HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo No. 69 Onder de menschen. Stadsnieuws. HEVEA BRILLEN BREUKBANDEN Bent U óók zoo gauw tevreden Uit den Omtrek 27_ Jaargang Woensdag 2 September 1931 en A Ingezonden Mededeelingen „vox”. Ingezonden Mededeelingen FIETSBANDEN plicht loopend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. prijs St. Ruiter, 15de prijs P. Brakels. Welvoldaan keerde men 1 uur huis waarts. t ’t Was toch een interessant gezicht, Zondagavond. Vijftien langbeenige ei bers wiegelden heen en weer op de nok van de Martinikerk. Met moeite konden ze zich staande houden op die smalle rand, in de nogal vrij sterke wind. ’n Aardig gezicht was ’t ook om te zien hoe ’n moeite ze deden om zich neer te zetten. Nu eens hadden ze hun pooten reeds uitgestrekt om de rand te grijpen, maar daar ze nog te veel vaart hadden, zeilden ze er netjes overheen en moesten weer opnieuw beginnen. Dan weer ston den ze net, maar niet gewoon aan zoo’n smalle standplaats, schommelden ze zoo erg, en terwijl de wind nog een handje meehielp, rrrrrt, daar strekten ze hun vleugels weer, om het direct daarna nog eens te probeeren. Ten laatste stonden ze alle vijftien heel eigenwijs over ons stadje te kijken, ons als ’t ware toeroepend: „We gaan vertrekken naar warmer oorden en zeg gen jullie vaarwel in dit koude natte land. Auf wiedersehn”. ’t Zullen wel drie families zijn ge weest, saamgekomen om de groote reis te bespreken, naar, ja waar naar toe? Egypte, met z’n vruchtbare Nijldelta’s, Palestina, Syrië? t Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer W. Keestra, Directeur der Rijkszulvelschool, alhier. f Tot Directeur, van het Vrijzinnig Kerkkoor is benoemd de heer A. Alt. Grootzand 18, SNEEK, Telef. 332 10 cent de KM. - ui.u.d.iM Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Wij leeren het U11 NIEUWE WAGENS Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. monster gaat inkoopen, terwijl men de grootste keuze 'heeft en kan zorgen op de voordeeligste voorwaarden te slagen. Op de markten vinden wij dus meer de natuurproducten, terwijl op de jaar beurs in het bijzonder industrie-voort- brengselen worden aangetroffen. Een tentoonstelling is toch weer iets heel an ders, dan wat wij hierboven uiteen zet ten. Het is bekend, dat Napoleon III zijn Pa rijzenaars soms een groote tentoonstel ling bezorgde, opdat ze eens een ver- ze’tje zouden hebben. In dit verband komen wij ook tot onze tweede vraag: „Is zij nog noodig?” Onze winkelétalage’s zijn langer zoo smaakvol ingericht en verlicht, dat ze haast tot koopen uitnoodigen. Verder geeft men zooveel als toegift, dat het lezen van advertentiebladen voor koop lustige huisvrouwen gevaarlijk wordt en het restant dat de koopers nog in hun beurs overhielden, haalt het tooverwoord „Opruiming” er wel uit. Zoo gezien vraagt men waarom dan nog de aanvulling, die tentoonstelling heet. Om het verzetje, gelijk de Fransche Keizer dat gaf? Nu, ja, laten wij maar eerlijk zijn, wel mee. Men kan toch het heele jaar niet opruiming houden. Bo vendein houdt het publiek van feeststem ming en zoo het nuttige met het aan gename vereenigd, bereikt de midden stand voor zichzelf „het noodige”, dat er namelijk zaken worden gedaan. Ten slotte is aan de meeste tentoon stellingen het wedstrijdenstelsel verbon den en voor menige klein-industrie is dit een aardige inspanning, omdat een behaalde prijs hier hoog wordt gewaar deerd. 't Woord tentoonstelling is alzoo het motto, waarom al het andere als feest- week, wedstrijden, attractie's en open luchtspelen zich heenvlechten. Toch is er afgezien van de financieele resultaten, nog een heele goede kant, dat de organisatie’s die vaak elkander bestrijden, zoowel gezamenlijk als indi vidueel, leeren met elkander als goede burgers om te gaan. Het bevorderen van saamhoorigheid staat toch altijd on eindig hooger, dan elkander op felle wijze te beconcurreeren. „FLORALIA”. Onder de oudste Vereenigingen hier ter stede neemt zeer zeker ook de Ver. „Floralia” een eerste plaats in. Zoo bekend is deze vereeniging, dat we ons ontslagen achten van de plicht, doel en werking U nader uiteen te zetten. Op Dinsdag 8 Sept, houdt deze Ver. wederom haar jaarlijksch bloemenfeest, wat deze keer voor de Ver. Floralia” wel een bijzonder feest genoemd mag worden, omdat dit jaar het vijftig jarig bestaan dezer zoo mooie Vereeniging gevierd kan worden. Dë zuivere oprichtingsdatum is 23 December 1881, maar we kunnen ons in denken dat het Bestuur van „Floralia” liever in den bloementijd haar gouden jubilé wil vieren. We hebben, teneinde iets over die op richting aan de weef te komen, eens ge- de dag was het reeds gezellig druk. Van de verjaardag van H. M. de Ko ningin was niet veel merkbaar, alleen de vlaggen van diverse officieele en enkele particuliere huizen.. van 36 uur een kleine bloementen toonstelling plaats gehad, die in de mor gen van dien dag met trommelslag aan al de inwoners onzer stad was bekend gemaakt en waarbij allen werden uitge- noodigd. Het is nl. bekend, dat eenige burgers uit onze stad te samen eene Commissie vormen, genaamd Ver. v. Tuinbouw. Aan meer dan 40 personen verhuurt deze sinds jaren een strook grond. In het afgeloopen voorjaar kwam de Commissie op het gelukkige denkbeeld om eens proeven te nemen (allereerst met de huurders die dit zouden begee- ren) om het kweeken van bloemen aan te moedigen. Zij begreep terecht dat fraaie planten en lieve bloemen het sieraad zijn in elk vertrek. Door deze overwegingen ge leid riep de Commissie tegen de 28e Mei alle huurders op om desverkiezende elk 10 stekken in ontvangst te nemen, die om niet werden verstrekt. Ieder die ze aannam deed dat onder de verplichting om ze drie maanden te kweeken en ze dan op een nader te be palen dag aan de Commissie te toonen. Deze zou ze beoordeelen en elk naar mate hij zich het waardig gemaakt had, zou een wat grootere of kleinere premie ontvangen. Alzoo dan is geschied en op den 20en Aug. stonden omstreeks 250 potten in afzonderlijke groepen geschaard. Daar stonden de geraniums, de fuch sia’s, begonia’s, coleums en heliotropen. Het betrekkelijk groote aantal was ’n bewijs dat de meeste huurders zich be reid verklaard hadden, aan deze mooie wedstrijd deel te nemen. Eere aan de Commissie die het plan volvoerde. Eere aan de gezinnen die het waardeerden. Moge echter nu, met dit kleine, nauwelijks opgemerkte begin, de zaak zelve niet in haar geboorte ge smoord worden. De bedoeling der Com missie is, om na deze zoo gelukkig ge slaagde proeven, de zaak van het kwee ken van bloemen in het gezin van den werkman op breeder schaal aan te moe digen. De zaak is in beste handen, maar ze moet uitgebreid worden en daartoe zul len voorzeker vele burgers gaarne de Commissie in staat stellen door het schenken van een bijdrage. w. g. M. E. van der Meulen. Dan vinden we in de Bolswardsche Courant van Donderdag 29 Dec. 1881, onderstaand bericht: Na de zoo welgeslaagde proeven met het kweeken van bloemen, genomen door het Best, der Ver. Tuinbouw alhier, heeft het Bestuur dezer dagen een uitnoodi- ging gericht tot eenige heeren en heeft den 23en dezer eene samenkomst plaats gehad. Na eenige besprekingen is besloten tot oprichting eener Vereeniging „Floralia”, geheel afgescheiden van de Ver. Tuin bouw. Als oprichters zijn toegetreden de heeren: S. Lycklama Nljeholt. P. J. Fennema. i M. v. d. Veen. A. Bouma. M. A. Jentink. S. Hiemstra. M. E. v. d. Meulen. H. M. Brandsma. K. Canter Visscher. D. J. Brouwer. In de hoop dat de deelneming aan de ze Vereeniging zeer algemeen zal wor den is de contributie per lid gesteld op 50 ct. per jaar. Deze wensch in 1881 geuit is schitte rend in vervulling gegaan. Na 50 jaar mag de Ver. „Floralia” zich nog steeds verheugen in de sympathie van een be langrijk deel van Bolswards ingezetenen. We twijfelen er dan ook niet in het minst aan dat die sympathie zich in dit jubileumjaar op zeer spontane wijze zal uiten. Het mooie doel dat deze Ver. nastreeft is ’n algeheele belangstelling en mede werking zeer zeker waard. Zelfs ons Koninklijk Huis heeft bij deze gelegenheid blijken gegeven van Haar Hooggewaardeerde belangstelling. Een drietal medailles zijn de Ver. toe gezegd, nl. een van H. M. de Koningin, een van H. K. H. de Prinses en een van Z. K. H. Prins Hendrik. WITMARSUM. In de hedenmorgen gehouden zitting der Gemeenteraad van Wonseradeei zijn tot wethouders geko zen de heeren M. Weerstra met 14 stem men, 1 blanco en de heer H. K. de Jong met 8 tegen 7 stemmen op den heer W. K. Postma. Naar aanleiding van de uitslag dezer stemming verklaarde de heer J. Tiche laar, Makkum, dat de Vrijz. fractie zich niet verkiesbaar stelde in diverse Raads commissie^ en zich van stemming zal onthouden. VII. In twee van de grootste plaatsen on zer provincie, hebben de middenstands- vereenigingen dit jaar de durf gehad een Nijverheidstentoonstelling te organisee- ren. Men heeft dit vereenigd met verschil lende attractie’s, opdat oud en jong zich zouden opmaken om een bezoek te brengen aan ’t tentoonstellingsterrein. Misschien dat er nog meerdere plaat sen in de provincie zijn, waar men in bescheidener vorm zich eveneens heeft gezet voor hetzelfde doel. Een huisvlijttentoonstelling b.v. aan een bazar verbonden heeft men soms in kleine dorpen. Toch behoort er in dezen tijd een flinke dosis moed toe om zoo iets op touw te zetten, want ook de in dustrie en de handel hooren tegenwoor dig in alle toonaarden het woord ma laise klinken. En staande onder de klan ken van malaise, tot zichzelf en ieder ander aanpakken te roepen, is een heele toer. Men moet al een geestdriftig optimist zijn, dit aan te durven, want om zelf nog eens een keer in extase te komen is al niet zoo gemakkelijk, laat staan anderen in vervoering te brengen. En al is men zelf een geoefend muzikant, daarom is de techniek van ’t door ons bespeelde instrument nog niet direct de medestan ders bekend. Wij komen wanneer we de tentoon stellingen eens onder de loupe willen nemen, eigenlijk tot twee vraagstukken. Ten eerste, wat is een tentoonstelling en ten tweede is zij thans nog noodig. Wat de eerste vraag aangaat, deze spreekt reeds voor zichzelf. Tentoon stelling is ten toon stellen; een verza meling van voorwerpen ter bezichtiging aanbieden. Deze definitie is zeer kort en toch in derdaad juist. Wanneer men de groote Koloniale Wereldtentoonstelling te Parijs neemt,, bijkt dit ten zeerste. Voorwerpen uit alle gebieden zijn daar bijeenge bracht om te worden bezichtigd. Dat dit de moeite waard is, valt natuurlijk niet te ontkennen, omdat men hier aan schouwt, waarvoor verschillende musea in verscheidene landen moesten worden bezocht. Natuurlijk is bij elke tentoonstelling veel franje. Dat kan niet worden gemist, omdat versiering met sparregroen en bloemen, met vlaggen en wimpels, met electrische verlichting in vele kleuren onwillekeurig op de menschen eenige in vloed uitoefent en hen in een feestelijke stemming brengt. Toch wordt op een tentoonstelling, vooral wanneer dit Nijverheid, Handel en Landbouw betreft, wel terdege ge tracht zaken te doen. De zakenmenschen huren de stands en dus moeten zij zorgen zoo mogelijk hun onkosten te dekken en zoo ’t kan nog eenige winst te boeken. Zoo gezein hee.ft het dus iets van een Oostersche Bazar, en overdekte ver koopplaats. Wij verstaan onder Bazar een zaak, waar uniforme prijzen worden gevraagd of een verkooping van vrij willig afgestane voorwerpen voor een liefdadig doel. Een Oostersche Bazar is dus iets heel anders. Tusschen een ten toonstelling en een jaarbeurs is even eens een groot verschil, want naar een jaarbeurs gaat men niet om eens rond te neuzen, gelijk dit op een tentoonstel ling geschiedt. Velen gaan deze beide zaken over een kam scheren, doch dit is niet juist. Een jaarbeurs is een handelsinstituut, een instelling waar men komt om zaken zakelijk af te doen. Vooral voor de in dustrie is zulk een instelling van groot belang, daar het hier meestal fabrikaten en halffabrikaten betreft. De handel had reeds zijn goederen beurzen en markthallen in verschillende benamingen, zoowel groenten-, vsich-, vee-, eieren-, boter-, kaas- als bloemen markten. Op de jaarbeurs betreft het meestal industrieele artikelen, die men aldaar op t Maandagmorgen 8 uur verkondigde het bekende klokje ons dat de Kermis een aanvang genomen had. De heerlijke geur der Bolswardsche oliekoeken streel- ncnung aan oe weet re Komen, eens ge- de al direct ons reuko Gedurende snuffeld in oude couranten en vinden in U,QC. ho+ roorIo „_.f, de Bolswardsche Courant van 1 Sept. 1881 een verslagje onder den titel: Een kleine tentoonstelling. Op Zaterdag den 20en Aug. heeft in de groote zaal der Sociëteit „De Doele” j ’s Avonds tegen 8 uur begon het druk- Vischclub „Ons Genoegen”. Zondagmorgen drie uur vertrok bo vengenoemde club met een vaartuig achter Wolsum, voor de aldaar in de Sneekervaart te houden 4de vischwed- strijd. Door de 21 leden werden 32 baarzen bemachtigd. De 1ste prijs verwierf L. Muller, be nevens een prijs voor het vangen van de 2de baars. 2de prijs P. de Boer, 3de prijs J. Adema, benevens een prijs voor het van gen van de eerste baars, 4de prijs J. Pe ters, 5de prijs O. de Jong, 6de prijs R. Nieuwenhuis, 7de prijs KI. Koopmans, 8e prijs G. Tigchelaar, 9de prijs H. Langenberg,’10de prijs R. v. d. Schaaf, 11de prijs W. Spoelstra, 12de prijs A. t Toegelaten tot de 1ste klasse der Rijkszuivelschool alhier. B. J. van Abbema, Witmarsum; J. Eleveld, Vledder; W. J. P. Gelens, Raalte; K. J. Jensma, Hallum; P. J. C. Kuiper, Oostwoud; L. J. Popma, Bols ward; M. Visser, Dronrijp; I. M. de Vries, Wormerveer; J. van der Weide, Witmarsum; D. Woudstra, Ijlst. Afgewezen 9 candidaten. Overgegaan van de le naar de 2de klasse: K. Damstra, J. Dorhout, H. Frij- link, D. Kuipers, R. Leij' C. Pals, N. J. Peereboom, W. S. Poelstra, S. Rien- stra, J. de Roos, A. J. Runneboom, B. D. Schat, M. G. Som, V. Spanjer, H. A. Swart, J. Wester, H. Woldringh. Niet bevorderd 6. Menigeen, die pepermunt koopt, is al tevreden, als hem iets in handen gestopt wordt, dat er alleen maar op lijkt. Zij meenen, dat pepermunt pe permunt is, doch vergeten, dat er wel 100 soorten zijn U krijgt de echte, medicinale pepermunt, als U vraagt naar het merk VS. Deze staat onder voort durende controle van het labora torium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen, wat een waarborg is voor absoluut prima kwaliteit. t Maandagavond had op de Sneeker- weg een auto-ongeluk plaats, dat geluk kig zonder persoonlijke ongelukken af liep. Even verder dan het vroegere tolhek, kwam een melkauto in botsing met een andere auto, met het gevolg dat de melkauto bij de weg neer in de sloot reed. De bussen op de melkauto, tegen een dergelijke salto mortale niet bestand, le digden de inhoud in het kikkerslootje, dat hierdoor in een ommezien van kleur veranderde Gelukkig bepaalde dit ongeval zich tot wat materieele schade. De heer v. d. Werf was spoedig ter plaatse met zijn kraanwagen en wist door handig optreden alles weer op het droge te brengen. ker te worden. Het traditioneele vuur- Kramer, 13de prijs N. Ebbendorf, 14e werk op Koninginnedag trekt altijd weer- aan veel belangstelling. Precies 9 uur schoot de eerste vuur pijl de lucht in en werd verder in flink tempo afgewerkt. Verschillende mooie stukken werden afgestoken. Na afloop verspreiden de toeschouwers zich door de stad en profiteerden verschillende amusementsgelegenheden van het be zoek. Dinsdag Kinderfeesten op de Dijlakker die als altijd weer heel wat belangstel lenden zullen trekken. Woensdag de groote Kaatsdag. Wan neer het weer ons een beetje gunstig ge stemd is, wordt dit een mooie dag. Het puikje der Friesche Kaatsers komt in Bolsward en de loting heeft eenige zeer sterke parturen geformeerd. De partuurformatie is als volgt: K. Kuiken, St. Jacob; C. de Way, Bols ward en N. Koopmans te Leeuwarden. T. Zijlstra, Witmarsum; B. Wasse naar, St. Jacob en P. Oord te Bolsward. H. v. d. Molen, Leeuwarden; P. Hel frich, Harlingen en K. de Jager te Har lingen. I. Roukema, Wommels; N. Staalstra, Franeker en Sj. Helfrich te Kimswerd. H. Knol, Harlingen, S. A. de Haan, Berlikum en W. de Vries te St. Jacob. S- Bos en H. Bogaard, Harlingen en K. Kooistra te Dokkum. R. Yetsinga, Arum; K. v. d. Heide, Bolsward en J. v. d. Leij te Berlikum. IJ. de Jong, Arum; J. v. d. Plaats, Har lingen en A. A. de Haan te Berlikum. M. v. d. Hem, Rauwerd; D. de Jong, Wier en D. v. d. Heide te Harlingen. G. Jellema, Weidum; M. Koopal, Hui- zum en D. Wiersma te Bolsward. Dit is echter niet de volgorde der lijst. Donderdag eveneens een sportdag. Nu de paardensport, waarvoor 20 der beste dravers staan ingeschreven, nl.: Fianella en Louise B van P. D. Bolt te Hoogemeeden; Infanterist en Navarra van J. L. Bolt te Zuidhorn; Hollandia van D. Olivier te Oosterlittens; Don Juan van J. Bolwijn te Groningen; Nicky Hen ri van R. Tacoma te Pingjum; Eter van S. Andringa te Terzool; Rolls Royce van Wed. Oosting te Wolvega; Quael van A. T. v. d. Veen te Wolvega; Rentinus en Snel van P. Kramer te Nijland; Tha- bor van Gebr. Bottema te Oldeboorn; Princes Bertha en Brage van dr. F. Everts te Usquert; Eulogie van de Roo te Groningen; Prinses Dulith van Klei- berda te Groningen; Gretchen van Stal Vitesse te Groningen; Peter Stanley K. en Sylvia van B. Hoeksema te Gronin gen. We hopen van harte dat deze jubi- leumdag voor de paardensport, het is 50 jaar geleden dat de harddraverij vereeni ging werd opgericht, een groot succes mag worden. Mogen we onze Bolswardsche lezers misschien even herinneren aan een mooie en sportieve gewoonte om op Kaatsdag en ter gelegenheid van de harddraverij de vlag uit te steken. Het geeft direct ’n fleurig aanzien aan de stad en is een spontaan bewijs van medeleven met deze echt Bolswardsche Vereenigingen. t De hier gehouden leden-kaatspartij van de Kaatsver. „Bolsward”, waaraan 18 parturen deelnamen heeft de volgen de uitslag gehad: le prijs: J. Hoitsema, K. v. d. Helde en Tj. v. d. Hauw. 2e prijs: -J. Eerdmans, B. Wolthuizen en F. Mulder. 3e prijs: C. de Way, K. Falkena Jr. en W. Brandenburg. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I r Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2J4 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. SOLIED ADRES VOOR EN BUIKGORDELS Huur een wagen en sleur zeil JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1