Hoor de Post abonrrê’s. H tl J.A. MOULIJN De Boiswardsche Courant en Westergoo Het oordeel van het publiek over de fijne kwaliteit van de echte, medicinale VS-pepermunt heeft dit merk beroemd gemaakt. En terecht Woensdag 24 Juni 1931 No. 49 NAASTENLIEFDE. Stadsnieuws. Geen Spreekuur te Makkum en Witmarsum. Te Franeker AFWEZIG van 13 Juni tot en met 29 Juni Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek 27^Ê Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Wl 10 cent de K M. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- frijdagsavonds. WITMARSUM, 21-6-31. „De Gang der Menschheid”, dat was het onder werp dat heden in de z.g. „Herten kamp”, door den heer Jos van Veen, ex- priester te Den Haag werd behandeld en de bezoekers, ook velen buiten onze plaats, hebben met aandacht geluisterd naar dit onderwerp dat vanaf het stee nen tijdperk tot heden ten dage toe, op zeer eenvoudige en begrijpelijke wijze naar voren werd gebracht. De vele vrij denkers hebben een goeden middag ge had. Oude man overreden. Tusschen Eist en Nijmegen is Don derdagavond een bejaarde arbeider, die op zijn rijwiel den Halven Weg naar Oosterhout wilde opdraaien, door een hem achterop rijdende auto gegrepen en zoo zwaar gewond, dat men voor zijn leven vreest. Het is vast komen te staan, dat de wielrijder plotseling, zonder eenig tee- ken te geven, den betonweg heeft willen oversteken. De staking in Amerikaansche mijn districten. In de mijndistricten van Ohio en Penn sylvania worden de honger en het ge brek steeds nijpender. Sinds maanden zijn daar reeds duizenden mijnwerkers ifi staking. In Kentucky is schier een formeele oorlog uitgebroken tusschen de stakers en den bewakingsdienst der mijnen. Bij de botsingen zijn ettelijke personen ge dood of gewond. Juweelen gestolen. Een Nederlandsche gouvernante was verleden jaar in Augustus met medene ming van een groot aantal juweelen uit de woning van haar werkgever te Brus sel verdwenen. Toen deze laatste verleden Zondag ’n uitstapje naar de Ardennen maakte, ont dekte hij de kinderjuffrouw aldaar op een terras. Het meisje, dat in de buurt onder een valsche naam als gouvernante in betrek king was, nam terstond de vlucht met het aan haar toevertrouwde kind van haar nieuwen werkgever. De achtervolging leverde niets op. Eerst Zaterdag slaagde de politie er in, haar te arresteeren te Tervuren. Zij had het kind nog bij zich, doch de ju weelen waren verdwenen. Weer ter stembus opgeroepen Sta ik voor een duister feit. Want wie moet ik nu gaan stemmen. Wie is vol rechtschapenheid? Werkverschaffing, levensvrijheid, Drankbestrijding, is de leus. Landbouwwelvaart, ieder wil het! Wat een keur en wat een keus. Werden alle idealen Eens een feit, welk paradijs Zou dan de gemeente wezen, Maar men geeft de eenheid prijs. Daarom, Heeren, Vroede Vaadren Van ons klein gemeenebest, Maak ruim baan voor Naastenliefde En gemak’lijk gaat de rest. Door de tweedracht is het eene En het grootste meestal zoek. Naastenliefde wordt vergeten Is vaak een gesloten boek. April TANDARTS - FRANEKER houdt VRIJDAG 26 JUNI Wij leeren het U NIEUWE WAGENS f Het is wel in alle opzichten kom kommertijd momenteel, tot zelfs in het Stadsnieuws. Niets en nog eens niets. Het eenigste wat je zou kunnen doen is wat te fan- taseeren, maar ook dit is gevaarlijk ter rein, allicht nemen sommige menschen de fantasie voor werkelijkheid aan. Een dankbaar onderwerp voor fan tasie is na de gemeenteraadsverkiezing de vraag, wie voor sommige partijen de uitverkorene vroede vaderen worden en nog meer, hoe zal in de nieuwe raad de wethoudersverkiezing afloopen. Een dankbaar object dunkt me voor een prijsvraag en dan gecombineerd met een nieuw plan voor onze stadhuisver bouwing, getiteld plan Noord-West. Onderstaand gedichtje werd, ter overdenking door de leden van den Raad, gevonden in de stembus te Brantgum (gem. Westdongeradeel- bij de j.l. gehouden stemming ter verkiezing van leden van den nieuwen Raad Surséance van betaling der Amstelbank. In verband met de bekende moeilijk heden bij de Oesterreichische Creditan stalt te Weenen gerezen, zijn ook de Amstelbank zeer groote bedragen en vele acceptcredieten opgezegd. De directie der Amstelbank heeft daarin aanleiding gevonden haren raads man opdracht te geven, de noodige stappen te doen tot het verkrijgen van surséance van betaling. te mogen deponeeren. De jas werd uitgetrokken, twee der offerende vriendenschaar namen de bee- nen vast, twee anderen de armen en daar ging ’t: één, twee hup! met een sierlijke zwaai plonste de jongeman in het water van de Dijlakker. Hoog spatte jiet water op en borrelde modder krin getjes naar de oppervlakte. Al spoedig kwam ook de watersprio- ger weer boven, zwom naar een praam aan de kant en bemerkende dat er nogal wat ondergrondsche viezigheid aan de kleeren was blijven hangen, plonste hij nogmaals het water in. Vergenoegd lachende nam ie even later zijn f 4.50 in ontvangst. Je kunt het nooit gauwer verdienen,t is ’t wel? Vlaggetjesdag. Donderdag a.s. zal alhier door de af- deeling Bolsward van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies een Vlaggetjesdag ge houden worden. Wij bevelen deze col lecte ten zeerste bij het publiek aan, daar hef gaat om zwakke kinderen weer gezondheid te geven door een verblijf in een der vele koloniehuizen van het Cen traal Genootschap. Doet uw beurzen wijd open en stort een flink bedrag in de busjes. Het is voor een sympathiek doel. of onze naastenliefde sterk genoeg is. We zullen helpen goed en doelmatig, wanneer we onze naaste liefhebben als ons zelven. Zoo alleen zullen we sterk genoeg zijn om die offers te brengen, die alle ware hulp van ons vraagt. ARUM, 22 Juni. Met een inleidend woord van Ds. T. W. van der Leij begon gistermiddag het feest, waarbij het len- tespel „De wortelkindertjes” zou wor den opgevoerd door de club en clubjes van de vereeniging „Het Dorpshuis”. Vooral het natuurlijk bewegen en na- ief uitbeelden der kinderen viel blijkbaar in den smaak van het vrij talrijke pu bliek. Door mej. Klomp werd de vereeniging een keurige vlag aangeboden, welke dankbaar in ontvangst werd genomen. een zaak van het hart, maar bovenal mist dat weldoen het offer en de op offering. Och, we weten dat allemaal zoo goed, medelijden alleen is niet voldoende. Hoe dikwijls wordt de hand door medelijden bewogen, reeds uitgestoken, maar op ’t laatste oogenbljlk teruggetrokken, om dat het egoïsme’ zich verheft en ons wijst op het offer, dat we zullen moeten bren gen. Dan blijft er wel de geste van onze hulp, maar onze liefde, onze steun, ons geld, wat zoo dikwijls noodig is, dat blijft achterwege. Hoe vaak willen we een goede daad verrichten, maar schrik ken terug voor het offer dat het ons zal kosten. In iedere omgeving vinden we de im pulsieve naturen spontaan geneigd aan iedere lijdende medebroeder de hulp en steun die noodig is te verleenen, alleen het blijft bij een gebaar. Wanneer als bekroning van die spontane hulp een offer gevraagd wordt, dan schrikt men terug. Het gaat ook deze als die rijke jongeling. „En hij ging heen, misschien bedroefd, want hij had vele goederen.” Hoe velen gaat het zoo. Wat willen we graag helpen, alles komen we aan bieden, alleen niet datgene wat juist noodig is, omdat... het ons een offer kost, omdat het ons lief is. Zoo blijven we vaak de hand halverwege uitge stoken staan en grijpen niet toe. Soms ja, dan doen we het na lange aarzeling en strijd en dan is het te laat of onder voorwaarden, die aan de hulp haar groote waarde ontnemen, of de moreele waarde ervan vernietigt. Immers, wanneer we ons zelf en ons egoïsme zoover overwonnen hebben dat we datgene voor onze evenmensch zul len doen waf hij noodig heeft, dan be schouwen we dat als een offer en willen het ook als zoodanig beschouwd zien. Dan Is de moreele waarde van onze hulp zoek. „Geef, maar spaar zoo ge kunt den arme de schande van de hand te moeten uitstrekken.” Deze regel geldt niet alleen voor het geven van aalmoezen maar voor het brengen van alle hulp. Het voldoen daar aan kost ons alweer een nieuw óffer aan onze eerzucht en ijdelheid. Wanneer we ons verplaatsen in den toestand van hem, die onze hulp noodig heeft, zullen we tot veel offers in staat zijn. Voetbal. Naar we vernemen speelt C. A. B. I morgenavond (Vvjoen^dag) 8 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen Sneek I op het Sportpark te Sneek. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera- deel op Zaterdag 27 Juni 1931, des voormiddags 10.15 uur ten gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergadering van 11 1931. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Benoeming van een onderwijzeres waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Uit de Provincie. Brand te Peins bij Franeker. Maandag ontstond brand in de boer derij van den landbouwer M. Lettinga te Peins. Het was onmiddellijk een vlam menzee. Het dienstmeisje, dat alleen met het vierjarig zoontje van den boer thuis was, ontdekte den brand en riep dade lijk om hulp. Oogenblikkelijk werd de Franeker brandweer opgeroepen, die spoedig mei de autobrandspuit aanwezig en den strijd tegen het vuur aanbond. Van de groote schuur bleek toen al VS-pepermunt wordt bereid uit de beste grondstoffen en de fijnste oliën, die ter wereld te krijgen zijn. Het staat onder voortdurende con trole van het laboratorium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doorn- bosch te Groningen. Vandaar die altijd lekkere smaak, die groote opwekkingskracht en heerlijk verkoelende nawerking. Probeert ze zelfl Wanneer ge vóór 1 Juli het ab. geld voor het 2de halfjaar op onze giro-rekening No. 87926 stort, bespaart ge de 15 ct. in cassokosten. De storting moet geschieden voor 1 Juli, met vermelding: Ab.-geld „DE JONG’S NIEUWS BLAD”. Na dien datum geven wij de kwitantie af. DE ADMINISTRATIE. aan de o. 1. school te Kornwerderzand. 5. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres der afdeelingen Makkum en Noordelijk Wonseradeel van de S. D. A. P., hou dende verzoek om invoering van een steunregeling voor crisiswerkloozen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verbetering van den trekweg Bolsward-Workum. 7. Idem tot onderhandsche verhuring van de woning te Makkum wijk A, no. 19, aan het benoemde hoofd der o. 1. school aldaar, den heer S. S. Hofstra. 8. Idem tot wijziging van de Instruc tie voor den bode-concierge in het ge meentehuis. 9. Idem betreffende bevoegdverkla- ring van hun college om het opnemen van de boeken en kas van den gemeen- te-ontvanger op te dragen aan een daar toe aangewezen deskundige. 10. Idem betreffende toepassing van artikel 18 der Besmettelijke Ziektenwet 1918, Stbl. no. 265, 11. Idem tot wijziging der voorwaar den, waaronder aan de Zuivelfabriek „Frisia” te Zurich electrische stroom ge leverd wordt. 12. Idem tot onderhandsche verhu ring aan het Rijk van het gebouw, be stemd voor den post-, telegraaf en te- lefoondienst te Makkum. 13. Idem tot onderhandsche verhu ring van het grasgewas van het terrein der Algemeene begraafplaats en van ie mestverzamelplaats te Pingjum aan K' de Groot, aldaar. 14. Idem tot onderhandschen ver koop van een aantal boomen, staande te Witmarsum aan de straat, loopende van het Oosteinde naar den Vlietsterweg. 15. Idem tot onderhandschen aan koop van stukjes grond tot verbreeding van een gedeelte van den weg Pingjum- Zurich bij de „Kleine Huizen”. 16. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de door het raadslid, den heer M. Reitsma gestelde vragen inzake verhuring eener gemeentewoning te Makkum. 17. Begrootingswijzigingen. 18. Belastingreclames. f Ze stonden met hun achten op de walkant Groote Dijlakker. Dou deurst niet, zei er één. Su wat, zei een ander. Voor 5 gulden magge jimme mij in ’e vaart gooie. Vijf gulden heb je op Maandagavond als jongeman maar niet zoo één, twee drie bij mekaar. Maer dit experiment was wel een offertje waard. No. 1 begon met een gulden, no. 2 met 60 cent, no. 3 2 kwartjes tot er te lange leste f4.50 bij elkaar was. Nou wuust ’t doen, of niet? De jongeman nam genoegen met de 50 cent minder en gaf toestemming om Het hangt er ten slotte maar van af, voor f 4.50 hem midden in de Dijlakker niets meer te redden. De waterstralen werden daarom gericht op het voorhuis, waaruit intusschen eenige hulpvaardige menschen huisraad naar buiten brachten. Na een half uur was men den brand zoover 'meester, dat het voorhuis, behal ve ernstige vuur- en waterschade, be houden was gebleven. De schuur was intusschen totaal plat- gebrand en de sterke wind joeg de von kenregen zoover het land in, dat het hooi in een stuk land achter de plaats, ook vlam vatte. Al wat in de schuur aanwezig was, is verbrand. Alleen de kale muren staan nog. Er is echter geen vee verloren ge gaan. Vermoed wordt, dat de brand ont staan is, door het spelen met lucifers door het zoontje van den boer bij het hooi. De loco-burgemeester van Franekera- deel, de heer Van der Schaaf, was met de geheele politiemacht uit de gemeente aanwezig. Het zal me werkelijk benieuwen en meerdere Bolswarders met mij, hoe dit varken in de eerstkomende raadszitting zal worden gewasschen. Gaan we de neuzen in de eerstkomende raadsverga dering eens tellen, dan, ja dan doen we aan politiek hé en dat is voor ons blad streng contrabanda. Politiek is nog ge voeliger dan eksteroogen, het is zooiets als buskruit, kom je er met vuur bij, boem, drtn barst de boel uit mekaar. Neen, dan verdiepen we ons liever in die groote breede primaire weg, die zal loopen over- door of om Bolsward. U ziet, er zijn drie mogelijkheden, waarvan die door Bolsward nog te splitsen is in Jongemastraat, Groote Markt, Blauw poort en Broerestraat, Snorkstraat, En dan spreken we nog maar niet over het tweede toekomstbeeld: de spoorweg Heerenveen-Afsluitdijk. Wat? Meent u dat die ertoch niet komt? Geduld een beetje. We vieren dit jaar het gouden feest van de eerste plannen om Bolsward aan het spoor te krijgen. Misschien, wanneer we het diamanten- feest vieren, dat we het spoor niet meer willen hebben, omdat ons nieuw sport terrein reeds jarenlang is ingericht voor vliegterrein. In den zomer voor alle soorten vliegtuigen, maar in de winter maanden alleen voor watervliegtuigen. Ter wille van de vjöefbajlsport zbu men een groot bord kunnen plaatsen met de woorden Zondags van 2-5 uur gesloten en 's avonds na 8 uur. Dit laatste om geen concurrentie te doen aan de plaatselijke lokaliteiten van ver maak. Wie weet hoe spoedig deze idealen vervuld worden. t Geslaagd voor de 2de klas v. d. Christelijke Kweekschool te Sneek Sjoerd Ferweda te Makkum, leerling van de Bijz. Ulo, Hid Herostraat al hier. Onlangs las ik deze zin: „Velen die hun vrienden hun leven aanbieden, wat zij niet noodig hebben, weigeren hun het geld dat ze wel noodig hebben.” De beteekenis dezer woorden doelt ongetwijfeld op de geringe hulpvaardig heid bij een groot deel van de menschen het groote tekort aan werkelijke naas tenliefde in onzen tijd, maar ook op de bitter weinige opofferingsgedachte en gezindheid en op het brutale egoïsme dat onze hedendaagsche samenleving ontsiert. Dat aanbieden van het eigen leven is meestal een rethorische figuur, een spon tane uiting met zeer weinig daadwerke lijke kracht, een figuur en meer niet. Niettemin ligt er een zekere bereidwil ligheid aan ten grondslag om te helpen, maar het is en blijft een zeer eng be grensde bereidwilligheid. Dit probleem van naastenliefde en op offeringsgezindheid is niet alfleen van onzen tijd. Door alle eeuwen heen vin den we voorbeelden te over die ons wij zen op dien waren geest van naasten liefde. Toen de Heer in het oude Verbond den rijken jongeling de voorwaarde stel de, dat hij arm en onthecht van het aard- sche tot Hem zou komen, sprak daarin niet de afkeer tegen den rijkdom uit, maar beteekende dit, dat allereerst het offer gevraagd werd van wat hem, den rijken jongeling, het liefste was, voor dat hij als een der volgelingen van den Heer kon worden toegelaten. Ook voor dezen was de eisch te zwaar, immers we lezen: „En hij ging bedroefd heen, want hij had vele goederen.” Zoo ook gaan de meesten onder ons heen, wanneer hun een offer van hun geld gevraagd wordt en, zonder droef heid, omdat hun gehechtheid aan het aardsche duidelijker spreekt, dan de plicht der naastenliefde. Hun leven (bij wijze van spreken) hebben ze aan te bieden, maar niet hun geld. Ook in onzen modernen tijd is geld het liefste bezit. En dit liefste kan bijna niemand afstaan, niet eens een deel er van. Dit teekent een gebrek aan naasten liefde en opofferingszin. Nietwaar, hel pen is datgene voor iemand doen, hem datgene te geven wat hij noodig heeft en niet, dat wat wij te missen hebben. Zeker er is een betrekkelijk klein per centage menschen die, wanneer zij wer kelijk den nood van anderen zien geheel onbewogen blijven. Bij heel velen spreekt een zeker medelijden, ongetwij feld een eerste voorwaarde voor daad werkelijke hulp, maar van gedachte tot uitvoering is nog een lange weg. Er is ook nog een andere catagorie. Het is de groep of het individu dat helpt uit een soort plichtsgevoel. Hun werk heeft in zooverre waarde dat het den «ven naaste veel zorg en kommer kan besparen, maar wanneer het alleen als een plicht gedaan wordt, dan mist het de schoonste trek der menschelijkheid, die aan weldoen de moreele waarde geeft, d.i. het innig medegevoel met de lijdenden, hulpbehoevenden mensch. Het medelijden vooral met den evennaaste die gebrek lijdt en daardoor «behoefte heeft aan steun, aan opbeuring, aan lief de en medegevoel. Het mist die innerlijke ontferming, die het weldoen maakt tot Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Lfende provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1. 3. 3. 4. UI.V.U.M Huureen wagen en smur zeil E JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1