Dr. J. DE BLOEME CHIRURG H. L. STRAAT De Bolswardsche Courant en Westergoo P. B. VAN HAM AFWEZIG Onder de menschen. n Gemengd Nieuws. Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Stadsnieuws. Uit den Omtrek Woensdag 22 Juli 1931 27— Jaargang No. §7 en A het een of andere spreek- 1 e e o. 10 cent de K M. 'ri fd e J? N b a Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Zwemschool Bolsward. De temperatuur van het water be draagt 16 gr. C. WOMMELS, 18 Juli. Hedenavond had de vrouw van de zuivelarbeider P. B. het ongeluk van een hooge trap te val len, waarbij ze nog al eenige verwon dingen opliep, zoodat de hulp van de geneesheer Dr. Nammensma moest wor den ingeroepen De toestand laat zich echter tamelijk goed aanzien. Er zullen luchtverkeersagenten moeten komen. In de omgeving van de stad San An tonio in den staat Texas zijn twee mili taire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen, waarbij vier militaire vliegers om het leven kwamen. Poolsche majoor gefusileerd. De onder verdenking van spionnage gearresteerde majoor van den Poolschen Generalen Staf Demkowski is door een militaire rechtbank tot de kogel veroor deeld. Demkowski bekende de ten laste gelegde spionnage en deelde mede over tuigd communist te zijn. Het vonnis is j.l. Zaterdagavond te 7>/2 uur voltrokken. Gevolgen van een aardbeving. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat bij de aardbeving te Latacunga een persoon gedood en velen gewond werden. Het stadhuis, twee kerken en andere gebou wen werden met den grond gelijk ge maakt. De aardbeving werd voorafgegaan door verschrikkelijk onderaardsch ge rommel. De belangstelling voor een bandietenleider. Politieagenten en detectives hebben acht personen gevangen genomen, die, naar men zeide, van plan waren Jack Diamond te dooden en zij hebben meer dan dertig machinegeweren, geweren en revolvers in beslag genome». Een te groote vogel voor den Mn. Het verkeersvliegtuig Dl085, dat om 17.20 uur van het vliegveld te Frank fort opsteeg, moest onmiddellijk daarna wegens het weigeren van den motor da len. Het kwam daarbij in ’n tuin terecht De inzittenden, die behalve de beman ning uit twee volwassenen en een kind bestond, bleven ongedeerd en zetten hun reis per trein voort Naar de oorzaak van het weigeren van den motor is men nog zoekende. Een gevangenis belegerd. De gevangenis te Poedoe-Kattai, de hoofdstad van den staat van dien naam, werd door een menigte van verschei dene duizenden personen belegerd, die alle gevangenen bevrijdde. Een afdeeling troepen werd naar de plaats gezonden. De woning en de bu reaux van den president van den be stuursraad werden eveneens aangeval len, terwijl op. verschillende plaatsen brand werd gesticht. De commissaris van politie werd ge wond. De onlusten werden, naar men zegt, door wanordelijke elementen aan gestookt, dat naar het schijnt als pro test tegen een voorstel tot verhooging van de grondbelasting. Kerk ingestort. Tijdens den dienst in de kerk te Lo- anda in Angola (Z.W. Afrika) stortte ’t middenschip in van het kerkgebouw, waardoor een deel der gemeentenaren bedolven werd. Totnogtoe werden twin tig dooden geborgen, terwijl tweehon derd personen gewond werden, waar van tachtig zoo ernstig, dat zij ter ver pleging in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. m; de of o- ns en ie- ié iel n- g: is e- WILLEMSKADE, LEEUWARDEN is weder te raadplegen. Wij leeren het UI I NIEUWE WAGENS De Zuiderzeewerken. De N. V. Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken heeft besloteji dit jaar nog een van de belde thans nog bestaande sluitgaten In den afsluit dijk, namelijk dat in de z.g. Mlddelgron- den, te dichten. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dit gedeelte, ongeveer 2 K. M. lang, evnals het sluitgat in De Vlieter, in 1932 uit te voeren, doch in verband met het voorspoedig verloop van het werk, heeft men gemeend, dat dit dijkvak nog wel in het loopende jaat kan worden voltooid. Met de uitvoering is reeds een begin gemaakt. Voor het volgende jaar blijft dan alleen nog over het ongeveer 2y2 K.M. lange sluitgat in De Vlieter. j- Wij vestigen even de aandacht on zer Lezers op een in ons blad van j.l. Zaterdag voorkomende advertentie der Vereeniging ter bevordering van de Paardensport alhier, waarbij het be stuur de leden oproept ter vergadering op Donderdag a.s., des avonds 8 uur in Café „De Groene Weide”. De mogelijkheid zal worden bespro ken om binnenkort een course te hou den en zal deze beslissing In gunstigen zin zijn, dan is in de eerste plaats aller medewerking noodzakelijk. Moge het bestuur in haar pogen sla gen. opdat deze sportdag voor Bols ward behouden blijve. CHIRURG Spanjaardslaan, Leeuwarden is tot nadere aankondiging Practijk wordt waargenomen door Dr. E. C. D. NIERSTRASZ Willemskade 8b. Plotseling ging het wapen af en de kogel trof hem in het hoofd. Hij werd op slag gedood. De getroffene is gehuwd en vader van één kind. Er zou morgen wapeninspectie ge houden worden. W1TMARSUM, 17/7 ’|31. Naar men verneemt van verschillende personen, die zich bijzonder voor het Petionnement intresseerden en door tusschenkomst van de Dagblad Pers een honderdtal formu lieren hadden ontvangen en huis aan huis gingen ophalen, dan kan men be rekenen, dat hier een pl.m. 600-tal hand- teekeningen zijn verkregen. Op eene bevolking van pl.m. 1400 zie len, gehuisvest in 425 huizen en men 't kinderaantal op 400 en 200 onder de leeftijd van 18 jaar stelt, dan is het se- sultaat, dat 80% hier het Petitionnement hebben geteekend. Voorwaar geen slecht succes. Nieuwe hittegolf in Amerika. De sedert drie dagen heerschende hittegolf heeft reeds den dood van 20 personen veroorzaakt. In Minnesota en Noord-Dakota overleden 13 personen en in Wisconsin 16. Uit Windsor (Ontario) wordt ge meld, dat daar vier personen den dood vonden. Toenemende criminaliteit in Engeland. „Ik acht het mijn plicht om duidelijk te verklaren, opdat iedereen het wete, dat het aantal misdaden in den lande heden ten dage grooter is dan de laat ste zestig jaren.” Aldus verklaarde de rechter Mc Car die Dinsdag bij de opening van de zo- merzittingen van het Assizenhof te Bir mingham. Hij meende echter dat dronkenschap heel wenig te maken heeft met de toe neming der misdaden en dat de oorzaak elders moet worden gezocht. Het merk waardige is dat het aantal gevangenen gestadig afneemt, dat ’t aantal beklaag den vermindert, doch dat het aantal mis drijven veel grooter wordt. Dit komt omdat in steeds meer gevallen de dader óf onbekend blijft of niet kan worden gearresteerd. Tandarts, SNEEK, is vanaf 23 Juli tot en met 2 Aug. niet te consulteeren. Ook uitstel van betaling is alzoo daarI bij in te deelen. Toch maakt het wel eenig verschil of men met een onwil lige of onmachtige schuldenaar te doen heeft. Een onmachtige debiteur heeft aan enkele respijtdagen wel eenige verlich ting, maar zal dit blijvend zijn, dan moet de patiënt na het verstrijken van de ter mijn in staat worden gesteld en ook daartoe willen medewerken om het uit gestelde in te halen. Uitstel van betaling door Hoover’s moratorium is dus een geneesmiddel om een zwakke patiënt te helpen. Echter is nog lang niet zeker of dit afdoende is. Een arts geeft eerst een drank en wanneer die is verbruikt volgt de tweede. Of straks na verloop van één jaar nog een moet worden toegevoegd is vooruit niet te bepalen. Bovendien is tusschen uitstel en af stel niet zoo’n groot verschil. Uitstel is geen afstel, maar er wordt veel uitge steld met de bedoeling het voor goed van de baan te schuiven. Ook in dezen is er de geschiedenis om door verschillende gebeurtenissen de waarheid van onze woorden te beves tigen. Wij willen slechts één voorbeeld aan halen, hetgeen dan verder door onze le zers in de historie bekend, gemakkelijk kan worden aangevuld. Wat wij bedoe len teekent zich af in het proces van den apostel Paulus. In de gewijde bla deren, bij de Handelingen der Apostelen vinden wij dit medegedeeld. Vele perso nen groepeeren zich in deze rechtzaak om den apostel. Eén dezer is de stad houder Felix, die met zijn huisvrouw de leer van den prediker wilde hooren, doch wanneer deze de snaren van ’t binnenste des stadhouders raakt, dan komen de woorden: „Ga heen, tot gelegener tijd.” Voor Paulus beteekenden deze woorden uitstel, dat echter afstel ten gevolge had. Felix had de macht de gevangene los te laten, doch gebruikte het gemakke lijke middel uitstel, waardoor hij de ge vangene onrecht aandeed, terwijl zijn eigen dicht geschroefd geweten tot nog meer ongerechtigheden werd aangezet, ‘als hij hoopt op een losprijs. Vele predikers wijzen hunne hoorders op het gevaar van uitstellen, omdat door de vergankelijkheid der menschen niet vooruit is te bepalen of uitstel hier verademing, laat staan eenige troost zou kunnen brengen. Zij hebben dus de taak hunne menschen te bepalen bij het NU. Zelfs als geneesmiddel heeft in de zen uitstel geen beteekenis. Hoover’s moratorium bracht de men schen eenige hoop, 't Zal moeten blijken of dit verwezenlijkt wordt. Verder lijkt het ons de beste weg, dat op het pro gram van onze dagtaak het woord uit stel zoo weinig mogelijk voorkomt. „Vox”. Chr. Kweekschool te Sneek. De uitslag der overgangsexamens aan de Chr. Kweekschool te Sneek is als volgt: Overgegaan zijn van I naar II: T. Amsterdam, Molkwerum; F. Bou- ma, Hemelum; G. Bruinsma, Wouds- end; C. Drayer, Idsegahuizen; *J. Ebens, Bolsward; B. Hieminga, Knijpe; *A. Hiemstra, Sneek; *M. v. d. Hoek, Hom- merts; *G. Hortsing, Sneek; A. Jellema, Scharnegoutum; L. Koopmans, Ooster- littens; *J. Runia Oude schoot; T. Schaafsma, St. Johannesga; *N. Stall- man, Hindeloopen; U. Talsma, Sneek; H. Tiersma, Joure; A. Tuinstra, Sneek; B. v. d. Veer, Sneek; F. de Vlas, Cu- baard; S. de Vries, Pingjum; *R. van der Werf, Sneek; *A. van der Zee, Hom- merts; D. Zeilstra, Scharnegoutum. Niet bevorderd 4. Van II naar III: H. van Asperen, Koudum; H. Bakker, Wommels; A. de Boer, Sneek; T. Bos ma, Bozum; J. Brouwer, Oldeboom; O. Burggraaf, Lollum; J. Dozeman, Hom- merts; J. v. d. Goot, Wons; A. de Groot, Heeg; S. Heinsma, Schettens; H. Hoeke- ma, Koudum; A. Jorritsma, Lemmer; J. Kuiper, Bakhuizen; S. v. d. Veer, Sneek; G. Slob, Sneek; Y. Visser, Woudsend; K. H. Walda, Oosthem; J. P Wieringa, Sneek; P Wiersma, Sneek; S. Zeilstra, Workum. Niet bevorderd 8. Van III naar IV: •W. Bakker, Sneek; J. Beetsma, Sneek; ♦S. Bergstra, Sneek; *W. Blanksma, Sneek; J. de Boer, Oppenhuizen; R. de Boer, Nijland; S. Dijkstra, Exmorra; B. Holwerda, Makkum; J. Homans, Molk werum; *F. de Jong, Sneek; *K. de Jong, Sneek; *L. Leenstra, Nijega; T. Luinenburg, Hemelum; A. v. d. Meulen, Sneek; *A. Miedema, Leeuwarden; *J. Nijdam, Offingawier; H. Nijhuis, Sneek; •C. van Rennes, Heeg; Y. Hiemstra, Oosterend; J. Schilstra, Koudum; J. Smit, Hindeloopen; T. v. d. Veen, Abbe- ga; *A. de Vries, Sneek; Arend de Vries, Joure; D. de Vries, Oppenhulzen; *A. Ytsma, Sneek; S. v. d. Zee, Hartwerd. Niet bevorderd 2. Zijn meisjes STEDEN WEDSTRIJD KAATSEN. Franeker Harlingen Bolsward op Zaterdag 18 Juli alhier. Deze wedstrijd heeft ’t Zaterdag ver bazend slecht getroffen met het weer. Was de lucht voormiddags reeds niet erg hoopvol, de harde wind deed ver moeden dat ’t misschien ’s middags nog wel droog zou blijven. Toen dan ook om ruim 2 uur scheids rechter Oosterbaan de eerste parturen in het veld riep, was het weer de harde wind maar op de koop toe nemende nogal dragelijk. Lang heeft dit echter niet geduurd. Verschillende malsche re genbuitjes maakten aanteekeningen bij na onmogelijk. De kaatsers trotseerden wind en re gen maar met dit al kwam er van de mooie kaatssport niet veel terecht. Ons inziens werd het ’n beetje geluk spel. Door de harde wind werd er aan den opslag verbazend geknoeid. Franeker I won van Harlingen met 46 tegen 46 punten. Franeker II won van Harlingen I met 64 62 punten. Franeker III verrloor van Harlingen II met 34 48 punten. Harlingen I won van Bolsward 1 met 48 24 punten. Deze laatste partij werd reeds in stroomende regen gekaatst, zoodat het zeer goed gezien was van de besturen, de wedstrijd niet verder te laten door gaan. Zaterdag 1 Augustus zal nu nog de be slissingswedstrijd in Franeker gespeeld worden Ledenkaatswedstrijd Kaatsvereeniging „Bolsward”. Was de competitiewedstrijd op Zater dag zooals men dit noemt verregend, voor deze ledenwedstrijd op Zondag j.l. was ’t uitgezocht weer, wat ook merk baar was aan het groot aantal belang stellenden. Dertien parturen hadden zich voor deze wedstrijd aangegeven. Er werd met groote animo gekaatst. Verschillende partijen speelden 5 eer sten gelijk. De uitslag is: le prijs behaalde partuur No. 6, be staande uit S. Frijling, C. de Way en D. Ykema; 2e prijs partuur No. 13, bestaande uit R. Meyer, M. Wassenaar en W. Bosma; 3e prijs partuur No. 10, bestaande uit Sj. Nota, H. Bosma, J. Hoitsma; en de 4e prijs partuur No. 11, bestaande uit W. Bruinsma, Age Vallinga en J. Jeltema Inbraak te Rotterdam. Maandag heeft een lid van de firma van Kleef ontdekt dat er in den winkel van de firma aan den Binnenweg was ingebroken. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een pakhuis aan de Zwarte Paardenstraat vanwaar zij op ’t binnenplaatsje zijn gekomen waar zij na verbreking van een raamhor in hét kantoor van de firma gekomen zijn. In dit kantoor is de brandkast open gemaakt waaruit voor een bedrag van f5100 aan bankpapier en f700 aan specie is ontvreemd. WOMMELS, 15 Juli. Dat het heden ideaal weer was voor een openlucht samenkomst kon zeker niet gezegd wor den, daar een stevige wind door de boomen gierde en wat de temperatuur betrof, kon men geenszins van zomer weer spreken. Toch werd hedenavond alhier op de muziektent nog een openluchtsamen komst gehouden door de Fr. Prop. Com. voor Geheelonthouding. De blauwe auto arriveerde te ruim 8 uur, waarna men spoedig een aanvang nam het programma af te werken. Als sprekers traden op de heeren M. Braak- sma en P. v. d. Boom, beiden van Leeu warden, respectievelijk voor de N. V. en de N. C. G. O. V.. Door beide sprekers werd op duidelij ke wijze een improvisatie gehouden, waarin bepleit werd de belangrijkheid der Geheelonthouding. Het Onthouderskoor van Oosterlittens verleende hare medewerking door eeni ge liederen op keurige wijze ten gehoore te brengen. Een talrijk publiek woonde deze sa menkomst bij. Onvoorzichtig. Maandagmorgen was de opper- wachtmeester-hoefsmid der marechaus see P. Smit te Zwolle aan het schoon maken van zijn revolver. L Daar komen in de onderlinge verhou dingen van de menschen en soms even eens van verschillende volken, dagen en oogenbljkken voor, die in ihet Iteejken staan van het een of andere spreek woord. Juist die spreekwoorden vertolken menigmaal zoo goed onze bedoelingen, omdat daarin bijna altijd in het kort een alom erkende stelling wordt uitgedrukt. Bovendien is dit terrein publiek bezit en rijk en arm, oud en jong, ieder maakt hiervan gebruik, omdat daardoor som mige dingen aanschouwelijk en kern achtig kunnen worden gezegd. De eerste helft van de Julimaand stond dit jaar in het teeken van Hoo ver’s moratorium. De hoogste man in de machtigste republiek ter wereld sprak enkele woorden, die bedoelden een red dende hand uitsteken naar een volk, dat naar den afgrond ging en op de beurs en op de markt, in menig fabriek en kantoor herleefde alles, 't Was alsof daarin het aanbreken van een nieuwe dageraad scheen besloten. En toch, was het nog slechts uitstel, waarvan hier ge sproken werd. Onwillekeurig kwamen ons bij het be zigen van het woord uitstel enkele spreekwoorden te binnen, die ons aan toonden in welke geest het voorkomt. Wij vonden het allereerst terug in de spreuk: „Stel niet uit tot morgen, wat ge heden doen kunt” en daarna bleven onze gedachten verwijlen bij de woor den: „Van uitstel komt licht afstel”. Wanneer we nu deze beide gezegden samenvatten is daarin toch een symp toom, die ons niet geheel bekoort. Een van mijn vrienden een echte pro-Duitsche van vroeger zou zeggen je mist de geest van: „Sla toe, sla goed, sla raak” en wij zullen in dit geval niet gaarne ontkennen, dat hij heelemaal on gelijk had. Dus niet uitstellen, heden niet en morgen niet en nimmer, doch in-taaie vastberadenheid hoog houden de woor den: Een man, een man, een woord, een woord, Oc^d Holandsch blijft wie daarna hoort; Wie niets belooft, dan wat hij kan, En dat ook doet, die is mijn man. Als ideaal, voorzeker zeer prachtig, maar vele mijlen leggen, tusschen doen en zeggen. En beginnende bij ons zelf met de vraag: „Hebt gij dan nooit iets uitgesteld,” bleven wij reeds het ant woord schuldig, evenwel hebben wij soms ook terdege gevoeld, hoe gemak kelijk sommige menschen iets gaan uit stellen, niet nadenkende bij hun handel wijze. Vooral als het betalingen aan gaat, weten onze zakenmenschen welk een misère ze hebben moeten meemaken doordat telkens weer uitstel werd ge vraagd. Mooie beloften zonder eenige ondergrond zijn gemakkelijk te doen, op het volbrengen komt het ten slotte aan. Uitstel is geen afstel, het is opschor ting. De bedoeling is niet, het op te ge ven, maar het te verschuiven tot later tijd. Wij komen hier tot de vraag: waar onder moet dan feitelijk uitstel worden gerangschikt en wij willen antwoorden: tot de geneesmiddelen. Geneesmiddelen kunnen sommige patiënten genoegzaam helpen, terwijl bij anderen zelfs kracht dadig toegepaste hun doel missen, zij het soms door bijkomende complicatie’s. Indien men dus iets gaat uitstellen ge bruikt men medicamenten, ofschoon niet voor lichamelijk gebruik. Brand te Grouw. Gistermiddag is onder Grouw de boer derij van den heer F. G. van der Wal afgebrand. Een stier kwam in de vlammen om. Van den inboedel werd niets gered. De oorzaak is het omvallen van een petroleumstel. Alles was verzekerd. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeeï Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ■g* 'et 3n •ei ’ri, in '0 i* CT 9 Huur een wagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. itr Inj ;ei ia t i t t UI.U.H.M it i. n Ie st g j- le et ie st in et et ïn DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1