HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Persoonlijkheid. Uit den Omtrek Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Stadsnieuws. BRILLEN BREUKBANDEN Laat U niets in handen stoppenl 27— Jaargang Woensdag 16 September 1931 No. 73 en A T-LEEUWARDEN- 10 cent de K M. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. t Op de Bakkerijtentoonstelling te Utrecht behaalde onze stadgenoot de heer G. de Groot een 2de prijs met een inzending waterbrood. f Beroepen tot predikant bij de Ger. Kerk alhier, Ds. Donner te Broek op Langendijk. MAKKUM. In de maand Juni j.l. is alhier een Chr. gymnastiekvereen. op gericht met aanvankelijk 160 leden. Thans worden alhier voorbereidende maatregelen genomen, om te trachten ook nog een neutrale gymnastiekveree- niging op te richten. >arturen. J. de Haas SCHRAARD. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer P. Bouw, cand. tof den H. D. te Utrecht. t Aan de Ned. Herv. kerk is door mej. Richtje Adema een legaat, groot f 1000 vrij van successierechten bespro ken. Oudere lezers onzer courant zullen zich misschien herinneren dat deze mej. Adema indertijd gewoond heeft bij Ds. Andringa, pred. aan de Ned. Herv. Kerk. •vanAMKENBURC/S** ••■LEVERTRAATI DRAI e Wij leeren het U NIEUWE WAGENS t Na een Zondag van regen en storm vlagen, van guur en naar weer, ’n Zon dag die menig oudere reeds naar de ka chel deed verlangen, ’n Zondag die voor de meeste jongelui een op hun manier verloren dag was, is het weer vandaag (Maandag) geheel omgeslagen en zitten we weer met deuren en ramen open, ge nietend van de heerlijke zomerwarmte die ons de Septembermaand kan geven. Wanneer ik door de geopende ramen de latere zomerbloemen in m’n tuintje bekijk, bekruipt me de lust eens even in ons Julianapark te zien. Al koste dit snoepreisje me een ruim half uur van m’n tijd, ik heb er geen oogenblik spijt van. Die rustige rust, die je bij het binnenkomen als het ware te- genwaait, maakt je gemoed ontvankelij ker voor de schitterende bloemenpracht in ons mooi Julianapark Wat doet die vijver het eenig mooi, met op den achtergrond de muziektent, fijn van bouw en constructie, zoo geheel aanpassend aan de omgeving. Wat zijn die pas gemaaide grasgazons van een Den 24sten dezer hoopt voor de afd. Bolsward van den Bond voor Staatspensionneering op te treden Ds. Westmeijse van Drachten. WOMMELS, 14 Sept. Onze plaats genoot de heer P. A. Bakker is be noemd tot le melkcontroleur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Oudebildtzijl. EXMORRA, 14 Sept. Ds. J. van Kuiken heeft voor de beroepen bij de Ned. Herv. gemeenten Raamsdonk en Hoogmade bedankt fijne groene teint, geflankeerd door hard roode geraniums. De Dahlia’s pronken nog met groote bloemtrossen en de Rhododendrons ma ken weer heel veel nieuwe knoppen. De heesters- voor het meeren deel uit gebloeid geven met hun wisseling van bladkleur een schilderachtig geheel, af wisselend van groen tot resida, matgeel en wijnrood. De dubbel getinte bladen, zilvergroen en roodgeel zijn bijzonder mooi. Van de boomen lijkt ons het groen wat donkerder, enkele bruine bladeren geven ook hier kleureffect. Het rosarium is nog fijn, nieuwe knop pen, nieuwe rozen, die wel niet zooals in den zomer wijd open bloeien, maar nu juist door een zekere ingetogenheid veel fijner van vorm en kleur zijn, ’k Zou me, evenals die oude heer op gindschen bank in een hoekje willen neervlijen en mijmeren over de wondere schoonheid der schepping, maar daarvoor nu geen tijd. Nog even verder naar de koepel op het hoogste punt van 't park. Een altijd mooi en imposant gezicht, die ruimte vlak voor je, onbegrensd bijna. Het zui vere Friesche landschap in ongerepte schoonheid. Vooral op dezen middag, nu alles rustig is om ons heen, heeft ook het Friesche land zijn bekoring. We gaan terug nog even door de groene poort met z’n luik en open ven sters, die op sommige punten een aardig perspectief voor ons oog tooveren. Nog even opgezien naar de pitoreske parkwachterswoning met z’n weelde van bloemen, en we gaan terug naar het stadsgewoel, naar de dagtaak die wacht, maar ook weer met nieuwe moed aan vaard wordt. We kunnen in ons kleine stadje trots zijn op ons Julianapark, maar dat niet alleen, de overige plantsoenen worden in Bolsward niet vergeten. Heeft U al eens de nieuwe lantaarn gezien in het Hid Heroplantsoen? Ook dit stukje van onze nieuwbouw mag er zijn. Dit plantsoen is werkelijk ’n sieraad in deze omgeving, evenals het nieuwe gedeelte naar de Ger. Kerk. Wie liefde heeft voor plant en bloem, voor boom en struik vindt overal in de schepping en vooral in de Flora rust punten voor de dikwerf vermoeide geest' Kaatsen. CORNWERD. De kaatsvereeniging „Cornwerd” voor eenfge jaren geleden als afdeeling aangesloten bij den N. K. B., heeft het aangedurfd weer eens een wedstrijd te organiseeren, welke na de vereischte toestemming van het Hoofdbestuur j.l. Zondag onder ongun stige weersomstandigheden gehouden werd. Aan dezen wedstrijd werd door 66 spelers deelgenomen, welke door het lot tot 22 parturen werden gevormd. De prijzen, f 27.f 15,en f 12. werden resp. gewonnen door: (irootzand 18, SNEEK, Telef. 332 Comité HENTSO Sneek. Deze week is het Comité voor het laatst bij elkaar geweest. De inkomsten en uitgaven werden door een commissie uit het Comité nagezien en accoord be vonden. Uit de afrekening bleek dat in totaal afgegeven zijn 23204 geldige entree bewijzen, waaronder begrepen zijn de entrees voor Openluchtspel, Pony-Race, Motor-behendigheidswedstrijd en Vuur werk. De resultaten der tentoonstelling ge ven volle reden tot tevredenheid, dank zij zeker ook de medewerking die on dervonden werd van standhouders, me dewerkers als jury-leden, de leiders van het Openluchtspel, deelnemers en spe lers en allen die op een of andere wijze zich verdienstelijk maakten. Vanaf 10 dezer is het comité officieel ontbonden. ARUM, 14 Sept. Gisteren hield de afd. „Willem Westra” van den N. K. B. een ledenwedstrijd. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: R. Yetsinga, Tj. Kamstra en C. Bos. 2de prijs: J. van der Schel, T. Lukkes en Joh. v. d. Weerdt. 3e prijs: M. R. Hiemstra, H. Kooyen- ga en H. Gerlofsma. f De Kaatsver. „M.E.T.O.” hield Zondag j.l. een ledenwedstrijd. Enkele regenbuitjes waren niet in staat het enthousiasme weermee gekaatst werd, te bekoelen. De uitslag is als volgt: Klasse ouderen. 1ste prijs: W. Bosma, J. Eerdmans en B. van der Meer, 2de prijs: H. Bosma, D. Wiersma en F. Kerker. Klasse jongeren. 1ste prijs: J. v. d. Heide, M. Spoel stra en Tj. van der Mei. 2de prijs: KI. Falkena, P. Bonnema en Sj. Buikstra. MAKKUM. Als iets zeer bijzonders kunnen wij melden, dat schipper W. C. Boonis van Woudrichem, met zijn Rijn aak „Archimedes”, metende 968 ton nu voor de 8e maal in dit jaar een vracht Mac-Adam (bazaltslag) ten dienste voor wegenonderhoud alhier ge lost heeft. In een gesprek met bovengenoemden schipper, die reeds een lange reeks ja ren als zoodanig werk heeft verricht, vernamen wij dat hij nimmer zoo vaak achter elkaar op eenzelfde plaats heeft gelost. De hoogste keer is voorheen 5 maal geweest. Bijna 8000 ton van dit materiaal is dus alleen door dezen schipper hier aangevoerd. MAKKUM. Op 12 Mei 1925, werd de heer P. van der Veer van Bolsward benoemd tot directeur van de Chr. Mu ziekvereniging „Hallelujah” alhier. In een vorig nummer hebben we er reeds melding van gemaakt, welke vor deringen genoemde vereeniging onder leiding van Van der Veer heeft ge maakt. Zijn leiding en zijn werklust worden hier zeker wel op prijs gesteld, want naar men ons mededeelt, is Van der Veer nu ook benoemd tot directeur van de muziekvereen. „Apollo” alhier. 1. R. Brandsma, Makkum en F. v. d. Vliet en B. Hoogeveen, Witmarsum. 2. M. D. Yntema en P. Dijkstra, beiden te Cornwerd en Sj. Dijkstra te Zurich. 3. Pier en Dirk Posthuma de Boer en Tj. Roedema, allen te Cornwerd. WOMMELS, 12 Sept. Heden had ten overstaan van notaris K. Gorter al hier de finale verkooping plaats van een huis en slagerij te Oosterend, groot 1 Are, 13 c.A., ingebruik bij den heer M. C. Boersma. Kooper werd de heer Rouke de Jager, koopman te Oppenhuizen voor de som van f 3338. Dat er wel animo was, bleek hieruit, dat het perceel 44 maal werd verhoogd. Wie onzer eens in de gelegenheid ge weest is een kijkje te nemen achter de schermen van ’n marionetten thetater, zal ’n waardeerende indruk opdoen van be wondering voor het geduld en de vin dingrijkheid der menschen. Och het is eigenlijk niets anders dan een groote poppenkast, maar dan technisch veel in gewikkelder. De uitbeelding is echter hetzelfde. Stomme poppen bewegen zich, hun doen en laten gelijkt op dat van levende men schen. Schijnbaar bewegen zij uit eigen kracht, maar in werkelijkheid is het de leider, de onzichtbare, die de draadjes in zijn handen heeft en de gang en han deling der poppen bestuurt en beïnvloedt. Wanneer we ons ’n oogenblik in dit spel verdiepen, dan onderkennen we daarin een beeld van het groote wereld- tooneel, in werkelijkheid niet meer en niets anders dan een groote poppenkast, waar heel veel gedaan en gesproken I wordt, waar ook heel veel beweging is, maar waarin ook zeer velen de touwtjes, de leiding in handen hebben, waartegen over oneindig meerderen die niets an ders doen, dan die leiding volgen. Ook zijn er die meenen, dat ze zich door eigen kracht en Initiatief bewegen, die meenen anderen op het werldtoo- neel te leiden, om toch tenslotte zelf ge leid te worden Een raadsel blijft nog steeds de vraag, in hoeverre een mensch handelt uit ei gen initiatief en in hoeverre hij door an deren geleid wordt; in hoeverre gaat de invloed op ons eigen doen en laten, van uit datgene wat anderen doen en laten- Het gaat hier dus om de vraag, hoe ’n mensch in dit leven eigen zelfstandig heid bewaart of afdaalt tot een mario net, bv.: Iemand die er niets om geeft of hij in deze wereld alleen staat, die z’n meening durft te zetten naast die der groote massa, zoo iemand zal nooit een marionet kunnen v'orden. Hij kan dat niet, omdat hij er voor alles op uit is zijn eigen zelfstandigheid te bewaren. Dit bewaren van eigen zelfstandigheid Is heel wat anders dan zelfoverschatting. Ook heel wat anders dan eigenwijsheid, waanwijsheid of trots, neen dat is het logische uitvloeisel der erkenning van de waarde der persoonlijkheid. Wie deze eigenschap bezit, is Iemand uit één stuk, een persoon op zichzelf, iemand, die zich nooit tot marionetten diensten zal laten verleiden; omdat hij weet wat hij waard is, deert ’t hem niet of hij alleen staat. Zulke menschen zijn de steunpilaren der maatschappij en van de steeds voortschrijdende ontwikkeling. Van hen heeft eens een klassiek dichter gezongen dat hij pal stond in ramp en ongeval. Hoe steken bij deze groote figuren, die elk tijdsbestek in hun midden heeft, de marionetten op dit wereldtooneel af. Al zijn hun bewegingen nog zoo handig en juist; al zijn hun handelingen met zorg gekozen, het is en blijft copieerwerk. Ze spelen niet hun eigen rol. Er is een an der die aan de touwtjes trekt. Volgens zijn wil bewegen ze zich. Armzalige zielen met hun geleend geestelijk kapitaal. Zij hebben hun vrij heid verkocht, weggeschonken somstijds, om toch maar de gemakkelijke rol van een ander te kunnen spelen. Men spreekt wel eens van een groote tijd, maar wat is dat? Het zal altijd zulk een tijd wezen, waarin groote mannen en vrouwen hun eigen zelfstandig werk doen op het groote wereldtooneel. Van die zelfstandige werkers draagt die tijd het kenmerk. Wanneer deze stelling juist is, dan is ook de tijd waarin het mario nettenspel, het copieerwerk in trek is, een arme tijd en dan is de hedendaag- sche balans niet erg hoopvol. Natuurlijk er zijn altijd menschen die door hun aanleg, hun geestesgesteldheid als het ware voorbestemd zijn marionet- Circus Robert!. Dit circus mag zich in Bolsward in een gestadige belangstelling verheugen en met recht. Vergeleken bij de prestaties in voor gaande circussen wordt hier zeer goed werk geboden. De paardendressuur vooral is schit terend en dat is het juist, wat het pu bliek in een goed circus waardeert. Ook het rijden op ongezadelde paar den was schitterend en oogsttte telkens een dankbaar applaus. De clowns waren leuk en somtijds origineel. Het gymnastische was even eens zeer goed verzorgd, terwijl de krachttoeren van Hans Siegfried aller bewondering hadden. Geen wonder dus dat dit circus gezien de tijdsomstandig heden en de zeer kort achter den rug zijnde kermis nog op een flink bezoek rekenen kon. t Uit een in dit blad voorkomende advertentie blijkt dat „het Nut” alhier binnenkort weer een aanvang zal maken met zijn Huisvlijtcursus voor kinderen van 8 tot en met 14 jaar. Dit zal zeker een verheugend bericht zijn én voor de kinderen die zoo’n ple zier hebben in het knutselen èn voor de ouders, die weten, dat de kinderen in het Weeshuis iedere week eenige heer lijke uren doorbrengen en het geleerde op de lange winteravonden thuis in toe passing zullen brengen. Naar wij vernamen, zal de hoofdleid ster van dit werk, mej. A. M. Bos uit Amsterdam persoonlijk ’n 14-daagsche leiders- en leidstercursus komen geven. Het vermoeden is dus gerechtvaardigd, dat de a.s. leerkrachten goed beslagen ten ijs zullen komen. Wij raden de jongens en meisjes nog aan, Donderdagmiddag precies op tijd bij de aangifte te zijn, daar anders alle plaatsen wel eens bezet konden zijn. KIMSWERD. Onder ongunstige weersomstandigheden werd hier j.l. Zondag een ledenkaatspartij gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: Boven 35 jaar. Elf parturen. 1ste prijs: G. Brunia, W. Visser, C. Stellingwerf. 2de prijs: K. Hoitinga, J. Weidema en Y. v.d. Boom. 3de prijs: J. van der Zee, C. v. d. Boom en W. Weidema. Jongste klasse. Vijftien pa 1ste prijs: O. Dijkstra, A. en M. Halbertsma. 2de Joh. van der Meer, D. F. de Vries en Sj. Couzijn. 3de prijs: C. Harkema, K. Helfrich en Y. J. Goinga. 4de prijs: J. Harkema, R. Volbeda en Tj. Harbertsma. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Ingezonden Mededeelingen Alle waar is naar zijn geld I Dat was vroeger zoo, dat is tegen woordig nog zoo. Als U voor opwekking en ver kwikking de echte, medicinale VS-pepermunt koopt, dan weet U, dat U 10 cent moet betalen voor 100 °/o kwaliteit Waarborg hiervoor hebt U in de voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Gro ningen. DE SPOORWEG OVER DEN AFSLUITDIJK. De Friesche K. v. K. wendt zich tot den Minister. In de te Leeuwarden gehouden ver gadering van de Friesche Kamer van Koophandel deelde de voorzitter mede, dat hij zich in verband met de geruch ten, als zou het nog wel lang duren eer de spoorweg over den Zuiderzee- afsluitdijk gereed komt, tot den Minis ter van Waterstaat had gewend om in lichtingen. Het antwoord luidde, dat aan het plan zelve hard wordt gewerkt, doch dat niet medegedeeld kon worden wanneer de verwezenlijking zal zijn. De voorzitter, de heer B. Hartelust, zal thans deze zaak in den Spoorweg- raad bespreken. OOSTEREND, 14 Sept Heden had de begrafenis plaats van het zoontje van de wed. Terband, van welk sterfge val we in een vorig nummer reeds mel ding maakten. Op plechtige wijze werd het ventje grafwaarts gedragen, voorafgegaan door een paar jongens *van zijn klas, welke een krans droegen, met het op schrift: „de laatste groet van de kin deren van den School met den Bijbel; rust zacht”, daarna volgde de begra fenisstoet. Op ’t kerkhof gekomen zijnde, werd het woord gevoerd door den hoofdon derwijzer Froentjes, waarna de kinde ren zongen: „Daar boven juicht een groote schaar, van kinderen voor Gods troon, enz.”. Ds. Guittart die de voorgang had, be dankte namens de familie voor de eer aan de overledene bewezen. ten op dit wereldtooneel te wezen, ’t Zijn de kleine zielen. De menschen zon der ruggegraat, de vreesachtigen, de be krompenen, de tragen van geest Zij hebben als er rekenschap van hen gevraagd wordt, steeds een uitvlucht, het hooger beroep op diegenen, die van hun doen en laten de touwtjes in handen hadden. Vraagt men hun rekenschap van hun woorden, dan verwijzen ze steeds naar degenen, wier woorden of hande lingen ze hebben geoopieerd. Deze menschen staan liever bij hon derd anderen, soms tegen hun overtui ging, dan alleen met een hechte en rots vaste wil, met een overtuiging die hen draagt in hun leven. Wie dit durft, trots miskenning en tegenslag, draagt bij tot het cemefit der maatschappij. Persoonlijkheid is niet alleen erfdeel der vaderen. Met de „geestkracht” zijn het zaken die moeten groeien door ge stadige ontwikkeling en zelfstudie. Zooals ge bij het gymnastiek-onder- wijs uw lichaam traint door gestadige oefening, zoolang tot het lichaam beant woord aan de gestelde eischen, zoo ook moet ge uwe geest aldoor oefenen en trainen. Vooral in onzen tijd met die on telbare marionetten hebben we mannen en vrouwen noodig, die beseffen, dat zij diegenen zijn die de tegenwoordige we reld moeten vooruithelpen. Wij moeten deelnemen aan het tegen woordige leven en de prikkel gevoelen tot verbetering van omstandigheden en verhooging der beschaving. Niet trachten die wereld van anderen, maar zelf onzen weg kiezen. Die zelf ge kozen weg moeten we leeren liefhebben, op dat leven ons stempel drukken en ons voor dat leven verantwoordelijk ge voelen. Dan kweeken we aan een geest van vastberadenheid, een doorzettings vermogen, een kracht die over de duis tere beelden van het heden heen doet zien naar de lichtende verten. Dan kwee ken we mannen en vrouwen, met een onverzettelijken wil, om onze zieke maatschappij op te heffen. Bedenken we, dat naar de maten der ons geschonken talenten, we eens re kenschap zullen moeten afleggen. Dan is er geen beroep meer op ande ren, die we blindelings gevolgd zijn. Dan geldt alleen de vraag: Wat hebt ge van U zelf en de U geschonken talen ten gemaakt. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. UI.U.H.M Huur een wagen en stuur zeil SOLIED ADRES VOOR EN BUIKGORDELS DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1