De Feesten te Witmarsnm. en S' I De Bolswardsche Courant en Westergoo 11 No. 61 Onder de menschen. Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Stadsnieuws. Woensdag 5 Augustus 1931 en A „VOX”. 10 cent de KM, be- D. Ch. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Rijkheden en spreken soms van een kruis, dat ons is opgelegd, om dat wij de zor gen des naasten voorbijzien. Een troost is het voor ons, dat wi weten dat door Onze Vader in den He mel nimmer een kruis op onze schou ders wordt gedrukt, dat daarop niet past. Ook dat doet in moeilijkheden het hoofd opwaarts heffen. t Bij den landbouwer Teerenstra o/d Hartwerd had een der jongens het onge luk een polsader door te snijden. Zwemschool Bolsward. De temperatuur van het water draagt 22 gr. C. 15 18 21 Toen we Zondagmorgen ongeveer 9 uur door Witmarsum fietsten, was alles nog in ruste en niets deed vermoeden dat de eerste dag der driedaagsche feest viering was aangebroken. Als type van een welvarend Friesch Wij leeren het UI I NIEUWE WAGENS U moge gegeven zijn nog vele jaren van een welverdiende rust te mogen genie ten. Als herinnering biedt spreker namens Hevig bloedende werd getracht thuis deze wonde te verbinden, wat niet ge heel gelukte, zoodat de heer Teerenstra ten einde raad maar met de jongen naar Bolsward reed om hulp bij een onzer doktoren te vinden. Toevallig was geen der heeren Dok toren thuis. Na een uur mocht het ge lukken, dr. Andela, die in Blauwhuis zit ting hield, op te bellen, die onmiddellijk per auto terugkeerde en direct de pa tiënt onder behandeling nam. De jongen had in die tijd heel wat bloed verloren. Dr. Andela oordeelde een ziekenhuis behandeling noodig, zoodat de patiënt onmiddellijk naar Sneek vervoerd is. Het bleek bij onderzoek, dat eenige peezen waren doorgesneden. Hedenmorgen was de toestand nor maal. t Ons Muziekcorps „Hollandia” heeft op de Zondag te Heerenveen, ter gele genheid van de „Haniwo” gehouden concertwedstrijd in de le afd. Fanfare een zeer goed figuur gemaakt. Voor het le nummer behaalde men 51 punten en voor 't 2e nummer 54 pun ten. Totaal 105 punten, zijnde het hoogsi aantal punten in het geheele concours. De gewonnen prijzen bestonden uit: ’n zilveren lauwertak voor de le prijs; 'n zilveren lauwerkrans voor 't hoogste aantal punten van het geheele concours; 'n verguld zilveren medaille voor hef hoogste aantal punten Harmonie en Fanfare. Een bijzonder woord van hulde aan Directeur en leden is hier op z’n plaats. Met moed en volharding vooruit hee ren. Er zijn nog hoogere afdeellngen voor U bereikbaar. f Geslaagd te Utrecht voor hef Mulo- diploma A, onze vroegere plaatsgenoot J. A. Riemersma, thans te Baam. Afscheid meester Van Santen. Vrijdagmiddag had te ruim 3 uur in de gymnastiekzaal van de R. K School de afscheidshuldiging plaats van den heer Van Santen, Hoofd der Jongens school. Onder de verschillende genoodigden merken we op: de Eerw. Hrn. Geestelij ken der beide parochiën, ’t Dag. Best, on zer gemeente, Schoolbestuur, verschil lende Hoofden der Scholen van open baar onderwijs, het onderwijzend per soneel der school met de kinderen. Onder hartelijk applaus der kinderen wordt meester Van Santen en familie door pastoor Ellerbeck binnengeleid. Als Voorzitter van het Schoolbestuur en Eere-Voorzitter van het feestcomité heet Z. Eerw. allen welkom en dankt bij voorbaat voor de belangstelling. Het doel van deze middag is, meester Van Santen bij zijn afscheid van de school een dankbare hulde te brengen. Aller eerst brengt spreker dank aan de Com missie van voorbereiding, waardoor het Vischclub „Ons Genoegen”. Prachtig weer, een goede vangst en een prettige stemming, deze drie eigen schappen kenmerkten den 3den visch- wedstrijd welke j.l. Zondag in de S*nee- kervaart werd gehouden. 34 baarzen, benevens een snoek bo ven de wettelijke maat werden ver schalkt, door 22 leden. 1ste prijs: R. van der Schaaf Sr., be nevens een prijs voor de 1ste baars die werd gevangen. 2de prijs: Sj. Koopmans, idem voor de 2de baars. 3de prijs N. Ebbendorf; 4de W. Spoelstra; 5de J. Peters, 6de P. Bra- kels; 7de L. Muller, 8ste P. de Boer; 9e G. Tigchelaar; 10e W. de Wit; 11de KI. Koopmans; 12de P. de Wit, 13de St. Ruiter; 14de R. Nieuwenhuis; 15de J. de Wit, benevens extra prijs voor de 3de baars. -Ongeveer 1 uur meerde de club, wel voldaan over het behaalde succes, aan de Kade. Van den Inspecteur van het onderwijs was bericht van verhindering ingeko men. Namens het feestcomité sprak thans den heer T. v. d. Zee. Spreker heeft met zeer veel genoegen deze taak aanvaard, teneinde de gevoe lens der oud-leerlingen op dezen dag te vertolken. Gij die thans staat aan het einde van Uw loopbaan, wij zeggen U namens de oud-leerlingen dank. Die dank gaat uit naar den opvoeder en meer speciaal naar den Katholieken op voeder, die niet alleen zag het wereld lijke, maar eerst en vooral oog had voor de kinderziel, dat kostbaar kleinood doof de ouderhand aan U, meester, over gedragen. Die moeilijke taak hebt ge op _U genomen met veel liefde. Niet altijd was het succes evenredig aan de moeite maar dat heeft U niet weerhouden, om, zelf man van karakter, ook te trachten die heerlijke eigenschap Uw jongens bij te brengen. Wanneer we dit overdenken, dan wor den we stil en valt het spreker zwaar dan past alleen een stil gebaar, dat is de handdruk die vertolkt meer dan woorden kunnen zeggen. Spreker biedt als cadeau aan een club fauteuil voor meester zelf en een voor zijn Echgenoote. Hierna is het woord aan den heer Burgemeester. We beginnen, aldus spre ker, allen met veel ambitie aan onze le venstaak, maar niet allen is ’t gegeven die taak te voleinden. Aan U meester Van Santen is het gegeven die taak tot het einde toe te volbrengen. Het onderwij- zersambt is niet altijd even gezien. Gij hebt U daaraan niet gestoord, maar vele jaren Uw beste krachten gegeven aan de opvoeding der jeugd, daarom wil ook het Gemeentebestuur niet achter blijven en U op dezen dag hartelijk dank bren gen. De heer F. J. Bruinsma spreekt namens de Schoolcommissie, waarvan de Voor zitter door ambtsbezigheid verhinderd is. Ook deze spreker memoreert dat de opvoeding der jeugd voor meester Van Santen een levenstaak geworden is. Meester van Santen spreekt hierna woorden van dank tot allen die deze feestdag hebben voorbereid. Met ge mengde gevoelens is deze dag verbeid, omdat aan de eene kant, de rust wel toelachte, aan den anderen kant ook eenigen weemoed, omdat het afscheid daar is. Nogmaals zegt spreker dank voor de vele en mooie cadeaux. Wanneer tenslotte Pastoor Ellerbeck nog eenige dankwoorden spreekt, is hiermee de huldiging afgeloopen. Schoolbestuur in staat gesteld is deze middag te organiseere'n. We hebben tegenover meester Van Santen een eereplicht te vervullen, om dat hij was een trouw dienaar, een bes te burger en goed paedagoog. Volgens het programma zal nu eerst de huldiging der kinderen plaats heb ben, die onder leiding van mej. Wolke enkele liederen zingen, waarna een der jongens namens de leerlingen met een leuk gedicht, aan meester hun cadeau (bestaande uit een rookstandaard) aan biedt Vervolgens is het woord aan den heer Ridder, die namens het onderwijzend personeel ednigej ^evoelkolle .woorden van dank spreekt en ais blijvende her innering een Kruisbeeld aanbiedt. Hierna spreekt meester Van Santen eenige hartelijke woorden tot de kinde ren, dankt hun in de eerste plaats voor het mooie cadeau en hoopt dat deze jon gens steeds getrouw de school zullen be zoeken, de lessen hun gegeven tot zich zullen nemen, opdat ook, zij later zullen worden mannen van karakter. Namens het Schoolbestuur spreekt dan Pastoor Ellerbeck. We staan hier thans, aldus spreker, om een plicht van dankbaarheid te vervullen. 32 jaar lang hebt ge gewerkt aan de opvoeding der jeugd. Ge hebt gedeeltelijk van de ou ders overgenomen de zware taak der opvoeding van hun kinderen. Al die ja ren heeft Uw werk aan die verwachting beantwoord, niet alleen door Uw leiding maar ook door Uw voorbeeld. De mees ten der jongens zijn door U gevormd tot godsdienstige menschen. Velen tot een sieraad voor Kerk en Maatschappij. Die grondslag op de school gelegd, kan zoo zegenrijk werken in de toekomst dorp uit de bouwstreek kan Witmarsum zeer zeker wedijveren met gelijksoortige dorpen. De uitbreiding aan den Bolswar- der weg toont dat ook op architectonisch gebied in Witmarsum krachten schuilen die iets mooi’s weten tot stand te bren gen. En niet alleen op dit gebied, ook op ander terrein zijn er in dit dorp man nen met een heldere kijk op de heden- daagsche toestanden. Reeds meer dan eens heeft ook Witmarsum getoond wat door onderlinge samenwerking te be reiken valt. Telkens weer valt het me op dat Wit marsum als dorp iets anders is dan hei gewone type. Men leeft er meer mee met zijn tijd, mogelijk ook al door de gun stige ligging aan tram en verkeersweg. Was het dus dien Zondagmorgen vroeg erg rustig, al spoedig werd ’t le vendiger. Hier en daar werd de driekleur uitgehangen en ook op de torenspits ver scheen weldra de vlag. Het was vandaag de kaatsdag, waar over U elders in dit blad een uitvoerig verslag kunt lezen. Op het feestterrein was het omstreeks één uur reeds gezellig druk. De inrichting van dit ïeestterein is keurig verzorgd. Rondom dit bij uitstek gunstig gelegen terrein (de Hertekamp) staan tenten en kramen opgesteld. Een groote consumptietent, waarin een too- neel voor opvoering der revue, Directle- tent, een zweefmolen, hoeplatenten, Wa fel- en oliekoek kraam, vlschtent, nogat- en suikerkraam, slagtent en zooiets van een beweegbare schijf of looper. Kortom een complete kermis, zooals men dat hier noemt. Natuurlijk waren de mees ten van deze amusementen wegens den Zondag gesloten. Het kan er zeer gezellig worden. Maandagmorgen. Het weer is uitste kend, wel ’n beetje harde wind, maar daarom de meeste kans op gunstig weer. Te ongeveer 10 uur opent op het feestterrein de heer Piekema,Voorzitter van het feestcomité, de bijeenkomst. Deze dag staat in het teeken der mu ziek. Bondsconcours van den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Spreker roept een hartelijk welkom toe aan den Eere-voorzitter Burgemees ter Okma, Eereleden, Bondsbestuur en Directeuren der verschillende vereenigin- gen. Spreker hoopt dat dit concours in alle opzichten mag slagen. Hierna is het woord aan den Eere- voorzitter Burgemeester Mr. Okma. Spreker heeft met veel genoegen de taak, dit concours te openen aanvaard. De eenheid die moet heerschen in de muziek, meent spreker ook te beluisteren in het vereenigingsleven in Witmarsum. Juist die eenheid onder verschillende vereenigingen maakt het mogelijk der gelijke feesten op touw te zetten en te doen slagen. Met de wensch dat de feesten begun stigd door mooi zomerweer mogen sla gen, opent spreker deze concoursdag. De Voorzitter van den Fr. Bond boven genoemd de heer L. S. Hilarides, spreekt thans nog enkele woorden en consta teert met genoegen dat dit concours in Witmarsum gehouden kon worden. Spreker biedt namens het Bondsbe stuur aan de jubileerende muziekver. „Frisia” een bloemstuk aan. De heer S. Althof als voorzitter van Frisia dankt met enkele woorden het Bondsbestuur voor deze attentie en spreekt de wensch uit dat de Fr. Bond in alle opzichten tevreden moge zijn over de concoursdag te Witmarsum. Direct werd hierna een aanvang ge maakt met de 4e Afd. Fanfare, na welker afloop de volgende uitslag bekend ge maakt werd: Oefening kweekt kunst, Wirdum, di recteur P. de Ruiter, le prijs, 51 pnt. Harmonie, Balk, dir. A. C. Visser, 2e prijs, 50 pnt. Lyts bigjin, Ried, dir. P. de Ruiter, 4e prijs, 43 pnt. Volharding, Blija, dlr. B. B. Reitsma, 4e prijs, 41 pnt. Apollo, Opeinde, dir. G. Vergnet, 4e prijs, 41 pnt. Nim ’t sa ’t is, Boomberguni, dir. G. Vergnet, le prijs, 50 pnt. Fanfare, tweede afdeeling. Concordia, Oldeboorn, dir. Sperling, 54 pnt., le prijs. Polyphonia, Rottevalle, dir. J. Spoel stra, 53 pnt., le prijs. Harmonie, Pingjum, dir. S. Hoekstra, 47 pnt., 2de prijs. De twa doarpen, Marrum, dir. P. Kreeft, 47 pnt., 2de prijs. Frisia, Witmarsum, dir. S. Hoekstra, 47 pnt., 2de prijs. Harmonie, tweede afdeeling. Harmonie, Franeker, dir. Kreger, 58 pnt., hoogst aantal. Harmonie, derde afdeeling. Euterpe, Kollum, dir. F. S. Mol, 47 pnt., 2de prijs. - IIL Wij leven in den tijd van de vele moeilijkheden. Omdat te weten, behoeft ge nog niet eens uw neus buiten de deur van uw woning te plaatsen, want ook daarbinnen vertellen dag- en weekbla den, kerkelijke- en zendingscouranten, politieke- en vakbladen in alle toonaar den U precies hetzelfde en als ge dan de staat van inkomsten in uw kasboek controleert zult ge eveneens tot de con clusie komen, dat de tijden der hoog- conjuctuur voorbij zijn. Komt ge in kringen van veehouders, dan hoort ge, hoe weinig melkgeld de zuivelfabriek uitkeert, gaat ge bij de renteniersboeren op bezoek, dan ver neemt men hoe slecht de kinderen tegen woordig hun interest betalen. Spreekt men met menschen uit indu- stie en bedrijf, dan is het resultaat niet anders en bergen van moeilijkheden kan men U in de schrilste kleuren uitteeke- nen. In financiëele kringen is het niets beter en wie het gewaagd heeft als staatsman een positie te aanvaarden, heeft onder vonden, dat hoe hooger men klimt, hoe zwaarder de problemen zijn die een op lossing behoeven. Ja, men zou met Laurillard kunnen zeggen: ’t Is een wonderlijke wereld, Waar des menschen voet in staat, Mensch, wordt wijs door goed te kijken Hoe onheilig-dwaas ’t hier gaat.” Nu moet men echter niet meenen, dat alleen een achteruitgaande tijd moeilijk heden meebrengt, ook in de dagen toen invloedrijke omstandigheden op nooit gekende hoogten wezen, waren er moei lijkheden evengoed als nu. Misschien zijn ze thans beter voor ons nog waarneembaar, omdat zij de men schen raken op een van hun gevoeligste plekken, namelijk zijn beurs. Daardoor ontstond een inkrimping waartoe men genoodzaakt was, omdat duizenden waren verspeeld, ’t zij op land- of hui'zenbezit, op effecten of aan- deelen of op debiteuren die in faillise- ment geraakten. Met die inkrimping kwam echter de werkeloosheid mede in bijna alle landen en om de millioenen menschen die hier in deelden, eenige verlichting of leniging te brengen veroorzaakte reuzemoeilijk- heden. Evengoed komt een huismoeder wier echtgenoot door ’t werkloozenvraagstuk is getroffen en die nu, laten wij zeggen als verzachting, eenig bedrag ontvangt voor vele zorgen, omdat zij de huishou ding regelt. Men heeft dus moeilijkheden in 't groot en in 't klein, ze zijn individueel en gemeenschappelijk. Eenlingen als Dio genes, de cynische Grieksche wijsgeer, kende die evengoed als een genie als Napoleon, die geheel Europa aan zijn voeten wilde brengen, ofschoon naar wij verwachten deze laatste vrijwat meer had te bekampen dan de eerste. Elke mensch heeft in zich ook ’n trek, om moeiten te voorkomen, af te wim pelen of op te Ipssen. Hij snakt naar vrede en rust en in dezen vertoont hij ’t beeld van de oude Israëliet, die woon de en leefde bij zijn eigen wijnstok en onder zijn eigen vijgeboom. De geschiedenis der oudheid vertelt ons echter, hoe weinig dit zijn deel is geweest. Een reeks van elkaar opvol gende koningen en wereldrijken kwa men eAnder verstoren en gaven te aan- schouvMn een menigte van bloedige oorloge’ met verwoeste steden en uit geroeide of weggevoerde volken. Reusachtige monarchiën speelden na elkander hun rol. Men ziet de Assyrisch-Babylonische heerschappij met zijn verpletterende mi litaire macht, de Medisch-Perzische staat met zijn krachtige administratieve orga nisatie, men onderscheidt het Grieksche volk met zijn bewonderenswaardig ge nie voor kunst en wetenschap en het Rómeinsche Rijk met zijn machtige poli tieke centralisatie en zijn goede recht spraak. En wie dit alles zuiver onder zoekt en vergelijkt bij onzen tijd, moet erkennen: niets nieuws onder de zon. De oude wereld baarde moeilijkheden voor staat en volk, groote moeilijkheden en kléine, gemeenschappelijke en indivi- dueele. In de schokkende gebeurtenissen der oude wereld merkt men op een mensch- heid onvermoeid bezig zich zelve te be grijpen en zich inspannende den waren mensch voort te brengen. In de schokkende gebeurtenissen van de laatste eeuw vindt men eveneens als in de eeuwen die daaraan vooraf gin gen: een menschheid hakende naar de volle ontwikkeling van hun veelvuldige vermogens, naar het geheele beheer over zich zelve en over de wereld, zoowel in de lucht, op ’t water, als op ’t land, maar die nog altijd bezig is, zichzelven te veroveren met het oog op een be stemming, die hij zelf nog niet volkomen begrijpt, namelijk „zichzelven te geven”. Wij leven in crisisdagen, dagen van veel moeilijkheden en zulke tijden doen ons tweeërlei zien. Ten eerste, meerdere krachtsinspanning, doordat men komt tot concentratie en andere arbeidssys- temen, doordat door de zweepslagen der economische ontwikkeling nieuwe sterren, economische genieën naar vo ren komen. Ten tweede komt ’s menschen roeping hem duidelijker voor oogen, dat hij nl. ge roepen is zichzelven te leeren kennen en over zichzelven te beschikken in de be smette lucht der zonde, evenals hij tot taak zou gehad hebben voor de val des menschen dit te doen in de zuivere lucht van het goede. Daarin wordt de mensch gesterkt door zijn verstand, dat. wel is verduisterd maar niet vernietigd, en door zijn wijsheid, die ofschoon gebon den, hem niet door den Schepper is ont houden. Wij leven in dagen van moeilijkheden en zullen ’t nimmer anders krijgen, want wanneer die van heden zijn verdwenen, komt de nieuwe dag met nieuwe moei lijkheden. Ook die zullen ons weer druk ken en ter neer slaan, evengoed als die van gisteren en eergisteren. Wij kunnn moedeloos worden, doch ook dat zal niet baten, wij moeten voor waarts, langs al die bergen van moei ten en zorgen. De Psalmdichter zegt daarvan zelfs, dat dit is het uitnemendste van ons le ven. Ook dat is moeilijk te verstaan. Als moeite en verdriet ’t uitnemendste is, Dank daarom voor dat werk. Dat het moeten ons de dagen waarin de lage, dierlijke hartstochten de boventoon heb ben, in ’t boek van onze levensdagen wel menige besmette bladzijde bezorgen. Wij kunnen moedeloos worden, doch het Schoolbestuur een klokstel aan. De Stedenwedstrijd Kaatsen. Deze laatste competitie wedstrijd Za terdag te Franeker gehouden, stond on der leiding van scheidsrechter Van der Goot. Een meer uitgebreid verslag van deze wedstrijd zou voor onze Courant bijna mosterd na den maaltijd zijn, omdat reeds meerdere dagbladen uitgebreide verslagen hebben opgenomen. We willen dus voor deze keer alleen volstaan met vermelding van de uitslag. Gesp. gew. verf. -- 21 18 15 Harlingen 36 Bolsward 36 Franeker 36 zoodat dus Harlingen eerste werd, Bols ward tweede en Franeker derde. De prijzen bestonden uit, voor elk par tuur, 3 zilveren lepels. t Bij het examen gehouden van 27 Juli—1 Aug. van de Vereeniging tot Ver edeling v. h. Ambacht te Utrecht, slaag den onze stadgenooten D. Huisman en M. de Groot voor het diploma Gezel in het Schilderen. Beiden werden opgeleid door de Schil dersschool Bolsward, leider Taco v. d. Meer. 27~ Jaargang waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 i i Duur een wagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. IU.U1IM DEJONGs NIEUWSBLA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1