GEBRUIKT GOEDE PEPERIÏlUnT! De Bolswardsche Courant en Westergoo HET DOEL. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Stadsnieuws. Uit den Omtrek 27— Jaargang Woensdag 30 September 1931 No. 77 t en i A •vanVALKEMBURG'S-- DRA15I munt van prima 10 cent de K M. 5 .1 e r s A dve r t e n t i n per regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. 1 t I Verschijnt .Dinsdags- Vrijdagsavonds. MAKKUM. Het gebouw in de Slot- makersstraat, voorheen het kaaspakhuis van de Zuivelfabriek „De Eersteling’’ is door onderhandsche verkoop overge gaan aan den heer H. Hoogeboom al hier, die dit gebouw wil inrichten voor bergplaats van landbouwwerktuigen. D. H. TWERDA. f WOMMELS, 26 Sept, Gister overleed vrij plotseling na een ernstige operatie ondergaan te hebben in het St Antonius Ziekenhuis te Sneek de heer D. H. Twer- da in den ouderdom van 60 jaren In leven veehouder te Cubaard. Met hem is heengegaan een man die veel werkzaam was in het algemeen be lang en alzoo in wijden omtrek geacht werd. In het vereenigingsleven was hij steeds een gewaardeerd persoon, welke zeker gemist zal worden. Sedert September 1923 was hij n.l. lid van den Raad der gemeente Hennaarderadeel. Ook heeft de overledene een tiental jaren deel uitge maakt van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs en kassier der Boerenleenbank Cubaard. Voorts was hij voorzitter van het Wa terschap Waaxens c.a. r t Geslaagd. Geslaagd voor het diploma van den Raad van Arbeid mej. S. Robijn te Bols- ward en de heer S. Dauw te Sneek. e n Wij leeren het U 11 NIEUWE WAGENS de vereeniging. De waardeering van een groot gedeelte langs de lijn is vaak al te eenzijdig. Dan heb ik dezen middag langen tijd over iets gepiekerd, wat me later duidelijk is geworden. Ik zag telkens en vooral gedurende de pauze veel mannen in aandachtige beschouwing van het rondom liggende landschap. ’k Heb niets bijzonders aan de omgeving kunnen bemerken, totdat ik zelf tot de natuurbewonderaars ging behooren, toen is me de situatie duide lijk geworden. Voor deze groote groep stille bewonderaars zou een „Wald- Capelle” een welkome oplossing zijn en mits ’n beetje kunstzinnig uitgevoerd een aardige stoffeering geven van het geheel. Vandaag geen tijd meer. Tot ziens. Je Vriend O. Voetbal. MAKKUM, 28 Sept. Onze plaatselijke voetbalclub M. V. C. debuteert tot op heden niet zoo best in de hoogere klas. Werd een week geleden in Sneek te gen Black Boys II met 2-1 verloren, gis teren was het Sneek IV die haar een 4-2 nederlaag toebracht. We willen er echter direct aan toevoegen dat dit geenszins de juiste krachtsverhouding tusschen bei de ploegen weergeeft en dat o.i. een ge lijk spel alleszins verdiend was. Voor rust werd echter mat en futloos spel door M. V. C. vertoond, waarvan de gevolgen niet uitbleven, aangezien de Sneekers drie kostbare goals maakten. Na de thee werd meest op de Sneeker helft gespeeld. Om beurten werd gedoel punt. Een schot van Gaastra kwam juist te gen de deklat, terwijl een doelpunt we gens offside geanuleerd werd. Het einde bracht Sneek, zooals gezegd een geflatteerde 4-2 zege. 2e prijs: Corrie’s Roland, eigen. M. H. Heeg, Cubaard. Rubriek Ill. Melke koeien, te keuren op exterieur. Ie prijs: Sijke II, eigen. H. R. Jonk- men IJtens (Verg. Zilv. med. v. Hotel Frölich. 2e prijs: Siebe, eigen, dezelfde. 2e prijs: Janke XIII eigen. H. J. Heeg Oosterend. 3e prijs: Reinschje, eigen. H. A. Ste genga Waaxens. 3e prijs: Anneke, eigen. IJ. P. v. d. Valk, Oosterend. Rubriek IVa. Koeien met hooge opbrengst. Ie prijs IJtje, eigen. M. Heeg Cu baard (Verg. Zilv. med. v. Zuivelfabriek Oosterend). 2e prijs Lijske V, eigen. H. R. Jonk man IJtens. 3e prijs: Roland’s Rooske, eigen. IJ. P. v. d. Valk. Oosterend. t Ik heb ’n vriend, ’n echte Bolswarder oliekoek nog, ofschoon ie al jaren niet meer in onze goede stad woont. Steeds nog stelt ie veel belang in de Bolsward- sche zaken en gebeurtenissen en na tuurlijk ontvangt ie alle weken 2 maal De Jong’s Nieuwsblad”; ’n enkele keer komt ie eens overwippen, meestal op Zondag, dan hebben we beiden tijd eens rustig te redeneeren. ’k Geloof dat ie ’n goeie kijk op de fisionemie van ons stadje heeft, maar onder ons gesprek merk ik daarvan niet zoo heel veel. Dit komt meer tot uiting in z’n brieven die ik zoo nu en dan van ’m krijg. Zondag j.l. heb ik ’m eens gevraagd of ik en kele brieven mocht publiceeren. Niks op tegen, was z’n antwoord, wat ik jou schrijf is de waarheid en die mag ieder een wel lezen. We zullen daarom zoo nu en dan als de plaatsruimte het toelaat deze brie ven afdrukken onder het kopje BOLSWARDSCHE OLIEKOEKEN. B. V. (beteekend Beste Vriend). ’k Heb Zondagavond onder de terug reis nog eens enkele zaken, die we be sproken hebben, overdacht, maar we zijn het lang niet eens. hoor! Een vol gende keer zal ik je hierover uitvoerig antwoorden. Vandaag wil ik nog even terugkomen op de spannende voetbal wedstrijd daar Zondagmiddag bij jullie. Me dunkt de scheidsrechter verdient een extra pluimpje. Wat floot die vent cor rect zeg. ’k Vond ook dat jullie voor hoede goed op dreef was. Maar er zitten ook enkele spelers in, die niet vlug ge noeg meer uit den weg kunnen komen. Je weet trouwens m’n standpunt in dezen. Wanneer de buikriem niet meer zoo strak aangehaald kan worden, moeten we plaats maken voor jongere en vlug gere spelers. Dat terrein bij jullie viel me, na alles wat ik er vorig jaar over gelezen heb, nog al mee. 't Was nu toch droog en het lijkt me toe, dat het met ’n jaar of 5 wel een goed voetbalveld kan worden. Weet je wat ik op dit terrein tegen heb? ’t Is me te ongezellig, ’k Zou er een flinke tent willen zien, waar je in de pauze op ’n fatsoenlijke manier ’n kop thee kunt gebruiken en dan ’n beetje muziek was ook niet kwaad, misschien bracht dat de talrijke C. A. B. supporters in een meer vredelievende stemming tegenover de op bezoek zijn- Esperanto te Wltmarsum. Met voorloopig een 15-tal leden werd alhier de Esperanto-club „La Zame- phofe Klubo” opgericht. Het bestuur is als volgt samenge steld: Dr. A. Kroon, Voorzitter, Me; vrouw G. Nauta-Schuuring, Secreta resse en Joh Piersma, Penningmeester. Het eerste werk van de club zal zijn het houden van een cursus in Esperanto volgens de C sch-methode. Mevrouw Nauta zal daarbij als leid ster optreden. Lollum (verg. zilv. med. van Wiersma, IJtens). 2e prijs: Rooske’s Petrus, eigen. Jan IJ. Heeg Oosterend. Ie prijs: Athleet, eigen. Joh. Mullener Jonkman IJtens. Rubriek X. Stierkalveren, geb. na 30 Sept. 1930 en voor 1 Febr. 1931. Ie prijs: Diamant, eigen. M. H. Heeg Cubaard. Rubriek VIII b. 3e prijs Kee’s Pel V, eigen. Sj. W. Hijlkema, Oosterend. Rubriek IX. Hokkelingen bij tweetallen, geb. na 30 Sept. 1929 en voor 1 Nov. 1930. Ie prijs a: Betje, eigen. P. G. Wier sma IJtens. (Verg. zilv. med. Coöp. Zuivelfabriek Wommels). Ie prijs b: Eitje, eigen, dezelfde. 2e prijs: Rolands Rooske II, eigen. IJ. P. v. d. Valk Oosterend. 3e prijs: Boukje 34, eigen. Joh. Tul lener Lollum. 3e prijs: Wiebrigje, eigen. H. R. MAKKUM. Betreffende de vorderin gen aan de Zuiderzeewerken vernemen wij, dat de z.g.n. geheime of blinde geul waaraan men met groote inspanning en met veel materiaal heeft gewerkt, nu toch voor de overmacht heeft moeten wijken, en men het veelbesproken gat heeft kunnen afsluiten. Hiermede is dan voorloopig ook de Zondagsdienst bij bedoeld werk afgeloopen, en een ge vaarlijke plek verdwenen. VEEKEURING WOMMELS. WOMMELS, 26 Sept. Heden werd alhier de najaarskeuring uitgaande van de Friesche Mij. van Landbouw, afd. Hennaarderadeel gehouden, begunstigd door prachtig herfstweer. De deelname was bizonder goed te noemen, daar een 146 nummers, ver deeld in 21 rubrieken op het terrein waren geëxposeerd. Een tiental medail les waren uitgeloofd en wel door de heeren P. G. Wiersma, IJtens, F. Frö lich, Wommels, J. Koning, Winsum, A. Dijkstra, Wommels, Edelachtb, heer Burgemeester, Firma J. F. Repko Sneek, de C. V. S. Sneek, de Kon. Ned. Maatsch. v. Kaas en Roomboter fabrie ken te Wommels, de Coöp. Stoomzui- velfabr. te Wommels en Oosterend. De Jury bestond uit de heeren: Th. Bosma, Wommels, A. Hibma, Wommels, S. Kingma, Menaldum, T. W. Zandstra, Beetsterzwaag, F. Was senaar, Leeuwarden, S. de Witte, Bo- zum, welke de volgende prijzen toe kende: Rubriek II. Enterstieren geb. na 30 Sept. 1929. VOETBAL. C. A. B. ISteenwijk I 3:2. Het is C. A. B. gelukt de kampioenen van verleden jaar de eerste nederlaag toe te brengen, wat een goede prestatie ge noemd mag worden. Onder leiding van scheidsrechter Coe- hoorn van Sneek stellen beide elftallen zich om 2 uur op. De Steenwijkers maken het de C. A. B. verdediging direct al lastig en zijn de eerste oogenblikken steeds in den aanval Geleidelijk beginnen de C. A. B-ers et beter in te komen, maar doelpunten blij ven voorloopig uit. Een goede aanval van Steenwijk gaal door buitenspel verloren. Een corner op het C. A. B.-doel wordt door Van der Heide gestopt. Thans volgt een mooie aanval van de C. A. B.ers, waarbij Van der Hauw, onder gejuich van het pu bliek, de leiding verovert. Lang mag C. A. B. zich echter In deze voorsprong niet verheugen, want de r.- buiten van Steenwijk maakt spoedig ge lijk. Door beide partijen wordt thans met enthousiasme gestreden om den voorsprong te vergrooten en het is we derom Van der Hauw die de St.-keeper voor dc 2de maal laat visschen, waarna gepauzeerd wordt. Na de rust zijn de eerste aanvallen voor Steenwijk en een corner is het ge volg, welke echter niet het gewenschte succes voor Steenwijk bracht. Als Roode de bal mooi vrij heeft, geeft deze de St- keeper geen schijn van kans en het is 3-1. Dit begint Steenwijk te prikkelen en eenigen tijd zweeft de bal voor het C. A B.-doel, maar even zoovele malen is er een been of hoofd en in laatste instan tie keeper Van der Heide die opluchting brengt, toch kan deze het niet verhin deren dat Steenwijk voor de 2de maal doelpunt. De Steenwijkers trachten nog gelijk te maken, maar C. A. B. liet zich deze over winning niet ontgaan en stuurde de Steenwijkers met een 3-2 nederlaag naar huis. Beide clubs hebben zich geheel gege ven en het publiek heeft van deze mooie spannende wedstrijd wel genoten. Scheidsrechter Coehoom was een goed arbiter, welke een gemakkelijke taak had en tot aller genoegen leidde. „Vlschclub „Ons Genoegen”. Zaterdagnacht 4 uur vertrok boven genoemde club voor de te houden 6de vischwedstrijd met een vaartuig, waarbij zich een bijzonder gevai voordeed, n.l. dat een snoek uit de Sneekervaart in het vaartuig schoot en dit de eerste morgen groet aan de vischclub was. De wedstrijd is ten deele geslaagd, slechts 13 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen, door 23 leden. We zullen ditmaal volstaan met de mededeeling, van de gewonnen hoofd prijzen. Eereprijs, welke Zaterdag nog bij het bestuur was binnengekomen, aangeboden door een sportliefhebber, werd gewonnen door Sj. Koopmans met een baars van 291/2 c.M. 1ste prijs: N. Ebbendorf met een baars van 27 c.M. 2de prijs: A. Kramer, met 2 baarzen van 21 en 22 C.M. (na loting met J. de Wit). 3de prijs: J. de Wit, met 2 baarzen van 21 en 22 c.M. 4de prijs: W. Spoelstra met idem van 18 en 24/2 c.M. 5de prijs: P. de Wit met een baars van 20 c.M. 6de prijs: G. de Jong met een baars van 18 c.M. De wedstrijd werd gehouden achter Vijfhuis in de Sneekervaart. zuiverder oprechtheid en eerlijkheid aan onze zijde. Op den Woensdag? Op den Woensdag zou ik willen beseffen, dat we goed die nen te weten en te vertrouwen, dat het goede macht geeft en dat we in dat ver trouwen tot het einde toe onzen plicht moeten durven doen, zooals wij dien zien. Op Donderdag zou ik tot mezelf wil len zeggen: Onschuld is als een blinken de wapenrusting, zij siert en beschermt. Op Vrijdag wellicht zou ik zeggen: Niets kan de loop van de waarheid stui ten, geen schijnbare tegenslag, geen wantrouwen, geen Ironie, geen ongeloof, geen spot, en geen nijd. En op den Zaterdag, aan het einde der week, zou ik als het ware de balans wil len maken. Is het goed gegaan? Of was er misschien tegenslag? Welaan: kop op! Het goede is toch oppermachtig en zal in het eind toch zegevieren. „De Toekomst staat daar ginds, met uitgestrekte handen... Ga moedig voort en eisch haar opperst kunnen!” FLORIS G. Durf niet te leven zonder een klaar doel voor oogen, waarop Uw leven gericht zal zijn. Wil iets wezen met al Uw macht. PHILLIPS BROOKS. Hoe grooter de moeilijkheid is, hoe grooter is de glorie van de over winning ervan. Knappe loodsen win nen hun reputatie door stormen en orkanen. EPICURUS. We zijn niet in deze wereld gezon den om eenig ding te doen, waarin we niet ons geheele hart kunnnen leggen, zegt John Ruskin. En dat is iets, wat we wellicht met vrucht kunnen bedenken, telkens wanneer we een nieuwe week aaonvangen en er dikwijls bij ons, bij U en bij mij, als het ware een zekere te genzin bestaat, om het werk weer op te vatten. Is dat soms nog een overblijfsel uit onzen kindertijd, toen de Maandagmor gen, na de lange vrijheid van anderhal- ven dag, een waar schrikbeeld oplever de, een somber perspectief van school- gevangenschap? Zeker, de dichters en de zieners, de besten onder ons zeggen, dat wij in al ons werk een dienen moeten zien, dat we er een hoog ideaal in moeten leggen, en dat ideaal brandende moeten houden. Maar alle deksels, het Is zoo weinig idealistisch en zoo weinig verheffend en boeiend, om elke week maar opnieuw den grond om te gaan spitten, of geulen te graven, of schoenen te maken, of brie ven te schrijven of regenpijpen te sol- deeren of lichtleidingen aan te leggen of brood te bakken, werkzaamheden, die wij allen toch doen om den broode. En tochJa, en toch heeft Ruskin gelijk: we zijn niet in deze wereld ge zonden, om eenig werk te doen, waarin we niet ons geheele hart kunnen leggen. We hebben zeker werk te doen voor ons brood, en dat moet met ijver gedaan worden; we hebben ander werk te doen voor ons genoegen, en dat moet van harte gedaan worden. Geen van beide moet halfhartig gedaan worden, doch we moeten het doen met een vasten wil. Nietwaar? Het is zooals Brooks ook duidelijk zegt: we moeten niet durven leven zon der een klaar doel voor oogen, waarop ons leven gericht is. Dus: met vasten wil. En wat deze inspanning niet waard is, moet heelemaal niet gedaan worden. Wie zal het zeggen? Misschien is al les wat we hebben te doen voor niets anders bedoeld, dan alleen maar een oefening van het hart of den wil, en is het misschien op zichzelf schijnbaar nut teloos. Doch hoe het zij, al heeft Iets oogenschijnlijk weinig nut, we kunnen het gerust achterwege laten, als het niet waard is, dat we onze handen en onz* kracht eraan zetten. Nu, als we dan zoo’n nieuwe week aanvangen met deze gedachten voor oogen, dan zou ik willen zeggen: laten we probeeren eiken dag weer opnieuw met een goede, opbouwende, opbeuren de, verheffende gedachte de dagelijksche ronde in te gaan. Het hoeven geen vree- selijk geleerde of diepzinnige gedachten te zijn, om onzen standaard van denken op te beuren uit den sleur. En zoo, op een killen, niet bepaald aantrekkelijke, grijzen Maandagmorgen, zou ik willen denken aan dit: „Geluk is de natuurlijke bloem van den plicht”. Voor ons allen is plicht: het goed vervullen van de taak, die we op ons namen, uit welke oorzaak of omstandigheid dan ook. En ten slotte: Goed te doen is de heer lijkste taak van den mensch. Dit laatste heeft de oude wijsgeer Sophocles ge zegd. En op den Dinsdag, als de week voort schrijdt, en wellicht de moeilijkheden zich opstapelen? Dan zou ik willen den ken: elke onharmonische toestand, elke moeilijkheid, elk kwaad kan slechts over wonnen worden door geduld en door goedheid; elk gebrek aan vriendelijkheid aan den kant van hen die wij ontmoe ten, kan slechts overwonnen worden door nog grooter mate van vriéndelijk? heid van onzen kant; alle gebrek aan liefde kan slechts overwonnen worden door meer liefde van onzen kant, alle onoprechtheid, alle oneerlijkheid kunnen slechts overwonnen worden door nog Ingezonden Mededeelingen Goede pepermunt Is een Ideaal middel voor opwekking en ver kwikking. Goede pepermunt is krachtig maar niet scherp, en de smaak verveelt nooit. Onder den arbeid, bij sport en spel, op wandel- en fietstochten geeft een GOED pepermuntje weer nieuwe veerkracht. Let er daarom op, dat ge peper munt van prima kwaliteit krijgt De beste soort is de ECHTE, MEDICINALE VS-PEPERMUNT, die onder geregelde controle staat van het laboratorium Dr. E. Pan nenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Rubriek IVb. Goslinga IX (geen stamboek) eigen. H. v. d. Meer Hijdaard. Rubriek V. Kalve koeien geboren voor den len November 4 jaar te voren en drachtig van een sprong vóór 1 April. le prijs a: Etoil d’ Oriënt, eigen. Th. G. Heeg, Wommels (verg. zilv. med. Kon. Ned. Mij. fabriek). le prijs b: Janke VII, eigen. H. J. Heeg, Oosterend. 2e prijs: Dina, eigen. A. J. Bottinga Spannum. 2e prijs: Janke IX, eigen. K. O. Hof man, Lutkewierum. 3e prijs:: Hiltje II, eigen. T. Hofstra Lutkewierum. 3e prijs: Sara 1, eigen. A. Elgersma Mzn. Cubaard. Rubriek VI. Moeder met minstens 2 directe afstammelingen (vr.). le prijs: Janke VII, eigen. H. Heeg Oosterend (Verg. zilv. med. Edelacht bare heer Burgem. v. Hennaarderadeel) 2e prijs: Sjoukje, eigen. A. J. Osinga Cubaard. Rubriek Vil. Melke Twenterrleren, ge boren na 31 Oct. 1927 en voor 1 Nov. 1928. le prijs: Maaike VIII, eigen. H. J. Heeg Oosterend (Verg. Zilv. med van J. Koning Winsum). 2e prijs: Knientsje XIII, eigen. Th. G. Heeg, Wommels. 3e prijs: Wiebrig IV, eigen. H. R. Jonkman, IJtens. 3e prijs: Dora V eigen. P. O. Wier sma IJtens. Rubriek Villa. Melke Enterrieren geb. na 30 Sept. 1928 en voor 1 Nov. 1929. le prijs a: Roland’s Rooske III, eigen. IJ. P. v. d. Valk, Oosterend (Verg. Zilv. med., A. Dijkstra, Wommels). le prijs b: Johanna XI, eigen. G. IJ. v. Dijk, Wommels. 2e prijs: Johanna X, eigen, dezelfde. 2e prijs. Sijke III, eigen. IJ. P. v. d. Valk Oosterend. 3e prijs: Eeke XIII, eigenaar de zelfde. i 1-LEEUWARDEN- M i :1 1 tl Huureenwagen en stuur zeil Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a ct. Buitenland 2H ct. i r 1 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i t 1 f r i, UI.V.H.M DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1