De Bolswardsche Courant en Westergoo Onder de menschen. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws. Moeders, dat kunt U gerust doen Woensdag 26 Augustus 1931 No. 67 27~ Jaargang en A „VOX”. Wij leeren het UI I NIEUWE WAGENS 10 cent de K M. i. 1 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. gericht aan diverse Burgemeesters en Commissarissen om assistentie bij het doortrekken der verschillende dorpen en steden. Het begon direct al in Witmar- sum, Arum en Kimswerd waar de ge meentepolitie zorgde voor een vlugge doortocht. In Harlingen werden we op gewacht door den heer Commissaris en politie die ons veilig door Harlingen bracht. In Franeker was van een zoo mooie regeling als in Harlingen niet veel te be merken. Dicht bij Leeuwarden stond de verkeerspolitie uit Leeuwarden op mo tor met zijspan ons op te wachten en niging „De Luchtpost” haar laatste wedvlucht van jonge duiven vanaf Roer mond. Deze duiven zijn om 7.20 gelost met Zuidwesten wind. 11.51.31, eigenaar Th. de Jong. De 2e 2 seconden later, eigenaar A. de Vries. De uitslag is als volgt: A. Bangma no. 3, D. Bangma no. 4, 6, 7 en 10, P. de Vries no. 5, Y. de Vries no. 8, Th. de Jong no. 9 en 10. Reclameplaat voor de V. V. V. te Sneek. Twee prijzen in Bolsward. Door V. V. V. te Sneek was een prijs vraag uitgeschreven voor het ontwer pen van een reclameplaat. Ingezonden waren 12 plaaten. Ie prijs J. Dirkse te Arnhem met mot to „Arnhem”; 2e prijs C. van der Zee te Bolsward met motto „Aandacht”; 3e p. A Joh. de Vries te Woudsend met motto „Wetterwille”; 3e prijs B., S. Dijkstra te Bolsward met motto „Mar”. Postduivennieuws. Zondag j.l. hield de postduivenveree- ging De autotocht voor ouden van dagen. Wat zullen de oudjes Vrijdagmiddag, toen de regen bij stroomen neerviel, met gemengde gevoelens de naderende Za terdag hebben tegemoet gezien. Laten we het direct ook maar even verklappen dat de Commissie ook lang niet gerust was. Gelukkig Zaterdagmorgen was 't iets beter, er kwamen zoo nu en dan blauwe stukken in de lucht en een en kele keer brak het zonnetje door. De laatste toebereidselen werden spoedig gemaakt en even voor één uur spoeden we ons naar de Nieuwmarkt, om bij de distribueering der oudjes over de diverse auto’s een oogje in het zeil te houden. Jammer, dat het weer eventjes begon te regenen, nee het goot. De oudjes die reeds op weg waren moesten noodge dwongen hier en daar een schuilplaats zoeken, zoodoende werd de afrit reeds VI. Een klein album versje eindigt aldus: j ,,’t Kleine woord geluk alleen, Is ’t eenigst dat ik meen.” Ja hoe menig keer heeft men ons dat toegeroepen, altijd geluk en voorspoed, geluk en zegen. En wij deden natuur lijk evengoed ons best, telkens weer, alsof de heele wereld uit een troep ge- lukzoekers bestond. En toch verstaat men onder gelukzoe- kers avonturiers, die zich met alle moge lijke middelen fortuin trachtten te ver- werven om daardoor in aanzien te ge- raken. Een goudzoeker bijvoorbeeld, die ei- gen land verlaat en in Zuid-Afrika, in Californië en Zuid-Amerika gebrek en ontbering lijdt in de hoop straaks zoo veel van dat edele metaal machtig te worden, dat hij voor altijd rijk is, of schoon het nog moet blijken of dit dan ook geluk insluit. Neen, een gelukzoeker in dien zin zou den wij niet gaarne willen zijn, maar toch laten wij het elkander maar eerlijk zeggen, het geluk zouden wij gaarne ons deel zien. Nemen wij dan aan, dat hier onder geluk, voorspoed, goede uitslag op ar beid of fortuin wordt verstaan, dan zijn wij, zij 't dan in eenigszins andere zin, toch gelukzoekers. Wij zullen 't nu maar iets anders noemen en zeggen, dat wij gaarne gelukkige menschen willen zijn. En terwijl wij dit zoo neerschrijven, schiet ons te binnen, de geschiedenis van die Oostersche Koning, die altijd ziek en daardoor ongelukkig was. De bekwaamste artsen en geleerden kwa men, doch niets bracht uitkomst. Ein delijk verschaft een eenvoudig marskra mer raad: De Koning moet één nacht slapen in ’t hemd van een gelukkig mensch. Dat was gemakkelijk op te volgen, de man kreeg een flinke belooning en reeds de eerste nacht trok de koning ’t hemd aan van zijn eerste minister. Dit bracht evenwel geen baat en al spoedig bleek dat men aan 't hof zulke menschen niet moest zoeken. De hovelingen in draf, ’t heele Rijk door. Overal legden zij hun ooren te luisteren, tot ze eindelijk in een armoe dige buurt een man hooren spreken over gelukkig te zijn. Men ging hem ondervragen en toen hier bevestigende antwoorden kwa men, werd de man in triomf naar den Vorst gebracht. Gelukkig zou deze thans worden, doch toen men de man zijn hemd zou uittrekken, bleek deze er geen te bezitten. Tot zoover het verhaal. Wij allen zoeken geluk, maar kunnen toch de vraag niet van ons afzetten, hoevele menschen bezitten het. Toevallig kwam ons voor eenige da gen in handen een bundel gedichten: „Dichters van dezen tijd”, die Inmiddels ook al weer oud is geworden en bij al ’t schoone wat de kunst hier bood, kre gen wij toch ’t idee, dat hier geluk werd gemist. We lazen van Pol de Mont: „Mijn hart is dood! Wie zal het begraven? Wie zal het kisten? Mijn hart is dood! Vaak schroeide t van dorst, en geen kwam 't laven; De honger verteerde 't, géén schafte brood Wij herinneren ons de woorden van Hélène LapidothSwarth, wanneer zij in ontroerende taal de sterren beschrijft en toch haar besluit is onzeker, als zij zegt: „Lief, eens zullen wij sterven, wij beiden, wij samen of ieder alleen, En het graf is zoo diep en hemel zoo hoog en of God leeft weet geen”. Wij memoreenen nog Willem Kloos, waar hij gebroken liefde bespreekt en aan zijn papier toevertrouwt de woor den: Ik ween om bloemen in den knop gebroken, En voor den ochtend van haar bloei vergaan, Ik ween om liefde, die niet is ontloken, En om mijn harte dat niet werd verstaan. En ofschoon ons dit alles tot naden ken kan brengen, kan het ons niet be koren, want men heeft de gedachte dat de dichters niet bevredigd zijn, doch iets zoeken, dat zij tot nog toe niet heb ben kunnen vinden. Nu is men niet bekend met ’t gewone leven van deze dichters en weet dus niet wat ieder heeft meegemaakt. Maar toch komt de gedachte op, als over liefde wordt gesproken, waarom moet dit dan gebroken liefde zijn en kan niet geluk kige liefde worden geschetst. Kloos zou b.v. hebben kunnen schrij ven: Ik juich om bloemen uit den knop ontsproten, En die de ochtend in haar schoonheid vindt, Ik juich om liefde, ruiml door mij genoten, En om mijn harte dat teer wordt bemind. Natuurlijk moeten voor zoo iets de geest en de persoon van den schrijver zich leenen, toch doet ze weldadiger aan, dan zulke sombere taal Wij willen zoo gaarne zijn gelukkige menschen. En de laagste vorm waarin sprake is van geluk genieten is wel het tevreden zijn in het behaaglijke gevoel van bevredigde wenschen. Toch is ook hier geluk, maar één vin ger lang. Hoevele jonge menschen stap pen in de huwelijksboot, doen dat stra lend van geluk, niet ziende, zeide eens 'een oude van dagen tot ons, dat daar door de deur van bekommernis open ging. En bij al die moeite en zorgen toch geluk te kennen, dat is heerlijk. Een huwelijk brengt geluk, kan dat tenminste brengen en dit komt omdat de oorsprong van 't huwelijk uit God is. Reeds voor de zondeval der menschen had de instelling van het huwelijk plaats en daardoor heeft dit zijn goddelijke oorsprong behouden, ofschoon hier ont zettend veel is bedorven. Geluk te kennen kan heerlijk zijn en 'wanneer men sommige boeken leest Is het slot: Hun geluk was volkomen! Hoe benijdenswaardig klinken ons dan deze woorden in de ooren en hoe gaarne zouden wij die tot ons deel willen ma ken. Wij moeten echter niet vergeten, zul ke woorden zijn moment-opnamen, die soms enkele oogenblikken later reeds weer omfloerscht zijn. Wij willen gaarne gelukkig zijn en wie dat tracht te be reiken moet in de eerste plaats mede werken om 't anderen deelachtig te ma ken. Volkomen geluk! Zou ’t mogelijk zijn? Of zou ’t een utopie zijn, een droom beeld, dat nimmer wordt verwezenlijkt. Een onbereikbaar ideaal dat wij en dui zenden met ons, elke dag trachten te bezitten en nimmer zullen bemachtigen. Volkomen geluk is de hoogste vorm van gelukkig en hiervan wordt slechts gesproken 'als men de hemelsche taal gebruikt en het woord welgelukzalig klinkt. Dan niet geluk ten deele, niet geluk voor een tijd, maar volkomen. De Hemelsche accoorden vertellen het ons. f De jaarlijksche paardenmarkt op Maandag j.l. mocht zich in een vrij druk bezoek verheugen. Ruim 150 paarden waren aangevoerd. Over het algemeen was er weinig handel. Hiermede zijn de wedvluchten voor dit jaar weer verstreken en laten we hier de gewonnen kampioenschappen volgen. Eerste tour oude duiven, dit zijn ech ter de mooiste en zwaarste vluchten; ’t kampioenschap is door den heer D. Ruiter gewonnen met 2741 punten, als tweede volgt de heer D. Bangma met 2395 punten en als derde de heer Y. de Vries met 1329 punten. Het kampioenschap 2de tour oude duiven werd behaald door den heer Y. de Vries met 668 punten, als tweede volgt D. Bangma met 638 punten en als derde de heer A. de Vries met 464 pun ten. Het kampioenschap van jonge duiven behaalde de heer A. de Vries met 566 punten, als tweede volgt de heer D. Bangma met 491 punten en als derde tie heer Y. de Vries met 464 punten. Het generale kampioenschap over hef geheel, dus alle vluchten jong -en oud te zamen behaalde de heer D. Bangma met 3524 punten; als tweede volgt de heer D. Ruiter met 3338 punten en als derde volgt nog de heer Y. de Vries met 2461 punten. Nu volgt nog het kampioenschap op een duif. Dit heeft verreweg de heer D. Ruiter gewonnen met zijn welbekende kampioendoffer ring B. V. Z. 27.5949. Deze heeren feliciteeren wij met hun behaald succes, in het bijzonder de ge nerale winnaar en den eigenaar van de kampioenduif, daar deze duif dit jaar weer de stukken er heeft afgevlogen. Niettegenstaande dat de wedvluchten zijn afgeloopen, houdt genoemde veree- niging nog drie wedvluchten. Deze vluchten worden gehouden om de nog niet gevlogen en late jonge dui ven af te richten. Hier zit echter ook een prijsje aan verbonden. De vluchten zijn a.s. Zondag 30 Aug. Steenwijk; 7 Sep tember Deventer en als laatste 14 Sep tember Nijmegen. Inkorven Vrijdagavond 7 uur, café de Groene Weide. Ingezonden Mededeelingen U kunt kinderen gerust eens laten snoepen, mits U maar zorgt voor deugdelijke versnapering. Wilt U hen op een lekkernij tracteeren, waarvan de prima kwaliteit absoluut bekend staat, koop dan de echte, medicinale VS-pepermunt. Een waarborgvoor de deugdelijke samenstelling hebt U in de geregelde controle door het laboratorium Dr. E. Pannen borg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen. iets vertraagd. Toen de bui een beetje opklaarde, kwamen van alle kanten de feestgangers opzetten en spoedig was elk plaatsje bezet. Ongeveer tien minuten later dan offi cieel bepaald was vertrok de stoet langs Dij lakker, Broerestraat en (niet de Kade omdat de Zandster brug in herstelling is) Jongemastraat in de richting Har lingen. Het was een leuk gezicht die lange file auto’s op den Harlingerweg. Nu we allen onder dak waren hinder de een klein buitje niet zoo heel veel. Gelukkig begon voordat we in Har lingen waren, de lucht iets te breken en is het verdere gedeelte van den middag veilig en wel werden we door Leeuwar- het weer ons bijzonder gunstig geweest. Langs Harlingen, Franeker, Leeu- i warden arriveerden we omstreeks vier i uur te Zwartewegsend. Allen uitstap- pen en voor elk een plaatsje gezocht, wat dank zij de goede zorgen van den heer Bunt spoedig voor elkaar was. In prettige, opgewekte stemming werd een kopje thee gedronken. Nu ja ook wel een potje bier, en natuurlijk ook wel een enkelDat huppel water brengt je in stemming menheer, zei een der vrouwtjes en we gelooven het gaarne. Onze jonge dames maakten zich on derwijl verdienstelijk de oudjes van ge bakjes, koekjes en sigaren te voorzien. Een groote groep oudjes is toen een wandeling gaan maken, in het zeer mooi aangelegde park tegenover stich ting Vijverburg. Door meerderen werden de broeikas sen bezichtigd en dat hjer door bloemen liefhebbers en (sters) genoten is bewe zen ons de opgetogen verhalen toen we na afloop van die wandeling nog even in het café pauseerden. Een andere groep ging naar de speel tuin en hiertoe behoorden natuurlijk ook de meer jongeren uit onze club. Wat hebben we fijn die oudjes rondgetold in de draaimolen, dat ging er nog eens echt ouderwetsch toe. Teruggekeerd in het café, zorgden vriendelijke handjes, dat de inwendige mensch op nieuw versterkt werd. Om kwartier over 6 was het verza melen en ongeveer half zeven waren al onze oudjes weer in de respectievelijke auto's geplaatst. Voordat we afreden, werden alle deelnemers verrast op de tractatie, ons welwillend verstrekt door de coöperatie „Ons Belang” alhier, be staande uit een dubbele met roomboter besmeerde pain de luxe. We hadden 180 stuks te verdeelen en binnen 5 mi nuten waren we om zoo te zeggen, uit verkocht. Wel een bewijs, dat deze trac tatie zich bijzonder goed liet smaken. Met een matig gangetje zijn we langs Leeuwarden weer huis toe gegaan. Even voor Weidum hebben we een oogen- blikje gestopt om alle „kliekjes” op te maken. Het was inmiddels kwart voor 8 ge worden en we hadden afgesproken voor half negen thuis te zijn. Met een 40 tot 50 K. M. gangetje waren we dan ook netjes op tijd op den Sneekerweg. Bij het tramstation stond ons Sted. Muziek korps opgesteld. Nog even zien of alles bijeen was en daar ging het met de mu ziek voorop de stad door. Overal was het zwart van menschen. Een echt leu ke Zaterdagavond-attractie. Onze oud jes hadden natuurlijk reuze schik en ook het publiek. Overal een prettige stemming en veel gewuif, vooral wan neer een wagen met oude bekenden voorbij reed. Op de Nieuwmarkt was ’t eindpunt weer; de muziek speelde nog een vroolijke marsch en de feestmiddag voor onze oudjes was weer afgeloopen. Dankbaar werden ons nog verschil lende handen gedrukt. „Wat was het mooi, menheer!” die uitroep, zoo heel vaak dezen middag gehoord, vertolkt eigenlijk alles. Dankbaar is ook de commissie, die door de groote bereidwilligheid, betoond door heeren Autobezitters, in staat was deze mooie middag te organiseeren. Al geeft dan een dergelijk uitstapje aan U allen eenige kosten en moeite; Ge zult het met ons eens zijn, de groote vreugde en dankbaarheid der oudjes weegt daar ruimschoots tegen op. Met Uwe mede werking, heeren, tot een volgende keer. Ook nogmaals dank aan al de gevers in onze collecte. Vele kleintjes maken hier voor ons één groote. Dank aan de Coöperatie „Ons Belang” en aan de heeren Tj. de Jong en M. B. Eerdmans en de goede gever van een der auto bussen; dank ook aan het Sted. Mu ziekcorps voor de leuke intocht. Ten slotte dank aan onze politie voor de goede orde bij afrit en intocht. Deze dank dienen we even verder uit te strekken. Door de goede zorgen van de hoofd agent van der H. was een rondschrijven VERGADERING van den Raad, op Donderdag 27 Augustus a.s., des avonds 7 uur ten Stad- huize. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Huldiging van den dienstweigeraar P. van der Zee. Zaterdagavond j.l. had ter huldiging van den dienstweigeraar P. van der Zee een feestelijke vergadering plaats in het Volksgebouw aan de Wipstraat alhier, in verband met zijn ontslag uit de bijz. Strafgevangenis te Scheveningen De zaal was op eenvoudige wijze feestelijk ingericht door het aanbrengen van eenige transparanten, betrekking hebbende op de zaak van het Anti-Mili- tairisme en door het plaatsen van een drietal bloemstukken, waarmede de per soon in kwestie werd vereerd. Voor deze gelegenheid waren uitge- noodigd als sprekers de heer A. L. Con- standse met als onderwerp: „Dienst weigering als gezaglooze levenshou ding”, en de heer Mesman van Am sterdam voor declamatie. De voorzitter, de heer A. Frankena, opende de vergadering met een kort welkomstwoord aan Van der Zee en Wees daarbij op dé groote volharding welke men zich moet getroosten om een dergelijke daad ten uitvoer te brengen, waarna hij den heer Mesman verzoekt het programma te openen met het ge dicht „Vrijheid”, van Van Kollem, het welk door de aanwezigen met aandacht werd gevolgd. Hierna kwam de spreker, de heer Constandse aan het woord. Deze schetste in korte trekken het le van van den dienstweigeraar, zoowel in de cel als daarbuiten, en nam daarbij de gelegenheid te baat om verschillen de regeeringslichamen, zoowel natio naal als internationaal te becritiseeren. In de pauze gaf de heer Mesman „De kurassiers van Quatrebras” ten beste, hetwelk naar ’t applaus der aan wezigen te oordeelen, wederom in den smaak viel. In het tweede gedeelte van sprekers tede, laat deze op duidelijke wijze uit komen de oorzaak en gevolg van den oorlog en brengt dit in verband met zijn gekozen onderwerp, waarna hij aan het einde van zijn door de aanwezigen met aandacht gevolgd betoog, opwekt tot aansluiting bij de Anti-Militairisten. Tot slot gaf de heer Mesman „Ont wapen” van Adama van Scheltema ten gehoore, hetwelk wederom met applaus Werd begroet. Nadat door den voorzitter de gele genheid was gegeven voor debat of het Stellen van vragen, waarvan geen ge bruik werd gemaakt, sloot deze met een Woord van dank aan den spreker voor zijn helder betoog en den declamator voor hetgeen hij hier ten gehoore had ge bracht, deze naar omstandigheden goed geslaagde vergadering. Agenda: Adres van G. Mulder, brugwach ter te Nijezijl om verlaging van pacht of wijziging van het tarief, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 2. Adres van het bestuur van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond te Arn hem om subsidie voor een alhier te hou den 1-jaarlijksche landbouwhuishoud- cursus, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Adressen van de Chr. Vereeni- voor Nijverheidsonderwijs, geves tigd te Bolsward en van Afdeelingen Bolsward van de Friesche Maatschappij van Landbouw en van den R.K Boe ren- en Tuindersbond inzake noodig- De eerste vogel bereikte haar hok om’ verklaring van oprichting van scholen "4 voor Nijverheidsonderwijs, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. 4. Adres van P. de Jong om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare u. 1. o. school, met voorstel van Burge meester en Wethouders. den gebracht. Het was juist zooals de spreuk ons vertelt: „Heel het verkeer staat stil, als uw machtige manchet het wil.” Op de terugreis heeft de politie ons weer opgewacht op den Groninger straatweg en veilig buiten Leeuwarden gebracht. Het comité en al de autobestuurders uit Bolsward, die deze attentie bijzon der op prijs stelden, zeggen U allen, autoriteiten en politie in de verschillende steden en dorpen, hartelijk dank Ten langen leste (want we moeten ein digen) nog dank aan onze jonge dames, die door hunne jeugdige blijheid en har telijkheid, meehielpen een glimlach te tooveren op de soms reeds rimpelige ge zichten der oudjes. DE COMMISSIE. Huur eenwagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. UI.U.H.M i DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1