HOFSTEDE örootzand 18, SNEEK, Telef. 332 Dr. A. A. EECEN, OOR-, NEUS-, KEELARTS is afwezig Zaterdag 1 Aug. tot en met Zaterdag 15 Aug. De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 29 Juli 1931 27= Jaargang No. 39 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Onder de menschen. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 n. en 10 cent de K.M. l! „Vox. en Bedrijven I t A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 2 1 6 Kunstmes'thandel Melkproductenfabriek Meubelfabrieken Mosterdmaalderij Schaatsenfabriek Scheepstimmerwerf Schoenmakerijen Schoolgebouwen Slagerijen en vethan- del Smederijen Timmerwerkplaatsen Verfwarenfabriek V ruchtensappenf abriek Wagenmakerijen Watergemaal Steenfabriek Totaal bruto 7 2 1 7 1 6 6 5 5 f 9555. - 9279. - 10321 - 8492 - 10520 - 8174 f De Vereen, voor Evangelisatie al hier, heeft Vrijdagavond in hare verga dering besloten tot evangelist te beroe pen Dr. J. J. Woldendorp, Pred bij de Ned. Herv. Kerk te Stedum. 2. — 3. — 5.— 8 7 1 3 2 1 1 270.30 bedroeg 13.50 9.50 1.— 23.— 1.50 5.25 13.— 3.75 4.40 10.50 7.30 46.50 1.50 4.25 5.— 2.— 15.— Aantal P.K. 3.55 41.10 1.— 15.— 10— 0.90 6.50 2— 12.30 1.— Wij ieeren het U11 NIEUWE WAGENS MAKKUM, 24 Juli. Een emotievolle avond is de avond op bovengenoemde datum geweest voor onze plaatsgenoo- ten. Ongeveer 5 uur hoorde men in het Noordwesten reeds de donder rommelen en vanuit die richting kwam de lucht Autogarages Bakkerijen Bierbottelarijen Boekdrukkerijen Boerderijen Café’s Confectie-ateliers Distilleerderijen Gasfabriek Glasslijperijen Inrichtingen voor wel dadige doeleinden Julianapark Kerkgebouwen Koffiebranderijen en Zwemschool Bolsward. De temperatuur van het water be draagt 18 gr. C. Zwemmen Onder leiding van onze badmeester, de heer H Postema, vertrokken j.l. Za terdag n.m. 25 dezer, per bus 10 dames en 8 heeren, leden van onze Bad- en Zweminrichting, om deel te nemen aan het jaarlijks te houden afstandzwemmen over de Groote Wielen bij Leeuwarden. Dat voor deze overtocht steeds meer belangstelling bestaat, blijkt dat er thans 260 deelnemers uit vele provinciën voor uitkwamen. In afdeelingen van 50 werd de tocht ingezet. Zoo’n tocht stelt de deelnemers niet alleen in de gelegenheid om hun uithou dingsvermogen, maar ook hun vaardig heid te toetsen. Als herinnering voor het volbrengen van deze tocht ontvingen de dames: Antje Koopmans, Grietje Statema, Richtje j Conradi, Antje Roorda, Feijkje Scheffer, Olga Bijlsma, IJbeltje Wouters, Sipkje Rijpkema, Janny Frijling en Hilly Haagsma ieder een broche; de heeren Klaas Brandenburg, Piet Brandenburg, Max Bas, H. Bas, Jeen Meijer, Dirk van der Gaast, Wietze van de Witte Ruurd Jorritsma ieder een dasspeld. Nieuwe aanwinst voor de Gemeente-Reiniging. Hedenmorgen woonden we een de monstratie bij die gehouden werd door de gemeente-arbeiders bij de reinigings dienst. Deze was verrijkt met de aanwinst van een „Vulcan” selbstsauger, die de beerputten leegzuigt. De proef werd ge nomen in het R.K. gesticht naast de St. Franciscuskerk alhier. Aanwezig waren verschillende autori teiten zooals de Ed. Acht. Heer Burg, meester S. J. Praamsma, de wethouder Lunter en eenige raadsleden. Nadat de buigzame slangen ter leng te van 32 M. gelegd waren, werd de ketel luchtledig gemaakt. Dit geschiedde door een handpomp, die een glas met gasoline leeg zoog. De gasoline werd verspreid door een sproeier (in den ketel). Toen het glas leeg was, werd boven in de ketel een brandende lucifer geworpen, die een explosie veroorzaakte. Daarna werd de toevoer naar de ke tel geopend en de zuiging begon. De eerste proef gelukte niet geheel, maar daarna werd een tweede aange wend. Wanneer de vulling zonder stoor nis gebeurt (zooals bijv, met water) kan de ketel in 45 seconden gevuld zijn. Als vermoedelijke oorzaak van de eerste mislukking werd opgegeven, dat de buizen niet goed genoeg gesloten geweest waren, of dat de gasoline deels verbrand was. Door het laatste kan er dan geen goede ontploffing komen. Bolsward blijft niet achteraan, maar doet mee aan de wonderen der tech niek. stadgenoote Mej. Jacoba R. Terhenne, thans te Oegstgeest, leerlinge det Kweekschool voor Bewaarschoolhoude- ressen te Leiden. en veiligheidsmaatregelen, nog wel met meerdere aante vullen. Het is te begrijpen, dat een mensch gaarne wil weten waar de belastingpen- ningen blijven. Wij hebben dan ook me nig gemeenteraadslid ontmoet, die, wanneer hij op zijn kiesvereeniging een causerie hield over de gemeentebegroo- ting, hij daarbij een dankbaar gehoor aantrof, omdat velen wel eens een blik willen werpen in huun gemeentehuis houding. Belasting is dwang, omdat anders de staatsmachine niet in ’t spoor kan wor den gehouden. Werd dit element uitge schakeld dan begon het op een offer te gelijken en zou blijken dat slechts en kele groote vaderlanders daartoe het hunne gingen bijdragen. Velen ófferen bijv, liever aan Bachus waarbij een deel indirecte belasting is ingesloten, dan dat daarvan een klein deel directe belasting wordt betaald, terwijl hun gezin mede profiteert en eigen lichaam wordt gespaard. Belasting moet dwang zijn omdat vrijwillige heffing alles hopenloos in de war zou sturen. Het eigen ik der men schen zou vooral op dit terrein staan boven het gebod der naastenliefde. De sombere stemming in het belas tingkantoor is ons inziens reeds daar van een bewijs, omdat slechts een en keling voor zijn buurman wil weten, hoeveel zijn zuiver inkomen is. Zonder cijnsplicht zal het echter niet kunnen gaan, want dan wordt iedere staat, on verschillig met welke regeeringsvorm, „een chaos”. t Te Rotterdam slaagde voor de acte Nuttige Handwerken onze vroegere POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 18 Juli hadden de drie wed vluchten plaats vanaf Bordeaux, afstand 1020 K. M., Maastricht 240 K. M., beide met oude en Zwolle als beginvlucht met Jongeduiven. Dat er niet veel duiven voor Bor deaux waren, was wel te verwachten, gezien de afstand welke niet in 1 dag kon worden gevlogen. 5 stuk werden Dinsdagavond voor de vlucht Ingekorfd. Zaterdagmorgen werden ze gelost om 6.30. De eerste duif uit Bolsward arri veerde reeds Zondagmorgen om 11.20.10 eigen aan Y. de Vries, wat zeker een prachtige prestatie is daar het op den dag van lossing slecht weer was. Dinsdagavond bereikte de eerste duif van Th. de Jong om 7.35.5 haar hok en Donderdagmorgen om 11.37.15 werd No. 2 van dezelfde eigenaar geconsta teerd, waarmede in Bolsward 3 van de 5 verzonden duiven deze afstand heb ben afgelegd. Uit Friesland werden ongeveer 44 duiven naar Bordeaux verzonden. Zondags bereikten slechts 5 stuks haar hok. De eerste in Joure om 6.30 ’s-morgens. De tweede te Leeuwarden om 9 uur, dan volgt Bolsward als No. 3. Terwijl Sneek met 19 verzonden dui ven Zondags geen enkele terugzag. Maastricht werd gelost om 7 uur. De eerste duif arriveerde om 11.7, eigenaar Y. de Vries. De verdere uitslag is als volgt 2.6.8.9de D. Bangma 35.7.11de, Y. de Vries, 10de Th. de Jong Dif was de laaste wedvlucht der oude duiven, tweede tour. Het Kampioenschap werd behaald door den heer Y. de Vries, terwijl D. Bangma als 2e op hem volgde. Tenslotte de eerste vlucht met jonge duiven vanaf Zwolle. 77 stuks werden verzonden en op een dergelijke kleine afstand gaat het er om wie zijn duiven het eerst te pakken heeft, daar jonge duiven gaarne een beetje op het dak blij ven zitten. Bij het openen der klokken bleek het dat er 32 waren geklokt. De eerste 10 prijzen waren de volgen de: No. 1 A. de Vries, 2 en 6 D. Bang ma, 3, 5, 7, 10 Y. de Vries, 4 D. Hoeben, 8 D. Ruiter en 9 A. Bangma. Zondag j.l. werd met jonge duiven gevlogen vanaf Zutfen. Om 8 uur gelost, arriveerde de eerste duif om 10.10.1. Ei genaar Y. de Vries De uitslag is verder als volgt: 2.3.7.Ö. Y. de Vries, 4.5 Th. de Jong, 6 P. v. d. Zee, 8 C. Lammert- sma, 10 D. Bangma. A.s. Zondag wodt gevlogen vanaf Die- ren-Doesburg afstand 120 K. M.. Inkor ven Vrijdagavond 7 uur precies, in Café „De Groene Weide” van v. d. Werf. Aan Gas- en Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. een dikke portefeuille te voorschijn, waaruit verscheidene van die zelfde soort biljetten, als wij allen hadden te voorschijn kwamen, die de man hij was vrachtrijder voor zijn clientèle moest betalen. Zijn woorden hadden de stilte ver broken en van het eene eind tot het an dere van het gebouw geklonken. Ze ga ven ons de moed direct daarop tot hem de opmerking te maken: „U is hier de eenigste, die nog wat verdient.” Eindelijk was het onze beurt en wij deden net als de anderen die voor ons waren geholpen, wij noemden het be drag dat wij wenschten te betalen en gaven ons biljet over. Vervolgens kwam de beurs te voorschijn en wij telden het genoemde bedrag neer, hetgeen door den ambtenaar werd opgestreken. We waren klaar, verlieten daarna door de vestibule het gebouw en ston den op straat in de frissche lucht. Het was ons daar te kalm geweest, dan nog liever op straat te midden van ’t straat gewoel. Het was precies alsof de men schen daarbinnen zich niet durfden uit leven. Wat is eigenlijk belasting en het kortste antwoord hierop moet zijn, be lasting is een gedwongen opbrengst van gelden door de overheid binnen haar gebied van de inwoners geheven ter voorziening in de algemeene be hoeften. De dwang is er dus bij, gelijk ieder op zijn aanslagbiljet kan lezen, waar men verwittigd wordt te betalen en bij verzuim wordt vervolgd. Gelukkig is bij dit alles nog een lichtzijde, het gaat voor de algemeene behoeften. Niet dus voor de ambtenaren om te verdeelen of voor de vriendjes van een minister, die met een kruiwagen wat kunnen opha len. Maar wie belasting zegt, moet daar aan toevoegen „voor 't algemeen”. Er zijn vele algemeene behoeften als on- De uitslag van de aanbesteding verbouwing der Rijkszuivelschool alhier is als volgt: C. Lammertsma L. van der Veen D. Feenstra Hollander en De Boer R. F. Feenstra H. Jorritsma allen alhier. Begrooting f 8300. 134 Het bruto winstsaldo f 13.897.62 Hiervan blijft na af schrijving van f 4888.28J/2, betaling aan de gemeente van f 4355.221/2 aan rente, nog over 'n netto-winst van f 4654.111^ Conform de Beheersvordering zal met dit winstsaldo worden gehandeld. een pakhuis oude-juffrouw meteen hondje; een dienstmeisje die nog vlug een mantel over hare witte schort had geslagen, toen zij haar keuken verliet en al deze menschen wachtten en zwegen alsof zij in de grootste gelatenheid hun vonnis aanhoorden of ondergingen. Toen wij binnenkwamen, waren ver schillende personen ons bij name be kend, wij knikten vriendelijk, doch kre gen ternauwernood een klein knikje te rug. En het was precies alsof de aan wezige atmosfeer ook op ons direct in vloed uitoefende. Daar was echter nog een punt van overeenkomst, allen had den in hun bezit een groot biljet, het welk de een uit zijn kiel, een ander uit de binnenzak, een derde uit zijn porte feuille, een vierde uit het taschje, nog een ander uit zijn beurs tooverde. Dat biljet bracht ons op deze plaats, dat bil jet werd door den man achter het loket aangenomen, zorgvuldig nagezien en aangeteekend en aan de betrokken per soon teruggereikt. Waar wij waren? Wij waren met al die haastige menschen in onze dagen van de twintigste eeuw, van zijn vlieg tuigen, propellertreinen en snelheidsre cords met nog veel meer, terecht ge komen op het belastingkantoor, waar alles en allen kalm waren. Wij kwamen met de anderen om onze belastingpen- ningen te betalen, zooals dit geregeld was volgens de aangifte of volgens ’t’ knijp- en piepsysteem, gelijk dit soms wordt genoemd. Na ons trad een man binnen in een blauwe kiel op klompen loopende. Pas had hij de deur gesloten of hij slaakte een zucht, toen hij meer tot zich zelf, dan tot de anderen sprak: „Nog krek as fan ’e moam, wat is dat un lest.” Meteen haalde hij uit de binnenzak van zijn vest, dat hij onder zijn kiel droeg Gas- en Electriciteitsbedrijf der Gemeente Bolsward. het jaarverslag 1930 van het Electriciteitsbedrijf der Ge meente Bolsward ontleenen we het vol gende: Algemeen overzicht Gasfabriek. Het betaald gekregen gas steeg met 5.437 kub. M. Het gasverlies daalde met 33.808 kub. M. Dit gunstig resultaat wordt toege schreven aan de vernieuwingen aan het hoofdbuizennet en de dienstleidingen, welke ook weer in 1930 plaats vonden. Voor de toepassing van gas voor ver warming en industrie werd weer de noodige propaganda gemaakt. Van 712 Juli was hier de Ned. Bakkerij Tentoonstelling (N.E.B.A.T.). Op deze tentoonstelling kwam dit be drijf uit in een mooien stand met de nieuwste toestellen, o.a. ook met een gasbanketbakkersoven en een hotel- gasfornuis in vol bedrijf. De verkoop der bijproducten kan Theehandel het zachte weer in aanmerking geno men bevredigend genoemd worden. De kolen werden regelmatig aange voerd en waren over het algemeen van zeer goede kwaliteit. De technische en financieele uitkom sten van het bedrijf kunnen gunstig genoemd worden. Dcor commissie en directeur werden nog enkele verbouwde gasfabrieken be zichtigd. Op 26 November besloot de Raad over te gaan tot het verbouwen van de gasfabriek. Deze verbouwing zal in 1931 plaats vinden. De ovens vereischten voordurend op lettendheid, daar kluizen, montuur, en verankering in geen besten staat meer verkeeren. Vooral de oude retortmonden vroegen veel onderhoud. De aangevoerde kolen kostten, met inbegrip van vrachten en losloonen f38.767.43, of per ton f 12.72 (tegen f 12.49 in 1929, f 13.— in 1928 en f 14.16 in 1927) franco in de loods. Een kleine hoeveelheid uitgezonderd, werden de benoodigde kolen gekocht door bemiddeling van de commissie tot gemeenschap pel ij ken kolenaankoop in de 3 Noordelijke provinciën. Gasproductie. De gedistilleerde 3.217.000 K.G. ko len brachten volgens den stationsmeter op 1. 093.730 kub. M. koolgas of per 100 K.G. 34,— kub. M. De grootste gasproductie per etmaal was 4160 kub. M. op 9 Jan.; de klein ste 1420 kub. M. op 18 Mei in normaal bedrijf. Op 17 Juni was de productie niet grooter dan 1280 kub. M„ daar toen het bedrijf eenige uren stil lag we gens buizenschoonmaak. Gemiddeld werd per etmaal gemaakt 2992 kub. M., tegen 3059 kub. M. in 1929; 2912 kub. M. in 1928. De grootste maandproductie bedroeg 113.225 kub. M. (Jan.). De kleinste derwijs, onderhoud wegen, straten, wal- maandproductie bedroeg 66.890 kub. len, bruggen en vaarwaters, brandweer [m. Deze cijfers waren in 1929 resp. 2 113.220 kub. M. (Dec.) en 67.500 kub. M. (Juni). Gasproductie per inwoner 158.8 kub. M. tegen 160 kub. M. in 1929; 151.9 kub. M. in 1928 (berekend naar het aantal inwoners op 31 Dec.). Het bruto winstsaldo bedroeg dit jaar f30.113.59/2 Hiervan blijft na afschrijving van f 10.400.betaling aan de Gemeente van rente ad f 3022.02’/^ en recognito ad f 5000.(voor het hebben van bui zen in de straten) nog over: een netto winst van f 11.691.57. Voorgesteld wordt dit winstsaldo overeenkomstig de beheersverordening te voegen bij de re serve. Algemeen overzicht Electriciteits bedrijf. De stroomverkoop steeg aanzienlijk. De financieele uitkomsten zijn we derom gunstiger dan die over 1929. De winst bedroeg f 4654.11 y2 tegenover f 2449.651/2 in het vorige jaar. Het bedrijf is thans de moeilijke jaren te boven. Het gunstige resultaat over 1930 be haald, heeft weer aanleiding gegeven tot stroomprijsverlaging, welke op 1 Jan. 1931 inging. Gedurende de N.E.B.A.T.-week kwam ook het G. E. B. met de nieuw ste toestellen in een fraaien stand op de tentoonstelling uit. De prijzen bedroegen: Volgens enkel tarief (IA) 37 cent per Volgens dubbel tarief (IB) 40 cent per K.W.U. (in speruren) Volgens dub bel tarief (IB) 25 cent per K.W.U. (daarbuiten). Volgens gemengd tarief (IC) 25 cent per K.W.U., benevens een vastrecht, af hankelijk van het aantal lichtpunten. Op 31 Dec. bedroeg het aantal ver bruikers 382 onder verdeeld in 297 voor licht en 85 voor licht en kracht. Het aantal verbruikers vermeerderde met 26. Motoren waren geplaatst in: Aantal mot. 3 21 1 7 6 3 4 1 3 1 Wij stonden „en file” te wachten, tot het onze beurt wis. Kalm als altijd, hamen wij onze logenooten eens op, die met ons hetzelfd: voorrecht te beurt viel en die evenals wij door den man aan de andere zijde van het loket moes ten worden geholpm. ’t Was er zeer vil in de kleine wacht kamer, waar aller medewerkten om de geregelde volgoïde te houden, waar niemand een wcord sprak, waar som migen gluurdei naar den ambtenaar achter het traliiwerk, andere door het raam in de achergelegen tuin, nog an deren het geboiw opnamen in zijn om vang, doch alen dit gemeen hadden, dat ieder op jijn beurt paste. Onze gedachten gingen een vergelij king maker met het loket van een spoorstation Daar, haastige nerveuse menschen de staan te trippelen tot het hun eindeljk gelukt is een plaatskaar tje te benachtigen. Daar dampende, puffende öcomotieven, waarvan elk ge luid der Jtoomfluit het publiek nog ze- nuwachtger maakt. Daar laatkomers met göote koffers, die precies het laatste nippertje weten, vlug hun abon- nemen. laten zien en hijgend in een cou pé neaploffen. Daar haast, reuze haast en hiir kalmte, bijna een ijzige kalmte. Wat een geweldig contrast. Varen deze menschen dan allen zul ke talme menschen? We gingen ze op- neiaen, daar was een slagersjongen met eei witte kiel en wie de goocheltoeren vm zulke knapen ziet, wanneer ze met v.iegende vaart op hun fiets door het publiek rijden, weet dat het type kalm nu juist niet hun deel is. We zagen een schipper in zijn blauwe trui en man chester broek, verder een veehouder die in de hoofing was en die het zon nige weer aandreef om weer thuis te komen. Ook deze beiden even kalm als de anderen. Een kantoorjongen; knecht, een 12 UI.U1M SOL1ED ADRES ZOOR - EN - Huur eenwagen en sliiur zeil Leesgeld fr. p. p. per half j>ar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1