H.L. STRAAT Tandarts NUK De Bolswardsche Courant en Westergoo No. Ö3 Onder de menschen. Uit den Omtrek Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 is afwezig van 9 tot en met 17 Augustus. Stadsnieuws. Woensdag 12 Augustus Ï931 1 27= Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD VOX”. 10 cent de K M. vreugde en ontspanning. Zwemschool Bolsward. temperatuur van het water be- Advertehtiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. fnan. Daarnaast is naast de toenmalige detailzaak allengs een engroshandel t Voor het diploma Duitsch slaag de onze vroegere stadgenoote niej. G. van der Werf, onderwijzeres te Heeren- veen. t Onze stadgenoot de heer K. van der Heide, behaalde bij de te Menaldum gehouden kaatspartij een 2den prijs. Oorzaak droogmaking Zuiderzee? De sportvisscher de heer A. Kramar, welke Vrijdagmiddag even voorbij het dorp Tjerkwerd, wat baarsjes wenschte te verschalken, kwam h.l. tot de aange name ontdekking dat hij met de hengel een bot ving. Hier werd dus bewaarheid: „Hij ving bot”. f Ds. Woldendorp van Stedum heeft voor het beroep naar de Evangelisatie alhier bedankt. f De heer J. Klazema, oud-leerling der R. Z. S. alhier, is benoemd tot as sistent aan de Zuivelfabriek te Beilen. ARUM, 10 Aug. Door al te onvoor- zichtigen omgang met een ander meisje kwam het dochtertje van B. V. gisteren te vallen. Aanvankelijk liet de toestand zich vrij ernstig aanzien, doch thans is naar we vernamen, een verandering ten goede merkbaar. PINGJUM. Bij de kortebaandraverijen te Noordhorn (Gr.) is de tweede prijs (f 100.) gewonnen door „Nicky Henri (325 meter), van den heer R. Tacoma, alhier. f Door den kerkeraad der Geref. Kerk alhier werd in de vacature Ds. J. op ’t Holt een tweetal gesteld, bestaan de uit de WelEerw. Heeren Ds. Keur te Oudewater en Ds. L. Oranje te Laren. Bij de verkiezing uit dit tweetal werd beroepen Ds. L. Oranje te Laren. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward, over de maand Juli 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbank boekjes ingelegd f 6664.28 en terugbetaald - 1640.99 WITMARSUM, 8/8 ’31. De Raad van Wonseradeel benoemde heden uit 324 sollicitanten tot concierge Gemeentehuis Witmarsum, de heer J. van Slageren en Echtgenoote te Arum, en tot onderwij zer O. L. School te Witmarsum de heer Joh. M. Werkhoven te Grouw. CHIRURG Spanjaardslaan - LEEUWARDEN hervat Maandag de praktijk i. 2 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.. 12. Wij leeren het U11 NIEUWE WAGENS PROGRAMMA. van het concert, te geven door de Ge mengde Zangvereen. „Harmonie”, op Donderdag a.s. in het Park. Maangedachte. Avondstemmen. Avondstond. Droome vrouw. Alleen. Sneeuwklokjes. In de Mei. Sterrennacht. Simmerjoun. Lenteavond. Op den weefstoel. Zomerlied. De draagt 16 gr. C. KIMSWERD, 8 Augustus. Het rijwiel van J. B. alhier, dat, zooals gemeld, eeni gen tijd terug op een avond is wegge nomen, terwijl ’t even onbeheerd stond, is hedenmiddag uit de dorpsvaart opge- vischt. Hoewel 's daags na het ontvreemden daar ter plaatse is afgedregd werd het toen niet gevonden, zoodat wordt ver moed, dat de fiets eenige dagen later is ingeworpen. De oorzaak dat men nog eens begon te dreggen was, dat een badende knaap buiten het dorp een fietspomp, drijvende op het water vond, welke bleek bij het vermiste rijwiel te behooren. Tot nu toe zoekt men tevergeefs naar de bedrijver van deze laffe streek. KIMSWERD. De Jongerenclub van Ds. Swart maakte een autorelsje. Op verscheidene plaatsen werd uitge stapt n.l. Beetsterzwaag, De Leek, Rho den, Paterswolde, Groningen. Nergens verveelde ’t gezelschap zich ook maar in ’t minst. Jolige spelletjes, gezellige wandelin gen, een boottochtje vol plezier enz. maakte het uitstapje tot een groote wonderd en den inwendigen mensch ver- BOLSWARD Ten slotte werden de gouden klokjes gewonnen door Franeker, welke tevens een verguld zilveren medaille voor de afdeeling ontving, de zilveren klokjes verhuisden naar Sneek en het nikkel was voor Beetgum, terwijl mede door het bestuur der K. V. waren beschik baar gesteld 3 beurzen en 3 portefeuil- le’s, welke respectievelijk ten deel vie>- len aan Franeker en Akkrum. De prijzen werden vanaf de directie- tent door den voorzitter met eenige toe passelijke woorden uitgereikt, waarna dezen met de muziek van „Harmonie” voorop in optocht door het dorp gingen wat besloten werd met een dansje in het Noord. Ter opluistering had de draaimolen wederom zijn standplaats op de Kaatsbaan ingenomen. De Kaatsver. „Wommels” kan dan ook met voldoening op deze in 1902, door Freule C. J. de Vos van Steenwijk ingestelde kaatspartij terugzien, welke steeds door beminnaars der kaatssport op hoogen prijs wordt gesteld. WOMMELS, 8 Aug. Heden óver kwam de veehouder M. Bruinsma wo nende aan de Jongedijk een ernstig ongeluk. Terwijl hij bezig was met de zeis te maaien gleed deze uit, met het gevolg, dat de duim ernstig verwond werd, zoo dat overbrenging naar het ziekenhuis noodig geoordeeld werd en waar dit lichaamsdeel geamputeerd moest wor den. WOMMELS, 9 Aug. Hedenmorgen reed de familie Andela alhier met paard en wagen kerkwaarts naar het nabijge legen dorpje Roodhuis. Nabij het gehucht „de Klieuw" geko men, werd het vurige bruintje schichtig. Klaarblijkelijk doordat de harde wind plotseling in de ter zijde van den weg staande wilgeboomen gierde, met het gevolg dat paard en rijtuig met de in zittenden (6 in getal) bij de hooge Slachtedijk neer geraakten in de berm- sloot. Gelukkig konden allen spoedig uit hunne hachelijke positie bevrijd worden, wat evenwel niet zonder eenige lichte kwetsuren geschiedde. Het rijtuig was echter deerlijk gehavend, zoodat men de refs met een andere gelegenheid moest voortzetten. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 5023.29 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. WOMMELS, 9 Aug. Onder leiding van het bestuur der alhier gevestigde afdeeling van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken, werd heden een autotocht gehouden. Per autobus van Boonstra werd reeds vroeg weggereden en gekoerst naar Beetsterzwaag bekend om zijn boschrijke omgeving, waar ge pleisterd werd. Na vele bezienswaardigheden be- plaats gevonden voor de gevaren van het hemelvuur. Op zekeren dag had de man visite, die hij op den avond met zijn rijtuig ging terugbrengen. Pas op den terug weg overviel hem een onweersbui dn moest hij zijn paarden in de doorreed van een herberg brengen. Zelf in de gelagkamer gaande riep de man: „Was ik maar thuis, dan was ik veilig”. Gelukkig ging de donderbui zonder ongelukken voorbij en eenigen tijd later brachtten zijn beestjes hem thuis. En wat bleek hem nu, de gelagkamer op eenige uren afstand was deze keer vei liger geweest, dan zijn gemetselde schuilplaats in eigeii woning. De muren van zijn kelder waren ge scheurd-, terwijl uit ’t plaibndreen stuk was neergeploft. Was de persoon thuis gebleven, dan was zijn leven in groot gevaar geweest, terwijl hij nu was ge spaard gebleven. De man had een goede les ontvangen, dat als schuilplaats in dit geval een kel der geen waarde heeft. De kelder een bergplaats en als zoo danig kan men dus als een kelder des menschen ingewand, des menschen hart ais een kelder beschouwen. Ook dat is een bergplaats en de mensch weet soms zelf niet eens wat hij In de kelder van zijn hart bewaart. Door twisten en krakeelen komt soms uit deze kelder een oplaaiende haat en de mensch, die meende dat hij had ver geven en vergeten kende de diepste be waarplaatsen van zijn eigen hart niet. Hoogmoed en eigenwaan worden voor ieder bedekt gehouden en in deze berg plaats meermalen zorgvuldig gekoes terd. Ja, wij allen zouden schrikken in dien ons eens op een briefje werd aan getoond, wat leder onzer in zijn berg plaats gaat bewaren. En toch is ons hart een bergplaats, den mensch geschonken om de rijkdom des gevoels te herbergen. Elke goede daad, zoowel als elke kwade komt door de neiging van ’t hart, omdat hart en hand op elkander func- tioneeren. Is ons hart een bron van egoïsme ge worden, dan wijkt de rijkdom des ge voels, doch de mensch blijft voor deze verandering verantwoordelijk. Dat daarom in de kelder van ons hart, bij voorbaat het goede mag worden be waard. Een Jubileum. De Fa. M. van den Oever viert van daag haar 40-jarig zakenjubileum, te gelijk met het 40-jarig huwelijksfeest van den heer M. van den Oever en echtgenoote. Een dergelijke mijlpaal in 't familie- en zakenleven noopt steeds tot een kor te terugblik naar de voorbije jarA. In 1891 werd door den heer M. van den Oever de winkel in koloniale en bakkerswaren van den heer R. E. de Boer aan de Dijkstraat overgenomen. Het was, zooals men dat noemt, een eenigszins verwaarloosde zaak met wei nig clientèle. Door noeste vlijt is het den heer Van den Oever mogen geluk ken langzaam aan de zaak te doen groeien. Zich aanpassend aan de tijdsomstan- WOMMELS, 8 Aug. Daar vele vee houders in de greldhoek dezen zomer zwaar hooi in de schuur hebben gekre gen, was deswege de kans op hooibroei niet gering. Desbewust werd dan ook in ruime mate gebruik gemaakt van de hooiroede, welke soms gevoegelijker- wijs niet aan te raken was. Dit ondervond ook de veehouder Hoekstra, wonende o.d. Lutkewierum. Deze had al herhaalde malen be speurd, dat het in de schuur niet naar wensch ging, wat de sterke brandlucht verried. Na weer een onderzoek te hebben in gesteld, bleek dat er smeulend hooi in de schuur was, waarop heden de brand weer te Ytens werd gealarmeerd om hulp te verleenen. Groote rookwolken stegen uit het hooivak omhoog. Door het tijdig buiten- brengen van veel hooi, wist men de boerderij voor brand te behoeden. Van de hooivoorraad is echter een groot kwantum verloren gegaan, terwijl te vens een belangrijke hoeveelheid waar deloos is geworden. sterkt te hebben werd vertrokken naar Appelscha, waar bij hotel „Duinen Za- the” halt werd gehouden. Hier werd de schitterende omgeving in oogenschouw genomen. Vooral de z.g. duinen gelegen in de mooie den- nenbosschen vond men verrukkelijk, waar vele idylische plekjes vielen te be wonderen. Vol bewondering was men ook over het in stille prachtige bosschen gelegen Sanatorium, welke stichting in de verlichting der vreeselijke ziekte de t.b.c. zooveel bijdraagt, waar zulk lof waardig werk wordt verricht ter be strijding dezer ziekte, wat zeker aller belangstelling waard is. Na ook hier eenigen tijd vertoefd te hebben, aanvaardde men de terugreis. Nog vol van het genotene arriveerde men te half 10 in opgeruimde stemming in ons dorp. Ook <ie idéé van bewaarplaats kan men nog te ver drijven. We hoorden ja- ren geleden van een persoon, die bij zijn woning een groote diepe kelder liet met selen. Wanneer er over zijn woonplaats digheden was steeds het paroolzaken-: een onweer trok, ging hij in zijn kelder en meende daarin een veilige schuil- IV. Wie in onze provincie eenigszins be kend is met de boerenhofsteden, merkt alras op, dat de boerehuizen volgens oud model gebouwd, voorzien werden van groote kelders. ’t Zij de boerderij als een stelphulzin- ge was opgetrokken of dat zij volgens Deensch model was gemaakt, een rui me kelder moest aanwezig zijn, omdat die dienst moest doen bij de uitoefening van 't bedrijf. Daarin werden in lange rijen de melk- aden geplaatst, opdat de melk koel kon worden bewaard en later de boerin kon komen om de room af te scheppen. Sinds in ons gewest echter de zuivel fabrieken zijn opgesteld, is daarin veel veranderd. Op de boerderij is het gestommel dei karn verdwenen, de meisjes uit de stad konden toen evengoed boerin worden als de jonge dochters van 't platteland. De boer behoefde niet meer met zijn producten ter markt te verschijnen, om dat voortaan alles via de fabriek ging. De groote bergplaatsen, opgemetseld uit steen, ten deele onder den beganen grond, bleven dienst doen als bewaar plaats, ofschoon hun waarde voor 't be drijf was verdwenen. De meeste huisvrouwen waardee>ren echter in hun huis zulke goede bewaar plaatsen en elk jaar wanneer de groote schoonmaak is gekomen, kan men nog eens echt zien, wat In vele kelders wel wordt bewaard. De kille, vochtige lucht die hier heerscht beschermt veel voedingsstoffen voor bederf In den zomer, terwijl win terdag deze bewaarplaatsen eveneens voor de vorst beschermen. Een groot gebrek van vele nieuwbouw woningen in de stad, is dan ook dat de kelder ontbreekt. Wie een kelder ge woon is geweest, vindt dit een verve lend iets en moet de stadsgewoonten om per dag in te slaan leeren, daar anders veel in de vuilnisbak terecht komt. Komt men nu in de groote steden met hun eerste, tweede en derde etage’s, dan vindt men een bevolking die nooit de waarde van een kelder hebben gekend en die dus dit ook niet als verlies be treuren. Wanneer ge hier over de goede hoe danigheid van een kelder zoudt spreken, was het eerste wat men kreeg te hooren: ’t Is maar goed, dat de overheid, die vunzige kelderwoningen zoo veel moge lijk opruimt, want die veroorzaken on gezonde woning-toestanden, bevorderen de ziektekiemen, die vele bleeke stads kinderen reeds in zich omdragen. Deze menschen hebben niets te bewaren, doordat zij van de hand in de tand le ven en er volgens dit systeem niets aan wezig is om te verliezen. De allerbesten hebben nog een spaarbankboekje, doch daarvoor is geen kelder noodig.» Een gevolg van dit alles is, dat in tij den van schaarschte de groote plaatsen broeinesten zijn van oproer, omdat hon ger een wreed zwaard is. Zij missen de bewaarplaatsen van het land, waarin aardappels, ingemaakte vruchten, vleesch en nog meer worden bewaard. Alleen de wijnkelders van de rijke menschen staan hun voor den geest, als mede misschien de goudkelders van de Nederlandsche Bank, waarin deze instel ling, het edele metaal als metaal- dekking voor de door haar uitgegeven bankbiljetten bewaart. Een kelder dient dus ook in dit laatste geval als een bewaarplaats, als zooda nig bewijst zij vele personen goede diensten; als woning zouden wij ze ook niet gaarne willen hebben in onze sa menleving, omdat zij als zoodanig on gezond zou zijn. WOMMELS. De traditioneele Freu- lepartij (voor uitv. verslag zie De Jongs Nieuwsbl. van Zaterdag 8 Aug.) welke Woensdag 5 Aug. alhier is gehouden behoort weder tot het verleden en kan zeker als een buitengewoon geslaagden wedstrijd in de analen aangeteekend worden. Op het keurig ingerichte kaatsterrein dat een fleurigen aanblik bood, kamp ten niet minder dan 39 parturen, gefor meerd uit diverse afdeelingen van den N. K. B. Niettegenstaande de geweldige warmte welke op het terrein heerschte, zijn er prachtige partijen gespeeld en hebben de zeer talrijke belangstellenden volop genoten, daar door sommige jon gens kranig werk werd geleverd. ïi 1 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 De autotocht voor ouden van dagen. Waar blijft nu die oude Bolswardsche geest van saamhoorigheid en van aan pakken? Sedert onze oproep van Vrijdag j.l. hebben 2 zegge twee autobezitters hun auto disponibel gesteld. Dit resultaat is, gezien de uitslag van de gehouden collecte toch wel erg be droevend. Heeft U er misschien niet weer aan gedacht? Ter wille der oudjes die er zoo vast op rekenen dit jaar weer eens een dag uit te gaan vragen we nogmaals uwe medewerking. Wat in andere en veel kleinere plaatsen dan Bolsward slaagt, kan en mag hier niet mislukken. Mogen we even een bericht uit Fra- neker van 10 Aug. onder uwe aandacht brengen? Zaterdagmiddag hebben de ouden van dagen en de verpleegden uit ver- schillende inrichtingen hier ter stede ’n autotochtje gemaakt in een 33-tal auto’s, die voor dit doel belangeloos waren disponibel gesteld. 's Middags om 1 uur vertrok de stoet, hartelijk nagewuifd door vele toeschou wers. Het doel was Oranjewoud. On- derweg begon het flink te regenen, maar toen men in Oranjewoud aankwam, was het gelukkig weer droog. Onder het ge not van een kopje thee met een versna pering werden daar enkele uren door gebracht, waarna weer werd ingestapt en toen werd een mooie rit gemaakt dogr de boschrijke wouden naar Zwar- tewegsend. Hier werd de inwendige mensch versterkt en de attracties in den speeltuin bezocht. Wat een plezier was het daar, de vrouwen in den draaimolen en de mannen met lachende gezichten aan het draaien. Om ongeveer 9 uur werd toen de terugreis aanvaard en kwam het gezelschap dankbaar en vol daan, opgewacht door een groote me nigte, te ongeveer 10 uur op de Breede- plaats aan. Wat was het mooi geweest. Opgave voor auto’s bij den heer A. J. Osinga, Gr. Markt. Voor deelnemende oudjes uit Bols ward voorloopig boven de 70 jaar aan gifte bij den heer Dirk Gerritsma. Reeds hebben zich opgegeven in to taal 60. Oudjes, niet woonachtig in een der stichtingen kunnen nog tot Vrijdag a.s. opgeven aan bovenstaand adres. Zegt het voort I De Commissie. ontstaan die thans een zeer voorname plaats in deze zaak inneemt. De relaties die de firma Van den Oever (mede door het intreden van jongere krachten) in de omgeving boven Harlingen en spe ciaal de Friesche eilanden had, nood zaakte in 1901 tot aankoop van een filiaal te Harlingen aan de Noorder- haven. Dit filiaal staat onder leiding van den oudsten zoon, den heer H. van den Oever. Alhoewel de heer M. van den Oever reeds sedert eenig ejaren de lei ding gedeeltelijk aan jongere krachten heeft overgedragen blijft hij steeds een actief aandeel in het zakendoen ne men. Wanneer de heer Van den Oever op deze dag terugziet op de afgeloopen 40 jaar zal de bloei van de bescheiden op gezette zaak die thans werkt met 3 vaste reizigers en in totaal 20 man per soneel zeer zeker een vreugdevolle ge dachte zijn. Gisteren, Maandag, was het feest voor het personeel. Vandaag is de zaak gesloten ter vie ring van dit jubilé in meer intiemen kring. i Huur een wagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buhen de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. UI.U1M IDE JONG s NIEUWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1