HOFSTEDE ürootzand 18, SNEEK, Telef332 Hoor tie Post alionne s. Vrijzinnigen. VrijzinniB-Democraten! De Bolswardsche Courant en Westergoo J.A.MOULIJN Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek len Geen Spreekuur te Makkum en Witmarsum. Te Franeker AFWEZIG van 13 Juni tot en met 29 Juni BUIKGORDELS BRILLEN BREUKBANDEN en A 479 t' !rug iren af- iets uter» -(o)- Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Dirk van s dv e de nan ijke .niöl Bolsward Franeker Harlingen WITMARSUM, 14 Juni. Geslaagd te Rotterdam als leerares in K. en O., mej. J. G. Nauta alhier. WOMMELS. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Land-machinist B de heer P. G. de Vries te Assen, vroeger al hier werkzaam. NIJLAND. Bij het gehouden eind examen aan het gymnasium te Sneek, slaagde voor het diploma A onze plaats- genoote mej. Brandy Kramer. Hevig onweer te Weenen. Zaterdag heeft te Weenen een hevig onweer gepaard gaande met hagelslag, gewoed, dat vooral in den omtrek op de velden groote schade heeft aangericht. Storm boven Engeland. Boven Cheltenham heeft Zaterdag ’n storm gewoed, zoo hevig als men zich sedert 25 jaar niet herinnert. Ruim drie uur lang viel een zoo he vige regen, dat de rivier de Chell, een langzaam en onbeteekenend stroompje van 6 voet boven den normalen stand kwam en ver buiten haar oevers trad. Op de langs de rivier gelegen tennis banen stond bijna een meter water en van een dicht bij de rivier staand huis werd een muur geheel onderspoeld. Een vrouw is door rollend gesteente gedood. 1931 1951 144 460 24 1426 819 913 1154 1927 1703 f - ri60 jma iar- rne- l jr. en rerl, sma Jou- ste te eeg ihn te ijke ve che 1315 944 764 1113 C.H., an b- an zv na an ike gew. verl. 6 7 5 r 28 1 30 21 f 90 f 45 f 10 f320 TANDARTS FRANEKER houdt VRIJDAG 19 JUNI en VRIJDAG 26 JUNI long ken- inus en lum. 7 en mm. a en tam. ban- geh. n- ve en d. meer tze te de ol- ma >nd itje 'ier ske itje Itje sti- ne- 'erf les te- im. rt a- ia Is. k- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Wanneer ge vóór 1 Juli het ab. geld voor het 2de halfjaar op onze giro-rekening No. 87926 stort, bespaart ge de 15 ct. in cassokosten. De storting moet geschieden voor 1 Juli, met vermelding: Ab.-geld „DE JONG’S NIEUWS BLAD”. Na dien datum geven wy de kwitantie af. DE ADMINISTRATIE. Postdirecteur P. Schmidt. Met ingang van 16 Juli a.s. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden de heer P. Schmidt, dir. van het post- en telegraafkantoor te Hoorn. De heer Schmidt, die 17 Januari 1876 te Vlieland geboren werd, heeft bij de posterijen redds een staat van dienst achter den rug. Hij is als commies bij de posterijen en telegrafie o.a. werkzaam geweest aan het kantoor te Leeuwarden te Groningen en te Rotterdam. In 1913 volgde zijn benoeming tot di recteur te Workum, welk kantoor in 1921 werd verwisseld met Bolsward. Sinds 1929 is de heer Schmidt direc teur van het post- en telegraafkantoor te Hoorn. MAKKUM. Door den heer S. Oosten- veld is alhier Zaterdag j.l. een postduif gevangen, met aan den linkerpoot een ring, gemerkt 994, en aan den rechter poot een ring, gemerkt 22177 No. 9 met een hart en 29 overdwars. J l* te zijn. Gelukkig kon de kleine drenke ling alias hengelaar spoedig ge red worden. De heer G. V. mocht het gelukken de jongen weer op het droge te brengen. Dergelijke jeugdige hengelaars die nen zeker de voorzichtigheid goed in acht te nemen. Gemeenteraads-verkiezing te Sneek. Uitgebracht 7076. Van onwaarde 185 Kiesdeeler 459. Aanvaring bij Quessant Het transatlantische s.s. „Rocham- beau” is op weg naar New York bij Quessant in aanvaring gekomen met het Italiaansche s.s. „Ungheria”, dat zonk. Er werden 29 man van de equipage gered. De „Rochambeau” is met geringe averij te Havre teruggekeerd. ’385 375 WOMMELS, 15 Juni. Met de opening van het vischseizoen zijn het gewoonlijk enthousiaste vischliefhebbers, welke trachten de visschen te verschalken. Drommen hengelaars kan men som wijlen aantreffen, welke de hun edele sport beoefenen. Dat de jeugd hierin ook niet achterlijk is, mag gezegd wor den. Terwijl hedenmiddag wederom velen hun aas hadden uitgeworpen, klonk plotseling hulpgeroep en bleek het zoontje van den arbeider J. B. bij den wal neer in het diepe vaarwater geraakt Malaise in de scheepvaart. Acht T’-ar.-.atlanr"che scheepvaart maatschappijen hebben in verband met de sterke vermindering van het reisver keer besloten 30 stoomschepen op te leggen. ACHLUM, 6 Juni. De begrafenisver- eeniging alhier hield hedenavond haar jaarvergadering in de oude School. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de kas sloot met een voor- deelig saldo van f700. Het plan om een lijkauto aan te schaf fen kon wegens de hooge kosten niet doorgaan. Er zullen stappen gedaan worden, om met een verhuurder een contract te sluiten. Verder werd besloten om de bulten de kom van het dorp wonende leden gelijk te behandelen als die in het dorp, wat betreft het brengen der lijken naar de begraafplaats. Leden die Achlum met terwoon gaan verlaten, kunnen desge- wenscht lid blijven. Het aftredend bestuurslid, de heer B. Deinum, werd herbenoemd. ARUM, 12 Juni. In de iri het Dorps huis gehouden J. V. O.-vergadering gaf de penningmeesteres H. v. d. Schel een nauwkeurig overzicht van de stand der financiën. Doordat te Achlum een nieu we afd. is opgericht, moest J. Ney- sing bedanken als secretaris, in wiens plaats als bestuurslid werd gekozen S. Tj. Huizinga. Besloten werd om op een nader te bepalen datum een fietstocht, waaraan de afdeelingen Arum en Achlum zullen deelnemen, te organiseeren. Waar schijnlijk zal Zwartewegsend het doel van de reis zijn. WITMARSUM, 13 Juni. Op onver klaarbare wijze verloor de arbeider Y. Huisman ’n bedrag van f 40, n.l. 4 bank biljetten van f 10 en nergens kon hij dit bedrag terugvinden, zoodat de omroeper te hulp werd geroepen. Heden, Zondag, werd dit bedrag ge- vu.*den op het ’2nd de ~..g, v’er (tuin bouw) door Wietze Vos, die het onmid dellijk aan Huisman ter hand stelde. De eerlijke vinder werd beloond en bedankt. Verschijnt Dinsdags- [rjjdagsavonds. den en waardoor zij het leven dragelijk blijven vinden. Deze lieden, voor wie dagelijksch brood zulk een allesbeheerschende zaak is in hun leven, hebben toch niet genoeg aan brood alleen. Zij hebben behoefte aan meer; aan de wereld, conversatie, een ademtocht van beschaving. Maar dan komt het groote vraagtee- ken. In Witteveen staat ook een kerk, en jammer genoeg vertelt dé"schrijfster niet, dat de werkloozen op den dag des Heeren hun schreden richten ook naar het bedehuis. Zouden deze menschen dan niet aan meer behoefte hebben dan aan brood alleen, aan wereld en conver satie. Zou hun hart nooit eens uitgaan naar hoogere dingen des levens, naar zielevoedsel? Dat is toch normaal. Zeker, de broodkwestie is meer een kwestie van den eersten rang. Ze is ook primair voor elke mensch. Het leven gaat nu eenmaal ook om ons levenson derhoud. Maar zoodra dit onderhoud veilig ligt in voldoende bestaanszeker heid, trekt het hart naar al dat andere ontspanning, vooruitgang, maar ook dat is voor de mensch niet voldoende. Dan komt het heimwee naar wat anders, wat hoogers, naar iets dat de ziele lou tert en bevredigt. Zoo is het normaal; daar is eerst de harmonische eenheid van leven in en voor de wereld. Op een gegeven oogenblik wordt, door welke oorzaak dan ook deze eenheid verbro ken en de verbroken deelen ontplooien zich tot de verscheidenheid van hoogere zedelijke eischen dan die de wereld stelt, en hooger geestelijk leven dan wat de wereld biedt, dan komt de eenheid der godsdienstige levensbeschouwing van een zuiverder spanning dan die der we reld, een spanning, waardoor de mensch ten volle bevredigd wordt. f De op morgen (Woensdag) aan- gekondigde stemming voor leden van den Gemeenteraad gaf ons de gedachte eens in de oude Bolswardsche Courant na te zien, hoe voor 50 jaar terug een dergelijke verkiezing werd voorbereid. In die jaren was het alleen aan de mannen toegestaan van het stemrecht gebruik te maken en dan ook nog maar een bepaald deel van de volksklasse. Vandaar dat een ingezonden mededee- ling in de Bolsw. Courant van 14 Juli aldus luidt: Stemmen, mannen! Niet thuis blijven! Het geldt het belang der Gemeente, niet het belang van dezen of dien alleen. Laat niets u terugdeinzen uwe stem uit te brengen. Er wordt door velen aange drongen om het sk'nrecht aan nog meer toe te kennen en -alen ook zijn ei wier stem moest gehoord worden. Maar laat dan toch r iemand, die dat recht bezit het ongebruikt laten, lauw heid en onverschilligheid in dit opzicht zijn onvergeeflijk en den staatsburger en ook den mensch onwaardig. Ik leef niet voor me zelf alleen. Maar ook tot Nut van het Algemeen, is een oud rijmpje van weinig dichter lijke waarde, maar toch van niet te mis kennen beteekenis. Mannen gaat ter stembus! I 1 Deze verkiezing betrof 4 leden voor den Gemeenteraad. Men had toen nog ’t stelsel der periodieke verkiezing, rtyet zooals nu, dat de gekeele raad ineens verkozen wordt. Uit verschillende advertenties uit dit zelfde nummer diepen we op, dat candi- daten waren de heeren M. A. Jentink, N. de la lande Cremer, H. J. Massink, Mr. J. C. Peetink, G. H. Schoonhof, V. van der Plaats, P. Lunter en B. D. Eerdmans. In de courant van 23 Juli lezen we de uitslag dér verkiezing van 4 leden voot den Gemeenteraad. Uitgebracht 306 stemmen, van on waarde 1 stem. Volstrekte meerder’ <1 153 stemmen. Herkozen de heeren AC A. Jentink met 185 stemmen en G. H. Schoonhof met 158 stemmen. Herstemming tusschen de heeren H. J. Massink, 129 stemmen; V. van der Plaats 137 stemmen, P. Lunter 148 stemmen, B. D. Eerdmans 146 st., terwijl op de heeren N. de la lande Cre mer 127, op Mr. J. G. Peetink 125 stem men werden uitgebracht. Verder verkregen 23 (zegge drie en twintig) heeren één of meer stemmen. De herstemming had tot resultaat dat op Dinsdag 2 Aug. 1881 er 301 van de 352 kiesgerechtigden hun stem uitbrach ten. Gekozen werden de heeren P. Lun ter met 160 stemmen en B. D. Eerd mans met 158 stemmen. De heer V. van der Plaats verkreeg 137, de heer Mas sink verkreeg 129 stemmen. Door een vallende tak gedood. Zondagmiddag is te Rotterdam in de Diergaarde de 34-jarige verpleegster mevr. H. Vaassen, bij een rukwind door een zware vallende tak op het hoofd ge troffen, waardoor zij bijna onmiddellijk dood moet zijn geweest.. Het ongeval had plaats op een stil plekje in den tuin. Men vermoedt, dat mevr. V., zooals zij wel meer placht te doen, bij den ingang West Kruiskade, den tuin was binnengekomen en zij ter bekorting haar weg door de Diergaarde had genomen, om zoo haar woning in de Diergaardelaan te bereiken. Men vond haar in een bloedplas. wasschen, de haren gekamd, een prettig vuur in de oogen. Weldra zijn allen ge zeten; de tabaksrook tempert na een korte wijle het heldere licht der lampen; er wordt gespeeld, gedebatteerd, meege- neuried met de pathéfoon; er zijn er, die zich terugtrekken in de leeszaal, om zich te verdiepen in lectuur of brieven te schrijven naar huis. Er heerscht heel den avond een prettige stemming, een opgewekt, harmonisch geroezemoes. En als om tien uur het sein gegeven wordt, dat de zitting is opgeheven, gaan zij noode heen, om te verdwijnen in de duisternis naar de keten, daarbuiten in de troostelooze heide. De Zaterdagavond in het Buurthuis, zegt dan de schrijfster, heeft een groote plaats gekregen in het hart dezer door het lot misdeelden; ’t is hun een oase in de woestijn; een houvast, waaraan zij zich heel de week vastklampen; een punt, waarop zij de oogen gericht hou- WOMMELS. Heden slaagde te Leeu warden voor diploma huisbezoekster bij de tuberculosebestrijding Zuster Visser alhier, thans werkzaam bij de Vereeni- ging „Groene Kruis” Hennaarderadeel. eenheid van maatschappij en huisgezin van voor honderd jaar terug. Ook niet dat het heden van een fijnere schakee- ring is dan het verleden. Alles is thans in een veel meer los verband aaneengestrengeld dan voor heen. Het afslijpen van die fijnere deelen onzer samenleving brengt in onzen tijd onberekenbare schade toe aan de maat schappelijke machine, die we onze sa menleving noemen. De soepele gang is verbroken, de machine hort en stoot thans in het productieproces. Er is groote werkloosheid in de bedrijven, die de grondstoffen produceeren; maar ook hoe worden tot in den wijdsten om trek nu ook de nevenbedrijven, die vaak op zich zelf niets met het productiepro ces uitstaande hebben, gefeisterd. Het werkloozencijfer loopt in de millioenen en is niet alleen voor ons land, maar voor de geheele beschaafde wereld een urgent probleem. Een dergelijke ont wrichting in de maatschappelijke orde was in den ouden tijd onbestaanbaar. Tegenwoordig is de werkloozenkwes- tie een broodkwestie van den allereer- sten rang. Hoe gemakkelijk spreken we niet over ons dagelijksch brood en be seffen maar zeer zelden wat dat woord beteekent. Pas wanneer een der onzen met ontslag bedreigd wordt, de econo- ische malaise zwaar drukt op handel en arbeid, eerst dan beseffen we ten volle wat het dagelijksch brood beteekent. Voor hen die door de tijdsomstandighe den gedwongen, tegenwoordig geen werk meer in eigen omgeving kunnen vinden, worden op verschillende plaat sen in ons land werkgelegenheden ge schapen. Over een dezer ontginningen las ik dezer dagen een artikel waaruit we in ’t kort een gedeelte overnemen. Slechts weinigen, die het bestaan van Witteveen vermoeden, ’t Is de laatste jaren dan ook uit den grond getooverd; midden in de Drentsche heide, in de buurt van Westerbork. Daar staat een reeks nieuwe arbeidershuisjes, alle van hetzelfde type; een reeks boerderijtjes van ’t zelfde model; er is een modern schoolgebouw, ook een kerk. Buiten in de heide de keten, waar de werkloozen uit de groote steden zijn ondergebracht en hier met de spade den stuggen Drentschen bodem bewerken vöor een sober stuk dagelijksch brood. Maar des Zaterdagsavonds wordt het ruime schoolgebouw omgetooverd tot het gezellige Buurthuis, ontspannings- lokaal voor de werkloozen. In een der schoollokalen is dan een biljart ge plaatst; een ander lokaal is ingericht als leeszaal en waar ook gelegenheid be staat om brieven te schrijven; voorts zijn er in de overige ruimte tafeltjes ge plaatst en stoelen; er is gelegenheid om te sjoelen, dammen, schaken; er is een pathéfoon alles verlicht door een groot aantal petroleumlampen, want het moderne licht is nog niet doorgedrongen in het woestijngebied van Drenthe. Klokke zeven komen de eerste gasten binnen; een enkele bemodderd van den voetzool tot den schedel. De meesten hebben toilet gemaakt; zijn in hun Zondags gewaad gekleed, blinkend ge- Denk morgen vooral om de lijst der Franeker 2 wint eveneens van Bols ward 2, punten 54-28. Terwijl Franeker 3 het tegen Bolsward 3 niet kan bolwerken en kreeg geen en kel bordje aan de telegraaf. Harlingen 1 wint hierna van Franeker 1, punten 56-28. Eveneens wint Harlingen 2 van Fra neker 2, punten 48-40. Ook wint Harlingen 3 van Franeker 3 punten 54-38. Daarna speelt Bolsward 1 tegen Har lingen 1 een zeer goede wedstrijd en wint met 56-42 punten. Harlingen 2 wint van Bolsward 2 met 58-36 punten. En ten slotte de laatste partij van den dag Bolsward 3 tegen Harlingen 3, die door Bolsward wordt gewonnen met 60- 54 punten. De stand is nu: gesp. 12 12 12 S. D. A. P. Rev. Soc. V. B. Bez. partij A. R. V. D. R.-K. C. H. Gek. 4 S. D. A. P., 3 A. R., 3 2 R. K. 2 V. D. en 1 V. B. Groote petroleumbrand. In het dok van de Shell Petroleum Company is een brand uitgebroken. Er worden drie menschen vermist. De scha de wordt op 500.000 geraamd. De vlammen sloegen over op een sleepboot en twee met petroleum gela den schuiten, die verbrandden. f Zaterdagmiddag had te Franeker de tweede ontmoeting plaats in de ste denwedstrijd „Kaatsen” Harlingen, Bols ward en Franeker. Voor Harlingen komen uit: 1. P. Helfrich, J. v. Dijk en A. Tiche laar. 2. S. Bos, H. Bogaard en D. van der Heide. 3. L. Tichelaar, R. van der Woude en A. Koster. Voor Bolsward: 1. K. van der Heide, P. Oord en C. de Waij. 2. A. Nieuwenhuis, D. van der Meer en D. Wiersma. 3. W. Bosma, S. de Jong en S. Frij- Hng. Voor Franeker: 1. IJ. Kuperus, J. Althof en R. Ku- perus. 2. Ol Veljinga', N. Staalstra en L. Seerden. 3. W. Fortuin, G. de Boer en M. van Smeden. Franeker 1 speelt tegen Bolsward 1 een zeer goede partij. De Bolswarders moeten hier verliezen, punten 62-48. Vliegtuig In brand. Boven Verneuil-sur-Avre stortte een Engelsch vliegtuig neer en vloog in brand. De inzittende piloot Harold Brock en de passagier John Robertson kwamen In de vlammen om. Hun verkoolde lijken zijn naar het hospitaal te Verneuil vervoerd. 27^ Jaargang Woensdag Juni 1931 No. 47 Officieel orgaan der gemeenten BoIswd ,T, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 HET DAGELIJKSCH BROOD. 1 Daar was eens een tijd, nog niet zoo heel veel jaren geleden, waarin de land man spitte zijn akker, het zaad uitzaai de, den akker wiedde, het koren zichtte, dorschte, het graan maalde, de tijd, waarin de vrouw kneedde het deeg, bakte het brood en spon het garen. Die goeie oude tijd, zooals velen hem noemden, waarin alles langs rustige we gen zich bewoog en geen schokkende gebeurtenissen de rustige dagtaak ver scheurde. Die harmonische eenheid is reeds se dert lang verbroken. Thans spit de landman niet meer den akker, hij hanteert de ploeg zelf of met behulp van een tractor, het zaaien, het vlieden, het maaier!, het oogstert, de machine doet het, de machine voor elk onderdeel, de machine voor elk bedrijf. Al die arbeid, die rustige bedrijvigheid in huis en hof heeft zich naar buiten ontwikkeld, gespecialiseerd en gecen traliseerd in de meest mogelijke ver scheidenheid. En niemand zal durven beweren dat de harmonische eenheid van het moderne huisgezin en. de mo derne maatschappij van ruimer en zui verder spanning is dan de harmonische JI i||p I [- 6 5 7 SOLIED ADRES VOOR EN ’440 ’100 12 jesgeld fr. p. p. P<“r half jaar f 1.50 1 |aiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. foor het Buitenland f7.- per jaar. jesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buiténteri’d'2% ct. LIJST 4 DEJONG3 NIEUWSBLAD waarin opf enomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1