J. A. MOULIJN De Bolswardsche Courant en Westergoo Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Woensdag 9 September 1931 Onder de menschen. Wie van de 100 geeft U garantie? en A e 10 cent de KM. - A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12. cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. VOETBAL. De competitie wedstrijden voor derde klasse A zijn als volgt geregeld: 13 September 1931: LemmerSteenwijk, C.A.B.H.ZC. 20 September 1931: SteenwijkDrachten, H.Z-C.Oorredijk, LemmerC.A.B. 27 September 1931: C.A-B.Steenwijk, DrachtenGorredijk, H.Z.C.Lemmer. 4 October 1931: GorredijkH.Z-C., LemmerDrachten. 11 October 1931: Steenwijk—Gorredijk, DrachtenC.A.B 18 October 1931: SteenwijkH.Z.C., C.A.B.Gorredijk. 25 October 1931: GorredijkSteenwijk, LemmerH.Z.C., C.A.BDrachten. lAvAtsVALKEhBURG'S-- s, mLEVÈRTRAATI Wij leeren het UI NIEUWE WAGENS WITMARSUM, 5 Sept ’31. De reis van Ouden van dagen van Witmarsum. Heden Zaterdagmiddag had de auto tocht van Ouden van dagen plaats. De reis ging van hier via Wommels Akkrum en als eindpunt Olterterp. Met 18 auto’s werd precies om 12 uur onder groote belangstelling afgereden en pre cies om 2 uur was men op de plaats van bestemming, terwijl men te Akkrum ge legenheid gaf, door zachtjes te rijden, de beide stichtingen en de prachttuinen te bewonderen. Ook hadden de veenderijen bij Beets de volle aandacht van de oudjes. In het hótel „Den Horst” stond alles hoogste bestuurscollege in onze provin cie worden goedgekeurd. Een begrooting een deficit aanwijzen de, wordt nooit goedgevonden, Een gemeentebestuur dit voor «enige jaren willende probeeren, werd door de Kroon wel in ’t ongelijk gesteld. Toen echter datzelfde hooge college, ofschoon volledig bekend met de toestand in onze provincie, waar bijna alles verband houdt met de landbouwuitkomstenhoe wel kennende de toestand in alle Fries- sche gemeenten en eveneens het afwij zend advies van bijna alle gemeentera den ontvangen hebbende, toch besloot voor een tweetal jaren om de salarissen der burgemeesters, secretarissen en ont vangers belangrijk te verhoogen, was dit voor velen een groot raadsel. Menschen geroepen op zulke plaatsen, wakende dat de besturen onder hen staande het evenwicht zouden bewaren, deden hun best om dat evenwicht te verstoren. Sommige gemeentebesturen systeem hebbende in hun huishouding zagen ook dat verbroken, omdat behalve de ver- hooging ook nog de bepaling van pre- mie-vrij pensioen voor de drie hoogste ambtenaren los kwam. Had de raad nu bepaald, dat de ambtenaren zelf 6y2 of 8/2% zouden storten, dan zag men nu, dat de laagste ambtenaren moesten be talen en de hoogste met 't grootste in komen vrij waren. Verbroken evenwicht! In onze tijd heeft de minister van fi nanciën In ieder land de belangrijkste functie. Soms Is hij minister-president, soms ook de man achter de schermen. Toch is hij een der hoofdfiguren van elke regeering. Op deze plaats een zor geloos man te plaatsen zou onverant woordelijk zijn. Hij moet overzicht heb ben over alles en als een goed chirurg staat hij met zijn mes klaar, om dit zoo noodig in de verschillende uitgaven te zetten, want dit staat vast, hij moet evenwicht hebben. Elke staat welke dit niet herstelt gaat naar den afgrond. In Engeland zag men zelfs een nood- kabinef optreden om het evenwicht in landshuishouding te herstellen. Bekwa me staatslieden geraakten daardoor bui ten partijverband, doch voelden zich ge drongen mede te werken om wat hier verbroken was te herstellen, opdat hun partij, ofschoon dit thans niet erkennen de, toch later hiervan profijt zou trek ken. Een hooge daad, die waardeering verdient en de tijd zal leeren hoelang hun partijgenooten noodig hebben dit te erkennen. Wij allen zijn evenwichts-menschen. Wie dat vergeet en Bachus of andere góden offert, struikelt. Struikelende menschen, wankele figu ren kan onze tijd niet gebruiken op de vertrouwensposten. Op alle staatslieden van thans is van toepassing de spreuk: „Wee ’t land welks Koning een kind is." „V0X-” Door ons geheele leven zijn deze kin deren der schepping heen geweven tot opbeuring en genot. Wie zou er niet van bloemen houden? Ga hedenmiddag, geachte lezer eens naar de Doelezaal en aanschouwt met eigen oogen met hoeveel liefde en toe wijding ontelbare kleine plantjes zijn opgekweekt en verzorgd. Verlustig U eenige oogenblikken in de bloemenweel de, die hier U voorgetooverd wordt en weest dankbaar voor die heerlijke won deren der natuur. Floralia viert feest, dat is het bloe- menfeest. Wanneer ge dan langs de rijen bloe men gaande die kleurenschakeering be wonderd hebt, zie dan eens om U heen, wat kunstvaardige handen met afgesne den bloemen bereikt hebben. De inzendingen van de Bolswardsche bloemisten, de bouquettenweelde hier tentoongesteld, is alleen een bezoek aan de Doelezaal waard. Hedenmiddag is de tentoonstelling geopend van 3 tot 6 uur en hedenavond van 8 tot 10 uur, ook is er dan muziek. De in een bloementuin herschapen Doelezaal zal er zeer zeker hedenavond gezellig uitzien. TANDARTS FRANEKER houdt Vrijdag 11 September GEEN spreekuur te Makkum en Witmarsum Te Franeker AFWEZIG vanaf DONDERDAGMIDDAG 3 uur tot en met ZONDAG 13 SEPTEMBER. Een muzikale familie op de kermis te Bolsward. Met z’n vieren stonden ze op het Marktplein „De Muzikale Familie’’ Het hoofd van het huisgezin met z’n gebruinde nomadenkop, tusschen de donker getinte tanden een onafscheide lijke doorrooker, in een zwierige virtuose kleedij, met veel muzikale liefde een harmonica omklemmend, die nog betere muzikale dagen had gekend. No. 2, de oudste zoon, eveneens een artistiek type met veel muzikaal talent, t Tot pastoor der parochie te Fra neker als opvolger van Pastoor Sanders die om gezondheidsredenen eervol ont- felag heeft aangevraagd, is benoemd de WelEerw. Pater Stulemeljer, thans Pastoor aan de Boomskerk te Amster dam. Pastoor Stulemeijer is voor Bolsward geen onbekende, Z.E. heeft jarenlang aan de St. Franciscus Parochie ge werkt. t De Friesche elfsteden rijwieltocht werd Zondag j.l. gehouden. Naar schatting namen ongeveer 103 rijders w.o. 3 dames aan den wedstrijd deel. Als Bolswarder maakte de heer K. Feenstra den tocht mede. In Hotel de Wijnberg alhier was de contrölepost en waren omstreeks 6 uur het grootste gedeelte der rijders reeds gepasseerd. De sterke wind maakte het voor enkele trajecten met tegenwind nogal moeilijk. De heer H. Klompmaker van Harlin gen was de eerst aankomende. f Floralia. Wie zou dan niet den ken aan bloemen, aan planten, aan kleurenpracht en bloemenweelde. Van het eenvoudigste heidebloempje tot de meest verfijnde kasplant, elk plantje, elk bloempje heeft zijn eigen aardige bekoring. De bloemen gekweekt in het kleinste kamertje, zijn een troost en een genot voor de eenzamen in dit aardsche leven. De bloemen, zij vertolken vreugde bij familiefeesten. De bloemen, zij spreken U van liefde ën vertrouwen, maar ook vertolken zij de droefheid, zijn ze de laatste af- scheidsuiting aan hen die ons dierbaar waren. t Zondagmiddag ongeveer 3 uur had op den Sneekerweg even voorbij de laatste huizen een ongelukje plaats dat bijzonder goed afliep. Eenige meisjes liepen aan den kant van den weg toen vanuit Bolsward een auto naderde. Plotseling stak een der meisjes, een dochter van den heer H. de weg over. L)e autobestuurder kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met een hoofdwonde en eenige ont vellingen werd het meisje opgenomen. Gelukkig dat het ongeval geen verdere gevolgen had. Toen de zenuwen een beetje gekalmeerd waren kon de pa tiënte te voet huiswaarts keeren. De automobilist trof in dezen geen schuld. want om 6 uur moesten we weer weg om nog bij licht thuis te zijn. Van Leeuwarden over Franeker en Harlingen moest men éven vlugger rij den en de mooie weg leent zich daar ook prachtig voor. 't Was een reuze gezicht toen al de lichten werden ontstoken, en kon men van hier de auto’s al na Klmswerd-op merken, en de Pake- eh Beppesizzers stiennen al op de Pijemerbregge üs op te wachtsjen. Bij het dorp werd men verwelkomd door de beide fanfarecorpsen „Frisia" en „Oranje” en dezen „geleiden ons door een dubbele haag menschen naar ’t café van den heer J. Kuperus, waar uur voor noodig was en waar alles keurig netjes gereed was, de oudjes te ontvan gen. Toen allen binnen waren werd eerst buiten door den leider dank gezegd voor de overgroote belangstelling, en in het bijzonder de inteekenaren van de lijsten, alsmede de fanfare corpsen „Frisia” en „Oranje”. Verder rustte de plicht op hem om uit naarfi van de Ouden van dagen de eigenaars van de auto’s hartelijk dank te zeggen voor den onvergetelij- ken mooien tocht en in het bijzonder de eigenaars buiten onze plaats, de heeren Hornstra, T. de Vries, J. v. d. Tol, L. Joh. Hilarides, P. Yetsinga Sr. en A. Elger- sma, resp. Schraard, Plngjum, Klmswerd en Arum. Ook mevr. K. BoersmaReltsma, die als plaatsvervangster voor Zuster Engel- sma optrad, alsmede mevr. A. Timminga Boersma, voor de hulp, dezen dag ge boden. Nog werden door den heer. T. Schuch- macher hartelijke woorden gericht aan de eigenaars der auto’s en leider van deze mooie dag, welke voor allen onver getelijk zal blijven. Daarop droeg deze nog een vers voor in dichtmaat, geheel toepasselijk op de groote vriendschap van de burgerij van Witmarsum. Dat dit zoo mag blijven en de leider nog vele keeren zijn taak mag blijven vervullen. Men bleef nog ’n uurtje gezellig bijeen, waarna de 54 oudjes met de 18 chauf feurs met de zuster en hulp allen voldaan naar huis gingen. ARUM, 7 Sept. In een vergadering van ’t bestuur van de vereeniging „Het Dorpshuis” en de vereeniging die van het gebouw van genoemde vereeniging geregeld gebruik maken, is besloten de financieele verhouding in hoofdzaak gelijk te laten blijven. In het afgeloopen jaar is gebleken, dat de zangvereeniging en het zieken fonds ten opzichte van andere vereeni- gingen te veel betaalden. Bij de nieuwe regeling wordt hiermee rekening gehou den. Er volgde een levendige bespreking Omtrent wederzijdsche wenschen, rech ten en verplichtingen. Ten slotte werd een woord van afscheid en dank ge bracht aan mevr. Swets, die wegens vertrek haar functie als secretaresse van „Het Dorpshuis” moest neerleggen. VUL Onze tijd is een tijd van het even wicht. Wie getrouw de dakbladartikelen volgt, leest nu eens van ’t verbroken evenwicht, een andere keer van het her steld evenwicht en komt tot de conclusie dat de economen van alle landen zich hiermede bezig houden. Reeds dit feit is voor ons een aanduiding, dat het hier dingen van groot belang gelden, die zoowel groote als kleinere zaken raken en die de belangen van allen zonder on derscheid in zich besluiten. Evenwicht herinnert ons aan de armen eener weegschaal, die steunen op een as, waarom de balans draait. Dit voorwerp is op velerlei wijze In ons Staatsleven ingeburgerd. Vooral In ’t zakenleven. Elke nauwgezette koop man neemt op zekeren tijd zijn inven taris op. Hij is daartoe verplicht volgens de wet. Meestal wordt dit gedaan in ba- lansvorm. Een balans is dan In de boek houding niets anders, dan een staat van bezittingen en schulden op een zeker tijdstip. E om hierbij ’t evenwicht te houden, plaatst men in de privé-handelszaken de kapitaalspost als sluithek, opdat de de abet- en creditzijde tegen elkander op wegen. Evenwicht veronderstelt dus 't juiste verband tusschen ontvangsten en uitga ven. Wanneer iemands uitgaven zijn in komsten overtreffen, komt er straks ze ker een oogenblik, dat hierbij moet wor den stilgestaan. Want elke maand een deficit aanwijzende, duidt meteen aan, dat er gevaar bestaat op verbreking van het evenwicht. In 't gezin kan men dit ook opmerken en de uitdrukking: de tering naar de nering zetten, wijst nergens anders op, dan dat beiden elkander in evenwicht moeten houden. Worden in het zakenleven groote ver liezen geleden, dan is het noodig opdat ’t evenwicht bewaard blljve, dat die op de eene of andere wijze worden wegge werkt. Soms geschiedt dit uit bestaande re serve’s, die vroeger waren gevormd, toen winst op winst binnenkwam en men om evenwicht te houden daartoe over ging. Zijn die echter verbruikt dan dient op andere wijze reorganisatie plaats te vinden. Reorganisatie is herstel van 't verbroken evenwicht. In den regel bestaat dit bij naamloo- ze vennootschappen in afstempeling van een belangrijk deel van het aandelen kapitaal. Ingevoerde bezuinigingen dienen me de, dat alles zoo mogelijk verder een vlot verloop heeft. Blijkt het ook thans nog, dat zelfs nu het evenwicht in 't bedrijf niet kan worden gevonden, dan is faillissement de eenige weg om toch evenwicht te krijgen. Dit gaat natuur lijk ten koste van de crediteuren en brengt in de meeste gevallen opheffing der zaak mede. Men voelt nu dat er slechts een kleine stap noodig is, om op de ontvangsten en uitgaven van overheidslichamen over te gaan. Ook hier dient evenwicht te bestaan, en de mannen die hier een verantwoor delijke plaats innemen hebben een ui terst moeilijke taak, omdat de ontvang sten eener staat, provincie of gemeente zoo goed als geheel gebaseerd zijn op de directe en indirecte belastingen. De uitgaven die een overheidslichaam doet, kunnen dus de ontvangen belas- tingpenningen niet overtreffen, omdat dan ’t evenwicht wordt verbroken. Een gemeenteraad is daarom verplicht voor den aanvang van een nieuw jaar een begrooting op te maken, waarbij inkom sten en uitgaven voorloopig zijn vast gesteld. Wordt daarvan in het volgende jaar afgeweken, dan wordt telkens ge sproken van wijziging der gemeentebe- grooting. Deze begrooting moet door het gereed en de thee en versnaperingen lieten zich goed smaken. Velen gingen wandelen in de bosschen en ook velen maakten van het Lunapark gebruik bv. draaimolen, wipplank, lucht schommel, stap op en laat je wegen, grot, de uitzichttoren enz. Precies om 3.45 vertrok men door eene bloeiende streek n.l. Drachten, dat meer op een stad, dan op een dorp ge lijkt, Nijega, Opeinde, Bergum, Hardega- rijp naar Leeuwarden. In de mooie Prinsentuin werd halt ge houden en stond alles gereed ten be hoeve van den inwendigen mensch. Uit de serre en beschutting was het een mooi gezicht op de vijver met zijn zwanen en eenden en de springfontein. Jammer dat de tijd hier zoo kort was, Ingezonden Mededeelingen Wij kunnen tegenwoordig steeds moeilijker wegwijs worden in die massa’s artikelen, prijzen en kwa liteiten, die ons op allerhande wijzen worden aangeboden. Alleen van het artikel peper munt al, dat zoo dikwijls gekocht wordt, bestaan wel 100 soorten. Welk merk geeft U garantie van kwaliteit De echte medicinale VS-peper- munt, die onder voortdurende controle staat van het laboratorium Dr. E. Pannenborg en H. J. Doorn- bosch te Groningen. getuige het lange haar van onder de veel te groote pet. Deze muzikale spruit was in het bezit van een hoorn, een echte koperen hoorn, die voor eenige jaren in Apollo’s mid den, lieflijke tonen had voortgebracht, maar thans nog slechts in het bezit was van één enkele toon. Deze toon paste in elke door het hoofd der familie gespeel de melodiën, onverschillig of dit stuk in 3 kruizen of 3 mollen stond. No. 3, een dochter, ’n schilderstuk ge lijk, ook in het bezit van een hoorn. De bijzondere muzikale prestatie van deze jongedame bestond in het produceeren van lucht in de hoorn zonder dat eenig geluid hoorbaar was. De begeleiding der diverse ouvertures was bij deze jonge dame in goede handen. No. 4, de clou van het gezelschap, ook éen afgedankt product uit Apollo’s muziektempel. Een turksche trom, een heerlijk rhytmisch verdragend geluid. Dat de spanning van deze trom wat al te strak gehouden was en daardoor de toon iets hard, was meer een voor zorgsmaatregel voor de afwisselende weersgesteldheid. De bespeler van dit instrument is van een ongekende muzi kale begaafdheid: maatvast, rolvast en slagvast. Dan nog de financieele specialiteiten, de echtgenoote van het hoofd van dit en semble en we hebben U een korte perr soonsbeschrijving gegeven van dit muzi kale vijftal. Wanneer de Turksche trom een goed plaatsje had gekregen, het slagwerk in positie gesteld, werd door de harmonica speler met enkele tonen het voorspel in geleid. Na een kleine introductie viel het slagwerk bij en na eenige maten de be geleiding van de hoorn met ’n toon en die zonder steeds weeraan kwam uit deze fantasierijke ontboezeming, de me lodie van U weet wel: „het zwart bienen heft” naar voren, zoowel in 4 kwarts als in maat. De finantieele specialiste zorgde on derwijl voor een meestal zeer spontaan gegeven geldelijke vergoeding, als be- looning voor kunstprestatie van dit mu zikale vijftal. Doede G. de Way. f Een bekende persoonlijkheid is we derom uit ons midden weggehaald. Zacht en kalm is zijn verscheiden ge weest. Zooals zoovelen voor hem heeft de onverbiddelijke #dood ook dit leven afgesneden. Bekend was hij zeker. Als koster der aloude Martinikerk en vooral als leed- aanzegger. Ontelbaar velen heeft hij naar hun laatste rustplaats gebracht. De weg naar het kerkhof was voor hem een bekende weg. Thans zal nog een maal door hem die weg gevolgd wor den. Nog eenmaal langs die bekende pa den op den stillen doodenakker nu niet voor de lijkbaar maar thans zelf rus tende op die baar. Ontelbaar velen is hij voorgegaan. Nu zal ook zijn stoffelijk overschot gaan naar de plek die eens ons aller rust plaats wordt. Het ambt van leedaanzegger is in de familie de Way meer dan 142 jaar be oefend. De grootvader van den nu over ledene gedurende 51 jaar, de vader Gooike C. de Way gedurende 49 jaar en Doede de Way gedurende ruim 42 jaar. Alleen door de nu overledene zijn ruim 2300 dooden begraven, meer dan 7, van Bolswards ingezetenen zijn dus door Doede de Way naar hun laatste rustplaats gebracht. Geboren de 26 Nov. 1855, werd de overledene op 12 Mei 1889 aangesteld tot koster der Ned. Herv. gemeente. Deze functie bekleedde hij dus ook reeds 42 jaar. Hoevelen die dit lezen buiten onze stad zullen zich de koster herinneren die hen bij een bezoek aan de Martinikerk uitlegging gaf van de verschillende bezienswaardigheden in de aloude kerk. De begrafenis zal morgen, Woens dag, om 2 uur plaats hebben. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 k LEEUWARDEN 1 Huur een wagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40ct. p. kwartaal. i III.U1IM DE JONGs NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1