Elk huisje heeft z’n kruisje. De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. f Iedere poging tot namaak mislukt! Stadsnieuws. en A 10 cent de K M, Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- yrijdagsavonds. Harlingen Bolsward Franeker Een zilveren jubileum. WONS. Op 1 Juli herdacht de heer Scheweer, hoofd der bijzondere school van de Ned. Herv. gemeente alhier, het feit, dat hij 25 jaar in deze functie werk zaam was. De algemeen geachte Jubilaris werd geboren te Woudsend den 12 October 1879 en behaalde in 1897 het onderwij- zersdiploma. Op 1 Juli 1906 aanvaardde hij zijn benoeming als hoofd der school alhier. In verschillende vereenigingen is de heer Scheweer een gewaardeerde stuw kracht. O.a. is hij nu reeds 20 jaar secre taris van de Vereen, van Chr. onderwij zers en onderwijzeressen, afd. Wonsera- deel, tevens secretaris van de Commissie Plaatselijk Toezicht, bestuurslid van het Groene Kruis, idem van de Vereen, tot steun aan het Volkssanatorium, ouder ling en organist der Ned. Herv. gemeen te en voorzitter van de jongelingsveree- niging. Geen wonder, dat de jubilaris en zijn familie door geheel Wons en van buiten dien dag is gehuldigd. Voor de kinderen der school was het dien dag feest en werd verder een fees telijke bijeenkomst gehouden. Maandag j.l. herdacht Mr. Scheweer tevens zijn zilveren huwelijksfeest. Het zal den jubilaris en familie niet aan blijken van belangstelling hebben ontbroken. WOMMELS. Tot onderwijzer aan de Chr. U. L. O.-school (Spann.weg) alhier is benoemd de heer K. J. Wiersema on derwijzer te Steenderen (Geld.). gesp. 24 24 24 Wij leeren het U! I NIEUWE WAGENS en tevredenheid, dat ons wijst op een lichtende horizon van een onverganke lijke vreugde. Wanneer er sprake is van dat werke lijke Kruis, dan past ons een eerbiedig zwijgen. Dat Kruis beroert elke men- sohenziel. Dat kan ons opheffen, ons louteren en sterk maken van ziel. Dan kan ook de ongevoelige door het Kruis worden gewekt; dan kan de twijfelende door het Kruis het antwoord Gods lee ren verstaan. Wanneer wij den moed hebben om het werkelijke Kruis, dat ons in dit leven is opgelegd en ten voor beeld gesteld, op te nemen en te dragen, te dragen in blijmoedigheid, in tevre denheid, te dragen gedurende ons ge- heele leven, zoolang God het wil, dan zal dat Kruis ons helpen door de teleur stellingen en wederwaardigheden van dit leven, om ons te zegenen in dezen tijd en als een lichtende baken ons voorgaan naar het onvermijdelijke einde. WOMMELS. Snjeon de hlele del stie- ne op ’e muzyktinte op „de Side terp” de blauwe balken mei de reade pompe- blêdden to wapperjen. Dos de jouns wier der muzyk to wachtsjen. Dei Chr. Muzykforien. „Euphonia” wier sa goed de boargerij fen üs doarp op 'n ütfiering to üntheljen. ’t Moaije waer stipe ek tige dizze Ün- dernimming, hwent een hiele bulte folk lüstere mei oandacht nel de rynsk jowne marschen, walsen en ouverture’s. Oan ’t hantsjeklappen koe min merk- bite det elts dêrre wol mei ynnommen wier. De muzikanten diene tige hjar best en slaggen hjir ek wol yn. ’t Wier foar Ijeafhabbers ’n ynmoaie joun. ma 7.0.28; 7e Y. de Vries 7.11.22; 8e D. Ruiter 8.42.23. Zoodoende waren er 8 van de 12 ver zonden duiven dezelfde dag terug en Maandagsmorgens kwam de rest. Als derde tusschenvlucht werd Zon dag j.l. vanaf Sittard gevlogen, afstand 230 K.M. Om 7 uur gelost, bereikte de eerste duif haar hok om 10.11.32, eigenaar Th. de Jong. De uitslag is verder als volgt: 2e D. Bangma; 3e A. de Vries; 4e D. Bangma; 5e Th. de Jong; 6e A. Zuidema 7e Y. de Vries; 8e A. de Vries; 9e en 10e Y. de Vries. Zondag a.s. wedvlucht vanaf Orleans afstand 620 K.M. De duiven moeten Donderdagavond 6 uur precies ingekorfd worden in café De Groene Weide van Van der Werf. Dit is de laatste wedvlucht uit het buiten land en tevens is het de beslissende vlucht om het kampioenschap eerste tour waarvoor twee ernstige concurrenten elkaar niets toegeven, n.l. D. Ruiter en Gebr. Bangma, we zullen afwachten. Dan beginnen zoo zachtjes aan de vluchten met jonge duiven al weer. Dinsdag 14 Juli een onderlinge africh- tingswedvlucht vanaf Steenwijk. Inkor ven Maandagavond 13 Juli om 7 uur. Zondag 19 Juli de eerste wedvlucht vanaf Zwolle, verder Zondag 26 Juli De venter, 2 Aug. Dieren en Doesburg, 9 Aug. Nijmegen, 16 Aug. Boxmeer en 23 Aug. Roermond. Zwemschool Bolsward. De temperatuur |van het water be droeg heden 22 gr. C. Gepleisterd werd o.a. ook nog te Mid- wolde, waar verschillende belangwek kende bijzonderheden werden bekeken, te Paterswolde en te Hardegarijp. Vrij laat keerde de club terug vol daan getuigende, dat het een prachtige dag was geweest. De uitslag is verder als volgt: 2de Y. de Vries; 3de Ruiter; 4e D. Bangma; 5de A. de Vries; 6e D. Ruiter; 7de Y. de Vries; 8e A. Bangma; 9e Th. de Jong en 10e C. Lammertsma. Zondag 28 Juni werd gevlogen vanaf Corbeil, 20 K.M. voorbij Parijs, afstand 540 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld om 6 uur precies met Noordenwind. We dachten ook nu weer aan een zware vlucht, aangezien de afstand en de windrichting. Doch dit kwam anders uit. De eerste duif arriveerde reeds even voor 3 uur en .werd om 3.12.58 geconstateerd, eige- naars Gebr. Bangma. No. 2 arriveerde 3.31.8, eigenaar D. Ruiter; 3e 4.17.20, Gebr. Bangma. 4e Y. de Vries, 5.5.20; 5e Th. de Jong 5.8.20; 6e Gebr. Bang- ARUM, 4 Juli. Voor het toelatings examen tot de R. H. B. S. te Harlingen slaagde zonder mondeling examen onze plaatsgenoote mej. Elizabeth van der Leij. Vischclub „Ons Genoegen”. Vol spanning vertrok Zaterdagnacht 2 uur onder begunstiging van fraai zomer weer, de club per vaartuig achter Abbe- ga voo de te houden 2de vischwedstrijd in de Sneekervaart. Kwart over 4 werd door den voorzit ter het sein tot visschen geven. Na afloop van den wedstrijd bleek, dat er slechts 20 baarzen door de 22 le den waren gevangen. De eerste prijs verwierf N. Ebbendorf welke 2 baarzen van 31 c.M. bemachtig de. 2de prijs: W. de Wit met 4 baarzen van 241/2, 23/2, 23 en 20 >/2 c.M. 3de prijs: j. Peters, met 3 baarzen van 26, 23 en 20>/2 c.M. 4de prijs: J. Adema, met 2 baarzen van 25j4 en 24 C.M., welke tevens een prijs ontving voor het vangen van de eerste baars. 5de prijs: P. de Wit met 2 baarzen van 23 en 20/2 c.M. 6de prijs: H. Langenberg, met 2 baar zen van 19 en 18 c.M. 7de prijs: P. de Boer, met een baars van 28 c.M. 8ste prijs: J. Knier, met een baars van 191/2 c.M. Óm 12 uur arriveerde de club weder om aan de kade en behoorde ook deze wedstrijd weer tot het verleden. t Geslaagd voor het toelatingsexa men voor de 1ste klas van het Geref. Gymnasium te Leeuwarden Jan Nawijn en voor het toelatingsexamen voor de 1ste klas der Chr. Kweekschool te Sneek Anna Bootsma, beide leerlingen der Geref. U. L. O.-School alhier. Hoewel men meermalen gepoogd heeft, de echte medicinale VS- pepermunt na te maken.... haar geneel aparte samenstelling blijft de roem van den fabrikant. U proeft terstond, of het de fijne, opwekkende VS-pepermunt is, of „tweedehandsch goedje”. Door de voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannen borg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen, hebt U de beste waar borg voor de zuivere kwaliteit van de echte ^medicinale VS-peper munt. Postduivennieuws. Zondag 14 Juni j.l. hield de Postdul- venvereen. „De Luchtpost” een wed vlucht vanaf Compiegnie, afstand 450 K.M. De duiven werden ’s morgens om 7.15 uur gelost met een sterke N.O. wind. Te verwachten was het, dat dit een zware vlucht zou worden, daar over de geheele vluchtlijn dezelfde wind stond. Slechts 5 van de 18 verzonden duiven zwamen Zondags terug. De eerste arri veerde 4.56.24 uur, eigenaars Gebr. Bangma. De heer Ruiter constateerde slechts 4 minuten later en werd alzoo no. 2. Y. de Vries 5.12.40 als no. 3. Gebr. Bangma no. 4 6.26.3, dezelfde. Maandagsmorgens kwam de rest en zoo werd D. Ruyter no. 6, Th. de Jong 7; Gebr. Bangma no. 8 en 9 en Th. de Jong, no. 10. Als tusschenvlucht werd Zondag 21 Juni vanaf Roermond gevlogen. Te 7.15 uur werden de duiven in vrijheid gesteld met mooi weer en Westenwind. De eerste duif arriveerde 10.3318, eigenaar Y. de Vries. WOMMELS. Tegenwoordig worden velen door het schoone zomerweder uit gelokt buiten eens van de natuur te ge nieten, waarvan dan ook druk gebruik wordt gemaakt, daar de vacantietijd daar is en menigeen na een tijd van noesten arbeid voor een wijle snakt naar eenige verademing. Daar er in deze contreien bitter wei nig van natuurschoon te genieten valt, worden meest tochten georganiseerd. Uitstapjes van diverse clubs zijn dan ook aan de orde van den dag. In dezen tijd meer dan vroeger het geval was worden er schoolreisjes gemaakt, waar door de jeugd in de gelegenheid wordt gesteld, hiermede zijn voordeel te doen, welk standpunt zeker valt toe te juichen. In het laatst der vorige week werd door de laagste klassen onzer openbare school een reisje gemaakt per autobus van den heer J. Boonstra naar het Oranjewoud, onder leiding van het on derwijzend personeel. Dat er genoten is behoeft zeker geen betoog. Veel is er bezichtigd, terwijl men zich in de speeltuin van hotel Tjaarda terdege heeft vermaakt. Dat deze eeft bizondere aantrekkingskracht voor de kinderen had laat zich denken. Nadat men daar een poos had door gebracht, werd de terugreis aanvaard en arriveerde men ’s avonds te half negen weder in de grootste opgewektheid In ons dorp. ’t Was een hoogst aangename dag ge weest. ARUM, 3 Juli. Het is zoo langza merhand traditie getrouw geworden, dat de resp. clubjes en vereenigingen een reisje gaan maken en dan meestal per autobus. De plaatsen, die de meeste attracties bieden, hebben vooral de voorkeur. Bovendien kan het een dag zijn van rijk natuurgenot en leerzame ontspan ning. Zoo maakte de vrouwenclub gis teren een reisje naar Roden. Polo-wedstrijd. Op uitnoodiging van de alhier be staande poloclub „de Waterratten” had j.l. Vrijdagavond 3 Juli, ’s avonds half 8 een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen deze club en de polo-club ..Neptunus” van Sneek. In deze wedstrijd, die onder de be kwame leiding van den F. Piersma van Sneek, welke bij voorafgaande oefenin gen de poloclub alhier, steeds welwil lend ten dienste stond, werd gehouden, bleek, dat onze spelers in het alhiier voorheen onbekende spel geen slecht fi guur maakten. Na afloop werd aan den leider als blijk van waardeering een fraaie sigaret- ten-étui aangeboden. We twijfelen niet, of voor deze sport, die veel overeenkomst bezit met de voetbalsport, zal de belangstelling meer en meer toenemen. Wanneer we deze spreuk nemen in den ruimsten zin van het woord, zal nie mand onzer lezers aan de behandeling van dit onderwerp ook maar het minste bezwaar hebben. Een kruis in de meer maatschappe lijke beteekenis vindt men immers in elke woning van de kleinste tot de grootste. Vraag eens aan de bewoners van het armste hutje, of aan de poort der weel derige paleizen, of ze zonder onder scheid iets weten van een „kruis”, iets dat onafscheidelijk met hun huis, hun gezin, hun positie, kortom geheel met alles is samengeweven. Wanneer de bewoners ons hun ver trouwen hadden geschonken, dan zou zeer zeker het antwoord volgen: Ja, deze tegenslag, die zorg, ziekte of andere wederwaardigheid is ons „kruis”. In dit opzicht zijn onze levens gelijk, allen weten mee te praten van een kruis. Eigenaardig is evenwel, dat dit „kruis” bijna voor alle menschen ver schillend is. Nietwaarl we zijn het er lang niet over eens, wat nu eigenlijk wel een kruis is en wat niet. Dit is zeker, er zijn eenige algemeene dingen, die elk van ons met denzelfden naam zal noe men. Zij liggen in de sfeer van het lij den, ziekte of zwakheid, die de hand die oz 00 graag zou willen werken ver lamt, en een werkzame geest dwingt tot niets doen. Geldzorg, werkelijke zorg voor het dagelijksch brood, tegenslag in zaken die ondanks ijver en werklust als een looden last op onze handelingen drukt, het verdwijnen en wegvagen van onze idealen, de gebreken van den ouderdom, onrust en onzekerheid om trent het einde, en nog veel, veel meer is voor ieder afzonderlijk een kruis. Wanneer de dood iemand wegvoert uit een huis waar men liefheeft, ook daar is bijna altijd een kruis. De gedachte van „het kruis” brengt tot eigenaardige dingen. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat iets, wat dooi de eene mensch een „kruis” genoemd wordt, voor den andere een bron van vreugde en genot is. Nemen we enkele voorbeelden. Wanneer we vandaag iemand ontmoe ten die over te veel vrijen tijd beschikt en heusch niet weet hoe de dagen te vullen, dan vindt deze dat voor zich een „kruis”, terwijl we morgen in gesprek komen met een ander wiens tijd van uur tot uur bezet is en die nooit, zoo klaagt hij, eens een uurtje voor zich zelf over houdt. Of nemen we twee naast elkaar staan de huizen, waarvan in de eene het kruis genoemd wordt dat geen kind geschon ken werd, terwijl in de andere het een kruis is, dat het aantal telkens vermeer dert en alweer een mondje meer zijn aandeel vraagt aan de toch al niet royale disch. Zoo zien we om ons heen voorbeelden te over, die, wanneer we een oogenblik in ons zelf keeren, ons stil doen worden en ons doen afvragen, of al die kleine dingen uit ons dagelijksch leven, die zorgen en dat lijden in werkelijkheid wel een kruis genoemd kunnen worden. Hoe dikwijls zullen we niet na meer in tieme gesprekken met onzje kennissen weer thuiskomende, ons z.g. kruisje met vreugde dragen, in het besef dat wat anderen te dragen hebben, nog veel moeil'.jker is. Hoe weinigen zullen hun kruisje, dat men meent zoo moeilijk te dragen is, willen ruilen voor de moei lijkheden van een ander. Gelukkig diegenen die het kleine kruisje stelt tegenover dat groote Kruis en de Kruisdragende die ons in ’t Evan gelie ten voorbeeld gesteld wordt. Wat zullen we ons bij het aanschou wen van dat groots Kruis bij de Man van Smarten klein gaan voelen omdat wij er iets van gaan begrijpen hoe weinig recht we hebben te spreken van „ons kruis”. Dan zullen we moeten erkennen, dat we dat woord misbruiken om er mee aan te duiden, allerlei kleine onaangenaamheden, die toevalligerwijze niet passen binnen het bestek van onze levensverwachting, kleine dingen die ons hinderen, ons onaangenaam stemmen, omdat wij ze anders gedacht of gewild hadden. Hoe gelukkig en tevreden de mensch die het kruis in de klein menschelijke zin gesproken, moedig draagt, het ombouwt omdat het is: geen kruis dat God u op legde, maar gemaakt door uw eigen handen, gemaakt uit materiaal dat voor heel wat anders en betets bestemd was, die leeft in het besef dat kleine teleur stellingen of tegenslagen in dit leven niet kan zijn ons kruis, wanneer we het stel len naast dat groote Kruis uit het Evan gelie, dat ons predikt gelijkmoedigheid Competitiewedstrijd Kaatsen. De uitslag van de steden wedstrijd van j.l. Zaterdag te Harlingen is als volgt: Harlingen II wint van Franeker I met 4 om 5 en 6-2. Franeker II wint van Harlingen III met 2 om 5 en 6-6. Harlingen I wint van Franeker III met 5-5 en 6-0. Harlingen I wint van Bolsward II met 2- 5 en 6-0. Harlingen II wint van Bolsward III met 3-5 en 6-2. Bolsward I wint van Harlingen III met 3- 5 en 6-6. Franeker I wint van Bolsward II met 3-5 en 6-2. Bolsward III wint van Franeker II met 2-5 en 6-2. Bolsward I wint van Franeker III met 2-5 en 6-2. De stand der partijen is dus nu: gew. 16 12 8 Ledenkaatspartij M.e.to. Zondag werd deze door zeer mooi zo merweer begunstigde ledenkaatspartij gehouden. De uitslag is als volgt: Klasse ouderen: 10 parturen. 1ste prijs: O. Beswerda, J. Hoitsma en C. de Waij. 2de prijs: J. Eerdmans, B. Wolthul- zen en D. IJkema. 3de prijs: F. Kerker, D. Wiersma en G. Miedema. Klasse jongeren: 7 parturen: lste prijs: A. Dalstra, T. van der Mei en Tj. Timme. 2de prijs: P. Bonnema, S. Bosma en R. Cuperus. Zwemmen. Evenals andere jaren had j.l. Zaterdag 4 Juli ’s nam. 3 uur voor heeren leden van onze Bad- en Zweminrichting het afstandzwemmen weder plaats van 1000 en 2000 Meter Dat de belangstelling hiervoor steeds grooter wordt, blijkt wel uit het feit, dat 34 heeren hieraan deelnamen. Aan degene die de afstand van 2000 Meter zwemmend aflegden werd een di ploma alsmede een herinneringsmedaille uitgereikt. Hierin slaagden voor de afstand 2000 M. de heeren: Willem Glasz, Lauerse Plantinga, Pieter Brandenburg, Pieter van der Woude, Gerrit Gerritsma, Valentijn ten Brink, Thomas Kamsma, Ruurd Jorrit- sma, Wietze van de Witte, Keimpe Feenstra, Bouke van der Velde, Klaas Brandenburg, Henry van den Oever, Jan G. H. van Blarcum, Matthijs Otto Eerd mans, Jacob Postuma, Jan Haagsma, Rinnert Sjoerd Haitsma, Izak van Gos- linga, Hendrik Appeldoorn en Jeen Meijer. De afstand 1000 M., waarvoor een di ploma werd afgegeven volbrachten de heeren: Willem Koopmans, Pieter de Vries, Floris Dijkstra, Harmen Lammertsma, Matthijs Keilman, Bert Hofstee, Michiel Galema, Lambertus Hollander en Mar- tinus Sluijter. Na de volbrachte zwemtocht werden allen op koffie en koek getracteerd, het welk de deelnemers zich goed lieten smaken. WITMARSUM, 5 Juli. Begunstigd door mooi zomerweer had heden in de Hertekamp een extra ledenkaatspartij plaats, waaraan 19 parturen van drie personen deelnamen. De uitslag is als volgt: lste prijs: R. Rienstra, J. Nieuwland en K. Bruinsma. 2de prijs: Tj. Anema, Joh. Tolsma en W. Nieuwland. 3de prijs: Tj. Blanksma, Rommert Reitsma en W. Zaagmans. 4. Rients Reitsma, P. Stallinga en D. Bangma. 5de prijs: H. Zijlstra, Sj. Kuperus en S. Katstra. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen en werden na afloop op de bo venzaal van hotel Hofstra met een ge past woord door den voorzitter uitge reikt. Het onlangs vermeldde van 8 parturen op Zondag 2 Aug. a.s. der Groote kaats- partij is foutief, dit moet zijn vrije sa menstelling. 27^ Jaargang Woensdag 8 Juli 1931 No. 53 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Huur een wagen en stuur zelf Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ID.U1M Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1