HOFSTEDE Tandarts NIJK uit de stad. NOEM De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 15 Juli 1931 No. 55 VREDE OP AARDE. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 BRILLEN BREUKBANDEN Uit den Omtrek Stadsnieuws. en A 10 cent de KM. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Heeft men hier zijn voordeel gedaan met het feit, dat de karventer op Zater* dagmiddag en ’s avonds twee maal een bepaald bedrag had afgegeven en was men met dit feit bekend? Hoe het ook zij, een bedrag van f 160 is door de die ven buit gemaakt. De politie heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld en te hopen is het dat spoedig licht in deze zaak moge ge bracht worden. Postduivennieuws. Zondag j.l. had de wedvlucht vanaf Zwemschool Bolsward. De temperatuur van het water bedr. heden 20 gr. C. KIMSWERD, 13 Juli. Onder leiding van het bestuur der kaatsclub, dat te vens de prijzen uitloofde, hielden Zon dagmiddag een 6-tal jongensparturen ’n kaatswedstrijd. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: A. van der Zee, D. Kuipers en S. Ysselstein. 2de prijs: H. Postma, J. Joltinga en S. Bruma. 3de prijs: Y. Ginga, K. Aukema en A. Jagersma. (irootzand 18, SNEEK, Telef. 332 Wij leeren het U11 NIEUWE WAGENS WITMARSUM, 13 Juli. Op de kam- pioenstentoonstelling te Groningen ver wierf de Gordon Setter van den heer P. Steensma alhier, weer 2 eerste prijzen in de hoogste klasse, bestaande uit 2 prachtige zilveren sportbekers. is WOENSDAG 15 JULI De Frlesche Elfsteden motortocht. Deze tocht werd vanuit Gorredijk in twee etappes gereden. De eerste etappe via Oranjewoud, Hindeloopen, Bolsward Leeuwarden. De 2de over Harlingen, Dokkum naar Gorredijk. De deelname was ruim voldoende. Contröle was er in de verschillende hotels door diverse bestuursleden Voor Bolsward was dit in Hotel de Wijnberg, waar ongeveer tusschen half elf en half twaalf de Verschillende rijders de contröle passeerden. We hebben bij de namen der deelne mers geen Bolswardsche deelnemers kunnen ontdekken. speeltuin, en zich een versnapering wel lieten smaken. Dank zij het schitterende zomerweer kon ook een tochtje met de boot over het Paterswoldsche meer gehouden wor« den, wat zeer aantrekkelijk was. Nadat men hier nog eenigen tijd ver toefd had, werden de btissen weer op gezocht en reed men over Norg, Veen huizen, Donkerbroek naar Oranjewoud, waar gepleisterd werd. Ook hier was een prachtige speeltuin wat bij de kinderen wel in den smaak viel. Vooral de kettingbrug was hier voor de jeugd het aantrekkingspunt, ter wijl ook de doolhof, welke nogal inge wikkeld was een mooie attractie was. Toen zich bij de jeugd teekenen van vermoeidheid begonnen te vertoonen, werd na nog ecns getracteerd te zijn over Heerenveen en Akkrum huiswaarts gereden, waar men pl.m. 9 uur arri veerde, opgewacht door een groote me nigte, waaronder vanzelfsprekend vele ouders. Dank zij de goede orde en regeling door het hoofd der school, den heer Van der Kamp, getroffen, kon dit reisje als bizonder geslaagd heeten en zal zeer zeker bij de kinderen nog langen tijd in dankbare herinnering blijven. t De 13e fietsbedevaart naar Dok kum is Zondag j.l. schitterend geslaagd. Meer dan 600 personen hebben aan deze tocht deelgenomen. Er waren onder de pelgrims enkele die reeds om 2 uur in den nacht hun fiets bestegen hadden. in Dokkum werd de plechtige Hoog mis opgedragen door den WelEerw. Heer Kap. J. Hankekamp uit Leeuwarden. De feestpredikatie werd gehouden door Kap. Koopmans uit Workum, terwijl het Workumer zangkoor zeer verdienstelijk de 2-stemmige mis „Perosi” zong. ’s Middags half 2 had een plechtig Lof plaats, waarbij door Pater de Wit uit Bolsward een predikatie werd ge houden. Om half 4 werd de terugtocht aan vaard. WOMMELS, 11 Juli. Maakten verle den week de beide laagste klassen der Openbare Lagere School een reisje naar Oranjewoud, heden was het de beurt aan de hoogste klassen eens een tochtje te maken. Met 2 autobussen van den onderne mer Boonstra werd ’s morgens 7 uur van school afgereden en ging het over Leeuwarden naar Groningen, waar men wandelende de stad bezichtigde, o.m. ’t zoo bekende Sterrebosch. Vandaar werd de reis voortgezet naar Paterswolde, waar voor allen veel te genieten viel en de kinderen zich uitermate vermaakten in de groote WOMMELS Op Initiatief van eenlge kaatsliefhebbers werd alhier een kaats- partij gehouden onder dorpsgenooten. Deelgenomen werd door 30 kaatsers, gerangschikt in 3 parturen van 3 perso nen, zoodat een mooie lijst kon worden samengesteld. Trots de harde wind welke in den be ginne over het terrein blies, zijn er toch prachtige partijen gespeeld. De 1ste prijs werd behaald door: F. Wiersma, D. Faber en B. Anema. De 2de prijs verwierven A. O. lema, P. Heeringa en D. Bosma. De 3de prijs viel ten deel aan het par tuur H. Tippersma, L. van der Leij en Q. Spannenburg. Vele kaatsliefhebbers volgden met belangstelling dezen wedstrijd. NIJLAND. Op de te Sappemeer j.l. Zondag gehouden draverijen behaalde de heer P. Kramer met „Rentinus” een eerste prijs, f500.—. De eind- en overgangsexamens aan het Gymnasium te Sneek. Van het toe^afings-examen zijn ge slaagd alle candidaten, n.l.: T. Asselman te Sneek, IJ. Bootsma te Loënga, C. de Bouter te Sneek, R. Brou wer te Oudehaske, *A. Corée te Lemmer, ♦J. Halbersma te Sneek, *W. Jongkind te Sneek, *A. Karsten te Sneek, Joh. Osinga te Heeg, *A. Slim te Sneek, H. Veenstra te Arum, D. de Vries te Lem mer, P. L. J. de Wit te Sneek, en K. Zwarthoed te Lemmer. Bevorderd zijn van: Klasse I naar II: J« Breeuwsma te Nijland, Br. van der Gaast te Heiden schap, R. Heerema te Sneek, H. Henge- veld te Oosthem, M. Hijlkema te Hei denschap, D de Jong te Witmarsum, H. Oskam te Goënga, J. Rienstra te Oos- terend, J. Wiarda te Sneek en H. Zon- dervan te Oppenhuizen. Afgewezen 5. Klasse II naar III: W. Feenstra te Sneek, J. Gras te Abbega, C. Horsting te Sneek, P. Kloek te Longerhouw, G. Wassenaar te Ijlst. Eén leerling wegens ziekte geen eindrapport Klasse III naar IV: J. Broersma te Sneek, J. van der Gaast te Hommerts, W. Glashouwer te Hindeloopen, P. Huin- stra te Scharnegoutum, •M. Jonkmans te Sneek, K. Oskam te Goënga, H. Tjeer- de te Workum, Th. de Wit te Sneek voorwaardelijk. Afgewezen 2. Klasse IV naar V: J. Christmann te Amsterdam, J. Couperus te Nijhuizum, W. Engelkes te Wommels, F. Haagsma te Sloten, B. Hofstee te Bolsward, J. Jörg te Sneek, J. Kroon te Woudsend, H. Kuipers te Wommels en *M. van der Meulen te ’t Zandt (Gron.), voorwaar delijk. Eén leerling wegens ziekte geen eindrapport. Afgewezen 1. Klasse V naar VI: B. Geerling (afd. B.) te Dorkwerd, S. van Popta (afd. A.) te Oudega (W.), M. Schrale (afd. A.) te Oppenhuizen, voorwaardelijk, J. van der Velde (afd. A.) te Hommerts en W. van de Witte (afd. B.) te Bolsward. zijn meisjes. Bij gelegenheid van de openbare pro motie der leerlingen van het gymnasium werd de conciërge, de heer P. Koopmans door den rector gehuldigd en hem een barometer en een couvert met inhoud aangeboden, nu hij zijn betrekking 12V£ jaar had vervuld. BIJ UWE INKOOPEN DIT BLAD. Wanneer we in onzen tijd aan eiken bewoner van onzen aardbodem de vraag zouden voorleggen: Zijt gij voor of te gen den oorlog? dan is de veronderstel ling gewettigd, dat 99 deze vraag met tegen den oorlog zullen beantwoor- üen. Eigenlijk zou het een overbodige vraag genoemd kunnen worden. Veron derstel dat op een en hetzelfde oogen- blik aan de 1800 millioen aardbewoners deze vraag kon worden voorgelegd, het antwoord „tegen” zou als een geweldige donder door del luchten schallen, een donder met sterker expressie dan een geweldige aardbeving. Indien dit bijna onomstootelijk vast staat, dan vragen we ons af, waarvoor dan een wereldreferendum, zooals de Belgische en Duitsche bladen willen, of een petitionnement waarvan de Neder, landsche Dagbladpers de primeur heeft. Wil men nu werkelijk aan alle menschen vragen of ze werkelijk tegen den oorlog zijn? Dat lijkt ons inziens het grootste comediestuk dat ooit opgevoerd werd. Waarvoor dan dit referendum of peti tionnement? en het antwoord luidt: om een geweldigen druk uit te oefenen op de diplomaten die te Genève bijeen zul len komen en daar willen overwegen of het werkelijk mogelijk is om te komen tot bewapeningsbeperking. Die bijeen komst zal zeer waarschijnlijk gehouden worden in 1932, dus 34 jaar nadat te Den Haag de eerste vredesconferentie gehouden werd. Wat al rampen zijn in die 34 jaar over onze hoofden heen gegaan. We noemen o.m. de oorlog tusschen Enge land en den Boerenrepubliek en de reus achtige menschenvemietiging in den oorlog van 1914. Met deze geweldige voorbeelden voor oogen zal men in alle oprechtheid eer lijk en ernstig de vraag onder de oogen zien, of de volken er toe te brengen zijn hun bewapeningswedloop te staken en minder materiaal te laten aanmaken. Alles wat in de voorbije jaren aan be sprekingen omtrent dit onderwerp is gewijd, is slechts een voorspel geweest tot de groote daad die men in 1932 tracht daar te stellen. Wat is het vertrouwen in de diploma ten, die voor elk land aan deze confe rentie zullen deelnemen, ontstellend klein, dat men meent door een reusach tig referendum liefst de uitspraak van alle menschen in de beschaafde landen een geweldige pressie op hen te moeten uitoefenen, opdat ook zij zich openlijk zullen uitspreken tegen den oorlog. On der den druk van deze meening aller volken denkt men meer heil van de be wuste conferentie te verwachten. Nu zijn we in ons landje niet geheel onkundig aan een petitionnement of re ferendum. We hebben het in het laatste jaar 2 maal mogen meemaken. Een te gen de radio-beslissing van 15 Mei en één tegen de Vlootwet. Geweldige vrachtauto’s waren noodig om de pa piermassa, voorzien van de handteeke- ningen van een gedeelte van ons volk naar Den Haag te transporteeren, maar hoe nietig van omvang is dit vergeleken bij een wereldreferendum een uitspraak van alle menschen. Het resultaat van ’n wereldstemming zou zijn, dat dagen lang alle wegen naar Genève geblokkeerd zouden zijn met vrachtauto’s beladen met een geweldige papiermassa. Al dat pa pier, opgestapeld zou hooger reiken dan de hoogste berg. Een dergelijk plan echter past juist in het raam van onzen tijd. We zijn ge woon geraakt alles groot te gaan doen, maar vragen we ons wel eens af, waar voor deze werelduitspraak. Kort en goed gaat het toch om deze vraag: Zijt gij voor of tegen den oorlog? Zijt gij er dus voor of tegen: dat elke dag, jaar in, jaar uit, 26 millioen gulden wordt uitgegeven voor weerbaarmaking van het volk, voor de aanmaak van kanonnen, oorlogsvliegtui- gen, onderzeeërs en gifgassen? terwijl voor datzelfde geld productieve werken ondernomen konden worden, die mede een einde zouden maken aan de crisis en haar droevige gevolgen. Zijt gij er voor of tegen: dat zeven millioen jonge mannen jaar lijks onttrokken worden aan de samen leving en de productie van nuttige za ken om voorbereid te worden elkaar op de meest geraffineerde wijze te vernieti gen? Zijt gij er voor of tegen: dat de monsterachtige dwaasheid van 1914 op nog gruwelijker wijze herhaald zal worden en Europa gemaakt tot een groot kerkhof? Zijt gij er voor of tegen: dat de wereld opnieuw dat tooneel van ellende moet beleven, die langdu rende crisis, die millioenen mannen en vrouwen broodeloos maakte en zuchten doet in kommer en ellende. Óch, die vragen zijn immers overbodig. Hier is het antwoord niet meer twijfel achtig. Het moest niet noodig zijn na alles wat de jaren 1914-1918 en daarna ons geleerd hebben en met de zeker heid voor oogen, dat een nieuwe wereld oorlog niet denkbeeldig is. Het moest niet noodig zijn thans nog aan de men schen te vragen of zij tegen oorlog zijn. Te veronderstellen dat de heeren diplo maten nu nog niet zullen weten, wat iedereen weet en dat het daarom noodig is hun eens goed in te peperen wat de volkswil is is ons inziens te absurd. Wie honderd menschen vraagt: wat wilt gij, oorlog of vrede? dan zal hon derdmaal het antwoord hooren: Natuur lijk vrede. Zoo ook wie millioenen menschen de ze vraag voorlegt, zal evenzooveel maal datzelfde antwoord hooren, misschien dat zelfs het handje vol belanghebben den bij den oorlog deze vraag in dien zelfden geest zullen beantwoorden. Niemand wil immers den oorlog en toch... geeft de wereld dagelijks 26 millioen uit... zooals men zegt om den oorlog, die komende is, te keeren. Dat is het raadsel van onzen tijd. In geval daarom het wereld-petitionnement ons nader kan brengen tot oplossing van dit raadsel roepen we allen toe: laat niets onbeproefd, dat ons brengen kan tot het „vrede op aarde”. Orleans plaats, afstand 620 K.M. Doordat velt liefhebbers hun duiven inhielden om Zondag a.s. vanaf Bor deaux te vliegen, was er weinig animo. Slechts een 6-tal werd in combinatie met Sneek verzonden. .Van de zes verzonden duiven kwa men slechts 2 stuks terug. Zondagmid dag arriveerde de bekende kampioen van den heer De Ruiter, welke no. 1 wdrd dn Maandagmorgen om <71,43.20 uur no. 2, van Gebr. Bangma. Met deze uitslag heeft de heer D. de Ruiter voor de derde maal het kampi oenschap op de eerste tour oude duiven behaald. Vermeldenswaard is zeker, dat steeds dezelfde duif het kampioenschap be haalde. Het aantal punten op de 8 afgeloopen vluchten door den heer Ruiter behaald, bedraagt 2760. Nis no. 2 Gebr. Bangma met 2365. Zondag a.s. kunnen de meeste liefheb bers hun hart ophalen, er staan n.l. 3 vluchten op het programma. Ten eerste Bordeaux, afstand 1020 K.M. Loslating Zaterdagmorgen 5 uur. Inkorven Dinsdag 14 Juli ’s avonds van 7 tot 7.30 uur te Sneek. Ten tweede Maastricht als laatste vlucht der 2de tour tevens afdeelings- wedvlucht. Inkorven Vrijdagavond 6 uur café De Groene Weide van Van der Werf. Ten derde Zwolle als eerste wedvlucht met jonge duiven. Inkorven Vrijdag avond 7 uur, plaats alsvoren. 27^1 Jaargang waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Het Onweer. Een kort maar hevig onweer ontlastte zich Zondagnacht over onze plaats. Reeds vroeg in den avond begon het in de kimmen iets te flikkeren, als een voorbode dat het traditioneele uur van nachtrust deze avond wel eens iets later kon worden. Ongeveer 12 uur was het hoogtepunt. Onophoudelijk ratelde de donder en hei lichten was niet van de lucht. Op een gegeven moment kleurde de hemel zich aan de Noordkant roodachtig en was het vermoeden gewettigd dat ergens brand ontstaan was. Toen we op de brug bij de Sneeker- poort een kijkje gingen nemen, bleek dat een boerenplaats bij Burgwerd in brand stond. Hoog sloegen de vlammen op; het was een geweldige vuurzee. We zijn Maandagmorgen vroeg eens ter plaatse gaan informeeren. De eige naar, de heer M. H. Galema, wonende aan den weg Burgwerd-Hartwerd stond met enkele van zijn huisgenooten de ruïne aan te zien; niets was gespaard gebleven. Een paar kasten lagen als het eenig geredde huisraad in het gras voor de woning. Veel valt er niet te vertellen, ant woordde de eigenaar ons. Toen we be merkten dat het bij ons ingeslagen was, meenden we dat het alleen bij het ach tergedeelte brandde, en zijn we direct met man en macht aan het blusschen gegaan. Terwijl we hiermee nog bezig zijn, slaat opeens de vlam uit alle hoeken van het huis. Zoo spoedig mogelijk werden toen de huisgenooten bijeen geroepen en hebben we nog getracht iets van het huisraad te redden. De kamers waren echter direct vol rook, zoodat we om ongelukken te voorkomen, hiermee zijn opgehouden. Gelukkig dat de windrichting niet was zooals hedenmorgen, de schuin te genover liggende plaats was zeker ook in vlammen opgegaan. De motorspuit van Witmarsum was spoedig ter plaatse en kon mede uit breiding van den brand voorkomen. Ook in onze stad is een woning aan het Bolwerk door het hemelvuur getrof fen. Gelukkig ook hier geen persoonlij ke ongelukken en wonder genoeg ook geen brand. Alleen wat materieele schade. Zoo vertelde men dat een fluitketel geheel plat geslagen was. t Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een Barnevelder kip van den heer IJ. van Kampen, welke 18 weken oud, reeds aan den leg is, wat niet vaak voorkomt bij zware rassen. Inbraak te Bolsward. Na een lange rustperiode hebben de Bolswardsche dieven weer eens van zich doen spreken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij den heer Nawijn, groentehandelaar en de hiernaast geves tigde Coöperatieve winkel. Het zijn de zelfde panden waar ook bij een vorige inbraak de dieven hun geluk hebben be proefd. Wanneer er eenig verband tusschen de daders van toen en thans bestaat, zijn ze nu gesteund door de toenmaals opgedane ervaring. Bij den heer Nawijn was het geluk hun niet gunstig, omdat de bewoner indachtig de bij een vorige gelegenheid gevoelige geldelijke aderlating geen noemenswaardig bedrag ’s avonds in het benedenhuis achterlaat. Zoodoende heeft men wel alle kasten doorsnuffeld, doch niets kunnen vinden. Bij de Coöperatie had men meer suc ces. WESTERGO, 13 Juli. Landbouw, tuinbouw, veeteelt zijn in Westergo de hoofdmiddelen van bestaan. Zoowel bij den land- en tuinbouw als bij den veeteelt spelen, naast de econo mische factoren, de klimatologische een groote rol. Met angst en vrees vaak, doch altijd met hoop nog, neemt de landman de ongunstige invloeden waar met bekom merd hart, vooral nu in dezen tijd van malaise. Gelukkig stijgen in den laatsten tijd de prijzen van enkele landbouwpro ducten, die op de resp. veilingen In Westergo worden gebracht, brengen gemiddeld iets meer op dan verleden jaar. Voor een paar Weken bestond nu evenwel vrees, dat de aanhoudende droogte, de te veld staande gewassen veel schade zou doen. Ook de greide had het veel te droog. Nu de hoofing was afgeloopen, smachtte het kaalgeschoren land letterlijk naar ’n regenbuitje. Heel wat weilanden zien er armelijk uit. Ook de geringere bemesting die hier en daar, als gevolg van de ma laise, moet worden geconstateerd, zal hieraan geen goed hebben gedaan. Het voorjaar daarentegen schijnt gun stig geweest te zijn voor den grasgroei. Er is deze zomer in deze omgeving veel en goed hooi gewonnen. Thans is er regen gevallen. Het aardrijk is gedrenkt met dit kostelijke vocht. Verschillende tweede gewassen vooral kunnen hiervan profiteeren. •A'T’L. i Kuur eenwagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. UI.U.K.M SOLIED ADRES VOOR - EN BUIKGORDELS lEr I DEJONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1