I. I 1 I J HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo L o j !5 Woensdag 3 Juni 1931 No. 43 HONGER. o Uit den Onttrek ;Un ilm Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Stadsnieuws. en is. iet opne- als spreker 10 cent de K M. en en Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. brengt nog het bestuur Eindexamen Rijksziuvelscliool. Het eindexamen aan de Rljkszuivel- school alhier, tot welk examen ook wor den toegelaten zij, die niet als leerling zijn ingeschreven zal plaats hebben op 22, 23, 24, 25, 26, 29 en 30 Juni en 1,2, 3 en 4 Juli a.s. Het notariaat te Roordahuizum. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Roordahuizum de heer W. O. Gramser, cand.-notaris alhier. Hennaarderadeel WOMMELS, 30 Mei. In de heden ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente waren aanwezig 10 leden. Medegedeeld werd dat de rijksuitkee- ring, aandeel jaarwedden Burgemeester en Secretaris was bepaald op f 3000. en de uitkeering per inwoner voorloopig was vastgesteld op f 8.4799 en in totaal op f40712.08, De raming was f39500. Verder was ingekomen een adres van den Bond van Mobilisatie-lnvaliden en van hunne nabestaanden, houdende ver zoek medewerking te verleenen tot het verkrijgen van een af doende wettelijke regeling van deze invaliden. Door B. en W. werd voorgesteld dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige discussie werd besloten zich uit te spreken voor de totstandkoming van zoodanige rijksregeling. Terzijde werd gelegd een verzoek van MAKKUM. De heer J. Mensink alhier, heeft zijn bakkerij verkocht aan den heer S. Dooper van Bakhuizen. WITMARSUM, 31-1-’31. Een fiets club van een 20-tal broeders en zusters, leden van de Doopsgezinde Kerk te Harlingen, arriveerde hier om 3 uur on der leiding van hun leeraar Ds. Broer, om een bezoek te brengen bij het monu ment van Menno Simons, dat in het laatste jaar geheel gerestaureerd is, en er nu weer keurig uitziet. Ds. Broer schetste in korte woorden de beteekenis van dezen tocht, en bracht in herinne ring wat 4 eeuwen geleden op deze his torische grond voorviel. Daarna werd het D.O. Bondslied gezongen en in da Doopsgezinde Pastorie werd een kopje thee gedronken en de kerk met het por tret van Menno Simons, bezichtigd. De reis terug ging over Pingjum om ook een der eerste vermanings aldaar ie zien. Jammer voor de bedevaartgangers dat het zonnetje niet hunne reis be scheen. MAKKUM. Benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare school te Exmorra, mej. R. Deelstra, tijd, onderwijzeres aan de o. 1. school alhier en in haar plaats tot tijd, onderwijzeres benoemd mevr. Tichelaar- Kramer, alhier woonachtig. iet E- N. "g nt fld 8, ;i- ijk Wij leeren het UI! NIEUWE WAGENS Hengelsport. Reeds meer dan een week voor de le Juni staan bij de hengelsportwinkels de bossen bamboestokken te wachten op koopers. De ouderen monsteren met ken- nersbtik de grootte, de taaiheid enz., terwijl de jeugd bewonderend opziet naar de heel lange „angelstokken” van wel 50 cent en duurder. Reeds Zaterdag j.l. het was nog niet 1 Juni dus, in de verboden tijd hebben verschillende jeugdige visschers het ge waagd het nog niet wettelijk toegestane vischje te verschalken. Dit schijnt verbazend aanstekelijk ge werkt te hebben op de jeugd, tenminste gister (Maandag) was het druk in het water tusschen Groote en Kleine Markt Zoo kwam dus de machine allerwege, in het groot en in het kleine, van ijzer en staal, om met een ijver en toewijding bij dag en bij nacht te werken, blijkbaar zonder vermoeiing en zonder slijtage, maar waardoor de menschenkrachten over-compleet werden en men het voor een zeer groot deel voortaan buiten hen doen kan. In schier alle vakken en bedrijven. Noem maar één vak op waar de mensch feitelijk onmisbaar is en nog dezer da gen hoorden wij gewagen van het geval dat ergens een schrijver noodig was voor een loon van hoogstens f70 f 80 per maand, waarvoor zich een kleine tirootzand 18, SNEEK, Telef. 332 m, irg )r. rie mi lur en het eerste gedeelte Dijlakker. Bij groepen van 5 en 6 zaten de jeugdige hengelaars naast elkaar en te begrijpen valt het dat er voor elk niet een hoe veelheid visch te vangen was. Zoo nu en dan werd een vischje opgehaald en dit prikkelde weer de ijver der omzitten- den om juist op datzelfde plekje te pro- beeren. Een enkele keer geeft deze handeling dan wel eens aanleiding tot onderling krakeel. Het zal met die vischwoede bij onze jeugd wel gaan zooals met alle kinderspelen, een weinig tijd met volle ambitie en dan zoeken ze gauw weer wat anders. honderd sollicitanten hadden gepresen teerd, waaronder mannen van naam en met tal van akten en diploma’s. Waar moet dat heen? Alleen in Amerika loopen op het oogenblik 7 millioen werkloozen rond, waaronder tal van onderlegde vakmen- schen en men behoeft niet eens te vra gen hoe het in landen als Engeland, Frankrijk en Duitschland gesteld is om eigen land maar buiten beschouwing te laten. Waar moet dat in de toekomst heen? Het werkloozenvraagstuk is een pro bleem geworden waar de regeeringen mee vastloopen en de grootste denkers mannen als Ford en Deterding zitten er mee. Wij komen hier ook niet uit door loonsverlaging of inkrimping van den arbeidsdag. Nog minder met verlenging van den werktijd, valt hier heil te ver richten, evenmin als van een revolutio nair streven om daardoor tot betere toe standen te geraken. Zal dan een nieuwe wereldoorlog, die millioenen menschen- levens komt te kosten, en de wereld tot een ruïne maakt, het lichtpunt moeten worden in de heerschende duisternis? Dat wij daarvoor bewaard mogen blij ven en de steen der wijzen gevonden, die de wereld opricht en redt uit hare benauwing en verlegenheid. ARUM, 1 Juni. De verbouw van de burgerhuizing tegenover het tramstation alhier, eigen aan mevrouw de wed. S. Buwalda, bij uitnoodiging aanbesteed, is gegund aan J. van Wieren alhier voor f7200. KORT VERSLAG van de Raadsvergade ring op Donderdag 28 Mei 1931, des nam. 7 uur. WORKUM. De notulen van de vorige vergadering worden na eenige kleine wijzigingen vastgesteld. Op voorstel van den heer De Roest wordt besloten, om er bij de Regeering op aan te dringen, dat er voor de mobilisatieslachtoffers spoedig een afdoende wettelijke rijks regeling tot stand komt. Tot huisbewaarder in het Stadswees huis wordt benoemd U. Sterk, no. 2 van de voordracht. - Aan de Vereeniging voor Gerefor meerd schoolonderwijs wordt medewer king verleend voor de aanschaffing van 5 nieuwe schoolbanken. Een verzoek van E. IJ. Zijlstra, pach ter van de zeesluis, groene strand etc., om pachtvermindering over 1930 wordt afgewezen. Besloten wordt een bedrag van f300 gedurende 3 jaren uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de ophef fing van den tol op de Groote- of Mid- denlaan onder beding, dat de weg Wor- kumKoudum in een behoorlijke staat van onderhoud blijft verkeeren. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mee, dat tengevolge van de wijziging in de regeling van de bijdragen uit het wegenfonds en van de provincie voor de verbetering van wegen, de ge meente Workum voor de verbetering van den weg WorkumBolsward het dubbele moet betalen dan oorspronkelijk werd vastgesteld, n.l. inplaats van ruim f 25000.— thans f 50.000.—. Burgemeester en Wethouders vragen de Raad, of desondanks op handhaving en uitvoering van de reeds ingezonden plannen wordt prijs gesteld. Na een vrij uitvoerige discussie wordt ten slotte met 6 tegen 5 stemmen be sloten deze vraag bevestigend te beant woorden. Op de aan te leggen buisleiding van de waterleiding zullen een 44-tal brand- dat het gewenscht is de financieele com missie niet altijd door dezelfde perso nen te laten vervullen. Er moeten veel meer leden van het financieel bejheer der vereeniging kennis kunnen nemen. De voorzitter bestrijdt deze meening, de boekhouding is zeer gecompliceerd, zoodat het moeilijk is, telken jare andere leden dit werk te laten verrichten. In zooverre wordt thans aan den wensch van den heer Ypeij voldaan, dat er een 4de lid aan die Commissie zal worden toegevoegd. Op een vraag van mevrouw Beek huis geeft hierna de afgevaardigde eenige indrukken weer van zijn reis naar Appelscha. De bijzonder mooie ligging van het sanatorium maakt een reisje naar Appelscha tot een genot. De tuinen bij het sanatorium worden door de pa tiënten zelve bewerkt, die arbeid heefl een zeer praktische uitwerking op de patiënten. Het nu volgend punt 7, verkiezing 3 bestuursleden wegens vertrek van de heeren Oosterbaan en Ds. Loor, en pe riodiek aftreden van mevrouw Beekhuis- Kranenburg. In de vacature S. J. Oosterbaan wordt gekozen de heer W. Ph. Hendriks. In de vacature Ds. Loor de heer A. J. Osin- ga, terwijl mevr. Beekhuis eveneens met op 1 na algemeene stemmen wordt her benoemd. Als afgevaardigden naar de Algemee ne vergadering worden benoemd de heeren Hendriks en Hazenberg. Tot leden der financieele commissie worden benoemd de heer P. D. van der Klei en P. D. van der Wal. Bij de rondvraag bespreekt de voor zitter de gedachte van het bestuur dit jaar wat nieuwe leden te winnen, hier voor zal een circulaire worden verspreid waarop door het bestuur antwoord zal worden gehaald. Voor het volgend seizoen zal getracht worden een dokter uit Heerenveen, spe cialist in t.b.c.-bestrijding, hier te krijgen. De heer Van der Klei een woord van dank aan voor het vele werk in het belang der ver eeniging verricht, waarna de waam. voorzitter de vergadering onder dank voor de amicale besprekingen sluit. J. Huitema en S. Rollema te Wommels om verlaging van huur van de bij hen in gebruik zijnde armvoogdijlanden, omdat het verzoek op ongezegeld pa pier was gesteld, doch anders ook niet bij den Raad behoorde te worden inge diend. Aan het Gereformeerd Gymnasium te Leeuwarden werd een subsidie verleend van f 129.66. Voor het onderzoek der Armvoogdij- rekening en over 1930 werd een Com missie benoemd, bestaande uit de hee ren: Feitsma, Hijlkema en Wijnstra. In verband met de wijziging van art. 124 der Gemeentewet werd m men van boeken en kas van den ge meenteontvanger inplaats van aan een ambtenaar opgedragen aan een des kundige. (Verificatiebureau Ver. Ned. Gem). In de plaats van de radzaal werd te Wommels als stemlokaal aangewezen een lokaal der openbare lagere school aldaar Herbenoemd werd tot Keurings-vee- arts, de heer Th. Bosma, veearts te Wommels, en tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. Postma, hoofd der bijzondere school te Kubaard. Verder werd de huur van de v.m. on- derwijzerswoning te Baijum verlaagd van f 180 op f 150. Het tijdvak waarin uitsluitend land- bouwverlof kan worden gegeven was van 26 Juni tot en met 23 Juli. Na eenige discussie werd thans het tijdvak vastgesteld van 5 Juni tot en met 2 Juli Door B. en W. werd voorgesteld om het grasgewas der bermen wederom pu bliek te verpachten. Na ruime gedachtenwisseling werd dit voorstel verworpen en B. en W. uit- genoodigd om met een andere wijze van verhuring te komen, b.v. op taxatie of iets dergelijks. Besloten werd voorts om met het Be stuur van het St. Antonius ziekenhuis te Sneek een overeenkomst aan te gaan in zake den bouw en de exploitatie van een paviljoen voor lijders aan besmette lijke ziekten, overeenkomstig de voor waarden door het gemeentebestuur van Sneek aangegeven, mits ook de overige gemeenten daarbij betrokken hunne me dewerking verleenen. Bijde rondvraag vestigt de heer Hoekstra de aandacht van B. en W. er op dat te Rien geregeld geklaagd wordt over de onbevaarbaarheid van de Ker- kevaart en beveelt aan deze spoedig onder handen te doen nemen, waarop de voorzitter mededeelt dat eerst de Iten- servaart onder handen is genomen en dat daarna de Kerkevaart aan de beurt zal komen. Jaarvergadering van de afd. Bolsward van de Ver. tot exploitatie van het Friesch Volkssanatorium te Appelscha, op Maandag 1 Juni in „Ons Gebouw.” Toen te half negen de waarn .voorzit ter, de heer Pannekoek Loois de verga dering opende, waren er behalve 3 be stuursleden, 3 leden van de pers en 5 leden der vereen, aanwezig. De Voorzitter brengt in zijn openings woord dank aan de vertrokken bestuurs leden de heeren S. J. Oosterbaan en Ds. Loor, inzonderheid aan den heer Oos terbaan die een der oprichters geweest is van de vereen, en steeds de belangen van het sanatorium gediend heeft. Notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onder dankzegging aan de secretaresse, mevrouw Beekhuis, goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen we aan: Er zijn 209 gewone leden en 2 veree- nigingsleden. Inkomsten bedroegen dit jaar f554, de uitgaven f217. De totale inkomsten met inbegrip van het saldo vorig jaar bedragen f 1249. Thans is nog in kas f1031. Er is dit jaar slechts één patiënt verpleegd. Bij de opening van het nieuwe Groene Kruisgebouw is deze vereen, een klok aangeboden. De Commissie die de rekening van den penningmeester heeft nagezien, rap porteerde bij monde van den heer P. D. van der Wal dat alles in de beste orde was bevonden en een woord van dank zeer zeker op zijn plaats is. Uit het verslag van de algemeene ver gadering te Appelscha memoreeren we: Het sanatorium is de steun van alle Friezen dringend noodig. Uitbreiding van het aantal afdeelingen is zeer ge wenscht. Door een der afgevaardigden wordt de opmerking gemaakt, dat de verplichte afdracht aan het Hoofdbe stuur voor zijn afd. zeer moeilijk is. De voorzitter antwoordt, dat deze afdracht verplichtend is gesteld om de verpleeg- prijs zoo laag mogelijk te houden. De heer Ypeij maakt de opmerking MAKKUM. Door eenige personen al hier is een salonstoomboot aangeschaft met de bedoeling daarmede pleiziertoch- ten te ondernemen op de Zuiderzee. Hoofdzakelijk voorzoover mogelijk tochten naar de Zuiderzeewerken. De boot draagt de naam „Minister Lely” onder wiens bewind destijds het ontwerp „Droogmaking van de Zuiderzee” is aangenomen. VOETBAL. Veteranen C. A. B.Sneek: 0 0. Het was een goede gedachte van het C. A. B.-bestuur om tot sluiting van het voetbalseizoen de veteranen van C. A. B. ook eens in de gelegenheid te stellen hun prestaties te laten zien. Voor dat doel waren de Sneek-vete- ranen uitgenoodigd. Om 2 uur stelden beide elftallen zich onder leiding van scheidsrechter W. Ph. Hendriks op. Het begin van de Sneekers is heel goed, de voorhoede combineerde heel aardig, maar verder dan de backs bren gen ze het echter niet. En wanneer De Haan al eens op doel schiet, is Kooiker in laatste instantie voor hem een strui kelblok. Wanneer C. A. B. ten aanval trekt zien we Posthuma over het doel schie ten. Hetzelfde lot ondergaan schoten van G. Dijkstra en J. Knol. Rust breekt aan met 0-0. Na de rust is het spelbeeld een ge trouwe copie van de eerste helft, daar het een strijd is tusschen de beide verde digingen. De regen deed in de tweede helft ook nog door de gladheid van het terrein verschillende spelers soms buitelingen maken, wat dan de lachlust van het pu bliek opwekte. Even voor het einde werd nog een mooie aanval door Sneek ondernomen, wat C. A. B. bijna een doelpunt kostte. De wedstrijd eindigde echter zooals deze was begonnen met 0-0. Bij Sneek speelden Poëisz, De Haan en Hartkamp een goede partij, terwijl bij C. A. B. behalve de achterhoede, Van Buren en Van den Oever uitblonken. Een der meest algemeen bekende spreekwoorden waartegen weinig te zeggen valt en dan ook meestal aller be vestiging en instemming heeft, is het spreekwoord: „Honger is een scherp zwaard.’’ Zelfs zijn daar voor en na vele varia ties opgemaakt en wij herinneren in dit verband alleen maar aan het bekende: „Honger maakt rauwe boonen zoet!” Vooral de tijden die achter ons liggen dienen daarvoor als bewijs, maar ook de laatste jaren tellen wel ter dege mee. Daar is een tijd geweest, zeg een halve eeuw geleden, toen in bepaalde kringen armoede geleden werd en menig gezin wegens broodgebrek ’s avonds zonder eten naar bed ging, of moeder haat kroost met een broodkorst of een stuk koolraap, of een rauwe wortel naar hef vlieringkamertje stuurde. Men had nu eenmaal niet anders. De voorraad was uitgeput, de spinde was ledig en menig gezin uit die dagen zal zich wellicht herinneren, hoe het ouderhart bloedend de kleintjes naar bed stuurde. Of er dan werkelijk niets aan te doen was en totaal alle middelen om in den heerschenden nood te voorzien, wa ren uitgeput? Wij zouden dat niet durven beweren, maar ongetwijfeld was het wel een tijd waarin geleden werd, lang en bang en zwaar en het zou ons niets geen moeite kosten om tal van voorbeelden uit het leven aan te halen die zouden kunnen bewijzen, hoe spoedig het kleine volkje op eigen beenen kwam te staan en aan eigen lot waren overgegeven. Hadden zij voldoende capaciteiten om op eigen wieken te drijven en zich een weg door het leven te slaan, des te beter voor hen zelf en een verlichting voor de huishou ding, maar in de meeste gevallen waren dit uitzonderingen waarop niet kon wor den vertrouwd. Wat vooral in de kinder jaren van die dagen is geleden valt moeilijk te zeggen, doch ternauwernood behoeft opgemerkt, dat velen het zwaar hadden en ongetwijfeld zou menigeen daar nog van kunnen getuigen, als ge volg van de malaise en de doodende concurrentie en het gebrek aan door zicht, te veel om op te noemen. Sindsdien is er veel veranderd, niet het minst als gevolg van de gewijzigde toestanden op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven. De machine deed haar in tocht op allerlei gebied en in allerlei werk. Op den akker, in de fabriek, in de werkplaats, allerwege, en natuurlijk ble ven de gevolgen niet uit. Voor de man nen niet en ook niet voor de vrouwen. Weldra werden kinderkrachten geëx ploiteerd en elk kon hierbij gebruikt worden. Van den morgen tot den avond, draai de de machine en snorde het wiel en nie mand die werken wilde, behoefde ledig aan de markt te staan. Het was de tijd geworden van aanpakken door jong en oud, man en vrouw, dienstbaar en vrije, intellectueel ontwikkelden, en voor de domme die tot in het oneindige stelsel matig dezelfde beweging met hand of voet had te doen, zonder dat daar ook maar een oogenblik bij gedacht behoefde te worden. Het eenigste waarvoor men te zorgen had was, dat men met zijn handen of voeten of vingers of lichaam bleef buiten verboden plaatsen, en niet in aanraking kwam met de machinerie die onbarmhartig doordraaide en geen gevoel had voor pijn en geen medelijden kende. ARUM, 1 Juni. Het dempen van de in vervallen staat zijnde sloot, tusschen het N.O. gedeelte van ons dorp en de proeftuin, nadert zijn voltooiing. Dat deze onooglijke, onfrissche wa- terlossing vervangen wordt door een flinke rioleering is zoowel uit aesthetisch als hygiënisch oogmerk toe te juichen. 27= Jaargang waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 i. L I Huureen wagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. o. kwartaal. ■M i nd, af. lil. II. H.IM SOL1ED ADRES VOOR - EN ir- DËJONGs NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1