Het leven wordt goedkooper. 'iU HOFSTtDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Een medische wenk aan de ouders. H. E. EVERTS Woensdag 1 Juli 1931 No. 51 27^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD IR Grootzand 18, SNEEK, Telei. 332 BRILLEN BREUKBANDEN Uit den Omtrek St Anthonius-Ziekenhuis te Sneek. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 or en :r- Harlingen III. Bolsward I. Franeker L Bolsward IL Franeker II. Bolsward III. Franeker III. uit Bolsward L be wed- Franeker I. Harlingen II. Franeker II. Harlingen III. Franeker III. Harlingen I. Harlingen I. P Bolsward II. Harlingen II. S Bolsward III. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. en uit jn- en oo en 1913 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1929 1930 1930 1930 1931 1931 100 304 292 182 160 151 156 155 145 148 149 142 117 135 131 126 107 105 104 103 100 296 252 187 160 143 156 155 144 153 157 149 119 149 134 127 111 108 106 105 f Op de Nationale Vakwedstrijden te Nijmegen werd de beschuit van den heer D. Harkema wederom met een verguld zilveren medaille bekroond. Zwemschool Bolsward. Temperatuur van het water bedraagt 20 gr. C. 100 100 100 100 100 100 Eindexamen 5-jarige R. H. B. S. Sneek. Geslaagd voor het eindexamen: M. C. O. Eerdmans, P. A. Nawijn, A. O. Ra- dema allen te Bolsward en P. Bonnema te Makkum. 8-8-0-8-8-8-6-8 54. 0-0-8-2-4-4-8-2 28. L. Tigchelaar Van der Plaats A. Koster tegen P. Oord C. de Way K. v. d. Heide P. Oord C. de Way K. v. d. Heide ,nd loo Zie r hi Ziji ger ee- ollt :inf ide hac ne- ich ;eri ak w iur ir- :en 1. nd, tse len i t Zaterdag j.l. speelde de Bolsward- sche polo-club „De Waterratten” een wedstrijd in Sneek tegen de adspiranten der Sneeker polo-club „Neptunes”, wel ke wedstrijd eindigde met gelijk spel 3—3. ver. „M.E.T.O.” was zeer veel animo. De prijzen werden behaald voor de jongens door: lste prijs: A. Dalstra en K. Kingma. 2de prijs: Joh. de Haas en M. Spoel stra. Voor de ouderen: lste prijs: B. Wolthuizen, K. van der Heide en M. Bijlsma. 2de prijs: D. van der Meer, D. Ykema en D. Wiersma. 3de prijs: P. de Haas, F. Brandenburg en J. Hoitsma. KIMSWERD. Per autobus werd door de „Damesclub” alhier een reisje ge maakt. Na eerst een bezoek te hebben ge bracht aan Comwerderzand, ging de tocht verder naar het schoone Gaaster- land en vandaar naar Oranjewoud. Het gezelschap had een hoogst genot volle dag. heid, dat joowel bij stijging als bij da ling der groothandelprijzen, de klein handel zeer geleidelijk volgt. Jammer genoeg ontbreken hier alge- meene opgaven van die prijzen over de geheele linie en juist in het jaar dat ons het meest interreseert, n.l. voor den oorlog. Ook het genoemde bureau voor de statistiek geeft slechts eenige cijfers, die de mogelijkheid van vergelijking bieden n.l. de indexcijfers van de prijzen der voornaamste levensmiddelen in Den Haag. Deze Brood Gruttersw. Melk, kaas Vleesch Vetten Aardappelen Nu mogen we f Geslaagd voor acte Boekhouden v. d. Vereen, v. Leeraren onze plaatsge- nooten mej. B. Wouters en de heer P. Elzinga. IJ. Kuperus J. Althof R. Kuperus tegen D. v. d. Meer D. Wiersma A. Nieuwenhuis O. Vellinga N. Staalstra L. Seerden tegen W. Bosma S. de Jong S. Frijling W. Fortuin G. de Boer M. van Smeden 157 156 133 108 181 cijfers geen WONSERADEEL, 26 Juni. Een boven deze gemeente circelend vliegtuig trok de aandacht door zijn bijzonder eigen aardige bewegingen. Tot veler verbazing en bewondering was deze vliegtuig-acrooatiek noodig voor het maken van luchtreclame. Ge durende een 'betrekkelijk nog al langen jijd kon men tegen het firmament lezen de naam van een reeds vrij bekend ver- bruiksartikel. KIMSWERD, 29 Juni. De werkman Tj. Hoekstra alhier, had het ongeluk met een zak aardappelen te vallen, met als gevolg een gebroken been. Verschijnt Dinsdags- yrijdagsavonds. HUIDARTS, Spanjaardslaan 124, Leeuwarden houdt vanaf 1 Juli eiken Woensdag Spreekuur van 8.30—11.30 v.m. in het Het Woensdagmiddag-Spreek- uur te Leeuwarden wordt dan van 2—3 uur nam. gehouden. f Bij de Zaterdagmiddag gehouden Jongenskaatspartij te Stiens is de eerste prijs behaald door: Mooiman te Har lingen, Langerak te Franeker en Falkena te Bolsward. Zooals men ziet een drie steden-par- tuur. Koning der partij werd onze stadge noot KI. Falkena. f Voor de Potjeskaatspartij op Zon dag j.l., uitgeschreven door de Kaats- KIMSWERD. J.l. Zondag werd hier een kaatswedstrijd gehouden onder in gezetenen. Het mooie zomerweer begunstigde de wedstrijd bijzonder. Er werden dan ook zeer interessante partijen gespeeld. Van de 19 deelnemende parturen wer den ten slotte winnaars: lste prijs: C. Harkema, W. de Boer en K. Kuipers. 2de prijs: Sj. Politiek, O. Dijkstra en J. Bouma, 3de prijs: O. Stellingwerf, J. Postma en J. Kamstra. De prijzen waren luxe voorwerpen. WITMARSUM, 28 Juni. Heden, Zon dagmiddag had onder begunstiging van schitterend weer de openlucht samen komst van „Kerk en Vrede” plaats. De plaatselijke predikant, Ds. Los, sprak in zijn openingswoord zijn vreug de uit over de groote opkomst, n.l. een 400-tal menschen waaronder velen uit andere plaatsen. Mej. Da. van der Ban uit Stavoren sprak over „Vrede” en deed uitkomen hoe we met een uitwendige vrede niet klaar waren, maar slechts als we elkan der in Christus’ kracht leeren vergeven. Ds. Vink van Bolsward had als on derwerp: „Dappere ongehoorzaamheid” en liet zien hoe men nooit het recht, door onrecht, d. 1. door oorlog, kan ver dedigen, meer dan het recht is de liefde en die moet regeeren, ook als de Staat soms anders gebiedt Met een opwekkend slotwoord sloot ds. Ruitenberg te Pingjum deze welge slaagde bijeenkomst en bracht ook dank aan beide koren, het kerkelijke koor te Bolsward en de zangvereeniging „Excel sior” alhier, voor hunne medewerking en mooie afwisseling. Eveneens werd een woord van dank gebracht aan den eige naar van het land, de heer S. Kooistra alhier. Gelukkig dat er bij al het klagen en zuchten over crisis en malaise er nog één ding is waarover bijna alle men- schen zich kunnen verblijden en wel over het feit, dat ons levensonderhoud iets goedkooper begint te worden. Hoe dikwijls denken onze huismoeders nu nog aan de prijzen van voor den oor log, hoewel velen onder ons niet meer zullen weten, dat men toen voor een gulden heel wat meer kon doen dan te genwoordig. Enkele optimistische profeten hadden ons eenige jaren geleden wel voorspeld dat die topprijzen niet zoo lang meer zouden duren en de prijzen van ver schillende levensmiddelen spoedig 'niet veel hooger meer zou zijn dan in dan goeden ouden tijd maar dat was zoo moeilijk te gelooven. Inderdaad lijkt het er op dat die pro feten voor een groot deel gelijk zullen krijgen. Het verschil in den groothandel is maar zeer miniem. De cijfers die op geregelde tijden ver strekt worden door het bureau voor de statistiek, vertellen het ons duidelijk. Als uitgangspunt wordt hier genomen het jaar 1913, Het algemeene indexcijfer van 28 artikelen, dat in 1913, 100 was, was nu April j.l. 103. Bij het jaar voor de oorlog vergeleken dus een zeer kleine stijging van 3%. Van de 28 voedingsmiddelen was het cijfer van 100 in 1913, 108 in April j.l. Dat wil dus zeggen dat als we in de kleinhandel dezelfde daling hadden als in den groothandel, het leven weinig duurder zou zijn dan kort voor den oor log. We willen in bijgaande lijst eens doen zien de merkwaardige stijging en raling van de groothandelsprijzen in de jaren 1913 tot Maart 1931. een enorm verschil maken met de cij fers van 1913. Ook zien we na 1919 een gedurige schommeling. Pas in 1929 is een constante daling merkbaar, die zich tot de laatste maand geregeld voortzet. Wat de groote massa van het publiek echter meer interesseert, zijn de klein handelsprijzen. Datgene wat de klant voor de winkelgoederen betaalt in ver gelijking met voor den oorlog. Deze kwestie is minder eenvoudig. In de tijden dat de groote schomme.- lingen voorkomen, gaapt er een klove tusschen de prijzen in groot en klein handel. Het is van algemeene bekend- Dec. Jan. Febr. Dec. Jan. Febr. Maart 1931 Hieruit zien we dat de geweldige top- cijfers in het eerste jaar na den oorlog De eerste rij achter de jaartallen geeft de algemeene indexcijfers aan van 28 artikelen, de tweede rij de prijshervou- ding van 28 verschillende voedingsmid delen. levensmiddelen prijzen dateeren uit de maanden JanuariJuli 1914, dus nog voor het uitbreken van den wereldoor log. ARUM, 26 Juni. Gisteren had een fietstocht plaats, georganiseerd door de afdeelingen „Arum” en „Achlum” van de J. V. O. Als einddoel was Zwartewegsend ge kozen. O.m. werd een bezoek gebracht aan het mooie „Vijversburg”. Voor jonge menschen gaat van zulk een tocht in groepsverband groote be koring uit. Het was dan ook voor beide afdeelingen een genotvolle dag. Juni 1914 Juni 1930 Febr. 1931 181 102 150 150 130 163 deze absoluut vaste conclusie trekken. Toch geven zij voldoende houvast om verge lijkingen te maken ten opzichte van de levensduurte voorheen en thans. Wanneer men in bovengenoemd staat je de cijfers van 1914 en 1931 vergelijkt, dan blijkt dat enkele belangrijke voe dingsmiddelen als brood, melk, kaas, aardappelen nog meer dan 50% staan boven de prijzen van voor den oorlog. Ook vleesch en eieren noteeren nog ongeveer 25% boven de oude prij zen, terwijl de groothandelprijzen, zoo als uit eerstgenoemd staatje blijkt, slechts 6 punten daar boven uitgaan. Wanneer dus een conclusie getrokken zou worden, dan blijkt dat de prijzen in de kleinhandel de daling der groot handelprijzen langzaam volgen. Dan blijkt daaruit dat enkele levensbehoef ten gedurende de afgeloopen periode bijna maandelijks goedkooper zijn ge worden, doch dat het leven nog altijd heal wat duurder is dan voor den oorlog. Ook andere factoren werken hiertoe samen. De menschen van tegenwoordig hebben ook meer behoeftenbehoef ten die ’t leven ontegenzeggelijk duur der maken, b.v.: de woning, kleeding, meubilair, eenvoudige genotmiddelen, cultureele behoeften, zooals een krant, een boek, hygiënische behoeften, zooals waterleiding. Kortom allemaal dingen, die zooals we in eigen kring kunnen waarnemen, het leven belangrijk duur der maken dan voor den oorlog. En dan spreken we nog niet eens van de hooge belastingen en al die sociale wetten die ons geld kosten. Om uit de enorme daling der groot handelprijzen te concludeeren, dat het leven ongeveer gelijk gaat worden als voor den oorlog, is onjuist. Hoogstens kunnen we zeggen, dat het leven iets goedkooper is geworden, dat er een voortgaande neiging is tot prijs daling en dat is dan in dezen tijd van crisis en malaise ten minste een hoop gevend verschijnsel. f In een gisteravond gehouden ver gadering van stemgerechtigde leden der Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. Zwart van Nijemirdum. Tevens werd door den Kerkeraad me degedeeld, dat het plan, een nieuwe pas torie te bouwen, vasten vorm heeft aan genomen. en met de stand 6-2 is deze partij door Bolsward gewonnen. Cijfers: Bolsward6-8-8-8-8-2-0-4-8-8 e= 60. Harlingen 8-2-4-4-2-8-8-8~4-2 50. Het partuur Bolsward 2 kan het in het nu volgende spel tegen het Harlin- ger partuur niet bolwerken. Harlingen loopt uit tot spel waarna Bolsward 2 maal op 6-6 een eerst verdient, maar verder kon men ook niet komen. Deze partij wint Harlin gen 1 gemakkelijk. Thans een partij tusschen Franeker 1 en Harlingen 2. Franeker partuur is in het eerste deel der partij overwegend sterker en loopt uit tot 2j£ spel om spel. Dan begint Harlingen langzamerhand de goeie vorm te vinden. Het wordt ach ter elkaar zelfs 2]£ spel gelijk. Een zeer spannende partij dus, waarbij zooals men dat noemt fül gekaatst wordt. Bij den stand 6-4 wint Harlingen deze partij met een mooie bovenslag. Cijfers: Harlingen: 4-6-8-6-6-6-8-8-8-8-8 76. Franeker 8-86-8-8-8-2-2-6-6-4 66. tegen Zooals men ziet een geweldig aantal punten. „Laat Uw kinderen niet alles slik ken Er wordt tegenwoordig veel van dat scherpe, bittere goedje aangeboden, onder den naam van „pepermunt”. Laat U door zulk goedkoop snoep goed niet van de wijs brengen I Het laboratorium Dr. E. Pannen borg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen oefent voortdurende controle uit op de echte, medici nale VS-pepermunt. Dit wil dus zeggen, dat U de kinderen voor versnapering VS-pepermunt moet I geven en geen andere. De partij tusschen Franeker 2 en Har- II lingen 3 heeft eveneens een zeer span nend verloop. Het eerste bordje er.. eerste spel is voor Franeker. Maar Hier na zorgt ook Harlingen spoedig voor de gelijkmaker. Het wordt 3-2 voor Fra neker, daarna 3-3. Met een mooie bo venslag maakt Harlingen 2 spel. Het volgende eerst is weer voor Franeker, zoodat de stand weer gelijk 2 spel is. Met een geweldige bovenslag maakt Harlingen op 6-4 de 2>/2 spel, maar ook Franeker slaat er nu geducht op los. Re sultaat 5-5. Bij den eindstand 6-2 ver liest Franeker door een buitenslag. Cijfers: Harlingen: 4-4-8-8-2-8-8-6-8-2-8 66. Franeker 8-8-6-Ö-8-4-6-8-4-8-2 68. In deze partij munten zeer bijzonder uit de Harlinger Van der Plaats en de Franeker Staalstra. De laatste partij was weinig interes? sant. Met schoone telegraaf werd Fra neker 3 door Harlingen 1 er afgespeeld. De competitiestand is nu na dezen wedstrijd: Harlingen 12 gewonnen. Bolsward 9 gewonnen. Franeker 6 gewonnen. Zaterdag 4 Juli wordt weer een strijd te Harlingen gehouden. De competitielijst ziet er als volgt uit: IJ. Kuperus J. Althof R. Kuperus tegen S. Bos H. Bogaard D. v. d. Heide O. Vellinga N. Staalstra L. Seerden tegen L. Tigchelaar Van der Plaats A. Koster W. Fortuin G. de Boer M. van Smeden tegen A. Tigchelaar P. Helfrich J. van Dijk A. Tigchelaar P. Helfrich J. van Dijk tegen D. v. d. Meer D. Wiersma A. Nieuwenhuis S. Bos H. Bogaard D. v. d. Heide tegen W. Bosma S. de Jong S. Frijling KAATSEN. De stedenwedstrijd Harllngen-Bolsward- Franeker. Het i^tge^ochste zomerweer begun stigde deze zeer mooie kaatswedstrijd. Misschien is de gedachte competitie wedstrijden nog niet genoegzaam door gedrongen in de kaatswereld om een zeer groote belangstelling te ontwikke len. Ons lijkt deze vorm in de kaats- sport een stap in de goede richting, een poging het wedstrijdelement op hooger plan te brengen, de beoefening van de sport om de sport. Het karakter der competitiewedstrij den is door de vriendschappelijke geest zeei sympathiek en de spanning ont breekt geenszins. Met animo en geest drift wordt er gespeeld. We zien daarom met belangstelling de nog komende wed strijden tegemoet. Ruim 2 uur wordt onder leiding van scheidsrechter Oosterbaan begonnen in twee perken. Franeker 2 tegen Bolsward 3. Bolsward zet zeer goed in. Het eerste bordje wordt met 6-2 veroverd. Ook het spel op 6-6 door een kwaadslag van Franeker, dan wint Franeker op 6-4 een eerst en doordat Bol ward een beetje knoeit aan den opslag wordt het 1 spel gelijk. Bij het nu volgdKde 0-0 laat Bols- ward de opgeslagen bal zitten, zoodat Franeker 1 y2 spel tegen Bolsward 1 spel noteert. Franeker komt er nu beter in en i verovert achtereenvolgens op 6-4 de 2 spel, op 6-6 de 2J/2 spel en op 6-6 de i partij. Franeker wint derhalve met de volgende cijfers: Franeker 2 2-6-8-848-8-8-8 56. Bolsward 3 8-8-4-2-6-4-Ö-6 44. De 2de partij wordt gespeeld tusschen Franeker 1 en Bolsward 2. Franeker pakt direct goed aan en weet met 6-0 het eerste bordje te win nen. Op 6-6 maakt Bolsward gelijk, eveneens het volgende spel op 6-6. Fra neker maakt dan het spel gelijk en wint ook het volgende eerst. Bolsward haalt dan flink op en maakt achtereenvolgens iy2 en 2 spel. Ook Franeker weert zich geducht, zoodat de stand wordt 5-5, het wordt nu 6-2 voor Bolsward, daarna 6-4, zelfs 6-6, waarna Franeker met een brute slag verliest. Een partij waarin zeer goed gekaatst werd, al was de op slag voor beide partijen een beetje on vast. De derde partij gaat tusschen Frane ker 3 en Bolsward 1. Bolsward, dat direct goed speelt, loopt uit tot 1 spel. Hierna slaat Van der H. 3 maal buiten, waardoor dit eerst komt aan Franeker, daarna weer 6-2 voor Bolsward, dat met een mooie bovenslag de stand brengt op 1 y2 spel om 1 eerst. Eveneens maakt Bolsward zeer gemak kelijk de 2 spel. De stand wordt hierna 5- 1 waarna Franeker door een buiten slag van Bolsward op 6-6 het eerste spel krijgt. Deze partij wordt daarna gemakkelijk door Bolsward gewonnen op 5-2 en 6-2. Cijfers: Bolsward: Franeker: Een eveneens weinig interessante par tij is die tusschen Bolsward 3 Harlin gen 2. Hier is het Bolsward die tegen het sterkere spel van dit Harlinger par tuur niet op kan en met schoone tele graaf naar huis moet. De nu volgende partij tusschen Har lingen 3 en Bolsward 1 is weer vol leven en afwisseling. Al direct bij het begin 6-6 wint Har lingen met een kwaadslag van Bolsward het eerste bordje, waarna Bolsward met een bovenslag op 6-2 voor de gelijkma ker zorgt. Hierna wint op 6-4 Bolsward het spel en maakt op de stand 6-4 \y2 spel en op 6-2 2 spel. Daarna wint Harlingen door een voor slag van Bolsward op 6-4 één spel. Met 6- 0 1 y2 spel en met 6-4 2 spel gelijk. Er zit spanning in deze partij. Het perkspel is bij beide partijen zeer goed. Het volgende eerst is nu voor Bolsward -r Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2H et. !f. a- en Bi SOL1ED ADRES VOOR EN BUIKGORDELS 81 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen i --

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1