De Barnevelders en Islanders werden dan ook met kritische oogen bewonderd. De terugreis werd over Deventer ge nomen én was het reeds ’s avonds laat dat men in Witmarsum aankwam. Veel is er gezien en tevens genoten, zoodat deze tocht bij allen nog lang in herinnering zal blijven. 27^2 Jaargang waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 voor het vervullen van twee Bestuurs- functie’s. Als le Bode werd benoemd de heer K. Reinalda, tot 2e Bode de heer M. 6. Dezelfde, aank. duif 5.21.48 uur. Jenema. ARUM, 16 Mei. In de bij den heer D. Lukkes gehouden vergadering van het Departement „Arum-Achlum-Kimswerd” der Maatschappij tot Nut van het Alge meen werd als bestuurslid herkozen de heer W. K. Postma te Kimswerd en tot commissaris der Spaarbank de heer L. J. Hilarides, alhier Door bedanken van den heer J. S. Bu- walda als commissielid voor ’t nazien der Spaarbankrekening werd in diens plaats gekozen den heer J. Postma te Arum. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam op 2627 Mei werd de heer R. Bruinsma en als afgevaardigde naar het Friesch Museum op 20 Mei werd de heer J. Wilkeshuis, beiden alhier, gekozen. MAKKUM, 15 Mei. Hedenavond hield het Bestuur der Chr. Schoolvereeniglng alhier, een aanbesteding voor het bou wen van een Onderwijzers woning. Er waren vier aannemers-timmerlle- den en twee schilderpatroons (allen le den der vereeniging) uitgenoodigd tot de inschrijving. Bij de opening der briefjes bleek dat er als volgt was ingeschreven: Timmerlieden W. Roode H. B. Amels M. Hellingwerf M. Jongema Auto-ongeluk. Zaterdagavond overkwam de Wel- Eerw. Pater de W. alhier ter hoogte van de „Viersprong” te Schettens een auto- ongelukje. Op die plaats uitwijkende, voor een andere auto, gleed de wagen, bestuurd door Pater de W., bij den wal neer in het water. Gelukkig had dit ongelukje geen na- deelige gevolgen voor bestuurder en passagiers. Dit no. bestaat 'uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 et. Buitenland 2H ct. ir et ld i UI.U.K.MI Huureenwmn en sleur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1