De Bolswardsche Courant en Westergoo Honderden laren geleden was pepermunt reeds een veel vuldig gebruikte en zeer gewaar deerde medicijn tegen allerlei kwalen. De groote kans. Uit den Omtrek Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. 27g!£ Jaargang Woensdag 23 September 1931 No. 75 en A FLORIS C. A dve r t e n t f n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ste zwemster Geeske Algra en de jong ste zwemmer Piet de Boer, welke het di ploma ontvangen, beide 10 jaar oud zijn. Meer zwemmers, minder drenkelingen! Moge dit bij ouders in gedachte blijven om hunne kinderen het zwemmen te la ten leeren. betrekkelijk hoog geworden en heeft aan de andere kant het weer de entrée’s in erge mate beïnvloed. Naar we deze week hoorden behoeft voor elk aandeel in het waarborgfonds slechts één gulden gestort te worden. ARUM, 21 Sept. Onder begunstiging van mooi weer maakte een groep meis- WOMMELS, 16 Sept Heden slaagde te Zwolle voor diploma A Costumière, onze plaatsgenoote mej. J. Dijkstra, leerlinge der Modevakschool, Harlin- gerstraat 10 te Bolsward. De onvoorziene gevolgen van belastingverhooging in Engeland. De nieuwe belastingmaatregelen der regeering en de daarmee gepaard gaan de belastingverhooging zijn aanleiding geweest, dat verscheidene personen, die reeds waren ondertrouwd of aangifte hadden gedaan, ten gevolge van de fi- Verschünt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Jubilea. WOMMELS. Den len October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Hervormde School aan de Hofkamp alhier werd op gericht, welk feit herdacht zal worden door receptie te houden in ’t Evangeli- Satielokaal voor oud-leerlingen, perso neel en genoodigden en/of belangstellen den. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door Ds. J. Nauta van Sexbierum. WITMARSUM, 20/9 ’31. Bij het gra ven van een beerput bij het huis eigen aan den heer P. Tolsma, in de nabijheid van het heerenhuis Ayiva State, werd op een diepte van 1 Meter een oude muur blootgelegd ter dikte van 70 cen timeter. Het bleek dat dit een muur was van de poort die op het einde van het z.g. Zand gestaan heeft voor de oude Stins Ayiva State. Op een diepte van 3 Meter was de fun doering nog niet te zien, de gracht om de oude Stins is dus wel diep geweest, ook een hoeksteen van pl.m; 50X50 c.M. werd opgegraven. Ouden van dagen herinneren zich, dat de poort met woning bewoond werd door M. J. Postma, de grootvader van den heer M. J. Postma, landbouwer on der Witmarsum. Bij het bouwen van het heerenhuis Ayiva State voor den WelEd. Heer Tj. Mulier, destijds Burgemeester van Won- seradeel is de poort afgebroken. Jammer voor het dorp Witmarsum, dat dit oude bouwwerk niet gespaard is gebleven. 10 cent de K,M. Bijna een millioen zak koffie vernietigd. Ondanks de verzekering van de re geering in Brazilië dat geen koffie meer vernietigd zou worden en hoewel met de regeering van Washington was over eengekomen, millioen zakken koffie in te ruilen tegen 25 millioen schepels tarwe, gaan de koffiehandelaars door met de vernietiging der koffie. Zij hebben thans in totaal 985.105 zakken koffie in zee geworpen of ver brand. Wij leeren het UI NIEUWE WAGENS Als men deze, aan het waanzinnige grenzende bedragen ziet, die uitgegeven werden in een tijd, dat de wereld bijna verpletterd werd onder haar financieele lasten, dan is het geen wonder, dat het economische evenwicht op zeer ernsti ge wijze verstoord werd. En in verge lijking met deze ontzaggelijke bedragen is de som van een milliard gulden, wel ke men van Duitschland’s schouders nam door het jaar uitstel, feitelijk een peulschilletje. Heel terecht merkte daar om de Christian Science Monitor op, dat indien de naties het te Genève er slechts over eens zouden worden om de uitga ven voor bewapening met slechts 9J^% te verminderen, zij daardoor genoeg zouden besparen om elk jaar een mil liard gulden cadeau te doen aan de goe de zaak van het economisch wereld- herstel. En het is dus niet meer dan lo gisch, dat Amerika op de komende con ferentie te Genève met de knokkels op tafel zal slaan en eischen zal, dat de bewapeningsbegrootingen ingekrompen zullen worden, opdat de schulden be taald zullen kunnen worden, die aange gaan werden voor vroegere bewapenin gen. Het gelamenteer van „De tijden zijn nog niet rijp voor ontwapening!” moet thans een einde nemen. Als de tijden thans niet rijp genoeg zijn, wanneer zul len zij het dan ooit wezen? Nu, terwijl de heele wereld naar economisch her stel zucht? Nu men allerwegen op schuld vermindering uit is, teneinde het herstel te bevorderen? Nu men allerwegen de fi- nantiën wil saneeren en de normale ka- pitaalbeweging tusschen de verschillende landen wil herstellen? Nu is het toch ze ker tijd om een punt te zetten achter de bankroetierspolitiek, om kolossale bedra gen uit de reeds als een citroen uitgekne pen belastingbetalers te persen, om weer nieuwe improductieve bewapeningen te betalen, terwijl de oude bewapenings- schulden nog niet eens zijn afgeiost. Zoo ooit, dan is de tijd nu „rijp’’ en is nu de groote kans. jes onder leiding van het hoofd der school Zaterdagmiddag per fiets een tochtje naar de Zuiderzeewerken. Be langrijk is zoo’n tochtje, omdat het heel wat dingen te zien geeft, die aanknoo- pingspunten vormen bij het onderwijs. ARUM, 21 Sept. Men is in deze plaats thans druk bezig aan de uitvoering van een werk, dat hier oplossing moet bren gen van het in dit dorp in de laatste ja- ren hoe langer hoe meer urgent wor dende „verkeersvraagstuk”. De rijweg, wordt aanzienlijk verbreed, hetgeen mo gelijk is door verandering van de rio- leering- Aan de opzet van het uit te voe ren werk ziet men, dat hier een belang rijke verbetering tot stand wordt ge bracht. ARUM, 21 Sept. Bij de uitbreiding van de tuinbouw in deze streek, mag ook een grootere belangstelling voor tuinbouw worden verondersteld. De ge legenheid hiertoe is dit jaar weer gebo den. Er heeft zich een voldoend aantal leerlingen opgegeven, zoodat de cursus in het eerst van October kan beginnen. De ring en de vetioofde in ’t water. Zaterdag kregen een 16-jarige dienst bode en een 22-jarige kapper, die ver loofd waren, op de Vijzelgracht (stille zijde) ruzie. Het meisje wierp den verlovingsring in het water, waarna de jongeling het meisje beetpakte met slechter bedoelin gen dan met Bellajmy’s „’Roosje” ge schiedde. Hij wierp haar n.l. in het vieze grachtwater, waaruit zij al spoedig door burgers met behulp van brughaken ge red werd. De snoode jongeling werd ge arresteerd. nancieele positie waarin zij door deze maatregelen geraakt zijn, van hun hu welijk voorloopig moeten afzien. In de afgeloopen week zijn te Londen en in de provincie ruim 100 huwelijken, waarvan reeds aangifte was gedaan, Uitgesteld. Verschillende candidaat- echtgenooten hebben de bij het doen den aangifte gestorte gelden weer opge vraagd. MAKKUM, 18 Sept. 1931. Een zeer buitengewone verrassing had alhier van daag plaats. Er liepen des morgens al reeds geruchten dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder, de Zuiderzeewerken op Comwerderzand zou komen bezich tigen, en daarna per auto waarschijnlijk den tocht over Makkum zou nemen. Dit gerucht werd later voorgoed als een vast plan bevestigd. De onderwij zers aan de verschillende scholen kregen hiervan ook nadere kennis en stelden de kinderen even voor den bepaalden tijd op, ter plaatse waar men wist, dat H. M. zou passeeren. Ongeveer half vier des namiddags ar riveerde H. M. met eenige auto’s vooraf op de plaats waar de kinderen waren opgesteld. Natuurlijk waren een hoop belangstel lenden of nieuwsgierigen samen ge stroomd, die door de politie op eerbie digen afstand werden gehouden. Door de groote kinderschaar werden voor H. M. eenige coupletten gezongen van het oude bekende Wilhelmus enz., waarna door een dochter van de Wed. Lutgendorff een bouquet bloemen aan H. M. werd aangeboden, die met vrien dlijken dank werd aanvaard. Na een kort oponthoud, gingen de Koninklijke auto’s weer verder, luid be groet door de omstanders. Zwemmen. Wegens het afwisselend weer deze zo mer, waardoor op geregeld bezoek van de leerlingen aan onze zweminrichting om zwemles te ontvangen, niet kon ge rekend worden, was het aantal leerlin gen, welke j.l. Zaterdag 19 dezer aan het reeds eenige malen uitgestelde klein diploma zwemmen deelnamen, bij an dere jaren vergeleken niet groot. Aan diegenen welke aan de voorge schreven zwemproeven hebben voldaan, wordt in het vervolg het recht verleend •in het diepste bassin (Sneekervaart) te zwemmen. Hierin slaagden de dames: Femmigje Bijlsma, Ynskje van Dalen, Zwaantje Bangma, Hendrika Weersma, Geertje Noordhuis, Pietje Appeldoorn, Geeske Algra, Bertha Algra, Janneke Faber, Tjepke Vallinga, Annie van Vliet, Sipkje Rijpkema en Catharina Anna Stockman, allen alhier woonachtig en Froukje Pasma van Tjerkwerd; en de heeren: T. van der Meer, Sj. de Wit, Hans Zantman, Pieter Oord, Piet Buikstra, Johannes Franzen, Johannes van der Zee, jfelle Algra, Piet de Boer, Klaas Over- zee, Ynte Hooghiemstra, Jitze Fennema, Haije Witteveen, en Ype Witteveen van Bolsward, welke alien het diploma zullen ontvangen. Vermeldenswaard is het, dat de jong- Spoortrein opgeblazen In Mantsjoeria. De „Lokal Anzeiger” meldt uit Pe king dat volgens een bericht van den Amerikaanschen consul te Charbin de Trans-Siberische expres tusschen Char bin en het Russische grensstation Mant sjoeria op geheimzinnige wijze in de lucht is gevlogen. Over het aantal slachtoffers, de wijze van ontploffing en de plegers van den aanslag is nog niets bekend. Men vreest te Peking dat de ernstige toestand in Mantsjoeria door deze ge beurtenis nog verscherpt zal worden. Reuter meldt nog omtrent de ontplof fing op den Trans-Siberischen spoor weg, dat deze gebeurde met den per sonentrein die den vorigen middag in westelijke richting uit Charbin was ver trokken. Het bericht is tengevolge van de sto ring der verbindingen door het Chi- neesch-Japansch conflict vertraagd. In sommige Chineesche kringen brengt men verband tusschen deze ont ploffing en een beweerden voorbereiden inval van Sovjet-Rusland in Noord- Mantsjoerije. Er is een vrij sterke, hooggespannen verwachting dat president Hoover in ’t loopende schuld-opschortingsjaar stap pen zal doen tot een verlengen van het moratorium met een of meer jaren, ten einde de wereld nog wat meer gelegen heid te geven om op haar verhaal te komen. Men zal zich echter schromelijk vergissen, indien men meent, dat Ame rika de filantropie zoover zal drijven, dat het de kosten van zulk een opschor ting ten behoeve van Europa zal dra gen, zonder daarbij waarborgen te eischen, dat het aldus uitgespaarde geld niet wordt verkwist aan een meer dan schandelijke bewapeningsrage, waaraan Europa zich in de laatste jaren heeft overgegeven. Het is de groote kans, die Amerika thans heeft, om, zij het tege lijk in zijn eigen voordeel, Europa den grootsten dienst welke men zich denken kan te bewijzen, n.l. een gebiedend halt aan de bewapenaars toe te roepen. f Alhier is beroepen bij de Evangeli satie Ds. IJ. Alkema te Lemelerveld. t A.s Zaterdagmiddag belooft we derom voor de kinderen een genoeglijke middag te worden. De draaimolen (een groote met motor) is dan gearriveerd en zal evenals voorheen, draaien ten dien ste van Brandsma’s winkel. Men zie verder de advertentie. Bestorming van een kazerne. Te Ronda bij Saragossa hebben com munistische arbeiders gepoogd de gen- darmerie-kazerne te bestormen. Zij werden ontvangen met geweervuur. Een arbeider werd gedood, een ander zwaar gewond. Ook te Olivarez bij Sevilla is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen Üe guardia civil en de bevolking. Bij een vuurgevecht werden drie personen zwaar gewond. Te Bilbao zijn twintig veroordeelde Baskische nationalisten, die hun straf uitzitten in de gevangenis van Larrena- da, in hongerstaking gegaan. Achten twintig communisten, die in dezelfde gevangenis zijn opgesloten, volgden hun voorbeeld. op, dat ge peper- waliteit gebruikt. ermunt Is zonder de ECHTE MEDI CINALE VS-PEPERMUNT, onder geregelde controle van het labora torium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen. Dat Amerika inderdaad zich zeer krachtig op dit punt zal laten gelden, tijdens de komende ontwapeningscon- ferentie in Februari a.s. is aan geen twijfel onderhevig. Hoover heeft categorisch verklaard, dat hij er niet aan denkt, om dit jaar nog met voorstellen tot hernieuwde op schorting der schulden te komen. Even min wil hij iets hooren omtrent uitstel der ontwapenings-conferentie, waarop waarop natuurlijk;weer van Fransche zijde herhaaldelijk gezinspeeld is, omdat men daar nu eenmaal zich slecht kan gewennen aan de gedachte dat veilig heid door bewapening in de wereld van héden een utopie Is gewöfden. Men zal er van op aan kunnen, dat Amerika op de komende ontwapeningsconferentie den Europeeschen vrienden eenige har de noten te kraken zal geven. Er zijn onlangs zeer leerrijke statis tieken gereed gekomen, omtrent de kos ten der huidige bewapeningen; en het heeft een buitengewoon slechten indruk gemaakt, dat, terwijl men aan den eenen kant zucht onder den druk der betalin gen uit hoofde van de schulden voort vloeiende uit den wereldoorlog en men voor die schulden in uiterste nood om uitstel heeft gevraagd, men aan den an deren kant ontzaggelijke bedragen voor nieuwe bewapening uitgeeft. Men kan wel begrijpen, welk een in druk zulk een onzinnige politiek ook In Amerika heeft gemaakt. Zoodat men er vast van overtuigd kan zijn, dat Ameri ka geen stap verder zal doen in de rich ting van schuldopschorting of schuld- annuleering, indien niet op de meest ra dicale wijze het mes wordt gezet in de Europeesche bewapeningsuitgaven. Eerst 1 hebben dus de naties in Genève in Fe bruari a.s. op duidelijke wijze te toonen, tot welke uiterste grens van bewape- ningsvermindering ze willen gaan, alvo rens men van Amerika ook nog maar eenige verdere toeschietelijkheid inzake de oorlogsschulden kan verwachten. Een paar cijfers mogen een en ander illustreeren. In het afgeloopen begroo- tingsjaar hebben de naties der wereld niet minder dan $4.157.931.958 (ver over de 10 milliard gulden!) voor bewa pening uitgegeven. En dat in een jaar, dat Duitschland op het punt stond van volslagen financieele ineenstorting. Niettemin gaf Duitschland aan bewa pening een bedrag van 171.934.000 uit. Oogenschijnlijk is dit een klein be drag in vergelijking met wat andere landen voor dit doel spendeerden. Niet temin was dit ongeveer de helft van het bedrag, dat ‘Duitschland uitspaarde ten gevolge van de opschorting der schuld betalingen. Engeland, dat eerst nu de gevolgen van den oorlog aan den lijve ondervindt en dat zeer kortelings ’n ernstige financi eele crisis doormaakte, gaf 465.255.000 (ca. f1150 millioen!) voor bewapening uit en de Dominions nog eens extra 265.560.065 (f665 mill.). Frankrijk, dat nog steeds met den op bouw der verwoeste gebieden bezig is en daartoe op de herstelbetalingen van Duitschland staat, legde niet minder dan 466.960.000 (f1180 mill.) aan den zinkput der soldaterij ten koste. Ten slotte stonden Rusland en de Ver. Staten aan het hoofd van de lijst der militaire uitgaven met respectievelijk $578.942.707 en $707.425.000. Verscherpte toestand tusschen China, Japan en Rusland. Maandag om half zes hebben Japan ners de hoofdstad der provincie Kirin bezet, nadat militaire vliegtuigen tot de bevolking gerichte mededeelingen had den laten vallen, waarin de redenen voor de bezetting werden uitgelegd. Op het departement van buitenland- sche zaken te Washington, volgt men, volgens een N. T. A.-bericht, den loop der gebeurtenissen in Mantsjoerije met bezorgdheid. Men beschouwt er den toestand als ernstig, daar blijkbaar Ja- pansche troepenafdeelingen ver van el kaar verwijderd liggende belangrijke punten bezetten, ofschoon het Japan- sche kabinet gelast heeft lederen op- marsch te staken. Men helt hierover tot de meening, dat in de eerste plaats het negenmogendhe denverdrag van 2 Februari 1922 ge raakt wordt, hetwelk de souvereiniteit van China waarborgt en in artikel 7 in geval van een bedreiging dezer souve reiniteit bepaalt dat de onderteekenaars van het verdrag in conferentie zullen bijeenkomen. Op het oogenblik acht men de positie echter nog niet duidelijk genoeg om vaststaande besluiten te nemen. Gezien den concreten toestand meent men ech ter dat dit verdrag eerder in aanmer king komt dan het Kellogg-pact. Onder een rangeertrein. Maandag liep op den Hemweg te Rot terdam van de stad naar de houthaven een 59-jarige houtvlotter uit de Houtrijk- straat, toen op het spoor, dat niet afge scheiden is van den openbaren weg, een rangeertrein naderde. Twee mannen, die op een der spoor wagens stonden, riepen den houtvlotter „hallo” toe, waarvan de man zoo schrok, dat hij snel naar rechts uitweek en tegen de wagens opliep. Hij kreeg een klap, viel dientengevolge op de spoorbaan en geraakte onder den trein. Toen hij half versuft wilde opstaan werd hij door de assen gegrepen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolswaird, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 j- De Ver. voor paardensport heeft deze week de rekening opgemaakt van de in de Kermisweek mislukte paarden rennen. Alhoewel de prijzen niet gewonnen zijn, de door het Gemeente Bestuur van Bolsward beschikbaar gestelde zilveren beker, tot een volgende draverij is be waard, heeft de commissie aan de op gekomen eigenaarsder paarden een flinke reisvergoeding moeten geven. Hierdoor is het ónkostencijfer nogal Ingezonden Mededeelingen Ook In onzen tijd gebruiken duizenden haar nog gaarne als een uitstekend middel voor op wekking en verkwikking. Let er evenwel op, dat ge pr/-- munt van prima kwaliteit gebruikt. De beste pepi eenigen twijfel CINA- „De Rijzende Kerk” te Witmarsum. Zondagmiddag j.l. zou er een propa- gandasamenkomst van bovengenoemde jongerenorganisatie te Witmarsum In de Hertenkamp gehouden worden. Wegens het ongunstige weer had deze echter in de Herv. Kerk plaats. Ds. Graatsma van Franeker sprak het openingswoord, getuigend van waar- deering voor de jeugdbeweging, ook van den kant der ouderen. Hierna hield Ds. van Ruitenberg van Pingjum een pittige rede over de roeping van de jeugd. Een oudere, zoo zei hij ongeveer, kan wel jong van geest blijven en een jon gere kan niet zonder toewijding. Een mooi spel van de afd. Rottevalle van den V. C. J. B. „De verloren zoon” getiteld, boeide oogen en ooren. Ds. Los van Witmarsum, kon er In zijn slotwoord van getuigen, dat men blijde was over de goede opkomst. Door meerdere organisatie zal men deze echter nog kunnen opvoeren. yanXMKENBURG'S-' ^iLEVERTRWI - DE JONG s NIEUWSBLAD Huur een wagen en stuur zeil Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. UI.U.H.M LEEUWARDEN- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1